Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2017., 16:25   #2081
Jel brisana plomba?
Pa odi i pitaj, možeš i Sunčanu.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 18:39   #2082
Nije, još uvijek stoje te plombe o povezivanju.

To mogu ići direktno njoj ili na šalter pa tamo pitati?
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 22:34   #2083
Quote:
mokry kaže: Pogledaj post
Postupak je pokrenulo GSKG jer je ono upravitelj zgrade. Njih sam bio izravno kontaktirao prije jedno pola godine i rečeno mi je da je bilo održano ročište uvidom na nekretnini i da se sada čeka da sud izda rješenje kojim dopušta upis svih suvlasnika.

Ročište za neupisane suvlasnike se nije spominjalo (i mi smo jedni od tih tako da bi i mi bili pozvani).

Danas pod statusom predmeta stoji "Spis u radu. Silvija Sunčana Stubičar. 14ref. 27.03.2017."

Pet godina čekati da se to završi je stvarno van pameti...
A ti misliš da živiš u uređenoj pravnoj državi? Jel ti stan bio upisan u knjizi položenih ugovora? Ako jest, onda te nisu ni zvali, jer se računa da je to riješeno. Pod neupisano sam mislio na ono što nije upisano nigdje pa treba sudu predočiti ugovore/rješenja o stjecanju.

Na zk ne moraš ni ići. Uvid u plombe možeš dobiti samo ako si ti osobno suvlasnik i to naplaćuju. I pitanje hoće li ti dati da išta kopiraš.

Savjetujem ti da odeš do upravitelja, jer je upraviteljev pravnik sjedio na ročištu te sigurno ima zapisnik sa ročišta. On ti to treba dati besplatno. Tamo ćeš vidjeti koji je bio zaključak na ročištu te jesu li zakazali možda još koje ili je to završeno.

U mom slučaju je bilo par ročišta i rješenje se sigurno pisalo još kojih pol godine.

I tak je bilo dobro napisano da je rezultiralo s još 6 prigovora na rješenje.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 21:12   #2084
Pozdrav,

molim vas ako itko zna sljedece,jucer smo solemnizirali ugovor o kupnji stana a danas predali u gruntovnicu za upis hipoteke.
Uredno mi je nakon predaje djelatnik udario pecat i dodjelio broj Z predmeta.
Mi danas cijeli dan pokušavamo pregledati status našeg predmeta na stranici:

https://oss.uredjenazemlja.hr/public...icLrFileStatus

ali nam pokazuje "Ne postoji predmet pod brojem"
O cemu se radi? dali su možda podaci vidljivi nakon nekog vremena ili nam je djelatnik gruntovnice krivo upisao broj ?
Hvala
scorpion31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 21:18   #2085
Na internetu je stanje "od jučer". Dakle, negdje iza 23:30 ili najkasnije do ponoći će se ažurirati stanje "od danas" i tada ćeš vidjeti status.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 21:20   #2086
Strpi se do sutra pa će biti vidljivo. Ovaj link koji si dao ne radi.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 21:23   #2087
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Na internetu je stanje "od jučer". Dakle, negdje iza 23:30 ili najkasnije do ponoći će se ažurirati stanje "od danas" i tada ćeš vidjeti status.
Hvala,budemo provjerili iza ponoći.
scorpion31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 21:23   #2088
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Strpi se do sutra pa će biti vidljivo. Ovaj link koji si dao ne radi.
Evo sada radi,krivo sam copy/paste
scorpion31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 10:10   #2089
Pozdrav

Čekamo brisanje tereta iz teretovnice iz Knjige položenih ugovora, zahtjev smo predali prije nekih 10 dana, pisali smo i požurnicu, no ništa se nije pomaknulo.
Kad smo pitali koliko bi to moglo trajati, odgovor je bio "ne znamo vam točno reći".

S obzirom da nema neki propisani rok, koliko to uobičajeno traje? I što možemo napraviti da ubrzamo?
Stan se prodaje, i sve je ostalo spremno (banka itd.), samo čekamo brisanje tog tereta
Mateja4925 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 12:14   #2090
Koji ZK odjel?
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 12:23   #2091
Zagreb
Mateja4925 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 12:24   #2092
Takvi prijedlozi su nam prioriteti tako da ide u roku 15 dana.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 18:01   #2093
Molim pomoć u vezi rješavanja problema u zemljišnim knjigama.
Situacija je sljedeća... moj pradjed je umro 1984.godine, oporukom je dio kuće ostavio svom unuku, tj. mom ocu. U toj istoj oporuci je određeno da moj otac kao nasljednik mora njegovoj kćeri (tj.teti od mog oca) isplatiti određenu vrijednost. Isplata je uredno napravljena o čemu je sastavljena bilješka koju su potpisali moj otac, primateljica legata (njegova teta) i 2 svjedoka.

Tek smo nedavno ustanovili da se u zemljišnim knjigama i dalje vodi dio naše kuće na pradjeda (kako i zašto, nemam pojma, moj stari tvrdi da je sve riješio). Išla sam u gruntovnicu, ponijela rješenje o nasljeđivanju i zapisnik o ispunjenju obveze legata. Teta iz gruntovnice je našla primjerak tog rješenja u svojim ormarima i ne zna zašto upis nije proveden.
Poslala me na sud da na rješenje o nasljeđivanju iz 1984. lupe štambilj pravomoćnosti, a bilješku o ispunjenju obveze ne priznaje jer, makar je u vrijeme kad je nastala bila važeća, sad treba ovjera kod bilježnika. Naravno, svi akteri su poumirali i na meni je da ganjam nasljednike pokojne tatine tete.
Ono što mene zanima, ide li upis u zemljišne knjige automatizmom, s obzirom da oni imaju primjerak rješenja pohranjen ili smo mi trebali predati neki poseban zahtjev da se to upiše?
Postoji li neki način da se oslobodim zivkanja rodbine i moljakanja da idu sa mnom kod bilježnika potvrditi nešto za što vjerojatno nisu nikad ni čuli?
Apsurdno mi je da moram potvrđivati izjave ljudi koji nemaju veze s predmetom, a imam potpise svih sudionika tog slučaja i u vrijeme nastanka je taj papir bio pravovaljani.
Hvala na svim odgovorima!
June is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 20:03   #2094
Quote:
June kaže: Pogledaj post
Teta iz gruntovnice je našla primjerak tog rješenja u svojim ormarima i ne zna zašto upis nije proveden.
Poslala me na sud da na rješenje o nasljeđivanju iz 1984. lupe štambilj pravomoćnosti,
Vjedojatno nije provedeno jer nije imalo žig pravomoćnosti.

Quote:
a bilješku o ispunjenju obveze ne priznaje jer, makar je u vrijeme kad je nastala bila važeća, sad treba ovjera kod bilježnika. Naravno, svi akteri su poumirali i na meni je da ganjam nasljednike pokojne tatine tete.
Ono što mene zanima, ide li upis u zemljišne knjige automatizmom, s obzirom da oni imaju primjerak rješenja pohranjen ili smo mi trebali predati neki poseban zahtjev da se to upiše?
Imate opciju tužba za utvrđivanje vlasništva.

Moj savjet bi bio da porazgovarate sa šefom gruntovnice, i vidite koji dokument će njih zadovoljiti. Znade se dogoditi da su negdje fleksibilniji.
Mislim da bi vam ipak možda bilo lakše pribaviti ovjerene izjave nasljednika.


Quote:
Postoji li neki način da se oslobodim zivkanja rodbine i moljakanja da idu sa mnom kod bilježnika potvrditi nešto za što vjerojatno nisu nikad ni čuli?
Apsurdno mi je da moram potvrđivati izjave ljudi koji nemaju veze s predmetom, a imam potpise svih sudionika tog slučaja i u vrijeme nastanka je taj papir bio pravovaljani.
Objasnite im da imate opciju tužbe za utvrđivanje vlasništva, pa će ionako biti pozvani.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 20:37   #2095
Znači, najjednostavnije mi je dogovoriti se s familijom i obići bilježnike.
Nadala sam se da ima jednostavniji način, al tak mi treba kad se moji prije 30 godina nisu sjetili ići u gruntovnicu s pravomoćnim rješenjem i tom bilješkom da su ispunili svoju obvezu.
Btw. u tom istom slučaju, moj otac je stekao nekretninu na više pravnih temelja (tj.naslijedio je dio od oca, a dio od djeda). Može li se ikako na kraju upisati da on bude vlasnik 1/1?
Teta u gurntovnici kaže da ne, jer su to različiti pravni temelji. Neće valjda zauvijek biti vlasnik npr. 3x1/3?
June is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 22:56   #2096
To ako je neka isprava na ZK odjelu ne znači da je bila i provediva u zemljišnoj knjizi. Sumnjam da je ovo izvučeno iz zbirke isprava, prije iz spisa. Dobro pogledajte koje su sve plombe bile upisane na taj uložak. Ako je riječ o ručno vođenoj knjizi, zamolite referenta da pogleda (oni znaju gdje se u pomoćnoj knjizi provjeri).
Možda to Rješenje o nasljeđivanju ima nekih nedostataka zbog čega je prijedlog bio odbijen ili odbačen. Dobro pogledajte tu ispravu, jesu li u njoj navedene sve čestice, kat.općine, imena osoba, adrese i sve usklađeno sa stanjem u zemljišnoj knjizi. I naravno, mora biti vidljivo da je pravomoćno.

Da, različiti su pravni temelji stjecanja i na temelju različitih isprava se upisuje pravo vlasništva. Koja je gruntovnica u pitanju?
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 07:17   #2097
Quote:
June kaže: Pogledaj post
Znači, najjednostavnije mi je dogovoriti se s familijom i obići bilježnike.
Ako su vam svi dostupni i nitko se ne protivi.

Quote:
Nadala sam se da ima jednostavniji način, al tak mi treba kad se moji prije 30 godina nisu sjetili ići u gruntovnicu s pravomoćnim rješenjem i tom bilješkom da su ispunili svoju obvezu.
Svakako bi bilo dobro da porazgovarate s referentom ili šefom gruntovnice da provjerite gdje je zapelo s upisom i koji dokument bi njih zadovoljio da naprave upis vlasništva.



Quote:
Btw. u tom istom slučaju, moj otac je stekao nekretninu na više pravnih temelja (tj.naslijedio je dio od oca, a dio od djeda). Može li se ikako na kraju upisati da on bude vlasnik 1/1?
Teta u gurntovnici kaže da ne, jer su to različiti pravni temelji. Neće valjda zauvijek biti vlasnik npr. 3x1/3?
To su vam primjeri gdje od jedne do druge gruntovnice imate svakakva tumačenja.
Evo, osobno sam pred godnu imao primjer da sam kupio suvlasnički udio zemljišta i postao jedini vlasnik, i upisan sam sada kao 1/1.
Problem je ako se podatci o vlasniku razlikuju, a prije nije bilo JMBG ili OIB-a u vlasničkom listu. Pa je promjena upisa napravljena prema dokument kojim se predlagao upis promjene. Gruntivnica ne mijenja upise samoinicijativno, nego na prijedog. Trebali biste napraviti prijedlog i priložiti dokaze da se radi o istoj osobi.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 15:16   #2098
Kontaktirat ću nasljednike. U ovom zk odjelu radi samo jedna referentica, mislim da je dislociran od centra, tako da, ne vjerujem da će mi sada reći drugačije.
Po njenom, nema objedinjavanja 1/1, bila je izricita oko toga. Ići ću rješavati dio po dio, mislim da mi je tako najbolje.
Hvala svima!

Poslano sa mog SM-J320FN koristeći Tapatalk
June is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 15:26   #2099
Quote:
June kaže: Pogledaj post
Po njenom, nema objedinjavanja 1/1, bila je izricita oko toga.
Matematika iz 5. razreda osnovne.

1/1 = 3 x 1/3
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 15:30   #2100
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post


To su vam primjeri gdje od jedne do druge gruntovnice imate svakakva tumačenja.
Evo, osobno sam pred godnu imao primjer da sam kupio suvlasnički udio zemljišta i postao jedini vlasnik, i upisan sam sada kao 1/1.
Problem je ako se podatci o vlasniku razlikuju, a prije nije bilo JMBG ili OIB-a u vlasničkom listu. Pa je promjena upisa napravljena prema dokument kojim se predlagao upis promjene. Gruntivnica ne mijenja upise samoinicijativno, nego na prijedog. Trebali biste napraviti prijedlog i priložiti dokaze da se radi o istoj osobi.
Podaci u dlaku mogu biti isti, no ako su suvlasnički udjeli stečeni u različitom vremenskom razdoblju, pa makar i po istoj osnovi, neće biti spojeno. Onaj kome to smeta može tražiti svođenje udjela na najmanji zajednički nazivnik.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:06.