Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2007., 13:05   #1
Smiju li fond manageri investirati i u svoje ime?

Pozdrav svima! možete li reći svoje mišljenje o tome da fond menadžeri naših fondova mogu bez sankcija paralelno uz rad u svom fondu raditi i za sebe i kupovati/prodavati dionice te teko ostvarivati dobit, dok je to u npr. Americi kažnjivo djelo i čisti sukob interesa. Iz toga proizlaze razne makinacije i realno je očekivati da ponekad fond ne ostvaruje očekivane dobitke.
Clint Beastwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 14:21   #2
hebiga clinte, zato sam ja izasao iz fondova..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2007., 01:45   #3
Quote:
Clint Beastwood kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima! možete li reći svoje mišljenje o tome da fond menadžeri naših fondova mogu bez sankcija paralelno uz rad u svom fondu raditi i za sebe i kupovati/prodavati dionice te teko ostvarivati dobit, dok je to u npr. Americi kažnjivo djelo i čisti sukob interesa. Iz toga proizlaze razne makinacije i realno je očekivati da ponekad fond ne ostvaruje očekivane dobitke.
Mislim da je to van svake pameti, pogotovo u tako visokoprofitnom segmentu kao što je burzovno trgovanje; mešetari imaju povlaštene informacije koje im onda omogučuju da rade za sebe a na štetu svojih klijenata. I obzirom da smo tu još zeleni mislim da ima svega i kontrola tog segmenta je sigurno na daleko nižem nivou , i to je razlog više da se mora uvesti dobra poslovna praksa koja je s jaaaako dobrim razlogom postaljena vani.
gloweson is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2007., 15:09   #4
Bio je jedan dobar članak prije par dana u kojem se autor pita koliko su ti naši fond manageri sposobni kad je CROBEX tijekom 2007. narastao više od svih fondova. Nadalje autor zaključuje da su samo trebali ulagati u dionice koje čine CROBEX i prinosi njihovih fondova bi bili veći te se pita čemu onda ulaganje u ta vanjska tržišta....

Ali opet tržište je nepredvidljivo pa...
mike1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2007., 19:12   #5
ma autor tog članka priča bezveze. niti jedan od naših fondova nije index fond niti mu je benchmark crobex.

zgodna usporedba, ali mislim da nije smislena

to je kao da za neki auto kažeš da je vrhunkski jer ubrzava do 100km/h za 9 sekundi; a da je za usporedbu Carl Lewis nesposoban jer za isto vrijeme pretrči 100metara
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2007., 21:29   #6
Zanimljiva je ta konstatacija o Crobexu, ali ni ja se sad ne bih previše bavio time da li su fond manageri sposobni ili ne ako ih je taj isti Crobex nadvisio jer lako je sada biti general, a uostalom mnogi fondovi su od početka orijentirani regiji. Pitanje je tko je ta služba u državi koja (osim HANFA-e) kontrolira što se događa na tržištu kapitala, postoji li pravna regulativa za slučajeve o kojima sam pisao u svom postu i je li moguće da kod nas to nije uopće regulirano? Jer ako je tako onda mislim da smo svi mi što ulažemo u fondove samo jedna hrpa ovaca koja doduše može fino zaraditi, ali koju se iskorištava da bi se ti pojedinci uspjeli obogatiti van svake mjere. Naravno je da će, ako im je to omogućeno i k tome su u dobroj prilici, oni izvest sve što im se omogući (u malo grubljem opisu moglo bi se reći u stilu "prilika čini lopova"). Na kraju krajeva, tko bi od nas propustio priliku manipulacijom doći do enormne zarade mimo fonda u kojem radi ako zna da nema za to sankcija?
Clint Beastwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 13:56   #7
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
ma autor tog članka priča bezveze. niti jedan od naših fondova nije index fond niti mu je benchmark crobex.

zgodna usporedba, ali mislim da nije smislena

to je kao da za neki auto kažeš da je vrhunkski jer ubrzava do 100km/h za 9 sekundi; a da je za usporedbu Carl Lewis nesposoban jer za isto vrijeme pretrči 100metara
nisi u pravu
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 14:24   #8
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
nisi u pravu
Baš super što si obrazložio svoj stav.
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 20:30   #9
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
nisi u pravu
nego?
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 20:31   #10
Quote:
Zafashan kaže: Pogledaj post
Baš super što si obrazložio svoj stav.
da, baš je divan momak
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 20:35   #11
Quote:
Clint Beastwood kaže: Pogledaj post
Jer ako je tako onda mislim da smo svi mi što ulažemo u fondove samo jedna hrpa ovaca koja doduše može fino zaraditi, ali koju se iskorištava da bi se ti pojedinci uspjeli obogatiti van svake mjere.
Ako je to tako kao što kažeš, onda su ovi fond manageri lopov-gentelmeni, jer daju i nama da zaradimo, ne zarađuju samo oni.

Koliko takvih lopova ima, svi trpaju samo sebi u džep, ovi i nama nešto daju i uopće se ne bunim

što se buniš ti?
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 19:50   #12
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
Ako je to tako kao što kažeš, onda su ovi fond manageri lopov-gentelmeni, jer daju i nama da zaradimo, ne zarađuju samo oni.

Koliko takvih lopova ima, svi trpaju samo sebi u džep, ovi i nama nešto daju i uopće se ne bunim

što se buniš ti?

Griješite .Iz pouzdanih izvora znam da pojedini fond manageri i to nekih od najboljih fondova ulažu u fondove koje vode.Mislim da je to i logično jer tim potezom pokazuju da vjeruju u to što rader jer investiraju i svoj novac.
laser is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 19:56   #13
Quote:
Clint Beastwood kaže: Pogledaj post
Jer ako je tako onda mislim da smo svi mi što ulažemo u fondove samo jedna hrpa ovaca koja doduše može fino zaraditi, ali koju se iskorištava da bi se ti pojedinci uspjeli obogatiti van svake mjere. Na kraju krajeva, tko bi od nas propustio priliku manipulacijom doći do enormne zarade mimo fonda u kojem radi ako zna da nema za to sankcija?
A kako to misliš manipulacijom? I kakve enormne zarade? Šta fond manageri znaju koja će dionica ići gore zato što rade u fondu? Hm...
Meni se čini da bi svi mi trebali lagano razmišljanjem izaći iz komunizma i ući u kapitalizam. U kojem nije normalno da je neko enormno bogat jer se nakrao (osim ako je mafijaški bos, ali taj ne živi ugodno), a normalno da si enormno bogat ako si sposoban. Tipa Bill Gatesa.
Navela bih za primjer nekog financijaša ali ne znam ni jednog
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 21:56   #14
Quote:
laser kaže: Pogledaj post
Griješite .Iz pouzdanih izvora znam da pojedini fond manageri i to nekih od najboljih fondova ulažu u fondove koje vode.Mislim da je to i logično jer tim potezom pokazuju da vjeruju u to što rader jer investiraju i svoj novac.
Naravno, to je mala poslovna demagogija.
Ali, prvenstveno ulažu u dionice koje potom pumpaju fondovskom parom. Kaj tu nije jasno?
ružica23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 22:16   #15
Quote:
bilokoje kaže: Pogledaj post
Šta fond manageri znaju koja će dionica ići gore zato što rade u fondu? Hm...
Hej, jasno da znaju!!! Ko bi znal ak oni ne bi???
Primjerice 14.04. se dotični zaljubi u potcijenjenu Soju Prigrevica dok je mjesecima stajala na 400 SRD . Džabe, rekli bi!
Radi se, dakle, o Belexu.
Dionica se čini ok, pokazatelji odlični itd... I odluči. Ide se u šop.
Najprije jasno kupi sebi, mami , tati, seki, curi, meni ... dok je jeftina... ostale ovce uočavaju mali pozitivan promet utopljen u malom pozitivnom prometu drugih intuitivaca.
I onda dođe taj dan, zuuuuk SJPR 20%,
slijedeći dan 11%, slijedeći opet 20% i veselje počinje!
Neki ovdje na forumu to primjećuju i komentiraju . Miješaju s drugom popularnom sojom itd. Dionica raste preko 100% u nepunih 14 dana.
I odjednom, gle, evo nas na drugoj poziciji u crhv- u! A pred deset dana nismo bili ni blizu! Zanimljivo pratiti, kad nešto unaprijed načuješ.
Tko je znao? On je znao!
Da li ga ikakva regulativa sprečava da si kupi s osobnog računa dok je jeftino?
Ne, naravno, nismo čuli za takvu regulativu .
Da li ga ikakva regulativa sprečava da u trenutku slabosti obznani nekom samo svoju "namjeru"? Može se uvijek i predomisliti!
Kočnica je, dakle, samo osobno ćudoređe. Barem za sad.
ružica23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 10:30   #16
Quote:
ružica23 kaže: Pogledaj post
Hej, jasno da znaju!!! Ko bi znal ak oni ne bi???
Primjerice 14.04. se dotični zaljubi u potcijenjenu Soju Prigrevica dok je mjesecima stajala na 400 SRD . Džabe, rekli bi!
Radi se, dakle, o Belexu.
Dionica se čini ok, pokazatelji odlični itd... I odluči. Ide se u šop.
Najprije jasno kupi sebi, mami , tati, seki, curi, meni ... dok je jeftina... ostale ovce uočavaju mali pozitivan promet utopljen u malom pozitivnom prometu drugih intuitivaca.
I onda dođe taj dan, zuuuuk SJPR 20%,
slijedeći dan 11%, slijedeći opet 20% i veselje počinje!
Neki ovdje na forumu to primjećuju i komentiraju . Miješaju s drugom popularnom sojom itd. Dionica raste preko 100% u nepunih 14 dana.
I odjednom, gle, evo nas na drugoj poziciji u crhv- u! A pred deset dana nismo bili ni blizu! Zanimljivo pratiti, kad nešto unaprijed načuješ.
Tko je znao? On je znao!
Da li ga ikakva regulativa sprečava da si kupi s osobnog računa dok je jeftino?
Ne, naravno, nismo čuli za takvu regulativu .
Da li ga ikakva regulativa sprečava da u trenutku slabosti obznani nekom samo svoju "namjeru"? Može se uvijek i predomisliti!
Kočnica je, dakle, samo osobno ćudoređe. Barem za sad.
istina ali to se može gledati i ovako.ako imaš radnika u firmi koji ti donese mjesečno 50000 kn dobiti nije sramota platiti 10000 kn.pa ipak oni rade za nas.
laser is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 22:25   #17
u zakonu je navedeno da društva trebaju donijeti pravilnik o sukobu interesa i dati ga hanfi na odobrenje. tu se misli i na sukob interesa između zaposlenika i fondova, ali i na sukob interesa između pojedinih fondova kojima upravlja isto društvo

znam da ima onih f. managera koji (naravno, ne na svoje ime) rade transakcije s fondom - sigurno ne na svoju štetu - ali i onih koji rasprodaju vlastiti portfelj kad krenu upravljati fondom i ulože lovu u fond, što je ok praksa
bobica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:34.