Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2018., 14:57   #4961
mozda je tebi 90€ godisnje,ali meni i zeni je 450€ godisnje (sto apsolutno nije normalno!)..njoj 200€,meni 250€...i ne,nemamo velike plaće!
a ovo drugo da se ti nisi malo zenznila? vidio sam ja da ima kirche ali pise ovo

Verpflichtende Beiträge an eine ausländische Kirche oder Religionsgesellschaft, die nicht zur Datenübermittlung verpflichtet ist

dakle auslandische kirche...za ''domaću'' apsolutno nigdje nisam nasao..pa eto,ako postoji molio bih da me se uputi gdje točno jer pošto imamo za prijavit nekih 800ak € kirchen steuera,a nazad se dobiva 25%...tih 200€ koje trebamo dobit ipak nije za bacit (jer meni djeluje kao da to finanzamt nije sam automatski ubacio...iako kod mene jos firmin lohnzettel nije predan,pa nemogu potvrdit..ali kod zene mi to malo smrdi)
Mortiis is offline  
Old 14.02.2018., 16:00   #4962
info

Ab 1.1.2017 werden Ihre Kirchenbeitragszahlungen direkt an Ihr Finanzamt gemeldet und automatisch in Ihre Arbeitnehmerveranlagung übernommen.

Ihr Kirchenbeitrag ist natürlich weiterhin mit bis zu 400 Euro steuerlich absetzbar. Ihre Zahlungsbestätigung müssen Sie aber nicht mehr aufheben.

Wie kann ich überprüfen, ob mein Kirchenbeitrag ordnungsgemäß übermittelt wurde?

Wenn Sie bereits bei FinanzOnline sind, so wird Ihnen Ihr Beitrag in Ihrem elektronischen Steuerakt in FinanzOnline angezeigt.

.... znaci ako ste uplatili crkva je to vec prijavila finanzamtu i kod njih je to spremljeno medju ostalim podatcima vaseg poreznog racuna.
Tako barem pise pa ti sad vidi....
tonny-7 is offline  
Old 14.02.2018., 16:36   #4963
da,to sam i ja rekao...
kod zene po tom obracunu nisam primjetio da je dobila te novce....ali cekam da meni firma preda jahreslohnzettel pa cu kod sebe to lakse skuzit
Mortiis is offline  
Old 15.02.2018., 12:37   #4964
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
mozda je tebi 90€ godisnje,ali meni i zeni je 450€ godisnje (sto apsolutno nije normalno!)..njoj 200€,meni 250€...i ne,nemamo velike plaće!
a ovo drugo da se ti nisi malo zenznila? vidio sam ja da ima kirche ali pise ovo

Verpflichtende Beiträge an eine ausländische Kirche oder Religionsgesellschaft, die nicht zur Datenübermittlung verpflichtet ist

dakle auslandische kirche...za ''domaću'' apsolutno nigdje nisam nasao..pa eto,ako postoji molio bih da me se uputi gdje točno jer pošto imamo za prijavit nekih 800ak € kirchen steuera,a nazad se dobiva 25%...tih 200€ koje trebamo dobit ipak nije za bacit (jer meni djeluje kao da to finanzamt nije sam automatski ubacio...iako kod mene jos firmin lohnzettel nije predan,pa nemogu potvrdit..ali kod zene mi to malo smrdi)

Morat cu pogledat kad dodem kuci al znaci postoji sansa da sam nesta sjebala, ako jesam nadam sw da necu dobit probleme zbog toga
I nas su procjenili na 450€ al sam ih zvala i rekla da ne dolazi u obzir da mi to ne mozemo platit treba rekla ok jel moze 90 (ko na pijaci) ja rekla moze i to je to vec godinama...
helenhen is offline  
Old 18.02.2018., 15:03   #4965
Dobar dan dragi svi.

Da li poslodavac nakon godinu dana rada mora radniku dat za stalno? Ako mora meni je cudno sto meni ugovor zavrsava 7 dana ranije nego sto bi napunio godinu dana rada u firmi. Jel to Ipak dobar znak da oni ne zele da ja ostanem jer ne moze bit to bas slucajnost.

I druga stvar ako mi ne dadnu za stalno i ja budem morao napustit poso sto Ipak mislim da je malo vjerovatno ali puno je radnika doslo poslje mene radit i to 5 i 6 mjeseci i vise nakon mene sad meni nije jasno onda ako mene ne ostave onda ne bi smjeli ni ove druge ostavit jer ne samo da rade krace od mene nego su i malo invalidni blago receno.
Ovo sam napiso sve u jednoj recenici nadam se da je ok.
neobuzdan is offline  
Old 19.02.2018., 08:45   #4966
Quote:
neobuzdan kaže: Pogledaj post
Dobar dan dragi svi.

Da li poslodavac nakon godinu dana rada mora radniku dat za stalno? Ako mora meni je cudno sto meni ugovor zavrsava 7 dana ranije nego sto bi napunio godinu dana rada u firmi. Jel to Ipak dobar znak da oni ne zele da ja ostanem jer ne moze bit to bas slucajnost.

I druga stvar ako mi ne dadnu za stalno i ja budem morao napustit poso sto Ipak mislim da je malo vjerovatno ali puno je radnika doslo poslje mene radit i to 5 i 6 mjeseci i vise nakon mene sad meni nije jasno onda ako mene ne ostave onda ne bi smjeli ni ove druge ostavit jer ne samo da rade krace od mene nego su i malo invalidni blago receno.
Ovo sam napiso sve u jednoj recenici nadam se da je ok.
neznam kakav ugovor imaš ali to nema veze kako su drugi radnici uposleni.
neka obaveza izvan tog ugovora za poslodavca prema tebi ne postoji (pod uvjetom da je ugovor po zakonu).
DrSigmundFreud is offline  
Old 19.02.2018., 21:41   #4967
Prebivaliste/boraviste

Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Odjava prebivališta ili prijava privremenog boravka u inozemstvu nema veze sa tim. Možeš imati prebivalište i u Hrvatskoj i u inozemstvu pa plaćati ili ne plaćati porez na dohodak ostvaren u inozemstvu.
Naisao sam na ovaj post iz 2016. pa da se nadovezem s pitanjem. Dobio sam posao u AT, poslodavac je rijesio dozvolu i selim se za 2 tjedna. Zanima me situacija odjave adrese iz HR, konkretno zanima me scenarij privremene odjave prebivalista na 5 god u mup-u, da li u tom scenariju moji trenutni dokumenti (osobna, putovnica, itd.) više automatski ne vrijede ili kako?

Također me zanima prijava kad dodjem u AT, da li prijavljujem hauptwohnsitz ili nebenwohnsitz?
El_Chino is offline  
Old 20.02.2018., 09:49   #4968
vrijedi i osobna i putovnica (osim ako ne naletis na nekog koji ce se pravit pametan pa ti oduzet osobnu,bilo je i takvh slucaja)
ja sam prijavio hauptwohnsitz...(uostalom upravo to mi je i trebalo kad sam kupovao novi auto npr,kad sam se zenio itd itd itd...bez hauptwohnsitza nebi islo)
Mortiis is offline  
Old 20.02.2018., 10:25   #4969
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
vrijedi i osobna i putovnica (osim ako ne naletis na nekog koji ce se pravit pametan pa ti oduzet osobnu,bilo je i takvh slucaja)
ja sam prijavio hauptwohnsitz...(uostalom upravo to mi je i trebalo kad sam kupovao novi auto npr,kad sam se zenio itd itd itd...bez hauptwohnsitza nebi islo)
Znači postavlja se pitanje da li je uopce zakonski potrebno raditi bilo kakvu odjavu kod nas u mup-u?
El_Chino is offline  
Old 20.02.2018., 12:43   #4970
pa ako kao nenapravis tu odjavu na 5 god onda si u prekrsaju....ne sjecam se sada kolike su kazne....
inace to nemoras u hrv u mupu radit...ako selis u bec,mozes u nasim konzulatu isto.. (samo tamo platis oko 50ak €)
Mortiis is offline  
Old 20.02.2018., 12:57   #4971
Quote:
El_Chino kaže: Pogledaj post
Znači postavlja se pitanje da li je uopce zakonski potrebno raditi bilo kakvu odjavu kod nas u mup-u?
Da. Napravi to jer u zadnje vrijeme baš gledaju ili jednostavno odjavi prebivalište ako ti ne treba.
osibk is offline  
Old 20.02.2018., 17:34   #4972
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Da. Napravi to jer u zadnje vrijeme baš gledaju ili jednostavno odjavi prebivalište ako ti ne treba.
Mozes mi molim te objasniti na koji nacin da odjavim?
Da to napravim prije nego sto odem i iznajmim stan ili nakon sto iznajmim stan? Imam li neki rok do kada onda moram doci odjaviti se ili mogu i preko veleposlanstva?
__________________
Don't leave me murph!
Blaubarschbube is offline  
Old 20.02.2018., 19:16   #4973
- nemoras odmah
- bolje pricekaj da se smjestis,pocnes radit..i da vidis da je sve ok...onda napravi odjavu
- mislim da je rok 12 mjeseci,ali nemoj me drzat za rijec
- vec sam ti gore napisao da se moze u veleposlanstvu,tocnije konzulatu...tako smo i ja i zena napravili
Mortiis is offline  
Old 20.02.2018., 19:22   #4974
https://www.mup.hr/gradjani/prebivaliste-i-boraviste
osibk is offline  
Old 22.02.2018., 05:06   #4975
Evo sad hoce uvest 12 h dnevno rada. Koliko je to realno i ne kuzim to kao da je sala pa neke drzave skracuju radno vrijeme a ovi ga cak produzit hoce?
neobuzdan is offline  
Old 22.02.2018., 08:47   #4976
ma to je maximalno radno vrijeme tijekom jednog dana...do sada je bilo 10,a sada će ga povećat na 12...
prije zakonski nisi smio kao provest na poslu vise od 10h...iako se to uvijek zaobilazilo na raznorazne načine...
s radnim vremenom ''nas običnih smrtnika'' to nema veze...i dalje je vollzeit 38.5h tjedno
Mortiis is offline  
Old 22.02.2018., 09:07   #4977
Jedna firma u Austriji uvela 30h radni tjedan za punu plaću
osibk is offline  
Old 22.02.2018., 13:28   #4978
Selim u Beč - i auto bi samnom pa pitam kako

Pozdrav,

tražim po forumima i pitam OAMTC i nikako da dobijem pošten odgovor.
Od 01.03 selim u Beč prebacio sam glavno boravište i riješio svu papirologiju i sada padam na autu. Prenio bi i svoj auto ali nikako da dobijem odgovor što trebam napraviti. Neki proces. Koliko sam shvatio žele prvo da idem kod ovlaštenog dilera da se upiše u Austrijsku bazu da dobijem austrijske papire 180 Eura. I onda tek kažu mogu izračunat mi NOVA. Znaći dam skoro 2000kn da saznam koliko će me ispast NOVA.
Naravno ne znam koliko NOVA može biti? 500€, 1000€, 1500€? - pa ne bi davao 200 € ukoliko ću znat da će me NOVA uništit. Što još trebam sve uz to. Ukoliko je netko ovu muku prošao molim info. Naravno meni osiguranje i registracija u CRO vrijedi još neko vrijeme ali nažalost ne mogu dobiti povlaštenu kartu bez bečkih registracija. . Stvarno sam došao pred zid a rok mi se približava.
Hvala na svakom odgovoru.
Sebastijan-AT is offline  
Old 22.02.2018., 18:14   #4979
Probaj naći nova Rechner na netu. U pravilu ako auto nije skup niti ne može biti veliki jer se računa na vrijednost auta, a o co2 ovisi koliki će taj popust biti.
Treba ti CoC koji dobiješ u Hrvatskoj, ja sam od autokuce gdje sam kupio auto. Zatim ideš u ÖAMTC pa u finanzamt da ti odrede NOVA.
osibk is offline  
Old 22.02.2018., 19:22   #4980
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Probaj naći nova Rechner na netu. U pravilu ako auto nije skup niti ne može biti veliki jer se računa na vrijednost auta, a o co2 ovisi koliki će taj popust biti.
Treba ti CoC koji dobiješ u Hrvatskoj, ja sam od autokuce gdje sam kupio auto. Zatim ideš u ÖAMTC pa u finanzamt da ti odrede NOVA.
Puno hvala!
Sebastijan-AT is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:27.