Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2015., 21:26   #41
Quote:
Tox kaže: Pogledaj post
Problem je needuciranog društva. No prosječna se osoba i ne stigne (i pitanje je koliko želi) educirati uz moderan tempo života. Pa se "znanje" o psihički oboljelim ljudima svodi na to da su to oni koji sa puškom odu u svoju srednju školu i pobiju dvadesetak ljudi.
nažalost često se radi i o "neprosječnim" osobama koje zaziru i miču se od ljudi sa psihičkim poremećajima, možda za 100 godina bude napretka, dotad ostaje stigma
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 21:27   #42
Quote:
john newman kaže: Pogledaj post
Da ali realno da nisam dobio psihozu ne bih nikad znao o tom problemu. Za depresiju sam prije cuo i uvijek mi je bila razumljiva ali psihoticnost mi nije ni sada razumljiva a proso sam kroz nju a kako tek to moze shvatiti neko tko o tome nema pojma. Jbg...
potpis
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 16:05   #43
Quote:
jednokratni nik kaže: Pogledaj post
haram, jesi li ti ikada pricao sa shizofrenom osobom?
Pričao sam sa svojim jednim bratićem, i to mnogo više nego što je pričao psihijatar koji mu je dao dijagnozu F20.6 -i ako je on (bratić) ikad imao šizofreniju, ja sam Napoleon Bonaparte.

Zadnje uređivanje haram : 09.01.2015. at 16:56.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 20:29   #44
Kvalitetna i precizna dijagnostika.. pa tek onda.. nakon.. terapija ovog ili onog oblika; ovisno o dijagnosticiranome.
Bez kvalitetne dijagnostike, pravilna terapija stvar je pukog nagađanja, slučajnosti ili jednostavno, sreće..
Bez, površno..... neodgovorno.. ista, ne da vjerojatno neće izazvati željeni efekt; izazvat će još veće probleme..
Posebno ako se terapija bazira na krivo administriranoj farmakoterapiji.
Igrati se ljudskom psihom; odokativno, bez vizualizacije, razumijevanja vizualiziranog.................
Živimo u tehnološkom vremenu. U takvome; krajnje je vrijeme da se poredak stvari mijenja, promjeni....
Kako gledanja na istu, njezin napredak i usmjeravanje istog..
tako i uz otvoreni um, istom [napretkom ili unaprjeđivanjem iste] opovrgavanje zastarjelih teza, mišljenja..
načina razmišljanja..
Na globalnoj razini.. dostupno svima..........

22 years.. 83000 brain scans..
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you watch them on a screen.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2015., 16:53   #45
Quote:
jednokratni nik kaže: Pogledaj post
haram, jesi li ti ikada pricao sa shizofrenom osobom?
Aj ti samnom na kavu da popričamo?
__________________
Kako se to ponašaš!? Nemoj se ponašat!
Altec777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 20:57   #46
Otvarač teme, psihičke bolesti su biološke prirode koliko i i mentalne. Radi se o stvarnim poremećajima biološke prirode i sve je dokazano. Ne bazira se sve na jednostavnim riječima ili umišljanju. Možeš biti npr psihički bolestan, depresivan i anksiozan ako ti npr hormoni štitnjače nisu u redu. Dajem sad jednostavni primjer jer mi se ne pišu dulji eseji na temu.

Znam što si htjeo reći s postom, i da je zabavno malo filozofirati oko toga ali nijedan odgovorni psihijatar ti neće lupati dijagnoze iz vedra neba niti da ti napakosti. Oni su tu da ti pomognu. A da mogu prepoznati određene psihičke smetnje na tvojim simptomima, bez da im kažeš, mogu. Tako da kao što sam ranije naveo, nije sve tako jednostavno kako si napisao. Psihić ti kaže da si bolestan, i to je to na temelju riječi.

U konačnici ako nisi zadovoljan uvijek možeš potražiti drugo mišljenje, tako da mi cijela tema nema baš smisla.
lakrdijaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 22:49   #47
Quote:
lakrdijaš kaže: Pogledaj post
Otvarač teme, psihičke bolesti su biološke prirode koliko i i mentalne. Radi se o stvarnim poremećajima biološke prirode i sve je dokazano. Ne bazira se sve na jednostavnim riječima ili umišljanju. Možeš biti npr psihički bolestan, depresivan i anksiozan ako ti npr hormoni štitnjače nisu u redu. Dajem sad jednostavni primjer jer mi se ne pišu dulji eseji na temu.

Znam što si htjeo reći s postom, i da je zabavno malo filozofirati oko toga ali nijedan odgovorni psihijatar ti neće lupati dijagnoze iz vedra neba niti da ti napakosti. Oni su tu da ti pomognu. A da mogu prepoznati određene psihičke smetnje na tvojim simptomima, bez da im kažeš, mogu. Tako da kao što sam ranije naveo, nije sve tako jednostavno kako si napisao. Psihić ti kaže da si bolestan, i to je to na temelju riječi.

U konačnici ako nisi zadovoljan uvijek možeš potražiti drugo mišljenje, tako da mi cijela tema nema baš smisla.
potpis
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 22:51   #48
Quote:
Altec777 kaže: Pogledaj post
Aj ti samnom na kavu da popričamo?
a o cemu bi ti pricao
__________________
Bolje šutit nego ništa ne reć.
jednokratna nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 22:57   #49
Quote:
jednokratni nik kaže: Pogledaj post
a o cemu bi ti pricao
ono o tome kak mi prisluškuju telefon, kak će mi žena rodit antikrista pa ono.. kak mi glasovi govore da te ubijem i takva stvari ak si raspoložena?
__________________
Kako se to ponašaš!? Nemoj se ponašat!
Altec777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 01:24   #50
Nisam zainteresirana za te teme ali hvala na ponudi.
__________________
Bolje šutit nego ništa ne reć.
jednokratna nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 18:13   #51
Quote:
jednokratni nik kaže: Pogledaj post
Nisam zainteresirana za te teme ali hvala na ponudi.
Neznaš kaj valja.

Zdravo!
__________________
Kako se to ponašaš!? Nemoj se ponašat!
Altec777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 21:17   #52
Quote:
Mentalcode kaže: Pogledaj post
Poštovane dame i gospodo. Ja znam da filmovi nikada nisu bili u potpunosti realni, ali ovaj me je zaista doveo do toga da se zapitam ''šta je ustvari Mentalna bolest'' Dali uopšte postoji mentalna bolest? Da- reći će većina Vas. Okej. Svi Vi ovdje imate razne dijagnoze nažalost i borite se s određenim paklom određene bolesti. Zanima me; Gdje je dokaz da vi imate tu bolest i tko Vam ga daje?

Daje Vam ga psihič, koji na osnovu onoga što VI kažete u razgovoru s njim donosi SVOJE zaključke, a simptome bolesti NE može naučno dokazati kao npr slomljenu kost i slično.

Nije li ovo malo jezivo, kad se čovjek zapita ? I dok milione ljudi uzimaju lijekove propisane od strane psihijatara, oni na tome što Vam ''pomažu'' redovito zarađuju milione i milione godišnje.

Možda ja i u svemu ovome griješim, zato i jesam otvorio ovu temu i volio bih da se ona pročita. Do ovakvog razmišljanja me doveo ovaj film https://www.youtube.com/watch?v=Yq-GlXcfD-o i volio bih da Vi koji se nažalost patite sa psihijatrima kažete neko svoje osobno mišljenje o ovome.
Zato to i nisu bolesti nego poremecaji. I struka je vrlo svjesna unutar sebe relativnih vrijednosti takve dijagnostike koja se uostalom stalno redefinira.

To nije bakterija koju se moze laboratorijski otkriti i dati antibiotik. Vecina toga je simptomatsko kroz uopceno grupiranje tih simptoma u nekoj kategoriji koja onda predstavlja diagnozu. Ok, to je isto pojednostavljeno i neki elementi mogu biti egzaktniji od drugih, no okvirno mislim da nije previse krivo.

Ali nema puno drugacijih opcija. Da bi se moglo koristiti sustav treba postajati "papir" odnosno dijagnoza. Ne mozes na nalazu napisati "ne osjeca se bas najbolje". Takodjer psihoterapiju za razliku od lijeka ne mozes tako lako dobiti u potrebnim kolicinama, sustav si to bas i ne moze dozvoliti. A farmakoterapija kalkva god bila je kilometrima bolje od onoga sto se nekada radilo sa dusevnim bolesnicima u uredjenim drzavama (mozda su primitivnije plemenske zajednice imale neke bolje mehanizme, ne znam).

Naravno nesumnjivo postje interesi kapitala i farmaceutska industrija ima dosta toga diskutabilnog i tiu bi bilo dobro nekako bolje stvari iskontrlirati, ako je uopce moguce.

To da li netko ima psihicki poremecaj ili ne, rekao bih, prvenstveno ovisi o njegovoj funkcionalnosti u datom okruzenju. Dakle kako se on osjeca sa sobom, kako se osjeca i funkcionira u datoj socialnoj i fizickoj okolini i kako se ta okolina odnosi prema njemu. Prilicno je kontekstualno. Vecina ljudi bi na testovima mogla dobiti neku diagnozu, no ako ne osjecaju da imaju problem ne dolaze na testiranja. Ako osjecaju da imaju problem i traze pomoc onda te dijagnoze sustavu pomazu da se osoba negdje smjesti unutar njega, ubrzavaju terapijski postupak (kakav god bio) i omogucavaju da se sve administrativno sprovede.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2015., 00:22   #53
Bravo, @Beljki, izvrsno i krajnje objektivno razmatranje, samo uz dodatak da propagandna mašinerija farmaceutske industrije kroz korupciju psihijatrijske struke nastoji psihološki prirođena stanja proglasiti za poremećaje koje je nužno tretirati njihovim proizvodima.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 12:25   #54
Quote:
Mentalcode kaže: Pogledaj post
Gdje je dokaz da vi imate tu bolest i tko Vam ga daje?
Evo ti dokaza za šizofreniju; jedan otac mog kolege je s nekih 40 godina na nekom tulumu otišao u sobu gdje je bilo dijete u krevetiću i da mu sin nije uletio u sobu čovjek je htio baciti dijete s balkona....to je bio zadnji put prije no što su ga odveli hitno na psihijatriju gdje je ležao 6 mjeseci. Prije tog skoro nesretnog slučaja gurnuo je čovjeka pod tramvaj, namjerno se zabio više puta namjerno u drvo, stup, u drugi automobil i ničeg se pšoslije nije sjećao...u početku su svi liječnici mislili da čovjek ima neku "organsku" bolest, poremećaje svjetsti uzrokovan nekom ozljedom glave dok nije na kraju kao što napisah završio na psihi....

E sad, dobio je antipsihotike, litij i slične pripravke i nakon šest mj. liječenja čovjek potpuno normalno funkcionira, no mora cijeli život uzimati rispiredon jer čim ga ne uzme vraćaju mu se slični porivi koje je imao do otkrića te bolesti.

Dijagnoza; Paranoidna šizofrenija koja se medikamentima uredno zaliječila.
Dijagnosticirano od strane psihijatra.

Quote:
Daje Vam ga psihič, koji na osnovu onoga što VI kažete u razgovoru s njim donosi SVOJE zaključke, a simptome bolesti NE može naučno dokazati kao npr slomljenu kost i slično.
Ne, pogrešno.
Psihijatar sluša no ne možeš ti psihijatra prevariti i pričati mu da si nervozan, dobro ne spavaš, da ne jedeš dobro, dačuješ glsove itd...
Psihijatri nisu tako naivni a ni zli.
Kad dođeš prvi put s tim problemima svaki će te psihijatar prvo poslati na krvne pretrage, procjenu psihologa i još neke pretrage da se otklone mogući organski uzroci bolesti.

U svakom zanatu imaš lošijih i kvalitetnijih liječnika pa tako i u psihijatriji.

Niti jedan psihijatar ti nakon tvog prvog dolaska i opisivanja nekih tvojih duševnih problema neće propisati šaku lijekova da bi tebi bilo bolje. To je MIT i izbi si to iz glave.

Quote:
Nije li ovo malo jezivo, kad se čovjek zapita ? I dok milioni ljudi uzimaju lijekove propisane od strane psihijatara, oni na tome što Vam ''pomažu'' redovito zarađuju milione i milione godišnje.
Svaka struka koja želi profit želi zaraditi pa tako i farmakoindustrija.
ništa tu nije jezivo.
Ako imaš dugoročne probleme s lošim raspoloženjem, i dobiješ neki lakši antidepresiv a on ti pomogne i počneš normalno funkcionirati u socijalnom okruženju to je dokaz da lijek RADI što mu je zadatak a nije prodavanje magle.
Svaki psihofarmak prije puštanja u prodaju prolazi kroz višegodišnja ispitivanja pa i kroz placebo test gdje se odvoji grupa koji dobiju placebo i grupa koja dobije pravi sastav tog psihofarmaka.
Normalno je da će se i u toj grupi koja je dobila placebo naći 10% onih kojima je placebo pomogao no ostalima ne pomaže dok u kontrolnoj grupi koja je primila pravu supstancu mora biti oko 90% osoba kojima je lijek pomogao da bi se dokazala učinkovitost.
Quote:
Možda ja i u svemu ovome griješim,
Da, nisi informiran.
Uširo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 14:02   #55
sva ta silna pljuvanja po psihićima, sumnje u ispravnost dijagnoza, uvjerenost da se lijekovi maltene pa isključivo daju da bi farmaceutska industrija bila u profitu (ionako su takvi lijekovi placebo i mi si umišljamo da nam pomažu), sve to je upravo zbog toga jer se radi o psihičkim bolestima ili poremećajima (kako vam drago), a ne tzv. organskim, no zaboravljate jednu stvar da je, naime, mozak također organ (ko bi reko) i da kemijski disbalans u mozgu uzrokuje mnoge psihičke boleštine/poremećaje,uz utjecaj okoline, biološke faktore....

članak za edukaciju i informiranost: Što je duševna bolest?
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 17:26   #56
Jedno prosto pitanje; kako duševnu bolest povezati sa psihičkim poremećajem? Čemu spominjanje ''duše''? Odakle veza tog pojma sa pojmom psihe, iliti mozga?
..da krenemo iz temelja.
__________________
Sweat your prayers, dance your pain, and move on.
Iochannes` is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 18:31   #57
Duševna bolest - je slijeganje ramenima i odgovor tipa nemam pojma. Sve vezano za čuda, duh, duhove i Boga je to - ne znanje. Realno bi bilo da sve ono sto je nasa logika okarakterizirala kao pogresno bi samim tim apstrakcijskim pojmom Bog trebala biti ispravljeno, ali ako malo dulje promatras dogadnjanje u prirodi vidis da sve onako kako je i nista se cudesno ne dogadja. Dakle Duh i Bog je samo neka vrsta placeba koja djeluje na malom broju vjernika cija se logika zasniva na postojanju svemoguceg bica koja u isto vrijene upravlja kruzenjem planeta oko zvijezda, kruzenjem zvijezda oko svoje osi, tektonika zemljanih ploca, radom pojedinih cestica u mozgu, radom crijeva i suprostavljanjem gravitaciji supstancije zvane krv dok kruzi nasim tijelom.

Ovakvo vjerovanje koje sam naveo niti jedna psihijatrija nije navela kao deluziono uvjerenje. A deluziono uvjerenje je pogresno uvjerenje.

Zapravo tko je bacio pogled na popis psihickih i inih poremecaja nema segmenta drustvenog ponasanja koje se nije okarakteriziralo kao devijantno osim onog koje je usko vezano zs Duha i Boga. Kad trazimo samo 1 dokaz da bi nekoga proglasili šizofrenim, depresivnim ili anksioznim - takvih nema isto kao što nema dokaza za postojanjem Duha. Ali zato kad imamo brojne dokaze da deluzijska religijska uvjerenja negativno utjecu na kompletnu zajednicu - o istom problemu uopce nema nekih rasprava ili komentara.

Po tom pitanju mogu se u svakom segmentu naci mane za koje su opce prihvacene u drustvu kao 'normalne'.

Dakle sama ta etiketa normalno - nenormalno od strane psihijatara i psihijatrije danas meni zvuči jako smiješno.
ja što sam bio psihotičan ili moj depresivni prijatelj za društvo smo nenormalni a on što nosi križ i ima deluzijsko znanje da ga netko prati iznad neba je normalan. -Haha.

Pored religije po pitanju normalnog i nenormalnog možeš uzet i kapitalizam, i novac, i autoindustriju i etc. Uci u same detalje svega navedenoga i uvidjeti u poremećaje u ljudskom razmišljanju ilitiga kako neki psihići kažu devijaciji duha.
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 21:03   #58
Ne mješajmo religiju i duhovnost.
Duhovnost možemo da opišemo kao prirodno stanje pojedinca - autentično stanje pojedinca - stanje u kojem se pojedinac osjeća prirodno svoj.
Dakle, duševna bolest je odmak od autentične prirode pojedinca.

To neosjećanje sebe kao autentičnog, u pojedincu stvara konfuziju. Dalje depresiju, anksioznist, psihoze, i nadalje dolazi do poremećaja ako ta stanja pređu u naviku.

Možemo li se složiti da je uzrok poremćaja upravo neporavnanje sa vlastitom autentičnošću?

I što bi tada nadalje bio lek? Kako povratiti autentičnost? O tome se radi.
__________________
Sweat your prayers, dance your pain, and move on.
Iochannes` is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 21:05   #59
Quote:
Mentalcode kaže: Pogledaj post
Poštovane dame i gospodo. Ja znam da filmovi nikada nisu bili u potpunosti realni, ali ovaj me je zaista doveo do toga da se zapitam ''šta je ustvari Mentalna bolest'' Dali uopšte postoji mentalna bolest? Da- reći će većina Vas. Okej. Svi Vi ovdje imate razne dijagnoze nažalost i borite se s određenim paklom određene bolesti. Zanima me; Gdje je dokaz da vi imate tu bolest i tko Vam ga daje?

Daje Vam ga psihič, koji na osnovu onoga što VI kažete u razgovoru s njim donosi SVOJE zaključke, a simptome bolesti NE može naučno dokazati kao npr slomljenu kost i slično.

Nije li ovo malo jezivo, kad se čovjek zapita ? I dok milione ljudi uzimaju lijekove propisane od strane psihijatara, oni na tome što Vam ''pomažu'' redovito zarađuju milione i milione godišnje.

Možda ja i u svemu ovome griješim, zato i jesam otvorio ovu temu i volio bih da se ona pročita. Do ovakvog razmišljanja me doveo ovaj film https://www.youtube.com/watch?v=Yq-GlXcfD-o i volio bih da Vi koji se nažalost patite sa psihijatrima kažete neko svoje osobno mišljenje o ovome.
Na temelju toga što si izneo subjektivan stav o psihičkim tegobama dolazimo do zaključka da fakulteti ne trebaju.
Odemo do pekare, kupimo kiflu i uzmemo dijagnozu !

Psihičke bolesti se vrlo dobro mogu dokazati iz niza činjenica koje ukazuju da je određeni poremećaj prisutan, ovisno o čemu govorimo.
Možda je za nijansu veći problem što ima , hajmo reć, relativno malo dobrih stručnjaka koji prepoznaju te činjenice kao temelj psihičke bolesti.
Ali ljudi uče, ne možemo baš sve strpati u isti koš jer jedan ili dva ne valjaju.

Psihijatar razgovara s nama da bi dobio uvid u naše stanje, jer je kvalificiran za to. Radi toga mu se i obraćamo.
On ne iznosi (ili njih jako malo) svoj stav ili zaključak na osnovu naše priče, jer mi možemo odraditi scenarij genijalno i dati posve krive smjernice za tijek liječenja.
To je jedan od najvećih problema u liječenju - krive ili iskrivljene informacije koje vode do krive dijagnoze a to sve vodi do krivog liječenja odnosno - do ničega.
Za to treba odličan stručnjak sa velikim iskustvom a njih nema jbg...

Farmaceutska industrija nije avet ili zombi nego industrija kao i svaka druga, nešto prodaje nekome.
Na koji način, to je nešto drugo ali mi, kao obični korisnici pojedinih lijekova ne bi se trebali opterećivati sa milijardama dolara tamo nekoga.

Svaki film gledamo ali ga uzimamo sa rezervom jer pokušavamo biti objektivni. Bez obzira o čemu se radilo.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 21:54   #60
Quote:
Bluzara stari kaže: Pogledaj post
Psihijatar razgovara s nama da bi dobio uvid u naše stanje, jer je kvalificiran za to. Radi toga mu se i obraćamo.
A što kada bi psihijatar razgovarao sa nama da bi dobio uvid u našu autentičnost?
__________________
Sweat your prayers, dance your pain, and move on.
Iochannes` is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:14.