Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2018., 20:54   #1841
Quote:
hmore85 kaže: Pogledaj post
University of Durham mijenjali svoje recruitment guidelines danas:



Nešto se kuha
Vjerujem da žele uputit raju da se ne gnjavi s cos (i sebe i njih itd..) već da pričekaju 1.7.

Under current guidelines, these restrictions will remain in force until 30 June 2018.

https://www.mrc.ac.uk/about/mrc-jobs...ration-advice/
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 10:11   #1842
Bok ekipa!
Uskoro dolazim u fazu gdje ću morati podnijeti zahtjev za Purple certifikatom, lurkam po temi već neko vrijeme no ipak imam par nejasnoća vezanih za isti.

Znači, moram isprintati i ispuniti CR3 form, pošaljem ga na za to predviđenu adresu (Durham) i onda čekam dok se to procesira, što "prirodnim putem" traje minimalno oko dva mjeseca?
Ono što mi nije baš jasno je ova šema sa Croydonom. Koliko sam shvatio, nakon što podneseš zahtjev, možeš si ubrzati postupak dobivanja certifikata tako da si online rezerviraš sastanak te onda odeš tamo na razgovor i onda je to riješeno. Tako nekako?
Da li se to može ikako riješiti bez da se fizički ide tamo?
Da li je ikome poslodavac podnosio zahtjev za certifikatom umjesto vas (u moj slučaju se radi o Amazonu)? Skeptičan sam, no vrijedi pitati...

S radom bi trebao početi u 5. mjesecu, a planirao sam ići u UK tjedan dana prije. Da li je to ok, ili smatrate da bi trebao doći ranije da tamo porješavam stvari poput bankovnog računa itd?
susjedov marko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 19:40   #1843
Kakva je situacija s poslovima u Londonu? Bavim se menadzmentom i marketingom, imam zavrseni faks i 2 godine iskustva i to iz SAD-a.

Isplati li se doci tamo pa traziti posao od tamo?
brysontiller is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 09:21   #1844
Quote:
susjedov marko kaže: Pogledaj post

Ono što mi nije baš jasno je ova šema sa Croydonom. Koliko sam shvatio, nakon što podneseš zahtjev, možeš si ubrzati postupak dobivanja certifikata tako da si online rezerviraš sastanak te onda odeš tamo na razgovor i onda je to riješeno. Tako nekako?

S radom bi trebao početi u 5. mjesecu, a planirao sam ići u UK tjedan dana prije. Da li je to ok, ili smatrate da bi trebao doći ranije da tamo porješavam stvari poput bankovnog računa itd?
Mozes papire slati postom kao sto si i sam rekao, a mozes zakazati sastanak u Croydonu. U ovom drugom slucaju papire donosis sa sobom na sastanak. Ako je sve ok, u tom slucaju dozvolu dobivas isti dan.

Po nekom logicnom slijedu bi onda trebao zvati job centar i dogovoriti termin za NIN broj. Za NIN isto dobijes termin i sa dokumentima odes tamo na sastanak. NIN broj ce ti onda doci na kucnu adresu. Ne zna je li se sta mijenjalo, al nekad je bilo da je zakonski rok 6 tjedana, iako bude brze.

Ovo koliko ranije bi trebao doci u UK je relativno. Ne znam jel imas vec dogovoreni smjestaj ili mislis to u tih tjedan dana rjesavat. Sto se tice banke, iz osobnog iskustva smo i muz i ja otvorili racune tako da smo dogovorili sastanak.
__________________
Mis enteroscas estallan del entusiasmo!
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 01:55   #1845
Pozdrav,

znam da je bilo ovo pitanje ali unatoc trazilici nisam pronasao konkretan odgovor, pa ako ne smeta opet.

Purple polako istice (3 mjeseca jos) pa bi se trebao prijaviti za Blue. Da li se prijavljujem prije isteka tipa sad ovih dana ili nakon tih 12 mjeseci? Da li se je netko nedavno prijavljivao za Blue, da li se u prosjeku ceka kao i za Purple (ja sam cekao 5 mjeseci ) ili je nesto brza procedura za Blue ili platiti i uzeti onaj termin od 42 dana? Jel ima jos nesto sto je vazno za napomenuti kada je u pitanju prelazak sa Purple na Blue?

Unaprijed zahvaljujem.
zovche is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 02:01   #1846
Quote:
brysontiller kaže: Pogledaj post
Kakva je situacija s poslovima u Londonu? Bavim se menadzmentom i marketingom, imam zavrseni faks i 2 godine iskustva i to iz SAD-a.

Isplati li se doci tamo pa traziti posao od tamo?
Mislim da poslova ne manjka, posebice u ovako sirokom podrucju sto si navela. Ne znam koji je tvoj status sa vizama, drzavljanstvom ali ako do sad nisi bila u kontaktu sa UK, ne isplati ti se dolaziti ovdje traziti posao jer isto mozes online a procedure i dokumentacija ce potrajati poprilicno pa bolje napraviti sve od 'doma' dok nemas poslodavca i potpisan ugovor...
zovche is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 02:09   #1847
Quote:
susjedov marko kaže: Pogledaj post
Bok ekipa!
Uskoro dolazim u fazu gdje ću morati podnijeti zahtjev za Purple certifikatom, lurkam po temi već neko vrijeme no ipak imam par nejasnoća vezanih za isti.

Znači, moram isprintati i ispuniti CR3 form, pošaljem ga na za to predviđenu adresu (Durham) i onda čekam dok se to procesira, što "prirodnim putem" traje minimalno oko dva mjeseca?
Ono što mi nije baš jasno je ova šema sa Croydonom. Koliko sam shvatio, nakon što podneseš zahtjev, možeš si ubrzati postupak dobivanja certifikata tako da si online rezerviraš sastanak te onda odeš tamo na razgovor i onda je to riješeno. Tako nekako?
Da li se to može ikako riješiti bez da se fizički ide tamo?
Da li je ikome poslodavac podnosio zahtjev za certifikatom umjesto vas (u moj slučaju se radi o Amazonu)? Skeptičan sam, no vrijedi pitati...
Postupak mozes ubrzati ali on i kosta, £590 da ugovoris termin, a ovaj prirodni put moze trajati koliko hoces, a cini mi se da ti nemas puno vremena ako zelis u 5. mjesecu krenuti... nekima poslodavac odluci platiti taj premium service, pa ne kosta pitati...
zovche is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 09:07   #1848
Quote:
zovche kaže: Pogledaj post
Postupak mozes ubrzati ali on i kosta, £590 da ugovoris termin, a ovaj prirodni put moze trajati koliko hoces, a cini mi se da ti nemas puno vremena ako zelis u 5. mjesecu krenuti... nekima poslodavac odluci platiti taj premium service, pa ne kosta pitati...
Cijena je 65 funti. Za oboje, svejedno da li saljes postom ili ne.

Sent from my A0001 using Tapatalk
__________________
Mis enteroscas estallan del entusiasmo!
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 11:17   #1849
Quote:
zovche kaže: Pogledaj post
Postupak mozes ubrzati ali on i kosta, £590 da ugovoris termin, a ovaj prirodni put moze trajati koliko hoces, a cini mi se da ti nemas puno vremena ako zelis u 5. mjesecu krenuti... nekima poslodavac odluci platiti taj premium service, pa ne kosta pitati...
Kao šta castanea kaže, ovo je netočno. Na gov.uk piše:
Quote:
It costs £590 for each person to apply at a premium service centre. You also have to pay the standard application fee and the immigration health surcharge (if you need to pay it).

You don’t have to pay the premium service fee if you’re applying for an European Economic Area (EEA) registration certificate or to work in the UK as a Croatian national.
Quote:
zovche kaže: Pogledaj post
Purple polako istice (3 mjeseca jos) pa bi se trebao prijaviti za Blue. Da li se prijavljujem prije isteka tipa sad ovih dana ili nakon tih 12 mjeseci?
U trenutku slanja dokumenata ili odlaska na appointment u Croydon moraš imati 12 payslipova. Za taj appointment se možeš prijaviti malo ranije jer će ti datum appointmenta najvjerojatnije biti 42 dana od datuma prijave.

Quote:
zovche kaže: Pogledaj post
Da li se je netko nedavno prijavljivao za Blue, da li se u prosjeku ceka kao i za Purple (ja sam cekao 5 mjeseci )
Oni se obvezuju riješiti sve u roku od 6 mjeseci (od zaprimanja prijave). Međutim, ljudi su uglavnom dobili odgovor za 3-4 tjedna. Šta je tebi točno trajalo 5 mjeseci? Uključuješ li u to i čekanje na CoS ili je stvarno prošlo 5 mjeseci otkad si poštom poslao dokumente dok si dobio purple?
Tokkhi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 11:37   #1850
Quote:
castanea kaže: Pogledaj post
Po nekom logicnom slijedu bi onda trebao zvati job centar i dogovoriti termin za NIN broj. Za NIN isto dobijes termin i sa dokumentima odes tamo na sastanak. NIN broj ce ti onda doci na kucnu adresu. Ne zna je li se sta mijenjalo, al nekad je bilo da je zakonski rok 6 tjedana, iako bude brze.
Imam par pitanja vezano za ovo:

1. Može li se ovaj termin dogovarati prije dobivanja purplea? Je li dosta imati potpisanu ponudu za posao, CoS i (conditional) ugovor o radu za dobiti NIN?

2. Ako se ne varam, dok ne dobijem NIN moram plaćati višu stopu poreza s tim da se taj preplaćeni porez kasnije vrati kroz poreznu prijavu. Koliko iznosi ta viša stopa? Dokad moram nabaviti NIN da ne bih uopće platio taj višak poreza? Do prve plaće, odnosno unutar mjesec dana od početka rada?

3. Nekad davno je netko na ovome topicu stavio sliku svog prvog payslipa u UK i porez na dohodak nije bio naplaćen jer još nije bio probiven (godišnji) limit za stopu od 0%. Funkcionira li to još uvijek tako, da se početkom godine ne plaća porez pa se kasnije plaćaju veće stope, kako se prelazi pragove za porezne razrede? U RH je drukčije - godišnji limiti se prebace na mjesečnu razinu i to se koristi, a kasnije se računa eventualna razlika na godišnjoj razini (te razlike nema ako je mjesečna bruto plaća stalno bila ista).

4. Kad počinje i završava porezna godina u UK?
Tokkhi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 14:26   #1851
Quote:
Tokkhi kaže: Pogledaj post
Imam par pitanja vezano za ovo:

1. Može li se ovaj termin dogovarati prije dobivanja purplea? Je li dosta imati potpisanu ponudu za posao, CoS i (conditional) ugovor o radu za dobiti NIN?

2. Ako se ne varam, dok ne dobijem NIN moram plaćati višu stopu poreza s tim da se taj preplaćeni porez kasnije vrati kroz poreznu prijavu. Koliko iznosi ta viša stopa? Dokad moram nabaviti NIN da ne bih uopće platio taj višak poreza? Do prve plaće, odnosno unutar mjesec dana od početka rada?

3. Nekad davno je netko na ovome topicu stavio sliku svog prvog payslipa u UK i porez na dohodak nije bio naplaćen jer još nije bio probiven (godišnji) limit za stopu od 0%. Funkcionira li to još uvijek tako, da se početkom godine ne plaća porez pa se kasnije plaćaju veće stope, kako se prelazi pragove za porezne razrede? U RH je drukčije - godišnji limiti se prebace na mjesečnu razinu i to se koristi, a kasnije se računa eventualna razlika na godišnjoj razini (te razlike nema ako je mjesečna bruto plaća stalno bila ista).

4. Kad počinje i završava porezna godina u UK?
1. Ne, trebas imati dokaz da smijes raditi u UK.

2. Firma ce ti vjerojatno odmah staviti pravu stopu, ne brini zbog toga. Cak ti se moze dogoditi da ti prvih par placa bude vise jer oni racunaju koliku si poreznu olaksicu koristio do tog datuma. Tako da se nemoj poveseliti kad vidis veliku cifru na pocetku

3. Vidi pod 2. Imas £11.5k na godisnjoj razini oslobodjeno od poreza.

4. Porezna godina ti je od Aprila.
Penika is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 15:55   #1852
Quote:
Penika kaže: Pogledaj post
...
Super, hvala ti na odgovorima!
Tokkhi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 16:24   #1853
Quote:
castanea kaže: Pogledaj post
Cijena je 65 funti. Za oboje, svejedno da li saljes postom ili ne.

Sent from my A0001 using Tapatalk
Isprike, kako castanea kaze, isto je 65 funti za oboje.
zovche is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 16:36   #1854
Quote:
Tokkhi kaže: Pogledaj post
U trenutku slanja dokumenata ili odlaska na appointment u Croydon moraš imati 12 payslipova. Za taj appointment se možeš prijaviti malo ranije jer će ti datum appointmenta najvjerojatnije biti 42 dana od datuma prijave.
Hvala ti. Znaci i ako ima neki prostor izmedju isteka 12 mjeseci i dok ne dobijem Blue, ja sam i dalje na Purple certificate, nije da sam 'ilegano' u tom periodu.

Quote:
Tokkhi kaže: Pogledaj post
Oni se obvezuju riješiti sve u roku od 6 mjeseci (od zaprimanja prijave). Međutim, ljudi su uglavnom dobili odgovor za 3-4 tjedna. Šta je tebi točno trajalo 5 mjeseci? Uključuješ li u to i čekanje na CoS ili je stvarno prošlo 5 mjeseci otkad si poštom poslao dokumente dok si dobio purple?
Ja sam sve rijesio relativno brzo, ukljucujuci i Cos, odvjetnik firme se usitinu pozabavio svime da bude sve bez greske i da cijela procedura prodje cim prije, on je stavio sebe kao nositelj prijave i poslao papire za mene, i od trenutka kad smo poslali postom pocetak 12. mjesec '16, dobio sam odgovor krajem 4. mjeseca. Tad se za Premium placala puna cijena i firma je rekla ajmo na to, predugo cekamo, i cim smo uplatili i rezervirali termin sutradan je dosao Purple. Refundirali su uplatu.
zovche is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 17:12   #1855
Quote:
zovche kaže: Pogledaj post
Hvala ti. Znaci i ako ima neki prostor izmedju isteka 12 mjeseci i dok ne dobijem Blue, ja sam i dalje na Purple certificate, nije da sam 'ilegano' u tom periodu.
Blue certificate nikad ne moras zatraziti. Onog trena kad si odradio 12 mjeseci, ti imas neograniceno pravo rada. Papir ti ne treba.

Certifikat ti je samo za poslodavca (buduceg, u slucaju da zelis promijeniti posao) ako ga trazi. Nisi u nikakvom prekrsaju, ne brini.
Penika is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 17:18   #1856
Imam feeling da je premium fee za Hrvate od prvog dana bio 55 funti, onda su ga sredinom 2015. digli na 65. Ali, btk.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 18:42   #1857
Quote:
zovche kaže: Pogledaj post
i od trenutka kad smo poslali postom pocetak 12. mjesec '16, dobio sam odgovor krajem 4. mjeseca.
Svašta. Ja trenutno čekam CoS i sve mi se čini da ću se ipak "zaletiti" do Croydona i biti siguran kada ću dobiti purple.
Tokkhi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 18:56   #1858
Penika je u pravu kad kaže da ti blue formalno ne treba i da nakon što si odradio 12 mjeseci na purpleu imaš neograničeno pravo rada.

Međutim, moj savjet ti je da ga ipak uzmeš kad za to ispuniš uvjete. Prvo, to je sigurno najelegantniji način za dokazati (sljedećem) poslodavcu da imaš pravo rada. Drugo, neizvjesno je kakav će točno biti status EU imigranata nakon Brexita i bilo koji papir na kojem eksplicitno piše da imaš pravo rada ti može samo pomoći.
Tokkhi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 21:51   #1859
Super, hvala puno svima na informacijama... nisam bio siguran oko toga no sad je sve razrijeseno po pitanju Blue...
zovche is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2018., 21:13   #1860
Quote:
Penika kaže: Pogledaj post
Blue certificate nikad ne moras zatraziti. Onog trena kad si odradio 12 mjeseci, ti imas neograniceno pravo rada. Papir ti ne treba.
Zna li možda netko koji su formalni uvjeti za blue certifikat? Da li je nužan purple, ili je dovoljno imati 12 platnih listi?

Npr, ako netko radi za međunarodnu organizaciju čiji zaposlenici ne trebaju nikakve radne dozvole, da li nakon 12 mjeseci rada u UK imaju pravo na blue certifikat?
juanito is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:19.