Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.05.2011., 11:17   #1741
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovani Acountant,

Iz priloženog je vidljivo kako je nakon primjene antibiotske terapije došlo do pada vrijednosti PSA, međutim, vrijednosti su još uvijek nešto povišene, a omjer f/t PSA nešto snižen, stoga ćete se trebati konzultirati sa svojim urologom.

Lijepi pozdrav.




Poštovani Rock in Rio,

Kao što sam napisao u nekom od prethodnih postova, neki od važnijih parametara spermatograma jesu:

volumen ---------- normalno više od 2,0 ml
koncentracija ----- normalno više od 20 milijuna/ml
pokretljivost ------ normalno više od 50% i brzopokretnih više od 25%
morfologija ------- normalno više od 30% normalnih oblika
vitalnost------------normalno više od 75%
leukociti ----------- normalno manje od 1 milijun/ml

Što se pokretljivosti tiče, bitni su, dakle, progresivna pokretljivost (brzo+sporoprogresivni >50%) i brzoprogresivni spermiji (>25%), i mislim da bi prema računu, iako niste naveli vrijednost, ona trebala dobra.

Ostale važnije parametre niste naveli ali ih možete lako i sami usporediti prema gorenavedenoj shemi, a i sami ste iščitali iz nalaza da su u redu.

Nedavno je, čini mi se, WHO donijela nove (blaže) kriterije definicije normalnog spermiograma ali, kako se ne bavim urologijom, ne znam jesu li još zaživjeli u praksi.

Lijepi pozdrav.
Što se tiče pokretljivosti, leukocita, morfologije to je sve u redu ali mene sada zanima je li problem što je cink na gornjoj granici (3.5) i što su mi citrati dosta viši od normale (58.8) a normala je 10.4-41.6?

Hvala!
__________________
Čitanje kvari vid, dobro vide samo nepismeni
Rock in Rio is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 14:19   #1742
Quote:
BlueWhale kaže: Pogledaj post
1. Difuzna lezija u principu govori da je jetra svojom većom površinom oštećena. Više je mogućih uzroka difuznim lezijama jetre npr. alkoholni hepatitis, steatosis hepatis (masna jetra), virusni hepatitisi (kronični aktivni npr.), medikamentozna oštećenja jetre, autoimuni hepatitisi, toksična oštećenja...Dobro je da ste krenuli od markera za virusni hepatitis jer je to ono što svakako treba isključit pa ako nije to onda dalje u obradu. Virusni hepatitis je npr. čovjek mogao dobiti prije 10 godina a da i ne primjeti simptome tj. da se akutno vrlo blago bolest manifestira. Kod nekih ljudi nakon akutnog stadija usljedi kronični oblik virusnog hepatitisa (B ili C) te ga otkriju nakon dugo vremena.
2. Koliko je ozbiljno ovisi o tome što se krije iza "difuznih lezija".
Hvala na odgovoru.

Jetra se regenerira, jel tako? Ove difuzne lezije i ostali nalazi se mogu popraviti / izlječiti lijekovima / pravilnom prehranom / načinom života itd.???

Molim vas odgovor!
Ecipeci is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2011., 07:44   #1743
Quote:
Rock in Rio kaže: Pogledaj post
Što se tiče pokretljivosti, leukocita, morfologije to je sve u redu ali mene sada zanima je li problem što je cink na gornjoj granici (3.5) i što su mi citrati dosta viši od normale (58.8) a normala je 10.4-41.6?

Hvala!
Poštovani Rock in Rio,

Cink je unutar referentnih vrijednosti, dakle, to je u redu. Pokretljivost je, kako ste naveli, uredna. Najvažniji parametri spermiograma, kako ste sami konstatirali, su uredni i to je vrlo važno i dobro da je tako.

Ne znam imaju li nešto povišeni citrati klinički značaj, pogotovo ako samo taj parametar u cijeloj analazi spermiograma odstupa, a svi ostali su uredni. To ćete ipak morati priupitati urologa koji se time uže bavi.

Lijepi pozdrav.

Quote:
Ecipeci kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru.

Jetra se regenerira, jel tako? Ove difuzne lezije i ostali nalazi se mogu popraviti / izlječiti lijekovima / pravilnom prehranom / načinom života itd.???

Molim vas odgovor!
Poštovana Ecipeci,

Kako je kolega u svom odgovoru već i naveo, prognoza (ishod) jetrene bolesti jako je različita ovisno o kojoj se bolesti radi, a jednako tako i kod iste bolesti (npr. kroničnog hepatitisa B ili C) različite skupine bolesnika imaju različitu prognozu.

Zasada nema dovoljno podataka na temelju kojih bi se moglo utvrditi o kojoj se bolesti radi kod Vašeg supruga i kakva će biti prognoza.

Ono što se može savjetovati u ovom trenutku jest da je redovita tjelesna aktivnost preporučljiva i povoljna, tako da mirovanje u krevetu nikako nije poželjno, ali tjelesnu aktivnost treba prilagoditi svojim mogućnostima.

Način prehrane je potrebno promijeniti u smislu da se uzima veći broj manjih obroka dnevno (npr. četiri do šest), izbjegavaju konzervirana hrana, masna i pržena jela kao i jela s roštilja te gazirana pića; strogo se zabranjuje alkohol; preporučuje se redukcija masti, korištenje biljnih masnoća (maslinovo ulje); preporučuju se voće i povrće u svježem i kuhanom obliku i cjelovite žitarice; kao izvor bjelančevina nemasno meso, meso peradi, obrani mliječni proizvodi, jaja i riba. Ove se preporuke modificiraju ovisno o vrsti jetrene bolesti, tako da se, primjerice, neke namirnice ne smiju konzumirati u određenoj bolesti jetre, no o tome se može reći tek nakon postavljanja točne dijagnoze.

Budite podrška svojem suprugu i nastojte, koliko je god moguće, misliti pozitivno.

Slijedite upute svojih liječnika.

Lijepi pozdrav i želim Vama i Vašem suprugu svako dobro.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2011., 12:51   #1744
pitanjce

imala sam malo snižen kalij:3,77(3,9-5,1) i natrij:136(137-146),liječnik mi je savjetovao da jedem banane i rajčice,no ja mislim da uzrok tog manjka nije prehrana,pa sam na svoju ruku čisto za sigurnost provjerila još neke sitnice poput aldosterona,magnezija,kortizola,PTH,vitamina D3 i kalcija...i sve je u redu osim kalcija:2,63(2,14-2,53)....i kalij i natrij i kalcij su malo van granica normale,vjerojatno nije za zabrinuti se,al se pitam dal da odem sa tim nalazem kalcija kod liječnika,pošto on to nije provjeravao pa ne zna da je povišen...je li taj povišen kalcij uz blago snižen kalij i natrij nešto što bi trebalo dalje istražiti?
Ida Bauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2011., 16:18   #1745
Quote:
Ida Bauer kaže: Pogledaj post
imala sam malo snižen kalij:3,77(3,9-5,1) i natrij:136(137-146),liječnik mi je savjetovao da jedem banane i rajčice,no ja mislim da uzrok tog manjka nije prehrana,pa sam na svoju ruku čisto za sigurnost provjerila još neke sitnice poput aldosterona,magnezija,kortizola,PTH,vitamina D3 i kalcija...i sve je u redu osim kalcija:2,63(2,14-2,53)....i kalij i natrij i kalcij su malo van granica normale,vjerojatno nije za zabrinuti se,al se pitam dal da odem sa tim nalazem kalcija kod liječnika,pošto on to nije provjeravao pa ne zna da je povišen...je li taj povišen kalcij uz blago snižen kalij i natrij nešto što bi trebalo dalje istražiti?
Poštovana Ida Bauer,

Odstupanja u Vašim nalazima natrija, kalija i kalcija su vrlo diskretna. Natrij je, praktički, uredan dok kalij i kalcij vrlo malo odstupaju.

Što se nešto snižene razine kalija i, uvjetno govoreći, natrija tiče, moguće je da se radilo o trenutnom i prolaznom padu koncentracije tih elektrolita, a razlog može biti u nedovoljnom unosu ili, pak, gubitku istih uslijed, primjerice, povraćanja ili proljeva a uoči vađenja krvi i sl.

Je li zaista posrijedi bio prolazni pad koncentracije kalija (i natrija) može se provjeriti njihovim ponovnim određivanjem. Ako su ponovljeni nalazi uredni, tada se vjerojatno i radilo o nečemu takvom.

Jednako tako, važno bi bilo saznati i otkada su ti nalazi, zašto su uopće određivani natrij i kalij, jeste li imali kakvih tegoba u vrijeme njihova određivanja i sl. Koliko mi se čini iz Vašeg upita, a i iz savjeta liječnika, radilo se o slučajnom nalazu, bez nekih tegoba, na temelju kojega je liječnik došao do sličnog zaključka i savjetovao povećani unos kalija konzumiranjem namirnica koje ga sadrže u većoj količini.

Što se kalcija tiče, i on je nešto povišen, ali još uvijek ne toliko da bi takav nalaz predstavljao razlog za zabrinutost. Obično se smatra da se o hiperkalcemiji, dakle, povišenoj koncentraciji kalcija u plazmi radi kada ista prijeđe razinu od 2,7 mmol/l.

Ono što ipak treba napomenuti jest da bi svakako trebali upozoriti svojeg liječnika na ovaj nalaz nešto povišene koncentracije kalcija, koja je, doduše, diskretna i to iz tog razloga što bi valjalo uzeti u obzir eventualne tegobe koje imate i ponoviti određivanje kalcija kako bi se stekao uvid ima li tendenciju daljnjeg porasta, što bi bila indikacija za daljnju obradu.

Kao što vidite, ovaj odgovor je vrlo neodređen i možda bi se zaključak mogao najbolje sažeti u sljedeću rečenicu: zasada razloga za zabrinutost nema, ali je potrebno ponoviti određivanje spomenutih elektrolita kako bi se stekla jasnija slika što je uzrok, doduše, malim ali ipak prisutnim odstupanjima. Mislim da će tada, a uz prethodno dobro uzetu anamnezu (podatke od pacijenta), stvari biti jasnije a Vi mirniji.

Konzultirajte se sa svojim liječnikom.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2011., 17:41   #1746
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana Ida Bauer,
puno hvala na odgovoru...
javit ću se liječniku pa ću sve još jednom provjeriti,možda je sad sve na normali...nalazi su rađeni prvi puta prije 6mj-jednom godišnje napravim kao neki sistematski,pa sam ja još dva puta radila sama čisto da vidim kako se kreće,sve je isto...moje klasične boljke su:tahikardije,gerb,nizak tlak,proširene vene,al to je nebitno.. jedino novo što me trenutačno davi jest jutarnja bol u bubrezima...ma niš,provjerit ću još jednom i to je to..thx
Ida Bauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2011., 12:58   #1747
Pozdrav

Vadila sam spolne hormone 2. dan ciklusa. Nalazi su gotovi, osim jednog hormona (ando... nešto? ) pa ću pričekati dok i taj bude gotov pa ću otić ginekologu.. ali što je s ovima? Moram napomenuti da sam menstruaciju dobila pomoću hormonalnih pilula, ne znam točno kojih jer mi ih je ginekolog dao, bez tog ne bi mogla ni vaditi hormone jer ne bi ni dobila menstruaciju - zato sam ih i išla provjeriti)

Slobodni testosteron 7.1 (0.21-14.2)
LH 13.60 (sredina folik. f.: 2.12-12.9, sredina M.C. 19.2-103, sredina luteal. f. 1.20-12.9)
FSH 5.32 (sred. folik. f.: 3.85-8.78, sredina M.C. 4.54-22.5, sredina luteal. f. 1.79-5.12)
Testosteron 2.3 (0.4-2.6)
Estradion 230.8 (sredina folik.f: 99-448, sredina luteal. f.: 179-1068, periovulacija: 349-1589)
Prolaktin 574.0 (70.8-566)
DHEA-S 6.8 (0.49-10.61)
SHGB 79.2 (18.2-135.5)

U biti mi samo nije jasno u koje faze menstrualnog ciklusa spada 2. dan ciklusa kad se tu spominje sredina.. nečega i zašto mi je prolaktin nešto viši, tj što to znači.

Hvala.
Patuljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2011., 14:54   #1748
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovani Rock in Rio,

Cink je unutar referentnih vrijednosti, dakle, to je u redu. Pokretljivost je, kako ste naveli, uredna. Najvažniji parametri spermiograma, kako ste sami konstatirali, su uredni i to je vrlo važno i dobro da je tako.

Ne znam imaju li nešto povišeni citrati klinički značaj, pogotovo ako samo taj parametar u cijeloj analazi spermiograma odstupa, a svi ostali su uredni. To ćete ipak morati priupitati urologa koji se time uže bavi.

Lijepi pozdrav.



Poštovana Ecipeci,

Kako je kolega u svom odgovoru već i naveo, prognoza (ishod) jetrene bolesti jako je različita ovisno o kojoj se bolesti radi, a jednako tako i kod iste bolesti (npr. kroničnog hepatitisa B ili C) različite skupine bolesnika imaju različitu prognozu.

Zasada nema dovoljno podataka na temelju kojih bi se moglo utvrditi o kojoj se bolesti radi kod Vašeg supruga i kakva će biti prognoza.

Ono što se može savjetovati u ovom trenutku jest da je redovita tjelesna aktivnost preporučljiva i povoljna, tako da mirovanje u krevetu nikako nije poželjno, ali tjelesnu aktivnost treba prilagoditi svojim mogućnostima.

Način prehrane je potrebno promijeniti u smislu da se uzima veći broj manjih obroka dnevno (npr. četiri do šest), izbjegavaju konzervirana hrana, masna i pržena jela kao i jela s roštilja te gazirana pića; strogo se zabranjuje alkohol; preporučuje se redukcija masti, korištenje biljnih masnoća (maslinovo ulje); preporučuju se voće i povrće u svježem i kuhanom obliku i cjelovite žitarice; kao izvor bjelančevina nemasno meso, meso peradi, obrani mliječni proizvodi, jaja i riba. Ove se preporuke modificiraju ovisno o vrsti jetrene bolesti, tako da se, primjerice, neke namirnice ne smiju konzumirati u određenoj bolesti jetre, no o tome se može reći tek nakon postavljanja točne dijagnoze.

Budite podrška svojem suprugu i nastojte, koliko je god moguće, misliti pozitivno.

Slijedite upute svojih liječnika.

Lijepi pozdrav i želim Vama i Vašem suprugu svako dobro.
Markeri na hepatitis negativni!!

Što predlažete, koje još pretrage da napravimo?
Ecipeci is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 22:08   #1749
Pozdav,opet ja
Pišem ovdje odstupanja svih petraga koje sam radila pa molim za pomoč jer moja doktorica nema pojma o pojmu.
Sedimentacija 26 H
Leukociti 13.5 H
MCV 80.7 L
MCH 27.0 L
Glukoza 6.2 H
Alkalna fosfataza 46 L
Željezo 6.2

serum lipemičan

Trigliceidi 4.69 H
Kolesterol 5.4 H
LDL-kolesterol 3.46 H
Hipokromija


Feritin 163.5 H 10-120
Unatoč povišenom feitinu doktoica mi uvali željezo da pijem (zato sam napisala da nema pojma)

Analiza 24h urin

Ukupni protein 172 H
Protein/kreatinin 109 H
HbA1c 5.6% (što je ovo?)

UZV-Jetra hiperehogena,graničnih dimenzija znaci difuznih lezija.(Dali je ovo moguče zbog tog povišenog feritina)
Markeri na Hepatitis B i C negativni.

Molim opčenito mišljenje što mi je???
Moram reči da imam skoro svakodnevne bolove na podučju jetre a počelo je tokom terapije silapenom kojeg sam dobila za piti bezveze (zbog sumnje moje doktoice da imam gnojnu anginu,,bez briseva ???)
HVALA
cupanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 13:40   #1750
Quote:
cupanka kaže: Pogledaj post

Molim opčenito mišljenje što mi je???
Moram reči da imam skoro svakodnevne bolove na podučju jetre a počelo je tokom terapije silapenom kojeg sam dobila za piti bezveze (zbog sumnje moje doktoice da imam gnojnu anginu,,bez briseva ???)
HVALA
Ne znam za ostalo, a možda te zapravo boli želudac?
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 15:28   #1751
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Ne znam za ostalo, a možda te zapravo boli želudac?
Bolovi mogu biti u sklopu difuzne jetrene lezije, npr. ako se radi o masnoj promjeni jetre. Iako, sama "masna jetra" ne boli često tj. ne daje nikakve simptome. Dakle bolovi mogu biti zbog promjena na jetri.

Difuzna jetrena lezija je širok pojam. Znači da je jetra na neki način promjenjena ali sam UZV ne govori što je uzrok promjene. Uzroci mogu biti: najčešće masna promjena, virusni hepatitis A, B, C (isključeno), hepatitisi druge etiologije npr. alkoholni, medikamentozni, drugi virusni hepatitisi npr. CMV, EBV..., metaboličke bolesti poput Willsonove i hemokromatoze, autoimune bolesti jetre poput autoimunog hepatitisa, upalne bolesti crijeva poput ulceroznog kolitisa i Chronove bolesti...

Kako imaš povišen feritin, ovdje se vjerojatno ne radi o sideropeničnoj anemiji. Prije bi bila nekakva anemija zbog nekog drugog uzroka tj. neke druge bolesti, tkz. "anemija kronične bolesti." Iako, je moguća i kombinacija, pogotovo jer su žene sklonije sideropeniji zbog ciklusa. Nisi napisala koliiki su ti TIBC, UIBC, retikulociti. AST, ALT, GGT.

Bubreg: Imaš proteine u urinu, moglo bi biti zbog nekog glomerularnog poremećaja tipa neka vrsta glomerulonefritisa. Glomerulonefritisi mogu biti uzrokovani s "100" različitih stvari, od infektivnih pa do autoimunih oštećenja.

HbA1c je glikirani hemoglobin, omogućava procjenu prosječne koncentracije glukoze u zadnjih 8 tj. To je uredu koliko vidim.

Serum lipemičan: zbog povišenih masnoća
Masnoće: mogu biti povišene u sklopu difuzne jetrene lezije.

Jeli tebe uopće pregledao specijalist internist i ordinirao pretrage ili ovo ordinira tvoja doktorica i ti s njom??? Meni se čini da ti trebaš jedan kvalitetan pregled, netko tko će sve nalaze skupit na hrpicu, pregledati te, uzet anamnezu. Imaš li hematuriju tj. dali imaš krvi u urinu? Tlak? Godine? Kile? Bolesti do sad? Sve je važno.Ovako malo po malo sa nalazima po forumu nećeš dogurat daleko. Željezo što ti je dala ti neće pomoći jer imaš viši feritin što govori o tome sa su zalihe željeza u organizmu ali su zbog nekog razloga "zarobljene", dakle nemaš sideropeničnu anemiju nego anemiju zbog nekog drugog uzroka.
Naravno, ništa nije 100%, samo nagađam na osnovu izloženih nalaza.

Zadnje uređivanje BlueWhale : 13.05.2011. at 15:38.
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 17:02   #1752
Quote:
BlueWhale kaže: Pogledaj post
Bolovi mogu biti u sklopu difuzne jetrene lezije, npr. ako se radi o masnoj promjeni jetre. Iako, sama "masna jetra" ne boli često tj. ne daje nikakve simptome. Dakle bolovi mogu biti zbog promjena na jetri.

Difuzna jetrena lezija je širok pojam. Znači da je jetra na neki način promjenjena ali sam UZV ne govori što je uzrok promjene. Uzroci mogu biti: najčešće masna promjena, virusni hepatitis A, B, C (isključeno), hepatitisi druge etiologije npr. alkoholni, medikamentozni, drugi virusni hepatitisi npr. CMV, EBV..., metaboličke bolesti poput Willsonove i hemokromatoze, autoimune bolesti jetre poput autoimunog hepatitisa, upalne bolesti crijeva poput ulceroznog kolitisa i Chronove bolesti...

Kako imaš povišen feritin, ovdje se vjerojatno ne radi o sideropeničnoj anemiji. Prije bi bila nekakva anemija zbog nekog drugog uzroka tj. neke druge bolesti, tkz. "anemija kronične bolesti." Iako, je moguća i kombinacija, pogotovo jer su žene sklonije sideropeniji zbog ciklusa. Nisi napisala koliiki su ti TIBC, UIBC, retikulociti. AST, ALT, GGT.

Bubreg: Imaš proteine u urinu, moglo bi biti zbog nekog glomerularnog poremećaja tipa neka vrsta glomerulonefritisa. Glomerulonefritisi mogu biti uzrokovani s "100" različitih stvari, od infektivnih pa do autoimunih oštećenja.

HbA1c je glikirani hemoglobin, omogućava procjenu prosječne koncentracije glukoze u zadnjih 8 tj. To je uredu koliko vidim.

Serum lipemičan: zbog povišenih masnoća
Masnoće: mogu biti povišene u sklopu difuzne jetrene lezije.

Jeli tebe uopće pregledao specijalist internist i ordinirao pretrage ili ovo ordinira tvoja doktorica i ti s njom??? Meni se čini da ti trebaš jedan kvalitetan pregled, netko tko će sve nalaze skupit na hrpicu, pregledati te, uzet anamnezu. Imaš li hematuriju tj. dali imaš krvi u urinu? Tlak? Godine? Kile? Bolesti do sad? Sve je važno.Ovako malo po malo sa nalazima po forumu nećeš dogurat daleko. Željezo što ti je dala ti neće pomoći jer imaš viši feritin što govori o tome sa su zalihe željeza u organizmu ali su zbog nekog razloga "zarobljene", dakle nemaš sideropeničnu anemiju nego anemiju zbog nekog drugog uzroka.
Naravno, ništa nije 100%, samo nagađam na osnovu izloženih nalaza.
Gledajte ovako ja sam tu napisala ono što je poremečeno u nalazima,sve ostalo GGT,AST,ALT,TIBC,UIBC .....itd.sve je u granicama normale.(retikulociti ?)
Ne pušim,alkohol ne konzumiram niti kapi,ako imam hematuriju dali bi se ona vidjela u 24h urinu??tlak najviši 130/80,26g.kila više nego što treba,koliko znam bolesti do sada nisam imala,a nemam koga pitati.
Znam da mi željezo neče pomoči,i utrpala bi mi još da joj nisam napomenula to za feritin.
Sve u svemu loša doktorica (žao mi je što ovo moram napisati ali evo vidite i sami)
Bila sam zbog proteinurije kod nefrologinje koja me je otpilila rekavši mi da mi je to zbog visokog bmi i neka idem na dijetu.
Kod hematologinje sam bila i zaključila je da kod mene nije riječ o anemiji več o mikrocitozi i hipokromiji što može biti posljedica latentne sideropenije.
Poslije svega urađenog ja još uvijek ne znam gdje sam niti imam dijagnozu,pa vas ovim putem molim da mi date savjet što da još napravim,koje pretrage još da obavim.Nažalost nisam u mogučnosti plačati privatnika jer iovako,obzirom da sam strani državljanin moram sama plačati zdravstveno+dopunsko.
U biti mojoj doktorici je najvažnije da ja ostanem trudna pa očito i po cijenu vlastitog života.
Hvala vam puno.
cupanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 18:25   #1753
Quote:
cupanka kaže: Pogledaj post
Gledajte ovako ja sam tu napisala ono što je poremečeno u nalazima,sve ostalo GGT,AST,ALT,TIBC,UIBC .....itd.sve je u granicama normale.(retikulociti ?)
Ne pušim,alkohol ne konzumiram niti kapi,ako imam hematuriju dali bi se ona vidjela u 24h urinu??tlak najviši 130/80,26g.kila više nego što treba,koliko znam bolesti do sada nisam imala,a nemam koga pitati.
Znam da mi željezo neče pomoči,i utrpala bi mi još da joj nisam napomenula to za feritin.
Sve u svemu loša doktorica (žao mi je što ovo moram napisati ali evo vidite i sami)
Bila sam zbog proteinurije kod nefrologinje koja me je otpilila rekavši mi da mi je to zbog visokog bmi i neka idem na dijetu.
Kod hematologinje sam bila i zaključila je da kod mene nije riječ o anemiji več o mikrocitozi i hipokromiji što može biti posljedica latentne sideropenije.
Poslije svega urađenog ja još uvijek ne znam gdje sam niti imam dijagnozu,pa vas ovim putem molim da mi date savjet što da još napravim,koje pretrage još da obavim.Nažalost nisam u mogučnosti plačati privatnika jer iovako,obzirom da sam strani državljanin moram sama plačati zdravstveno+dopunsko.
U biti mojoj doktorici je najvažnije da ja ostanem trudna pa očito i po cijenu vlastitog života.
Hvala vam puno.
Ako imate 26 kilograma više nego što je dopušteno onda je lezija jetre najvjerojatnije steatosis hepatis ili masna jetra. Za masnu jetru lijeka NEMA osim dijeta, fizička aktivnost tj. promjena načina života. Možda zvuči isfurano ali literatura kaže zaista tako. Jetren enzimi miruju koliko vidim što je dobro. Kada si bila kod dvaju specijalista, oni su morali na nalaz staviti i neku dijagnozu, što su napisali? Jeli ti hematolog što preporučio od daljnjih pretraga?
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 21:49   #1754
Quote:
BlueWhale kaže: Pogledaj post
Ako imate 26 kilograma više nego što je dopušteno onda je lezija jetre najvjerojatnije steatosis hepatis ili masna jetra. Za masnu jetru lijeka NEMA osim dijeta, fizička aktivnost tj. promjena načina života. Možda zvuči isfurano ali literatura kaže zaista tako. Jetren enzimi miruju koliko vidim što je dobro. Kada si bila kod dvaju specijalista, oni su morali na nalaz staviti i neku dijagnozu, što su napisali? Jeli ti hematolog što preporučio od daljnjih pretraga?
Joj sad ste me malo i nasmijali,nemam 26kilograma viška,nažalost imam više,a godina imam 26.a kilograme propisujem genima i pcos-u.Kod specijalista hematologa sam bila prije nekih 5mj.predloženo napraviti hemokult test (ovih dana planiram),provjeriti štitnjaču to jesam ona je u redu,ginekološki pregled gdje mi je utvrđen pcos,gastroskopiju-još skupljam hrabost ,feritin-koji je povišen,te vitamin B12 i folna kiselina što je u redu,dakle hematoog-bez dijagnoze,a nefrolog ništa,samo svakih 6mj.pratiti proteinuriju i smršaviti te izbaciti meso i sol.i to je to.
cupanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 22:26   #1755
Quote:
cupanka kaže: Pogledaj post
Joj sad ste me malo i nasmijali,nemam 26kilograma viška,nažalost imam više,a godina imam 26.a kilograme propisujem genima i pcos-u.Kod specijalista hematologa sam bila prije nekih 5mj.predloženo napraviti hemokult test (ovih dana planiram),provjeriti štitnjaču to jesam ona je u redu,ginekološki pregled gdje mi je utvrđen pcos,gastroskopiju-još skupljam hrabost ,feritin-koji je povišen,te vitamin B12 i folna kiselina što je u redu,dakle hematoog-bez dijagnoze,a nefrolog ništa,samo svakih 6mj.pratiti proteinuriju i smršaviti te izbaciti meso i sol.i to je to.
Hahahahah Valjda nisam vido ono 26g. U svakom slučaju koliko znam i koliko sam provjeravao višak kilograma zaista može uzrokovat proteinuriju. Proteinurija se povuće nakon gubitka na tjelesnoj težini. Neki ljudi znaju imat i proteinurije bez da imaju neku patologiju bubrega. Dobro bi bilo napraviti sediment urina (mikroskopska pretraga urina), jeste li to napravili? Mislim da vas je nefrolog dobro savjetovao, pokušajte to slijediti, ako ne probate-nećete znati. Masna jetra vam je sigurno onda zbog viška kilograma, lezije se mogu povući s vremenom. Hemokult je dobra ideja, to svakako napravite kako bu se imalo uvid dali ima nekog krvarenja iz probavnog trakta.
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 10:09   #1756
Quote:
BlueWhale kaže: Pogledaj post
Hahahahah Valjda nisam vido ono 26g. U svakom slučaju koliko znam i koliko sam provjeravao višak kilograma zaista može uzrokovat proteinuriju. Proteinurija se povuće nakon gubitka na tjelesnoj težini. Neki ljudi znaju imat i proteinurije bez da imaju neku patologiju bubrega. Dobro bi bilo napraviti sediment urina (mikroskopska pretraga urina), jeste li to napravili? Mislim da vas je nefrolog dobro savjetovao, pokušajte to slijediti, ako ne probate-nećete znati. Masna jetra vam je sigurno onda zbog viška kilograma, lezije se mogu povući s vremenom. Hemokult je dobra ideja, to svakako napravite kako bu se imalo uvid dali ima nekog krvarenja iz probavnog trakta.
sediment sam radila prvi put 25.11.2010 tada je bilo ovako
Leukociti-dosta 0-2
Eritrociti- 3-5 0-2
Stanice pločastog epitela - dosta 0-1
Bakterija-nešto 0
Sluz-nešto 0

Kvalitativna analiza mokrače-sve negativno osim leukocitne esteraze 2 a norm.je 0

5.1.2011-sediment
Leukociti-1-2
Stanice pločstog epitela-3-5
Bakterija-dosta
Sluz-nešto
Kristali kalcijevog oksalata-dosta

kvalitativna analiza-sve normalno.
cupanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 11:03   #1757
dobar dan vamm, dobri ljudi.
trebam pomoć
noćas sam završila na hitnoj na KBC-u, kolabirala sam i nalazi su mi loši
crp, kaže dr nije vidjela tako nizak, nikada 1,01...
CK (kreatinin kinaza) mi je 516 (max interval je 135)
nizak mi je kalcij,
linfociti i eritrocitiu podrumu
budući da mi je dijagnosticiran adnexitis sa izraslinom 4,8 x 3,9, i ordiniran antibibotik, nije li CRP trebao biti povišen?
liječim se i na istitutu za tumore (fibroadenomi, majka karcinom dojke)
pri pregledu neurologa sam se onesvijestila, Ct nije pokazao ishemične promjene.
povećani su mi limfni čvorovi, i ne znam uopće odakle da krenem.



hvala unaprijed na odgovoru
__________________
'...u masi smrdi, ali je toplo.' drevna krležijanska
carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 11:19   #1758
Smile

Quote:
carica kaže: Pogledaj post
dobar dan vamm, dobri ljudi.
trebam pomoć
noćas sam završila na hitnoj na KBC-u, kolabirala sam i nalazi su mi loši
crp, kaže dr nije vidjela tako nizak, nikada 1,01...
CK (kreatinin kinaza) mi je 516 (max interval je 135)
nizak mi je kalcij,
linfociti i eritrocitiu podrumu
budući da mi je dijagnosticiran adnexitis sa izraslinom 4,8 x 3,9, i ordiniran antibibotik, nije li CRP trebao biti povišen?
liječim se i na istitutu za tumore (fibroadenomi, majka karcinom dojke)
pri pregledu neurologa sam se onesvijestila, Ct nije pokazao ishemične promjene.
povećani su mi limfni čvorovi, i ne znam uopće odakle da krenem.



hvala unaprijed na odgovoru
Ako si uzimala antibiotike neko vrijeme zbog upala jajnika onda je CRP (ako je bio povišen) mogao pasti. CRP dosta brzo reagira na terapiju. Sedimentacija sporije. Nizak CRP nema neko posebno značenje, moguće je da je to jednostavno "tvoja vrijednost". Nekada može biti da CRP ne prati upalne procese ali to se događa kod nekih kroničnih autoimunih bolesti ili kod zatajenja jetre. Kreatin Kinaza može biti povišena kod bolesti mišića ali i kod premorenosti i upale mišića nakon fizičke aktivnosti. Može biti povišena i kod infarkta miokarda ali nije najbolji pokazatelj (za srce se rade drugi enzimi), može biti kod ishemije mozga (ali napravili su ti CT pa vjerojatno to nije uzrok).
Ne znam što bih ti rekao za ostalo, premalo je informacija.
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 13:41   #1759
Quote:
Ecipeci kaže: Pogledaj post
Markeri na hepatitis negativni!!

Što predlažete, koje još pretrage da napravimo?
Poštovana Ecipeci,

Po svemu sudeći, Vaš će suprug trebati napraviti niz pretraga radi razjašnjenja uzroka trajno povišenih jetrenih enzima.

Osim temeljite anamneze (uzimanje podataka) i detaljnog pregleda, kao i procjene funkcije jetre (ALT, AST, GGT, AF, bilirubin, albumin, PV itd.), kompletne krvne slike, glukoze u krvi, lipidograma, sedimentacije, CRP-a te ultrazvuka jetre (koji je već učinjen) i seroloških pretraga na viruse hepatitisa (koje su također učinjene), obrada će vjerojatno uključivati ako već i nije, između ostalog, antitijela koja se određuju pri sumnji na autoimune bolesti jetre, željezo, feritin, transferin, bakar, ceruloplazmin, AAT...

Nadalje, Vaš gastroenterolog može odrediti i biopsiju jetre u slučaju perzistencije povišenja aminotransferaza.

Kao što vidite i sami i kao što je kolega BlueWhale napomenuo, u obzir dolazi veliki broj različitih uzroka koji su u podlozi tzv. difuznih jetrenih lezija, dijagnosticiranih ultrazvukom jetre.

Ono što se može reći jest da u osoba s povišenim aminotransferazama (ALT, AST) koje ne troše alkohol i lijekove i koje imaju negativne rezultate seroloških pretraga na viruse hepatitisa i negativan nalaz antitijela koja se određuju pri sumnji na autoimune bolesti jetre, a uz to imaju povišene masnoće, šećer i prekomjernu tjelesnu težinu, postoji velika vjerojatnost da imaju tzv. nealkoholnu masnu bolest jetre (NAFLD).

NAFLD je jedan od najčešćih uzroka dugotrajno povišenih jetrenih enzima. U sebi uključuje masnu jetru (steatozu jetre), nealkoholni steatohepatitis (NASH) te, kao krajnji stadij dugotrajnog oštećenja jetre, uznapredovalu fibrozu te cirozu jetre.

Ukoliko bi se radilo o masnoj jetri, gubitak težine uz uravnoteženu i zdravu prehranu i povećanje fizičke aktivnosti uz apstinenciju od alkohola i izbjegavanje lijekova (ukoliko je to moguće), trebalo bi dovesti do poboljšanja jetrenih testova i povlačenja promjena u jetri.

Problem je što je za postavljanje dijagnoze NAFLD prvo potrebno isključiti ostale uzroke trajno povišenih jetrenih enzima, o kojima je kolega BlueWhale već govorio (virusni hepatitisi, medikamentozna i toksična oštećenja jetre, autoimune bolesti jetre, hemokromatoza, Wilsonova bolest itd.) i zato Vašem suprugu predstoji opsežna dijagnostička obrada.

Jedino što Vam preostaje jest da se konzultirate s gastroenterologom i učinite traženu obradu.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 03:04   #1760
Evo i mene na ovaj PDF. I ajme, odmah naletim na postove s istim problemima.

Nedavno sam zbog temperature, povraćanja i slabosti zavšio na hitnoj, nije bila neka strašna muka ali sam htio ić doktoru i da mi daju dijagnozu.

EKG nalaz je bio uredan na hitnoj (malo povišen broj otkucaja ali to se valjda podrazumjeva za takvu situaciju, a i ja sam inače paničar).
Nalaz urina je bio u granicama normale, osim što su pronašli nešto sitno eritrocita (mislim 3, na ponovljenom nalazu (nakon 24 sata) 1, a nakon tjedan dana - nula).

Kompletna krvna slika: apsolutno sve uredno dok se ne dođe do jetrenih nalaza. A onda šok, bilirubin ok, GGT ok, a ALT i AST oba skoro 10 puta više od normalnoga. Sutradan je bio nešto bolji nalaz, "samo" 5 puta više.
Nakon tjedan dana ALT i AST duplo veći od normale, a sve ostalo uredno. Takvo stanje je i sada.

Također, kad sam došao do ambulante bio sam dehidrirao ko Sahara. Tjedan dana sam išao na infuzije da me malo vrate u život. Prva dva dana sam ju jedva dobivao jer me nisu mogli ubost kak treba. Ne kužim kako se to dogodilo, ali eto, dan prije toga sam bio super, i onda preko noći problemi.

Radio sam prvo ultrazvuk abdomena, ništa se ne vidi. Tj. sve izgleda potpuno uredno (osim žučnog mjehura, njega nemam . odstranjen prije 2 godine.. kamenac..). A zatim svu silu pretraga na viruse, od HIV-a, hepatitisa, EBV, CMV i bakterije kojima ne znam ime niti imam želju naučiti kako se zovu.
Ukratko, sve pretrage na zarazne bolesti: negativne.

I tu završava priča za moju doktoricu, terapija: mjesec dana pit Silymarin i Peptoran, pripazit na prehranu i "bit će sve ok".
E pa to meni nije dovoljno, ja želim znati što mi se točno dogodilo i da li sam još bolestan? Trebam savjet kome da se obratim, tj. kakvog doktora trebam tražiti (gastroenterologa?)?

Ne pušim fore od doktoričića: "Pa znate, bio je Uskrs, više se pojelo i popilo i tako.." To uopće nije istina, ti blagadni su za mene bili normalni dani kao i ostali.
Imam 23 godine, 185 sam visok i imam oko 80-82kg. Nemam povišene masnoće niti šećer, ne pušim, ne opijam se...


Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
autoimune bolesti jetre, hemokromatoza, Wilsonova bolest
Kako se ove 3 bolesti dijagnosticiraju? I jesu li to ozbiljna oboljenja?

Tražim neki razlog s kojim ću prisliti doktoricu da me šalje u bolnicu.. Nije mi drago tamo ležat ni pola sata, ali sam zabrinut od kad su me poslali da se testiram na HIV.

Zadnje uređivanje knick : 17.05.2011. at 03:21.
knick is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:50.