Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2014., 22:30   #21
Lightbulb

Quote:
VitezM kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam mrtvozornik (tj. doktor) ne može napisati Smrtni list. On samo utvrđuje uzrok smrti i daje potvrdu o smrti. Dokumentacije se šalje u matični ured gdje matičar izrađuje osmrtnicu, na temelju koje se kasnije može podići Smrtni list i Izvod iz matice umrlih.

Tu je opisan cijeli zakonski postupak:
http://www.poslovniforum.hr/zakoni/z...led_umrlih.asp
Članak 11 odgovara na vaše pitanje.

No s obzirom kako nam je država organizirana, sve je moguće. No mislim da u svakom slučaju procedura mora ići preko matičnog ureda. U mom slučaju me matični ured nije kontaktirao u vezi imovinske dokumentacije koja bi se trebala priložiti osmrtnici, pa su mi rekli da se javim na općinski sud. No na kraju sam svu dokumentaciju jednostavno podnio kod javnog bilježnika tokom ostavinske rasprave i nije bilo problema.
hvala ti lijepa,sve sam obavila.
ali ako nekome zatreba evo............
sa potvrdom o smrti od mrtvozornika moraš obavezno ići kod matičara,(prema mjestu stanovanja pokojnika)
on izdaje smrtni list,kojim dalje ideš na odjavu pokojnika na socijalno i ako plačaš dopunsko.
ako je pokojnik u mirovini ideš u tvrtkovu na odjavu mirovine.
kod matičara još moraš prijaviti i ako je potrebna ostavinska rasprava.
matični ured sam šalje pisani obrazac na općinski sud,a dalje samo čekaš da ti javni bilježnik kojeg sud odabere pošalje poziv za ostavinu....
vrlo je jednostavan i brz postupak u svim ustanovama gdje dođeš,
jedino što moraš smrtni list iskopirati u par primjeraka...
i da,moraš osobu sam odjaviti u vodoprivredi.............
tako je u zagrebu....24,00 kune dođe smrtni list,ostalo je sve besplatno....
ako nekom zatreba,slobodno pitajte,
a tebi još jednom hvala na trudu....
ps,
naravno nakon odlaska mrtvozornika,moraš sam zvati pogrebno društvo.
ja sam to obavila u radićevoj i vrlo,vrlo su ljubazni....
eto zlu netrebalo,
možda sam pomogla još nekome.............
__________________
* Ti si ponos mog Zagreba grada, u kojem zakon Purgera vlada.ja bit ću sa tobom i u nebo kad uđem, ja Dinamo volim jer on mi je suđen! *
* Bad Blue Boys, Bad Blue Boys, Bog i konjica, neka živi Dinamo i majka Hrvatska ! Bad Blue Boys, Bad Blue Boys, Bog i konjica, neka živi Bjelica i majka Hrvatska! *
asid is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 12:09   #22
Smrtni list uzmite samo jedan orginal..
Jer nije potrebno davati 25 kuna za svaki dodatni orginal, pošto je raznim institucijama dovoljna kopija (ukoliko traže orginal inzistirajte da uzmu kopiju)..Čak ne trebate ni kopirati, gospoda uhljebi imaju fotokopirne aparate svugdje..
Monro is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 16:28   #23
Molim admina (ako može) staviti ovo kao početni post teme.

Pošto mi je preminuo otac i u zadnja dva tjedna s mamom obavljam za njim papirologiju, dok mi je još svježe, evo ono što smo mi napravile što se tiče njegove odjave.

Ono što možete u ta dva tjedna dok čekate izradu smrtnog lista, je napraviti popis imovine pokojnika (pokretnine i nekretnine), te po mogućnosti prikupiti potrebnu dokumentaciju, tako da kada vas javni bilježnik pozove na ostavinsku raspravu, znate s čime je pokojnik raspolagao, kome je ostavio (ako je imao oporuku) i da možete to originalnom dokumentacijom potkrijepiti.

SMRTNI LIST
Prijava smrtnog slučaja matičnom uredu razlikuje se ovisno o tome je li osoba umrla u stanu ili zdravstvenoj ustanovi. Kada je smrtni list izrađen, isti se podiže u Matičnom uredu. Može se telefonski provjeriti, a to obično bude za otprilike dva tjedna nakon nastanka smrti. Cijena jednog original primjerka Smrtnog lista je 20kn državnih biljega (koji se moraju donijeti sa sobom), te 4kn obrazac koji se ispunjava prije podizanja istoga. S kopijama (uz predočenje originala) potrebno je obići sve ostale ustanove. Dakle 1 original primjerak je dovoljan. U Matičnom uredu potrebno je znati sve podatke o pokojniku (ime, prezime, datum rođenja, datum smrti, ime oca, ime majke, nekretnine i pokretnine u vlasništvu koje se prijavljuju u nasljeđe...), te predočiti osobnu iskaznicu - vlastitu i od pokojnika, te dokaz o srodstvu (npr. vjenčani list ako smrtni list podiže supružnik).

HZMO
Ako je osoba primala mirovinu, smrt iste treba prijaviti područnoj službi Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje. Područna služba u Zagrebu je na adresi Tvrtkova 5. HZMO dojavljuje banci isti dan, te ona po njihovom nalogu blokira sve račune pokojnika u banci u kojoj je primao mirovinu. U ostale banke (ako je pokojnik imao otvorene račune u više banaka) potrebno je otići osobno prijaviti smrt pokojnika kako bi se računi blokirali do pravomoćnog rješenja o nasljeđivanju zbog sprečavanja zloupotrebe kartica pokojnika.

HZZO
Za odjavu sa osnovnog i dopunskog zdravstvenog osiguranja, potrebno je otići u Regionalni ured Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje sa smrtnim listom i karticama osnovnog i dopunskog zdravstvenog osiguranja. Regionalni ured u Zagrebu je na adresi Jukićeva 12.

PREBIVALIŠTE
Za odjavu prebivališta, odnosno osobne iskaznice i/ili putovnice, potrebno je otići u nadležnu Policijsku upravu sa smrtnim listom i dokumentima pokojnika. Policijska uprava zagrebačka je na adresi Petrinjska 30. Ako je pokojnik posjedovao putovnicu koja je istekla (što je vidljivo u sustavu MUP-a), istu je potrebno donijeti na poništenje bez obzira na istek.

VOZILA
Ako je potrebno iz bilo kojeg razloga privremeno (na 90 dana) ili trajno napraviti odjavu vozila, potrebno je otići u nadležni Odsjek za prometne isprave. U Zagrebu je to na adresi Heinzelova 98. Potrebno je donijeti smrtni list, OČIŠĆENE registracijske pločice, knjižicu vozila odnosno prometnu dozvolu, te državni biljeg od 20kn.

MIROVINSKO II. I/ILI III. STUP
Ako je pokojnik bio korisnik isplate Mirovine iz II. ili III. stupa, potrebno je prijaviti njegovu smrt u najbližem mirovinskom osiguravajućem društvu u kojemu je pokojnik bio korisnik mirovine, jer se ista nasljeđuje.

KREDITNE KARTICE
Ako je pokojnik bio korisnik kreditnih kartica u banci u kojoj nije primao plaću, odnosno mirovinu, potrebno je kontaktirati s pozadine tih kreditnih kartica informacije (Mastercard, Diners, VISA, American Express...) i blokirati iste. Isto tako American Express, npr. ima s Generali osiguranjem d.d. ugovor o otpisu duga do 5.000,00kn, pa nije loše provjeriti i kod drugih.

ODJAVA STANARA
Ako je pokojnik živio u zgradi, potrebno je preko predstavnika stanara kontaktirati upravitelja zgrade i raspitati se o odjavi pokojnika. Ako je potrebno, pokojnika se može odjaviti sa sljedećih režija faksiranjem smrtnog lista, kopije posljednje uplatnice i dopisa u kojemu se traži odjava člana.

Ovo je za Zagreb:
voda
ZAGREBAČKI HOLDING D.O.O.
PODRUŽNICA VODOOPSKRBA I ODVODNJA
Eleonore Patačić 1B, ZAGREB
fax 01 61 63 677

odvoz smeća
ZAGREBAČKI HOLDING
PODRUŽNICA ČISTOĆA
Zagreb, Radnička 82
fax 01 61 87 038

grijanje
HEP – TOPLINARSTVO d.o.o.
MIŠEVEČKA 15a, ZAGREB
fax 01 61 31 966

Gradska plinara Zagreb – Opskrba d.o.o.
Radnička cesta 1
10000 Zagreb
fax 01 630 26 83

struja
ELEKTRA ZAGREB
GUNDULIĆEVA 32, ZAGREB
fax 01 46 01 307

komunalije
GRADSKI URED ZA PROSTORNO UREĐENJE, IZGRADNJU GRADA, GRADITELJSTVO, KOMUNALNE POSLOVE I PROMET
GRAD ZAGREB, REPUBLIKA HRVATSKA
fax 01 45 65 887
Lulu85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 13:19   #24
Dižem malo ovu temu, jer želim pitati je li potrebno ići osobno na MUP odjaviti umrlu osobu (odnijeti poništiti osobnu) ili to ide po automatizmu. Kod nas je u slučaju smrtnog slučaja matičarka u općini rekla da odjava HZZO-u i mirovinskom ide po automatizmu i da ništa nikamo ne moramo nositi (i zaista je sve sređeno po automatizmu, provjerili smo), a odjavu na MUP-u također nije ni spominjala.
Quote:
Romantica kaže: Pogledaj post
Sad pregledavajući temu, vidjeh da spominjete odjavu umrle osobe u MUP-u
Bogmeć ja to nisam odradila. Matičarka mi je rekla za HZZO, Mirovinsko, ali o MUP-u ni riječ.
Ja sam bila uvjerena da to ide nekim automatizmom
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Ista stvar Napravila sam sve što su mi rekli da moram napraviti, ali MUP nitko nije spominjao. Zanči moram i na MUP?
Ovdje u Zakonu iz 2015. piše:

https://www.zakon.hr/z/447/Zakon-o-osobnoj-iskaznici

Članak 15.

(1) Osobna iskaznica prestaje važiti i prije isteka roka na koji je izdana ako je:

1. osoba umrla

2. osobi prestalo hrvatsko državljanstvo

3. osoba odjavila prebivalište u Republici Hrvatskoj

4. osoba odjavljena po službenoj dužnosti iz zbirke podataka o prebivalištu i boravištu u Republici Hrvatskoj.

(2) Osoba mora osobnu iskaznicu vratiti policijskoj upravi odnosno policijskoj postaji koja ju je izdala odmah nakon nastupanja razloga iz stavka 1. točaka 2. i 3. ovoga članka, a kod nastupanja razloga iz stavka 1. točke 4. ovoga članka u roku od osam dana od dana izvršnosti rješenja o odjavi po službenoj dužnosti iz zbirke podataka o prebivalištu i boravištu u Republici Hrvatskoj.

(3) Punoljetni član kućanstva umrle osobe iz stavka 1. točke 1. ovoga članka dužan je osobnu iskaznicu umrle osobe vratiti policijskoj upravi odnosno policijskoj postaji koja ju je izdala u roku od 15 dana od dana smrti osobe.

(4) Ako osoba odnosno punoljetni član kućanstva umrle osobe ne vrati osobnu iskaznicu u roku iz stavka 3. ovoga članka, policijska uprava odnosno policijska postaja će joj evidentirati status nevažeće osobne iskaznice u evidenciji osobnih iskaznica.

(5) Nakon što se osobnoj iskaznici koja je prestala važiti zbog razloga iz stavka 1. ovoga članka evidentira status nevažeće osobne iskaznice u evidenciji osobnih iskaznica, automatski se pokreće zahtjev za opoziv certifikata.

---

Dakle, je li član obitelji koji nije vratio osobnu iskaznicu preminule osobe na MUP u nekom određenom roku podložan nekim prekršajnim odredbama ili ne?
Solitary is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2022., 17:29   #25
Update teme.
Napokon svi kompjuteri u državnim tijelima imaju svoju funkciju... Obavili prijavu smrti tj. popunili Zahtjev za izdavanje Smrtnog lista na općini Medveščak i gosp. matičar je rekao da ne moramo više nigdje nikamo ići (mirovinsko, zdravstveno, MUP - ovo sam dodatno pitala). Jedino trebamo odraditi neke "privatne" odjave tipa odjava telefona, kabelske TV i sl.

Popunili smo i jedan dodatni obrazac s podacima o imovini preminule osobe i nasljednicima što će oni dostaviti sudu, a sud određenom javnom bilježniku... i samo čekamo da dobijemo poziv od j.b.
Gepetto is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2022., 18:39   #26
Tko odlučuje gdje će se pokojnik ukopati?

Ne znam pripada li to ovdje.... Tko odlučuje gdje će se pokojnik ukopati? Je li to regulirano zakonom? Jesu li to njegovi nasljednici i što ako se oko toga ne slažu?
__________________
Nemam vremena za duge upise.
brodačka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2022., 21:21   #27
Ako ima suprugu, onda odlučuje ona, ako je nema, onda djeca. Ako ih nema.. ide se dalje.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2022., 17:18   #28
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ako ima suprugu, onda odlučuje ona, ako je nema, onda djeca. Ako ih nema.. ide se dalje.
Je li to regulirano nekim zakonom? Zašto je želja supruge važnija od želje djece?
__________________
Nemam vremena za duge upise.
brodačka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2023., 19:05   #29
Ako znate odgovor možda. Tko po zakonu treba snositi troškove pogreba? Tetin sin se uopće ne brine za nju i privremeno bi ju dok se ne oporavi od operacije uzeli k sebi. Ali u slučaju da se najgore desi može li se njega zakonski natjerati da plati pogreb ?
MyahMarie is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2023., 22:47   #30
Potpišite s tetom ugovor o doživotnom izdržavanju kojim vam ostavljam.. oće li svu pokretnu i nepokretnu imovinu ili kako se već dogovorite i onda je sigurna da će ju imati ko pokopati.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2023., 10:40   #31
Stvar je u tome šta je ona sa svojim dragim sinom potpisala već darovni ugovor i ostavila mu svoj dio kuće. Nije se nikada brinuo o njoj, a sada još i manje. Bila je čak i socijalna radnica koja mi je ukratko rekla da ne mogu oni natjerati nekoga da se brine o nekome. Mada zakon kaže drugačije...
I zapravo mene zanima da li se njega može natjerati da podmiri troškove pogreba ako do toga dođe. Sin ne brine o njoj, ja izostajem sa posla i idem sa njom liječniku i u nabavke i još se bojim tamo dolaziti da me ne napadnu, a njemu ostaje cijela kuća i nikakvi troškovi. Ja na žalost nemam novaca za pogreb pa bih htjela njega nekako prisliti da to isfinancira.
MyahMarie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:21.