Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2013., 22:27   #1
Senzorna integracija - gdje, kako, što?

Molim ako netko zna nešto o ovome da mi malo pripomogne.Naime,imam dijete 11god staro,sa ADHD dijagnozom,ali sam jučer na internetu slučajno pronašla članak o ovom,i po meni moje dijete ima poremećaj senzorne int. a ADHD kao nuspojavu.Zvala sam Goljak jer sam samo o njima našla da se bave s tim,ali moram čekati 11mjeseci na pregled.Zanima me da li netko ima nekakva saznanja o ovome,svaka informacija mi je dobrodošla.Hvala unaprijed
betanesh is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 21:19   #2
Mislim i da ima edukacijsko rehabilitacijski fakultet...

Ali ne znam da li rade samo testiranje ili testiranje i terapiju.

Imas knjigu dosta dobru o senzornoj integraciji na hrvatskom, a ne znam kakva si sa engleskim jer na netu ima obrazac za procjenu, malo detaljnije:

http://www.sensory-processing-disord...checklist.html
Malena Mu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 15:49   #3
Udruga DIRA
http://www.dira.hr/senzorna-integracija
__________________
Stigla naša princeza...28.04.2012.
Maya_24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 11:04   #4
Mali dom, topla preporuka
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 19:07   #5
prebačeno sa teme o razvoju govora.


Crtici definitivno utjecu .
Imam curicu od 17 mjeseci. S razumijevanjem koristi rijeci kao tortelini, pelikan, parking, kiper, muhara . Nikad nije gledala crtice. Dobro, ajde. Je traktora toma nekoliko puta.

Nego, senzorika zasluzuje temu na forumu, ali dok otvorimo, imam pitanje, ali ne znam kkao ga tocno formulirati.
Naime, zanima me razvijaju li se problemi kako dijete raste, ili se s tim rodimo, samo se u nekoj dobi uoči da neyto ne stima?
Isse, nisam ziher da je ovo pametno pitanje .
__________________
nas ticker

Zadnje uređivanje gargamišamel : 07.03.2016. at 23:22.
svasta_nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 19:43   #6
Quote:
svasta_nesto kaže: Pogledaj post
Naime, zanima me razvijaju li se problemi kako dijete raste, ili se s tim rodimo, samo se u nekoj dobi uoči da neyto ne stima?
meni se čini da može oboje.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 22:07   #7
Vecina mama sa kojima sam pricala o senzorskim problemima ce ti reci da je uocila nesto odavno samo prode puno vremena dok je to osvjestila, pa dok se educirala i povezala 2 i 2

Skoro svako djete ima nekih problema sa senzorikom, ponekad je to da ne voli se igrat u pijesku, ponekad da se ne voli kupati a ponekad da ne voli hranu koja nije miksana, dajem samo primjere naravno
Velika vecina njih to naravno prebrodi, svlada i nauci hendlati kako rastu

Djeca koja imaju ozbiljnih problema to vrlo jasno pokazuju na vise razina tak da se to nemre fulat
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 22:17   #8
Mi smo baš čitali koja su rana upozorenja za senzoriku, pa za autizam i slično... i uvijek nađem barem jedno što mu je upitno.

Idući utorak idemo do logopeda, zapravo jedva čekam
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 22:36   #9
snow, da samo znaš koliko sam ja autističnih značajki pronašla kod svog dok je bio manji. danas uopće nema govora o nečemu takvom.
netko je jednom ovdje na rid-u citirao nekog doktora ili psihologa koji je rekao da kod svakog malog djeteta možemo pronaći neke značajke autizma koje bi se brzo trebale izgubit kako dijete odrasta. problem je ako to ostane ili se pogorša.
uz logopeda ja bih ti preporučila da obaviš i psihologa. ne znam kak je kod privatnih logopeda, ali mi smo na goljaku u sklopu logopedske terapije obavili i psihologa. vjerujem da je takva praksa i drugim ustanovama.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 23:00   #10
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
snow, da samo znaš koliko sam ja autističnih značajki pronašla kod svog dok je bio manji. danas uopće nema govora o nečemu takvom.
netko je jednom ovdje na rid-u citirao nekog doktora ili psihologa koji je rekao da kod svakog malog djeteta možemo pronaći neke značajke autizma koje bi se brzo trebale izgubit kako dijete odrasta. problem je ako to ostane ili se pogorša.
uz logopeda ja bih ti preporučila da obaviš i psihologa. ne znam kak je kod privatnih logopeda, ali mi smo na goljaku u sklopu logopedske terapije obavili i psihologa. vjerujem da je takva praksa i drugim ustanovama.
Apsolutno se slazem

Moj od pocetka dohrane ima problema sa teksturom hrane, miksala sam do 2,5 godine, do te dobi nije ni progovorio kak treba, tek tada
Stanje sa mandulama takoder nije pomoglo u sveukupnoj situaciji

Sve je to vrlo kompleksno i povezano ali kak je meni logopedica rekla: samo pratite da stalno pomalo napreduje, ako stane na dulje vrijeme ili nazaduje - onda dodite pa cemo dat vjezbice

Al kad je krenuo, jako je brzo napreodvao, slagao recenice, riecnik mu je jako jako bogat, sa glasovima ima jos problema i znam se ufurat da nije to nikako dobro a onda kad cujem tude klince skuzim da su uz manja odstupanja svi tu negdje i da to nije nis strasno
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 23:29   #11
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post

Moj od pocetka dohrane ima problema sa teksturom hrane, miksala sam do 2,5 godine,
mislila sam da ne postoji nitko tko je duže od mene miksao, a ja sam to radila do njegove godine i 7-8 mjeseci.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 22:41   #12
Da, i ja vidim da se te značajke mijenjaju, tj.smanjuju i nestaju.

Ma za sad idemo na logopedsku dijagnostiku, a dalje ćemo vidjeti. Da li uopće ima smisla psiholog za dijete od 2 godine?
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 22:46   #13
ne znam. moj je sa tri krenuo logopedu i tada je obavio psihologa.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 17:20   #14
Podižem temu jer nisam vidjela da ima neka druga, aktivnija.
Ima još netko s poremećajem senzoričke integracije da malo razmjenimo dojmove i pišemo o simptomima?
SuperCow is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 17:21   #15
SuperCow Upravo čitam knjigu senzorna integracija iz dana u dan iz razloga što sam posumnjala da moj mali ima problema sa nekim zvukovima...inače smo bivši vježbači sa goljaka , ali se vračamo natrag ovih dana da ga fizijatrica pregleda ponovo i da joj napomenem te neke stvari u vezi senzorne jer nisam ni ja sigurna dal sam u pravu ili pretjerujem .
tiinkivinki is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 20:14   #16
Quote:
tiinkivinki kaže: Pogledaj post
SuperCow Upravo čitam knjigu senzorna integracija iz dana u dan iz razloga što sam posumnjala da moj mali ima problema sa nekim zvukovima...inače smo bivši vježbači sa goljaka , ali se vračamo natrag ovih dana da ga fizijatrica pregleda ponovo i da joj napomenem te neke stvari u vezi senzorne jer nisam ni ja sigurna dal sam u pravu ili pretjerujem .
Da, dobro je provjeriti. Meni je receno da se to moze popraviti do 6.-7. godine maksimalno, nakon toga vise nema smisla vjezbati. Vrijeme nam ne ide na ruku, sad ce 4., pitanje kad ce dobiti uopce vjezbe.
On ima problema s vizualnim i taktilnim dijelom, pokusavamo doma isprobavati razne teksture (pijesak, plastelin, toplo-hladno) ali treba mu bas pravi prostor za integraciju.
Kakve on smetnje sa zvukovima ima?
SuperCow is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 10:26   #17
Što mu vizualno smeta? Moj L ce sada navšiti 3 godine, ne izgovara dosta slova ali prica dosta , osim u vrticu, što vjerujem da opet ima neke veze sa senzornom, u vrticu ne prica ništa , ali baš ništa, šuti svih 7 sati. Ne voli biti u grupi okružen djecom , ni slučajno da ga neko djete zagrli (odrasli mogu bez problema).
Reagira burno na neke zvukove koje mi ostali ni ne primječujemo ili npr. pas laje negdje u daljini,bilo kakav zvuk alarma, truba auta mu je najgora nočna mora, pokrije rukicama uši, bježi negdje u kut i place. Živimo u zgradi koja je na jako prometnom raskrižju i stalno je vani buka, auti ,vlakovi,kamioni,hitne, vatrogasci prolaze non stop,mi te zvukove ni ne čujemo ni ne doživljavamo jer smo navikli, a njemu je to sve previše. Kad odemo kod bake na selo di nema žive duše a kamoli prometa, onda čuje kokice, guske,svinje, na njih ne reagira loše ali opet on to čuje ko da sjedi pored njih a mi skoro ni ne čujemo. Hipoton je pa prema tome i dosta nespretan, sve mu je teško, i stalno vice da on to nemože.Eto neznam dal pretjerujem ili zbilja ima problema.
tiinkivinki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 16:54   #18
Da, ovo opisano stvarno zvuči kao problem senzorike, pogotovo jer je hipoton (to je često povezano). Moj sin još uvijek ne priča, počeo je sad kako idemo na floortime ali jako kasni i zato smo i krenuli na sve moguće preglede. Moram priznati da prilično očite znakove poremećaja senzoričke integracije nisam primjećivala jer jednostavno nisam bila dovoljno educirana- sve osim govora se razvijalo kako treba, a kako je pozitivna obiteljska anamneza na kasno propričavanje nekako nisamo paničarili do 3. godine.
Sad nakon pregleda vidim da ima hrpu pokazatelja da senzorika ne štima.
Kod vizualnog dijela npr. on nema izražene klasične znakove (pokrivanje očiju, izbjegavanje pogleda u oči i sl.) nego samo devijaciju pogleda na ravnim predmetima, znači kad mu je u ravnini glave nešto pravocrtno, ograda, okvir prozora, stol i sl. on će pokraj toga proći tako da u to gleda samo očima, bez pomicanja glave na tu stranu, i onda škilji jer valjda ne može dobro fokusirati pogled u pokretu zbog previše vizualnih podražaja.
U neurednim ili preurednim prostorijama ponaša se dosta divlje, gotovo hiperaktivno, ne zadržava koncentraciju dulje od 5 sekundi, često je uznemiren i plašljiv, također se teško socijalizira i u društvu ništa ne priča. Doma je slobodniji i poznat mu je prostor pa nema toliko problema s podražajima.
Vani škilji, prekriva jedno oko pa gleda na drugo, ponašanje je grozno.
Taktilni dio se dosta poboljšava, ali tu su na udaru i usta pa zato ne govori. Tako npr. prije nije podnosio pijesak u rukama, plastelin, vatu, kiwi, sad je to ok ali usta su i dalje problem. Ne želi prati zube (ni kosu, smeta mu voda na tijelu), voli uglavnom tvrdu i hrskavu hranu, ne zna dati pusu... Jednostavno, nešto u ustima mu smeta. A kad dođe u dodir s tim što mu smeta ponaša se kao i tvoj sin, rasplače se, uznemiri, teško ga je smiriti.
Ovo sa zagrljajima je i kod nas, općenito prema djeci ima otklon (rečeno mi je da je zbog manjka samopouzdanja- dijete vidi razliku između sebe i drugog djeteta koje nešto zna, može bolje itd. i jednostavno ga to počne odbijati a samopouzdanje opada pa se još teže socijalizira), ali moj ne ide u vrtić pa to za sad nekako zanemarujemo dok ne počne normalno govoriti.
Nadam se da ćete na Goljaku doći do pregleda i odgovora jer se senzorika može super vježbati, samo to treba prepoznati.
SuperCow is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2017., 17:45   #19
Gdje ste vi obavljali preglede? Sad se i ja bojim ako smo sad tek otkrili da nešto ne štima dok mi dođemo na neki pregled za čas ce vrijeme preletit. Nisam ni ja primječivala simptome točno zbog needuciranosti. Nadam se da ce se javit netko na ovoj temi još da se piše o tome pa možda kome pomogne. Kad sam slušala da neko priča o senzorici večinom su to bili taktilni problemi kao kod tvog malenog i mislila sam pa mi sa time nemamo problema mi smo ok. Onda sam uzela čitat knjigu i vidjela da imamo itekako svakakvih simpoma.
tiinkivinki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2017., 22:12   #20
Mi smo bili na više mjesta, u Ružičasti oblak idemo na logopedsku terapiju i tamo se već na procjeni postavila sumnja na senzorički problem, pa smo bili kod psihologa (kod Sabola), nažalost nitko od njih ne može postavljati dijagnozu pa smo za to morali čekati Suvag. 8mj smo čekali pregled. Sad smo naručeni kod fizijatra na Goljaku krajem godine. Čekanje je i nama najveći problem, pogotovo zato jer on ima i to kašnjenje s govorom jako izraženo, imam osjećaj da je "samo" senzorika, odnosno da ima neke simptome koji ne utječu toliko jako na cjelokupan razvoj, da bi mi ipak bilo lakše. Ovako stvarno imam osjećaj da tapkamo na mjestu a njemu ne dolazi pomoć niotkuda.
Mislim da bi vi kao bivši vježbači ipak trebali doći ranije na red, no čula sam od par poznanica iz prve ruke da Goljak ima super opremu ali da nisu baš stručni u tom dijelu sa senzorikom.
Preporučaju najviše Silver, lista čekanja je oko godinu dana.
Sam pregled se još i dočeka ali doći na red za terapiju... evo, nama su prije 8mj u Suvagu rekli da trebamo krenuti u centar za ranu intervenciju koji je do 4. godine. Neki dan mi javljaju da je 40. na listi čekanja. A on će 4 za mjesec dana. Ne bi to dočekali do 2019., nema šanse.
SuperCow is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:03.