Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2010., 10:22   #41
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
utjecaj može biti i da curica od 10 godina misli da je debela, neprivlačna, nepoželjna, zbog toga je nesretna i ne jede jer želi smršaviti.
Iz mog osobnog iskustva bivše granične anoreksičarke, mogu slobodno reći da curice od 10 godina neće sigurno htjeti mršaviti zbog Barbikinog utegnutog strukića, nego zbog društva, okoline, utjecaja druge djece u školi... A ta druga djeca će za nekoga reći da je debel, ismijavati ga, vršiti bullying i sl. češće zbog onoga što čuju i nauče od svojih roditelja. Već sada sam imala prilike vidjeti takve šeme od nekih roditelja.

Ja sam kao djete imala cijelu satniju Barbika, tko god je dolazio u posjetu iz Njemačke, svi su dovlačili Barbike. Pa ipak me je u dijete, gladovanje i na sam rub anoreksije (da sam izgubila još kg-dva, završila bih u bolnici) otjeralo nešto sasvim drugo. Barbika nikad nije bila moj ideal izgleda.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 10:26   #42
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
uf, ova tema me baš inspirira u ovaj rani sat...

ja imam prilike uživo svjedočiti tome koliko su rodno uvjetovani izbori nametnuti od društva, a koliko su u prirodi spola

dakle, moje dijete odrasta s bratićem vršnjakom. od jutra do mraka su skupa, ne svaki dan, ali većinu dana.
on je od negdje 18 mjeseci počeo pokazivati zanimanje samo za autiće, bagere, motore, džipove, dizalice, alat i sl.
ona je okružena tim 'muškim' igračkama, igra se s njima, ali kad može birati sama ili kad bira što želi za poklon bira - suđe, bebu, kolica, set za čaj i slično. ok, i knjigice.
inače nijedan od njih ne može podnijeti da onaj drugi ima nešto što on/ona nema, ali - začudo! - dora ne cvili da bi bagere i motore, a bratić ne cvili da bi suđe i mikser.
fascinantno mi je to!
ja sam, inače, ona koja je maštala kako će joj kćer biti kul, kežual (da ne kažem alternativna ) ženska, koja neće biti girly-girly šminkerica.
šta da vam kažem, omiljene boje su joj ljubičasta i roza. i to baš one bebi ljubičasta i bebi roza. omiljene stranice u svim slikovnicama su joj di su - ceze
Evo, i moja obožava ružičasto, mašnice, leptiriće, sladunjave sitnice... I igra se sa curicama, ali nikada nije poželila ni usisivač ni veš mašinu. Motornu pilu - igračku jeste. Jednom je poželila bebu koja plače i sl., kad ju je dobila, uplašila se kad je beba zadrečala toliko da je nikada više nije htjela uzeti u ruke. Ja sam kao klinka obožavala autiće, iako sam se daleko više igrala sa curicama nego sa dečkima.

Zaključak? Rekla bih da su klinci individualci i da je nezahvalno generalizirati.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 10:35   #43
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Iz mog osobnog iskustva bivše granične anoreksičarke, mogu slobodno reći da curice od 10 godina neće sigurno htjeti mršaviti zbog Barbikinog utegnutog strukića, nego zbog društva, okoline, utjecaja druge djece u školi...
e, a toj djeci sustav vrijednosti da je mršav=poželjno, a debel=nepoželjno nije došao po duhu svetom. štoviše, ono što je dovelo do tog sustava vrijednosti je bilo i prije winxica i bratsica. štoviše, mislim da je gledanje 5 minuta reklama u bilo koje vrijeme na bilo kojem programu pogubnije od winxica.

Quote:
A ta druga djeca će za nekoga reći da je debel, ismijavati ga, vršiti bullying i sl. češće zbog onoga što čuju i nauče od svojih roditelja.
ma nisam mislila nužno na ismijavanje druge djece i pritisak okoline. štoviše, curica o kojoj sam ja pisala je sad mršava k'o prut. jedna od popularnih, omiljenih u razredu. a i dalje sebi nameće da je debela i da mora smršaviti.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 10:41   #44
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
e, a toj djeci sustav vrijednosti da je mršav=poželjno, a debel=nepoželjno nije došao po duhu svetom. štoviše, ono što je dovelo do tog sustava vrijednosti je bilo i prije winxica i bratsica. štoviše, mislim da je gledanje 5 minuta reklama u bilo koje vrijeme na bilo kojem programu pogubnije od winxica.
Hajd' da se i mi jednom složimo.

Quote:
ma nisam mislila nužno na ismijavanje druge djece i pritisak okoline. štoviše, curica o kojoj sam ja pisala je sad mršava k'o prut. jedna od popularnih, omiljenih u razredu. a i dalje sebi nameće da je debela i da mora smršaviti.
Ja mogu samo iz svog iskustva, ali s kojom god curom ili ženom u sličnoj situaciji sam pričala, nekako je bilo slično. Točno, ne mora taj pritisak biti očit ili javni, ali ga se svejedno osjeti. I dolaze ti pritisci sa raznih strana, pa nekad čak i od vlastitih roditelja. Ja isto nisam bila "bullyrana" od drugih, ali sam osjećala određeni pritisak, koliko god da je on bio općenit, a ne uperen osobno na mene, ali ja sam ga shvaćala osobno.

Možda ta cura upravo zbog svoje popularnosti podsvjesno osjeća da se mora "unapređivati" (bar sam ja tako shvaćala mršavljenje) kako bi ostala popularna?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 10:47   #45
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Hajd' da se i mi jednom složimo.
nešto se to često događa u zadnje vrijeme

elem, da nisam preozbiljna samo i preopširna na ovoj temi - moje dijete kad vidi peglu kaže 'tata, pegla košulju'

naravno da sve kreće i završava doma (nakon što sam MM-u pročitala linkani članak, on je bio samo odmahnuo rukom i rekao - to su roditelji krivi, ne odgajaju ih), ali nemani s kojima se roditelji danas bore su sve brojnije i brojnije. a vremena sve manje, treba vraćat kredite.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 10:48   #46
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
A ta druga djeca će za nekoga reći da je debel, ismijavati ga, vršiti bullying i sl. češće zbog onoga što čuju i nauče od svojih roditelja. Već sada sam imala prilike vidjeti takve šeme od nekih roditelja.
ovoga se ja bojim
__________________
Luna & Dea
Plavooka Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 10:50   #47
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
elem, da nisam preozbiljna samo i preopširna na ovoj temi - moje dijete kad vidi peglu kaže 'tata, pegla košulju'
moja će vjerojatno pitati: Šta je to pegla?
pošto mama pegla iznimno rijetko (valjda jednom u par mjeseci, a da se tatu pita ne treba ni to )
plus, na usisivač sjeda ko na autić i viče: bi bi
__________________
Luna & Dea
Plavooka Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 11:15   #48
Pa i ja sam napisala da tesko da ce postati maja lena radi gledanja bratza, ali te bratzice pokazuju kakvo je drustvo i kakve vrijednosti se djeci namecu od vrtica izvan roditeljskog doma.
Imam frendicu cija malicka ima 4,5 godine i ide u vrtic. Pricala mi je da mala cesto trazi da joj kupi neku robu, neku marku bas tocno i kad ju ova pita kako to izgleda ova nema pojma samo zna da je to moderno i da mora imati da joj se ne smiju.
To je ono sto mene plasi, kako da ja njoj objasnim u vrticu da nije vazno sto ima na sebi? Kad zapravo ocito je vazno.
Mislim,do osnovne vec i stugnes neke vrijednosti dijetetu usaditi ali do 4 godine?
Sto napraviti kad ti dijete od 4 godine zeli biti moderno obuceno?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 11:20   #49
Ja sam razrednica jednom 5. razredu, dakle klincima od 11 godina. Pouzdano znam da se možeš postaviti na trepavice, pričati s njima do beskraja, raditi radionice, kolegica je iz prirode vezano uz zdravu prehranu i pubertet pričala s njima i o poremećajima u prehrani, zajedno su se zgražali (i dečki i cure) nad slikama anoreksične djevojke, a opet će se neprestano rugat djevojčici koja po njihovim mjerilima ima par kila previše. A dijete čak nije niti debelo, malo je razvijenija od ostalih i nije građena kao mršavica. I mogu si ja biti jako dobra s njom, pričati s njom o tome, ona je svejedno otišla na dijetu jer mali Pero iz razreda od metar i žilet misli da je ona debela.
__________________
Mamina ljubav najveća!; Mala mrva
Inica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 11:25   #50
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
mislim da je gledanje 5 minuta reklama u bilo koje vrijeme na bilo kojem programu pogubnije od winxica.
Evo, i ja se pridružujem slaganju.

Ja sam recimo imala prijateljicu poprilično neuglednog lica, nije bila niti debela niti mršava, tijelo onak za 3, a lice za -2. Međutim, ona je bila uvjerena da je najljepša osoba na svjetu, ponosno zamahilava svojom (plavom) kosom i dijelila negativne komentare izgledu svake druge cure pored koje bi prošla.

Družile smo se kada sam ja imala 18-19 godina i nikako nisam mogla shvatiti otkuda joj toliko samopouzdanje. Nisam neka ljepotica ali sam znala (nadam se da i sada znam ) dobro izgledati kada se sredim, ali jebiga uviojek neka berem mala doza iskompleksiranosti zbog nečeg je postojala. A ona - ništa, uspravna kao stup korača gradom i zamahuje kosom, sva ponosna na sebe.

Onda, a i još uvijek mislim, da su je jedino njeni roditelji mogli uvjeriti da je tako bezuvjetno lijepa - jer samo roditelji tu i mogu. I nikavi časopisi sa slikama ljepotica nisu uzdrmali njeno samopouzdanje.
stihaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 11:26   #51
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
Imam frendicu cija malicka ima 4,5 godine i ide u vrtic. Pricala mi je da mala cesto trazi da joj kupi neku robu, neku marku bas tocno i kad ju ova pita kako to izgleda ova nema pojma samo zna da je to moderno i da mora imati da joj se ne smiju.
To je ono sto mene plasi, kako da ja njoj objasnim u vrticu da nije vazno sto ima na sebi? Kad zapravo ocito je vazno.
Mislim,do osnovne vec i stugnes neke vrijednosti dijetetu usaditi ali do 4 godine?
Sto napraviti kad ti dijete od 4 godine zeli biti moderno obuceno?
Moja za vrtić zahtjeva jedino da nosi hlače na gumu, koje lako skida, da joj odlazak na wc prođe što brže i lakše...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 11:33   #52
Moja strašno inzistira na garderobi, oduvijek. Ali nikada ne traži markirane stvari neko neke svoje lude kombinacije (koje izgledaju tako da joj mm nekada ne da da takva izađe iz kuće). Nakon 5,5 godina opsesije rozom konačno smo prešli na žutu, ali u kombinaciji s rozom.

Ali ona ne traži markiranu robu ili nešto što vidi u vrtiću i ja to njezino raznoliko oblačenje doživljavam kao kreativnost.
stihaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 11:57   #53
Quote:
stihaa kaže: Pogledaj post
Moja strašno inzistira na garderobi, oduvijek. Ali nikada ne traži markirane stvari neko neke svoje lude kombinacije (koje izgledaju tako da joj mm nekada ne da da takva izađe iz kuće). Nakon 5,5 godina opsesije rozom konačno smo prešli na žutu, ali u kombinaciji s rozom.

Ali ona ne traži markiranu robu ili nešto što vidi u vrtiću i ja to njezino raznoliko oblačenje doživljavam kao kreativnost.
Kod moje i njenog društva sam primjetila da je hit da se nosi odjeća ili "modni dodaci" (ruksaci, papuče i sl.) sa slikama trenutačno aktualnih crtića. Moja mišica je npr. luda za svojom Spužvač majicom koju sam u nekoj propuh-trgovini platila nekih 30-ak Kn.

Zapravo moje derište i ne zna još za modne marke i sl. A i kod nas se dogodi da joj otac dobije svrab od njene modne kombinacije. Ali on je nekad takva konzerva da stvarno pili bez veze...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 14:29   #54
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Kod moje i njenog društva sam primjetila da je hit da se nosi odjeća ili "modni dodaci" (ruksaci, papuče i sl.) sa slikama trenutačno aktualnih crtića. Moja mišica je npr. luda za svojom Spužvač majicom koju sam u nekoj propuh-trgovini platila nekih 30-ak Kn.

Zapravo moje derište i ne zna još za modne marke i sl. A i kod nas se dogodi da joj otac dobije svrab od njene modne kombinacije. Ali on je nekad takva konzerva da stvarno pili bez veze...
A moj mišici jednom nije dao da ide u goste obučena u snjeguljicu, ne kužim. Mini je to bilo baš simpa.
stihaa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:06.