Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.10.2015., 10:22   #10021
Quote:
latica7 kaže: Pogledaj post
Molim vas hitno misljenje..
Smijem li danas napraviti obracun terenskog rada za 9. Mj platiti i poslati jopp.
Na poreznoj su svi primjeri di je isplata i obracun do 15.u mj.
.
Primjer terenski od 1.-30.9.
Isplata 10. 10.
Jopp najkasnije 15.11.

A moze li biti obracun u isplata 25.10.
definirano je slanje joppa najkasnije15.u mj za isplate za prethodni mjesec a rok za OBRACUN ?
Ako misliš na terenski dodatak, možeš danas obračunati, isplatiti i poslati JOPPD. Propisano je da joppd treba poslati NAJKASNIJE do 15.u mjesecu za isplate u prošlom mjesecu, ali možeš ako baš hoćeš poslati joppd isti dan.
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 10:36   #10022
Da ne tražim po propisima, ovdje postavljam: imam nekoliko poslovnih jedinica, proizvodno-prodajnih, koje su fizički odvojene ali pripadaju istoj tvrtki. Svaka ima svoj naplatni uređaj, osim jedne koja je samo proizvodna. Smije li se onda izdati račun za robu iz jedne poslovne jedinice na naplatnom uređaju druge poslovne jedinice, ili ne smije? I mora li na svakom računu pisati uz sve ostale podatke i elemente i adresa odnosno naziv te poslovne jedinice iz koje se radi račun ili to nije obavezno?
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 11:14   #10023
Quote:
mala-vidra kaže: Pogledaj post
Ako misliš na terenski dodatak, možeš danas obračunati, isplatiti i poslati JOPPD. Propisano je da joppd treba poslati NAJKASNIJE do 15.u mjesecu za isplate u prošlom mjesecu, ali možeš ako baš hoćeš poslati joppd isti dan.
hvala ti na odgovoru,
bunilo me to sto za obračunani terenski rad npr.01.09.-30.09. ako nije bilo isplate do 15.10. potrebno je poslati jopp.
zvala sam rrif, savjetnica Snježana ..., kaže da bez problema mogu napraviti obračun TR ,isplatu i jopp za 9.mj.
kaze da je PU propisala samo predaju jopp obrazaca do 15.u mj, za isplate u prethodnom mjesecu a obračun mogu kad hoću .
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 11:46   #10024
Osobno vozilo se nalazi na popisu dugotrajne imovine firme koja je u sustavu PDV-a, nabavljeno je 27.05.2015. godine od fizičke osobe. Sada firma želi automobil prodati drugoj fizičkoj osobi, zaračunava li se pdv 25% ili ne? Ako ne, što staviti u napomenu?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 12:05   #10025
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Osobno vozilo se nalazi na popisu dugotrajne imovine firme koja je u sustavu PDV-a, nabavljeno je 27.05.2015. godine od fizičke osobe. Sada firma želi automobil prodati drugoj fizičkoj osobi, zaračunava li se pdv 25% ili ne? Ako ne, što staviti u napomenu?
ne obračunava se pdv, a napomena na računu je sljedeća :
Isporuka je oslobođena pdv-a sukladno članku 40.stavak 2 Zakona o pdv-u.
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 12:12   #10026
Quote:
mala-vidra kaže: Pogledaj post
ne obračunava se pdv, a napomena na računu je sljedeća :
Isporuka je oslobođena pdv-a sukladno članku 40.stavak 2 Zakona o pdv-u.
Ne bih se složila, moraju ispostaviti račun sa pdv-om.

http://www.poslovni.hr/vijesti/proda...slucaju-212723

"Oprez! U slučaju prodaje automobila, koji je kupljen od fizičke ili pravne osobe koja nije obveznik PDV-a, mi imamo obvezu na ugovorenu cijenu zaračunati PDV bez obzira na datum nabave."

"Zaključak: iz iznesenih primjera proizlazi da PDV obračunavamo uvijek kod prodaje osobnog automobila, osim u slučaju kada smo automobil kupili nakon 01.03.2012. na kojem je bio iskazan PDV, a mi isti nismo mogli koristiti kao pretporez."
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 12:18   #10027
Još mali dodatak: čl.40 st.2 ti se veže uz čl. 61 gdje kaže da si nisi mogao odbiti pdv jer se radi o osobnom vozilu,ali je taj pdv bio iskazan na računu. E onda možeš dalje izdati račun bez pdv-a. Ali ako je auto kupljen,a da pdv uopće nije bio iskazan (npr kupoprodajni ugovor),firma ga je dužna dalje prodati sa pdv-om.
Mi smo imali ovaj slučaj prije par mjeseci,izvadili sve moguće članke i iznazivali sve savjetnike i stučnjaka za pdv,tako da je to provjereno.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 12:21   #10028
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Još mali dodatak: čl.40 st.2 ti se veže uz čl. 61 gdje kaže da si nisi mogao odbiti pdv jer se radi o osobnom vozilu,ali je taj pdv bio iskazan na računu. E onda možeš dalje izdati račun bez pdv-a. Ali ako je auto kupljen,a da pdv uopće nije bio iskazan (npr kupoprodajni ugovor),firma ga je dužna dalje prodati sa pdv-om.
Mi smo imali ovaj slučaj prije par mjeseci,izvadili sve moguće članke i iznazivali sve savjetnike i stučnjaka za pdv,tako da je to provjereno.
Istina, imala sam to u nadzoru!
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 13:12   #10029
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Ne bih se složila, moraju ispostaviti račun sa pdv-om.

http://www.poslovni.hr/vijesti/proda...slucaju-212723

"Oprez! U slučaju prodaje automobila, koji je kupljen od fizičke ili pravne osobe koja nije obveznik PDV-a, mi imamo obvezu na ugovorenu cijenu zaračunati PDV bez obzira na datum nabave."

"Zaključak: iz iznesenih primjera proizlazi da PDV obračunavamo uvijek kod prodaje osobnog automobila, osim u slučaju kada smo automobil kupili nakon 01.03.2012. na kojem je bio iskazan PDV, a mi isti nismo mogli koristiti kao pretporez."
Moja greška. Imaš pravo konto12345,thnx
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 13:22   #10030
Quote:
latica7 kaže: Pogledaj post
p.s. koristili smo pretporez kod kupnje..
.??
[QUOTE=ZEDXL;56020672]Još ti nedostaje nabavna vrijednost i ispravak vrijednosti.

/ nabavna vrijednost
ispravak vrijedn/
potraž.od kupca/
/obaveza za pdv
? / ?
zadnji redak; svodiš saldo na nulu, biti će prihod ili rashod na sedmici,
ovisno o gore navedenim kontima.

NAB.vrijednost.10.000
PDV bio 23 % =2.300 kn
amortizacija za 2 mj,2015.= 333,33
zatim prodano(u neispr.stanju za dijelove) u iznosu 1600 + 400 kn pdv
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 13:42   #10031
Zna li netko pravila predavanja privremenih situacija u graditeljstvu.
Zanima me ako radovi krenu npr. 15.11.2015 po ugovoru i protezati će se u slijedeću godinu, mora li se na kraju godine odnosno s 31.12.2015. predati privremena situacija što će naravno biti i prihod u tekućoj godini, ili se može izdati po završetku I. etape ugovorenih poslova koje će biti u 1-2016?
Ili to ovisi o ugovorenim u potpisanom ugovoru?
Strah me zbog dobiti!!!
mala dani is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 09:46   #10032
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Još mali dodatak: čl.40 st.2 ti se veže uz čl. 61 gdje kaže da si nisi mogao odbiti pdv jer se radi o osobnom vozilu,ali je taj pdv bio iskazan na računu. E onda možeš dalje izdati račun bez pdv-a. Ali ako je auto kupljen,a da pdv uopće nije bio iskazan (npr kupoprodajni ugovor),firma ga je dužna dalje prodati sa pdv-om.
Mi smo imali ovaj slučaj prije par mjeseci,izvadili sve moguće članke i iznazivali sve savjetnike i stučnjaka za pdv,tako da je to provjereno.
Da, kupljeno je na osnovu kupoprodajnog ugovora, i što koje bi elemente bilo dobro staviti u opisu računa?
Znači u svakom slučaju ide račun s pdv-om bez ikakve napomene.
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 11:08   #10033
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Da, kupljeno je na osnovu kupoprodajnog ugovora, i što koje bi elemente bilo dobro staviti u opisu računa?
Znači u svakom slučaju ide račun s pdv-om bez ikakve napomene.
Nikakve elemente. Normalan račun sa pdv-om u kojem navedeš sve o vozilu (br.šasije,proizvodnja,boja itd,u biti podaci iz prometne).
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 20:47   #10034
[QUOTE=latica7;56023750]
Quote:
ZEDXL kaže: Pogledaj post
Još ti nedostaje nabavna vrijednost i ispravak vrijednosti.

/ nabavna vrijednost
ispravak vrijedn/
potraž.od kupca/
/obaveza za pdv
? / ?
zadnji redak; svodiš saldo na nulu, biti će prihod ili rashod na sedmici,
ovisno o gore navedenim kontima.

NAB.vrijednost.10.000
PDV bio 23 % =2.300 kn
amortizacija za 2 mj,2015.= 333,33
zatim prodano(u neispr.stanju za dijelove) u iznosu 1600 + 400 kn pdv
Kako knjizim prodano os i isknjizim os? Nakon 333,33kn Am u potpunosti je amortizirano , nema knjig.vrijed.
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 20:49   #10035
Direktor i vlasnik firme nisu zaposleni u poduzecu, medutim dosta putuju za potrebe poslovanja. Kako tretirati te putne troskove? Da li treba obracunavati kakav dohodak s obzirom da nisu zaposleni? Hvala
kaira- is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 20:51   #10036
Quote:
kaira- kaže: Pogledaj post
Direktor i vlasnik firme nisu zaposleni u poduzecu, medutim dosta putuju za potrebe poslovanja. Kako tretirati te putne troskove? Da li treba obracunavati kakav dohodak s obzirom da nisu zaposleni? Hvala
Drugi dohodak,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 21:00   #10037
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Drugi dohodak,
Mozete li mi pomoc kako to obracunat, jer nisam nikad imala drugi dohodak? Hvala od srca
kaira- is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 10:05   #10038
Do kad je rok za zaključenje godine za d.o.o.?
Anit@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 11:24   #10039
Quote:
Anit@ kaže: Pogledaj post
Do kad je rok za zaključenje godine za d.o.o.?
Do 30.04.2016. predaješ pd prijavu sa popratnom dokumentacijom. A za Finu su po novom Zakonu o računovodstvu izjednačili isti rok,tako da više nije do 31.03. nego isto do 30.04. Navodim iz Rif-a.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 21:55   #10040
Quote:
kaira- kaže: Pogledaj post
Mozete li mi pomoc kako to obracunat, jer nisam nikad imala drugi dohodak? Hvala od srca
http://www.isplate.info/drugidohodak_kalkulator.aspx

Na ovom linku imaš kalkulator izračuna.

RRIF kontni:

2412 - obveze za porez i prirez dr.dohodak
2224 - obveze po ugovoru o djelu (neto)
24270 - obveza za MO I drugi dohodak
24271 - obveza za MO II drugi dohodak
24272 - obveza zdravstveno drugi dohodak
4160 - troškovi drugih dohodaka

JOPPD
Šifra stjecatelja 4002 - Osiguranik/stjecatelj primitka od kojega se utvrđuje drugi dohodak, a po osnovi kojeg postoji obveza doprinosa

Šifra primitka ili
4017 - Primici u naravi – korištenje zgrada, prometnih sredstava, povoljnije kamate pri odobravanju kredita i druge pogodnosti prema članku 14. stavku 3. Zakona o porezu na dohodak, a koje davatelji tih primitaka daju fizičkim osobama koje nisu njihovi radnici i osobe koje ostvaruju primitke iz članka 14. toga Zakona (ako firma plaća sa računa troškove)

4030 - Ostali primici koje fizičkim osobama isplaćuju ili daju pravne i fizičke osobe (obveznici poreza na dobit i obveznici poreza na dohodak koji obavljaju samostalne djelatnosti) i drugi isplatitelji i davatelji, a po osnovi kojih postoji obveza doprinosa (ako ima refundirate sredstva)
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:00.