Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Eno i ino

Eno i ino (Bez)Alkoholna pića - Ne očekujte Mladena Grdovića na stolu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.06.2012., 23:45   #281
Tog soka od bazge provjereno ima u jednoj slastičarnici u Staroj Vlaškoj. Negdje je na početku ulice. Ne znam kako se točno zove, no mislim da ne možete fulati.

Zadnji put sam tamo bio prije mjesec – mjesec i pol i bilo je baš tog soka od bazge. Dođe u onakvim pakiranjima kao i Cedevita, možda malo većim. I, ako se ne varam, nije prah nego tekućina.
__________________
ON OTHER SKIN_
black1888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 00:25   #282
Cure, trebam prvu pomoć.

Naime, radila sam sok od bazge po već više puta spominjanom receptu. Samo što ja umjesto limuntosa ubacim kriške pravog limuna i ostavim ih skupa s cvjetovima bazge 24 sata, potom šećer i tako to.

E sad, moj sokić je fermentirao; pjeni se pri točenju, polugaziran je, okusa kruške. Što nije nužno loše. Ali me zanima zašto se to dogodilo (nikad prije nije) i kako to spriječiti.

Muž s tim nema problema. Kažem ja neki dan "To je zato što je zatoplilo, trebali bismo ga držati u frižideru", a on će na to "...ili na balkonu "

Ideje?
Walpurgas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 13:30   #283
vidim da ima pitanja s konzervansom ili bez pa zamrzavati... nema potrebe za zamrzavanjem iako je bez konzervansa, ali je stvar kao i sa marmeladama ili satarašem ili kaj već stavljate u staklenke...
kada ocijedite sok (bez obzira po kojem receptu radili - ja sam pravila i sa hladnom i sa vrelom vodom), dodate šećer i ostalo, samo ga stavite da "baci ključ", tj. prokuha. u isto vrijeme staklene boce zagrijete u pećnici. dakle, hladne boce stavite u hladnu pećnicu, bez čepa (njih ostavite vani ) i uključite pećnicu na max 100 stupnjeva. nakon par minuta flaše će biti zagrijane. ako vam sok još nije prokuhao, pećnicu smanjite na 50, i neka flaše čekaju. kada je sok bacio ključ, u te vruće flaše smijete lijevati vreli sok bez straha da će puknuti. zatvorite ih, ostavite na mračnom mjestu da se ohladi i to je to. ne treba vam konzervans.
na isti način mama i ja radimo svašta: sataraš, sada sam od jagoda marmeladu napravila, razne čatnije i tako redom. kako se stavlja vrelo u vrelo, neće puknuti, a "zadihta" i drži to tako... nama sataraš još ostao jedan od prošle godine. i čatni sam neki dan zadnji otvorila. super je.
plavojka_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 15:06   #284
Prvo, sok od bazge, a i ostali sokovi se razrjeđuju. Dakle, nije 1:1, nego 1:10, kako je navedeno i za coca colu.


Drugo, možda ćete me razapet, ali mislim da coca cola nije štetna samo zbog šećera, i da ima puno više štetnih stvari, nego u soku od bazge, gdje eventualno ide konzervans(ok, ne razumijem se previše u proizvodnju, ali to je jedina kemija koja je tu eventualno moguća).
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2012., 08:10   #285
Evo ja pijem sok otac mi neki dan napravio dosta soka i ostojalo je fino nekoliko dana na balkonu i sada se je stavilo u flaše i u hladnjak, i to se pije ovih dana i volim što nije slatko previše i lijep je ukus.
A lijepo dođe u ovim danima i najbolje je kada se napravi
A prolazi bazga
__________________
napustila forum ... :w
Ameella is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2012., 08:15   #286
Quote:
Ameella kaže: Pogledaj post
Evo ja pijem sok otac mi neki dan napravio dosta soka i ostojalo je fino nekoliko dana na balkonu i sada se je stavilo u flaše i u hladnjak, i to se pije ovih dana i volim što nije slatko previše i lijep je ukus.
A lijepo dođe u ovim danima i najbolje je kada se napravi
A prolazi bazga
Kod mene je već odavno nema, a popili smo sve što je bilo vani.
Imam još zamrznutih cvjetova za dvije ture i tri litre sirupa.
Morat ću više toga napraviti iduće godine, baš je osvježavajuć sok sa smanjenim udjelom šećera, kao limunada je
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2012., 21:09   #287
zasad sam ovaj komentar ostavio samo na temi koja nema veze s gastronomijom na prirodnim znanostima, ali sad ću i ovdje: vidim da vas se gro grozi količine šećera u sirupu od bazge. moje pitanje vama glasi: zašto se ne grozite jednakih količina šećera u ostalim prirodnim sirupima, višnja, malina, grožđe, kruška...?
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2012., 21:29   #288
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
zasad sam ovaj komentar ostavio samo na temi koja nema veze s gastronomijom na prirodnim znanostima, ali sad ću i ovdje: vidim da vas se gro grozi količine šećera u sirupu od bazge. moje pitanje vama glasi: zašto se ne grozite jednakih količina šećera u ostalim prirodnim sirupima, višnja, malina, grožđe, kruška...?
Nikome ne pada na pamet da sok/sirup zasladi stevijom
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 13:18   #289
ajmo napraviti temu o soku od višanja I ne obazirat se na one koji dođu samo reklamirati svoj blogić, bez da išta konstruktivno napišu - pa znate da će biti obrisani
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose

Zadnje uređivanje kemik : 20.06.2012. at 13:57.
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 11:08   #290
počelo je, počelo (cvjetanje)

pa se spremam za nove izazove.
lani sam napravila 14l koje smo popili jaako brzo, nešto podijelili i tak..pakirala sam u plastične boce, nisam koristila konzervans nikakav. držala sam ih u ledu i tako očuvala. i tijekom korištenja u frižideru.

ove godine bi napravila 3put više pa da nam ostane za zimu. tolika količina nam ne stane u zamrzivač pa planiram pasterizirati boce

prvo pitanje: gdje povoljno nabaviti staklene boce?

imam i pitanje vezano uz postupak. većina recepata koje sam ispregledala idu na istu šemu (sa sitnim varijacijama u omjeru); cvjetove močiti u hladnu vodu. poneki recepti uključuju prokuhavanje šećera. poneki preporučaju termičku obradu cvjetova.

ja sam lani prokuhala vodu i šećer i u još vruće uronila cvjetove da se namaču.

da li taj postupak pojačava aromu bazge? (ko što nije isto uroniti vrećicu čaja u hladnu il u vrelu vodu)
ali ubija vitamine i ono sve zbog čeg je zdrava bazga?
da li taj postupak sprečava fermentaciju?

da li se tko poigrao kakvim okusima i aromama? ..razmišljam možda malo vanilije dodati?
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 23:42   #291
Ako kome treba cvijetova od bazge ( bez kukaca, daleko od prometnica ), ako ste iz Dalmacije ili tako negdje, gdje je možda baš i nema toliko, ili nemate vremena ju brati, javite mi se na PP.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 22:26   #292
Totalni sam amater po pitanju izrade "domaćeg" soka od bazge. Prvo što me zanima kad se počinju brati cvjetovi? Kako se ocijeni da su spremni za berbu?
__________________
pijan
kukuriza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 10:21   #293
Kad su rascvjetani i ne nakon kiše jer tad je ispran pelud..

Sent from my ST18i using Tapatalk 2
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 17:27   #294
Pozdrav! Danas išao na plac i slučajno vidio cvjetove bazge, čovjek mi rekao recept da kupim 30 cvjetova te da ih u 4 litre vode stavim pošto su cvjetovi veći, dodam 3 kg šećera, 200 g limunske kiseline i da ostavim 24 sata. Samo je problem u tome šta sam ja odmah potopio cvjetove, dodao šećer i lim. kiselinu. Hoće li mi ispasti dobro ili sam upropastio sok? Jer tu vidim da se naknadno doda šećer i lim. kiselina nakon što cvjetovi odstoje u hladnoj vodi 24 sata. Hvala.
markop619 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 18:34   #295
Quote:
markop619 kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Danas išao na plac i slučajno vidio cvjetove bazge, čovjek mi rekao recept da kupim 30 cvjetova te da ih u 4 litre vode stavim pošto su cvjetovi veći, dodam 3 kg šećera, 200 g limunske kiseline i da ostavim 24 sata. Samo je problem u tome šta sam ja odmah potopio cvjetove, dodao šećer i lim. kiselinu. Hoće li mi ispasti dobro ili sam upropastio sok? Jer tu vidim da se naknadno doda šećer i lim. kiselina nakon što cvjetovi odstoje u hladnoj vodi 24 sata. Hvala.
Biti će sve OK!
shtifke is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 08:09   #296
Ako netko ima sadnicu nek mi se javi!
__________________
MOJ ALBUM
Jolanda is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 08:14   #297
Quote:
markop619 kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Danas išao na plac i slučajno vidio cvjetove bazge, čovjek mi rekao recept da kupim 30 cvjetova te da ih u 4 litre vode stavim pošto su cvjetovi veći, dodam 3 kg šećera, 200 g limunske kiseline i da ostavim 24 sata. Samo je problem u tome šta sam ja odmah potopio cvjetove, dodao šećer i lim. kiselinu. Hoće li mi ispasti dobro ili sam upropastio sok? Jer tu vidim da se naknadno doda šećer i lim. kiselina nakon što cvjetovi odstoje u hladnoj vodi 24 sata. Hvala.
Upropastio si sok jer si slušao tog sa placa i stavio 5 puta više limunske kiseline nego što treba
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 08:58   #298
Ja sam radila s 40 cvjetova u receptu (zapravo 50 manjih) i išlo je 40 g lim.kiseline, dok je susjeda radila s istim brojem cvjetova i stavila je 150g.
Po okusu su blizu....al koja je stvarna razlika, zbog čega toliko lim.kis nije dobro?
Fakat ne znam, pa pitam.
June is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 16:14   #299
Počela je sezona bazge
Upravo nabrala 30ak cvijetove, manjih i namucila ih u 3 l vode i stavila 5 dkg lim.kiseline. Radim ga prvi put i bas sam jako uzbudjena i s nestrpljenjem čekam konačni rezultat.
Nekidan sam sanjala da radim sok od bazge i da je oko mene sve puno grmova bazge posljedica intenzivnog razmišljanja gdje nabaviti bazgu.

Nego, sto se tice konzervansa i ne konzervansa.Ja bih ga svakako zeljela izbjeći ali ne znam koliko dugo ce mi durati takav sok. Željela bih ga imati cijelu godinu (naravno ne ove tri litre sto se upravo rade) u glavnu berbu se spremam idućih dana.
Zamrzavanje u kistru mi nije opcija jer nemam mjesta pa me zanimaju iskustva koliko dugo bi sok bez konzervansa trajao? I dali onda staviti vise lim. kiseline?
Jellle is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2014., 11:12   #300
Moze pomoc!

Za vikend bi isla brat bazgu! Di ima za brat a da nije uz nekakvu prometnu cestu (iz zg sam)? Vidim da se zelena magistrala spominje i definitivno mi je opcija ali ima li jos neko fora mjesto?
Ni Na Na is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:51.