Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.05.2009., 23:17   #41
e pa ovak. sa navodnjavanjem sa ogradom, tu su sadnice, radna snaga blablabla, ali ne i protugradna mreza, oko 10 000 eura. euro vise-manje se ne racuna. rezidba je komplicirana, tu se slazem ali nije spansko selo. govorim o povrsini 1 hektar.

istina, jabuku je najteze uzgojiti. tu se slazem s tobom. da li si razmisljao o tresnji?

kaj se jabuke tice, u tom sam poslu 15 godina ali jos se uhvatim kako se hvatam mobitela i zivkam strucnjake jer se uvijek pojavi neka nova bolestina, neki novi problem a sve se to mora u startu rjesavati.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 23:57   #42
10 000 eura mi se ne čini toliko puno spram nekih drugih izvora koji su spominjali i cifre od 30 000 eura ali ti su očito ugrađivali i klimu u voćnjak, he he. Pa ranije sam razmišljao o lijeski, višnjama, malinama ali neznam nekako mi se čini da se najozbiljniji voćari bacaju u jabuku a mislim da je i tu otkup najsređeniji. Što se trešnji tiče, pa baš i nisam o njima razmišljao niti znam kakva je situacija s plasmanom. Koliko jedan voćar može održavati Ha jabuka?

Zadnje uređivanje SARYNE : 08.05.2009. at 00:44.
SARYNE is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 07:18   #43
Ja sam cuo da je tresnja dosta nezgodna jer ju ne trazi industrija vec se prodaje samo kao stolno voce.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 09:16   #44
Quote:
SARYNE kaže: Pogledaj post
10 000 eura mi se ne čini toliko puno spram nekih drugih izvora koji su spominjali i cifre od 30 000 eura ali ti su očito ugrađivali i klimu u voćnjak, he he. Pa ranije sam razmišljao o lijeski, višnjama, malinama ali neznam nekako mi se čini da se najozbiljniji voćari bacaju u jabuku a mislim da je i tu otkup najsređeniji. Što se trešnji tiče, pa baš i nisam o njima razmišljao niti znam kakva je situacija s plasmanom. Koliko jedan voćar može održavati Ha jabuka?
9 ha u komadu?

Prekrasno!

Ja uopće ne bih dvojio i da imam početni kapital, odmah bi krenuo u jabuke i posadio koliko god uspijem do lipnja (pa i u lipnju).

Posadio bih najviše 1 ha ljetnih ili ranojesenskih sorti (da što prije pokrijem plaće sezonaca) a ostalo kasnije sorte.

Sve što je teta-elza napisala je neophodno za uspješan uzgoj, a uložiš li dodatnih 10.000 €/ha imaš i protugradnu zaštitu. Svakako se raspitaj o državnim poticajima i županijskim subvencijama za sve što radiš i kupuješ jer pohvataš li oboje, moglo bi ti se vratiti znatno više od polovine uloženog (no to ovisi i o tvojoj lokaciji). Uz sve ovo, umjesto 20.000 €, početno ulaganje i može iznositi 5.000 - 6.000 €/ha (možda i manje)

Načelno, uz dobru mehanizaciju, znanje i organizaciju možeš sam pokriti većinu radova, ali ipak preporučam bar jednog pomoćnog stalnog radnika, koji može odraditi dobar dio rezidbe, a najvažnije je da ti bude backup u slučaju da se razboliš, otputuješ i sl. Za berbu angažiraš sezonce.

O ovome ti teta-elza može dati jako puno savjeta (puno više od mene), ali pokušaj uspostaviti i kontakt s nekim na Agronomskom fakultetu, pozovi ga na roštilj...

Kako god okreneš, računaj da ćeš u ovakvom voćnjaku imati intenzivnog posla skoro cijelu godinu, pa ako na to nisi spreman, radje idi na manje intenzivne kulture (lijesku, orah...)

Sretno i hrabro sa zemljom, za što god se odlučiš!
__________________
I GMO su ljudi, samo su drugog okusa!
GMO is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2009., 21:10   #45
Za početak bi posadio 1 Ha jer bio htjeo vidjeti kako če sve to izgledati. Ja se nalazim u vukovarsko srijemskoj županiji a to je područje od posebne državne skrbi pa su i poticaji malo veći; valjda. Najviše bi volio postaviti armaturu i zasaditi jabuke na podlozi M9 jer ih tako najviše stane samo mislim da bi me to dosta skupo izašlo a i nisam siguran da li je to dobra solucija za početnika. Možda bi bolja bila opcija podloga MM 106 uzgojni oblik vretenasti grm pošto tu ne bi išla armatura i sadnica bi bilo nešto manje po Ha. Nije mi problem raditi i provoditi dane u voćnjaku jer mi se to sviđa. Imam 23 godine i imam dosta velike planove što se poljoprivrede tiče, htjeo bi svih 9 Ha zasaditi jabukama ali zasad pomalo, treba probati na manjim površinama pa onda budemo vidjeli kako i što dalje. Teta elza kakav vi imate uzgojni oblik, koliko sadnica po Ha, da li imate armaturu..? Puno pitanja...
SARYNE is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2009., 14:50   #46
joj sine ovak. imam sve ogradjeno, na armaturi, sve pod navodnjavanjem kap na kap, imam hladnjacu, skladista, dostavna vozila, traktore, svu prikljucnu mehanizaciju, jako puno kredita i ruke kao lucki radnik al nema veze. nemam protugradnju mrezu.

gle, nemam zivaca sve pojasnjavati. najjednostavnije ti je doc lijepo kod mene, prosetati vocnjacima i ja cu ti pricati i pojasnjavati o svakoj sorti citave romane. jel moze tako?
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 08:16   #47
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
gmo, lijepo te je opet vidjeti. daj mi se prebaci na jabuke i opisi kakvo je stanje. meni se pojavila ervinia i to samo na glosteru, nista spektakularno, vec rijeseno. sto ima kod tebe?
No, kad sam već pozvan i prozvan....

Ervinije nemam i nisam je još nikada imao (valjda nije zahvatila moj kraj, ili je uspijevam sasjeć' u korjenu jesenskim i proljetnim bakrom?!). A nemam ni gloster.

Ali ove je godine bilo svega pomalo; kiša krene pa stane i tako konstantno, a ja baš i nemam vremena stalno biti u voćnjaku i ne uspijem svaki put reagirati u optimalnom trenutku. Prsakt bi trebalo neposredno pred kišu, a ak' je ozbiljnija, onda i nakon nje, osim preventivnog, nabaciti i nešto kurativno za fuzikladij. Kako god, fuzikladija imam, ali relativno malo, pa sam s obzirom na godinu i moje raspoloživo vrijeme, prilično zadovoljan.
Pojavilo mi se i malo pepelnice, ali i nje je bilo u zanemarivom obimu.
Crvenog pauka još nisam uočio (on mi je prošle godine napravio najveću štetu), ali pregledavam stalno i imam akaricid u pričuvi.
Jadno, ali ove godine su mi najveću štetu napravile uši. Bilo ih je u svim bojama i bilo ih je bezbroj - u ključnim trenucima sam koristio insekticide koji su, čini se, ušima poslužili samo kao shower gel, umjesto da ih potuku. Tek iz trećeg pokušaja sam ih uspio potamaniti, a tada je već šteta bila velika. Ovo mi je bila škola i ne namjeravam više koristiti neprovjerene aphicide (bio bih zahvalan na svakoj konkretnoj preporuci za kvalitetne pesticide raznih namjena - može i na PP).
Sve u svemu bilo je 12 tretiranja dosad, a još nije gotovo.

Eh, da, još da dodam, s tučom nemam problema jer je pokriveno. Imam malo, gusto popikanog voćnjaka, ali je k'o bombonček

teta-elza, molim preporuku za dvije stvari:
  1. kako potaknuti diferencijaciju pupova, kako bih sljedeće godine dobio što veću masu cvjetnih
  2. kako potaknuti oplodnju kad ti pupovi procvatu
__________________
I GMO su ljudi, samo su drugog okusa!

Zadnje uređivanje GMO : 18.06.2009. at 08:41.
GMO is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 19:26   #48
diferencijacija pupova?

razumna proljetna rezidba, ne bacati previse. mojoj rezidbi se svi cude a kad skuze da imam puni rod svake godine podivljaju.

1. rezidba.
2. redovita prihrana( analiza tla obavezna), ne davati previse dusika, dusik potice rast grana, izboja i svih divota i biljka buja, sve ode umjesto u pupove-u grane.

3. svako proljece u herbicidnu prskalicu puknem 5 kg/ha bora. pomijesam bor sa cidokorom i deherbanom, prikapcim spricu na traktor i udri po korovima. bor udje u tlo, dalje je sve jasno. prije otvaranja pupova takodjer frknem 1,5 kg /ha bora i poprska. BOR SE NE SMIJE MIJESATI SA DRUGIM SREDSTVIMA.

nakon cvatnje, kad se formiraju plodovi ponovim postupak sa 1.5 kg/ha bora.

nadalje, tijekom cvatnje, ukoliko nema kise OBAVEZNO NAVODNJAVANJE. bez vode nema oplodnje, giberlin koji sluzi za oplodnju treba vodu.

obavezno prorjedjivanje, kemijsko i ručno. 1 pup, 1 maksimalno 2 ploda.

bor-oplodnja.

joj ja fakat ne kuzim zakaj se ti neces dovuc do mene. pa nisam na kraj svijeta k vragu.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 08:23   #49
Ma to je bilo ono što mi je još falilo proljetos.
Dosad nisam imao problema s oplodnjom i mjestimična slabija oplodnja, unatoč relativno dobroj cvatnji, natjerala me da razmišljam o pravovremenoj intervenciji za sljedeću vegetaciju.

Još samo, da li bor napavljam u poljoapotekama i postoji li neki poseban trgovački naziv sredstva za prihranu borom, ili, naprosto, samo ztražim bor?

... Zašto ne dolazim posjetiti voćnjak?
  1. cca 100 km udaljenosti,
  2. rijetko idem u KK županiju, pa mi nije ni usput,
  3. ekstremno zgusnut osobni raspored.
Da je samo jedan od ova tri problema, našao bih načina, ali pomiriti kombinaciju njih tri, malo je teže
__________________
I GMO su ljudi, samo su drugog okusa!
GMO is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2009., 01:18   #50
ovak stricek gmo. kaj se bora tice, nemres samo otic u ducan i prositi bor. ako se ne varam, imas moj broj. ne budi skrtica, nazovi pa ti bum ja sve lijepo spripovjedala, kome se obratiti, kak prositi i kaj reci. jos se pozovi na mene i nemas frke.

a nisi cuo za nedjelju, drzavni blagdan, neradni dan? stavis zenu u auto i dopeljas ju na izlet v podravinu ( salim se).
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 20:38   #51
teta-elza nikaj nije tak jednostavno kak si ti napisala.
Kod kemijskog prorjeđivanja prve skupine-amida osim vremena primjene bitne su temperature prilikom tretiranja. Isto vrijedi i za drugu skupinu (dirager,BA ..). Niže temperature prilikom cvatnje i zametanja plodova smanjuju proizvodnju giberlina kod voćke pa se kod zlatnog pojavljuje mrežica.
Elstar(redelstar) je vrhunska sorta koja zahtjeva puno znanja ali daje vrhunske rezultate.Smanjivanje bujnosti kao najveći problem vani se rješava precjeplivanjem (na podlogu se nacijepi zlatni pa na njega elstar.
Gnojenje se ne radi na pamet već nam za to služi kemijska analiza jer postoji Liebigov zakon koji kaže da je najbitniji element u tlu onaj koji fali.
Da ne duljim
za intenzivnu proizvodnju i ako se misli živjeti od uzgoja jabuka potrebno je barem pet hektara sa proizvodnjom od 40-50 tona po hektaru prve klase jabuka.
U prvim godinama kad sam počeo uzgajati jabuke mislio sam da znam sve.
Danas sam svjestan svog neznanja i ima puno stvari o kojima treba voditi računa.
sale sitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 22:41   #52
Elza, kakvi su ti prinosi?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 13:30   #53
obrezivanje jabuka

Molim za savjet ima li video uputstvo za obrezivanje jabuka . Stabla su stsra 20 tak godina i prestala su radjati a domace su sorte pa ako moze neko uputstvo bez ali bez hem. sredstava znaci prirodni uzgoj. hvala
znalac46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 21:05   #54
uzgoj jabuka

zanima me koje su to slatke vrste jabuka,gdje se hod nas mogu kupiti sadnice, te koje pedološke uvjete treba zadovoljavat da bi određena vrsta mogla uspjevat.naravno zanimaju me klimatske prilike,nadmorska visina i sl.:
mpl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2011., 20:47   #55
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Elza, kakvi su ti prinosi?
lijepi pozdrav forumasima!

moji prinosi? hm, tesko reci. ja naime svake godine nesto iscupam i zasadim novo. jesenas sam se rijesila elstara- odurna jabuka, amidi ne djeluju bog zna kako pa se mora rucno prorjedjivati a to poskupljuje proizvodnju i do zla boga je dosadan posao. druga stvar-onaj hvaljeni nizozemski zuti elstar je podlozan mrezavosti. a jabuku sa mrezom ne zeli nitko. treca stvar-prebujan. dovoljan razlog da ga pocupam. za njim je odletjela i sorta mutzu. zelena jabuka, finog okusa ali nakon 2 mjeseca popjegavi u hladnjaci ko pas dalmatiner. ako ga ostavis previse na stablu-dosta je sitan. ako ga ostavis manje beres bundeve a ne jabuke. na njihovo mjesto sam zasadila chripps pink, gloster i nekih 500 komada sorte fuji kiku i fuji nagafu. za probu. ako se pokaze losim odabirom letjet ce van. ukratko, ove godine sam bogatija za nekih 3 200 komada mladih sadnica.

godina je bila odvratna, jedna od najtezih od kako se bavim vocarstvom. u vocnjake sam usla u gumenim cizmama i izasla iz njih u cizmama i kabanici. cijelu jesen je srala kisa, nesto prestrasno. ajde de, uhvatilo se nesto normalnih dana pa se napela zica, podsadilo se a bome se i ekspresno porezalo nekih 8 i pol hektara. dakle, proljece cekam mirna.

ako netko treba kvalitetne rezace neka mi sikne poruku.

urod mi je ove godine nist bog zna kaj. opalio me fuzikladij i to na najvecoj plantazi . nisam presretna al kaj se moze. sad sa pjegavim jabukama hranim selske krave. rasprodala sam skoro sve, ostalo mi par tona g. smitha i nesto idareda koji se sad uvrecava i to je to. za 2 tjedna perem hladnjacu, elektri cu veselo mahnuti i idem malo van. naci cu si neki posao u vocnjaku. nadam se da ce ova godina biti plodnija, manje kisovita i normalnija. urod? 180 tona. oko 10 tona cu baciti jer je plod krastav. necu raditi sokove jer je prerada preskupa a kolicine jadne pa ne mogu ponuditi niti jednom centru sokove.


forumasima-proizvodjacima zelim dobar urod i jos bolje vrijeme. kako mi je prosao mister gmo ove godine?
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 13:48   #56
sitni i neukusni plodovi

Zna li tko kakav je ovo poremećaj ili bolest kod jabuka koji ću opisati.
Stablo jabuke normalno izgleda, cvate, plodovi se zameću i nenormalno ostaju sitni i neukusni (nema prirodnog odbacivanja kao kod ostalih stabala). Pored veličine ploda primjetio sam da iz debla izbijaju vodopije sa puno postranih tankih izboja i iz tih izboja još tanji. Stablo normalno obrežem i sljedeće godine pojavi se isti problem. Ja sam takva stabalca potpuno iskrčio. Opisano mi se dogodilo kod više stabala i to kod sorte idared i zlatni delišes. Napominjem da su stabla posađena prije 17 godina. O čemu se radi što napraviti?
škembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 23:34   #57
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
lijepi pozdrav forumasima!

moji prinosi? hm, tesko reci. ja naime svake godine nesto iscupam i zasadim novo. jesenas sam se rijesila elstara- odurna jabuka, amidi ne djeluju bog zna kako pa se mora rucno prorjedjivati a to poskupljuje proizvodnju i do zla boga je dosadan posao. druga stvar-onaj hvaljeni nizozemski zuti elstar je podlozan mrezavosti. a jabuku sa mrezom ne zeli nitko. treca stvar-prebujan. dovoljan razlog da ga pocupam. za njim je odletjela i sorta mutzu. zelena jabuka, finog okusa ali nakon 2 mjeseca popjegavi u hladnjaci ko pas dalmatiner. ako ga ostavis previse na stablu-dosta je sitan. ako ga ostavis manje beres bundeve a ne jabuke. na njihovo mjesto sam zasadila chripps pink, gloster i nekih 500 komada sorte fuji kiku i fuji nagafu. za probu. ako se pokaze losim odabirom letjet ce van. ukratko, ove godine sam bogatija za nekih 3 200 komada mladih sadnica.

godina je bila odvratna, jedna od najtezih od kako se bavim vocarstvom. u vocnjake sam usla u gumenim cizmama i izasla iz njih u cizmama i kabanici. cijelu jesen je srala kisa, nesto prestrasno. ajde de, uhvatilo se nesto normalnih dana pa se napela zica, podsadilo se a bome se i ekspresno porezalo nekih 8 i pol hektara. dakle, proljece cekam mirna.

ako netko treba kvalitetne rezace neka mi sikne poruku.

urod mi je ove godine nist bog zna kaj. opalio me fuzikladij i to na najvecoj plantazi . nisam presretna al kaj se moze. sad sa pjegavim jabukama hranim selske krave. rasprodala sam skoro sve, ostalo mi par tona g. smitha i nesto idareda koji se sad uvrecava i to je to. za 2 tjedna perem hladnjacu, elektri cu veselo mahnuti i idem malo van. naci cu si neki posao u vocnjaku. nadam se da ce ova godina biti plodnija, manje kisovita i normalnija. urod? 180 tona. oko 10 tona cu baciti jer je plod krastav. necu raditi sokove jer je prerada preskupa a kolicine jadne pa ne mogu ponuditi niti jednom centru sokove.


forumasima-proizvodjacima zelim dobar urod i jos bolje vrijeme. kako mi je prosao mister gmo ove godine?
Teta Elza,
aj i nama otkroj tajnu,
a di se LEGALNO nabave sadnice crips pinka ????
a da ti ga ne bi gospoda iz EU počupala za par godina ili tražila plaćanje licence, šta misliš zašto snimanje ARKOdom ????
europe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 19:42   #58
Quote:
europe kaže: Pogledaj post
Teta Elza,
aj i nama otkroj tajnu,
a di se LEGALNO nabave sadnice crips pinka ????
a da ti ga ne bi gospoda iz EU počupala za par godina ili tražila plaćanje licence, šta misliš zašto snimanje ARKOdom ????

treba biti domisljat. ovu poslovnu tajnu ti ipak necu otkriti. a gospoda iz eu-a ga zasigurno nece cupati po lijepoj nasoj-nisu ga pocupali ni slovencima.


skembo, ajd za promjenu nemoj ekstremno rezati. pravilo ti glasi-1 pup, jedan plod. visak se odstranjuje amidima kad je centralni plod od 6-8 mm. sto ne odradi kemija, bacaj rucno. stablo ne moze hraniti lisnu masu, diferencirati pupove i hraniti gomilu plodova. dakle-prorjedjivanje. ja to radim do 7. mjeseca. i nimalo se ne veselim gomili pobacanih jabuka po zemlji ali moram.

nadalje, jednogodisnje vodopije savijaj pod kutom od 45 stupnjeva. diferencirat ce ti pupovi-opet hrpa posla. ja to radim sa spagom ali se strogo mora paziti da se spaga ne uraste u granu, presijece dotok hrane i vode i ta se grana osusi. granny smith narocito mrzi aktivnosti te vrste.

e sad, pitanje je skembo na koju si dubinu posadio vocke, koja je podloga, imam gomilu pitanja.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 21:26   #59
Quote:
europe kaže: Pogledaj post
Teta Elza,
aj i nama otkroj tajnu,
a di se LEGALNO nabave sadnice crips pinka ????
a da ti ga ne bi gospoda iz EU počupala za par godina ili tražila plaćanje licence, šta misliš zašto snimanje ARKOdom ????
Sva sreća da mi hrvati neznamo za zakon o autorskim pravima i da je to krivično djelo.
Ne samo da gospoda iz EU mogu tražiti da počupate(počupamo) sadnice, nego nas mogu i tužiti a rasadnike koji to dilaju "locirati,uhapsiti,procesuirati".
Kad se jednom činovniku u EU digne lulek i da smjernice našim činovnicima u rješenju problema, ovi domaći zdušno će krenuti u inspekcije radi obrane suvereniteta EU.
Zato pažljivo.
sale sitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2011., 21:31   #60
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
treba biti domisljat. ovu poslovnu tajnu ti ipak necu otkriti. a gospoda iz eu-a ga zasigurno nece cupati po lijepoj nasoj-nisu ga pocupali ni slovencima.


skembo, ajd za promjenu nemoj ekstremno rezati. pravilo ti glasi-1 pup, jedan plod. visak se odstranjuje amidima kad je centralni plod od 6-8 mm. sto ne odradi kemija, bacaj rucno. stablo ne moze hraniti lisnu masu, diferencirati pupove i hraniti gomilu plodova. dakle-prorjedjivanje. ja to radim do 7. mjeseca. i nimalo se ne veselim gomili pobacanih jabuka po zemlji ali moram.

nadalje, jednogodisnje vodopije savijaj pod kutom od 45 stupnjeva. diferencirat ce ti pupovi-opet hrpa posla. ja to radim sa spagom ali se strogo mora paziti da se spaga ne uraste u granu, presijece dotok hrane i vode i ta se grana osusi. granny smith narocito mrzi aktivnosti te vrste.

e sad, pitanje je skembo na koju si dubinu posadio vocke, koja je podloga, imam gomilu pitanja.
Sad ste me potakli na razmišljanje. Sjećam se kad sam posadio jabuke (iskopao sam kanal dubok oko 60-70 cm i pazio sam da cijep bude iznad zemlje, razmak između voćaka je 1,2 m) - nakon nekog vremena pala je velika količina kiše i neke sadnice su samo propale dublje u zemlju. Podloga je M9.
škembo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:24.