Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.07.2007., 10:56   #1
Interesne skupine među "Božanstvima"

Molio bih da se na ovu temu NE gleda iz strogog stajališta "dobro" i "zlo", "dobri bog" i "zli vrag" i sl... već iz stajališta što ta božanstva trebaju od nas ljudi

Pogledajmo činjenične strane "dobrog boga" i "zlog vraga" koje su prihvaćene zdravo za gotovo

Dobri Bog
- voli nas
- želi nas u "raju",
- u raj ne možemo ovakvi kakvi smo (griješni)
- uvijet da dođemo u raj je da se dušom i tijelom predamo Bogu,
- tj. da mu služimo i da ga se bojimo (strahopoštovanje)
- i da ga štujemo
- ali taj Bog je dobar
ako sam išta izostavio, neka se pridoda

Zli vrag
- ne voli nas
- no ipak nas želi uništiti
- tjera nas na zle radnje
- nudi nam znanje da se "uzoholimo" i poželimo sami biti bogovi
- ali unatoč toj pomoći taj vrag je zao
- ne moramo se truditi da bi došli u pakao
- ne moramo ga štovati niti prihavtiti da bi nam se posvetio
ako sam išta izostavio, neka se pridoda

ostali faktori su čisto ljudski, poput onoga da slijedba dobrog boga, na zemlji treba novac, a slijedba zlog vraga, na zemlji je izmislila novac. no to je druga priča

opće činjenice o božanstvima:
- oba Božanstva nas TREBAJU. Zašto?

- dobri Bog je u više navrata JAVNO uništavao one koji su bili protiv njega
- zli vrag to nije niti jednom napravio, no pripisuju mu se zasluge za sve ratove
logički zaključak: zar su uništavanja/ratovi koje je započeo dobri Bog (poput uništenja Sodome i Gomore) bili dijelo vraga? zar je zli vrag uspio prevariti dobrog boga da započne taj rat? ili je zli vrag započeo rat i smlavio zle ljude u Sodomi i Gomori a to pripisao dobrom Bogu? Ili su ljudi u Sodomi i Gomori bili dobri?

- dobri bog je napravio čovjeka sa svrhom da ovaj uživa u božanskom vrtu, te da slavi Boga i klanja mu se (anđeli nisu bili dovoljni za to), te mu je dao slobodnu volju da čovjeka testira hoće li ga i dalje slavit kad čovjek ne bude "programiran" da ga slavi (kao što su anđeli programirani jer nemaju slobodnu volju)
- zli vrag je dao čovjeku "spoznaju" o potencijalu kojim čovjek raspolaže, a taj isti potencijal smeta dobrom Bogu
logički zaključak: zar slobodna volja ne donosi sama po sebi (po defaultu) spoznaju? zar se ne čini da je dobri Bog ipak napravio čovjeka sa ne baš sasvim slobodnom voljom?
ako je od dobrog boga "slobodna volja" uistinu "slobodna volja", zašto štovanje "dobrog boga" zahtjeva toliko suzbijanja te "slobodne volje"?

dakle, onako čisto sa logičkog stajališta, zar se ne zapitate tko je tu uistinu dobar a tko loš? ili još bolje, ŠTO UISTINU ZNAČI biti dobar a što loš ako se gleda iz ove perspektive božanstava?
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2007., 10:04   #2
Jedna poučna priča je išla ovako:
jaje od sokola nekim sticajem okolnosti otkotrljalo iz sokolovog gnijezda. to isto jaje su našle kokoši, prihvatile ga i čuvale, te se jednog dana iz njega izlegao mladi sokol. tako je taj sokol živio među kokošima, hodao po zemlji i kljucao sjemenke. jednog dana ugleda veličanstvene ptice kako lete zrakom te upita kokoš "tko su oni? zašto mi nismo kao oni?" a kokoš mu odgovori "to su sokolovi. oni lete. mi smo kokoši. mi ne letimo" i tako je taj sokol umro kao kokoš...

postoji još jedna druga priča, koju su kao zezanciju ljudi slali mejlom a da nisu niti bili svjesni kako jaku pouku ona nosi:
staviš u kavez grupu majmuna. u isti kavez staviš ljestve i na vrhu ljestvi banane. kad neki od majmuna krene po te banane, sa šmrkom za vodu zaliješ i njega i sve ostale majmune. to radiš dokle se svi majmuni više ne usudi ići po banane. sad možeš spremiti šlauf. nakon toga iz kaveza izvadiš jednog majmuna i staviš novog koji nije bio šprican vodom. taj novi će vjerojatno krenuti po banane, no ostali će ga zaustaviti u tom naumu a sve od straha da nebudu zaliveni vodom. i tako kreneš mijenjati jednog po jednog majmuna iz kaveza sa novim majumnima koji nisu bili špricani s vodom. kad ih sve zamijeniš, u kavezu će biti samo majmuni koji nikad nisu bili zaliveni vodom, no nitko od njih se neće usuditi ići po banane jer će među njima postojati vjerovanje da ako probaš otići po banane nešto loše će se dogoditi svima.

za one koji nisu shvatili poantu gornjih priča:
vi ste kokoši i vi ste majmuni. vi ne shvaćate svoj potencijal i bojite se nečega (a neznate čega) jer su vas oduvijek učili da se toga treba bojati

nekako mi se čini da je upravo taj strah od "nečega" strah od "dobrog Boga"
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2007., 10:08   #3
nekako mi se čini da je pravi zli vrag odavno uspio u svom paklenom naumu: uvjeriti ljude kako je on dobri bog, a da je onaj koji nam je želio otvoriti oči sa spoznajom u biti bio pozitivac
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2007., 21:27   #4
Ako me netko ne voli i želi me uništiti, kakvu ja pomoč mogu dobit od njega osim one koja me bude uništila?
(Ne)stabilni is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 10:56   #5
ne kužim na koje božanstvo se ovo odnosi?
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 11:11   #6
Quote:
Ges kaže: Pogledaj post


Zli vrag
- ne voli nas
- no ipak nas želi uništiti
- tjera nas na zle radnje
- nudi nam znanje da se "uzoholimo" i poželimo sami biti bogovi
- ali unatoč toj pomoći taj vrag je zao
pa sam se zapito "Ako me netko ne voli i želi me uništiti, kakvu ja pomoč mogu dobit od njega osim one koja me bude uništila?"
(Ne)stabilni is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 14:24   #7
e vidiš, jesi li se zapitao slijedeće:
tko kaže da nas on želi uništiti?
nije li kontradiktorno da netko tko te želi uništiti ti nudi za pomoć "shvaćanje"?
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 16:31   #8
Quote:
Ges kaže: Pogledaj post
e vidiš, jesi li se zapitao slijedeće:
tko kaže da nas on želi uništiti?
nije li kontradiktorno da netko tko te želi uništiti ti nudi za pomoć "shvaćanje"?
Dakle ili me ne želi uništiti, ili mi nudi "pomoć" koja će me uništit (ko droga, ovo je samo primjer, koja će te osloboditi a na kraju načini roba od tebe). Kako znati što je istina?
(Ne)stabilni is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 16:56   #9
Istina je paradoks.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2007., 16:31   #10
Quote:
(Ne)stabilni kaže: Pogledaj post
Dakle ili me ne želi uništiti, ili mi nudi "pomoć" koja će me uništit (ko droga, ovo je samo primjer, koja će te osloboditi a na kraju načini roba od tebe)
eee, glavno pitanje je "tko ti kaže da te želi uništiti sa pomoći koju ti nudi?"
- ako to kaže "dobri bog", zašto bi se dobri bog brinuo za to što što će se desiti s nama? Hoću reći, ako je dobri bog dao uvjete ulaska u raj, što njega boli briga što ti zli vrag kaže? zašto dobri bog upozorava cijelo vrijeme na postupke zlog vraga umjesto da se bavi svojim dobrim božanskim poslom i pusti nas da slijedimo "ispravan" put? Zašto smo mi u biti toliko važni "dobrom bogu"?

Zašto je tako bitno da ne zastranimo na stranu "zlog vraga" iako se "zlom vragu" netreba klanjati kao "dobrom bogu" tj. "zli vrag" to ne traži od nas
Opet pitam "Zašto smo mi u biti toliko važni "dobrom bogu"?
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:55.