Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2013., 12:34   #201
Rosin je pominjao suradnju Hrvata i Srba u Žepču.
Što je prethodilo suradnji?

HVO na zamolbu bošnjačke općine Maglaj branila tu bošnjačku općinu od srba.

http://www.zaslike.com/files/33dlbetyni1gyffbmxu.jpg

i to je trajalo dok treća strana nije ojačala pa otkazala branjenje jer je imala neke druge planove

http://www.zaslike.com/files/ilwaidiphnddtmrn681.jpg[/


Za vrijeme sukoba hvo armija bih u Mostaru,bošnjačka strana moli sanitetski materijal i lijekove od hrvata

http://img708.imageshack.us/img708/4794/sa006.jpg

http://img35.imageshack.us/img35/1245/sa040.jpg
sidrun is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2013., 13:33   #202
Hrvati iz Kaknja govore da su ih 92. Muslimani progonili. Mislim i neke pobili?
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 14:49   #203
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Nego što je bilo u Lipanjskim zorama?
JNA je zauzela istočni dio grada i iz njega bila protjerana. Zato je taj dio grada ruševina
U Lipanjskim zarama nekih velikih borbi tokom zauzimanja grada nije bilo jer je su cetnici imali jako malo snaga u samom gradu. Nešto malo borbi oko Fabrike duhana i kod Starog mosta. Sjeverni logor su držali cetnici i oni su poslali transporter u ispomoć ovima kod F.duhana. Isti je uništen na zaobilaznici i koliko ja znam to su jedine žrtve (dva vojnika) koje je VRS imala u samom gradu u tom periodu. Te snimke su bile na Youtube-u. Iz Sjevernog logora se VRS povukla par dana kasnije kada i iz Vrapčića i Bijelog polja. I zato nije bilo rusevina u gradu jer nekih zestokih borbi tu nije bilo.

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Jer su ih u svim ostalim selima potrijebili, tko ono? I nisu predali cijelu liniju nego samo jedan dio koji je bio potreban Srbima, a HVOu nije trebao za ta tri sela.
Znaci da su ustvari drzali linije rame uz rame sa cetnicima i sto je jos gore.

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Kad, poslje pada Vareša kod Daštanskog?
Prije nije bilo apsolutno ničega.
Prije pada su katolici slali jedinice iz Travnika i Kiseljaka a poslije su drzali linije rame uz rame sa cetnicima.

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ovo je laž temeljena na jednom rajićevom slikanju s topom.
Nije , imas ovdje na forumu objasnjeno pa se informisi.

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Za neku proviziju, ha?
Da li je bilo zbog provizije ili iste ideologije nije vazno, vazno je da su cetnici drzali tu svoje oruzje kao skladiste.

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
A Srbe je zanimalo Visoko i Fojnica ?
O čemu ti?
Visoko, Fojnica, Tarcin, Igman, Konjic…sve ih je to zanimalo i na to podrucje i dalje su ulazili uz pomoc katolika iz Kiseljaka sve do kraja rata. A gore prema Tuzli i Srednjoj Bosni su to radili preko Zepca.

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
HVO se povukao s jednog vrha kojeg nije mogao držati nakon što su ga napali muslimani. To su sve enklave na kojima ne možeš ratovati na 10 frontova protiv 63 neprijatelja. Srbima je taj vrh nešto značio, a gorivo i municija je u Žepče (uz srpsku proviziju) dolazilo preko RS.

Mislim da su ih još žicali i da osvoje neki vrh za Srbe, te je propušteno nešto srpskih snaga preko HVO teritorija, ali to je bilo to.
Ili pojma nemas ili namjerno izmisljas. Evo sta kazu na sudu svejdoci koji su bili tu:

Quote:
Goran Stoparić, koji kao "četnički insajder" svedoči na suđenju lideru srpskih radikala Vojislavu Šešelju, zbunio je danas sudije izjavom da se u jesen 1993. godine na strani Hrvata borio protiv Muslimana. Sudijama, naime, nije bilo jasno kako se "Šešeljev dobrovoljac" iz Šida, nakon što se 1991. borio u Vukovaru u sastavu odreda Leva supoderica, a 1992. u Hercegovini kao zamenik četničkog vojvode Vakića, u jesen 1993. godine - kao komandir novosadske dobrovoljačke čete u sastavu Vojske Republike Srpske (VRS) – našao u Žepču gde se "rame uz rame sa pripadnicima Hrvatskog vijeća obrane" (HVO) borio protiv Muslimana, odnosno Armije BiH.
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Sve male enklave koje bi bez toga bile davno izbrisane.
Jbt. uz iznimku Žepča, riječ je o 4 sela sveskupa koje zauzimaju 10ak km2.
I švercu u Kiseljaku.
Male ili ne to znaci da su od Bihaca pa do Varesa, Zepca do Konjica imali saradnju sa cetnicima i to si na kraju i priznao.

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Za razliku od ABiH koja je imala povezanu liniju od Jablanice do Istočnog i potporu srpske artiljerije na brdu iznad svega toga.
Koja je poduzimala kordinirane akcije sa Srbima.
Jedina razlika katolika pod komadnom Zagreba i ARBIH je da katolici nisu 2 pune godine opalili metka prema cetnicima i obratno i ne samo to vec su imali saradnju na vise nivoa. Od oktobra 1902 pa do oktobra 1994 kada je ARBIH oslobodila Kupres, pune 2 godine.

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Obranu Jajca je držao HVO, ABiH mu je blokirala pojačanja. Bez ispaljenog metka? Tko je obranio grad cijelo vrijeme?
Pobrkao si malo kronologiju
Koje linije je držala ABiH u Jajcu i kada su muslimani stali odlaziti iz grada?
Ako je tvoja deficnija odbrane tako da napuste jedan od najvaznijih polozaja u toku noci bez da obavjeste ikoga i da su pobjegli 10 dana prije pada jajca a u to vrijeme se vodile jedne od najtezih i najkrvavijih borbi onda su katolici branili Jajce

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ma da, svi oni dokumenti, slanje hArmije po okolnim selima iz Vakufa, Konjica i Jablanice su bili samo vojna vježba
Dokumenti koji nemaju nikavu vrijednost jer je na sudu dokazano ovo :

Quote:
Beginning in 1992, in the Municipality of Mostar, the municipal HVO assisted by the HVO of the Croatian Community of Herceg-Bosna, embarked upon a policy aimed at placing Muslims living in the municipality at a disadvantage. Tension between Croats and Muslims increased throughout 1992, particularly in the Municipality of Prozor. On 23 October 1992, the HVO attacked the town of Prozor and its surroundings. After assuming control of the town of Prozor and the village of Paljike on 24 October 1992, the HVO destroyed many Muslim homes and vehicles in the town, and burnt down one house and killed two people in Paljike.
The first clashes between the HVO and the ABiH took place on 11 and 12 January 1993 in the Municipality of Gornji Vakuf. On 16 January 1993, pursuant to an order issued the previous day, the Main Staff of the HVO demanded that the ABiH in Gornji Vakuf subordinate its troops to the HVO. The ABiH rejected this demand.
On 18 January 1993, the HVO attacked the town of Gornji Vakuf and several neighbouring villages.
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Kad sam ja to rekao?
Vozuća, ne Ozren, je nebitna planina. Maslenica, baš i nije.
A ratište protiv Srba je jedno, nema ih 54.
Pa tvrdio si da borbi na Vozuci nije bilo ili da nisu imali nikakvo znacenje a tu je poginulo vise cetnika nego na Maslenici.
I za tvoju informaciju, Vozuca nije planina vec je gradic i nije sam taj gradic vazan vec put kroz njega pa da se vise ne provaljujes.
Pa znam , u 1993 samo je jednom HV imala sukob sa cetnicima u Hrvatskoj i ni jednom u Bosni i Hervcegovini dok je ARBIH imala citavu tu godinu.

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Vatikanska urota?
Kada ti tvrdis da su se katolici iz BiH borili protiv 1,3 milijarde ljudi zasto ne bi bio i Vatikan upetljan.

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Koji se događaju u doba muslimanske ofenzive ?
Napad na Prozor oktobra 1992 su poceli katolici i to je kao sto si vidio dokazano na sudu. Tada su cetnici napadali na Jajce.
Napad na Gornji Vakuf januara 1993 su poceli katolici i to je kao sto si vidio dokazano na sudu. Tada su cetnici napadali na Srebrenicu.
Napad na Vitez aprila 1993 su poceli katolici i to je isto dokazano na sudu. Tada su cetnici napadali na Gorazde.
Napad na Mostar maja 1993 su poceli katolici i to je kao sto si vidio dokazano na sudu. Tada su cetnici napadali na Bjelasnicu,Igman, Sarajevo.
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
bijeg nakon što ste im zabili nož u leđa ili?
Nije vec poslije dogovora na Vlasicu o zajednickoj saradnji . Ovo su izjave katolika iz Travnika :
saradnja sa cetnicima
Quote:
3.6.1993 god kad je počeo sukob sa muslimanima veza sa Srbima bila odlična... Dobar dio naših ministara HVO Vlade Travnik u tom trenutku sjedio, pio, jeo i dogovaro evakuaciju sa Srbima na Vlašiću... Koliko se sječam predvodio ih Davor Kolenda koji je sad negdje u MO, kako sam čuo i o tom može reć više.. J Leutar, je isto imo dobre odnose sa Srbima... Ali opet je došla zapovijed za povlačenje... kako piše u zapovijedi zbog nepovoljnog razvoja situacije..
o planu tzv hvo da se isele BiH Hrvate iz Travnika u slucaju da im propadne plan zauzimanja grada i da oni BIH Hrvati koji su bili na teritoriji pod kontrolom Armije nisu protjerani :
Quote:
A travničani koji su u vrijeme sukoba ostali u TR su isto do kraja ne ispričana prića...
Ranije sam govorio da su postojali planovi obrane pa i izvlačenja vojnika i civila iz grada. Sukob u TR je počeo poslijepodne 3.6.1993 god., na punktu u Polju na skretanju prema selu Slimena,taj dan se moglo nesmetano kretati u grad i iz grada, još najmanje dan ili dva se moglo telefonirati u TR. Znam da su u gradu prije sukoba zapovijednici pojedini dijelova grada npr. Bojne, Pirote, Tvorničke ulice i dr., imali zapovijedi šta raditi kada počne sukob (dio njih je zadužio motorole da bi imali vezu sa zapovijedništvom koje se iz grada povuklo u Jankoviće i Kraljevice u travnju mjesecu) ipak u gradu je ostalo oko 3500 Hrvata a tu je bilo minimum 500 vojno sposobni. U samom gradu, naši i nisu imali neke inicijative, jednostavno nije bilo otpora i borbi, po mom mišljenju kalkuliralo se i čekalo neke osloboditelje. Borbe jesu vođene ali s vanjske strane prema gradu s kalbunara prema grozdovima iz pirote i Inine benzinske prema vojarni... ali te postrojbe koje su tu pokušale šta uradit ali ograničeno nisu bile gradske nego iz okolnih sela i neke interventne i PPN postrojbe...

Rezime svega je previše naših u gradu ostalo i nakon svega po potpisivanju primirja 1994 kako je koji od onih koji su za vrijeme sukoba ostao u TR prelazio naš punkt na Putičevu tako je i pričao neku svoju priću o svom herojskom držanju u okupiranom TR a izdajničkom držanju nekog svog prvog susjeda ili kolege.. jedno od stvari koja mi se stvarno tad zgadila.. a jednostavno previše ih je ostalo u TR a radilo se o važnim ljudima ne nekim umirovljenicima, babama i didovima civilima, nego o članovima Vlade HVO, članovima zapovijedništva brigade i sl. minimalno trećina a mislim i više (među njima i prof Rajković) A ponavljam sukob je počeo 3.6. 1993.

P.S Inace ovo sa katolicima nije krsenje pravila foruma jer bi tada bilo krsenje i ovo tvoje sa muslimanima a to moderacija dopusta.

Zadnje uređivanje rosinj : 09.11.2013. at 15:02. Reason: info
rosinj is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 09.11.2013., 14:50   #204
Nastavak odgovora jer nije sve stalo :

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Je, sve u 16.
16 ili 20 ili 50. Kolko god da brojis katolici su kod Bihaca predavali linije cetnicima.

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Uz odmor na Manjači ?
Uz odmor na Manjaci i prebacivanje vojnika sa oruzjem prema Varesu i Kiseljaku.

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Kao što rekoh, ne stoji.
Stoji i te kako da su u Kiseljaku imali mnogo vecu saradnju nego sto ti znas ili pokusvas da negiras.

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Dao si mi primjere ljudi iz sela koji bježe za goli život. I šverca u Kiseljaku. I to je sve.
Dao sam ti primjere gdje su se borili rame uz rame sa cetnicima, prebacivali jedinice, imali obavjestajnu saradnju , predavali polozaje sirom Bosne i Hercegovine, izvodli sinhronizovane ofanzive u sirme vremenskom i geografskom kontekstu. I to je mnogo vise nego ”to”.

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Zar maloprije nisi tvrdio da zg nije imao kontrolu nad tim snagama od 92 do 94? Daj odluči se.
Ne znas da citas ili nemas pojma o cemu pricas. Naveo sam par puta da katolici u BiH pod komandom Zagreba tj Franje i Gojka nisu 2 pune dvije godine opalili metka na cetnike i obratno i koliko sam primjetio nisi do sada dao ni jedan dokaz da to nije istina.

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Da, HVO koji je cijelo vrijeme branio grad, kojem hArmija siječe pojačanja i iz kojeg se izvlače muslimani su izdali Hrvati
Inače, ovo s katolicima je kršenje pravila foruma
Vec sam ovo o katolicima u Jajcu i njihovoj ”odbrani ” obajasnio ali vidim da treba da ti ponovim nekoliko puta da bi shvatio i upamtio: katolici su se u velikoj vecini povukli 10 dana prije pada Jajca i u tih 10 dana su se vodile jedne od najtezih i najkrvavijih borbi. Armiji RBiH je trebalo pojacanje i Armija RBiH je trazila pojacanje i zato reci da Armija Republike Bosne i Hercegovine nije zeljela pojacanje je negacija cinjenica i zdravog razuma jer katolici da su zeljeli da salju pojacanje ne se povukli prije toga.
Inace ovo sa katolicima nije krsenje pravila foruma jer bi tada bilo krsenje i ovo tvoje sa muslimanima a to moderacija dopusta pa neka se jednom odluce: da li da vaze ista pravila za sve ili da jedno pravilo vazi za katolike a druga za ostale. Ako ti ili moderacija smatra da je uvreda koristiti religiozan naziv za jedan narod zasto se to dopusta da se koristi za druge ?

Zadnje uređivanje rosinj : 09.11.2013. at 15:08.
rosinj is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 09.11.2013., 15:49   #205
Quote:
sidrun kaže: Pogledaj post
Rosin je pominjao suradnju Hrvata i Srba u Žepču.
Što je prethodilo suradnji?

HVO na zamolbu bošnjačke općine Maglaj branila tu bošnjačku općinu od srba.

http://www.zaslike.com/files/33dlbetyni1gyffbmxu.jpg

i to je trajalo dok treća strana nije ojačala pa otkazala branjenje jer je imala neke druge planove

http://www.zaslike.com/files/ilwaidiphnddtmrn681.jpg[/


Za vrijeme sukoba hvo armija bih u Mostaru,bošnjačka strana moli sanitetski materijal i lijekove od hrvata

http://img708.imageshack.us/img708/4794/sa006.jpg

http://img35.imageshack.us/img35/1245/sa040.jpg
Jedino sto si sa ovim dokumentima dokazao je naivnost Bosnjaka u to vrijeme i povjerenje koje su pokazali prema HVO-u a koji su ovi poslije iskoristili. Nista vise. Jer bas ove dokumente su zlocinci iz vrha HVO-a koristili da dokazu svoju nevinost ali pokazalo se bas suprotno. Sud je dokazao da su zlocinci i pored ovih dokumenata tako da sada oni nemaju nikakvu vrijednost osim ako nisi zelio da pokazes koliko su Bosnjaci bili naivni.
Obrati paznju da se pozivam na sud i dokaze koji su izneseni tu jer mislim da ne zelis da dodjes u situaciju da negiras presude Suda jer time otvaras Pandorinu kutiju npr u vezi Ante Gotovine, Markaca i citave Oluje. Kada bi ti ili neko drugi zelio da negiras zakonsku presudu baziranu na svom misljenju onda se moze po ovom forumu a i dalje isto tako poceti tvrditi i za Oluju i akcije HV u Hrvatskoj a mislim da moderacija ne bi gledala na to bas blagonaklono. Znam da covjek ima nekada drugacije misljenje ali imati misljenje i negirati dokaze koji su izneseni na Sudu i gdje je o njima donesena zakonska presuda je velika razlika.
rosinj is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 21:54   #206
Quote:
rosinj kaže: Pogledaj post
Ako su Katolici proganani 1992, kako su onda mogli da napadnu Armiju RBiH 1993 Pa pogledaj, odma poslije potpisa o prekidu vatre Katolici su ga prekrsili i nastavili sukobe.



P.S Inace ovo sa Katolicima nije krsenje pravila foruma jer bi tada bilo krsenje i ovo tvoje sa Muslimanima a to moderacija dopusta.
Napisao sa PROGONILI, što ne znači i prognali....otimali, pljačkali,...dok su izgovarali nisam mogao znati da li misle musliman ili Musliman jer oba pisanja su tada u Borni mogla biti ispravna dok tvoje Katolici je pravopisna greška. Piše se ...katolici.. Ja sam Hrvat i katolik iz Bosne od uvijek. Narodnost i vjeru držim bez obzira na vlast, torture i ratove... Jedan primjer, bio sam 8 mjeseci pripadnik 107. MHVO brigade... (Muslimansko Hrvatsko Vijeće Obrane)... Zašto se tako zvala??? ne govorim engleski i ne zanima me što bilo tko priča, nego što znam osobno i čujem od ljudi kojima povjerovati mogu.
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 23:01   #207
Ma nisu Muslimani bili naivni nego prije pokvareni. Već u siječnju 1993. predviđeni su sukobi u svim gradovima Herceg Bosne kao što kaže ovaj dokument http://www.slobodanpraljak.com/mater...iH%201/271.pdf. Naravno ako su predviđeni sukobi u svim gradovima Herceg Bosne onda je predviđanje izvršeno na razini glavnog štaba jer gradovi Herceg Bosne su i izvan djelovanja 3. korpusa. Dakako da je tu predviđeni i Mostar, ali je prvo trebalo riješiti se struje SDA iz Mostara koja je sklona Hrvatima što potvrđuju i ovi snimci http://www.youtube.com/watch?v=PirlJ9kbLx4 . Pa onda ona famozni dokument o prirodnom pravu dviju republika ( srpske i muslimanske) na izlaz na more. Na koje more? Neum? Dakle Srbi i Muslimani bi dijelili hrvatski Neum, ili su mislili i malo se prošiti lijevo i desno kad izbiju na Neum?
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2013., 11:07   #208
Quote:
rosinj kaže: Pogledaj post
Jedina razlika katolika pod komadnom Zagreba i ARBIH je da katolici nisu 2 pune godine opalili metka prema cetnicima i obratno i ne samo to vec su imali saradnju na vise nivoa. Od oktobra 1902 pa do oktobra 1994 kada je ARBIH oslobodila Kupres, pune 2 godine.


Pa znam , u 1993 samo je jednom HV imala sukob sa cetnicima u Hrvatskoj i ni jednom u Bosni i Hervcegovini dok je ARBIH imala citavu tu godinu.
Što ne banirate trajno ovoga mitomana?
O operaciama HV protiv četnika se raspravljalo na zasjedanjima UN,
RH su prijetile sankcije...da bi mitoman danas mijenjao povijest?

Operacija Maslenica 22. – 27. siječanj 1993.
Operacija Peruča 27. - 28. siječnja 1993.
Operacija Medački džep 9. rujan 1993.

5. ožujka 1994. god. kada su četnici napali i zauzeli dominantnu kotu na Ljubovu zvanu Repetitor i time zapravo ostvarili pretpostavke za ovladavanjem Ličkog polja.Istoga dana kada je 9. gbr. priskočila u pomoć pričuvnim postrojbama HV na tom terenu, neprijatelj se morao povući uz znatne gubitke tako da više nikada nije uspio ovladati tim područjem. Velika važnost ove akcije vidi se iz podatka da je pobunjenički lider Martić osobno došao na Ljubovo kako bi podigao moral svojim rasutim četničkim skupinama.

Može mitoman odgovoriti što je Armija BiH u periodu listopad 1992-listopad 1994 osvojila od srpskih strane?


Prema depeši koju je Komanda 4. korpusa Armije RBiH uputila Glavnom štabu ARBiH 8. kolovoza 1993., a čiji sadržaj je u svojoj knjizi “Operacija Jesen ’94″ (DES Sarajevo, 2007.) objavio ratni reporter Šefko Hodžić, dan prije sastavljanja dokumenta došlo je do kontakta izmedu pripadnika Armije RBiH i predstavnika Hercegovačkog korpusa Vojske RS.
Piše to Dnevni avaz, napominjući da je i “nakon skoro dvije decenije priča o tadašnjoj tajnoj vojnoj suradnji Armije RBiH i Vojske RS.
Pripadnici Armije BiH u Podveležju su, kako je potvrdio i Džiho, još ranije uspostavili kontakte sa srpskim vojnicima. Posebno s onima iz doline Neretve. Dozivali su se i prepoznavali. Čak je preko punktova u Podveležju uspostavljena i ilegalna “pošta” izmedu Bošnjaka iz Mostara i mostarskih Srba u Nevesinju.

“Ljudi su kupovali brašno, sol i druge potrepštine. Zbog interesa da ne ratujemo na dvije fronte, nismo ih provocirali ni na linijama. Dakle, slali smo im jednu indirektnu poruku”, objašnjava Džiho.

Sama ideja o suradnji Armije BiH i snaga bosanskih Srba došla je u srpnju 1993. i to od zapovjednika 8. motorizirane nevesinjske brigade Novice Gušica koji je posredno pozvao svog dugogodišnjeg kolegu iz JNA Arifa Pašalića da se tajno sastanu u Busku kod Mostara.
Pašalić je to odbio jer je računao da će hrvatska strana taj susret iskoristila u svom nastojanju da ga prikaže kao KOS-ova čovjeka.

Stoga je na sastanak s predstavnicima Vojske RS išao Džiho. Kako Pašalic nije želio doći, nije došao ni Gušić, nego je poslao pukovnika Miloševića.

Kada je poslije žestokih napada HVO-a na Blagaj i Kočine kod Mostara Safet Oručević preko mostarskih Srba Milana Kovačevića Gare i Stojana Dakića uspostavio kontakt i sa samim Ratkom Mladićem i zatražio njegovu pomoć, Mladić je 16. srpnja 1993. iz Bratunca emitirao vijest koju je prenio Tanjug, a Glas Srpske je dan kasnije objavio: “Muslimani zatražili pomoć od Srba”.

Dnevni avaz dalje piše: “Mladić je s radošću izjavio da će ‘razmotriti apel muslimana’. I zaista, nabavka artiljerijskih projektila od Srba trajala je mjesecima. Naravno, to se ‘masno’ plaćalo. Pričalo se i o koferima novca koji su završili u srpskim bunkerima na Podveležju. Suradnja je toliko uznapredovala da je u rujnu 1993. dogovoreno da srpski topnici cijelih sedam dana daju topničku podršku postrojbama Armije RBiH iz haubica. Srpski i borci Armije RBiH su čak spavali zajedno!”

Uspostavljena je i “vruća linija”, piše daljer Dnevni avaz, “pa je bilo dovoljno da Komanda 4. korpusa zatraži određen broj granata i da ih odmah dobije. Srbi su po narudžbi’ ispaljivali granate na položaje HVO-a. Događalo se da njihovi topnici ispale i koju granatu više i kažu: ‘Ovo kuća časti.’ Pripadnici VRS su čak pucali i na veresiju.”
sidrun is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2013., 11:16   #209
Quote:
rosinj kaže: Pogledaj post
Jedino sto si sa ovim dokumentima dokazao je naivnost Bosnjaka u to vrijeme i povjerenje koje su pokazali prema HVO-u a koji su ovi poslije iskoristili. Nista vise. Jer bas ove dokumente su zlocinci iz vrha HVO-a koristili da dokazu svoju nevinost ali pokazalo se bas suprotno. Sud je dokazao da su zlocinci i pored ovih dokumenata tako da sada oni nemaju nikakvu vrijednost osim ako nisi zelio da pokazes koliko su Bosnjaci bili naivni.
Obrati paznju da se pozivam na sud i dokaze koji su izneseni tu jer mislim da ne zelis da dodjes u situaciju da negiras presude Suda jer time otvaras Pandorinu kutiju npr u vezi Ante Gotovine, Markaca i citave Oluje. Kada bi ti ili neko drugi zelio da negiras zakonsku presudu baziranu na svom misljenju onda se moze po ovom forumu a i dalje isto tako poceti tvrditi i za Oluju i akcije HV u Hrvatskoj a mislim da moderacija ne bi gledala na to bas blagonaklono. Znam da covjek ima nekada drugacije misljenje ali imati misljenje i negirati dokaze koji su izneseni na Sudu i gdje je o njima donesena zakonska presuda je velika razlika.
Lijepa naivnost
Muslimani ostali u svojoj kući ,čuvali nanu i babu dok im ustaše brane grad tako da se u Maglaju nije dogodilo ono što se dogodilo u Bijeljini,Prijedoru,Doboju,Zvorniku...
Koje licemjerje,koji obraz

Još ih muslimani iz okolnih sela provocirali da su došle ustaše srušit SFRJ što se i događalo dok je HVO kopao rovove tako da su općinske vlasti Maglaja morale na licu mjesta smirivati muslimansko stanovništvo koje je bilo protiv kopanja obrambenih rovova prema Srbima.

Kada su muslimani ojačali,udri po Žepču.Kao zahvalu za obranjeni Maglaj.

Mitomane ne laprdaj o presudama koje nisu pravomoćne
sidrun is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2013., 19:30   #210
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
To mi ovaj sukob čini zanimljivim i neshvatljivim. Da je RH dijelila Bosnu to je 92. trebala već napraviti?
Meni kao i tebi koji smo prošli posavinu sukob hrvata i muslimana bio je neshvatljiv.Osobno smatram taj sukob najvećom tragedijom i za jedne i za druge,jer trošilo se bespotrebno a žrtve nitko nemože vratiti.
Tko je prvi poćeo više nije ni bitno,ali bosna i dalje tapka u mraku a izlaz ne vide ni oni koji su najoptimističniji.Oni koji žive tamo traže način da je što prije napuste i nađu bolji život negdje drugdje.
A što se tiče opskrbe 93 god.bio sam jedan od onih koji su osiguravali konvoje prema hrvatskim enklavama ali i prema muslimanskoj strani.
Mada to tada nekima nije išlo u glavu ali mi smo radili samo svoj posao.
Lp.
ledenobrzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2013., 22:27   #211
Quote:
ledenobrzi kaže: Pogledaj post
Meni kao i tebi koji smo prošli posavinu sukob hrvata i muslimana bio je neshvatljiv.Osobno smatram taj sukob najvećom tragedijom i za jedne i za druge,jer trošilo se bespotrebno a žrtve nitko nemože vratiti.
Tko je prvi poćeo više nije ni bitno,ali bosna i dalje tapka u mraku a izlaz ne vide ni oni koji su najoptimističniji.Oni koji žive tamo traže način da je što prije napuste i nađu bolji život negdje drugdje.
A što se tiče opskrbe 93 god.bio sam jedan od onih koji su osiguravali konvoje prema hrvatskim enklavama ali i prema muslimanskoj strani.
Mada to tada nekima nije išlo u glavu ali mi smo radili samo svoj posao.
Lp.
Upravo tako. Nemam riječi više. Dogodio se najcrnji scenarij kojeg ni danas u potpunosti ne shvaćam, nego se začuđujem od "informacije do informacije". Pozdrav!
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2013., 00:44   #212
ja ne znam tko je prvi poceo povlacenje iz grada jajce ali kad bi pogadao rekao bi hvo. ne zato sto su za srbe nego mi se cini da su imali vise manevarskog prostora od abih.
buli6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2013., 08:12   #213
Quote:
buli6 kaže: Pogledaj post
ja ne znam tko je prvi poceo povlacenje iz grada jajce ali kad bi pogadao rekao bi hvo. ne zato sto su za srbe nego mi se cini da su imali vise manevarskog prostora od abih.
Jajce su trebali složno braniti jer to i je hrvatsko-bošnjački grad. Uz to, Hrvati Bosne su zbog povijesti emotivno vezani uz taj grad
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2013., 10:06   #214
Quote:
buli6 kaže: Pogledaj post
ja ne znam tko je prvi poceo povlacenje iz grada jajce ali kad bi pogadao rekao bi hvo. ne zato sto su za srbe nego mi se cini da su imali vise manevarskog prostora od abih.
Više manevarskog prostora?
Većinu obrane je držao HVO. ABiH mu je "otcvikala" sva pojačanja.
Tko je najviše profitirao padom Jajca?
Gdje su završile sve one muslimanske izbjeglice koje su kasnije dale premoć Muslimanima u Travniku, Bugojnu, Uskoplju...
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Jajce su trebali složno braniti jer to i je hrvatsko-bošnjački grad. Uz to, Hrvati Bosne su zbog povijesti emotivno vezani uz taj grad
Jajce je hrvatski grad.
Tada je bilo istureni rt u srpskom moru (jer su muslimani već davno prije napustili Donji Vakuf).
Njima su bili bitniji Travnik, Bugojno, Uskoplje...
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2013., 10:13   #215
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Više manevarskog prostora?
Većinu obrane je držao HVO. ABiH mu je "otcvikala" sva pojačanja.
Tko je najviše profitirao padom Jajca?
Gdje su završile sve one muslimanske izbjeglice koje su kasnije dale premoć Muslimanima u Travniku, Bugojnu, Uskoplju...

Jajce je hrvatski grad.
Tada je bilo istureni rt u srpskom moru (jer su muslimani već davno prije napustili Donji Vakuf).
Njima su bili bitniji Travnik, Bugojno, Uskoplje...
Ne poznajem teren ni zbivanja tamo, ali da je kalkulacija bilo to vjerujem
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2013., 10:20   #216
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Ne poznajem teren ni zbivanja tamo, ali da je kalkulacija bilo to vjerujem
Od pada Jajca su profitirali Srbi i Muslimani. Samo što ovi drugi šire svoju mitomaniju...
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2013., 21:19   #217
Quote:
Momak 90 kaže: Pogledaj post
Treba reći svaka čast Bošnjacima što su izdržali brutalnu agresiju Hrvatske na Mostar i 9-mjesečnu opsadu istočnoga dijela grada. Tamo je u operacijama izravno sudjelovala Hrvatska vojska i 4. gardijska brigada je trpala mostarske Bošnjake u logore.

Treba reci ili napisati poneki dokaz o sudjelovanju 4.GBR ,i gdje je to bila rasporedjena u Mostaru ?
D.I.V is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2013., 21:24   #218
Quote:
Momak 90 kaže: Pogledaj post
Treba reći svaka čast Bošnjacima što su izdržali brutalnu agresiju Hrvatske na Mostar i 9-mjesečnu opsadu istočnoga dijela grada. Tamo je u operacijama izravno sudjelovala Hrvatska vojska i 4. gardijska brigada je trpala mostarske Bošnjake u logore.
Lažeš ko pas.
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2013., 21:28   #219
To su činjenice. 4. gardijska je zaustavila napad Armije BIH inače bi oni možda i zauzeli Mostar a onda je počela s granatiranjem i topničkim uništavanjem istočnog dijela grada. Bošnjaci su istočni Mostar zvali Hirošima i pakao na zemlji.

Na uskopaljsko-ramskoj bojišnica je ratovala 5. i 7. gardijska brigada a na Mostarskoj bojišnici 4. Još su sudjelovale 113. šibenska i 114 splitska brigada u ratu protiv Armije BIH. I razne dobrovoljačke skupine i sl.
__________________
Yes, we can!
Momak 90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2013., 21:32   #220
Quote:
Momak 90 kaže: Pogledaj post
To su činjenice. 4. gardijska je zaustavila napad Armije BIH inače bi oni možda i zauzeli Mostar a onda je počela s granatiranjem i topničkim uništavanjem istočnog dijela grada. Bošnjaci su istočni Mostar zvali Hirošima i pakao na zemlji.

Na uskopaljsko-ramskoj bojišnica je ratovala 5. i 7. gardijska brigada a na Mostarskoj bojišnici 4. Još su sudjelovale 113. šibenska i 114 splitska brigada u ratu protiv Armije BIH. I razne dobrovoljačke skupine i sl.
4. je ratovala 92. godine u Mostaru kratko, ne 93. i ne protiv ABiH.
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:09.