Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2013., 12:54   #121
Poštovani El Gato Félix,
nalaz nakon kapanja je slijedeći:
+1.50 + 4.0 90-100
+3.0 +1.25 80-90
keratometrija
41.25 45.75 100
42.37 44.50 85
Fundus oka uredan.

Na uputnici za naočale dijagnoza je:
+1.0 +3.50 100
+2.0 +0.75 80

Oko je lijeno,te svaki dan trebamo prekrivati bolje oko flasterom na 1,5 h.
Dijete je izvrsno prihvatilo naočale, još uvijek negoduje oko prekrivanja oka flasterom, ali sve u svemu jako sam sretna zbog njegove prilagodbe.
Zanima me postoje li još kakve vježbe za poboljšanje oka, te jeli malo 1,5h dnevno prekrivati bolje oko?
Na pregled smo naručeni za dva mjeseca. Hočemo li već tada vidit poboljšanje ili treba više vremena?
Može li se ovakav astigmatizam ispraviti?
Oftamolog kaže da je astigmatizam vjerojatno urođeni jer je prevelik, iako nitko u obitelji nema većih problema s vidom.
Unaprijed hvala na odgovorima!
Dajana007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 16:45   #122
Quote:
Dajana007 kaže: Pogledaj post
Zanima me postoje li još kakve vježbe za poboljšanje oka, te jeli malo 1,5h dnevno prekrivati bolje oko?
Na pregled smo naručeni za dva mjeseca. Hočemo li već tada vidit poboljšanje ili treba više vremena?
Može li se ovakav astigmatizam ispraviti?
Poštovana,

bez pregleda nije moguće odgovoriti na većinu ovih pitanja.

Kod anizometropske ambliopije (slabovidnost uzrokavana nejednakim dioptrijama na oba oka) upravo se provodi ovo što Vam je i savjetovano: potpuna korekcija naočalama, okluzija vodećeg oka (vrijeme okluzije ovisi o dobi djeteta i stupnju slabovidnosti; kod starije djece i kod blažih oblika slabovidnosti od 1-2 sata dnevno do 3-4 sata dnevno) i prva kontrola za 2 mjeseca.

Naravno, ukoliko ispravno provodite upute koje ste dobili od oftalmologa, može se vidjeti prvo poboljšanje.

Za vrijeme nošenja flastera trebaju se djetetu ponuditi aktivnosti koje traže vid na blizinu, poput bojanja, crtanja, precrtavanja, izrezivanja, slaganja puzzli, kockica, pecanja ribica, listanja i gledanja slikovnica itd.

Ovisno o nalazu i tijeku oporavka, postoji eventualno i mogućnost vježbi na aparatima, no o tomu će odlučiti nadležni oftalmolog.

Astigmatizam ove vrijednosti vjerojatno se neće ispraviti u potpunosti.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 13:48   #123
Ljubazno molim mišljenje...iskustva...

Curka 4,5 god...bili na pregledu okica na Sv.Duhu.. i rekla doktorica da ima dioptriju +1,25 i +1,50... da ne treba nikakva korekcija, da je to u njihovoj dobi normalno i da će se to ispraviti do 6 god...i da obavezno dođemo na kontrolu u godini upisa djeteta u školu...
Ovo mi se ne čini baš zanemariva dioptirja....ima li tko slično iskustvo
MojaDora is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 18:55   #124
Quote:
MojaDora kaže: Pogledaj post
Ljubazno molim mišljenje...iskustva...

Curka 4,5 god...bili na pregledu okica na Sv.Duhu.. i rekla doktorica da ima dioptriju +1,25 i +1,50... da ne treba nikakva korekcija, da je to u njihovoj dobi normalno i da će se to ispraviti do 6 god...i da obavezno dođemo na kontrolu u godini upisa djeteta u školu...
Ovo mi se ne čini baš zanemariva dioptirja....ima li tko slično iskustvo
Poštovana,

oftalmologinja sa Svetog Duha je u pravu. Kod djece s ovako malom plus dioptrijom, ukoliko nemaju strabizam ili smetnje (npr. glavobolje), korekcija nije potrebna.

Naime, većina novorođenčadi ima plus dioptriju (u prosjeku oko +2 dioptrije) jer su oči još malene i rastu. Kako oči rastu, izduljuju se, tako i plus ide sve više prema nuli. Tako je to kod normalnog razvoja.

Prema velikim studijama (npr. Mutti i sur.) djeca ove dobi uistinu često imaju u prosjeku oko +1 dioptriju.

Dioptrije koje navodite u Vašeg djeteta jesu male po svojoj definiciji.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2013., 18:22   #125
Jučer sam dobila naočale. Dioptrija lijevog oka mi je -0.75, a desnog 0.5.. zanima me da li je moguće popraviti vid i koliko je najbolje nositi naočale i kada?
easypee is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2013., 18:50   #126
Quote:
easypee kaže: Pogledaj post
Jučer sam dobila naočale. Dioptrija lijevog oka mi je -0.75, a desnog 0.5.. zanima me da li je moguće popraviti vid i koliko je najbolje nositi naočale i kada?
Poštovana,

koje ste dobi, imate li još kakvih očnih poremećaja/bolesti, strabizam, heteroforije, slabovidnost i sl.?
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2013., 19:04   #127
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

koje ste dobi, imate li još kakvih očnih poremećaja/bolesti, strabizam, heteroforije, slabovidnost i sl.?

15 ipo godina.. samo slabo vidim na ploči i nešto na daljinu čitati
easypee is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2013., 19:15   #128
Quote:
easypee kaže: Pogledaj post
15 ipo godina.. samo slabo vidim na ploči i nešto na daljinu čitati
Kod ovako malih dioptrija nije potrebno stalno nošenje naočala. Naočale nosite onda kada osjećate potrebu za njima, a ne stalno i kontinuirano.

Preporučuje se da naočale nosite pri aktivnostima koje zahtijevaju dobar vid na daljinu (primjerice, čitanje s ploče ili čitanje prezentacija pri predavanju u školi) dok pri radu na blizinu (npr. čitanje knjige) nošenje naočala nije potrebno. Kad budete počeli voziti, svakako pri vožnji.

Dakle, ako osjetite potrebu, koristite naočale, a ako aktivnost možete sasvim dobro obavljati bez njih, nije nužno da ih nosite jer time nećete "pokvariti" svoj vid. Dapače, bolje je da ne budete previše ovisni o naočalama kod tako malih dioptrijskih vrijednosti.

U pravilu, minus dioptrija ne opada tijekom života, već se, naprotiv, do nekih 20 godina života može očekivati njezin porast, a u nekih osoba i nakon te dobi.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 20:35   #129
Poštovani El Gato Félix opet Vas molim za pomoć.
Nakon dva mjeseca okulzije otišli smo na pregled, ali poboljšanja nema.
Visus desnog oka je još 0,2, dok se visus lijevog oka poboljšao na 08-09.
Poslani smo na vježbe na aparat 10 dana po pola sata i na vep.
Nalaz vep-a glasi:

Dg. Amblyopia o. dex
Detektirani su odgovori iznad primarne vidne regije. Testiranje se uradilo monokularno uzrokom šahovske ploče veličine 1.0 stupanj.
Vriednosti amplituda P100 vala dobivenih podražajem desnog oka su snižene a latencije produljene. Podražajem lijevog oka amplituda i latencija P100 vala su
u granicama. Nalaz pokazuje usporenu i reduciranu retinokortikalnu kondukciju desno.

Molim Vas da mi objasnite što nalaz pokazuje.
Hvala puno!
Dajana007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2013., 11:20   #130
Poštovana Dajana,

što se nalaza VEP-a tiče, utvrđeno je kako signal koji se prenosi od oka do centra vida u mozgu na desnoj strani putuje sporije i slabije se prenosi. Takav nalaz (smanjena amplituda i produljena latencija) može se vidjeti u ambliopiji, što je i dijagnoza navedena na samom nalazu. Međutim, samo ovaj sažetak nalaza VEP-a ne govori puno i iz njega se ne mogu iščitati neki zaključci.

Nadalje, potrebno je vidjeti jesu li djetetu učinjene i druge pretrage (pretpostavljam da jesu) - kompletna strabološka obrada: kompletan pregled oka, biomikroskopski, oftalmoskopski (pregled fundusa - očne pozadine), vidna oštrina na daljinu - linearna i angularna - i na blizinu te binokularno, motilitet, konvergencija, cover-test, fiksacija, binokularni vid (testovi po Bagoliniju i Worthu) i stereoskopski vid (npr. Titmus test) te senzomotorička usklađenost (test s 4 prizma dioptrije s bazom temporalno) itd.

Ovisno o ovima nalazima mogu se utvrditi dva tipa anizometropske ambliopije, a što ima važnost kod određivanja prognoze.

Također, kod anizometropske ambliopije liječenje je dugotrajno i moguće je da ide sporo.

Možda ne bi bilo loše potražiti još jedno mišljenje.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2013., 19:45   #131
Poštovani El Gato Félix,
hvala na odgovoru, cijenim Vaše mišljenje jer ste jedini koji mi sve jednostavno objasni.
Oftamologica kod koje idemo je specijalist oftamolog subspecijalist strabologije, ali meni kao roditelju ništa ne objasni, informacije tražim po internetu.
Možete li mi kazati koje su normalne vrijednosti amplituda s nalaza VEP-a, što znaći svaka amplituda i što Vi vidite i zaključujete iz ovog nalaza.
Na nalazu piše:
Desno oko:
Marker N80: 104.1 ms 3.4µV
Marker P100: 121.7 ms 8.4µV
Marker N135: 138.8 ms 11.9µV
Lijevo oko:
Marker N80: 69.9 ms -2.0µV
Marker P100: 98.0 ms 13.3µV
Marker N135: 127.3 ms 9.0µV

Hvala!
Dajana007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2013., 12:49   #132
Quote:
Dajana007 kaže: Pogledaj post
Možete li mi kazati koje su normalne vrijednosti amplituda s nalaza VEP-a, što znaći svaka amplituda i što Vi vidite i zaključujete iz ovog nalaza.
Poštovana Dajana,

vidim da ste se dosta usredotočili na nalaz VEP-a koji kod slabovidnosti nije od presudnog značaja u dijagnozi i prognozi.

Nalaz zapravo i ne govori previše, kako sam već i rekao.

VEP služi za procjenu vidne oštrine te uočavanje oštećenja funkcije vidnog puta.

Test se temelji na tome da se nakon bljeska svjetlosti mijenja aktivnost u predjelu vidne kore mozga, a logika počiva na tome da, ako oči vide, proslijede signal u vidnu koru koja se onda pobudi, što se vidi na grafu/krivulju kao otklon koji nastaje otprilike 100 milisekundi nakon bljeska i zato se zove P100 val.

Osim P100 vala mogu se zabilježiti još neki valovi koji prethode ili slijede P100 valu ali su negativni (suprotnog otklona).

Za analizu je uglavnom najvažniji P100 val.

Gledaju se dva odnosno tri obilježja P100 vala: latencija, amplituda i oblik.

Amplituda, na koju ste se Vi usredotočili, baš i nije toliko dobar parametar jer je dosta varijabilna i često se ne može sa sigurnošću interpretirati, a osim apsolutnih vrijednosti, važna je usporedba amplitude na jednom i drugom oku.

Kod djece je nekoliko ispitivanja pokazalo da vrijednost amplitude vala P100 ne korelira dobro s vidnom oštrinom, već je bolja korelacija latencije P100 i vidne oštrine.

Također je potrebno reći kako svaki laboratorij ima svoje referentne vrijednosti amplituda i latencija, a one ovise o vrsti uređaja, proizvođaču, protokolu te dobi ispitanika i zato je nemoguće dati Vam točan raspon normalnih vrijednosti.

Okvirno, kao što je već rečeno, latencija P100 vala, kao najvažniji parametar, kreće se normalno oko 100 ms.

I doista, iz nalaza je vidljivo da je na lijevom oku latencija oko 100 ms, ali na desnom oku je produljena (preko 120 ms).

Kod oštećenja vidnog živca je produljenje latencije obično jako veliko.

Kao što sam već i rekao, kod ambliopije (slabovidnosti) jednog oka vidi se produljena latencija. Produljena latencija se može vidjeti i kod različitih bolesti: oštećenja vidnog živca (obično jako velika), oštećenja ili bolesti žute pjege (centra vida).

Kod ambliopije je osim produljene latencije zabilježena i smanjena amplituda P100 vala. Na desnom oku se vidi da je amplituda manja od normalnih vrijednosti ali i da je bitno manja u odnosu na lijevo oko.

Iz svega toga vidi se kako signal koji se prenosi od oka do centra vida u mozgu na desnoj strani putuje sporije i slabije se prenosi.

Samo VEP ne može točno odgovoriti na pitanje koje si vjerojatno sami postavljate: je li moguće da se osim velike razlike u dioptriji između očiju nalazi još "nešto" što bi bilo uzrok da dijete slabo vidi na desno oko.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 21:28   #133
gdje bi mogla ići s bebom od 17 mj na oregled Mm veli da već par dana mali kad gleda crtić ..neznam kako bi to opisala kao da pokušava otvoriti s mišićima lica jače oči..nadam se da razmuijete šta želim reći
I ja sma primjetila da ponekad malo više zna si trljati lijevo oko , ali nekako mi se nije to učinilo da bi trebala više obraćati pažnju na to
nety is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 15:44   #134
jučer na kontrolnom pregledu mome djetetu je utvrđeno povečanje dioptrije s -1,5 na -3,5. zadnju kontrolu smo imali prije 4 mjeseca.radi se o djetetu od 8 godina.otac ima diloptriju -6.zanima me kolika je mogućnost da se ta dioptrija popravi ili zaustavi njen rast?i u kojoj dobi se mogu početi koristiti leće?
lea321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 15:52   #135
Quote:
nety kaže: Pogledaj post
gdje bi mogla ići s bebom od 17 mj na oregled Mm veli da već par dana mali kad gleda crtić ..neznam kako bi to opisala kao da pokušava otvoriti s mišićima lica jače oči..nadam se da razmuijete šta želim reći
I ja sma primjetila da ponekad malo više zna si trljati lijevo oko , ali nekako mi se nije to učinilo da bi trebala više obraćati pažnju na to
Poštovana,

obratite se s Vašim opservacijama pedijatru koji će Vam napisati uputnicu za dječjeg oftalmolga.

Quote:
lea321 kaže: Pogledaj post
jučer na kontrolnom pregledu mome djetetu je utvrđeno povečanje dioptrije s -1,5 na -3,5. zadnju kontrolu smo imali prije 4 mjeseca.radi se o djetetu od 8 godina.otac ima diloptriju -6.zanima me kolika je mogućnost da se ta dioptrija popravi ili zaustavi njen rast?i u kojoj dobi se mogu početi koristiti leće?
Poštovana,

minus dioptrija se u pravilu ne ispravlja nego tendira povećanju koje se u većini slučajeva zaustavlja prestankom rasta djeteta odnosno oko dvadesete godine života, ali u nekih pojedinaca nastavlja rasti i nakon tog vremena.

Razni istraživači pokušali su pronaći metode za sprječavanje porasta minus dioptrije. Zasad obećavaju spoznaje opisane u literaturi da je porast minus dioptrije manji u djece koja puno vremena provode na otvorenom.

Dakle, omogućite svojem djetetu da što više vremena provodi na otvorenom.

Nošenje kontaktnih leća nema dobnog ograničenja (i novorođenčad u posebnim slučajevima može nositi leće), ali se općenito uzevši može reći da je to ona dob u kojoj je dijete sposobno samostalno staviti i skinuti kontaktnu leću te se brinuti o njezinom održavanju.

Vaše dijete u ovoj dobi već je vjerojatno dovoljno zrelo za te zadaće i prema tome kandidat za nošenje leća, naravno, nakon pregleda.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 14:43   #136
Dijete ima 5.god i ordinirane su joj naočale + 3.50 na jednom oku i +2.50 na drugom. Zanima me, iako je to, čini mi se, velika dioptrija, da li postoji mogućnost da će joj se vid za nekoliko godina ispraviti i da neće morati nostiti naočale. Pregled je napravljen na Rebru kod Prim. Mrazovac. Hvala.
peekaaboo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 16:46   #137
Quote:
peekaaboo3 kaže: Pogledaj post
Dijete ima 5.god i ordinirane su joj naočale + 3.50 na jednom oku i +2.50 na drugom. Zanima me, iako je to, čini mi se, velika dioptrija, da li postoji mogućnost da će joj se vid za nekoliko godina ispraviti i da neće morati nostiti naočale. Pregled je napravljen na Rebru kod Prim. Mrazovac. Hvala.
Poštovana,

za očekivati je da bi se plus trebao smanjivati rastom oka odnosno rastom oka. Teško je prognozirati hoće li baš doći na nulu jer je rast oka dosta individualan i katkad nepredvidljiv, ali za očekivati je da će se smanjivati.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2013., 14:40   #138
poštovani El Gato Felix imam jedno pitanje

Naime moja kćer od 4,5 godine osam mj nosi naočale a dptr su +1dsph *+1 dcyl i +0,75dsph *1,25 dcyl i prije nego je počela nositi naočale vidjela je bez korekcije 70 %(moram napomenuti da dalje od 70% nitko niti nije ispitivao)a sada nakon 8 mj korekcije ona vidi jedva 50 % sa naočalama...dr nam je prepisala vježbe i nije ništa komentirala na to što sam joj rekla,pa prema mom laičkom mišljenju to nije nikako dobro(to što sada vidi manje)nisam očekivala čuda ali sam očeivala barem da vidi isto a nikako ne manje,pa vas molim za Vaše mišljenje i preporuku za dječjeg oftalmologa(privatno)ako imate
Hvala unaprijed!
makik is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2013., 11:34   #139
Quote:
makik kaže: Pogledaj post
poštovani El Gato Felix imam jedno pitanje

Naime moja kćer od 4,5 godine osam mj nosi naočale a dptr su +1dsph *+1 dcyl i +0,75dsph *1,25 dcyl i prije nego je počela nositi naočale vidjela je bez korekcije 70 %(moram napomenuti da dalje od 70% nitko niti nije ispitivao)a sada nakon 8 mj korekcije ona vidi jedva 50 % sa naočalama...dr nam je prepisala vježbe i nije ništa komentirala na to što sam joj rekla,pa prema mom laičkom mišljenju to nije nikako dobro(to što sada vidi manje)nisam očekivala čuda ali sam očeivala barem da vidi isto a nikako ne manje,pa vas molim za Vaše mišljenje i preporuku za dječjeg oftalmologa(privatno)ako imate
Hvala unaprijed!
Poštovana,

imate li još kakve podatke s nalaza, dijagnoze, status, kakve vježbe su joj preporučene? Ovo što ste naveli je nedovoljno za bilo kakvu prosudbu.

Za drugo mišljenje, ako želite, preporučio bih dr. Petrinović-Dorešić (Sv. Duh), a privatno dr. Bubaš (poliklinika Monokl).
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2013., 16:35   #140
Pozdrav!
Djevojčica 6,5 godina ,prvi razred OŠ,zbog prehlada i glavobolja je upućena između ostalog i na pregled kod oftamologa.Isti konstatira dolje navedeno.U razgovoru spominje dioptriju od +0,25 do +0,5, laganu razrokost.Prilikom testiranja vida nije baš uspješno pročitalo zadnji red ,a u normalnom svakodnevnom čitanju i ponašanju ne iskazuje probleme s vidom.
Molim tumačenje nalaza. Zanima me da li je zaista nužno da odmah počne nositi naočale a iz vlastitog iskustva kao kratkovidne osobe znam da ne mogu baš točno odrediti dioptriju pa ponekad stave i "jaču" dioptriju od potrebne pa na kraju oko još više oslabi.


V o dex sc 1,0?E
V o sin sc 1,0?E

Cover test na blizinu obostrano iz konvergensa.

KR centralno obostrano

BM ou:uredan nalaz prednjeg segmenta
Refr. u midr.: o dex:+1,0 dsph=-0,25 Dcyl ax 123
o sin: +1,0 dsph=-0,75 Dcyl ax 75

Fundus ou:PNO jasnih granica, u razini okolne retine,područje makule uredno,vaskularij urednog tijeka i kalibra,fiksacija foveolarna.
viper50 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:59.