Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2009., 13:59   #161
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Bog je stvorio dobro, a ljudi ( Adam i Eva), pocinise grijeh i tako nastade zlo. Na nama je da se drzimo one prve upute.
a koji to točno grijeh? i kako je od tog grijeha nastalo svo zlo na ovom planetu? molim te pojasni malo.
__________________
Prof. Farnsworth:"Everyone's always in favor of saving Hitler's brain. But when you put it in the body of a great white shark, ooohh! Suddenly you've gone too far!"
CrniDjuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 14:05   #162
Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
a koji to točno grijeh? i kako je od tog grijeha nastalo svo zlo na ovom planetu? molim te pojasni malo.
To je prapocetak, izvor, zdenac, a kasnije je Kain ubio brate Abela itd. Sama spoznaja dobra i zla kostase nas potomke da ispastamo grijehe do dana danasnjeg.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 14:08   #163
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
To je prapocetak, izvor, zdenac, a kasnije je Kain ubio brate Abela itd. Sama spoznaja dobra i zla kostase nas potomke da ispastamo grijehe do dana danasnjeg.
aha, dakle prije tog grijeha, nije postojalo zlo. Slijedom argumenata o slobodnoj volji, samim time nije postojala ni sloboda izbora. Dakle, nije Bog taj koji nam je podario slobodu izbora, nego smo si ju sami uzeli. Poradi iste, danas nevini ispaštaju i trpe silovanja, mučenja, sakaćenja itd, jeli tako?
Fala bogu da nam je bog milostiv i pun ljubavi, jer kakav bi nam tek život bio da je isti, neznam, zlopamtilo i aktivno zao te uživa u mučenju nevinih...
__________________
Prof. Farnsworth:"Everyone's always in favor of saving Hitler's brain. But when you put it in the body of a great white shark, ooohh! Suddenly you've gone too far!"
CrniDjuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 14:12   #164
Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
aha, dakle prije tog grijeha, nije postojalo zlo. Slijedom argumenata o slobodnoj volji, samim time nije postojala ni sloboda izbora. Dakle, nije Bog taj koji nam je podario slobodu izbora, nego smo si ju sami uzeli. Poradi iste, danas nevini ispaštaju i trpe silovanja, mučenja, sakaćenja itd, jeli tako?
Fala bogu da nam je bog milostiv i pun ljubavi, jer kakav bi nam tek život bio da je isti, neznam, zlopamtilo i aktivno zao te uživa u mučenju nevinih...
Nemoj tak pesimisticno!
Evo malo pouke.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 14:26   #165
Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
ej, sorry, mea culpa, ak me ne zadovoljava odgovor koji kaže: zlo postoji jer je Bog dao ljudima slobodan izbor - očigledno da nije dao *svim* ljudima slobodni izbor.
A ti ak ne kužiš, hej, kaj ti ja tu mogu.
Čuj, odgovor na pitanje si dobio a ako te taj odgovor ne zadovoljava, onda je to već drugi par rukavica...
Ovdje drugi odgovor nećeš naći a ako te to ne zadovoljava, traži dalje.
Navodno tamo u Indiji na vrhu planine imaš jogija koji meditira već sto godina. Možda on ima neki odgovor za tebe, koji će te ''zadovoljiti''?
Ako ne, uvijek možeš tražiti dalje, ali nabavi dobre cipele, dobro ćeš se nahodati na tom križnom putu otkrivanja odgovora koji će biti po tvom ukusu.
Naravno, moguć je i drugi put, da čovjek prihvati istinu zbog nje same, makar i ne bio zadovoljan s njom, ali ne može to svatko.
Sretno!
Daniel91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 14:31   #166
Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
a koji to točno grijeh? i kako je od tog grijeha nastalo svo zlo na ovom planetu? molim te pojasni malo.
I to smo već objasnili u ovom topicu.
Sve je krenulo od arogancije i oholosti Lucifera, arhanđela, koji je htio biti iznad ljuidi i Boga( iskoristivši tako svoju slobodnu volju protiv Boga).
Adam i Eva su također radije prihvatili savjet ''zmije'' i pojeli plod umjesto da su slušali Boga.
Posljedicu njihovog izbora znamo i vidimo, i dan danas.
I da, u početku nije postojalo zlo ali je postojala mogućnost za zlo, jer Adam i Eva nisu stvoreni savršeni, već sa božanskim potencijalom da to postanu, ako slijede Boga, slušaju ga, rastu u svom srcu i duhu i uživaju i uče o sebi i tvorevini u Edenskom vrtu.
Dakle, postojala je mogućnost izbora, zbog slobodne volje i na žalost, Adam i Eva su odabrali da krenu putem koji ih je odvojio od Boga.
Ostalo je povijest.
Daniel91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 14:46   #167
Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
ma da, tako je. Kršćanstvo je možda bilo u krivu tijekom većeg djela svojeg postojanja, ali sada je zasigurno garant u pravu, te se više ne bavi nedjelima u ime kršćanske religije. Zaboravimo na Camp Davidiane (kršćane) ili na ubojstvo sljedbenika rev. Jonesa (People's temple u Jonestownu, također kršćane) ili u kranjoj liniji propovjedanje bijelog pape u crnoj Africi da kondomi nisu djelotvorni protiv AIDS-a. Zaboravimo na župnika Čučeka i njemu slične. Zaboravimo na to da je kršćanstvo, kao i svaka druga religija, primarno zainteresirano za svoj prelazak u novu generaciju umova, neovisno o načinu, neovisno o žrtvama, i neovisno o zlu koje donosi ljudima sa strane.
ako je netko tko je kršćanski vjernik počinio neko ubojstvo u moderno vrijeme, oprosti ali ne možeš optužiti religiju. ne postoji ama baš nikakvo poticanje na nasilje, na misi i ostalim obraćanjima vjernicima mogao si čuti i čuti ćeš samo poruke mira. a pojedinačnih luđaka i fanatika imaš svugdje i neovisno o religijskim uvjerenjima, i to nije krivica religije niti religijske ustanove, već pošemerenih glava tih individua
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 14:57   #168
Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
Još uvijek mi nisi odgovorio: zašto bog ne kazni počinitelja zla onda u ovome životu? Zašto zlo moraju trpiti nevini? Gdje je tu sloboda izbora te jadne djevojke iz gornjeg primjera?
zato jer onda počinitelj ne bi imao pravo na slobodnu volju da učini zlo, a taj princip je nažalost, univerzalan. osim toga, kazna zločincu će malo pomoći onom nad kojim je počinjen zločin, jer su posljedice neizbrisive. uostalom, tko ti kaže da počinitelj nije kažnjen tu, na zemlji, u duhovnom smislu. ja vjerujem da recimo netko tko se svjesno odlučio na korak oduzimanja ljudskog života a bez da je sam bio u životnoj opasnosti pa je ubio u obrani, da doživotno gubi pravo na radost i sreću i osuđen je na pakao u duši, sve do trenutka kad se iskreno pokaje. ali, pazi. misliš li da je lako takvom iskreno se pokajati? misliš li da je lako pogaziti savjest i ponovo je vratiti? ne ide to samo tako
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 15:15   #169
Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
ej, sorry, mea culpa, ak me ne zadovoljava odgovor koji kaže: zlo postoji jer je Bog dao ljudima slobodan izbor - očigledno da nije dao *svim* ljudima slobodni izbor.
A ti ak ne kužiš, hej, kaj ti ja tu mogu.
ako misliš na sasvim malu djecu koja umiru, tu nije dao neki izbor. na papiru izbor je tu, u praksi ga nema

tu dalekoistočne religije dalekobolje objašnjavaju. obično se radi o karmi roditelja. djeca su tu specijalci čije duše odrađuju specijalne role

to s rolama, u to čvrsto vjerujem. hodogram bi otprilike ovako išao

1. obzirom na profil razvoa duše, iskustva iz prošlog života i željene ciljeve (iskustva na zemlji i vezana samoodređenja u odnosu na ta iskustva), bira se željeni scenarij života, uključujući sve bitne (ključne) događaje

2. duša se rađa u djetetu, zaboravlja sve detalje vantjelesnog života i bivših života...osim u podsvijesti (u kojoj se nalazi zamišljeni scenarij života)

3. dijete se razvija u svjesnog čovjeka, nesvjesnog uglavnom plana koji nosi u sebi. pa ipak, sve bitne odluke rade (trebale bi raditi) u smjeru zacrtanog scenarija, jer ih čovjek bira podsvjesno, prema osjećaju, a njegova podsvijest zna scenarij

4. ukoliko čovjek uspije svjesno donijeti odluku koja ga vuče u drugačijem smjeru od dogovorenog, tu su i Božji pomagači, duše koje brinu da okolnosti odviju tako da čovjeka vrate 'nazad na kurs'. no to su sitnije intervencije koje mogu i ne uspjeti. život se neće uvijek odviti kako je zamišljeno

5. sama iskustva mogu polučiti više ili manje željeni rezultat, no što ćemo izvuči od iskustva, za to smo mi odgovorni; specifična iskustva su poput specifičnog treninga

6. kad život završi, radi se summary svega, i kroz neko vrijeme planira se novi scenarij i povratak na zemlju, obzirom na ono što je postignuto tijekom prošlog života. neki put je potrebno sve ponoviti, a neki put je gradivo dobro savladano i ide se dalje
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 11:54   #170
Djuro, ajde da pojednostavnimo: recimo da si ti žrtva i da te tvoj stari hoće silovat. Imaš 2 izbora: a) izvući gun i presudit starom na licu mjesta, ili B) dat guze i pretrpit patnju i poniženje. Ako odabereš a) u pravu si, jer zločin zahtjeva kaznu. ako odabereš b) još više si u pravu, zato jer ako mu odmah ne presudiš, daješ mu mogućnost da se pokaje za svoje zlo. Jer ako ga poštediš i pretrpiš, može se desiti da se tvoj stari obrati na način da shvati što ti čini, da se pokaje i iskreno te zamoli za oprost. Ako ti je imalo stalo do tvog starog, odabrat ćeš b) jer ti je žao da zbog trenutka svoje slabosti, bude zauvijek kažnjen.
Dakle, djelo a) je savršeno pravedno, ali djelo b) je još savršenije.
__________________
Look in the mirror and see only Glory
Fussoldat is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 15:54   #171
Quote:
Epignosis kaže: Pogledaj post
da ti objasnim na konkretnom primjeru: recimo da sam ja osoba koja je silovala nekoga. Otkriju me, osude i ja snosim posljedice svoga djela tako da sam u zatvoru. Dakle, sada na zemlji ispaštam zbog svog grijeha. ALi također sam odgovoran pred Bogom za svoj grijeh, međutim, kazna za grijeh je "smrt" prema Božjem zakonu. I da me Bog ubije istog trena kada silujem djevojku ja bi završio u u vječnosti paklu. Ovako, ako se pokajem, prihvatim Kristovu žrtvu umjesto mene, Bog mi oprašta vječne posljedice mog grijeha. Ja ću platiti cijenu svojih pogrešaka ovdje na zemlji, ali hvala Bogu, ne moram ih snositi u vječnosti.

Zato ti govorim o tom sukobu interesa!
lijepo rečeno

samo da malo nadopunim...ne plaćaju se uvijek sve kazne za grijeh na zemlji... malo češće ih do kraja peremo, isplanjcavamo iliti čistimo se da možemo gledati Boga licem u lice kroz ČISTILIŠTE...
ALI i to je uvijek bolje negoli vječni PAKAO
bdm is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 16:24   #172
Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
i dalje mi nije jasno kako onda objašnjavaš i opravdavaš sve one žrtve zla koje su nastale poradi "slobodne volje" dane od boga ljubavi i razumijevanja. Ona boga curica u brazilu je očigledno bila velika grešnica, jer nije ko da je imala slobodu izbora između dobra i zla. Tvoj bog mi se gadi.

Njegov Bog je i tvoj Bog... jer ako kažeš da ti se gadi to znači da postoji... a ako postoji prihvati ga kakav je ...odakle ti pravo da sudiš svoga stvoritelja??
bdm is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 22:47   #173
Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
aha, dakle prije tog grijeha, nije postojalo zlo. Slijedom argumenata o slobodnoj volji, samim time nije postojala ni sloboda izbora. Dakle, nije Bog taj koji nam je podario slobodu izbora, nego smo si ju sami uzeli. Poradi iste, danas nevini ispaštaju i trpe silovanja, mučenja, sakaćenja itd, jeli tako?
Fala bogu da nam je bog milostiv i pun ljubavi, jer kakav bi nam tek život bio da je isti, neznam, zlopamtilo i aktivno zao te uživa u mučenju nevinih...
Možda starozavjetni bog (namjerno s malim sl.) i je nedojebano, sadističko,demonsko gov** koje je istovremeno i pravedno i milostivo (korumpirano)..ali znaj da to nema nkakve veze with real God..
littlehorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 22:48   #174
zlo ne postoji
RoyalJelly is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 22:49   #175
Kršćanstvo dobiva smisao tek onda kad se u njega ubace istočnjački elementi..gnoza...
A rkc je običan biblijski isprdak..
littlehorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 10:36   #176
Quote:
RoyalJelly kaže:
zlo ne postoji
normalno, jer kada netko guzi malo dijete, ono si je samo krivo za to što je zavrtilo riticom pred očima napasnika.

Jel ti priznaješ da imaš u sebi moralni zakon? Ako zakon postoji, postoji razlika između dobra i zla.

Quote:
littlehorn kaže:
A rkc je običan biblijski isprdak..
jasno, to je plod slučajnosti i ljudske nezainteresiranosti da razumiju to u što vjeruju. A ja baš mislim da je postojanje rkc odličan pokazatelj kako je sotona sjajan manipulator. No šteta što postojanje Sotone uvjetuje i postojanje njegovog protivnika.
__________________
Look in the mirror and see only Glory
Fussoldat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:01.