Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2007., 10:00   #1
Fond ili pasivni portfelj?

__________________
Rekao sam NE drogama! Ali nisu me slušali...
Boycie is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2007., 12:17   #2
Hajde ti pogodi tih 68%.
nalet is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2007., 12:50   #3
Dragi gospodine Nalet,

Novi sam na ovom forumu,zainteresirala me tematika investiranja i prije no što se odlučim spamati neku temu potrudim se pročitati dosta postova.
S obzirom na HT-maniju,spama u posljednje vrijeme ima i previše,pa sam pomislio da bi se moglo prodiskutirati i iznijeti mišljenja koja bi i novake kao što sam ja zadržala na ovom forumu.
Vama očigledno to nije namjera već vam je važnije iznijeti nam svima što imate u svojem visokocijenjenom portfelju i u što ćete ulagati do 2010.
Dopuštam da ste guru kojeg će slijepo slijediti masa obožavatelja,ali dopustite i moje skromno mišljenje da se po vašim dosadašnjim postovima to i ne bi dalo zaključiti.

Volio bih pročitati mišljenja o započetom thread-u,a ako ih nema onda radije ništa.

Svim forumašima želim ugodan vikend
__________________
Rekao sam NE drogama! Ali nisu me slušali...
Boycie is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2007., 14:56   #4
68% je bolje, ali kolko znam za sad u hrvatskoj jos nema niti jedan ETF, tako da se morate zadovoljit lose vodenim fondovima i visokim naknadama...
celavi2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2007., 14:59   #5
Boycie, bez daljnjega, Crobex je isplativo pratiti, ali...

Sam Crobex je promijenjiva sastava, dešava se da dionice ulaze i izlaze u njega, tako da ono što je prije 3 mjeseca bilo u njemu, danas više (dio) nije. Osim toga, za pratiti Crobex morao bi imati golemu hrpu love jer se on sastoji od točno određenog postotka pojedine dionice, koje se, kako rekoh i mijenjaju (i postoci i dionice). Znači, pratiti Crobex nikako nije pasivno ulaganje.

U svijetu ima Index fondova, kod nas još nema.

Druga svar je da Crobex ovisi isključivo i jedino o ZSE i dešavanjima u RH koje može, ali i ne mora biti povezano sa regijom. Primjer će ti biti izbori u RH, ako SDP pobijedi, vjerojatno ćemo malo ronjati dok se to nebi rebalo odraziti na tržišta regije. Tu su fondovi koji su divrzificirani po regiji (i daljoj i bližoj okollici) u prednoosti te se njihova ovisnost o dešavanjima u pojedinoj zemlji ne može nazvati ključnom, iako definitivno ima utjecaja.

Zato zaključujem da i jedno i drugo ulaganje ima prednosti, ali i mana.

I dopusti da kažem kako ulaganje u dionice nikako, ali baš pod nikakvim uvjetima ne može biti povremeno i površno i zahtijeva vrlo ozbiljnu količinu vremena. Novce pustimo sa strane. Ali su povrati toliki da se čovjek vrlo brzo i lako počne pitati ima li smisla raditi...

Dopusti mi da samo kažem da si (ili bih možda trebao reći "ste") ugodno osvježenje na forumu te se nadam da ćete se i nadalje družiti s nama.

Pozdrav i keep up the good work.
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2007., 17:45   #6
A najavljivani Blue Chip Fond od Platinuminvesta?
Jel bi to bio Index fond ili makar nešto nalik?
Maltretator is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 17:16   #7
Ispričavam se ako si me krivo shvatio, ali stvarno ni na koji način nisam mislio potcjenjivački.

Ja sam osobno krenuo s fondovima, pa sam se naknadno prebacio i na dionice. Još i dalje dobar dio love i držim u fondovima. Do sada je situacija u Hrvatskoj bila takva da skoro nisi ni mogao pogriješiti u izboru dionice, a u budućnosti će biti mnogo teže.

Temu "U što uložiti i ne prodavati do 2010" sam i pokrenuo da vidim i druga mišljenja, pa da napravim što bolji dugoročni izbor, jer su mi dionice počele uzimati previše vremena i živaca. Počneš svakodnevno pratiti sve vijesti i kretanja cijene za svaku dionicu koju imaš, pa i o nekim drugim koje nemaš. Zato sam i napravio jedan izbor dionica za koje sam "relativno siguran" da će npr. u 2010 vrijediti više nego danas, a sa manjim dijelom love se igram češćim prodavanjem i kupovanjem.

Rast od 56% je prilično dobar, ali rast od 68% je bolji. Sada se postavlja pitanje ako se desi pad onda će i ići u takvom omjeru, a možda i gore.

Npr. staviš li 100000 Kn i desi se pad od 30%.
1. Fond će možda pasti 20%, a i prije shvatiti rizik koji se nadzire nego mi, te možda još i ublažiti pad.
2. Mi kao dioničari ćemo najverojatnije izgubiti 30%, a možda i više ovisno u kojim smo dionicama.

Nadam se da sam ti barem malo pomogao i još jedanput ispričavam se.
nalet is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 20:42   #8
Dobra večer svima,

Nema mjesta za ljutnju gosp. Nalet...život je prekratak da ga trošimo na tako nešto.
Gosp. Zaf hvala na dobrim željama, i ja se nadam da ću ostati na Gospodarstvu,nisam od onih koji mijenjaju ponašanje prema vremenskoj prognozi.
Svjestan sam da iza odluka o ulaganjima fonda stoje ozbiljne analize,vrijeme i novac uložen u to.Kad gledam portfelj fonda onda i oni dionički jedan dobar dio imovine ulažu u "sigurne" vrijednosnice novac,državne zapise ali oprostite to mi nema neke logike.
Mislim da ulagač kod izbora fonda gleda odnos dobiti/sigurnosti,on ulaže da bi ostvario dobit. U takvoj priči onih 20-25% koje fond ulaže u novac i derivate,smanjuje ukupni prinos fonda za račun malo veće sigurnosti, ali u tom slučaju to može učiniti već i sam investitor.
Ako ima 10000€ koje želi uložiti,tada može i sam odlučiti da uloži recimo 7500 u dionice,a 2500 da oroči ili jednostavno spremi u legendarnu čarapu.
75% uloženih u indexni portfelj još uvijek donosi prinos od 51% u proteklih 12 mjeseci,uz određenu sigurnost,što je rezultat na razini boljih fondova.
E sad,uzimajući u obzir da fondovi mogu za ulaganje birati i tržišta koja su propulzivnija od domaćeg,da njima upravljaju ljudi koji su bolje upućeni u ekonomiju od prosječnog investitora,da raspolažu sredstvima za kvalitetne analize,da su im troškovi trgovanja manji s obzirom na količinu...itd,mislim da je na neki način poražavajuće da je prinos koji ostvaruju u odnosu na nekog tko nema sve te resurse podjednak.
Neznam trguju li možda i povlaštenim informacijama i je li to regulirano zakonom kod nas...
Koliko sam uspio vidjeti u US su indeksni fondovi negdje u sredini po prinosima među dioničkim fondovima...preneseno u naše dvorište to bi značilo da su prošlih 12 mjeseci postojali fondovi u HR koji su imali prinose iznad 68%,a jesu li?
Kad nekom kažete uloži 10000€ i na kraju godine vratit ću ti 15000€ oslobođeno poreza,to zvuči odlično,ali je li trenutni zalet tržišta kod nas i veliki prinosi koji se ostvaruju dovoljno opravdanje za biti rezultatima ispod prosjeka a zauzvrat tražiti od 3-10 puta veće naknade za upravljanje fondom?

Osobno u ovom trenutku naginjem ideji direktnog ulaganja u dionice,psihologija mase je najbolji način da te netko potkrada,a da mu za to još izraziš zahvalnost.
__________________
Rekao sam NE drogama! Ali nisu me slušali...
Boycie is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 20:58   #9
Quote:
Boycie kaže: Pogledaj post
Kad gledam portfelj fonda onda i oni dionički jedan dobar dio imovine ulažu u "sigurne" vrijednosnice novac,državne zapise ali oprostite to mi nema neke logike.
Gospon Boycie, bacite oko na Zakon o inv. fondovima, pa ćete uočiti logiku
Quote:
Boycie kaže: Pogledaj post
Koliko sam uspio vidjeti u US su indeksni fondovi negdje u sredini po prinosima među dioničkim fondovima...preneseno u naše dvorište to bi značilo da su prošlih 12 mjeseci postojali fondovi u HR koji su imali prinose iznad 68%,a jesu li?
ovisno kada promatrate rezultat. trenutno je tome najbliža ilirika 67,2%, ali ona ima visoku ulaznu, pa je nešto manji

na dan 26.6.07 zb aktiv je imao 92% u godinu dana, aureus je znao imati i nešto veći, ali i on ima poprilično visoku ulaznu naknadu, osim kad su akcije kao sada
Quote:
Boycie kaže: Pogledaj post
a zauzvrat tražiti od 3-10 puta veće naknade za upravljanje fondom?
3-10 puta veče od čega?
Quote:
Boycie kaže: Pogledaj post
Osobno u ovom trenutku naginjem ideji direktnog ulaganja u dionice,psihologija mase je najbolji način da te netko potkrada,a da mu za to još izraziš zahvalnost.
hm, ne kužim baš o kakvom potkradanju pričate, ali ja se osobno jesam nedavno okusio smaostalno s dionicama, i potrfelj mi za 3 tjedna porasao 21%

to niti jedan fond nije napravio
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 00:35   #10
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
Gospon Boycie, bacite oko na Zakon o inv. fondovima, pa ćete uočiti logiku
Shvaćam da postoje zakonska ograničenja,ali nema logike s pozicije investitora,jer na taj način plaća naknadu i na taj dio koji donosi minimalne prinose

Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
3-10 puta veče od čega?
Fondovi u US imaju naknadu za upravljanje 0,2-1% godišnje

Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
hm, ne kužim baš o kakvom potkradanju pričate, ali ja se osobno jesam nedavno okusio smaostalno s dionicama, i potrfelj mi za 3 tjedna porasao 21%

to niti jedan fond nije napravio
Dragi gosp. Edgar, upravo u tome i jest poanta..ispada da je dovoljno nasumično odabrati 10-tak likvidnih dionica iz crobex indexa,zavaliti se u fotelju i promatrati kako napreduju pomidori u vrtu uz bocu dobrog vina na račun fond managera
__________________
Rekao sam NE drogama! Ali nisu me slušali...
Boycie is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 06:54   #11
Quote:
Boycie kaže: Pogledaj post
Shvaćam da postoje zakonska ograničenja,ali nema logike s pozicije investitora,jer na taj način plaća naknadu i na taj dio koji donosi minimalne prinose
ima dana kad taj dio donosi veći dio prinosa



Quote:
Boycie kaže: Pogledaj post
Dragi gosp. Edgar, upravo u tome i jest poanta..ispada da je dovoljno nasumično odabrati 10-tak likvidnih dionica iz crobex indexa,zavaliti se u fotelju i promatrati kako napreduju pomidori u vrtu uz bocu dobrog vina na račun fond managera
pa nije baš da sam birao nasumice

a s druge strane za neke je i ulaganje u fondove prerizično a kamoli samostalno ulaganje u dionice
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 22:38   #12
Quote:
celavi2 kaže: Pogledaj post
68% je bolje, ali kolko znam za sad u hrvatskoj jos nema niti jedan ETF, tako da se morate zadovoljit lose vodenim fondovima i visokim naknadama...
suze im idu od loše vođenih fondova sa 60 posto prinosa

neće sreća poštena čovika


pogledaj fri flout indeksa i markit kepitalizejšn pa če bit jasnije zašto ne prebacuju indeks
spy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:39.