Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2016., 14:31   #21
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Recimo, ja bi svima dala bruto plaću, a onda neka si svatko sam plaća doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje i itd.
Daleko od toga sam da studenti ''ne rade'' preko student servisa, nego da rade i da ih se nagradi.
A šta bi onda s onima koji bi, kao što mnogi sad čine za bijednih 70 kn mjesečno za dopunsko, zaključili da njima zdravstveno osiguranje ne treba jer su eto zdravi pa bi si cijelu bruticu potrošili na cigarete i skijanje na Kronplacu? Pustit ih da umru na cesti? Financirat im (opet iz džepa onih koji svoje obaveze redovito izvršavaju i nisu si kupili cigarete i skijanje na Kronplacu) liječenje?

@Kajperinja, ne razumijem, a što bi se točno trebalo računat u taj prihod nego svi prihodi koje osoba stječe po bilo kojoj osnovi? Koje bi od prihoda ti izbacila i zašto?
MonotypeCorsiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 14:47   #22
Quote:
Peppa Pig kaže: Pogledaj post
evo ja se ne slazem s tobom
obzirom na to koliko mi mjesecno uzimaju s place za HZZO ne dam im ni lipe vise za nikakvo dopunsko
zdravstveno (za duplo manje novaca mjesecno) imam preko jednog privatnog osiguranja, za dan bolnickog lijecenja dobivam 20 eura
nakon sto sam platila racun HZZOu i dobila lovu od osiguranja sam u plusu
Bruto plaća( ne uključujem HZZO), svatko neka se izdvoji bilo državno, bilo privatno osigranje, i itd.
Ja sam od onih koja nije imala dopunsko dok ''vrag nije odnio šalu''.
Naši ljudi ne razumiju , imam hrpu primjera prvu uplatu naprave, a poslije misle da ne treba uplaćivati do iduće posjete i onda dođe još hrpa zateznih kameta, odvj.troškova i itd.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 14:52   #23
Glupa tema, dopunsko je 70 kuna mjesečno, kome je stalo do zdravlja toliko može odvojit, pa makar si morao uskratit neku drugu sitnicu.

Kao da davanja za zdravstvo već nisu prevelika, ajmo još malo lupit privatni sektor sa davanjima i uništit ljude koji jedini doprinose ovoj zemlji.
solpan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 14:56   #24
Quote:
MonotypeCorsiva kaže: Pogledaj post
A šta bi onda s onima koji bi, kao što mnogi sad čine za bijednih 70 kn mjesečno za dopunsko, zaključili da njima zdravstveno osiguranje ne treba jer su eto zdravi pa bi si cijelu bruticu potrošili na cigarete i skijanje na Kronplacu? Pustit ih da umru na cesti? Financirat im (opet iz džepa onih koji svoje obaveze redovito izvršavaju i nisu si kupili cigarete i skijanje na Kronplacu) liječenje?

@Kajperinja, ne razumijem, a što bi se točno trebalo računat u taj prihod nego svi prihodi koje osoba stječe po bilo kojoj osnovi? Koje bi od prihoda ti izbacila i zašto?

Dolje sam navela primjer, znam hrpu ljudi, ako imaju za cigarete ( za mene luksuzan proizvod-njegov izbor-opaliti trošarine i skijanje na Kronplatzu), neka potroše. Neka ulažu u bilo šta. I ja sam dugo vremena mislila da mi neće trebati, ali eto zatrebalo je, a i iz osobnog iskustva i ostalih iskustva znam da ga svi vade kad je ''vrag odnio šalu''. Zašto bi ja izdvajala za njih i financirala ? Neka malo razmisle u što će ulažiti, ako im je važno skijanje, briga me. Neka izdvajaju za što hoću. A znam i da dosta ljudi rade u ''fušu'' ali to je već problem sive ekonomije.

Kajperinja, ti je lijepo objasnila , u student servise je puno manja osnovica za obračun doprinosa za zdravstveno osiguranj i mirovinsko osiguranje, izdvaja se cca 10%, čini mi se za doprinose.

A kako se volimo uspoređivati sa drugim zemljama (primjer Skandinavska zemlja) imaš lijepo osnovno osiguranje, u bolnici su i ako nemaš neko dodatno osiguranje ( državno , privatno), 3 dana te financiraju, koliko plaćaš, toliko ostaješ u bolnici.

Vrijeme je da se naši ljudi pobrinu malo o tome, ali da ih se ujedno i uputi, ali s obzirom na naš mentalitet jako teško za bruto plaću dok ne promijenimo sklop mentaliteta.

Neka svatko sam odluči,u što će uložiti, skijanje, privatno, zdravstveno, možemo i na mirovinsko osiguranje i itd.

A u cenzus ide na sve što je plaćeno porez, tako da se teško može nešto odbiti.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 14:59   #25
Quote:
Peppa Pig kaže: Pogledaj post
ako nemas dopunsko
da sam imala dopunsko mislim da ne bi platila nista
Aha, tnx.
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 15:01   #26
Quote:
solpan kaže: Pogledaj post
Glupa tema, dopunsko je 70 kuna mjesečno, kome je stalo do zdravlja toliko može odvojit, pa makar si morao uskratit neku drugu sitnicu.

Kao da davanja za zdravstvo već nisu prevelika, ajmo još malo lupit privatni sektor sa davanjima i uništit ljude koji jedini doprinose ovoj zemlji.
Post iznad sam napisala , radije će izdvojiti za cigarete, skijanje i itd, nego za dopunsko zdravstveno osiguranje koje je 70 kn, mislim da je za umirovljenike 50 kn ili je ista cijena.

Druga stvar je ako si ljudi kao što je Peppa Pig plaća privatno zdr. osiguranje ili policu.


Solpan pogledajte koliko ljudi ima u kafićima preko vikenda ( daleko od toga da ne odlazim, ali jedna kava košta 6 kn i netko svaki dan popije , pomnožite to sa 30 kn i vidite koliko će ispasti mjesečno. Za to se ima novaca. Pod uvjetom da pije svaki dan, a to je 180 kn.

Vani su cigarete duplo skuplje, luksuzan proizvod i pušači plaćaju čini mi se 15% više troškove liječenja-primjer Velika Britanija.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 15:06   #27
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Tko ima pravo na dopunsko besplatno, to ne znam,ali treba pročitati na web stranicama od HZZO.

A ovo što je napisala kajperinja, bolje zaraditi i koliko znam, studenti koji rade preko student servisa ili su oslobođeni od dopunskog zdr.osiguranja ili ga trebaju platiti ( u to nisam 100% sigurna).
Redovni studenti su oslobodjeni placanja. Ali takvi i ne mogu (nemaju vremena, bar vecina njih) zaraditi preko student servisa neku veliku lovu.
Ali, zbog toga sto si mozda zarade neki mali dzeparac, ostali ukucani gube pravo besplatnog dopunskog osuguranja.
Pa je u stvari bolje da ne rade.
Quote:
Koliko se sjećam na student servis se ne obračunavaju , odnosno doprinosi su umanjeni za zdravstveno i mirovinsko. U cenzus ulazi sve na što je plaćen porez.
Mislim da ne bas, bar koliko sam cula Sad racunaju sve, i oporezivo i neoporezivo.

Quote:
Daleko od toga sam da studenti ''ne rade'' preko student servisa, nego da rade i da ih se nagradi.
Ako zbog toga sto rade i zarade neku sicu zbog koje obitelj prijedje prag...i onda ostane recimo bez tog dopunskog (ili doma), onda im je pamtenije da ne rade. Cetveroclana obitelj za godinu dana mora izdvojiti 2520kn za dopunsko, ako dijete zaradi isto toliko sebi za dzeparac, na nuli su. Ako zaradi manje, na gubitku su. (ako time prijedju cenzus)

Quote:
MonotypeCorsiva kaže: Pogledaj post
@Kajperinja, ne razumijem, a što bi se točno trebalo računat u taj prihod nego svi prihodi koje osoba stječe po bilo kojoj osnovi? Koje bi od prihoda ti izbacila i zašto?
Ne znam, nisam pametna, ali mi se opcija da netko ostane bez dopunskog (ili doma) zato jer je klinac zaradio tokom cijele godine mozda par sto kuna i cak par sto kuna svaki mjesec (npr 400kn mjesecno - 4800kn tokom godine).
Mislim da bi tu trebao biti neki limit, pa ako neki student (pao godinu pa ima vremena, apsolvent i sl.) radi svaki mjesec i zaradi svaki mjesec solidan iznos - da se to broji. A ako zaradi nesto malo - da se ne broji, jer u suprotnom nije motivirajuce za studenski rad.
Isto tako i besplatan pokaz. Na osnovu imovinskog cenzusa imas besplatan pokaz i onda zbog tog "prihoda" ostanes bez besplatnog dopunskog (naravno, ako je bas taj iznos presudan za prelazak praga) ciji je prag i nizi od onog za pokaz. Meni je to
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon

Zadnje uređivanje kajpa : 12.02.2016. at 15:30.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 15:11   #28
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
A u cenzus ide na sve što je plaćeno porez, tako da se teško može nešto odbiti.
Ide i bozicnica, iako su godisnje nagrade i sl. do 2500kn godisnje neoporezive.
Prije nije islo, zbrajali su samo oporezivo, sad broje sve.
Ni zarada preko student servisa nije oporeziva sve do 50000kn tj. student ne placa porez na to (malo sam citala zakone, ali nisam 100% sigurna i da ih dobro tumacim), a sve do 13000 se niti ne gubi porezna olaksica. (na dijete koje zaradi taj novac)
Ne tvrdim, iz druge ruke je...ali...
Edit:
link
Quote:
Za studenta/icu koji/a preko ovlaštenih posrednika u tijeku godine ostvari primitak veći od 13.000,00 kuna (primjenjuje se od 1. siječnja 2015.), roditelj ili druga osoba nema pravo na uvećanje osobnog odbitka kao poreznu olakšicu

U pogledu godišnjeg iznosa, visina zarade studenta/ice nije ograničena. Međutim, od 01.01.2005.godine, godišnja zarada iznad 50.000,00 kuna je oporeziva po stopi od 25%.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon

Zadnje uređivanje kajpa : 12.02.2016. at 15:29.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 15:52   #29
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Post iznad sam napisala , radije će izdvojiti za cigarete, skijanje i itd, nego za dopunsko zdravstveno osiguranje koje je 70 kn, mislim da je za umirovljenike 50 kn ili je ista cijena.

Druga stvar je ako si ljudi kao što je Peppa Pig plaća privatno zdr. osiguranje ili policu.


Solpan pogledajte koliko ljudi ima u kafićima preko vikenda ( daleko od toga da ne odlazim, ali jedna kava košta 6 kn i netko svaki dan popije , pomnožite to sa 30 kn i vidite koliko će ispasti mjesečno. Za to se ima novaca. Pod uvjetom da pije svaki dan, a to je 180 kn.

Vani su cigarete duplo skuplje, luksuzan proizvod i pušači plaćaju čini mi se 15% više troškove liječenja-primjer Velika Britanija.
Slažem se, neki bi da im je sve besplatno tj. da ide na račun drugih koji su odgovorni sa svojim novcem i zdravljem.

Nije im ovo socijalizam da jedni piju, puše i žive na račun drugih, a ostali crnče za njih.
solpan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 11:12   #30
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Redovni studenti su oslobodjeni placanja. Ali takvi i ne mogu (nemaju vremena, bar vecina njih) zaraditi preko student servisa neku veliku lovu.
Ali, zbog toga sto si mozda zarade neki mali dzeparac, ostali ukucani gube pravo besplatnog dopunskog osuguranja.
Pa je u stvari bolje da ne rade.

Mislim da ne bas, bar koliko sam cula Sad racunaju sve, i oporezivo i neoporezivo.


Ako zbog toga sto rade i zarade neku sicu zbog koje obitelj prijedje prag...i onda ostane recimo bez tog dopunskog (ili doma), onda im je pamtenije da ne rade. Cetveroclana obitelj za godinu dana mora izdvojiti 2520kn za dopunsko, ako dijete zaradi isto toliko sebi za dzeparac, na nuli su. Ako zaradi manje, na gubitku su. (ako time prijedju cenzus)


Ne znam, nisam pametna, ali mi se opcija da netko ostane bez dopunskog (ili doma) zato jer je klinac zaradio tokom cijele godine mozda par sto kuna i cak par sto kuna svaki mjesec (npr 400kn mjesecno - 4800kn tokom godine).
Mislim da bi tu trebao biti neki limit, pa ako neki student (pao godinu pa ima vremena, apsolvent i sl.) radi svaki mjesec i zaradi svaki mjesec solidan iznos - da se to broji. A ako zaradi nesto malo - da se ne broji, jer u suprotnom nije motivirajuce za studenski rad.
Isto tako i besplatan pokaz. Na osnovu imovinskog cenzusa imas besplatan pokaz i onda zbog tog "prihoda" ostanes bez besplatnog dopunskog (naravno, ako je bas taj iznos presudan za prelazak praga) ciji je prag i nizi od onog za pokaz. Meni je to
Koliko se sjećam, redovni studenti imaju praktički besplatno zdravstveno osiguranje ( možda se varam), oni koji će zaraditi nešto, zna se točno koji je limiti. Ali znam da su i nešto mijenjali od 01.01.2015.
Možda je bilo da se ne računaju neoporezivo, besplatan pokaz ( pretpostavka da živite u gradu Zagrebu-za Vas je besplatan, ali u biti nije, plaćaju ga porezni obveznici).
Ovo za rad preko SC-a ako netko radi 2 mjeseca preko ljeta, ne može zaraditi tako veliku cifru.
Ćetveročlana obitelj ( pod uvjetom da svi rade-što je danas jako rijetka prilika,ima 3360 kn dopunskog zdr.osigurnja).
Poticati nerad od studenata odmah , malo mi je onako bezveze.
Što se tiče doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje, znam da se nije plaćalo punu cijenu kao poslodavac, nego su bili umanjeni, za razliku od cijele plaće.
Uostalom studentima se ne isplačuje regres, božićnica , dar za djecu, osim ako ne rade na ugovore na odr.vrijeme, neod.vrijeme, stručno osposobljavanje. Onda je to drukčija priča.
Također najbolje proučiti sve linkove na stranici, onima kojima je stalo do toga, pronaći će linkove, net je moguće dobiti bilo gdje, ondje se spojiti. Postoje knjižnice na Fakultetima, NSB, -govorim isključivo o Gradu Zagrebu.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 11:17   #31
Quote:
solpan kaže: Pogledaj post
Slažem se, neki bi da im je sve besplatno tj. da ide na račun drugih koji su odgovorni sa svojim novcem i zdravljem.

Nije im ovo socijalizam da jedni piju, puše i žive na račun drugih, a ostali crnče za njih.
Slažem se sa time.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2016., 15:06   #32
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Koliko se sjećam, redovni studenti imaju praktički besplatno zdravstveno osiguranje ( možda se varam), oni koji će zaraditi nešto, zna se točno koji je limiti. Ali znam da su i nešto mijenjali od 01.01.2015.
Na koje limite mislis? 50000 za porez i 13000 za poreznu olaksicu koji roditelj gubi? Ti limiti nemaju veze s zajednickim prihodom kucanstva u koji se sve broji.
Da, napisala sam vec da redovni studenti imaju pravo na besplatno dopunsko. To nije upitno.
link
Quote:
Pravo na plaćanje premije iz državnog proračuna ostvaruju:
- osigurane osobe redovite učenike i studente starije od 18 godina,
Ali clanovi obitelji tog istog studenta pravo gube, ako oni ostvaruju pravo temeljem imovnog cenzusa...ako ga prijedju. A u te prihode racunaju i zaradu studenta, ma koliko mala bila.
Iako, koliko se na toj stranici vidi...(i shvatiti) ne spominje se zarada preko student servisa kao prihod koji se racuna. Ali ipak ga racunaju, a prije nisu.
Quote:
Možda je bilo da se ne računaju neoporezivo, besplatan pokaz ( pretpostavka da živite u gradu Zagrebu-za Vas je besplatan, ali u biti nije, plaćaju ga porezni obveznici).
Da, tako je pisao. A tako su i racunali.

Ali i sada pise isto:
Quote:
Što se smatra dohotkom?
plaća i drugi oporezivi primici za rad ostvareni od poslodavca (tuzemnog ili inozemnog) umanjena za izdatke prema propisima o porezu na dohodak,
Quote:
Ovo za rad preko SC-a ako netko radi 2 mjeseca preko ljeta, ne može zaraditi tako veliku cifru.
Koliko veliku?
Racuna se svaka cifra, nebitno kolika je i nebitno sto nije oporeziva (mislim)
A to je vidljivo tek na formularu koji treba ispuniti.
Quote:
Ćetveročlana obitelj ( pod uvjetom da svi rade-što je danas jako rijetka prilika,ima 3360 kn dopunskog zdr.osigurnja).
I sto s tim?
Zasto "pod uvjetom da svi rade"?
Pa isto placaju i oni ciji clanovi ne rade svi. (ako ne ostvaruju pravo na besplatno osiguranje po nekoj osnovi)
Quote:
Poticati nerad od studenata odmah , malo mi je onako bezveze.
Pa i meni. Zato i jesam napisala da mi je malo bedasto da netko izgubi pravo na besplatno dopunsko zato jer si je student zaradio tusucu ili dvije tokom cijele godine.
Quote:
Uostalom studentima se ne isplačuje regres, božićnica , dar za djecu, osim ako ne rade na ugovore na odr.vrijeme, neod.vrijeme, stručno osposobljavanje. Onda je to drukčija priča.
Ne razumijem ovo. Kakve to ima veze?
Quote:
Također najbolje proučiti sve linkove na stranici, onima kojima je stalo do toga, pronaći će linkove, net je moguće dobiti bilo gdje, ondje se spojiti. Postoje knjižnice na Fakultetima, NSB, -govorim isključivo o Gradu Zagrebu.
Tete u HZZO-u ne znaju sto i zasto se racuna, zasto se broje neoporezive stvari (bozicnica, rad preko student servisa) niti zasto je sada drugacije nego prije...sto se promijenilo i zasto to ne pise na web stranici.
I ljudi gube pravo jer nisu informirani, a ne znaju im reci sto i kako da racunaju i da znaju jel prelaze cenzus ili ne. I zasto ga prelaze ako im je neoporezivi iznos dohotka - ispod odredjenog cenzusa.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2016., 15:54   #33
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Na koje limite mislis? 50000 za porez i 13000 za poreznu olaksicu koji roditelj gubi? Ti limiti nemaju veze s zajednickim prihodom kucanstva u koji se sve broji.
Da, napisala sam vec da redovni studenti imaju pravo na besplatno dopunsko. To nije upitno.
link

Ali clanovi obitelji tog istog studenta pravo gube, ako oni ostvaruju pravo temeljem imovnog cenzusa...ako ga prijedju. A u te prihode racunaju i zaradu studenta, ma koliko mala bila.
Iako, koliko se na toj stranici vidi...(i shvatiti) ne spominje se zarada preko student servisa kao prihod koji se racuna. Ali ipak ga racunaju, a prije nisu.

Da, tako je pisao. A tako su i racunali.

Ali i sada pise isto:


Koliko veliku?
Racuna se svaka cifra, nebitno kolika je i nebitno sto nije oporeziva (mislim)
A to je vidljivo tek na formularu koji treba ispuniti.

I sto s tim?
Zasto "pod uvjetom da svi rade"?
Pa isto placaju i oni ciji clanovi ne rade svi. (ako ne ostvaruju pravo na besplatno osiguranje po nekoj osnovi)

Pa i meni. Zato i jesam napisala da mi je malo bedasto da netko izgubi pravo na besplatno dopunsko zato jer si je student zaradio tusucu ili dvije tokom cijele godine.

Ne razumijem ovo. Kakve to ima veze?

Tete u HZZO-u ne znaju sto i zasto se racuna, zasto se broje neoporezive stvari (bozicnica, rad preko student servisa) niti zasto je sada drugacije nego prije...sto se promijenilo i zasto to ne pise na web stranici.
I ljudi gube pravo jer nisu informirani, a ne znaju im reci sto i kako da racunaju i da znaju jel prelaze cenzus ili ne. I zasto ga prelaze ako im je neoporezivi iznos dohotka - ispod odredjenog cenzusa.

Znam da student prije nije smio zaraditi više od 9600 kn ( godišnje). Porezna olakšica za sebe je 2600 ,ako ima prijavljeno dvoje uzdržavane djece, ide od 0,50 do 0,70 odnosno 1.
Prije nisu računali zaradu za student servis.
Vidim da za cenzus misliš recimo primjer četveročlana obitelj ( tu se ubrajaju svi primici, oporezivi i neoporezivi). Mislila sam na studente-da oni ne dobivaju regres, božićnicu i itd. Realno gledajući koliko tvrtki isplaćuje regres, božićnice i te dodatne naknade.
Pod uvjetom da svi rade, probaj mi pronaći ( recimo četveročlanu obitelj, da svi članovi obitelji su u stalnom radnom odnosu ili imaju ugovore na određeno vrijeme-u današnje vrijeme). Ovdje ne mislim na studente koji zarade neku ''siću '' preko student servisa.

Tete na HZZO-treba dobro ispitati, a za takve stvari je najbolje otići u njihovu pravnu službu i tražiti objašnjenje i biti uporan. Ili otići u poreznu upravu po mjestu stanovanja pa njih ispitati.

Ja sam bila govorila o studentima koji rade preko SC-a, jer oni ne primaju regres, božićnicu i ostale naknade, vidim da si ti govorila o cijeloj obitelji.

Ali ovdje se postavlja pitanje , koliko ima tzv.''sive ekonomije'' ali to je već druga tema.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2016., 16:04   #34
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Znam da student prije nije smio zaraditi više od 9600 kn ( godišnje). Porezna olakšica za sebe je 2600 ,ako ima prijavljeno dvoje uzdržavane djece, ide od 0,50 do 0,70 odnosno 1.
Prije nisu računali zaradu za student servis.
Za olaksicu je 13000. Ali za besplatno dopunsko (za clanove zajednickog kucanstva) broji se svaka kuna, po novom, iako to bas i ne pise na stranici. Pa onda zbog te neke sitne zarade ostanu bez prava. Jer prije nije bilo tako i nisu na to racunali.
Quote:
Vidim da za cenzus misliš recimo primjer četveročlana obitelj ( tu se ubrajaju svi primici, oporezivi i neoporezivi). Mislila sam na studente-da oni ne dobivaju regres, božićnicu i itd. Realno gledajući koliko tvrtki isplaćuje regres, božićnice i te dodatne naknade.
Da, mislila sam na obitelj, troclanu, cetveroclanu ...svejedno.
Sve manje ljudi dobiva bozicnicu i sl. no vjerujem da bi oni koji recimo dobiju nekih 400kn, radje da to i nisu dobili, ako zbog toga prijedju cenzus i ostanu bez besplatnog dopunskog.
Quote:
Pod uvjetom da svi rade, probaj mi pronaći ( recimo četveročlanu obitelj, da svi članovi obitelji su u stalnom radnom odnosu ili imaju ugovore na određeno vrijeme-u današnje vrijeme). Ovdje ne mislim na studente koji zarade neku ''siću '' preko student servisa.
Zasto da probam pronaci? Sto pokusavas reci, sorry, ne kuzim.
Jasno da su rijetke cetveroclane obitelji u kojima svi rade. No takvi zasigurno ne mogu ostvariti pravo na besplatno dopunsko, pa ne znam zasto ih spominjemo.
Quote:
Tete na HZZO-treba dobro ispitati, a za takve stvari je najbolje otići u njihovu pravnu službu i tražiti objašnjenje i biti uporan. Ili otići u poreznu upravu po mjestu stanovanja pa njih ispitati.
Da, upravo tako.
Quote:
Ja sam bila govorila o studentima koji rade preko SC-a, jer oni ne primaju regres, božićnicu i ostale naknade, vidim da si ti govorila o cijeloj obitelji.
Da. I o tome da obitelj ostane bez dopunskog jer si je klinac nesto sitno zaradio preko servisa ili je onaj zaposleni clan dobio bozicnicu ili neku takvu nagradu. Ili djecji doplatak, besplatan pokaz (koji isto ide prema dohodovnom cenzusu)
Quote:
Ali ovdje se postavlja pitanje , koliko ima tzv.''sive ekonomije'' ali to je već druga tema.
To stoji. Ali toga je uvijek bilo i biti ce.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 11:22   #35
Uglavnom, razumjele smo, ali ne poticanje na rad preko student servisa za studente preko ljeta, mi je onak malo čudno.
A drugo, možda ima veze to što se studenti prijavljuju na HZZO po novoj osnovi i više nije besplatno dopunsko osiguranje ( ali nisam za to siguran).
Cenzus , za dječji doplatak je 1663 kn, nije se mijenjao već godinama.
Znači mijenjali su, jer znam da je prije bila 9600-možda zato.
Htjela sam reći da u RH ima jako malo ljudi gdje baš svi rade, makar poznajem i takve, ovisno koje struke.
Zašto besplatan pokaz ide prema dohodovnom cenzusu, to mi nije baš jasno, ali malo jesu pravila koje se mijenjaju i negdje stavljena na web stranici od hzzoa ili čak narodne novine.

Eto, razumjele smo i slažem se.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 11:31   #36
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Uglavnom, razumjele smo, ali ne poticanje na rad preko student servisa za studente preko ljeta, mi je onak malo čudno.
Pa da....dijete zaradi tisucu -dvije za kavu/izlaske/more, a obitelj zbog toga ostane bez dopunskog iduce godine (a da nisu ni znali da ce se to dogoditi...jer se racuna prosla godina, a pravila nova)
A glupo je reci djetetu, nemoj raditi, sjedi doma.
Quote:
A drugo, možda ima veze to što se studenti prijavljuju na HZZO po novoj osnovi i više nije besplatno dopunsko osiguranje ( ali nisam za to siguran).
Ne, ne studenti (reedovni) imaju besplatno.
Quote:
Cenzus , za dječji doplatak je 1663 kn, nije se mijenjao već godinama.
Malo je sasavo da mozes zbog dobivanja djecjeg doplatka kojem je cenzus 1663kn izgubiti dopunsko za koje je cenzus 1516kn.
Quote:
Znači mijenjali su, jer znam da je prije bila 9600-možda zato.
Htjela sam reći da u RH ima jako malo ljudi gdje baš svi rade, makar poznajem i takve, ovisno koje struke.
Da, ali nije ni bitan taj cenzus za poreznu olaksicu, nije da se ne racuna do neke cifre (sto bi imo bilo prihvatljivo), racuna se bas svaki prihod, bio on oporeziv ili ne.
Quote:
Zašto besplatan pokaz ide prema dohodovnom cenzusu, to mi nije baš jasno, ali malo jesu pravila koje se mijenjaju i negdje stavljena na web stranici od hzzoa ili čak narodne novine.
Nisam na stranici nista vidjela.
U cemu je problem s besplatnim pokazom na osnovu imovnog cenzusa? Na osnovu cega bi ga ti dala?
Quote:
Eto, razumjele smo i slažem se.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 12:09   #37
pa neka si dijete umjesto za kavu i izlaske, zaradi za dopunsko
jebemu mater parazitsku
na sve strane kukanje kako je zivot tezak i kako se nema, a sve to skupa dok cik visi iz gubice i dok se tipka na smatrphoneu
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 12:20   #38
Sto drugo reci nego da si u pravu...
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
pa neka si dijete umjesto za kavu i izlaske, zaradi za dopunsko
samo ne bi morao zaraditi sebi za dopunsko (jer ga kao student ima) vec drugim clanovima obitelji, koji su ga radi njegove sitne zarade izgubili.
Quote:
jebemu mater parazitsku
na sve strane kukanje kako je zivot tezak i kako se nema, a sve to skupa dok cik visi iz gubice i dok se tipka na smatrphoneu
To sve stoji, svega ima.
Ali ima i onih koji djetetu/sebi to ipak i ne priuste, dobivaju djecji jer su siromasni, dobivaju pokaz jer su siromasni (bar prema odredjenom cenzusu), a mozda ostanu bez dopunskog (kojeg bi trebali dobiti jer su siromasni) jer dobivaju djecji i pokaz.
(ili si dijete zaradi...recimo za knjige umjesto za kavu/more)
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 12:32   #39
naravno da svega ima
pa tako ima i siromasnih, a ima i onih koji umru
to je tako i to je zivot
ali kad se davi zdravo tkivo da bi se spasilo bolesno, to moze zavrsiti samo smrcu cijelog organizma
pogledajmo samo koji je postotak u zagrebu osloboden od lacanja karte zet-u, pa pogledajmo koji dio mora placati
a onda, shvatimo da ovi koji placaju - placaju dvaput, kupnjom karte/pokaza i placanjem prireza od kojeg grad onda subvencionira zet
isti vrag je i za zdravstveno, mirovinsko x, y...
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 12:57   #40
Istina. Samo...ne bi ljudima bio problem placati sve to skupa, da su place kolko tolko normalne i da su osnovni troskovi za zivot (rezije/hrana/prijevoz) jeftiniji. I da imaju posteno placen posao, prije svega.
Ono sto mene kod takvih stvari smeta je sto se stvari dogadjaju retroaktivno, pravila se mijenjaju preko noci, a ljude o tome ne informiraju. Podsjeca me na ono u skolstvu, kada su se odjednom sjetili da se za upis u srednju broji prosjek od petog razreda...ali nisu to uveli za tadasnje petase, nego za sve, tj. za osmase.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:36.