Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.07.2009., 09:17   #61
Evo da podijelim neka iskustva...

Klime imam već godinama i podosta sam naučio o njima, a potvrdu naučenog vidim i ovdje u postovima nekih znalaca (mfcc, puger i drugi) i hvala im što svoje znanje i iskustvo ipak dijele sa drugima. Nažalost, moram reći da kod današnjih "masovnih instalatera" prevladava veliko neznanje o elementarnim stvarima. Jasno mi je da gazde traže što jeftiniju radnu snagu i u principu neko znanje za izbušiti par rupa na zidu i pospajati cijevi i nije neka nauka. Ipak, i to treba znati i htjeti napraviti dobro (ne podcjenjujem ničiji rad) kao npr. i veš mašinu.

Sa održavanjem je ista priča. Nažalost, radi produljenog jamstva "prisiljeni" ste raditi godišnje servise kod onoga tko vam je klimu instalirao. Uglavnom je to pranje filtera i špricanje isparivača nekim dezinfekcijskim sredstvom i za to vam uzmu 300-500 kn. A nakon toga često ostaju neugodni mirisi i slično jer to nije dovoljno.
Godišnje održavanje klime nije posao od 10 minuta, a evo i zašto. Nezadovoljan uslugom servisera odlučih sam očistiti unutarnju jedinicu i potroših 2 sata !!!

1. Isključio klimu iz struje
2. Skinuo poklopac, filtere, prednju masku koja prekriva isparivač i tavu za odvod kondenzata.
3. Skinuo sklop tave i usmjerivača zraka
4. Na zid oko klime naljepio komad najlona i usmjerio ga u kantu u svrhu zaštite zida i skupljanja sredstva za čišćenje i vode
5. Sredstvima koje sam naručio od već ovdje spominjane firme tretirao isparivač, turbinu, tavu, filtere, kućište
6. Isprao vodom pomoću niskotlačnog raspršivača , demontirane dijelove u kadi
7. Tretirao dezinfekcijskim sredstvom, stavio "tabletice" u tavu
8. Čekao da se sve dobro osuši
9. Sklopio
10 Uživam u ugodnoj atmosferi bez neugodnih mirisa...

Eto...mislim da bi se godišnje čišćenje trebalo ovako raditi, na početku i na kraju sezone hlađenja....
ssm is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 13:00   #62
Quote:
klinci4 kaže: Pogledaj post
sve dok ne vidiš da su ti ventili zaleđeni sa klimom je sve u redu, što se tiće pirenja i hlađenje to je ipak toshiba odi samo očisti saće na vanjskoj sa zadnje strane klime i očisti nutarnji filter a ako ti je sve to čisto onda ti je turbina prljava do zla boga pa moraš zvati majstora. Ako majstori budu imali vremena pa ti na zidu očiste turbinu proći češ vjerojatno malo jeftinije ili reskiraj za veliki servis jedno 400 kuna i riješen problem. Drugo ti nema što biti ako ti rade i vanjska i nutarnja jedinica već je samo prljava.
Hvala, ne zvuči prestrašno. Samo što sam ja i zadnji servis platila 400 kn, a kao što sam napisala, nisu niti pogledali vanjsku jedinicu.
Očito moram naći kvalitetan servis. Ovaj zadnji je bio Veka-ing jer su oni i postavljali.
Ako netko ima preporuke za servis Toshibe, neka molim javi.
anita is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 23:21   #63
Quote:
ssm kaže: Pogledaj post
Evo da podijelim neka iskustva...

Klime imam već godinama i podosta sam naučio o njima, a potvrdu naučenog vidim i ovdje u postovima nekih znalaca (mfcc, puger i drugi) i hvala im što svoje znanje i iskustvo ipak dijele sa drugima. Nažalost, moram reći da kod današnjih "masovnih instalatera" prevladava veliko neznanje o elementarnim stvarima. Jasno mi je da gazde traže što jeftiniju radnu snagu i u principu neko znanje za izbušiti par rupa na zidu i pospajati cijevi i nije neka nauka. Ipak, i to treba znati i htjeti napraviti dobro (ne podcjenjujem ničiji rad) kao npr. i veš mašinu.

Sa održavanjem je ista priča. Nažalost, radi produljenog jamstva "prisiljeni" ste raditi godišnje servise kod onoga tko vam je klimu instalirao. Uglavnom je to pranje filtera i špricanje isparivača nekim dezinfekcijskim sredstvom i za to vam uzmu 300-500 kn. A nakon toga često ostaju neugodni mirisi i slično jer to nije dovoljno.
Godišnje održavanje klime nije posao od 10 minuta, a evo i zašto. Nezadovoljan uslugom servisera odlučih sam očistiti unutarnju jedinicu i potroših 2 sata !!!

1. Isključio klimu iz struje
2. Skinuo poklopac, filtere, prednju masku koja prekriva isparivač i tavu za odvod kondenzata.
3. Skinuo sklop tave i usmjerivača zraka
4. Na zid oko klime naljepio komad najlona i usmjerio ga u kantu u svrhu zaštite zida i skupljanja sredstva za čišćenje i vode
5. Sredstvima koje sam naručio od već ovdje spominjane firme tretirao isparivač, turbinu, tavu, filtere, kućište
6. Isprao vodom pomoću niskotlačnog raspršivača , demontirane dijelove u kadi
7. Tretirao dezinfekcijskim sredstvom, stavio "tabletice" u tavu
8. Čekao da se sve dobro osuši
9. Sklopio
10 Uživam u ugodnoj atmosferi bez neugodnih mirisa...

Eto...mislim da bi se godišnje čišćenje trebalo ovako raditi, na početku i na kraju sezone hlađenja....
to je malo previše samo za jednu sezonu hlađenja a tvoj posao na zidu bi trebao biti samo do saća nikakvo njihovo dizanje i savijanje bakrenih cijevi i šta ja znam.Dovoljan ti je mali servis čišćenjem filtera na nutarnjoji saća na vanjskoj provjera plina tj. pritiska u radu i odmaščivanje tj tretiranje antibakcerinom. Sve ostalo treba u veliki i to radiš po svom izboru kada imaš novaca jer se sve skida totalno rastavlja i čisti
klinci4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 23:29   #64
Quote:
anita kaže: Pogledaj post
Hvala, ne zvuči prestrašno. Samo što sam ja i zadnji servis platila 400 kn, a kao što sam napisala, nisu niti pogledali vanjsku jedinicu.
Očito moram naći kvalitetan servis. Ovaj zadnji je bio Veka-ing jer su oni i postavljali.
Ako netko ima preporuke za servis Toshibe, neka molim javi.
servis kao servis pozovi bilo koga kada nije sezona i naravno gledaj da je jeftiniji jer je to bilo malo skupo. Kada ti dođe reci mu da ne hladi i ne istiskuje zrak kao prije, nemoj nasjesti na plin jer ti neće ništa napraviti a uzet će lovu
klinci4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2009., 14:16   #65
Quote:
klinci4 kaže: Pogledaj post
servis kao servis pozovi bilo koga kada nije sezona i naravno gledaj da je jeftiniji jer je to bilo malo skupo. Kada ti dođe reci mu da ne hladi i ne istiskuje zrak kao prije, nemoj nasjesti na plin jer ti neće ništa napraviti a uzet će lovu
Hvala ti na savjetima. Na sreću, po ovim vrućinama smo na moru gdje nas bez problema hladi Midea.
anita is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2009., 09:07   #66
Quote:
klinci4 kaže: Pogledaj post
to je malo previše samo za jednu sezonu hlađenja a tvoj posao na zidu bi trebao biti samo do saća nikakvo njihovo dizanje i savijanje bakrenih cijevi i šta ja znam.Dovoljan ti je mali servis čišćenjem filtera na nutarnjoji saća na vanjskoj provjera plina tj. pritiska u radu i odmaščivanje tj tretiranje antibakcerinom. Sve ostalo treba u veliki i to radiš po svom izboru kada imaš novaca jer se sve skida totalno rastavlja i čisti

Hm...nigdje nisam napisao da sam savijao bakrene cijevi jer za to nema potrebe a i ne bi se u to upuštao. "2 sata mi je trebalo jer ne radim to svaki dan a u to vrijeme je uključeno i vrijeme sušenja opranih dijelova. Prednje filtere perem vodom svakih 15 dana. Mali servis kako ti kažeš očito nije bio dovoljan kod mene ili je korišteno krivo dezinfekcijsko sredstvo jer je smard nakon njega bio još gori pa mi je serviser 3 godine put prodavao priču o demontiranju cijele klime, pranju u neznam čemu i to nakon dvije sezone rada.... Naravno da bi me taj zahvat koštao otprilika kao i nova klima.....

Htio sam reći da pravom, ozbiljnom iskusnom serviseru za to ne bi trebalo više od 1 sat ukupno. Špricanje "antibakcerinom" što god to bilo , provjera pritiska plina i uzimanje 300-500 kn za takav posao mi spada u kategoriju fušera koji sve nepravilnosti u radu klime rješavaju nadopunom plina, koja najvjerojatnije nije potrebna i neće riješiti problem, a onda slijedi "izgorio vam je kompresor".....nastavak priče naslućujete
ssm is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2009., 18:51   #67
mi nismo klimu čištili 7 godina, osim normalno filtera....
Nakon toga se je poćeo osiječati miris na kratko. kupio sam sprej kojim sam pošpricao filtre, on pusti pjenu koja nestane za 5 minuta zatim sam to isprao vodom.
onda sam skinuo poklopac od unutarnje jedinice koji se izvuće, i vanjske jedinice samo prednji poklopac, koji i nisam trebao...pošpricao sam sa destiliranom vodom isparivač to je ono metalno sa rebrima tankima u unutarnjoj i vanjskoj jedinici....to sam pustio sa stoji barem 10 minuta te sam isprao sa destiliranom vodom koju sam prskao u onoj pumpici za cvijeće, klimu sam pustio da se suši 2 sata te sam je onda upalio da radi ..sve je ok...

preporučam taj postupak raditi jednom godišnje u ljeti kada se klima prije osuši...

sprej kada se kupi ima barem za 3 upotrebe....


ako vam klima radi ispravno tj grije ili hladi nema potrebe niti gledati kompresor di je plin, niti da vam čačkaju po tome da ne naprave posla..
matkoooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2009., 16:29   #68
Quote:
matkoooo kaže: Pogledaj post
mi nismo klimu čištili 7 godina, osim normalno filtera....
Nakon toga se je poćeo osiječati miris na kratko. kupio sam sprej kojim sam pošpricao filtre, on pusti pjenu koja nestane za 5 minuta zatim sam to isprao vodom.
onda sam skinuo poklopac od unutarnje jedinice koji se izvuće, i vanjske jedinice samo prednji poklopac, koji i nisam trebao...pošpricao sam sa destiliranom vodom isparivač to je ono metalno sa rebrima tankima u unutarnjoj i vanjskoj jedinici....to sam pustio sa stoji barem 10 minuta te sam isprao sa destiliranom vodom koju sam prskao u onoj pumpici za cvijeće, klimu sam pustio da se suši 2 sata te sam je onda upalio da radi ..sve je ok...

preporučam taj postupak raditi jednom godišnje u ljeti kada se klima prije osuši...

sprej kada se kupi ima barem za 3 upotrebe....


ako vam klima radi ispravno tj grije ili hladi nema potrebe niti gledati kompresor di je plin, niti da vam čačkaju po tome da ne naprave posla..

Koji sprej koristiš , gdje si ga nabavio i po kojoj cijeni ? Možda je povoljnije od ovoga što sam ja koristio.
ssm is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 03:57   #69
pozdrav

zna li netko kako se skida prednji poklopac tj cijela prednja plastična maska sa Panasonic klima, jer mi je namjera očistiti klimu i izbjeći zvanje majstora, jer po vašim komentarima vidim da bi isto učinili kao i ja tj. poprskali i isprali

i gdje nabaviti niskotlačni raspršivač, za ova ostala sredstva znam da se mogu naručiti

hvala
kandy7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 08:40   #70
Quote:
kandy7 kaže: Pogledaj post
pozdrav

zna li netko kako se skida prednji poklopac tj cijela prednja plastična maska sa Panasonic klima, jer mi je namjera očistiti klimu i izbjeći zvanje majstora, jer po vašim komentarima vidim da bi isto učinili kao i ja tj. poprskali i isprali

i gdje nabaviti niskotlačni raspršivač, za ova ostala sredstva znam da se mogu naručiti

hvala
Niskotlačni raspršivač ćeš naći u raznim Bau centrima ili trgovinama sa opremom za vrt/cvijeće. Obično kapaciteta 1-2 litre. Imaš i one većg volumena, tzv. vinogradarske ali mislim da ti to ipak ne treba u ovom slučaju.
ssm is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 13:48   #71
@ssm

hvala

da li znaš kako skinuti cijelu prednju masku sa panasonic klime jer u uputstvima ne piše
kandy7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 15:22   #72
Quote:
kandy7 kaže: Pogledaj post
@ssm

hvala

da li znaš kako skinuti cijelu prednju masku sa panasonic klime jer u uputstvima ne piše
Ne, ipak ja nisam serviser. To ti zapravo ne spada u dio koji može/smije raditi korisnik sam pa ni nema u uputstvima. Probaj malo googlati, možda nađeš servisni manual.
Na mojoj klimi postoje 3 vijka dijelu ispod turbine / izlaza zraka (skriveni su poklopcima) i štiftovi na gornjem dijelu . Prije toga sam morao pažljivo odmaknuti senzor temperature da prilikom skidanja poklopca ne potrgam žice. E sad je slijedilo pažjlivo cimanje, potezanje... itd., poklopca lijevo/desno/gore/dolje da se ne potrgaju štiftovi i li poklopac i eto to je to. E da, kod mene poklopac drži jedan kraj tave za skupljanje kondenzata pa je i tu bilo pouvuci -potegni. Prvi put ide teško jer neznaš kako i na kojim mjestima se poklopac drži. Ako nisi vičan sklapanju/rasklapanju kojekakvih uređaja bolje da to ipak pepustiš serviseru jer ako ti nešto pukne bit će teško naći novo .... Ako ti klima nije jako prljava, možda je bolje da se time ne patiš.
ssm is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 12:11   #73
@ssm

i na mojoj imaju ti poklopci, baš sam se pitala čemu služe
ti štifovi - da li su to plastični utori koji se obično stavljaju na svim sklapanjima: s jedne strane plastični utori a s druge sklopka ili vijci kao u slučaju klima ?

gdje se pomakne senzor temperature: desno ili prema gore, meni se čini da je on spojen s plastikom
u koju stranu se miče i da li se miče skupa s plastikom i pretpostavljam da se on ne smije prati

hvala na objašnjenju, ako ne bude išlo zovem servisera

Zadnje uređivanje kandy7 : 27.09.2009. at 12:25.
kandy7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 12:57   #74
mani se ćorava posla ako ne znaš a kad pokidaš biti će ti vrag kriv ali evo sprijeda na dnu maske imaš plastične čepove i ispod njih vijke, to odšarafi potom vijak na poklopcu strujnih sklopova i otpoji senzor sa maske.Donji kraj maske povuci sebi i diži prema gore preko letvica i to ti je to
klinci4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 14:55   #75
Quote:
klinci4 kaže: Pogledaj post
mani se ćorava posla ako ne znaš a kad pokidaš biti će ti vrag kriv ali evo sprijeda na dnu maske imaš plastične čepove i ispod njih vijke, to odšarafi potom vijak na poklopcu strujnih sklopova i otpoji senzor sa maske.Donji kraj maske povuci sebi i diži prema gore preko letvica i to ti je to
ako nije problem

nisi objasnio gdje se nalazi vijak u svezi sa strujnim sklopovima, ove druge vijke vidim

i kako se odvaja senzor od maske, nekim klikom, pritiskom ili ...
kandy7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 15:01   #76
Quote:
kandy7 kaže: Pogledaj post
ako nije problem

nisi objasnio gdje se nalazi vijak u svezi sa strujnim sklopovima, ove druge vijke vidim

i kako se odvaja senzor od maske, nekim klikom, pritiskom ili ...


Gle, na osnovu pitanja koje postavljaš, ipak mi se čini da je bolje da to prepustiš nekom serviseru jer kao što kaže klinci4 "....mani se ćorava posla ako ne znaš a kad pokidaš biti će ti vrag kriv ..."


Btw , jesi isključila klimu iz struje ???
ssm is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 05:04   #77
ne vjerujem da je komplicirano za objasniti gdje se nalazi poklopac strujnih sklopova
kandy7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 09:18   #78
Wink

Quote:
kandy7 kaže: Pogledaj post
ne vjerujem da je komplicirano za objasniti gdje se nalazi poklopac strujnih sklopova

Pa ako ga ne vidiš nakon što si skinula prednju masku (tamo gdje ulazi zrak) onda vjerojatno i je. Kod mene se vidi iz aviona. Valjda vidiš kud idu žice od senzora temperature, ali ponavljam , nemam panasonic klimu i nisam serviser !!!
Nisi rekla da li si iskopčala struju ?
ssm is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 09:29   #79
ako ga ne vidiš kad digneš poklopac maske onda ti je sa desne strane klime u dnu i imaš jedan mali vijak a moj savjet ti je da ne drkaš po tome
klinci4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 09:39   #80
nisam klimu ni takla, zasad skupljam informacije pa kad mi bude jasno u teoriji idem na praksu

@ssm - naravno da ću isključit iz struje (ak' ne zaboravim ) kad se odlučim prihvatiti samostalnog čišćenja

@ssm, @klinci4 - hvala na savjetima

kad sve rasklopim, očistim i sastavim napisat ću ovdje mali tutorijal o čišćenju klime sa slikama
kandy7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:41.