Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.05.2005., 15:15   #1
Dojenje i prehrana majke

Bok svi!

Tražio sam ali nisam našao niš o tome pa pitam da ne skitam...

Net je prepun sadržaja o trudnoći i bebama nakon poroda ali kaj s mamama i njihovom prehranom koja je (in)direktno i dalje povezana s djetetovom putem majčinog mlijeka..?
Kaj treba izbjegavati tj. kakvu prehranu treba prakticirati rodilja koja k tome i doji??
Čuli smo da treba izbjegavati mahunarke (bad: grašak nam je br. 1), salatu i tak neke stvari ali kaj jest?

Inače smo dobro! Rastemo (5. dan), papamo, spavamo, plačemo, kenjamo pelenu, čekamo da padne pupak, mažemo guzu, oblačimo i tak to! Sve super!
babajuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2005., 15:46   #2
Pa načelno ne postoji hrana koju bi mama koja doji trebala izbjegavati, jer razne bebe mogu reagirati na razne stvari, neke bebe mogu dobiti alergijsku reakciju ako mama jede citruse ili jagode, a neke napuhava ako mama pije kravlje mlijeko - a nekim bebama ništa ne smeta. Ako baš hoćete biti jako oprezni onda mama može izbjegavati namirnice koje su česti alergeni (na primjer jagode ili orašasti plodovi) tako da se prevenira eventualna reakcija bebe.
Puno dobrih i korisnih informacija o dojenju možeš pronaći na Rodinom portalu.RODA
Bitno je da mama uzima dosta tekućine.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2005., 16:06   #3
Dobro je jest puno juhe, meni je mama stalno kuhala kokosje i govedske juhe sa puno povrca i to mi je bilo super. Izbjegavala sma mahune,grah,karfiol i brokulu. Uglavnom one stvari koje me napuhavaju i koje bi mogle stvarat probleme bebi. Na pocetku neka jede lagane stvari ali neka dobro jede. Isplati se paziti jer je bolje i za djete a i mlijeko i rodilju. Kao sto moj doktor kaze, djete uzme u svakom slucaju iz onoga sto ima ,ako nema dosta uzme tvome tijelu i to se osjeti.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2005., 18:17   #4
Neki poseban razlog, zasto su juhe dobre?
dodouprolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2005., 18:57   #5
znam da riblja juha potiče stvaranje mlijeka, valjda i ostale. Di je deatwin, ona zna sve o ovome a kad ju nisam slušala i nisam zapamtila
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2005., 20:00   #6
Treba izbjegavati jako začinjenu i ljutu hranu. Moja bubica je dobila grčeve nakon što sam jela kulen.
Pedijatrica kaže da se ne jede slatko, al to nismo poslušali
Tijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2005., 23:36   #7
Sa svakim je drugacije ali ja papam sve i mahune i fazol i juhe i puno ribe, ma sve sta mi dusa pozeli osim ljute hrane. To moja suncica ni nakon 6 mjeseci dojenja ne voli...
 
Odgovori s citatom
Old 02.05.2005., 02:47   #8
Juhe su dobre zbog tekucine, mesa u njima i puno povrca. Topla hrana a i inace su zdrave. Nije badava da se daje bolesnima pileca juhica da sto prije ozdrave,a i lako je probavljiva i lako se jede.MOja prva klopa nakon carskog je bila samo tekucina od juhe,nis drugo cijeli dan i onda sam pomalo pocela jest kruto,ali te juhice su mi dale tolko snage da sam bila na nogama prije nego ostale zene i nikakvih problema sa crijevima.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2005., 09:39   #9
Quote:
Rita kaže:
Juhe su dobre zbog tekucine, mesa u njima i puno povrca. Topla hrana a i inace su zdrave. Nije badava da se daje bolesnima pileca juhica da sto prije ozdrave,a i lako je probavljiva i lako se jede.MOja prva klopa nakon carskog je bila samo tekucina od juhe,nis drugo cijeli dan i onda sam pomalo pocela jest kruto,ali te juhice su mi dale tolko snage da sam bila na nogama prije nego ostale zene i nikakvih problema sa crijevima.
Hvala cure, zvuci logicno. I ja sam osjetio blagodati juhe jucer.
dodouprolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2005., 10:07   #10
moj mališa je imao jake kolike, tako da sam ukinula sve živo
na koncu sam bila na slabim juhicama

sve uzalud! ja gladna, a mali vrišti

nikakve mahunarke, začini, ništa teško, masno, pa je čak bila i priča o mliječnim proizvodima, sve je bilo na tapeti

mogu ti reći, na koncu je svejedno, makar i jedeš dijetne stvari dijete ima kolike

kupila sam homeopatske tabletice protiv kolika u apoteci i to je pomoglo!
+ neke kapi od kima iz slovenije - u to namočiš dudu, to je isto super
kentaur is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2005., 20:54   #11
Pa da, prave kolike uopće nemaju uzrok tj. uzrok je nepoznat

Ali može bebu smetati nešto od hrane koju mama jede pa se izbacivanjem može popraviti situacija - ali i ne mora, nažalost.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 14:49   #12
Hrana koja se ne smije jesti za vrijeme dojenja

Evo. Mislim da sve piše u naslovu

Znala sam da ne smijem začinjeno, ljuto, luk, češnjak...
Slučajno sam doznala da ne smijem ni kupus, ni paradajz (navodno izaziva proljev kod bebe).
Bliži mi se termin opasno, pa rek'o, ajde da se pripremim.... (inače bih surfala po netu, ali postala sam opasno tupasta, pa da si olakšam... )

Dakle, iskusne mame i dojilje.... koju hranu fakat trebam izbacit iz menija i općenito na unos čega svega trebam pripaziti dok dojim?

Fala!
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 14:55   #13
Možeš jesti manje-više sve ... umjereno.
__________________
Rezime
prometej is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 15:06   #14
Dojim drugo dijete vec cetrnaest mjeseci.S prvom bebom nisam jela leguminose(grah,grasak,lecu isl.)jer je beba imala grcice.Sve ostalo normalno plus malo vise mlijecnih proizvoda.S drugom bebom nemam nikakvih problema jedem sve i beba je ok.Moj savjet ti je da malo po malo uvodis svu hranu s time da obratis paznju kako se beba ponasa.Ako primjetis smetnje (grcice,proljev i sl.)tek onda izbaci tu hranu.Kasnije kad bebica malo ojaca probaj ponovo.To da neka hrana izaziva razlicite probleme je jako individualno i vrlo cesto samo zabluda.Nama su u rodilistu rekli da jedemo sve,a to su kasnije potvrdile i pedijatrica i patronazna sestra.Stoga samo hrabro naprijed osluskuj sebe i bebu.Sretno
 
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 15:31   #15
ja se sjecam da nisam jela grah, mahune i te "napuhujuce" biljke, ali ni zelenu salatu.

a da ne govorim o picu sok od jabuke mi je izlazio na usi van, a bilo je dana kad bih bila ubila za kokakolu!

alkohol, kavu i cigarete ne moram posebno spominjati?

grcevi kod djece su relativno uobicajen pojava, nagutaju se zraka kod dojenja i ne mogu to izbaciti uvijek podrigivanjem, ali u takvim slucajevima ucinis sve sto mozes da sprijecis ili ublazis tu pojavu, pa tako i izborom hrane.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 10:59   #16
Quote:
prometej kaže:
Možeš jesti manje-više sve ... umjereno.
vraga!
ja skoro niš nisam jela pa mi je mali imao kolike!

nikakvi začini, limuni, naranče (kiselo), ništa masno, grah, kelj, poriluk

kuhano, lagano, bijelo meso - ok
Kent is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2006., 03:23   #17
[QUOTE=Kent]vraga!
ja skoro niš nisam jela pa mi je mali imao kolike!

Grčevi nemaju nikakve veze s tim šta mama jede. Grčeve beba ili ima ili nema, a većina djece ih ima. Uzroci su puno kompleksniji od mamine prehrane
roko006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2006., 10:26   #18
Ja sam prvih par mjeseci pazila sto jedem, jela sve normalno, ali ništa pikantno, ne naranče... Onda sam se malo opustila i u jednom restoranu naručila juhu od škampi i crni rižot, mala je sutra cijela natekla, uši su joj bile crvene kao paprika, nešto strašno. Odmah smo išli u doktora koji je malenoj prepisao Claritin, a mene izgrdio kao da sam najgora majka na svijetu, da kako mogu to jest... Usput rečenu, več sam prije toga 2 puta jela crni rižot (ali domaći, ne restorantski) i sve je bilo ok.
Jucer citam neke brošure od Rode www.roda.hr i oni kažu da se može jesti SVE!
E pa ti sad budi pametan, očito i ovdje vrijedi pravilo, svaka je beba individualna...

Bye the way: jedva čekam jednog dana kad prestanem doji pojest baš taj ručak - juhu od škampi i crni rižot! ZABRANJENO VOĆE JE NAJSLAĐE VOĆE :-)
milky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2006., 15:46   #19
Quote:
Kent kaže:
vraga!
ja skoro niš nisam jela pa mi je mali imao kolike!

nikakvi začini, limuni, naranče (kiselo), ništa masno, grah, kelj, poriluk

kuhano, lagano, bijelo meso - ok
Grčevi ne dolaze zbog "hrane koja se ne smije jesti za vrijeme dojenje". Ili točnije, još uvijek se ne zna točno što je razlog grčevima novorođenčeta...
__________________
Rezime
prometej is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2006., 13:49   #20
Quote:
prometej kaže:
Grčevi ne dolaze zbog "hrane koja se ne smije jesti za vrijeme dojenje". Ili točnije, još uvijek se ne zna točno što je razlog grčevima novorođenčeta...
slažem se
Kent is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:55.