Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2008., 05:18   #1
Kućne plinske instalacije - u pod ili po zidu?

Pozdrav svima,

da li se kućna plinska instalacija mora izvoditi isključivo po zidu, ili se može postaviti u cementni estrih zajedno sa drugim instalacijama (struja, voda...)?
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 09:42   #2
Zavisi o distributeru. Ako si na području Gradske plinare Zagreb onda možeš svratiti do njih i uzeti brošuricu u kojoj piše da instalacije mogu ići pod žbuku (valjda i u pod) ili nad žbuku. Ako si pak u kraju Matije Gupca onda tamošnji distributer inzistira da cijevi budu nadžbukne. Pa zašto ne? Ako su francuzi mogli napraviti centar Georges Pompidou sa cjevurdačama po fasadi kaj bi se mi tu cifrali?
Naime to je problem s monopolom, a naši su distributeri monopolisti. Oni si zabiju u glavu da nešto mora biti po njihovom, sprčkaju nekakav propis ili "samoupravni sporazum" u tom smislu i onda ti harače po nekretnini kako si namisle. Pri tom želje potrošača ili tehnička obrazloženja ne igraju neku ulogu. Sve se skriva iza klanjanja nazovi sigurnosti. Da me se krivo ne shvati, dakako da je sigurnost na prvom mjestu ali komocija monopolista ne bi trebala biti ispred interesa potrošača.
No, najbolje da se raspitaš kod distributera.
Ja Osobno is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 12:39   #3
mislim da je kućna instalacija tvoja stvar kako će biti izvedena, plinaru zanima samo do brojila. S obzirom da ja znam da češ imati UNP spremnik moram te upozoriti da ako jednom pređeš na gradski plin, njihovo brojilo mora biti negdje u hodniku oko ulaznih vrata, pa predvidi to ako možeš.
Za sam razvod ne znam kakve su tehničke odredbe jedino mogu reći da bilo koji razvod radiš, radi ga tako da su cijevi varene i da nema spojeva koji će ostati negdje u zidu ili podu. Znam da neki majstori koriste plinsku traku na spojevima koljena i cijevi i sl. Ta "plinska traka" ti je ekvivalent npr. kudelji ili teflonskoj traci kod vodovoda.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 13:08   #4
Koliko sam shvatio "pravila" se razlikuju od grada do grada. U istri npr trebas imati ovlastenog plinoinstalatera koji ima sve ateste i zavrsenu skolu za plinoinstalatera da bi mogao dobiti plin. Isto tako taj plinoinstalater mora napraviti sve kako je nacrtano u projektu plinske instalacije koju takodjer moras imati i koju ti radi ovlasteni projektant. kako on nacrta tako treba biti. Inace instalacija se radi od crnih besavnih cijevi. Tako da puno toga ovisi o projektantu. Ako on nacrta da cijev smije ici u zid onda smije, a ako nacrta da treba biti izvana onda treba biti izvana. Pri tome treba biti zadovoljeno jos puno pravila, npr udaljenost od struje/vode, cijev ne smije prolaziti kroz spavace sobe niti kroz kupatilo ukoliko u njemu nije predvidjen plinski bojler itd, itd.
Najbolje da svoje zelje izneses projektantu (ukoliko ti je projekat potreban) i sa njime dogovoris sve.
saandi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 17:11   #5
Ah da, naravno, instalacije radi isključivo ovlašteni plinoinstalater. Kada napravi onda to prijavi distributeru, taj preuzme posao i tek onda može poteći plin.
Ja Osobno is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2019., 21:57   #6
Jel bilo kakvih promjena po ovom pitanju u zadnjih desetak godina?

U stanu na podruzju opskrbe iz GPZ-a bih htio cijev koja ide od brojila do bojlera provuc iznad spustenog stropa (cca 4m po tlocrtu), i jos dodatno povuc cijev do ploce za kuhanje koja je dosta udaljena od samog brojila, i dio bi sigurno morao pod pod, jer je ploca na otoku.
 
Odgovori s citatom
Old 04.02.2019., 01:12   #7
Quote:
alh84001 kaže: Pogledaj post
Jel bilo kakvih promjena po ovom pitanju u zadnjih desetak godina?

U stanu na podruzju opskrbe iz GPZ-a bih htio cijev koja ide od brojila do bojlera provuc iznad spustenog stropa (cca 4m po tlocrtu), i jos dodatno povuc cijev do ploce za kuhanje koja je dosta udaljena od samog brojila, i dio bi sigurno morao pod pod, jer je ploca na otoku.
A to ti opet zavisi na koga budeš naletio ja imam slučaj da mi je brojilo za poslovni prostor u mojoj kući jer kad sam u poslovni prostor ubacio grijanje on nije bio legalan a kuća je bila legalna iako još nije bila useljenjena
I sad naravno cijev prolazi kroz zemlju ok ja sam osigurao iskop i dodatne zaštitne cijevi tako da čelična cijev nije u zemlji zbog sebe da mirno spavam
Znači ako je ovo moje prošlo onda tvoj spušteni strop i dio koji ide kroz pod je igra mogu ti poslati broj koperanta gpz koji je meni radio instalaciju
Davorček is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2023., 21:41   #8
Plinska instalacija

Poptovani, zna li netko koliko kutija od električnog brojila treba biti udaljena od plinskog ormarića. meni su neki dan postavili na 30 cm udaljenosti, mada nisu jop stavili ormarić od plina već samo plinsku cijev regulator i brojilo. Mogli su još barem pola metra odmaknuti. Ali nisu pa neznam dali da ih tražim da odmaknu.
Hvala

Poslano sa mog IN2023 koristeći Tapatalk
niko3330 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2023., 23:20   #9
Nemoguće , plinoinstalateri neće htjeti ugraditi plinomjer.
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2023., 08:22   #10
Evo kako su meni stavili... udaljenost 20 cmhttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20231205/02c7adba003b9587cdc7c68a4a45fa20.jpg

Poslano sa mog IN2023 koristeći Tapatalk
niko3330 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2024., 23:54   #11
Nisam našao prikladniju temu za ovo pitanje...

Sa kojom bojom pofarbati nove bakrene cijevi za plinsko centralno grijanje?
Komplet novo centralno provučeno po kući..
Rečeno mi je da tražim lak na vodenoj bazi, ali nisam dobio preporuku za tip/brand, pa da pitam ovdje koji mi preporučate?
Meni je to sve špansko selo...
__________________
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav
chillout23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2024., 15:52   #12
Ja sam to sebi radio bojom za radijatore. Dva premaza, nerazrijeđeno. Drži još uvijek kao novo je. Čini mi se da sam uzeo chemolux.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:28.