Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2022., 10:46   #1
Lightbulb Rat i razumijevanje rata sa duhovne razine

Rat i duhovnost dijametralno su suprotne razine života i razmišljanja.
Pokušajmo razriješiti ratove među državama i pojedincima i ratove u nama samima pomoću ''duhovnosti ''.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Old 02.03.2022., 12:03   #2
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Rat i duhovnost dijametralno su suprotne razine života i razmišljanja.
Pokušajmo razriješiti ratove među državama i pojedincima i ratove u nama samima pomoću ''duhovnosti ''.
opa, dobra tema.

to apsolutno nije točno. duh je u pozadini cijele egzistencije uključujući i ratove.

ratovi uglavnom služe za promjenu socijalne strukture, državnog uređenja, stranačke vlasti itd. npr poslije prvog svjetskog rata većina država postale su republike što je i bio jedan od važnih ciljeva.

ali naročito sada, i brojni drugi ciljevi su tu. teritorij i uređenje ima malo manji značaj, jer je vrijeme kozmopolitizma.
ibm444 is offline  
Old 02.03.2022., 16:39   #3
Quote:
ibm444 kaže: Pogledaj post
opa, dobra tema.

to apsolutno nije točno. duh je u pozadini cijele egzistencije uključujući i ratove.
ako duhom nazovemo ono što je isprepleteno u "platnu" svijeta, jeste u pozadini. ali izjava: "Rat i duhovnost dijametralno su suprotne razine života i razmišljanja." bi trebala biti nešto drugo. netko tko teži duhovnosti se ne bavi ratom i ne razmišlja na način koji je potreban da bi se sudjelovalo u ratu.
motörizer is offline  
Old 02.03.2022., 17:01   #4
Biti duhovan ne znaci biti kukavica.
Ne znaci ni sakriti glavu u pesak.
Ili ne prepoznati zlo i takvim ga okarakterisati.
Bez slobode nema ni duhovnosti.

PS
Uostalom, ko je taj ko biva ubiven, ko je taj ko ubija i ratuje ?
Sve su to iluzije pojavnog sveta, ne ?
Mozda da skupimo malo te duhovnosti ovde, pa da posaljemo onoj ukrajinskoj deci po sklonistima i u izbeglistvu ?

PPS
Posto si novi ovde zanemaricu tvoje nepoznavanje parsifalovog opusa.
Dragan is offline  
Old 02.03.2022., 17:16   #5
idemo iz početka...

dakle naslov teme je promijenjen, nekoliko postova je prebačeno u Otpad, možemo raspravljati o ratovima iz perspektive duhovnosti, ali nećemo raspravljati o ratu u Ukrajini jer je ovo podforum Duhovnost.
za rasprave tko je kriv, tko je prav, uloga Amerike, Rusije, koga treba ubiti i sankcionirati postoji dovoljno adekvatnih tema na Politici pa lijepo molim o tome pišite tamo.

hvala unaprijed.
motörizer is offline  
Old 02.03.2022., 17:24   #6
Quote:
motörizer kaže: Pogledaj post
ako duhom nazovemo ono što je isprepleteno u "platnu" svijeta, jeste u pozadini. ali izgleda mi da je Parsifal htio reći nešto drugo: "Rat i duhovnost dijametralno su suprotne razine života i razmišljanja." i tu je po meni u pravu. netko tko teži duhovnosti se ne bavi ratom i ne razmišlja na način koji je potreban da bi se sudjelovalo u ratu.
dobro sam ja shvatio što je napisao. i nije u pravu, jer duhovnost je iza svega. pa i rata. također duh je stvarnost a ne apstrakcija. inače je to filozofija a ne duhovnost.
ibm444 is offline  
Old 02.03.2022., 17:34   #7
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Biti duhovan ne znaci biti kukavica.
Ne znaci ni sakriti glavu u pesak.
Ili ne prepoznati zlo i takvim ga okarakterisati.
Bez slobode nema ni duhovnosti.
zašto bi itko bio kukavica ili sakrivao glavu u pijesak? rat je tu i rat je ono što jeste.
pozivanje na ubijanje bilo koje strane kao u onom citatu kojeg si naveo nema veze sa duhovnošću. to je u mojim očima sasvim isto kao i ono što radi "zla" strana.

duhovnosti itekako može biti u uvjetima bez svjetovne slobode.
motörizer is offline  
Old 02.03.2022., 18:48   #8
Zar duhovnost nije sve?!
__________________
.
Thorh is offline  
Old 02.03.2022., 18:57   #9
Da bi se pristupilo razrešenju ratova u nama i van nas, neophodna je težnja za mirom. Na žalost, naša priroda je satkana od nemira. Nemir uzbuđuje, ushićuje i zabavlja i stoga ga um radije prihvata nego mir.

Pogledajmo samo diskusije koje se po internetu bave ratom u Ukrajini i videćemo kako se brojni ljudi predaju najnižim strastima, valjaju u ostrašćenosti, navijaju, dopuštaju da ih mržnja zaslepi i suzi im perspektivu ili, pak, sa bizarnim zadovoljstvom zastrašuju jedni druge i same sebe najgorim predviđanjima. Vrlo je teško održati veru u mir među ljudima dok se posmatra ovo sumanuto orgijanje po društvenim mrežama, posve neprimereno situaciji.

Unutrašnji mir se i sada, kao i tokom pandemije, može održati tako što ćemo se što manje izlagati raznim vestima (za koje ne možemo ni znati jesu li i u kojoj meri istinite - ne treba zaboraviti da je jedan od važnih metoda ratovanja i medijski rat), svakakvim glupostima koje pišu razni internet "stručnjaci", te ne dopustiti sebi da nas ophrva paranoja. Sad je vreme da razum nadvlada i drži emocije pod kontrolom koliko god je to moguće. Znam da je na našim prostorima to lakše reći nego uraditi, jer smo svi na ovaj ili onaj način natraumirani ratovima i u manjoj ili većoj meri patimo od PTSP-a, ali treba se potruditi.
Enchantress is offline  
Old 02.03.2022., 19:11   #10
Enchantres ima uvijek lucidna zapažanja samo njezini načini kako ih artikulira zahtjevaju ozbiljniju pozornost.

Mudrac bi to ovako izrazio;

“Ako je u vašem umu mir, bit ćete u miru sa svima. Ako vam je um uznemiren, posvuda ćete pronalaziti nemir. Stoga prvo pronađite mir u sebi i vidjet ćete kako se ovaj unutarnji mir odražava posvuda. Gdje ćeš drugdje naći mir ako ne u sebi?”
― H.W.L. Poonja, The Truth Is

Ako želite mir i harmoniju u svijetu, morate imati mir i harmoniju u svojim srcima i umovima. Takva promjena se ne može nametnuti; mora doći iznutra.
Nisargadatta

Ako je u nečijem umu mir, cijeli svijet biti će u miru.
Ramana Maharshi

Drugim riječima ne možeš pronaći mir u svijetu (zrcalu) ako ga prije toga ne pronađeš u sebi, kada ga najprije pronađeš u sebi tada ćeš taj isti mir pronaći svugdje. Iliti, kada bi svatko najprije našao mir u sebi tada bi mir 'u svijetu' bio norma. Mir je kvalitet tvojeg istinskog bića.

Izvadi najprije balvan iz svojeg oka tek onda traži trn u oku brata svoga.

Ili Gandhijevština: Budi promjena koju želiš u svijetu.

Rat je stanje uma, mir je stanje bezumnog Sebstva.

Ako želiš mir ne činiš to lamentirajući o ratu.

Sve što činimo iz straha, završava u strahu.
Sve što činimo iz neizvjesnosti završava u neizvjesnosti.
Sve što činimo iz neznanja završava u neznanju.
(iz litanija po šugavom psetu)
šugavo pseto is offline  
Old 02.03.2022., 19:31   #11
Možda bi se ovdje mogli prisjetiti jednog od najvećih sinova ruskog naroda - Lava Nikolajeviča Tolstoja. Nije bezveze Ghandi svoj prvi ashram nazvao Tolstojana

Kako bi izgledala današnja Europa i Rusija da je Tolstojeva poruka i vizija zaživila... možda nikad ne bi došlo do prvog svjetskog, a onda ni drugog, a prije toga ni do komunizma,... a onda ni ovog zadnjeg u Ukrajini... hmmmmmm...
Vaernim is offline  
Old 02.03.2022., 20:06   #12
Zar se ne bi bilo prikladnije podsjetiti na Mahabharatu i rat na Kurukshetri.

'Kada je objavljen rat i kada su se dvije vojske sučelile jedna drugoj, Arjuna je shvatio da će morati ubiti svog dragog unuka (Bhishmu), koji se kao dijete igrao u njegovom krilu i svog cijenjenog učitelja (Drona), koji je držao njegovu ruku i naučio ga kako držati luk i strijelu, čime je postao najveći strijelac na svijetu. Arjuna je osjećao slabost i muku zbog mogućnosti da ubije cijelu svoju obitelj, uključujući svojih 100 rođaka i prijatelja kao što je Ashwatthama. Očajan i zbunjen oko toga što je ispravno, a što pogrešno, Arjuna se obratio Krišni za božanski savjet i učenja.'
šugavo pseto is offline  
Old 02.03.2022., 20:24   #13
Ne znam jesam li na pravom mjestu, ali otkad se dogadja sve ovo skupa s Ukrajinom, pojacano molim, a iskreno i prije je moja molitva bila vise nekako automatizirano izgovaranje rijeci. Ja iskreno mislim da molitva ili neki drugi vid duhovnog povezivanja je u danasnja vremena potrebniji nego ikad. Ne znam da li grijesim ali svatko kaze da treba moliti za zrtve rata i to je tocno, ali ja molim i za agresore, da im se ukaže pravi put i da zlo koje je u njima ne tinja, nego ljubav. Jedino ljubavlju mozemo pobijediti zlo a ne se paliti i sijati strah i nezadovoljstvo, kako se na nekim temama radi ovdje npr. Nekima ce se to mozda ciniti smijesno, ali ja na taj nacin nekakav mir postizem, ako to činim iskreno. I to je sto kao pojedinac mogu napraviti..
mentalny is offline  
Old 02.03.2022., 20:27   #14
Znaš kako je Raspeti rekao; 'Ostavimo mrtvima neka pokapaju svoje mrtve.'

donedavno mi je susjeda na torbi nosila bedž s natpisom; 'I got my COVID-19 vaccine!', sada je na istom mjestu bedž u bojama ukrajinske zastave

Dragan je čak maknuo Aurobinda i stavio ukrainsku zastavu

Krist će vas se odreć, završit će te u najdubljim bezdanima pakla, oganj će vas lizat navijeke, anatema - amen.
prokletstvo je bačeno, na vas i na slijedećih sedam generacija
postoji samo jedan način da se umakne prokletstvu
šugavo pseto is offline  
Old 02.03.2022., 21:02   #15
Quote:
šugavo pseto kaže: Pogledaj post
Zar se ne bi bilo prikladnije podsjetiti na Mahabharatu i rat na Kurukshetri.

'Kada je objavljen rat i kada su se dvije vojske sučelile jedna drugoj, Arjuna je shvatio da će morati ubiti svog dragog unuka (Bhishmu), koji se kao dijete igrao u njegovom krilu i svog cijenjenog učitelja (Drona), koji je držao njegovu ruku i naučio ga kako držati luk i strijelu, čime je postao najveći strijelac na svijetu. Arjuna je osjećao slabost i muku zbog mogućnosti da ubije cijelu svoju obitelj, uključujući svojih 100 rođaka i prijatelja kao što je Ashwatthama. Očajan i zbunjen oko toga što je ispravno, a što pogrešno, Arjuna se obratio Krišni za božanski savjet i učenja.'
Cjepidlačim, ali zar nije Bhisma bio djed a ne unuk?

A sad suštinski... baš sam prošli tjedan ponovo čitao taj dio Gite i mislim si, nisam baš siguran da bi Krišna dao isti odgovor Arjuni da je umjesto luka i strijele imao par atomskih bombi kao oružje. OK, odgovor Krišne se temelji na reinkarnaciji i tome da smo svi besmrtni i ne možemo se ubit oružjem... ali ipak, ima slučajeva kad kvantiteta mijenja kvalitetu.

A Tolstoja sam naveo jer je bio rus. Pardon, Rus.
Vaernim is offline  
Old 02.03.2022., 21:08   #16
Quote:
Vaernim kaže: Pogledaj post
Cjepidlačim, ali zar nije Bhisma bio djed a ne unuk?
u pravu si, hvala na ispravku, na brzinu sam prevodio a nisam baš dobar u tome, drago mi je da si čitao, iako ja sam to ipak malo drugačije shvatio
šugavo pseto is offline  
Old 02.03.2022., 21:11   #17
dakle isprike i ispravak netočnog navoda:

'Kada je objavljen rat i kada su se dvije vojske sučelile jedna drugoj, Arjuna je shvatio (Bhishmu),da će morati ubiti svog dragog djeda (Bhishmu), u čijem se krilu igrao kao dijete i svog cijenjenog učitelja (Drona), koji je držao njegovu ruku i naučio ga kako držati luk i strijelu, čime je postao najveći strijelac na svijetu. Arjuna je osjećao slabost i muku zbog mogućnosti da ubije cijelu svoju obitelj, uključujući svojih 100 rođaka i prijatelja kao što je Ashwatthama. Očajan i zbunjen oko toga što je ispravno, a što pogrešno, Arjuna se obratio Krišni za božanski savjet i učenja.'
šugavo pseto is offline  
Old 02.03.2022., 21:11   #18
Quote:
šugavo pseto kaže: Pogledaj post
u pravu si, hvala na ispravku, na brzinu sam prevodio a nisam baš dobar u tome


Ma ajmo o suštini
Vaernim is offline  
Old 02.03.2022., 21:16   #19
Quote:
šugavo pseto kaže: Pogledaj post
Krist će vas se odreć, završit će te u najdubljim bezdanima pakla, oganj će vas lizat navijeke, anatema - amen.
prokletstvo je bačeno, na vas i na slijedećih sedam generacija
postoji samo jedan način da se umakne prokletstvu
Koliko ja shvaćam Krista, nije nas se nikad odrekao niti ikad hoće. Problem je u tome što smo se mi odrekli njega.

Ovo ostalo stoji.
Vaernim is offline  
Old 02.03.2022., 21:26   #20
Quote:
Vaernim kaže: Pogledaj post
Koliko ja shvaćam Krista, nije nas se nikad odrekao niti ikad hoće. Problem je u tome što smo se mi odrekli njega.

Ovo ostalo stoji.
dio posta na koji se referiraš trebao je bit smiješan
kako je moguće odreći se Krista, to je kao odreći se suštine bića
ostalo stoji
šugavo pseto is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:04.