Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2004., 01:00   #1
Strah i briga...kako se nosite s tim?

Sjećate li se silnih gluposti koje ste radili kao klinci?

Sjećate li se onih silnih i bezbrojnih upozorenja od roditelja: "pazi na ovo, pazi na ono, ne radi to ili ono; ne idi tamo, ne pokušavaj to..."?

A mi se uvijek čudili zašto se oni toliko brinu? Pa znamo misliti o sebi!

Danas mnogi od nas imaju svoju djecu. I svoje brige s tom djecom.
Ponekad razmišljam kako će se moja djeca ponašati kada budu malo veći. Hoće li i oni ići igrati se pokraj pruge. Nama su to strogo branili, a mi smo uvijek nalazili načina da otiđemo baš tamo, na onaj stari željeznički most i da prelazimo preko njega, skačemo u riječicu.

Pitam se, kako kontrolirati tu brigu, taj stah koji se polagano javlja.
Pitam se hoće li i moje dijete doživjeti sudbinu male Lucije iz Našica li nešto slično? Objektivno, u dječijoj igri postoji uvijek ta mogućnost. Što poduzeti uz sve mjere opreza koje čovjek, roditelj poduzima?
Koliko sam puta i sam "plesao sa smrću" shvaćajući to samo kao igru i ne obraćajući pažnju na opasnosti koje su prijetile.

Kako vi stariji, iskusniji, koji imate već klince od 3. pa naviše, gledatee na taj stah, brigu?
kako se nosite s time?
Imate li kakav koristan savijet? Preporuku?

Ili smo osuđeni od onoga časa kada smo uzeli svjoje dijete u ruke na doživotnu brigu, stah?
Shvaćamo li sada možda malo bolje svoje roditelje?
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 02:23   #2
Huh, nadje mi bolni tocku.

Kada samo pomislim da su me roditelji pustali da idem sam sa drustvom u gradski bazen a nisam znao ni plivati Sto meni sada ne bi palo na pame da pustim svoje.

Brinemo se oko svega, da li pretjerujemo, neznam.
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 09:56   #3
Brinem se i kad hoda pored mene po ulici jer je ulica mala, a svi bi s autima ušli maltene u sobu.

Od prošle godine živimo u kvartu u kojemu su sve male ulice i kuće, ima jedan park-igralište nedaleko od nas, ali treba prijeći jedno četiri takve uličice da se do njega dođe. Moja kćer ima 5 godina i znam da ću je uskoro (uvjetno rečeno) puštati van da ide sama i da se igra s klincima. Blizu je potok i most, sve je puno pasa...
Užasavam se, a s druge strane, pa i ja sam išla van i igrala se s klincima bez maminom pogleda.

Iskreno, ono što mene brine možda još i više od tjelesnih ozljeda (mada to nikada ne gubim iz vida) su emocionalne povrede.
Nažalost, sve je više agresivne djece s agresivnim roditeljima. NIsam jednom imala prilike vidjeti kako se nečiji roditelj razračunava s klincima u pješćaniku. I to radi bacanja pjeska po glavi.

Bojim se te djece koja zbog ovakvog ili onakvog obiteljskog odnosa ne znaju kako komunicirati, agresivna su, tuku se...
Kako petogodišnjakinji objasniti da nije važno ako joj neka djevojčica u parku kaže da je glupa? U tom mi je trenu došlo da toj "maloj neotesanki" objasnim da je neodgojena. Nisam mogla vjerovati kakvu navalu emocija sam doživjela ja, da netko mojoj princezi kaže da je glupa?!? Ali, nisam to napravila, jer to su samo djeca, i treba ih pustiti da stvari rješavaju sami.

Vjerujem da ću svom djetetu više pomoći ako ju naučim da ne sluša druge ljude što o njoj govore. Samo kako? Preferiram instant recepte, mada znam da ih nema.

I, da, sad malo bolje razumijem svoje roditelje.
__________________
"…il peut y avoir de la honte d'être heureux tout seul."
Camus
Blueberry is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 10:06   #4
Ova gore zenska je sve lijepo govorila i objasnila, ja i dijelim s njom takav strah, mene najvise brine sto sam svoju djecu naucio da ne baca pijesak na drugu djecu i zbog toga su bili prekoreni. Moja djeca su svi muski i dok je stariji bio malo slabasniji a mladji je nekako ratoborniji, oba su znala neodgovorno se ponasati u parku i po pijesku, no dok sam uspio preodgojiti moju djecu da budu pristojni prema drugoj djeci, mislim da je to corsokak, jer druga djeca bacaju pijesak i guraju se na moju djecu pa sam vec neko vrijeme reko da neka vise ne budu pristojni i da neka isto vrati istu mjeru. To je jako losa metoda, ali vise vjerujem da na taj nacin se mora prezivljavati. Moja djeca su sada zbunjena, kada na njih bacaju pijesak i kazu sve pogrdne rijeci, odmah trce do mene, ja im kazem da neka vrati istom mjerom i onda oni idu bacati pijesak na tu zlocestu djecu i da im se ugaju. Bas glupo, ali u ovakvim surovim uvjetima nemoguce je da budu pristojn i stoicki podnositi tuda ogovaranja i tudju agresiju....morat cu njih uciti da se bori sakama i rukama, to ce im uskoro biti uvjet za prezivljanje!
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 11:30   #5
Quote:
GoldenSurferFromCRO kaže:
Ova gore zenska je sve lijepo govorila i objasnila, ja i dijelim s njom takav strah, mene najvise brine sto sam svoju djecu naucio da ne baca pijesak na drugu djecu i zbog toga su bili prekoreni. Moja djeca su svi muski i dok je stariji bio malo slabasniji a mladji je nekako ratoborniji, oba su znala neodgovorno se ponasati u parku i po pijesku, no dok sam uspio preodgojiti moju djecu da budu pristojni prema drugoj djeci, mislim da je to corsokak, jer druga djeca bacaju pijesak i guraju se na moju djecu pa sam vec neko vrijeme reko da neka vise ne budu pristojni i da neka isto vrati istu mjeru. To je jako losa metoda, ali vise vjerujem da na taj nacin se mora prezivljavati. Moja djeca su sada zbunjena, kada na njih bacaju pijesak i kazu sve pogrdne rijeci, odmah trce do mene, ja im kazem da neka vrati istom mjerom i onda oni idu bacati pijesak na tu zlocestu djecu i da im se ugaju. Bas glupo, ali u ovakvim surovim uvjetima nemoguce je da budu pristojn i stoicki podnositi tuda ogovaranja i tudju agresiju....morat cu njih uciti da se bori sakama i rukama, to ce im uskoro biti uvjet za prezivljanje!
dobro, nedugo je i moj muž objašnjavao našoj kćeri kako da se postavi prema nekom klincu u vrtiću koji je pravi mali agresivac. Užasno je agresivan prema svoj djeci, i ne prođe pored niti jedne djevojčice da ju ne udari. Kad god sam bila u vrtiću, vidim istu scenu. Ako je pritom i mama prisutna ili djed (on dolazi često po maloga), uopće ne reagiraju. Čak niti na tetina upozorenja da bi se trebao ispričati.
E, onda je moj muž rekao našoj kćeri da prvo objasni klincu da se to nesmije, pa da se makne od njega, ali da mu treći put vrati.
I, sad ja vas pitam, gdje je granica: treći put, drugi put, nakon dva dana i, ako počne vraćati, neće li se i sama pretvoriti u agresivno dijete?

Voljela bih čuti roditelje koji su to prošli? I s muškom i sa ženskom djecom!
__________________
"…il peut y avoir de la honte d'être heureux tout seul."
Camus
Blueberry is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 11:50   #6
Najgori su mi rodtelji koji se petljaju u odnose izmedju dijece.
Moji imaju 7 i 9 god., zensko i musko.
Nekad se zna dogoditi da dodju iz skole i pocnu se tuzakati na drugu djecu. Onda sam im ja rekla prvo da se klone drustva koje im ne odgovara ako ne funkcionira neka odgovore istom mjerom.
Uostalom skola je i odgojna ustanova i dio odgovornosti imaju i ucitelji, naravno za ono sto se dogadja unutar skolskih zidova.
Moja sedmogodisnja curica ima svoju metodu.
Posto zna da se ne volim petljati s drugim roditeljima tako kad joj netko stane na zulj ona sama ode kod roditelja doticnog i kaze sto je muci i na koji su je nacin povrijedili.
Mogu reci da funkcionira.
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 12:12   #7
Quote:
Denys kaže:
Najgori su mi rodtelji koji se petljaju u odnose izmedju dijece.
Moji imaju 7 i 9 god., zensko i musko.
Nekad se zna dogoditi da dodju iz skole i pocnu se tuzakati na drugu djecu. Onda sam im ja rekla prvo da se klone drustva koje im ne odgovara ako ne funkcionira neka odgovore istom mjerom.
Uostalom skola je i odgojna ustanova i dio odgovornosti imaju i ucitelji, naravno za ono sto se dogadja unutar skolskih zidova.
Moja sedmogodisnja curica ima svoju metodu.
Posto zna da se ne volim petljati s drugim roditeljima tako kad joj netko stane na zulj ona sama ode kod roditelja doticnog i kaze sto je muci i na koji su je nacin povrijedili.
Mogu reci da funkcionira.
Slažem se s ovim što si opisala, to bi vrijedilo i za odrasle - makneš se od nekoga tko ti ne odgovara.
Dvije stvari mi nisu jasne: vrati istom mjerom, ok, ali dokle to ide, tako bi se neki klinci non-stop mlatili.
Roditelji često uopće ne žele priznati da im je dijete problematično i to zanemaruju.
Drugo: sama sam bila svjedokom da škola više nije odgojna ustanova i oni ne žele imati nikakvu odgovornost za ono što se događa unutar četiri zida. Mene ne zanima krajnja odgovornost, kad se nešto dogodi. Prevencija je ono što me brine.

Čast i hvala onim učiteljima i profesorima koji doista brinu i trude se! Takvi su u manjini, barem ovdje oko mene.
__________________
"…il peut y avoir de la honte d'être heureux tout seul."
Camus
Blueberry is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 12:16   #8
Valjda nece biti otrcano

Quote:
Denys kaže:
Najgori su mi rodtelji koji se petljaju u odnose izmedju dijece.
....
Posto zna da se ne volim petljati s drugim roditeljima tako kad joj netko stane na zulj ona sama ode kod roditelja doticnog i kaze sto je muci i na koji su je nacin povrijedili.
Mogu reci da funkcionira.
Ovo zvuci super i mi smo probali nesto slicno ali jos nismo do kraja isfurali.

A valjda nece biti otrcano ako podsjetim na onu mudrovitost 'malo dijete male brige...' Ne pomaze jelda?

Dijelim zabrinutost... A na kraju price ti malisani nisu samo praskavci mali vec vrlo zilave male osobe. Ne mislim tjelesno vec mentalno. I ni to mi ne pomaze da se (dovoljno) opustim.

E, a onda probam okrenuti pilu naopako. Sta fali tome da nisam opusten kad je moje dijete u pitanju?

OT
Ej lega 101 Airborne. Ima tvoj nick kakve veze sa RL? Imas PM.
RobiKa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 12:56   #9
Quote:
Blueberry kaže:
Slažem se s ovim što si opisala, to bi vrijedilo i za odrasle - makneš se od nekoga tko ti ne odgovara.
Dvije stvari mi nisu jasne: vrati istom mjerom, ok, ali dokle to ide, tako bi se neki klinci non-stop mlatili.
Roditelji često uopće ne žele priznati da im je dijete problematično i to zanemaruju.
Drugo: sama sam bila svjedokom da škola više nije odgojna ustanova i oni ne žele imati nikakvu odgovornost za ono što se događa unutar četiri zida. Mene ne zanima krajnja odgovornost, kad se nešto dogodi. Prevencija je ono što me brine.

Čast i hvala onim učiteljima i profesorima koji doista brinu i trude se! Takvi su u manjini, barem ovdje oko mene.
Jako je bitno da dijeca imaju povjerenje sami u sebe.
I svojima cesto znam reci da snaga nije u misicima nego u njihovoj glavi i u njihovom srcu.
I zato ako je momenat neka vrate istom mjerom ako su to u stanju tj . mogucnosti ako ne pali neka ukljuce glavu.
Sto se tice roditelja, mislim da su oni itekako svjesni da su im dijeca problematicna.
Neki idu linijom manjeg otpora a nazalost, neki se cak i ponose problematicnim ponasanjem svoje dijece.
S tim stete i samima sebi a isto tako i dijeci.
Moja dijeca su pohadjala skolu van Hrvatske i tamo se stalno naglasava odgojna uloga skole.
Roditelji agersivne dijece su najcesce zamoljeni da potraze pomoc dijecijeg pshijatra ako odbiju bolje im je da mijenjaju skolu.
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 13:46   #10
Quote:
Denys kaže:

Roditelji agersivne dijece su najcesce zamoljeni da potraze pomoc dijecijeg pshijatra ako odbiju bolje im je da mijenjaju skolu.
Kad se to dogodi u Zagrebu, ja ću biti najsretnija mama na svijetu, ali dotad...

Sviđaju mi se tvoje metode, znam one su dugotrajne i treba biti strpljiv... moj je problem kaj ja volim poteškoće rješavati odmah. A za ovo instant pilule očito ne postoje.

Kod nas u školama pedagozi se (jer psihologa u osnovnim školama više nema) manje-više ne petljaju u ništa jer se boje roditeljske reakcije. Nema sankcija, a ravnateljima je zapravo, u većini slučajeva, samo važna njihova fotelja, ko šljivi djecu.

Pozdrav svim roditeljima!

P.S. NIsam nikada mislila da ću toliko brinuti. I svoje sam roditelje uvijek doživljavala kao preopterećene našim "problemima". Hmmm!
__________________
"…il peut y avoir de la honte d'être heureux tout seul."
Camus
Blueberry is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 15:24   #11
Quote:
Blueberry kaže:
Bojim se te djece koja zbog ovakvog ili onakvog obiteljskog odnosa ne znaju kako komunicirati, agresivna su, tuku se...
Kako petogodišnjakinji objasniti da nije važno ako joj neka djevojčica u parku kaže da je glupa? U tom mi je trenu došlo da toj "maloj neotesanki" objasnim da je neodgojena. Nisam mogla vjerovati kakvu navalu emocija sam doživjela ja, da netko mojoj princezi kaže da je glupa?!? Ali, nisam to napravila, jer to su samo djeca, i treba ih pustiti da stvari rješavaju sami.

Vjerujem da ću svom djetetu više pomoći ako ju naučim da ne sluša druge ljude što o njoj govore. Samo kako? Preferiram instant recepte, mada znam da ih nema.
Nemoguće je otkloniti utjecaj društva, sredina u kojoj se nalazimo.
NO, možda u svemu najvažnije jest to da naša djeca vide od nas kako se ponašamo.
Oni gledaju prije svega kakvi smo mi prema drugima.
Prema svojojoj supruzi ili mužu.
Prema svim ljudima s kojima se družimo i susrećemo.

Ako im mi dajemo dobar primjer dobit će kvalitetne i dobre temelje za daljnji uspješan razvoj.

A biti uzoran i kvalitetan roditelj danas je najteža zadaća, upravo zbog takvih kakve navodiš gore!
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 15:33   #12
Čini mi se da je danas velik problem upravo način odgoja.
Pristup roditelja samoj djeci.

Jer, kako objasniti činjenicu da mnogi mladi roditelji govore svojim klincima "samo mu ti vrati"?

Bez obzira što dijete treba učiti obrani, borbi za sebe i svoje mjesto u tom njihovom svijetu, mislim da je najgori način upravo to odobravanje roditelja za uzvraćanjem udarca. Poticanje na agresiju.

Uvjeren sam da je najvažniji pristup roditelja svome djetetu za njegovo ponašanje, odgovornosi ili neodgovornost i sve one popratne pojave koje idu uz dijete.
Obitelj je jezgra!
Obitelj je izvor svega.

A društvo čine mnoge obitelji. Na žalost, mnoge koje djecu prepuštaju odgoju u školi, tetama u vrtiću ili ulici.
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 16:09   #13
Slazem se s tobom, ali sto onda pobogu napraviti ako agresivna djeca i dalje maltretira drugu djecu. ne mozes smao reci djeci neka se maken od agresivne. Djeca i sama nisu kriva ako se ne uspiju maknuti na vrijeme od agresivaca.

Ja nisam pristalica sile, ali koliko ja vidim po ovakvom drustvu najbolje je da vratim istu mjeru jer poslije ce znati s kime ce imati posla pa ce se maknuti.

Ja bih najvise volio da se primjeni zapadnoeuropska rjesenja gdje je jedan/na naveo/la kako se to rade tamo na zapadu s problematicnom djecom, a kako znamo ovdje svi dizu ruke od svega toga i radije drpaju novceke udzep i okrenuti glavu od srzi problema. Zato je najbolje da djeca nauce braniti se i vratiti istu mjeri po potrebi. Nista drugo ne pomaze.

Ako postoji neko bolje rjesenje, ja sam ZA. A koje su to? Price, price i objasnjenja tu ne prolaze!
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 17:07   #14
Quote:
101st Airborne kaže:


Jer, kako objasniti činjenicu da mnogi mladi roditelji govore svojim klincima "samo mu ti vrati"?

Bez obzira što dijete treba učiti obrani, borbi za sebe i svoje mjesto u tom njihovom svijetu, mislim da je najgori način upravo to odobravanje roditelja za uzvraćanjem udarca. Poticanje na agresiju.
A sto bi ti rekao/la svom dijetetu da ti dolazi svaki dan kuci izudarano i izgrebano i uz to postaje svaki dan vise isfrustrirano?
Koja je solucija? Da ti kao roditelj ides tamo medju dijecicu prodavati pamet, svadjati se s drugim roditeljima?
Moje misljenje je da je ovaj svijet jako surov i znam da i dijeca nekad znaju biti zla. Zato dijete mora znati postaviti se u konfliktnoj situaciji i obraniti se.
Agresiju ne poticem ali samoobranu da.
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 17:17   #15
Quote:
GoldenSurferFromCRO kaže:
Slazem se s tobom, ali sto onda pobogu napraviti ako agresivna djeca i dalje maltretira drugu djecu. ne mozes smao reci djeci neka se maken od agresivne. Djeca i sama nisu kriva ako se ne uspiju maknuti na vrijeme od agresivaca.

Ja nisam pristalica sile, ali koliko ja vidim po ovakvom drustvu najbolje je da vratim istu mjeru jer poslije ce znati s kime ce imati posla pa ce se maknuti.

Ja bih najvise volio da se primjeni zapadnoeuropska rjesenja gdje je jedan/na naveo/la kako se to rade tamo na zapadu s problematicnom djecom, a kako znamo ovdje svi dizu ruke od svega toga i radije drpaju novceke udzep i okrenuti glavu od srzi problema. Zato je najbolje da djeca nauce braniti se i vratiti istu mjeri po potrebi. Nista drugo ne pomaze.

Ako postoji neko bolje rjesenje, ja sam ZA. A koje su to? Price, price i objasnjenja tu ne prolaze!
ovo je prvi tvoj post sa minimalnim brojem gramatičkih grešaka.
bravo
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2004., 21:10   #16
Shvaćam da je mlaćenje prazne slame priča i samo priča.

To je istina.

Ali uvjeren sam da učiti dijete kako treba vratiti na provokaciju ili na udarac drugog djeteta ne vodi ka rješenju.

Problem je mnogo dublji i kompleksniji.

A takvim ili sličnim pristupom mi problem ne riješavamo, samo ga još uvećavamo.

Koje bi riješenje bilo takvih i sličnih problem? A samim tim i naša briga oko djece bi bila manja - barem u tome smjeru.

Mislim da je veliki problem u tome št se takvi i slični problemi ne riješavaju u samome korijenu, tj. u obitelji.
A možda najvažniji problem je općeprisutna i slobodno distributirana agresivnost, nasilje u svi medijima! Dovoljno je pogledati sadržaj koji se nudi na televiziji. A televizija je jedan od najutjecajnijih medija, pogotovo u odgoju djece.
Evo jedne od najčešćih situacija u današnjoj, kao modernoj, obitelji: dijete se ustaje i prvo što čini je paljenje televizije; kada dođe iz škole opet će prvo upaliti televiziju; roditelji da bi našli nekakvog mira ili da bi mogli obaviti nesmetano neke druge obveze stavit će dijete pred televiziju; većina klinaca ima PS ili računalo, a najbolje igrice su one krvavog ili borbenog sadržaja...i moglo bi ići u nedogled.
A, evo sada isječka iz jednog istraživanja:
"Psiholog Larder je reproducirao s magnetofonom djeci priče, i to jednoj skupini priču sa agresivnim sadržajem, a drugoj sa normalnim sadržajem. Nakon toga djeca su trebala izabrati jednu od dvijuigračaka, od kojih je jedna bila građevna dizalica, a druga dvije lutke koje se na pritisak dugmeta međusobno udaraju po glavi. Djeca koja su slušala agresivnu priču znatno su češće birala ovu drugu igračku..."

Zar nam to ne govori koliko je važno ono što djeca čuju i vide?
Klinci su spužve. Upijaju ono sa čime se susreću.
A na nama je odgovornost, na svima, kakav ćemo im sadržaj ponuditi, odnosno, kako ćemo odgajati svoju djecu!
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2004., 05:01   #17
101st Airborne,

Ljudi su agresivna bica, bez obzira na medije, okolinu, bilo sto, da nisu jos bi mi visili na granama ...
Bebe jedna drugu guraju, udaraju a da nisu ni imale priliku da nauce sta je to nasilje...
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2004., 17:38   #18
Quote:
hobbit kaže:
101st Airborne,

Ljudi su agresivna bica, bez obzira na medije, okolinu, bilo sto, da nisu jos bi mi visili na granama ...
Bebe jedna drugu guraju, udaraju a da nisu ni imale priliku da nauce sta je to nasilje...
Istina ljudi su agresivni.

No, još veća je istina da agresivni sadržaj potiče na agresivno ponašanje!
To je faktum!

A, bebe jedna drugu udaraju zato što se bore za vlastiti identitet i prostor u svijetu. Što je sasvim normalno.
Poticati djecu na agresiju nije normalno.

Čini mi se da si zanemario citat psihologa.
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 00:16   #19
Quote:
101st Airborne kaže:
Istina ljudi su agresivni.

No, još veća je istina da agresivni sadržaj potiče na agresivno ponašanje!
To je faktum!

A, bebe jedna drugu udaraju zato što se bore za vlastiti identitet i prostor u svijetu. Što je sasvim normalno.
Poticati djecu na agresiju nije normalno.

Čini mi se da si zanemario citat psihologa.
Ne branim poticanje nepotrebne agresije.

Ali zasto ta agresivnost prema drugoj djeci ne bi bilo ucvrscavanje vlastitog indentita i stvaranje svog prostora u tom djecijem svijetu i uzimanje mjesta u toj hijerarhiji.
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 09:05   #20
Quote:
hobbit kaže:
Ne branim poticanje nepotrebne agresije.

Ali zasto ta agresivnost prema drugoj djeci ne bi bilo ucvrscavanje vlastitog indentita i stvaranje svog prostora u tom djecijem svijetu i uzimanje mjesta u toj hijerarhiji.
Takva bi agresivnost bila zapravo jedan segment autoritarnosti, zar ne?
Što, po mom mišljenju ne mora biti nužno poticanje na udaranje nekoga, uzvraćanje udaraca kao krajnje sredstvo ili možda neka treća razina ponašanja nakon riječi.

Slažem se da svako ljudsko biće, da bi opstalo, mora imati nešto agresivnosti u svom karakteru. Jednako tako, više agresivnosti može to dijete, a kasnije osobu, dovesti do višeg položaja na hijerarhijskoj ljestvici.
Ja bih samo dodala da bi ta agresivnost trebala biti konstruktivna, a ne destruktivna. Pa tako i poticanje na agresivnost u dječjoj dobi mora biti popraćeno objašnjenjem da se na taj način ne rješavaju svi problemi i uvijek.
Zapravo bi djecu, čini mi se trebalo učiti kako da agresiju kontroliraju da im koristi kad im je potrebna, odnosno da je kanaliziraju u stvaralačku energiju.

Uf, alal sam ga zafilozofirala!
__________________
"…il peut y avoir de la honte d'être heureux tout seul."
Camus
Blueberry is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:23.