Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > IT Help service

IT Help service Ovdje postavite sva vaša pitanja i probleme informatičke prirode
Podforumi: Tutorials, Security

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.07.2016., 11:03   #1
ACER ASPIRE linpus linux

ispred mene je tek raspakirani acer aspire E 15 laptop koji ima linpus linuks, sa linuksima ne znam radit pa sam uspio instalirati win7, međutim ne čita mi instalacijski dvd s drajverima, znači nemam wireless tak da ne mogu na internet, poskidao sam drivere sa neta na drugom računalu, međutim i dalje ih iz nekog razloga ne prima, na stranim forumima sam pročitao da treba maknut nekakav GRUB (što god to značilo)
ukratko kako da osposobim laptop?
šugavo pseto is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2016., 12:14   #2
Jesi siguran da si instalirao dobre drivere? Možda ih za tvoj laptop nema na Win 7 pošto svi forsiraju Win 10.

Grub nema veze s mogučnošću instalacije drivera.

Jesi formatirao hdd tokom instalacije Windowsa?
Jarvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2016., 12:48   #3
Quote:
Jarvis kaže: Pogledaj post
Jesi siguran da si instalirao dobre drivere? Možda ih za tvoj laptop nema na Win 7 pošto svi forsiraju Win 10.

Grub nema veze s mogučnošću instalacije drivera.

Jesi formatirao hdd tokom instalacije Windowsa?
nisam formatirao hdd, ne znam kako kad mi je dizao linux, ali sam u bios otišao i namjestio tako da mi siže instalacijski dvd za windows 7

na njihovoj službenoj stranici skinuo sam drajvere za taj model laptopa, win7 i 64bit... ali neće učitat wireless drajvere
šugavo pseto is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2016., 14:01   #4
Vjerojatno imas kombinaciju tipki za ukljucit wireless adapter. Fn + neka tipka F tipka na kojoj je nacrtana antena. Moguce da imas i posebnu tipku samo za wifi. Probaj to naci i ukljuciti adapter.


Sent from my iPhone using Tapatalk
nigda_vz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2016., 15:07   #5
Quote:
Jarvis kaže: Pogledaj post
Možda ih za tvoj laptop nema na Win 7 pošto svi forsiraju Win 10.
da čini se da nema drivera za win 7, ima za win 8 i win 10, morat ću drugi win instalirat
šugavo pseto is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2016., 15:22   #6
Windows 7 je iz ajmo tako reci daleke 2009 godine, i naravno da nove laptope ne podrzava vise, ja bi ti savjetovao da bubnes gore windows 10 koji je speglana sedmica, i puno brze radi..
__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2016., 18:05   #7
Quote:
nigda_vz kaže: Pogledaj post
Vjerojatno imas kombinaciju tipki za ukljucit wireless adapter. Fn + neka tipka F tipka na kojoj je nacrtana antena. Moguce da imas i posebnu tipku samo za wifi. Probaj to naci i ukljuciti adapter.


Sent from my iPhone using Tapatalk
tipla F3 ima ispod antenu.znači da pritisnem tipku F3 i držim neko vrijeme, koji adapter?
našao sam drivere za win 8 i za sad sam se uspio spojit preko žice makar (još se uvijek nije ukazala oznaka za wireless dolje)
šugavo pseto is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2016., 18:10   #8
Quote:
Osmi kaže: Pogledaj post
Windows 7 je iz ajmo tako reci daleke 2009 godine, i naravno da nove laptope ne podrzava vise, ja bi ti savjetovao da bubnes gore windows 10 koji je speglana sedmica, i puno brze radi..
upravo instaliram win10
šugavo pseto is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2016., 19:28   #9
win10 je riješio sve probleme

hvala na pomoći

:klap:
šugavo pseto is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2016., 12:07   #10
treba li activator za win10?
šugavo pseto is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2016., 14:47   #11
Pa jel ti pise u computer da su windowsi aktivirani ili ne?
__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2016., 16:25   #12
Treba naravno.
Jarvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2016., 15:39   #13
Ako smijem, postavila bih svoje pitanjovdje, da ne otvaram novu temu. Danas kupljen Acer Aspire ES 17. Gore mislim da je linpus linux (da se tako pise). U biosu u boot priority stavila na prvo mjesto atapi cd rom. Ubacim dvd sa win7, ne podize uopce ga, vec konstantno linux pokrece. Trebam li zaboraviti na sedmicu, i traziti win10 ili nesto jos trebam u biosu namjestati?
__________________
Save the cheerleader! Save the world!
osjecanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2016., 16:47   #14
Secure boot isključiti, uključiti legacy boot... ako ima tih opcija.
Jarvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2016., 18:09   #15
I naravno prije instalacije windowsa 7 pogledati na sluzbenoj stranici od proizvodaca laptopa da li uopce podrzava windows 7.. (govorim za drivere)
__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 00:40   #16
Skinula sam neki linux mint i stavila ga na usb i u biosu promjenila da dize sa usb-a i bez problema mi laptop pokrenuo taj linux bez instalacije. E sad stavim dvd sa win7, ali ne pokrece nikakav autoran samo kad otvorim dvd, pokaze sve sto je na njemu a setup.exe ikona je san win oznakom i ne mogu instalaciju zapoceti. Windose sam instalirala prije, a ovo sa linuxom nemam pojma sto i kako.
__________________
Save the cheerleader! Save the world!
osjecanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 17:28   #17
Linux ti ne zna čitati .exe fileove, ne možeš pokrenuti instalaciju Windowsa iz Linuxa.

Stavi Windowse na USB i bootaj s njega.
Jarvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 19:51   #18
Quote:
osjecanka kaže: Pogledaj post
Danas kupljen Acer Aspire ES 17. Gore mislim da je linpus linux (da se tako pise).
...
Trebam li zaboraviti na sedmicu, i traziti win10 ili nesto jos trebam u biosu namjestati?
Ne postoji model ES 17. Ili Aspire ES1-5xx (15.6" ekran) ili Aspire ES1-7xx (17.3" ekran).

http://www.acer.com/ac/hr/HR/content...ptops/aspirees

Npr. model ES1-531 sa preinstaliranim Linpus Linux-om ima drivere za Win 8.1 odnosno Win 10 (oba 64-bit).

Quote:
osjecanka kaže: Pogledaj post
Skinula sam neki linux mint i stavila ga na usb i u biosu promjenila da dize sa usb-a i bez problema mi laptop pokrenuo taj linux bez instalacije. E sad stavim dvd sa win7, ali ne pokrece nikakav autoran samo kad otvorim dvd, pokaze sve sto je na njemu a setup.exe ikona je san win oznakom i ne mogu instalaciju zapoceti. Windose sam instalirala prije, a ovo sa linuxom nemam pojma sto i kako.
Što fali Mintu? Sasvim dostojna zamjena Windowsima. Osim ako ti baš treba zbog nekog određenog programa, onda stavi Windowse. Za sve ostalo, Linux je i više nego dovoljan za svakodnevnu upotrebu.
sanjinko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2016., 01:14   #19
Ne znam raditi s linuxima, vec s windowsima. Oznaku ES 17 sam s kutije "prepisala". Nisam kompjuteras da se kuzim u te stvari,
Windowse sam uspjela instalirati. Ako nekome moze pomoci: prvo sam instalirala linux i pobrisala linpus sa harda. Win10 sam usb stick prebacila i u biosu prebacila first boot na usb hdd. Instalacija je normalno krenula, do dijela kad nudi napravljene particije, ali ni na jednu ne dozvoljava instalaciju. Particije treba formatirati i obrisati. Nakon toga mi nudi zelim li napraviti sama particije, plus on sam jos napravi nekoliko malih za neki system recovery i slicno. Odaberes particiju i krece instalacija. Na kraju malo zbuni jer finaliziranje traje duze nego sama instalacija, pa treba biti strpljiv. Windowsi instalirani, jedino na kraju nije pokazivalo obje particije (hard sam podijelila na dvije), pa sam nasla rjesenje na netu: desni klik na computer (kod mene na This PC)-manage-disk management, tu naci nevidljivu particiju, desni klik i "ubacit" ju u vidljivo.
__________________
Save the cheerleader! Save the world!
osjecanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2016., 22:27   #20
Meni nije htio primit windows 7, pa sam instalirao win 8, tada me je spojio na net i odmah mi je ponudio win 10 da instaliram i tako sam napravio - i tad je sve sjelo na svoje mjesto

jednostavno kao da te prisiljava da instaliraš win 10
šugavo pseto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:21.