Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2010., 13:36   #1001
Quote:
Posl3k kaže: Pogledaj post
pa bilo bi dobro da pitaš njih u vezi toga, možda su to nekako riješili. Vidim na stranicama da imaju i mogućnost lokalne instalacije i sinhroniziranja (ako sam dobro shvatio), no nigdje nije navedeno koliko to košta. I sve skupa i nije tako jeftino. Ako se uzme cijeli paket sa podrškom onda je to cca 600 kn mjesečno, znači godišnje oko 7000 kn, znači trogodišnje oko 21 000 kn, što je lijepa cifra. U usporedbi sa Tehno programima (a koji vrlo skoro kreću i sa online varijantom) 5-6 puta skuplje.
znači li to da kupnjom tehno programa dobivam non stop besplatnu telefonsku podršku? održavanje i nadogradnju programa uključenu u cijenu licencije? plaćanje na npr 5 i više obroka kod kupnje licencije?

koliko ljudi uči raditi na jednom programu 3 godine i u tom razdoblju plaća dodatak za podršku??

i vrlo moguća varijatna: kupiš licenciju u iznosu od par tisuća kn i nakon 3 mjeseca uvidiš da ti program ne odgovara....

ja držim fige da svako nađe upravo takav program koji mu najviše odgovara, kako funkcionalnošću tako i cjenovno.

pozdrav!

Zadnje uređivanje Petra** : 06.09.2010. at 13:48.
Petra** is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 13:49   #1002
Quote:
Petra** kaže: Pogledaj post
znači li to da kupnjom tehno programa dobivam non stop besplatnu telefonsku podršku?
ne, gdje sam to napisao? i što će ti nonstop telefonska podrška? danas se većina obuke i podrške obavlja online.
Quote:
održavanje i nadogradnju programa uključenu u cijenu licencije? plaćanje na npr 5 i više obroka kod kupnje licencije?
održavanje je nepotrebno jer programi nebi smjeli biti kvarljiva roba (o tome smo već imali raspravu ovdje). Nadogradnja da. Obroke možeš dogovoriti, a imaš i mogućnost najma. A prije toga možeš dobiti program mjesec-dva na probu (potpuno besplatno uz kratku besplatnu online podršku oko instalacije i uhodavanja). A onda, ako još uvijek nisi sigurna, uzmeš prvo najam na 3 mjeseca.

Quote:
koliko ljudi uči raditi na jednom programu 3 godine i u tom razdoblju plaća dodatak za podršku??
i ja se pitam...

Quote:
možemo simpatizirati pojedinačne programe, no budimo pritom pošteni do drugih programa. ja držim fige da svako nađe upravo takav program koji mu najviše odgovara, kako funkcionalnošću tako i cjenovno.
odlično. no, gdje ja govorim drugačije? Ako malo pogledaš moje postove, vidjećeš da sam objektivniji od većine ovdje.
Posl3k is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 14:33   #1003
Quote:
Posl3k kaže: Pogledaj post
ne, gdje sam to napisao? i što će ti nonstop telefonska podrška? danas se većina obuke i podrške obavlja online.
pa da, zato se i pitam čemu izračuni mjesečnih i trogodišnjih iznosa pretplate za eračune s dodatkom za tel. podršku dok ti se besplatna nudi online.

Zadnje uređivanje lili p. : 06.09.2010. at 16:53. Reason: quote fix
Petra** is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 16:19   #1004
Quote:
Petra** kaže: Pogledaj post
pa da, zato se i pitam čemu izračuni mjesečnih i trogodišnjih iznosa pretplate za eračune s dodatkom za tel. podršku dok ti se besplatna nudi online.
pa da to ništa ne mijenja u odnosu cijena, jer ako ti ne treba telefonska, onda je svugdje jeftinije. I opet smo došli na razlike od 5-6 puta, koji se tebi očito ne sviđaju, ali nisi dala nikakve protuargumente.
Posl3k is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 21:50   #1005
Quote:
Posl3k kaže: Pogledaj post
održavanje je nepotrebno jer programi nebi smjeli biti kvarljiva roba (o tome smo već imali raspravu ovdje). Nadogradnja da. Obroke možeš dogovoriti, a imaš i mogućnost najma. A prije toga možeš dobiti program mjesec-dva na probu (potpuno besplatno uz kratku besplatnu online podršku oko instalacije i uhodavanja). A onda, ako još uvijek nisi sigurna, uzmeš prvo najam na 3 mjeseca.
.
Došlo je do promjena u tome, pa tako važeči Opći porezni zakon, odnosno Pravilnik uz taj Zakon kažu:

'Za svaki računalni sustav, odnosno program koji se koristi za pohranu ili rad s elektroničkim dokumentima i drugim elektroničkim zapisima, porezni obveznik dužan je odrediti osobu koja je odgovorna za zaštitu podataka, redovitu izradu sigurnosnih kopija te za postupak obnove podataka u slučaju greške ili gubitka podataka.'

Ja bih to nazvao u žargonu - održavanje podataka. Možemo još malo stručnije reć - Administrator baze podataka. Nije to ništa novo, održavanje podataka postoji od kada postoje i baze podataka...

Znači održavanje podataka JE potrebno i to je Zakonom regulirano.

Održavanje ili nadogradnja programa je pak druga priča.
BampY is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 07:05   #1006
Quote:
BampY kaže: Pogledaj post
Došlo je do promjena u tome, pa tako važeči Opći porezni zakon, odnosno Pravilnik uz taj Zakon kažu:

'Za svaki računalni sustav, odnosno program koji se koristi za pohranu ili rad s elektroničkim dokumentima i drugim elektroničkim zapisima, porezni obveznik dužan je odrediti osobu koja je odgovorna za zaštitu podataka, redovitu izradu sigurnosnih kopija te za postupak obnove podataka u slučaju greške ili gubitka podataka.'

Ja bih to nazvao u žargonu - održavanje podataka. Možemo još malo stručnije reć - Administrator baze podataka. Nije to ništa novo, održavanje podataka postoji od kada postoje i baze podataka...

Znači održavanje podataka JE potrebno i to je Zakonom regulirano.

Održavanje ili nadogradnja programa je pak druga priča.
Napisano nema veze s tzv "Održavanjem". Backup se u večini slučajeva radi nekakvim klikom na nešto u programu, a upravo je to ono što si napisao. To napravi radnik prije nego ide doma ili pak program sam od sebe u neko definirao vrijeme. POvrat podataka u slučaju havarije teško da će znati bilo koji administrator kojeg zaduži šef u firmi i trebati će pomoć proizvođača programa, osim ako i za to ne postoji neka fora u programu.
Obično održavanje uključuje nove verzije (što ne trebaju biti samo zakonske promjene), eventualno nekakav support paje to ufurano pod ime "Održavanje". Eto...tko voli nek izvoli. Za manji obim posla ne znam koliko se isplati, ali za veću firmu...glupo je razmišljati raditi bez toga. Osobno mi se ne sviđa što neki proizvođači programa nemaju obavezu paušala za update programa. Koliko sam gledao, cijena toga je oko 20% godišnje od cijene programa. Čovjek ne radi update 5 godina i nakon toga traže da plati 100% od cijene programa...Katastrofa. Naplati sve što su radili u zadnjih 5 godina.
covjek-od-leda is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 09:09   #1007
Quote:
covjek-od-leda kaže: Pogledaj post
Obično održavanje uključuje nove verzije (što ne trebaju biti samo zakonske promjene)
drago mi je da si upozorio na nebuloze koje kolega još potkrepljuje potpuno krivo interpretiranim zakonom. Ali opet se vraćamo na staru temu, nove verzije se nikako ne mogu nazvati održavanjem, nego osvježavanjem. I to bi moralo biti u cijeni (ili onda barem napomenuto da nije).

Quote:
Osobno mi se ne sviđa što neki proizvođači programa nemaju obavezu paušala za update programa
možda da se i to zakonski regulira? Tko ne naplaćuje idiotski paušal (čitaj: isisavanje love od naivnih korisnika) za ono što bi ionako već moralo biti u cijeni, tome najmanje tri godine zatvora
Posl3k is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 09:58   #1008
Quote:
Posl3k kaže: Pogledaj post
drago mi je da si upozorio na nebuloze koje kolega još potkrepljuje potpuno krivo interpretiranim zakonom. Ali opet se vraćamo na staru temu, nove verzije se nikako ne mogu nazvati održavanjem, nego osvježavanjem. I to bi moralo biti u cijeni (ili onda barem napomenuto da nije).

možda da se i to zakonski regulira? Tko ne naplaćuje idiotski paušal (čitaj: isisavanje love od naivnih korisnika) za ono što bi ionako već moralo biti u cijeni, tome najmanje tri godine zatvora
Po meni osvježavanje nikako ne bi trebalo biti u cijeni programa. Razumijem zašto to ljudi naplačuju. Ako je u pitanju najam programa, onda ok...napraviš tako da bude, ali ako kupiš program, ne trebaš dobiti i sve nove verzije. U konačnici, kupiš auto, redoviti servis nije besplatan. Džava donese zakon da svi auti moraju imati abs, zašto bi proizvođač ili diler bio taj koji će to financirati (hipotetski).

Ovo drugo....sad tek vidim što sam napisao. Ok je da firma ne naplačuje nekakav paušal, no nije mi ok da ako želim novu verziju da platim sav ukupni paušal za period kada nisam imao sklopljen ugovor o tome.
Ako je paušal samo paušal bez ičega, onda nema smisla, ali ako taj paušal uključuje neku uslugu, onda ima smisla. Proncip nešto za ništa nikada nije imao smisla. Uostalom....korisnička podrška mora raditi. Kome dati prednost? Naravno onome koji ima nekakav ugovor o nečemu.
covjek-od-leda is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 10:06   #1009
Quote:
Posl3k kaže: Pogledaj post
drago mi je da si upozorio na nebuloze koje kolega još potkrepljuje potpuno krivo interpretiranim zakonom.
Ajde nemojmo to onda nazvat ni održavanje, ni support ni administriranje nego 'ono'. Ako treba odredit nekog da nešto napravi, kako god to 'nešto' nazvali - bit je ista.

A evo, što sad, zakonska odredba može bit nebuloza, ali - tu je. Pa kad te netko pita kako ćeš se pravdat da je neka zakonska odredba nebuloza??? Privatno govoreći, ima tih nebuloza koliko hoćeš, ali tu sam samo naveo ono što piše u Zakonu/Pravilniku.

Nego, možda je 'održavanje' nezgodan termin, jer se odmah pomisli na neki paušal i plaćanje nekoga za to. E to nisam rekao, održavanje baze podataka može radit bilo tko (ako to zna), pa može i besplatno ili da je u cijeni nečega drugoga, zašto ne. Jedino, to treba i napisat i stat iza toga. Za male korisnike i ja mislim da bi moglo bit u cijeni programa, ali to mora procijenit svaki dobavljač programa za sebe.
BampY is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 14:42   #1010
Quote:
BampY kaže: Pogledaj post
Ajde nemojmo to onda nazvat ni održavanje, ni support ni administriranje nego 'ono'. Ako treba odredit nekog da nešto napravi, kako god to 'nešto' nazvali - bit je ista.

A evo, što sad, zakonska odredba može bit nebuloza, ali - tu je. Pa kad te netko pita kako ćeš se pravdat da je neka zakonska odredba nebuloza??? Privatno govoreći, ima tih nebuloza koliko hoćeš, ali tu sam samo naveo ono što piše u Zakonu/Pravilniku.

Nego, možda je 'održavanje' nezgodan termin, jer se odmah pomisli na neki paušal i plaćanje nekoga za to. E to nisam rekao, održavanje baze podataka može radit bilo tko (ako to zna), pa može i besplatno ili da je u cijeni nečega drugoga, zašto ne. Jedino, to treba i napisat i stat iza toga. Za male korisnike i ja mislim da bi moglo bit u cijeni programa, ali to mora procijenit svaki dobavljač programa za sebe.
slažem se da je to samo jedan od brojnih nepotrebnih zakona koji reguliraju nešto što se podrazumijeva. Ali radi se o backupu (koji i ne mora biti dirketno povezan samo sa knj. programom, nego obično sa svim korisnim podacima na serveru/računalu), pa nemojmo to zvati održavanjem.
Usporedba sa održavanjem auta nije dobra, to su kruške i jabuke, tamo imamo habajuće dijelove, a jedinice i nule se ne habaju. Haba se ventilator na procesoru ali to je održavanje hw.
I naravno da će o ugovornim opcijama odlučivati kupac, ali mi smo ovdje da prenesemo svoje primjedbe i prijedloge. I da doprinesemo manjem zbunivanju, muljanju i izrabljivanju manje informiranih (kojima to nije ni posao, ja kad kupujem vešmašinu isto idem pogledati što vele o dotičnoj oni koji su već kupovali i koristili, a pogotovo oni sa objektivnim, argumentiranim mišljenjima).
Posl3k is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 15:27   #1011
Quote:
Posl3k kaže: Pogledaj post
....usporedba sa održavanjem auta nije dobra, to su kruške i jabuke, tamo imamo habajuće dijelove, a jedinice i nule se ne habaju. Haba se ventilator na procesoru ali to je održavanje hw.
.
...unatoč komentaru mislim da ti je jasno što sam htio reći....

Zamisli situaciju....kupim program koji u sklopu trenutnih funkcionalnosti zadovoljava sve zakonom proizsane norme. Odlučim da neću surađivati s programerima u vidu "ja tebi pare,a ti meni nešto drugo". Država dođe i propiše neki novi zakon, odredbu, a koja bi trebala biti obuhvačena opcijom u djelu programa koji koristim. Zar ne bi bilo bezobrazno od mene, očekivati da mi programeri tu doradu daju besplatno?
covjek-od-leda is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 15:56   #1012
Možda u prvih godinu dana ne bi bilo bezobrazno pošto je to po mojem iskustvu nekakav razumni rok za besplatnu podršku... ali nakon toga, bez paušala ništa...

Ono što vidim bezobrazlukom sa strane nekih programera je da uzimaju paušal, i onda još dodatno naplaćuju na kraju godine za otvaranje novih knjiga (jer ima i takvih gdje bez programera nemožeš novu godinu započet radit)...

Ja recimo već 10 godina plaćam svaki mjesec ugovoreni paušal i dosad nisam platio NITI JEDNU KUNU dodatno za bilo kakve izmjene, dorade, moje "fiksideje"... a bilo je toga podosta... bilo kakva zakonska izmjena dođe spremna do mene prije nego izađe u službenim "listovima"... ponekad programera trebam i do 3 puta tjedno kad recimo želim nekakve fancy dorade u programu ili nove evidencije... a ponekad ga ne vidim i po nekoliko mjeseci...

A za primjer, mom klijentu kojem vodim knjige u njegovom posl. prostoru, samo dodavanje OP/OTP obrasca i dorada za nove stope poreza (da se jednim klikom sve može promjenit "stare stope -> nove stope" i obrnuto) je koštalo kao moj tromjesečni paušal...

Po meni paušal jedino ima smisla kad možeš imat povjerenja u suradnika da će ti stvarno u toj cijeni paušala i isporučit ono što je dogovoreno... ali ako ti uz paušal još moraš plaćat dodatne stvari poput zakonskih update-ova (naravno ako te stvari nisu van granica zdrave pameti), onda paušal gubi svoj smisao...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 15:56   #1013
Quote:
covjek-od-leda kaže: Pogledaj post
...unatoč komentaru mislim da ti je jasno što sam htio reći....
zato i nastaju nesporazumi, jer bi netko trebao znati što je onaj drugi mislio.

Quote:
Zamisli situaciju....kupim program koji u sklopu trenutnih funkcionalnosti zadovoljava sve zakonom proizsane norme. Odlučim da neću surađivati s programerima u vidu "ja tebi pare,a ti meni nešto drugo". Država dođe i propiše neki novi zakon, odredbu, a koja bi trebala biti obuhvačena opcijom u djelu programa koji koristim. Zar ne bi bilo bezobrazno od mene, očekivati da mi programeri tu doradu daju besplatno?
Svaki rad se plaća, da li se to uračuna u cijenu programa, cijenu najma ili se plati posebno. Isto tako, postprodajni uvjeti obično definiraju što točno spada u naplaćeno a što je izvan toga. Praksa ide u dva smjera. Jedni imaju astronomske cijene, pa je sve uključeno (iako je rijetko točno definirano što je to sve, ali imaš i kupaca koji naručuju: da ima sve što mi treba, pa onda se valjda takvi tu nađu). Drugi idu sa diskont cijenama ali je puno toga isključeno. Zato ja volim napraviti trogodišnji zbroj svih troškova (nešto kao u bankama eks kamata), pa onda tek dobiješ kakav takav dojam o stvarnoj cijeni. Pa to staviš u odnos prema kvaliteti (programa i pratećih usluga) i onda tek imaš parametar za ocjenu pojedinog proizvoda. A priče o potrebi za nekakvim svemirskim održavanjem nula i jedinica samo služe za zamagljivanje priče, kako bi se lakše prodalo muda pod bubrege.
Posl3k is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 16:05   #1014
Quote:
Posl3k kaže: Pogledaj post

Svaki rad se plaća, da li se to uračuna u cijenu programa, cijenu najma ili se plati posebno. Isto tako, postprodajni uvjeti obično definiraju što točno spada u naplaćeno a što je izvan toga. Praksa ide u dva smjera. Jedni imaju astronomske cijene, pa je sve uključeno (iako je rijetko točno definirano što je to sve, ali imaš i kupaca koji naručuju: da ima sve što mi treba, pa onda se valjda takvi tu nađu). Drugi idu sa diskont cijenama ali je puno toga isključeno. Zato ja volim napraviti trogodišnji zbroj svih troškova (nešto kao u bankama eks kamata), pa onda tek dobiješ kakav takav dojam o stvarnoj cijeni. Pa to staviš u odnos prema kvaliteti (programa i pratećih usluga) i onda tek imaš parametar za ocjenu pojedinog proizvoda. A priče o potrebi za nekakvim svemirskim održavanjem nula i jedinica samo služe za zamagljivanje priče, kako bi se lakše prodalo muda pod bubrege.
to ej ok....uglavnom, sve se svodi na to da korisnik programa mora biti upoznat s uvjetima prije sam ekupnje. Ako na njih pristane, nema problema. Naravno da ne treba servisirati nule i jedinice. To nitko ne tvrdi. VTi je spomenuo što on traži i kako plaća. E ako to nazoveš "održavanje" onda stavka i ima smisla. E upravo je to ono održavanje o kojem mi pišemo.
covjek-od-leda is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 16:07   #1015
Quote:
Posl3k kaže: Pogledaj post
drago mi je da si upozorio na nebuloze koje kolega još potkrepljuje potpuno krivo interpretiranim zakonom. Ali opet se vraćamo na staru temu, nove verzije se nikako ne mogu nazvati održavanjem, nego osvježavanjem. I to bi moralo biti u cijeni (ili onda barem napomenuto da nije).
ne slažem se... podrška u nekom razumnom vremenskom roku DA... ali doživotni update-ovi sigurno ne...

povukao si paralelu sa servisiranjem auta... ali bolje da si povukao paralelu s nečim puno bližim...Recimo Windowsi... kupiš Windows 98 i imaš pravo na sve update-ove za Windows 98... no ako želiš prijeći na novu verziju Windowsa, morat ćeš to kupit ponovno kao da nikad nisi imao Win98... a opet imaš neki vid "pretplate" pa imaš prava i na novi software bez doplate i sl.

Možeš ti uzimat nekakve programe bez "paušalne podrške" pa da budeš zadovoljan kroz duži vremenski period (tipa Office, AutoCAD i sl.) jer se ne vežu na nikakve propise ili promjene bilo kakve vrste...

Ali knjigovodstveni program je nešto što se stalno nadograđuje i mijenja sukladno zakonima, i malo je preoptimistično očekivat da ćeš kupit knjigovodstveni program za XYZ kuna i reć TO JE TO!!!
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 17:19   #1016
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
ne slažem se... podrška u nekom razumnom vremenskom roku DA... ali doživotni update-ovi sigurno ne...
pa o tome i ja govorim, pročitaj još jednom. ajmo to nazivati podrškom, ali ne održavanjem. I naravno da ne možeš u nekoj cijeni dobiti doživotno nešto, nego to ima neki rok. Ako je najam onda dok traje najam, ako je krajnja cijena onda višegodišnja (ili kako je već definirano uvjetima).

Quote:
kupiš Windows 98 i imaš pravo na sve update-ove za Windows 98... no ako želiš prijeći na novu verziju Windowsa, morat ćeš to kupit ponovno kao da nikad nisi imao Win98... a opet imaš neki vid "pretplate" pa imaš prava i na novi software bez doplate i sl.
ni ova paralela nije najbolja. Naime, tu dobivaš tehničke updejtove, ali ne i zakonske (jer windoze nemaju veze sa zakonima, osim antitrustovskim, hehe). A baš je u tim zakonskim izmjenama caka. Za očekivati je da ćeš tehničke updjetove dobivati, ali zakonske? Neke da, ali ne sve. Kako to definirati? Neke firme to definiraju da je u cijenu uključeno sve što nije dopuna na nekom obrascu (znači ako se promijeni stopa sa 22 na 23), neki sve za što je potrebna promjena strukture baze (a to opet ovisi o koncepciji pojedine baze, tako da opet mućak), ali nitko to ne definira precizno (barem ja nisam sreo).
Quote:
Ali knjigovodstveni program je nešto što se stalno nadograđuje i mijenja sukladno zakonima, i malo je preoptimistično očekivat da ćeš kupit knjigovodstveni program za XYZ kuna i reć TO JE TO!!!
pa o tome i pričamo, ali to se ne zove održavanje, nego osvježavanje, podrška, nadogradnje ili kako već. Jer održavanje je riječ pod kojom se prodaju muljaže, zato je mrzim. A paušali isto tako. Obično se pod njima isto prodaje svašta. Tvoj primjer zorno govori da te muljaju, samo si ti ipak zadovoljan, jer eto, sve radi, malo to možda preplatiš, ali nema veze dok radi. A da si plaćao po potrebi, možda bi bilo duplo manje. U teoriji možda i duplo više, pa bi ti bio na dobiti, ali onda bi izgubili programeri, a to se vjeruj neće dogoditi. Uvijek si u paušalima ti zakinut.
Još nešto u vezi paušala. Ja ne razumijem MJESEČNE paušale. Tko veli da će svaki mjesec biti nešto za raditi? Ja razumijem avansnu uplati za određeni broj sati (recimo uplatiš avansno za 20, 50, 100... sati, čim više tim manja cijena po satu) pa trošiš kad trebaš. Programeri muljatori tome prigovaraju da si onda ne mogu planirati. Ma nemoj, pa i po mjesečnom paušaliranju (iliti pedaliranju naivnih) se može dogoditi da svi baš nešto trebaju u isto vrijeme. A da ne velim da u praznim mjesecima niti ne dolaze (ili dođu popit kavicu, alo ja ne plaćam da ti kod mene piješ kavicu i prodaješ sline), ali uredno paušal naplaćuju. Pa nek onda kad nema poslu prebacuju u slijedeći mjesec. Ko naši dragi mobitel operateri
Posl3k is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 17:51   #1017
Quote:
ni ova paralela nije najbolja. Naime, tu dobivaš tehničke updejtove, ali ne i zakonske (jer windoze nemaju veze sa zakonima, osim antitrustovskim, hehe)...
A čega se ti update-ovi tiču??? Funkcionalnosti, tj. izdaju se zakrpe kad nešto zašteka... nećeš ti ništa novo dobit u update-ovima Windowsa, to je sigurno... samo će nešto što je radilo na jedan način, to nakon update-a radit na malo drugačiji/sigurniji način...

Quote:
Tvoj primjer zorno govori da te muljaju, samo si ti ipak zadovoljan, jer eto, sve radi, malo to možda preplatiš...
Mene nimalo ne muljaju jer sam JA taj koji je potpisao ugovor i ništa mi nije nametnuto... tako isto sam mogao ne potpisat i plaćat "po dolasku"... da mi je nametnuto nešto tada bi to nazvao muljanjem... u cijeloj priči je bitno to da znam podosta o računalima pa mi podrška takve vrste nije zatrebala (mada ju plaćam)... ali nedajbože da mi se nešto dogodi, a da dođe do nekog problema kojeg moji zaposlenici neće znat riješit, moj programer će u roku 2 sata bit kod mene i to riješit bez da išta naplati... nevezano jel on to riješi za 10 minuta ili pak treba dolazit 10 dana za redom na cijeli dan...

no na drugu stranu ima dosta mojih kolega koji su uzeli program na moju preporuku a koji nisu toliko upućeni u računala, pa zovu za svaku sitnicu bilo da je vezana uz funkcioniranje programa ili nije uopće vezana uz program, jer oni u većini slučajeva neznaju uz što je vezana greška koja im se dogodi u radu... također ništa dodatno ne plaćaju tu uslugu unatoč tome što znaju zagnjavit onako poštenski...

Druga bitna stvar je prioritet... meni je bitno kad nešto trebam da to dobijem ONDA KAD TO TREBAM a ne da slušam izgovore i da moram čekat na red...

Uvijek sam svaku izmjenu dobio u najkraćem mogućem roku od traženja i nikad niti jedno moje pitanje nije ostalo neodgovoreno niti zahtjev neispunjen...

Jest da ja u roku 6 mjeseci platim paušala koliko neki izdvoje za cijeli knjigovodstveni program i onda još jambraju da im je puno, ali ja nemoram u slučaju problema ili nejasnoća gubit dane i sate na telefonu ili internetu da bi pronašao rješenje, nego nazovem i u roku odmah imam rješenje... nemoram razbijat glavu kako napravit neku evidenciju ili kako nešto olakšat/ubrzat/pojednostavit, nego nazovem, kažem što mi treba i šta mi je na pameti i programer to za mene osmisli i u roku 1-2 dana dobijem to...

Nekome to ne vrijedi ništa... MENI to vrijedi puno više nego što plaćam...

Neko ode na servis s autom tek kad neka lampica zasvijetli ili kad auto stane... a ja auto redovito održavam... i lampice se ne pale i auto ne staje

Quote:
Pa nek onda kad nema poslu prebacuju u slijedeći mjesec. Ko naši dragi mobitel operateri
paušal nema veze s onim što operateri prebacuju... prebacivanje je STVARNI UTROŠAK... ali ne prebacuju ga unedogled nego samo jedan mjesec jel tak? a šta ako ne potrošiš niti u drugom mjesecu?? bacio si novce

Paušal je ono što kod HT-a zovemo pretplatom, pa sad koristio ti to ili ne, plaćaš mjesečno... makar ne potrošiš niti jednog impulsa, plaćaš određeni iznos mjesečno...

Pa onda kod ADSL-a imaš paket od 15GB... i brzinu veze... i ti ćeš to platit koristio ti to ili ne... platit ćeš taj paket od 15GB makar ne potrošio niti jedan MB... ali ga plaćaš po "povlaštenoj cijeni" jer si to ugovorio...

No ti možeš plaćati i po potrošenom i ne ugovarat nikakve pakete, a onda će te tih 15GB koštat puno više nego što te koštaju u "paketu"...

E to je poanta paušala... da si svako sam procijeni jel se njemu isplati imat paušal ili ne... da li će njegove potrebe koštat više po dolasku ili paušalno u određenom vremenskom razdoblju.
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 18:07   #1018
Quote:
Posl3k kaže: Pogledaj post
Još nešto u vezi paušala. Ja ne razumijem MJESEČNE paušale. Tko veli da će svaki mjesec biti nešto za raditi?
Još samo jedno pitanje... s kakvim poslom se baviš? Jel imaš svoju firmu za knjigovodstvo ili radiš u nekoj firmi u knjigovodstvu? ili nešto treće?

U svakom slučaju, kako bi ti reagirao da ti neko plaću isplaćuje po stvarnom učinku... pa da ti lijepo gazda kaže, e ovaj mjesec nismo imali ništa papirologije pa će tebi plaća biti 1200,00kn... nema veze što ti je ugovorena plaća 4000, ti ćeš dobit 1200...

A onda drugi mjesec kad se potrgaš od posla ćeš dobit samo 4000 jer je toliko ugovoreno... nema veze što si radio duplo od "normalnog" i obradio duplo više dokumentacije... dobijaš samo 4000...

Ili u slučaju knjigovodstvenog servisa:
1. imaš klijenta koji ti plaća fiksnu cijenu svaki mjesec nevezano za to što recimo u 2-3 mjeseca u godini nije imao niti 10% količine dokumentacije a ostale mjesece je imao normalnu količinu dokkumentacije
2. imaš klijenta koji u svega par mjeseci ima posla i donosi papire samo onda i samo tada plaća

Koji klijent ima prioritet u tvojim očima?

Da li je ista cijena neke dodatne usluge koju oni zatraže od tebe?

Ja recimo onima koji mi plaćaju fiksno, porezne prijave za sve "ukućane" napravim i odnesem na PU BESPLATNO... kod nekih je to i do 8-9 dodatnih prijava godišnje... i nije mi teško niti sam ikad pomislio na to da naplatim nešto extra...

Ali onima koji mi dolaze samo kad nešto trebaju (npr. obrtnici van sustava PDV-a koji mi jednom godišnje donese brdo papira da mu napravim poreznu prijavu i drugi put da mu napišem hrpu virmana za doprinose i ostalo) i koje se "pogađaju" za cijenu izrade porezne prijave ko da su na placu i cigane se za svaku kunu, svaku uslugu naplaćujem posebno i nema gratis poslova...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 12:51   #1019
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
Jest da ja u roku 6 mjeseci platim paušala koliko neki izdvoje za cijeli knjigovodstveni program i onda još jambraju da im je puno, ali ja nemoram u slučaju problema ili nejasnoća gubit dane i sate na telefonu ili internetu da bi pronašao rješenje, nego nazovem i u roku odmah imam rješenje...
ako imaš viška novaca onda je tako najbolje, jer sve ti radi, navikao si na program i neda ti se tražiti povoljniju a jednako kvalitetnu soluciju. No, nemoj samo reći da da takva ne postoji, zato jer ti ne znaš za nju.
Quote:
Neko ode na servis s autom tek kad neka lampica zasvijetli ili kad auto stane... a ja auto redovito održavam... i lampice se ne pale i auto ne staje
opet si ti na autoservisu nemaju se što jedinice i nule održavat, to smo se već dogovorili, a o održavanju hw i sistema možemo razgovarati, ali to je druga tema
Quote:
E to je poanta paušala... da si svako sam procijeni jel se njemu isplati imat paušal ili ne... da li će njegove potrebe koštat više po dolasku ili paušalno u određenom vremenskom razdoblju.
slažem se, ali mi se čini da si ti procijenio krivo ili u trenutku odabira nisi znao za kvalitetniju varijantu ali sa puno nižom cijenom i poštenijim pristupom
Posl3k is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 12:57   #1020
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju, kako bi ti reagirao da ti neko plaću isplaćuje po stvarnom učinku... pa da ti lijepo gazda kaže, e ovaj mjesec nismo imali ništa papirologije pa će tebi plaća biti 1200,00kn... nema veze što ti je ugovorena plaća 4000, ti ćeš dobit 1200...
nisam dobio dojam da radiš u državnoj firmi, ali ovo ko da priča netko na državnoj sisi pa mu nitko ne mjeri učinak jer ga je ionak barba Luka zaposlio, pa to nitko ne smije gledat. Koliko sam ja upoznat u normalnim (privatnim) firmama se učinak i te kako gleda, o njemu ovisi varijabilni dio plaće, a honoraci (pogotovo oni koji rade na proviziju) često baš ništa ne dobe (nekad čak ni za troškove) jer taj mjesec nisu ništa prodali. Koliko je to pošteno, to je opet tema za sebe. Uglavnom, opet skrećeš na drugu temu. Mjesećna plaća stalnog radnika i ugovor sa tvojim poslovnim suradnikom (programerom u ovom slučaju) su dvije različite stvari. Ti sigurno npr. ne kupuješ novi uredski stol svaki mjesec (jer se sve mora mjesečno po tebi) nego onda kada ti treba i onda ga valjda i platiš, a ne plaćaš mjesečne paušale jer će ti možda nekad zatrebati novi stol.
Posl3k is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:34.