Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2016., 09:37   #1
LCHF način prehrane - 4. dio [smjernice su u uvodnom postu]

Tema LCHF način prehrane - 3. dio je prevalila 10 000 postova. Vrijeme je za novu.

Osnovne smjernice ovog načina prehrane, preuzete iz uvodnog posta teme LCHF način prehrane - 1. dio:
Quote:
LCHF, odnosno low carb high fat način prehrane temelji se na minimalnom

unosu ugljikohidrata, normalnom unosu proteina i povišenom unosu

masnoća.

Kad se kaže malom unosu UH podrazumijeva se izbacivanje svih loših UH, ali

i zitarica, krumpira i sl. UH se uzimaju isključivo iz povrća koje raste iznad

zemlje s obzirom da to povrće ne stvara zalihe u gomoljima i sl. Dozvoljeno

je i ne preslatko voće.

Masnoće ne treba reducirat, dapače, potrebno ih je povećano unositi i to

visokovrijedne nezasićene kao npr. maslinovo ulje, ali i zasićene iz maslaca i

kokosovog ulja.
I još:

Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Ovo je jedan od prvih tekstova koje sam procitala o lchf, i to je zapravo sve sto treba znati.
http://istineilaziohrani.blogspot.hr...pocetnike.html

Kopiram bitno za one kojima se ne da klikati:


Namirnice koje nisu dozvoljene

Glutenske žitarice i brašno tih žitarica: pšenica, raž, ječam, pir (spelt);
Bezglutenske žitarice i brašno tih žitarica: zob, proso, riža, kukuruz;
Pseudožitarice i njihovo brašno: heljda, amaranth, quinoa;
Kus-kus, bulgur, palenta (žganci), kokice (popcorn), rižini keksi;
Mahunarke: grah, slanutak, leća, soja, također zeleni grašak i bob;
Pahuljice za doručak, cornflakes, müsli, žitne/zobene kašice, griz, čokolino, medolino i sl.;
Tjestenina, kruh, peciva, pizza, kroasani, krafne i svi drugi pekarski proizvodi od brašna žitarica;
Zobena, sojina, rižina i druga zamjenska mlijeka od žitarica;
Krumpir, čips i prženi krumpirići;
Šećer i proizvodi koji ga sadrže, slatkiši, kolači, keksi, peciva, biskviti, čokolada, marmelada, industrijski deserti, puding, nutela i sl;
”Prirodni zaslađivači”: javorov sirup, sirup agave, ječmeni i rižin slad, smeđi šećer;
Umjetni zaslađivači, aspartam i drugi;
Kupovni sokovi i svi zaslađeni napitci, voćni jogurti;
Margarin i industrijska ulja: kukuruzno, sojino, suncokretovo, repičino i sve vrste ulja koja se deklariraju pod nazivom jestivo ulje;
Kupovni suhomesnati proizvodi koji sadrže štetne kemijske dodatke: glutaminate (pojačivače okusa), razne kemikalije i šećere, kao što su hrenovke, kobasice, salame, paštete;
Industrijske prerađevine pune šećera, pšeničnog glutena, margarina, kemijskih aditiva – kupovna majoneza, kečap, dresing za salatu, mješavine začina, hrana iz vrećica, tuba, konzervi, kutija, tetrapaka i sl.;
Suho voće (grožđice, brusnice, datulje, suha smokva) i voće visokog glikemijskog indeksa (banana, grožđe, kruška, breskva i sl.)
Kupovno mlijeko, izbjegavajte također industrijske mliječne proizvode (birajte domaće ili kvalitetnije od malih mljekara);
Pivo – tekući kruh;
Alkohol: povremeno je u redu uzeti 1 – 2 dl vina ili 0,2 – 0,3 dl žestokog.



I jos jedan tekst Maje Petrovic (koju bas bas volim) u kojemu jednostavnim jezikom, za debile, objasnjava sto je high fat, low fat, high carb itd. (neovisno o namirnicama)

https://vitkigurman.com/najbolja-dijeta-i-vrste-dijeta/

Jasno je navela da je LCHF iskljucivo HIGH FAT dijeta, dok nekakav 'srednji FAT' zapravo nije ono o cemu mi na ovoj temi pisemo.

Lista dozvoljenih i nedozvoljenih namirnica te namirnica koje se mogu povremeno konzumirati na ovom načinu prehrane:



(link)



Ovdje su linkovi na stare teme:

LCHF način prehrane - 1. dio

LCHF način prehrane - 2. dio

LCHF način prehrane - 3. dio

------------------------------------------------------------------------------------------------------


Jutro
kod mene doručak kavica sa malo vrhnja i maslacem.
Ručak planiram domaće zelje na lešo sa msalinovim i krmenadla na naglo.
Večera predaleko da planiram...imam tunu i svj.sir u frižideru pa ću vidjeti.

Zadnje uređivanje Pringles : 03.05.2017. at 16:26. Reason: Uvod u novu temu
cipelić is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 10:45   #2
Pozdrav svima!

Javljam se iz one prve LCHF ture iz 2011. Prestala sam pisati još davno, ali eto da dam feedback nakon toliko vremena. Bila sam na LCHF prehrani oko dvije godine, kroz 2011. i 2012. Savršeno mi je odgovarala i uopće mi nije bila komplicirana. Sviđala mi se ona silna energija i bilo je tako lako održavati liniju, a i lijepo smo se družili tu na forumu. Onda mi se jednog dana jednostavno prohtjelo jesti tost. Pomalo sam počela opet koristiti kruh i žitarice, meso mi nije baš išlo više, a i vrhnje mi je dosadilo (iako sam se na početku davila u njemu ).
Ali došlo je do neke trajne promjene u metabolizmu - nakon LCHF-a i dalje nemam potrebu za slatkim, i dalje jedem samo kad sam gladna, nemam napadaje gladi, imam vrlo stabilnu kilažu s kojom sam zadovoljna. I dalje radije kombiniram meso ili ribu s povrćem, rijetko jedem tjesteninu i krumpir, maslac i sir su mi i dalje velika ljubav. Najveća prednost je ta što ne grickam koješta - jedem kad sam gladna, kad nisam ne jedem. I ta ravnoteža mi je divna.
Tako da, prema mom iskustvu, prednosti LCHF prehrane su dugoročne, čak i ako je se prestanete strogo držati.
Uživajte!
Punja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 14:05   #3
punja, lijepo od tebe kaj si se javila. slobodno češće svrati s ponekim savjetom ili receptom.
mislim da meni potreba za slatkim nikada neće nestati. sva sreća pa imam alternativu. i usput za doručko-ručak prijavljujem sadoled od čokolade (onaj fini đipsin).
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 15:34   #4
Bp kava, pa nesto od bundeve ( pire+jaje+ orasi), preko toga malo otopljenog maslaca i cimeta. Za rucak dinstani kelj i gulas od junetine. Sad sam mirna do vecere
janis2102 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 23:42   #5
Ja se danas nemam s cim pohvalit (bolje da ne pricam)... Za sutra na posao spekla u svom novom malom kalupu iz lidla 5 jaja s raznoraznim povrcem i putrom pa cu podijelit malo meni malo dragome, malo za petak. Za sutrasnju veceru skuhala manestru od povrca sa suhim mesom.
Maria Flores is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 10:51   #6
Sinoć pravila http://parfe-dunja.blogspot.hr/2010/...alatu.html?m=1. Fino je, moze se ponijeti na posao. Drugi put malo vise slanine, gore jos sjemenke suncokreta ili bundeve. Imala sam bundevu koja je malo preslatka ( muskatna), pa mi je to malo pokvarilo dozivljaj
janis2102 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 15:40   #7
citan recept za kruh bez jaja,i ne razumin,zasto su bademi i ljesnjaci u gramima,a onda lan,sezam u dcl ??! 1,5dcl kokosovog brasna,nije to tekucina :S kolko je to svega u gramima -.-
__________________
Sono fuori di testa,ma diverso da loro
alexamona is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 17:24   #8
Guglaj cups to grams converter
__________________
1.12.2013-PROTIV !
Milivojka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 22:10   #9
ja nikako da neki kruh/pecivo pokusam napravit...uopce me ne privlaci.
ali jede mi se slatko vec 2 dana
Danas doručak kava sa vrhnjem i maslacem,ručak poriluk varivo sa kobasicom (btw dali netko zna gdje nabaviti kobasice/špek domaće ali da nije cijena 100% veća od tvorničkih )?
Večera 2 kuhana jaja,1 kobasica i senf. Kupila Alnatura,nema šećera
cipelić is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 22:33   #10
pogledaj na dolcu u mesnici ferbežar. imaju fine proizvode od crne slavonske svinje i bez aditiva (barem ih većina proizvoda nema).
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 23:23   #11
Quote:
cipelić kaže: Pogledaj post
ja nikako da neki kruh/pecivo pokusam napravit...uopce me ne privlaci.
ja sam ih isprobala puno, dostadobar mi je kruh s orasima i lepinjice za hamburger/ćevape s Anitinog bloga. Međutim meni se ta sva peciva slabo dignu i uopće ne dobijem količinu kao ona
janis2102 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 09:19   #12
Quote:
janis2102 kaže: Pogledaj post
ja sam ih isprobala puno, dostadobar mi je kruh s orasima i lepinjice za hamburger/ćevape s Anitinog bloga. Međutim meni se ta sva peciva slabo dignu i uopće ne dobijem količinu kao ona
Tako i meni,meni se nista ne napuhne i bude tvrdo ko kamen.

Najbolji mi je dobar jutarnji kruh. Zato ga ne pecem jer sve pojedem

A i kruhasto mi se jede u pms-u, recimo sad, ali onda mi se jede slatko kruhasto.

Cipelic, ako ti se jede slatko hoces recept za americke LCH palacinke ili brownije koji su provjereno ok ( provjerila ja, nevjesta kuharica )

Jucer sam kupila neki mekani svinjski but i to cu danas nafilati sa dinstanim gljivama i mozda panceticom i onda cu zarolati i ispeci i napravit cu umak od gljiva i spremit one rezance susene od tikve.

To bi moglo biti ekstra fino.
__________________
1.12.2013-PROTIV !
Milivojka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 09:25   #13
Mi smo ono u susjedstvu
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 10:05   #14
Mi nismo u susjedstvu, ali posalji golubom

Gdje su isprobani recepti
janis2102 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 10:49   #15
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
Mi smo ono u susjedstvu
Quote:
janis2102 kaže: Pogledaj post
Mi nismo u susjedstvu, ali posalji golubom

Gdje su isprobani recepti
KAd vi meni posaljete bunceke i kolace :

MA to ja isprobavam periodicki neke americke recepte i onda ako je fino zapravo stavim na chat tu
__________________
1.12.2013-PROTIV !
Milivojka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 10:51   #16
Evo i mene opet
Nisam odustala, iako kile mrvicu po mrvicu idu dole, za poludit.
Koliko sam skužila, kod mene je to kila tjedno.
Jučer: za gablec 3 kuhana jaja, salata, šunka; za ručak 2 šnicle iz safta i dinstano zelje + salata, za večeru narezali kobase, 2 paprike i malo kajmaka.

Prekjučer: za gablec: 2 tune u salamuri + mocarela + paradajz, za ručak: pečeni odojak i salata, za večeru: pomfti od butternut tikve

Problem mi stvara što nema povrća i ne mogu piti, ne osječam žeđ i od vode mi se diže želudac.

Smijem li jesti butternut i hokaido tikve?
Mogla bi ih stalno u verziji "pomfrija" sa kiselim vrhnjem.
__________________
Život možda nije zabava kojoj smo se nadali, ali dok smo ovdje - plešimo!!!
tinazgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 11:20   #17
Pomes od bundeva je zakon
janis2102 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 12:18   #18
Ja sam radila neki kruščić s paleohedonizam strane i dobro je ispao. Treba mi nešto za na brzinu kad sam u gužvi i to mi super dođe jer ne podnosim kad sam gladna(dojilja) 😄
U sastavu su uglavnom orasidi sjemenke i jaja. To mi je sve prihvatljivo.
Za sad sam na opustenijem režimu, ali kile idu dolje, no najbitnije mi je da se dobro osjećam. Moje tijelo i proizvodi hranu pa vidim da puno jedem i da moram pojest nešto ugh ili se doslovno tresem, pogotovo ujutro. Zato na brzaka pojedem taj kruščić i vraćam se među žive.

Čekam i taj recept za američke palačinke 😁. Ja si nekad napravim smjesu od jaja, mekinja i krem sira pa to na deblje ispečem, malo zasladim i super bude. Preko mascarpone i maline... Mljac

Rucam neko meso i povrće uglavnom. Nadje se tu i mrkvice , ali vidim da mi ne smeta, a trudim se da kuham za sve zajedno jer nemam snage još sebi posebne obroke uvijek raditi. Ako mi ne pase prilog, ja udrim po salati .

Do večere često izgubim motivaciju pa nemam pojma kaj bi jela, a moram jesti nešto pa si uzmem sira i vrhnja, ili kuhano povrćem s maslacem, pa još orašida .

Kaj vi jedete za večeru? A da nisu ostaci ručka. Ručak mi je kasno, oko 5, pa mi se ne da u 8-9 opet isto jesti.

Poslano sa mog F3311 koristeći Tapatalk
anchy87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 14:34   #19
ja za večeru obično na brzinu ubacim špek, kobasice, sir i sl. ne da mi se niš pripremati osim ak sam u pms-u, pa padnu brzinske palačinke ili lava cake. također znam gricnuti malo orašastih ili sjemenki.

i bravo za kile. glavno da idu dolje.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 21:24   #20
Milivojkaaaaaaaaaaa, smijem li ovo za doručak? bez onog preljeva
janis2102 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:41.