Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.07.2008., 14:55   #21
Quote:
Scáthach kaže: Pogledaj post
Konkurencija?

Sa Katolici.org:

Yoga


''Oni će rado naglašavati da netko može ostati i biti kršćanin i istovremeno proći njihove tečajeve. No, činjenice govore drugačije. Mnogi praktikanti ovih «meditacijskih tehnika» pomalo napuštaju Crkvu i kršćansku vjeru. Vrlo brzo pojavljuje se sumnja u djelotvornost svetih sakramenata i Božjeg milosrđa, a sva se nada počinje polagati u što temeljitije svladavanje tečaja meditacije...''


''Najveći zagovornik prakticiranja yoge u nas i autor knjige i sustava «Yoga u svakodnevnom životu» je Indijac Paramhans Svami Mahešvarananda zvan Svamiđi. On se u Jutarnjem listu od 8. kolovoza 2003. požalio kako je, nakon reakcije katoličkih biskupa protiv yoge u školi, počeo primati prijeteća pisma. On postavlja pitanje našim biskupima: «Što imaju protiv hinduizma?». I tu se otkriva sva pozadina njegovog djelovanja! Iza svega stoji hinduizam koji se želi na «mala vrata», veoma perfidno uvući u našu svakodnevicu! ... Nije li dovoljno demokratsko pravo da u Hrvatskoj svatko propagira svoja uvjerenja kroz razne vjerske i druge udruge? Naravno da nije! Svamiđi želi u škole jer tamo je budućnost!''

itd. itd.
Joga u školama je bila samo joga za nastavnike i nitko tamo nije slušao o hinduizmu. I čak nije bila u školama, koliko znam, već van školi. Hinduizam je druga tema i to mislim nitko ne zagovara, niti koliko znam postoji neki interes za to. Ali razne tehnike nude oblik ispunjenja mnogim ljudima i to nebi trebao bit problem.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 15:10   #22
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Ali zašto kršćanima smeta baš duhovna komponenta, duhovnost može bit jedna kao i Bog.
Ne mislim da bi neko morao uz kršćanstvo još nešto prakticirat, ali ako neko vidi smisao i rezultate u alternativnoj tehnici ne vidim problem, još kad se plaši te ljude da iza tih tehnika stoji sotona, to onda nije u duhu ekumene!
U tome i jeste štos...ako je duhovnost jedna jedina kakva je onda istina u religijama koje sve za sebe tvrde da su jedino istinite???

Kad se pokaže da je posljedica primjene meditacije jednak kod hindusa, muslimana, kršćana ..onda se "istinitost" jedna religije počinje gubiti i ostaje čvrsti kostur duhovnosti.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 16:57   #23
Quote:
Scáthach kaže: Pogledaj post
Konkurencija?

... Nije li dovoljno demokratsko pravo da u Hrvatskoj svatko propagira svoja uvjerenja kroz razne vjerske i druge udruge? Naravno da nije! Svamiđi želi u škole jer tamo je budućnost!''

Zna se tko se već utaborio u školama, nema tamo mjesta za dvoje
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 17:24   #24
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Te navedene tehnike imaju, u biti, puno dodirnih točaka sa recimo, molitvom kod kršćana, čak se i prožimlju. Molitva u zanosu je vid meditacije. Mislim da vjerske vođe više uzrujava što se želi postići kao cilj takvog stanja, naime, u kršćanstvu je molitva razgovor s Bogom, predavanje Bogu, a meditacija po istočnjačkom tumačenju je postizanje nirvane, pa se kosi sa kršćanskom definicijom molitve.
krivo. nirvana je cilj budizma. ljubav prema bogu se itekako pojavljuje u tzv 'hinduističkim' religijama. sve religije koje štuju božanstva, razvijaju ljubav prema njima. budisti i različite mayavada škole su impersonalisti i teže sjedinjenju sa brahmanom, tj, ništavilom.
veoma poznat oblik yoge je bhakti yoga, čiji je cilj potpuna predaja i ljubav prema bogu, Krišni.
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 18:27   #25
Talking Cccc...

Ne smiju.
Čak i korištenje vlastitog mozga trebaju svesti na minimum.
 
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 21:00   #26
Ne smiju. Riječ je okultizmu i sotonizmu.
Toza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 21:37   #27
Quote:
Toza kaže: Pogledaj post
Ne smiju. Riječ je okultizmu i sotonizmu.
Slažem se,to je Sotonin alat.To je zlo i šteti crkvi,stado treba držat u redu i strogo kontrolirano.
Articles of Faith is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 22:02   #28
Quote:
Toza kaže: Pogledaj post
Ne smiju. Riječ je okultizmu i sotonizmu.
Dosta ti je reći da je riječ o gluposti.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2008., 00:48   #29
Quote:
Articles of Faith kaže: Pogledaj post
Slažem se,to je Sotonin alat.To je zlo i šteti crkvi,stado treba držat u redu i strogo kontrolirano.
Zašto bi to bilo sotonizam? Po kojem kriteriju?
Okultizam? Kako bi ga definirali?
Je li moguće da je Bog podvalio istoku laž?
Kako se manifestira to navodno zlo?
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2008., 00:51   #30
Kad se proglasi da je joga i meditacija od sotone, zar to nije rasistički stav prema narodima kojima je to blisko?
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2008., 09:25   #31
moze li mi netko pojasniti sta je je to sotona i sotonizam?
tomo99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2008., 15:38   #32
Quote:
tomo99 kaže: Pogledaj post
moze li mi netko pojasniti sta je je to sotona i sotonizam?
Kad kršćani kažu da je nešto od sotone onda pod tim podrazumjevaju zlo.
Sotona znači Protivnik (nešto suprotno Bogu)
Može se to promatrat i kao iluzija ili vedski rečeno maja. Budući se maja (iluzija) sastoji od parova suprotnosti kao npr toplo, hladni; ugodno, neugodno itd.
Dalje se to ime koristi i van kršćanskog konteksta i za to postoji tema na ovom podforumu.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2008., 17:40   #33
ja ne mislim da je problem meditirat ili radit joga vjezbe, no je sve ono sto uz to moze doc, kao vjerovanje u reincarnation, koristenje idola ( slike indijskih bogova, i etc) . tako da katolicka crkva u nacelu je protivu toga, da se vjernici ne bi dali zavjest i otic u primjerice hinduizam il sto drugo
iva_cf is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2008., 09:10   #34
Quote:
iva_cf kaže: Pogledaj post
ja ne mislim da je problem meditirat ili radit joga vjezbe, no je sve ono sto uz to moze doc, kao vjerovanje u reincarnation, koristenje idola ( slike indijskih bogova, i etc) . tako da katolicka crkva u nacelu je protivu toga, da se vjernici ne bi dali zavjest i otic u primjerice hinduizam il sto drugo
Da slika slonića Ganeše će ih odvesti u hinduizam.
Crkva se boji konkurencija u eri sveopće sekularizacije u njoj su velike oči
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2008., 17:09   #35
Quote:
iva_cf kaže: Pogledaj post
ja ne mislim da je problem meditirat ili radit joga vjezbe, no je sve ono sto uz to moze doc, kao vjerovanje u reincarnation, koristenje idola ( slike indijskih bogova, i etc) . tako da katolicka crkva u nacelu je protivu toga, da se vjernici ne bi dali zavjest i otic u primjerice hinduizam il sto drugo
Da i idu u hinduizam? zar su time izgubli Boga (ako su ga imali)?
Ako iz hinduizm pređu na kršćanstvo onda bi po toj logici isto trbao bit problem?

Ispada da svaka rligija/kultura/tradicija ima svogaa "boga" pa ako čovjek sebi želi pomoć ili učinit život smislenijim automatski "izdaje svog boga".

Mislim da svaki rad na sebi ako nije opterećen predrasudama i strahu približava nas Bogu, makar se Bog i ne spominjao ali je bliži Istini.

Pa čak i da ide neko "krivim" putem, bogati naše iskustvo (pod krivim putem mislim na ono što napustimo svojevoljno, stvar subjektivne prirode).
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2008., 17:23   #36
^^ali nije njima važno što bogati iskustvo. Crkva kaže da je Isus jedini put. "prihvati ga ili odjebi". i eto, tako to ide.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2008., 17:28   #37
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
^^ali nije njima važno što bogati iskustvo. Crkva kaže da je Isus jedini put. "prihvati ga ili odjebi". i eto, tako to ide.
Počet će mi zvjezdane fućkaj ovu stvarnost, dosadna mi je, možda me Q posjeti, imo bi ga što pitat.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2008., 23:13   #38
Ja sam katolik i vježbam qi gong i aikido, no mogu ti reći da sam u jednom i drugom primjetio sektaštvo. Prije obraćenja bavio sam se reiki-jem i TM-om, tako da ću se sad potruditi objasniti, zašto je katolička crkva protiv toga.
U Kini se stanje balansa (kad su jin i jang u ravnoteži), naziva se wu jing (wu jin) i simbol je prazan krug. U osnovi je poanta u balansu jina i janga.. U istočnjačkim religijama i filozofijama, poanta je u praznini misli i osjećaja, dok je u kršćanstvu, punina ljubavi. draži su mi ljudi koji strasno ljube (Boga i ljude) i jednako tako strasno su ljuti pri nepravdi. Reiki i komercijalna spiritualno energetska zdravljenja, kao i većina istočnjačkih borilačkih vještina, svode se na zarađivanje novaca, dodjeljivanjem raznih stupnjeva ili pojaseva, te tako iziskuju konstantno slijeđenje guru-a, kojem ide provizija za svaki položeni stupanj. Kod joge je zamka hinduizam, ali kao tehniku za održavanjem zdravlja, izuzetno pozdravljam. Problem je opet što većina ljudi padne u sektaštvo i počne svoj život živjeti po načelu "energija simo, energija tamo, karma ovo, karma ono". Kundalini je u biti cerebrospinalna tekućina, koja se penje iz sacruma u lubanju i natrag. Blokada u pršljenovima izaziva probleme u ostalim organima, jer tekućina ne fluktuira slobodno. Joga je, uz qi gong, najbolja tehnika samoiscjeljenja, naravno uz kršćansko sebedarje i skromnost. Što se tiče reiki-ja, pogledajte što je quantum touch, pa ćete vidjeti da to u principu može svatko i da nitko nije izabran da bude iscjelitelj, već smo to svi i nije potrebno nekome davati novce da nas inicira. U kršćanstvu je zabranjeno moliti naglas ako si sam, jer to dovodi u trans, a svjesno dovođenje u trans (drogama, meditacijama i sl.) ima demonsku pozadinu i tada smo prijemčljiviji demonima.
Nemam više vremena pisati, ali ako nekog više zanima, mogu drugi put.
slobodnahrv is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2008., 10:56   #39
Quote:
Toza kaže: Pogledaj post
Ne smiju. Riječ je okultizmu i sotonizmu.
Baš. Ako su to novi nazivi koji služe za održavanje stada u pokornosti temeljenoj na dezinformacijama.

A što misliš zašto popovi u propovijedima drže ruke u položajima koje koriste reikisti i ljudi koji meditiraju?
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2008., 11:03   #40
u reikiju nema guruizma i ne moras 'slijediti' ucitelja. Dapace, ti si svoj 'kanal' i on ti ne treba toliko.
Slican je odnos kao kod muslimana u odnosu vjernik-hodza-bog... hodza se ne smatra posrednikom (koliko ja znam)
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:53.