Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2018., 18:28   #7721
Quote:
VirusQ3 kaže: Pogledaj post
(1) Bez građevinske dozvole i glavnog projekta može se graditi:
c) slobodnostojeća ili sa zgradom konstruktivno povezana nadstrešnica, tlocrtne površine do 20 m², izvan tlocrtnih gabarita postojeće zgrade
imam nadstrešnicu od 15m2, da li će mi to uračunati u kvadraturu sa legaliziranom kućom (mislim da tako rade)?
jumpbyte is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2018., 12:23   #7722
Pozdrav, podnjela sam zahtjev za legalizaciju i imam uvjerenje da je objekt vidljiv na aviosnimci, gradevinski inspektor mi je zatvorio gradiliste. Kakva je dalje procedura ako netko ima saznanja o tome ako dovrsim zapocete radove na gradilistu (postavim stropnu plocu) iako zabrana gradnje stoji na objektu? I moze li mi inspektor osporiti legalizaciju?
Liza.68 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2018., 09:01   #7723
Quote:
Liza.68 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, podnjela sam zahtjev za legalizaciju i imam uvjerenje da je objekt vidljiv na aviosnimci, gradevinski inspektor mi je zatvorio gradiliste. Kakva je dalje procedura ako netko ima saznanja o tome ako dovrsim zapocete radove na gradilistu (postavim stropnu plocu) iako zabrana gradnje stoji na objektu? I moze li mi inspektor osporiti legalizaciju?
Imaš nelegalnu (dovršenu?, nedovršenu?) zgradu koju namjeravaš legalizirati? I onda kao slučajno nastavljaš sa radovima na istoj. Hrabro i glupo u isti čas.
Hrabro zato što je inspekcija pojačala nadzor i daljnje bespravne gradnje neće tolerirati. Ako nastaviš sa gradnjom ne gine ti prekršajna kazna od par desetaka tisuća kuna.
Glupo zato što si na taj način možeš zablokirati postupak legalizacije, odnosno dovesti sebe u pat poziciju gdje ti referent odbija legalizirati to što imaš dok ne vratiš u stanje iz 2011. godine, a nemaš niti mogućnosti dovršiti tu bespravnu gradnju po Zakonu o gradnji, pa imaš zgradu sa kojom ne znaš što učiniti, odnosno da ju dovedeš u legalno stanje treba kemijanja i dobre volje (čitaj hrpa love) sa ovlaštenicima svih vrsta.
A kada ti referent odbije legalizirati to što imaš, tada jedan primjerak rješenja ide u građevinsku inspekciju koja dalje postupa po svome zakonu i postupak završava rušenjem zgrade. Prije ili kasnije.
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2018., 10:24   #7724
Krov nakon rješenja o izvedenom stanju

Pozdrav,
Zanimalo bi me slijedeće. Imamo rješenje o izvedenom stanju iz 2013godine u kojem pod stavkom 5 piše: Izvođenju radova na završavanju zgrade može se pristupiti nakon što se u skladu s posebnim zakonom izradi glavni projekt. Po ovom rješenju može se završiti u okviru ozakonjenih gabarita te se na istoj može izvesti fasada, ravni, kosi ili zaobljeni krov bez nadozida.
S obzirom da bi sada dignuli krov zanima me je li obavezno imati glavni projekt jer mi ga nemamo, a to je dodatna stavka u troškovima koji su i tako veliki, te ako se odlučimo za gradnju krova bez glavnog projekta kakve su sankcije
lara32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2018., 11:20   #7725
Trebate imati glavni projekt, legalnog izvođača, nadzor i na kraju ishoditi uporabnu dozvolu.

Ako to ne napravite, može se reći da ćete ponovno imati nelegalnu zgradu.
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2018., 13:01   #7726
zar je moguće imati zgradu bez krova? Za čistu zamjenu krova ne bi trebale nikakve dozvole.
jumpbyte is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2018., 13:36   #7727
Možeš imati samo deku. To je opcija iz zakona o legalizaciji.

Za čistu zamjenu krova na običnoj kući ne treba projekt.
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2018., 14:06   #7728
Na kući postoji gornja ploča međutim nema izolacije pa onda propušta na donji kat, tako da bi stavili koso krovište. Koliko sam shvatila iz zakona, nije potrebna građevna dozvola ako se radi nadozid do 60cm?
Može li još pitanje vezano za fasadu, treba li i za nju glavni projekt?
lara32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2018., 15:32   #7729
Za fasadu u principu ne treba, al ako je kuća legalizirana kao nezavršena onda treba.

Sve je tu definirano: https://narodne-novine.nn.hr/clanci/..._112_2625.html

Do tih 60cm trebaš glavni projekt, legalnog izvođača, nadzor i uporabnu. Ako ti treba više od tih 60cm onda rađe idi (ako ima mogućnosti) na građevinsku dozvolu.
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2018., 12:28   #7730
U redu, hvala puno na odgovoru
lara32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2018., 14:16   #7731
Pozdrav,
Imam još jedno pitanje vezano za nadozid na krovištu.
Znači, na kući imam gornju ploču koja je izbačena još 2m na jednom pročelju. Prostor ispod ploče je otvoren i u legalizaciji stoji kao natkrivena terasa. Zanima me gleda li se visina nadozida od 60cm od zidova kuće ili se gleda od dijela koji će se natkrit krovom
lara32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2018., 14:14   #7732
Pozdrav svima.

Imam komad šume cca. 6-7000m2 koji se u dokumentima vodi kao pašnjak.
Već dulje vrijeme “sanjam” napraviti neku samodostatnu kućicu 30-40m2 za vikend, a jednog dana možda i trajniji boravak.

Pristup je s makadamskog puta, najbliža infrastruktura nekoliko kilometara daleko, stoga da bi si osigurao komfor za boravak dulji od par dana planiram ugraditi spremnik pitke vode, pročistač otpadne vode, centralno grijanje na drva/pelet, fotonapone+baterije...

Sve to, uključujući kvadraturu, u skladu je sa prostornim planom općine gdje se prema nekom (ruku na srce, malo slobodnijem) tumačenju dozvoljavaju samodostatne stambene građevine ukoliko su u skladu s ekološkim propisima (prije svega tu je bitan pročistač vode)... Radi se o brdsko-planinskom području gdje se takvi objekti mogu podvesti pod zdravstveno-lječilišnu namjenu.

Za sada je sve čisto, no muči me najveća visina objekta... Naime, želio bih dobiti dovoljno svjetla i otvoren pogled na prekrasan krajolik, ali bez da moram porušiti skoro svo drveće... Tako mi je palo na pamet nešto sto sam vidio u jednom dokumentarcu - “fire lookout tower”. Radi se ugrubo o nečemu sto sliči na king-size lovačku čeku. U mom slučaju postavljenu na 9-10 metara iznad zemlje (manje ne bi imalo smisla).

To daje skoro 13 metara ukupne visine objekta, a što ne prolazi ni u najslobodnijem tumačenju prostornog plana. Nažalost, za razliku od SAD-a, Kanade, Australije... gdje su takvi objekti regulirani posebnim propisima i mogu se graditi bilo gdje tj. na poljoprivrednim i šumskim zemljištima, u domaćim propisima nisam pronašao usporediv tip građevine. To nije niti poljoprivredni objekt, niti kuća, niti zgrada, ni planinarski dom... Nešto najbliže bio bi svjetionik - ali to je naravno preapsurdno.

Možda postoji još neka opcija, no ja je za sad nisam našao. Na mnogim planinskim vrhovima postavljeni su tzv. “razgledni tornjevi”, ali to su isključivo otvorene konstrukcije sa malenom platformom/terasom - ovdje bi na vrhu trebao biti zatvoreni i grijani stambeni prostor.

Unaprijed hvala za bilo kakve ideje i sugestije!
Neubrojivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2018., 21:30   #7733
Imam ideju.
Nemoj.
Imaš zarasli pašnjak koji zoveš šumom .
Tamo bi gradio kuću u oblacima koju bi vodio kao lječilišni objekt
Samo ovo bi bilo dosta.
A da ti netko vizualizira kako bi to izgledalo sa više strana na toj visini. I što kad drveće naraste. Dižeš kuću na veću visinu?
Ajd nemoj
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2018., 10:04   #7734
@mack1

Izgleda da sam si dobro izabrao nick... Šalu na stranu.

Možda na prvu zvuči nenormalno, ali zapravo ne bi bilo uopće ništa “spektakularno”.

“Pašnjak” je počeo zarastati pedesetih godina 20. stoljeća tako da je drveće već sad prilično veliko. Uglavnom se radi o bukvama i javorima koji dosežu tih 11-12 metara... iz nekog razloga vise rastu u širinu nego u visinu.

Sve u svemu, objekt se skoro ne bi niti vidio... tek bi zadnja etaža malo provirivala iz krošnji... Detaljno sam poslikao i snimio dronom cijelo područje tako da imam prilično jasnu predstavu kako bi to izgledalo iz raznih kuteva. Još ako bih sve pofarbao u zeleno/smeđe - ma divota od uklopljenosti u okoliš.

Osim toga, po spomenutom makadamskom putu u toplom dijelu godine prođe u prosjeku valjda <1 čovjek dnevno, a od prvog snijega nadalje nitko. Kome bih smetao?

Iskopao sam članak o vidikovcu na Bilogori visine 25 metara.
Evo link: https://rooster.city/sveta-ana/razno...sti-vidikovac/

Pitam se kakvu su oni ishodili dozvolu?
Neubrojivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2018., 22:49   #7735
Tko, koliko, kada i gdje prolazi tim putem je potpuno nevažno, važno je samo ono što piše u prostornom planu. A broj prolaznika ti eventualno može indicirati vjerojatnost da ćeš biti prijavljen u slučaju bespravne gradnje.
Dakle, namjeravaš graditi "kuću", čija bi zadnja etaža bila viša od 10-12 metara, odnosno očekujem ukupnu visinu zgrade od oko 16-17 m. Na kojoj visini će ti biti prizemlje, po meni je to na oko 7 m iznad terena. Realno, na visini drugog kata ako računaš prizemlje na terenu. Kako na sve te podatke gleda prostorni plan?
Spektakularno? Ovisi o kvaliteti projektanta, može se tu odraditi izuzetno kvalitetno projektno rješenje. Jedino ograničenje je novac i mašta. I naravno, već prije spomenuti prostorni plan. I nemoj padati na foru da se bojanjem može nešto sakriti, to su mislili i zaštitari prirode pa su tražili da se stupovi dalekovoda kroz NP Plitvice oboje u zeleno, što je ispala katastrofa, bili su uočljiviji od standardnih sivih pocinčanih.
A ovo na Bilogori je najvjerojatnije u skladu s važećim prostornim planom, jer se radi o građevini u javnoj funkciji, bilo turizma, bilo lova, bilo protupožarstva. I pitanje je da li je trebalo dozvolu.
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 08:42   #7736
Poštovani, imam nekoliko pitanja, pa molim odgovore:

1. Suprug je naslijedio nekretninu-kuću koja je legalizirana kao nedovršena (sazidana kuća bez instalacija s kosom pločom), što se tiče dokumentacije sve je upisano, vlasništvo, Rješenje o izvedenom stanju, napravljen je geodetski elaborat i kuća je ucrtana, pa nas sada zanima što je sve potrebno za nastavak gradnje, odnosno koliko bi to sve još trebalo platiti (glavni projekt itd) jer je namjeravamo prodati?
2. Na postojećoj legaliziranoj obiteljskoj kući želimo staviti novu fasadu (stiropor), jer je postojeća dotrajala, i želimo bočno zatvoriti stepenište za četiri stepenice zbog kiše, dakle još uvijek bi stepenište bilo otvoreno, da li je potrebno nešto ishoditi za te radove?

Hvala
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 10:16   #7737
Pozdrav..imam jedan problem pa ako mogu dobit savjet od nekoga bila bih veoma zahvalna. Valjda sam na pravoj temi

Tamo negdje 1998 ili možda malo poslije, moj pokojni otac je napravio garažu ispred stambene zgrade u kojoj živimo, na zemlji koja je tada pripadala bivšem Jugovinilu, dakle tvrtki u stečaju. Garaža je napravljena tako da je naslonjena na zgradu, unutar 4m zemljišta koje bi trebalo pripadati zgradi. Da, napravljena je nelegalno kao i većina takvih objekata u to doba. Tada to nikome nije smetalo, a kad je došlo vrijeme legalizacije, predan je zahtjev i odobrena je legalizacija, očekujem rješenje i kaznu za platit vrlo brzo.

Međutim, u međuvremenu stečajni upravitelj je prodao zemlju-bez da je ostavio pripadajuća 4m zemljišta oko zgrade, znači sve do zida zgrade je prodano- i sada taj kupac traži od mene da srušim garažu i ne želi mi prodati zemlju(17m2) ispod garaže. S ostalim susjedima koji su također gradili, proširivali svoje stambene prostore, se dogovorio i prodao im zemlju, ali moja garaža mu je trn u oku i želi da je rušim jer je kako on kaže : Ružna za vidjeti.

Sada slijedi njegova tužba protiv mene i zanima me kolike su šanse da će taj proces završiti u moju korist?

Hvala unaprijed svima koji će ovo pročitati i odgovoriti na moje pitanje
lulinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 15:05   #7738
Ovo je pitanje za pravo, ne za legalizaciju. Legalizacija ne dira u vlasništvo. Tvoj posjed nije pošten, sukladno zakonu (o vlasništvu i drugim stvarnim pravima), znali ste da to nije vaše. Pitaj na legalis forumu ili se savjetuj s odvjetnikom.
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 18:52   #7739
Quote:
lulinka kaže: Pogledaj post
Pozdrav..imam jedan problem pa ako mogu dobit savjet od nekoga bila bih veoma zahvalna. Valjda sam na pravoj temi

Tamo negdje 1998 ili možda malo poslije, moj pokojni otac je napravio garažu ispred stambene zgrade u kojoj živimo, na zemlji koja je tada pripadala bivšem Jugovinilu, dakle tvrtki u stečaju. Garaža je napravljena tako da je naslonjena na zgradu, unutar 4m zemljišta koje bi trebalo pripadati zgradi. Da, napravljena je nelegalno kao i većina takvih objekata u to doba. Tada to nikome nije smetalo, a kad je došlo vrijeme legalizacije, predan je zahtjev i odobrena je legalizacija, očekujem rješenje i kaznu za platit vrlo brzo.

Međutim, u međuvremenu stečajni upravitelj je prodao zemlju-bez da je ostavio pripadajuća 4m zemljišta oko zgrade, znači sve do zida zgrade je prodano- i sada taj kupac traži od mene da srušim garažu i ne želi mi prodati zemlju(17m2) ispod garaže. S ostalim susjedima koji su također gradili, proširivali svoje stambene prostore, se dogovorio i prodao im zemlju, ali moja garaža mu je trn u oku i želi da je rušim jer je kako on kaže : Ružna za vidjeti.

Sada slijedi njegova tužba protiv mene i zanima me kolike su šanse da će taj proces završiti u moju korist?

Hvala unaprijed svima koji će ovo pročitati i odgovoriti na moje pitanje
Nema veze sa legalizacijom, kako je rekao Fitz, ona ne dira u vlasništvo, ali:
- prvo trebate legalizirati tu garažu da bi imali legalni objekt
- nakon toga ćete tužbom morati dokazati posjed zemljišta pod garažom i pripadajućeg prilaza, kako bi sudski postali vlasnici dosjelošću. Pri tome se gleda koliko je ta građevina dugo izgrađena i koliko se dugo koristi.
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 18:54   #7740
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Poštovani, imam nekoliko pitanja, pa molim odgovore:

1. Suprug je naslijedio nekretninu-kuću koja je legalizirana kao nedovršena (sazidana kuća bez instalacija s kosom pločom), što se tiče dokumentacije sve je upisano, vlasništvo, Rješenje o izvedenom stanju, napravljen je geodetski elaborat i kuća je ucrtana, pa nas sada zanima što je sve potrebno za nastavak gradnje, odnosno koliko bi to sve još trebalo platiti (glavni projekt itd) jer je namjeravamo prodati?
2. Na postojećoj legaliziranoj obiteljskoj kući želimo staviti novu fasadu (stiropor), jer je postojeća dotrajala, i želimo bočno zatvoriti stepenište za četiri stepenice zbog kiše, dakle još uvijek bi stepenište bilo otvoreno, da li je potrebno nešto ishoditi za te radove?

Hvala
1. imate legalnu nedovršenu zgradu i koliko znam takovu ju možete prodati.
2. mislim da vam ništa ne treba, glavno pitanje je što to kemijate sa stubištem, odnosno pod koju vrstu nadogradnje bi se to podvelo.
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:42.