Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2019., 19:53   #1
Jedenje Isusa

6,54 „Tko jede moje tijelo i pije krv moju, imat će vječni život.
Ja ću ga uskrsnuti u Posljednji Dan. Jer tijelo je moje jelo pravo, a krv je moja piće pravo “ (Ivan 6:54, NSPL)

6,54 „Tko jede tijelo moje i pije krv moju, ima život vječni, i ja ću ga uskrsnuti u posljednji dan. 6,55 Jer je tijelo moje pravo jelo i krv moja pravo piće“. (Ivan 6:54-55, Ivan Šarić)

6,54 „Tko blaguje tijelo moje i pije krv moju, ima život vječni; i ja ću ga uskrisiti u posljednji dan. 6,55 Tijelo je moje jelo istinsko, krv je moja piće istinsko“. (Ivan 6,54-55 Jerusalimska Biblija)

6,54 „Onaj koji jede tijela mojeg i pije krvi moje ima vječni život, a ja, uskrsnut ću ga u posljednji dan. 6,55 Jer, moje je tijelo istinska hrana i moja krv istinsko piće“. (Ivan 6,54-55 Tomislav Dretar)

6,54 „Koji jede moje tijelo i pije moju krv ima život vječni, i ja ću ga vaskrsnuti u pošljednji dan: 6,55 Jer je tijelo moje pravo jelo i krv moja pravo piće“. (Jovan 6,54 -55)


https://biblija.biblija-govori.hr/gl...a=6&stih=54#54


Katoilička dogma veli da se euharistijski sadržaj pretvara u stvarno meso i krv i da nema simbolike.
Evo link na katekizam: citat, 1374: "U presvetom sakramentu Euharistije "sadržani su istinski, stvarno i supstancijalno Tijelo i Krv nasšeg Gospodina Isusa Krista, sa dušom i božanstvom, i, prema tome, čitav Krist. Ta se prisutnost zove stvarnom ne u značenju isključivosti, kao da druge ne bi bile stvarne, već po izvanrednosti, jer je supstancijalna te po njoj biva prisutan čitav Krist, Bog i covjek". - dakle, supstancijalno je i stvarno, a nije simbolično!

Drugi primjer: "Relikvija Kristove Krvi iz Ludbrega". Nema simbolike. Stvarno je.

Treći primjer: Video u kojem Julia Kim stvarno jede meso i pije krv Isusa
Ni ovdje nije u pitanju nikakva simbolika i događaj je stvaran - ona jede meso i pije krv.

Interesantno, uglavnom se euharistijski sadržaj pretvara u tkivo srčanoga mišića (u meso), a krv bude krvne grupe AB (kao i na Torinskom platnu). Zanima me da li se nekada desi da se taj sadržaj pretvori u prst, šaku, jezik, ili drugi dio Isusovog tijela, ili uvijek i samo u srčani mišić? Također, desi li se nekad da ta krv bude i iz drugih krvnih grupa, ili je uvijek AB? Isto me zanima, kad se to pretvori u meso, jede li se to tad živo? Jedenje živog mesa meni je degutantno. (posebno pitam katolike, ali mogu i nekatolici da odgovore ako žele). Volio bih i da se javi netko tko je stvarno jeo Isusa (ne simbolično, nego baš stvarno) i opiše kako je sve to proteklo? Kakvog je okusa, je li bilo nelagode, da li se prejeo, etc.
__________________
Ostanite kući!
da ne lutate mnogo (klik) - Muhammad 2015 (klik)
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2019., 21:20   #2
Nije ti kompletna tema ,izostavio si i krv koju treba piti.

Dobra pecena jagnjetina bez vina da zalijes ...
Vidoslav is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2019., 21:41   #3
Malo pretjeruješ sa uvredama kršćanstvu.

Siguran sam da nisi toliko glup da ne znaš što je metafora
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2019., 22:52   #4
Kudum je veoma povrsan istrazivac plus sklon dekontextualizaciji texta iz biblije i kad se zbroji je 1/10.
No da ga utešim do jedan vernik to radi,stvara ultimativne univerzumske formule.

Tematiku kruha treba pratiti od pre, gde tko i kome u svetom pismu.
Misterij toga Svestenika Isusa ce doci na pladnju nakon toga i njegov identitet ako se to poveže.
Vidoslav is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2019., 23:11   #5
Quote:
Vidoslav kaže: Pogledaj post
Kudum je veoma povrsan istrazivac plus sklon dekontextualizaciji texta iz biblije i kad se zbroji je 1/10.
No da ga utešim do jedan vernik to radi,stvara ultimativne univerzumske formule.
.....
naravno, logika nalaže da se nevjernik bolje razumije u vjerska pitanja od vjernika
vjerske vođe bi svi od reda trebali biti ateisti, radi boljeg tumačenja vjere običnim vjernicima
a bilo bi poželjno da i obični vjernici budu ateisti...radi boljeg shvaćanja vjere

zaključak
jedino pravi ateist je dobar vjernik
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2019., 01:45   #6
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Malo pretjeruješ sa uvredama kršćanstvu.
Citiraj moju rečenice koje su, po tebi, uvreda kršćanstvu.

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Siguran sam da nisi toliko glup da ne znaš što je metafora
Pa Katolička Crkva kaže da to nije metafora nego stvarna, supstancijalna ptretvorba u Isusovo meso i isusovu krv. Euharistijski sadržaj se doslovno pretvara u meso i krv, i to se jede. Linkao sam šta radi Julija Kim, katolkinja iz Koreje. Ona je doživjela planetarnu slavu. Čak su i neke pape i visoki kardinali prisustvovale kad ona izvodi te seanse i osobno potvrdili da se radi o stvarnoj pretvorbi.

Ni ja ne mislim da si ti glup, ali izgleda da nisi pročitao cijeli uvodni post i nisi pogledao sve linkove koje sam tu priložio, pa si požurio da me optužiš da ne shvaćam metaforu iako katolici sami vele da to nije metfora nego stvarno. Iznenadio sam se od tebe. Da mi je to netko drugi rekao, pa da razumijem... ali ti?
__________________
Ostanite kući!
da ne lutate mnogo (klik) - Muhammad 2015 (klik)
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2019., 01:50   #7
Quote:
Vidoslav kaže: Pogledaj post
Nije ti kompletna tema ,izostavio si i krv koju treba piti.
Nisam izostavio pijenje krvi Isusa, spomenuo sam gore. Površno čitaš.
Spomenuo sam pijenje krvi Isusa najmanje deset puta u postu. Na primjer:
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Interesantno, uglavnom se euharistijski sadržaj pretvara u tkivo srčanoga mišića (u meso), a krv bude krvne grupe AB, kao i na Torinskom platnu. Zanima me da li se nekada desi da se taj sadržaj pretvori u prst, šaku, jezik, ili drugi dio Isusovog tijela, ili uvijek i samo u srčani mišić? Desi li se nekad da ta krv bude i iz drugih krvnih grupa, ili je uvijek AB?
Pročitaj ponovno (tri do pet puta) i povezat ćeš. Nije teško za razumjeti.
A poslije točke i zareza dolazi obavezni razmak.
__________________
Ostanite kući!
da ne lutate mnogo (klik) - Muhammad 2015 (klik)
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2019., 02:09   #8
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post

Nisam izostavio pijenje krvi Isusa,
Jesi, izostavio si.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2019., 02:37   #9
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Nisam izostavio pijenje krvi Isusa, spomenuo sam gore. Površno čitaš.
Spomenuo sam pijenje krvi Isusa najmanje deset puta u postu. Na primjer:


Pročitaj ponovno (tri do pet puta) i povezat ćeš. Nije teško za razumjeti.
A poslije točke i zareza dolazi obavezni razmak.
Menjao si ubacivao si posle..
Vidoslav is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2019., 02:50   #10
Citiram Kudumka zanimljiv pasos

6,54 „Tko blaguje tijelo moje i pije krv moju, ima život vječni; i ja ću ga uskrisiti u posljednji dan. 6,55 Tijelo je moje jelo istinsko, krv je moja piće istinsko“. (Ivan 6,54-55 Jerusalimska Biblija)

Ovde vidimo da on je taj koji će da uskrisi čoveka nikakav bog otac i slični bakrači...Šah mat tati iz Judeizma,odmetnuo se momčina proglasio se bogom uskrisava mrtve vraća vid slepima gluvi čuju...Ima pedigre odmetnik..

Što je telo a što krv? Pada mi nešto na pamet no ostaviti ću za sutra..
Vidoslav is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2019., 11:04   #11
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Citiraj moju rečenice koje su, po tebi, uvreda kršćanstvu.

Pa Katolička Crkva kaže da to nije metafora nego stvarna, supstancijalna ptretvorba u Isusovo meso i isusovu krv. Euharistijski sadržaj se doslovno pretvara u meso i krv, i to se jede. Linkao sam šta radi Julija Kim, katolkinja iz Koreje. Ona je doživjela planetarnu slavu. Čak su i neke pape i visoki kardinali prisustvovale kad ona izvodi te seanse i osobno potvrdili da se radi o stvarnoj pretvorbi.

Ni ja ne mislim da si ti glup, ali izgleda da nisi pročitao cijeli uvodni post i nisi pogledao sve linkove koje sam tu priložio, pa si požurio da me optužiš da ne shvaćam metaforu iako katolici sami vele da to nije metfora nego stvarno. Iznenadio sam se od tebe. Da mi je to netko drugi rekao, pa da razumijem... ali ti?
Počeo si s temu sa citatima iz Biblije koji su 100% metafora, a onda si pitao forumaše jesu li jeli meso Isusa i kojeg je okusa bio.

Ja ti garantiram da nitko nije jeo Isusa pošto je on napustio tijelo prije 2.000 godina pa ni ta korejanka koju si naveo (nikad čuo za nju)
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2019., 11:45   #12
Pretvorba se događa u unutarnjoj biti, a ne u vanjskom izgledu.
jadranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2019., 12:02   #13
Quote:
jadranka kaže: Pogledaj post
Pretvorba se događa u unutarnjoj biti, a ne u vanjskom izgledu.
Istina, inače bi crkve kao građevine imale naličja birtija
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2019., 12:23   #14
Quote:
Vidoslav kaže: Pogledaj post
Menjao si ubacivao si posle...
Laganje je grijeh. Nisam ništa naknadno dodavao a i da jesam onda bih morao izmijeniti cijeli uvodni post jer sam pijenje krvi Isusa spominjao kroz cijeli uvodni post, najmanje desetinu puta.

Quote:
jadranka kaže: Pogledaj post
Pretvorba se događa u unutarnjoj biti, a ne u vanjskom izgledu.
Možda ti nisi katolik Jadranka? Znam da protestanti to tumače kao metaforu, ali katolički katekizam u točki 1374 (koju sam citirao u uvodnom postu) doslovno kaže da je u sakramentu Euharistije sadržano istinski, stvarno i supstancijalno, tijelo i Krv Isusa Krista, sa dušom i božanstvom i prema tome čitav Krist. Kaže supstancijalno, stvarno.

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Počeo si s temu sa citatima iz Biblije koji su 100% metafora, a onda si pitao forumaše jesu li jeli meso Isusa i kojeg je okusa bio.
A po čemu je 100% metafora ako katekizis u točki 1374 veli da nije metafora nego stvarna, supstancijalna pretvorva, doslovno u pravo meso i pravu krv? Mene je zanimalo ima li na forumu katolika koji su jeli Isusa a pitanje okusa je čista znatiželja, jer pretpostavlja da ljudsko meso i krv imaju specifičan okus.

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ja ti garantiram da nitko nije jeo Isusa pošto je on napustio tijelo prije 2.000 godina pa ni ta korejanka koju si naveo (nikad čuo za nju)
Kako ti garantuješ a javljaju se mnogi koji su jeli Isusa?! Julia Kim nije jedina. Između ostalih, bivši papa Ivan je prisustvovao njenim seansama i potvrdio je da je Julia Kim jela Isusa doslovno. Evo ti i link: http://www.najumary.or.kr/English/truth/truth.htm
__________________
Ostanite kući!
da ne lutate mnogo (klik) - Muhammad 2015 (klik)
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2019., 12:44   #15
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Quote:
jadranka kaže: Pogledaj post
Pretvorba se događa u unutarnjoj biti, a ne u vanjskom izgledu.
Istina, inače bi crkve kao građevine imale naličja birtija
Mlada Isusovina?

btw, katolički katehezis veli da je to stvarno meso i krv, a ne neka simbolika.
Mnogim nekatolicima lakše vjerovati da je to simbolika. Vaš je problem što ste nevjernici!
__________________
Ostanite kući!
da ne lutate mnogo (klik) - Muhammad 2015 (klik)
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2019., 12:51   #16
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Mnogim nekatolicima lakše vjerovati da je to simbolika. Vaš je problem što ste nevjernici!
Nije baš tako; to simbolično jedenje mesa i pijenje krvi, ostaci su magijskih rituala.

Magije odavno nema samo se preselila potajno u religijske ceremonije zamaskirana sada nečim novim i navodno naprednijim. Jedenjem mesa ubijenog medvjeda ili jelena, lovac je dobivao njegovu snagu ili brzinu.
Sada novi "lovci" dobivaju oproštenje grijeha i milost.

A onda to traje do ponedeljka....kopni do petka, sve se izjede i nanovo do nedelje na novu turu po novu snagu.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2019., 13:16   #17
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post

Možda ti nisi katolik Jadranka? Znam da protestanti to tumače kao metaforu, ali katolički katekizam u točki 1374 (koju sam citirao u uvodnom postu) doslovno kaže da je u sakramentu Euharistije sadržano istinski, stvarno i supstancijalno, tijelo i Krv Isusa Krista, sa dušom i božanstvom i prema tome čitav Krist. Kaže supstancijalno, stvarno.

A po čemu je 100% metafora ako katekizis u točki 1374 veli da nije metafora nego stvarna, supstancijalna pretvorva, doslovno u pravo meso i pravu krv? Mene je zanimalo ima li na forumu katolika koji su jeli Isusa a pitanje okusa je čista znatiželja, jer pretpostavlja da ljudsko meso i krv imaju specifičan okus.l]
Nisam mislila ni da je simbolika, niti metafora, pretvorba kruha i vina u tijelo i krv Isusa Krista se stvarno događa. Ali to ne znači da je to vidljivo, evo što je rekao sv. Toma Akvinski:
Prisutnost istinskog Tijela i istinske Krvi Kristove u ovom sakramentu ne moze se spoznati osjetilima, nego samo vjerom koja se temelji na Božjem autoritetu.”
jadranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2019., 13:20   #18
Quote:
jadranka kaže: Pogledaj post
Nisam mislila ni da je simbolika, niti metafora, pretvorba kruha i vina
u tijelo i krv Isusa Krista se stvarno događa.
Znači, ipak jedete Isusa. "Stvarno i supsancijalno", kako i piše u katehizisu pod 1374.

Quote:
jadranka kaže: Pogledaj post
rekao je sv. Toma Akvinski: Prisutnost istinskog Tijela i istinske Krvi Kristove u ovom sakramentu ne moze se spoznati osjetilima, nego samo vjerom koja se temelji na Božjem autoritetu.”
To je mišljenje jednog čovjeka. Ima različitih mišljenja.
Kako tumačiš ono sa Juliom Kim? Slaže li se ona sa sv. Tomom Akvinskim, ili...?
__________________
Ostanite kući!
da ne lutate mnogo (klik) - Muhammad 2015 (klik)
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2019., 13:28   #19
Evo da bude malo jasnije, jer vidim ne poznajete katoličku vjeru, lako je suditi ono što ne poznaješ, dakle pjesma sv. Tome Akvinskog koja se pjeva za vrijeme Euharistije tj. Svete Pričesti:
KLANJAM TI SE SMJERNO
(sv. Toma Akvinski)

Klanjam ti se smjerno, tajni Bože naš,
što pod prilikama tim se sakrivaš,
srce ti se moje cijelo predaje,
jer dok promatra te, svijest mu prestaje.

Vid i opip, okus varaju se tu,
al' za čvrstu vjeru dosta je što čuh.
Vjerujem u svemu Kristu Bogu svom,
istine nad ovom nema istinom.


Samo Bog na križu bješe oku skrit,
ovdje je i čovjek tajnom obavit.
Vjerujem u oba, oba priznajem,
S razbojnikom isto skrušen vapijem.

Rana kao Toma ja ti ne vidim,
ipak Bogom svojim priznajem te s njim.
Daj da vjera moja uvijek življe sja,
da se ufam u te, da te ljubim ja.

Uspomeno smrti Spasa premilog,
živi kruše što si život puka svog.
Daj da sveđ od tebe i moj živi duh,
Dokraj žića budi najslađi mu kruh.
jadranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2019., 13:36   #20
Dobra tema!

Jest, to je krvoločno, meni upravo gadljivo. A Kudum je u uvodnom postu sve točno naveo i opisao.

Davno mi je moj frend, vrlo obrazovana osoba, pričao o nekom čuvenom teologu koji je svojim učenicima pokušao približiti ideju da bi to jedenje tijela i pijenje krvi Isusove trebalo shvatiti metaforički pa su ga učenici zatukli. Idem pokušati saznat koji to čuveni teolog bijaše.

Evo, to bijaše taj, ali članak na wikipediji je nedovršen
https://hr.wikipedia.org/wiki/Ivan_Skot_Eriugena

Ne, uistinu, meni potpuno neshvatljivo, to se tumači doslovno, ne metaforički. Sve da je metaforički, sablažnjivo je.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:49.