Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2017., 22:27   #2161
Kako ne, pa ZG ima "duplu izmjeru", više ne štima nego što štima...

@bomchika: ako želiš možeš mi na PM poslati broj čestice (katastarski) pa malo pogledam što je na stanju ako se da. Ako se ne da, treba angažirati nekog da prokopa po tome i otkrije gdje je stvar pošla po zlu i kako je ispraviti, ne može se ovako procijeniti trajanje.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 10:52   #2162
jel ima tko ovdje tko zna kvalitetno pročitati i interpretirati zapise u ZK izvatku i vlastovnici? meni je to sve špansko selo.

da mi se javi na PM.

hvala
donner is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 12:08   #2163
Mislim da to ovdje skoro svi razumijemo.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 23:56   #2164
Quote:
donner kaže: Pogledaj post
jel ima tko ovdje tko zna kvalitetno pročitati i interpretirati zapise u ZK izvatku i vlastovnici? meni je to sve špansko selo.
da mi se javi na PM.

hvala
...navodno možemo sami pogledat na sajtu: pravosuđe. hr, pa katastar...? i ja bi trebala vidjet upis moje nekretnine (valjda je to slično ovome što ti trebaš?) ...al ne znam baš točno kako to ide...?

btw. jel zna netko cijenu etažiranja po m2? jel razlika u cijeni ako to radi odvjet. ured ili nekakva građevin. tvrtka...?

hvala.
IQ0007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2017., 18:06   #2165
Što je dovoljno za upisati predbilježbu na nekretnini. na temelju čega ju mogu zatražiti, je li ugovor o kupoprodaji nekretnine dovoljna isprava za to?

i još jednopitanje, ima li tko obrazac za "prijedlog za upis predbilježbe" za opcinski gradanski sud u zagrebu? hvala

edit: radi li predbiljezbu mozda banka (radi se o stamb kreditu bez zaloznog prava)?

Zadnje uređivanje pekmez_ : 15.10.2017. at 18:46.
pekmez_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 11:40   #2166
Vlasništvo nad nekretninom

Zanima me što znači ''ogluši na zahtjev'' ?
Čitam na narodnim novinama oglas za upis na nekretninu ali bez ikakvog objašnjena na temelju čega se evo recimo gospodin Alen Krstaš upisuje na posjed gospođe Gvačić Antice. Mora li on u tom zahtjevu imati recimo kupoprodajni ugovor ili može samo dati izjavu i ovjeriti kod javnog bilježnika.? Zanima me da li su moguće prijevare?

npr: OPĆINSKI SUD U RIJECI, Stalna služba u Rabu objavljuje da je otvoren zemljišnoknjižni pojedinačni ispravni postupak na nekretnini upisanoj u zk. ul. 654 k.o. Rab – Mundanije, č. br. 1856/l pašnjak s 905 m² i k.č. br. 1856/6 vrt sa 391 m² u kojem je upisano pravo vlasništva u korist: Gvačić Antica ud. Anta rođ. Španjol, Rab, Mundanije.
Postupak je pokrenut povodom
prijedloga Alena Krstaša iz Raba, Mundanije 107, OIB: 33713884736, kojeg zastupa opunomoćenik Predrag Jengić, odvjetnik iz Raba, koji predlaže da se provedu sljedeći upisi – brisanje prava vlasništva iz prethodnog stavka i uknjižba prava vlasništva predlagatelja Alena Krstaša iz Raba, Mundanije 107, OIB: 33713884736, u cijelosti.
Pozivaju se osobe koje se protive da se zemljišnoknjižni uložak na predloženi način ispravi, koje smatraju da bi u zemljišnoknjižni uložak trebalo upisati nešto što nije predloženo ili da bi trebalo izmijeniti ih ispraviti neki upis, da stave zemljišnoknjižnom sudu svoje prijave prijedloga za upis, odnosno svoje prigovore do 15. studenoga 2017.
(Broj: 89 Z-14310/17 od 23. VIII. 2017.) (9336)
rena9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 14:48   #2167
To je pojedinačni z.k. ispravni postupak.

Možeš googlati o njemu i o čem se tu radi. Uglavnom, ta osoba koja ga je pokrenula ima neku ispravu kojom dokazuje da bi trebao imati pravo vlasništva nad tom česticom, ali nema ili nije u mogućnosti sastaviti kupoprodajni ugovor ili slični akt kojim bi se (uz tabularnu izjavu) mogao upisati kao vlasnik.

Najčešći slučaj je da je osoba (ili njeni preci) upisana u katastar i da to ujedno odgovara stvarnosti, ali su u z.k. upisani ljudi koji su (možda) tu nekretninu davno uživali, koristili, a koji su pokojni dugo godina. Ljudi su možda imali neki ugovor kojeg nikad nisu proveli i sl. radi velikog poreza. Kroz taj ispravni postupak se relativno brzo može riješiti vlasništvo uz plaćanje 4% poreza.

Uvijek su i u svemu moguće prevare, ali kako se ovdje izlazi i na teren, a osoba ima neki akt kojim dokazuje da bi trebala biti vlasnik čestice, mogućnost je svedena na minimum.

Uglavnom, ako se netko brine o svojoj nekretnini na način da je upisan kao vlasnik/suvlasnik u katastru I u zemljišnoj knjizi, da adresa i OIB u katastru i zemljišnoj knjizi budu ispravni (a ne da nekome piše adresa Špičkovina 10, a već godinama živi na Trgu Maršala Tita 10 kojeg se onda preimenuje u Trg Republike Hrvatske 10) onda nema brige oko vlasništva. Sve te javne knjige su dostupne online i besplatne, svatko može izvršiti uvid i provjeriti je li sve OK ako se već sumnja na nešto .

Jel imaš neko specifično pitanje vezano uz ovaj slučaj ili samo tako pitaš?
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 18:59   #2168
Quote:
pekmez_ kaže: Pogledaj post
Što je dovoljno za upisati predbilježbu na nekretnini. na temelju čega ju mogu zatražiti, je li ugovor o kupoprodaji nekretnine dovoljna isprava za to?

i još jednopitanje, ima li tko obrazac za "prijedlog za upis predbilježbe" za opcinski gradanski sud u zagrebu? hvala

edit: radi li predbiljezbu mozda banka (radi se o stamb kreditu bez zaloznog prava)?
saznao sam ovo gore...
imam jos pitanja
na stanu u knjizi PU stoji teret hipoteke koju ima grad Zagreb u iznosu od 20 000 kuna (otkup). Vlasnik koji mi prodaje stan je taj iznos otplatio u cjelosti krajem 9.mjeseca . Kako točno on skida teret s nekretnine?
ono sto me zanima je procedura, tko mu izdaje brisovno očitovanje?
Grad zagreb?
(pokazao mi je da je isao u gradsko stambeno komunalno da je predao to pocetkom ovog mjeseca i da su mu rekli da ceka mjesec dana)

pa onda on s tim ide u zemljisnoknjizni odjel i trazi brisanje tereta sto opet traje neki period?
jesam li dobro to pohvatao?

ako zelim uc u vlasnistvo nad nekretninom, je li dovoljno samo da u kupoprodajnom ugovoru navedem samo taj teret koji je u "procesu skidanja" i dalje idem realizirati kupovinu, a ovaj dio procedure cu odradivati sam?
pekmez_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 20:31   #2169
Quote:
pekmez_ kaže: Pogledaj post
saznao sam ovo gore...
imam jos pitanja
na stanu u knjizi PU stoji teret hipoteke koju ima grad Zagreb u iznosu od 20 000 kuna (otkup). Vlasnik koji mi prodaje stan je taj iznos otplatio u cjelosti krajem 9.mjeseca . Kako točno on skida teret s nekretnine?
ono sto me zanima je procedura, tko mu izdaje brisovno očitovanje?
Grad zagreb?
(pokazao mi je da je isao u gradsko stambeno komunalno da je predao to pocetkom ovog mjeseca i da su mu rekli da ceka mjesec dana)

pa onda on s tim ide u zemljisnoknjizni odjel i trazi brisanje tereta sto opet traje neki period?
jesam li dobro to pohvatao?

ako zelim uc u vlasnistvo nad nekretninom, je li dovoljno samo da u kupoprodajnom ugovoru navedem samo taj teret koji je u "procesu skidanja" i dalje idem realizirati kupovinu, a ovaj dio procedure cu odradivati sam?
Kad dobije brisovno očitanje, nosi ga u gruntovnicu, plati 50 kn i ceka neko vrijeme da to obrišu iz teretnog lista. I to je sva mudrost. Upisi i brisanje hipoteka traju cca 1 tjedan. Savjetujem ti da pricekas da se to obrise, pa onda sklopis ugovor. Iako to nije nikakva prepreka kupoprodaji stana. Ali ako se obrise, ne moras to uopce spominjati u ugovoru.

Ovisno o statusu stana, brisovno ocitanje se dobiva od raznih institucija. Npr. u slucaju otkupa nacionaliziranih stanova od Grada Zagreba, brisovno ocitanje daje Fond za naknadu oduzete imovine

http://www.fnoi.hr/default.aspx?id=26

S obtirom da nisi napisao koji je status stana, ne mogu odgovoriti od koga treba dobiti brisovno ocitanje. No, Gradsko stambeno komunalno gospodarstvo d.o.o. (ako si na to mislio) je firma za upravljanje stambenim zgradama i sigurno ne izdaje brisovna ocitanja.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 21:23   #2170
Dragi forumaši, imam jednu situaciju sa stanom i povezivanjem. Prije par dana se kapario stan uz aktivnu plombu gdje su vlasnici rekli da je to sve ok i da će se brzo riješiti. Provjerio kod jedne odvjetnice kaže ma biti će to brzo.
Međutim banka sada traži vlasnički bez aktivne plombe, vrijeme iz predugovora ide, ja se jako bojim da ne izgubim stan, a danas sam doznao da je predmet kod sutkinje koja se ljuti na požurnice i navodno da to može dugo trajati.

Dali vi znate koliko ovakav Z koji sam Vam napisao u nastavku može trajati ili na koji način ga mogu pogurati da se riješi. Hvala vam puno unaprijed.

Stanje na dan: 16.10.2017 23:35
Primljeno: 05.06.2017 11:28
Vrsta isprave:
Oznaka spisa:
Sadržaj prijedloga: radi odlučivanja o prigovoru
Bilješka o kretanju spisa: SPIS NA PARAF U KANCELU, za s. Stubičar, 07.08.17
Način rješenja: Udovoljeno
Datum rješenja: 20.06.2017.
Datum provedbe:
Datum otpreme:
adaptacijas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 23:10   #2171
Quote:
adaptacijas kaže: Pogledaj post
Dragi forumaši, imam jednu situaciju sa stanom i povezivanjem. Prije par dana se kapario stan uz aktivnu plombu gdje su vlasnici rekli da je to sve ok i da će se brzo riješiti. Provjerio kod jedne odvjetnice kaže ma biti će to brzo.
Međutim banka sada traži vlasnički bez aktivne plombe, vrijeme iz predugovora ide, ja se jako bojim da ne izgubim stan, a danas sam doznao da je predmet kod sutkinje koja se ljuti na požurnice i navodno da to može dugo trajati.

Dali vi znate koliko ovakav Z koji sam Vam napisao u nastavku može trajati ili na koji način ga mogu pogurati da se riješi. Hvala vam puno unaprijed.

Stanje na dan: 16.10.2017 23:35
Primljeno: 05.06.2017 11:28
Vrsta isprave:
Oznaka spisa:
Sadržaj prijedloga: radi odlučivanja o prigovoru
Bilješka o kretanju spisa: SPIS NA PARAF U KANCELU, za s. Stubičar, 07.08.17
Način rješenja: Udovoljeno
Datum rješenja: 20.06.2017.
Datum provedbe:
Datum otpreme:
Nejasno je skroz zasto banku sad smeta ta plomba o povezivanju, tim vise sto se ne odnosi na taj stan već na cijelu zgradu.

Da je to nesto kljucno, vecina stanova u Zg se ne bi mogla kupiti na kredit (a kupuju se).

Odi u banku i rijesi to s njima.

ove na sudu mozes natjeravati, no rezultat je upitan. Iz ovog sto si stavio, vidi se da je nekakav prigovor rijesen i ceka provedbu. Nigdje se ne vidi da se radi o povezivanju gl knjige i KPU. Ako se sad rjesava prigovor na to, onda je povezivanje vec provedeno.

To sve je manje bitno, jer ako je stan u KPU, na njega se moze normalno staviti hipoteka. Ne vidim kako bi to utjecalo na tvoj kredit. Ako je to banku u startu smetalo, zasto si uopce potpisao predugovor, a nije bilo sigurno da ce ti dati kredit?
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 23:19   #2172
S. S. Stubičar

Udovoljila 20.6., nije još provela - nisam optimist da će biti brzo.

Ovo što ti je iznad rečeno - uvjerit banku da se ne radi o plombi koja se odnosi na taj stan.

Ako je tako, ne vidi se iz ovog o čemu se točno radi.

Je li ovo prvi susret banke s ovim zk izvatkom, nisu ga prije vidjeli?
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 23:26   #2173
Ma neće sutkinja raditi provedbu nikad, nego referent.
Idi opet na odjel i zamoli ih da provedu čim prije pošto je doneseno Rješenje.
Mene više brine na što se prigovaralo u tom predmetu?
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 23:29   #2174
Quote:
Ro_ kaže: Pogledaj post
S. S. Stubičar

Udovoljila 20.6., nije još provela - nisam optimist da će biti brzo.

Ovo što ti je iznad rečeno - uvjerit banku da se ne radi o plombi koja se odnosi na taj stan.

Ako je tako, ne vidi se iz ovog o čemu se točno radi.

Je li ovo prvi susret banke s ovim zk izvatkom, nisu ga prije vidjeli?
Kak bi banka prvi put vidjela zk izvadak, a on je vec potpisao predugovor? Zar potpisujes predugovor, a ne znas hoces li uopce dobiti kredit?
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 23:32   #2175
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Ma neće sutkinja raditi provedbu nikad, nego referent.
Idi opet na odjel i zamoli ih da provedu čim prije pošto je doneseno Rješenje.
Mene više brine na što se prigovaralo u tom predmetu?
Mene i dalje zanima kakve veze to ima s bankom i kreditom? Ako je to prigovor, povezivanje je vec provedeno. Osim ako taj prigovor nije na sam stan (iz ovog sto je stavio se ne vidi na sto je). To ima jedino smisla.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 23:34   #2176
Preoskudno je napisao i ne mogu provjeriti.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 00:52   #2177
Ima baš puno odgovora i hvala Vam na tome.
Vidim da ste fakat stručnjaci.
Bio sam i u banci, bonitet sve ok, vlasnički sve ok, ali sada kreće priča da će pravna služba raditi problema dok se to ne makne...

Aktivna plomba je na čitavoj zgradi, ako Vam što znači mogu Vam dati oznaku vlasničkog, etažno je vlasništvo s neodređenim omjerima.

Općinski građanski sud u Zagrebu
ZEMLJIŠNOKNJIŽNI ODJEL ZAGREB
Stanje na dan: 17.10.2017. 23:34 Verificirani ZK uložak
Katastarska općina: 999901, GRAD ZAGREB Broj ZK uloška: 13328
Broj zadnjeg dnevnika: Z-21028/2017 ETAŽNO VLASNIŠTVO S NEODREĐENIM OMJERIMA
Aktivne plombe:Z-30352/2017

Mene samo zanima dali se preko aktivne plombe Z-30352/2017 koje ima čitava zgrada, može upisati hipoteka i na kraju vlasništvo?

Hvala vam puno unaprijed, fakat nisam pametan više.

p.s. Ima i neku zabilježbu od GSKG kažu da je to jer nisu upisani OIB-ovi.
20.04.2017.g. pod brojem Z-21028/2017
Prvenstveni red upisa: Z-36805/2012
ZABILJEŽBA, PRIGOVOR, GSKG d.o.o. ali navodno im to ne smeta.
adaptacijas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 08:20   #2178
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Kak bi banka prvi put vidjela zk izvadak, a on je vec potpisao predugovor? Zar potpisujes predugovor, a ne znas hoces li uopce dobiti kredit?
Ti i ja mozda ne, ali neki ljudi itekako da.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 09:03   #2179
A kako se osigurati po pitanju kreditne sposobnosti? Mislim, mogu ja znati da mi je HROK čist i da su mi primanja dovoljna, ali opet, ko zna postoji li neki bančin "uvjet" zbog kojeg moj zahtjev može pasti na kreditnom odboru?

Ima li nešto što u banci mogu tražiti kao provjeru/potvrdu, a prije potpisivanja predugovora i isplate kapare?
donner is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 17:07   #2180
Mogući problem u vlasničkom listu?

Prodajemo stan u kojem smo zatvorili lođu veličine manje od 10m2(0,90x3,5m), donji dio samo zatvorili sa siporeksom a od srednjeg dijela stavili stavili pvc prozore s roletama.Staru stolariju smo izvadili bez rušenja nosivog obruba i spojili sa malom spavaćom sobom. Podnijeli smo za svaki slučaj zahtjev za legalizaciju koji još nije stigao na red(nismo iz ureda primili nikakvo rješenje).
Stan prodajemo i kupci dižu kredit preko pbz štedionice . Koliko smo načuli, u pbz-u traže da stan bude potpuno legaliziran. Agent za nekretnine kaže da bi u Zabi procjena prošla bez problema, no za Pbz ne može garantirati.

Hoće li nam praviti problem oko toga ili oko vlasničkog lista jer tamo piše lodža a ne zatvorena lodža, odnosno da lodže više nema?

Jako nam je to bitno i hitno jer mi istodobno uzimamo drugi stan.
caroll2 is online now Prijavi nepoćudan post
caroll2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:10.