Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2010., 22:22   #1
Placanje alimentacije?

Imam jedno pitanje pa bi voljela da netko tko nesto zna ili ima slicnu situaciju da mi odgovori...stvari stoje ovako...moj muz ima dvoje dijece iz prvog braka za koju redovito placamo alimentaciju....naravno njegova kcer je punoljetna i trebala bi maturirati ove godine...ali ona od pocetka ove godine izvlacila se iz skole....kao na bolest...i nakon svih razgovora i nagovaranja da u ovom polugodistu ide u skolu ona je izbivala....a mama je u tome podupire...i sad su skupa dosle na ideju da se ona ispise iz skole (uopce ne zeli ni cuti da mora u skolu).....e sad mene zanima da li smo mi duzni za nju i dalje placati alimentaciju nakon sto se ona ispise iz skole.....
vanessa1982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 10:40   #2
Za početak, mislim da bi se trebali više brinuti o činjenici da dijete odustaje od školovanja, a manje o troškovima alimentacije.

No, evo...što se alimentacije tiče, prema članku 210. Obiteljskog zakona, obaveza plaćanja alimentacije postoji još godinu dana nakon 'završetka obrazovanja' (prekid školovanja ulazi u taj završetak) ako se dijete ne može zaposliti.
Također, spomenula si bolest djeteta, a OZ pokriva i taj dio: "Punoljetno dijete koje zbog bolesti, mentalnog ili tjelesnog oštećenja nije sposobno za rad, roditelji su dužni uzdržavati dok ta nesposobnost traje"


E, sad...alimentacija je nešto što tvoj suprug odrađuje po zakonu, no osim zakonskih, on ima i roditeljskih obaveza prema djetetu. Odgoj i skrb od djetetu prelaze materijalne obaveze i mislim da bi prioritet tvom suprugu trebao biti pomoći djetetu da sa što boljim startom krene u život, a bez završene srenje škole to će mu biti jako teško.
__________________
...We sail tonight for Singapore
We're all as mad as hatters here...

Tom Waits, Singapore
Tupelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 21:53   #3
Hvala na odgovoru.....ali nije ona nista pretjerano bolesna...malo anemicna....pa samo glumata da ne ide u skolu....naravno i nama bi bilo draze da ona zavrsi skolu...pogotovo u ova danasnja vremena ni ljudi sa faksom ne mogu naci posao a kamoli netko bez srednje skole....ali naravno njoj se to ne moze objasniti...ali danas su u skoli ponudili da ide na razredni ispit...pa se nadamo da ce to prihvatiti...ali i potruditi se da to polozi....naravno koliko god nju tata nagovarao da se primi te skole i to zavrsi...nju to bas previse ne dira...ona bi ipak po svome...a to je da doma spava...i izlazi van...a skola to bi bilo najbolje kad bi netko drugi za nju zavrsio.....
vanessa1982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 03:46   #4
Quote:
vanessa1982 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru.....ali nije ona nista pretjerano bolesna...malo anemicna....pa samo glumata da ne ide u skolu....naravno i nama bi bilo draze da ona zavrsi skolu...pogotovo u ova danasnja vremena ni ljudi sa faksom ne mogu naci posao a kamoli netko bez srednje skole....ali naravno njoj se to ne moze objasniti...ali danas su u skoli ponudili da ide na razredni ispit...pa se nadamo da ce to prihvatiti...ali i potruditi se da to polozi....naravno koliko god nju tata nagovarao da se primi te skole i to zavrsi...nju to bas previse ne dira...ona bi ipak po svome...a to je da doma spava...i izlazi van...a skola to bi bilo najbolje kad bi netko drugi za nju zavrsio.....
Mene su plasili da budem kopal grabe i djelovalo je.
Tuzno je kad vec mladi ljudi klonu. Ako je anemicna i slaba onda joj treba zabraniti izlaske jer ako nemoze u skolu nemoze i izlaziti. Djeca dok se uzdrzavaju trebaju postivati svoje uzdrzavatelje. Discipline mora biti jer inace je raspasolj.
bosonogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 21:07   #5
Quote:
bosonogi kaže: Pogledaj post
Mene su plasili da budem kopal grabe i djelovalo je.
Tuzno je kad vec mladi ljudi klonu. Ako je anemicna i slaba onda joj treba zabraniti izlaske jer ako nemoze u skolu nemoze i izlaziti. Djeca dok se uzdrzavaju trebaju postivati svoje uzdrzavatelje. Discipline mora biti jer inace je raspasolj.
Jako dobro da bar na nekoga djeluje kad im se kaze kakva ih losa buducnost ceka bez skole....ali na nju ne djeluje ni to sto zivi sa mamom koja isto nije srednju zavrsila...pa naravno da mora raditi koje kakve poslove na hladnoci....umjesto da joj to bude poticaj da se primi skole pa da sebi osigura svjetliju buducnost...i mami si pomogne....nista od toga...ona moze ici van....spavati kod decka ...ali u skolu ne moze ici....jer jednostavno ne zeli....a mama je podupire u svemu tome...a tata kaj god kaze dobronamjerno to na jedno uho udje i na drugo izadje....njih dvije samo zive od alimentacije do alimentacije....i ne znam sta ona ocekuje da cemo ih mi uzdrzavati do 35 godina.... ne znam to se zove lijenost i to je to....
vanessa1982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2010., 08:12   #6
Quote:
vanessa1982 kaže: Pogledaj post
Jako dobro da bar na nekoga djeluje kad im se kaze kakva ih losa buducnost ceka bez skole....ali na nju ne djeluje ni to sto zivi sa mamom koja isto nije srednju zavrsila...pa naravno da mora raditi koje kakve poslove na hladnoci....umjesto da joj to bude poticaj da se primi skole pa da sebi osigura svjetliju buducnost...i mami si pomogne....nista od toga...ona moze ici van....spavati kod decka ...ali u skolu ne moze ici....jer jednostavno ne zeli....a mama je podupire u svemu tome...a tata kaj god kaze dobronamjerno to na jedno uho udje i na drugo izadje....njih dvije samo zive od alimentacije do alimentacije....i ne znam sta ona ocekuje da cemo ih mi uzdrzavati do 35 godina.... ne znam to se zove lijenost i to je to....
Ak mene moj sin ne slusa i dalje radi svoje, onda ga ja pocinjem poticati u tome. Odmah on okrece plocu i prestaje s time (reverzna psihologija). Zasto otac ne trazi skrbnistvo nad djetetom ako se majka ne brine adekvatno za nju? Mislim, sad je vec debelo kasno. Trebalo je to odavno napraviti.
bosonogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 16:18   #7
Quote:
vanessa1982 kaže: Pogledaj post
Jako dobro da bar na nekoga djeluje kad im se kaze kakva ih losa buducnost ceka bez skole....ali na nju ne djeluje ni to sto zivi sa mamom koja isto nije srednju zavrsila...pa naravno da mora raditi koje kakve poslove na hladnoci....umjesto da joj to bude poticaj da se primi skole pa da sebi osigura svjetliju buducnost...i mami si pomogne....nista od toga...ona moze ici van....spavati kod decka ...ali u skolu ne moze ici....jer jednostavno ne zeli....a mama je podupire u svemu tome...a tata kaj god kaze dobronamjerno to na jedno uho udje i na drugo izadje....njih dvije samo zive od alimentacije do alimentacije....i ne znam sta ona ocekuje da cemo ih mi uzdrzavati do 35 godina.... ne znam to se zove lijenost i to je to....
Dvije stvari su ključne. Ako žive od alimentacije do alimentacije i pri tom su ljene, onda je odgovor da. One očekuju doživotno uzdržavanje.
Ljenost je zanimljiv fenomen (imam u bližoj okolini primjer).
Ljenčine će pronaći na stotine "opravdanih" razloga zbog kojih ne mogu raditi/učiti i istovremeno su dovoljno spretni da kod drugih ljudi izazovu osjećaj krivnje, ako im ne pomažu.
Dokle god pronalaze izvore za osnovne potrebe dotle će ih crpsti.
žvl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:42.