Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2014., 23:10   #181
Moj slucaj: zena, 57 godina, 168 cm, 62 kg, vjezbam 15 min dnevno + brzo hodanje 30-60 min dnevno+ ostala fizicka aktivisost 60-180 min dnevno, ne pusac , prehrana 3xtjedno riba, 2xtjedno bijelo meso, 1-2 Tjedno crveno meso, agrumi svakodnevno, maslinovo ulje svakodnevno , jaja 2-4 tjedno, maslac za dorucak sa 1 snitom kukuruznog kruha, kolaci samo prigodno ( 5-6 puta godisnje), grickalice nikada, cokolada I ostali slatkisi rjetko, nema genetskih predispozicija za kolesterol,
kolesterol 8,0, citajuci sve preporuke nista mi nije jasno!!!!!
__________________
Dali vjerujete ljudima koji ne vole životinje?

PROTIV
mala khala is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2014., 07:47   #182
a kako je definiran horesterol?
koliko HDL ?
koliko LDL ?
koliko je glukoza ?
koliko su trigliceridi?
koliko su urati ( secna kiselina ) ?
Aleš Ernst is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2014., 17:00   #183
imam jedno pitanje. ako u krvnim zilama dodje do nakupljanja plaka sto ju zacepljuje, jel ce se to odraziti na LDL kolesterol u krvi, tj. koji su jos moguci parametri ostecenja krvnih zila?
vin96 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 00:30   #184
Quote:
vin96 kaže: Pogledaj post
imam jedno pitanje. ako u krvnim zilama dodje do nakupljanja plaka sto ju zacepljuje, jel ce se to odraziti na LDL kolesterol u krvi, tj. koji su jos moguci parametri ostecenja krvnih zila?
heeeeeeelp
vin96 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 08:11   #185
nivo secne kiseline , sto je ona visa to radi vise mikro ostecenja va stjenama krvnih zila i onda ta ostecenja tjelo sanira sa nalaganjem horesterola na stjene .
Aleš Ernst is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 20:00   #186
Quote:
Aleš Ernst kaže: Pogledaj post
nivo secne kiseline , sto je ona visa to radi vise mikro ostecenja va stjenama krvnih zila i onda ta ostecenja tjelo sanira sa nalaganjem horesterola na stjene .
jel secna kiselina mokracna kiselina? jel se na to misli?
vin96 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2014., 07:42   #187
vjerovatno
engleski je uric acid
Aleš Ernst is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2014., 19:42   #188
Da malo oživimo ovu temu.
Danas sam vadila krv, između ostalog i kolesterol. Nalazi sljedeći: Kolesterol 4,6, HDL 0,4, Trigliceridi 0,9, LDL kolesterol 3,8.
S obzirom na dosta nisku vrijednost ovog HDL kolesterola, mislim da bih morala malo pripaziti na prehranu. Ima netko kakve savjete? Jer što više čitam, manje mi je sve jasno. Em jesti ribu, em ne jesi, em jesti jaja, em ne jesti...
E, da, vjerojatno bih trebala napomenuti da imam 38 godina i jedno 10-ak kg previše. I da se ne bavim previše sportom. To ću promijeniti, no više me zanimaju savjeti oko prehrane.
croatiancorner is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2014., 20:04   #189
Quote:
croatiancorner kaže: Pogledaj post
Da malo oživimo ovu temu.
Danas sam vadila krv, između ostalog i kolesterol. Nalazi sljedeći: Kolesterol 4,6, HDL 0,4, Trigliceridi 0,9, LDL kolesterol 3,8.
S obzirom na dosta nisku vrijednost ovog HDL kolesterola, mislim da bih morala malo pripaziti na prehranu. Ima netko kakve savjete? Jer što više čitam, manje mi je sve jasno. Em jesti ribu, em ne jesi, em jesti jaja, em ne jesti...
E, da, vjerojatno bih trebala napomenuti da imam 38 godina i jedno 10-ak kg previše. I da se ne bavim previše sportom. To ću promijeniti, no više me zanimaju savjeti oko prehrane.
Da navedem još i referentne vrijednosti.
Dakle, kolesterol je 4,6 (ref. vrij. <5,0)
HLD je 0,4 (ref. vrij. >1,2)
Trigliceridi 0,9 (ref. vrij. <1,7)
LDL 3,8 (ref. vrij. <3,0)
croatiancorner is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2015., 11:19   #190
Smanjenje kolesterola

Imao sam slijedeće vrijednosti:

kolesterol ukupni: 7.1
trigliceridi: 5.2
GGT: 134

Pokušao sam s dijetom bez mesa i alkohola 6 dana u tjednu, te bez životinjskih masnonća (jaja, putar, mast i sl.), te svako jutro 1 žlica ulja od konoplje razmućena u jogurtu i navečer 1 pilula crvene riže (biljna apoteka:

Nakon 4 tjedna slijedeće vrijednosti:

kolesterol ukupni: 6.1
trigliceridi: 2.7
GGT: 53

Pokušajte!
Jurchy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 16:55   #191
Ne znam na koju temu staviti svoj post, pa molim moderatore da ga prebace po potrebi.

Vadila sam krv i prestravila sam se koliki mi je kolesterol (7.6), LDL (5.5) Ne znam trebam li navesti još koje ref.vrijednosti, sve mi je drugo u redu, komplet krvna slika je odlična!

Zbunjena sam, jer relativno sam mlada (rane 30-e) i normalne težine, čak više naginjem mršavosti. Volim jesti, gurman sam, ali ne jedem baš masno..jedem meso, ali prehrana mi je bogata povrćem i maslinovim uljem, svaki dan salata+obožavam ocat. Inače vježbam redovito, u zadnje vrijeme nisam, pa može to utjecati kao i moj najveći porok-slatko! Glukoza mi je 5.4 (do 6.4 je normalna ) Možda sam malo neumjerena, ali cijeli život jedem svakodnevno čokoladu i sa zdravljem je sve u redu više manje...Ne koristim čisti bijeli šećer (u kavu stavljam cimet, u čaj domaći med), ali se on očito krije u brojnim drugim namirnicama, ali ne mogu baš otkriti šta izbaciti iz svoje prehrane, osim smanjiti čokoladu.

Najviše me zanima provjerene metode kako prirodno sniziti loši kolesterol? Tipa ocat, đumbir..?

Ovo me dosta uzrujalo, pa mi je svako mišljenje važno, hvala
TheAria is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2016., 17:53   #192
ja sam sa 8 na 7 uspjela spustiti svim živim što postoji a spominje se u kontekstu smanjenja kolesterola... od tiknktura i ekstrakata maslačka, artičoke, sojinog lecitina, čaja od piskavice, čička, maslačka, koprive,...zelenog čaja, oolong čaja, zobenog mlijeka, zobenih pahuljica, lanenih sjemenki, chia sjemenki (ništa više od žitarica),...od voća sam konzumirala samo jabuke, limun, grejp, bobičasto (šumsko),...od masnoća: samo maslinovo ulje i bademov maslac,...od mliječnih stvari samo 1 dl kefira dnevno, sirutkin protein i zrnati/posni sir povremeno, od jaja samo bjelanjak, od mesa samo pileća prsa i teletina - kuhano ili pečeno bez masnoće (u vrećici za pečenje), od povrća sve osim krumpira, nikakve grahorice...
još mi se u prehrani neovisno o kolesterolu nađu đumbir, kurkuma, cimet,...

tako da kod mene ne pali čista prehrana
dr mi je dala još tri mjeseca fore do trećeg mjerenja pa ako ne bude pomaka - terapija

jedino što bi moglo možda pomoći je fizička aktivnost koju sam u zadnje vrijeme zanemarila...pa ću to uvesti,...
inače, 36 god. visina 166 cm, težina 52 kg
leonidas27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2016., 01:36   #193
Ja sam uspio regulirati kolesterol sa 5.8 na 4.1 i trigliceride sa 5.9 na 1.8 u dva mjeseca samo što sam uveo svakodnevno hodanje barem po pola sata i ono bitnije izbacio sam kruh te smanjio proizvode od brašna i gluten za čak i do 90%, a gotovo svako jutro pijem čaj od sušene ili svježe koprive, a ponekad i čaj od đumbira.

Nikakve druge promjene osim toga tako da mi je teško povjerovati da se ne može skinuti kolesterol te trigliceridi.

Po meni je zabluda izbjegavati žumanjak, te masti, općenito životinjsku mast.. U periodu kad sam izbjegavao ovakvu prehranu trigliceridi i kolesterol su skakali u nebesa.

Bitno je izbaciti rafinirana ulja, a ubaciti masti u hranu te s unosom masti automatski opada potreba za unosom ugljikohidrata koji zbog nepotrošnje istih dižu kolesterol.

Jedino da pokušaš tako, uvedi životinjsku mast, izbaci ulja i smanji ugljikohidrate.
1brato is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2016., 20:29   #194
Moje stanje: dva puta preboljen ac pancreatitis, laparoskopski odstranjen žucni mjehur u 10 mjeseci 2016. Nalazi prije mjesec dana pokazali vrijednost triglicerida 5.6. Gastroenterolg mi je uveo Tricore 160 mg. E sada...u uputama jadno piše : ne uzimati ako bolujete od ac ili chr pankreatitisa???
Znam da cete reci: pa pitaj dr ali eto ja pitam i vas.
Valjda zna sto mi je dala i sto smijem obzirom na moje stanje.
__________________
Svako djelo ima svoj Sud.
gaza is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2016., 10:38   #195
Ne bih ulazio u konzumiranje tih lijekova, i meni su bili propisani, ali ih nisam pio već sam samo minimalnim promjenama životnog stila spustio trigliceride bez lijekova tako da mislim da to može svatko.
1brato is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2016., 22:29   #196
čaj od koprive se obavezno mora dozirati jer je prilično jak diuretikum i ispire sve minerale. kod starih ljudi česta konzumacija čaja od koprive podupire demenciju i alzheimer.
inače kolesterol ne ovisi previše od ishrane jer tjelo veći dio kolesterola samo producira. meni je nekoliko doktora kazalo da u stvari nije još riješeno zašto dolazi do povišenja ali da stres i psihološki moment sigurno veliku ulogu imaju.
DrSigmundFreud is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2016., 22:35   #197
Quote:
1brato kaže: Pogledaj post
Ja sam uspio regulirati kolesterol sa 5.8 na 4.1 i trigliceride sa 5.9 na 1.8 u dva mjeseca samo što sam uveo svakodnevno hodanje barem po pola sata i ono bitnije izbacio sam kruh te smanjio proizvode od brašna i gluten za čak i do 90%, a gotovo svako jutro pijem čaj od sušene ili svježe koprive, a ponekad i čaj od đumbira.

Nikakve druge promjene osim toga tako da mi je teško povjerovati da se ne može skinuti kolesterol te trigliceridi.

Po meni je zabluda izbjegavati žumanjak, te masti, općenito životinjsku mast.. U periodu kad sam izbjegavao ovakvu prehranu trigliceridi i kolesterol su skakali u nebesa.

Bitno je izbaciti rafinirana ulja, a ubaciti masti u hranu te s unosom masti automatski opada potreba za unosom ugljikohidrata koji zbog nepotrošnje istih dižu kolesterol.

Jedino da pokušaš tako, uvedi životinjsku mast, izbaci ulja i smanji ugljikohidrate.
sestra je zadnjih nekoliko mjeseci furala lchf prehranu (bez ugljikohidrata a meso je spremala na svinjskoj masti) smršavila 10 kg a kolesterol 8,5!
tako da više naginjem mišljenju da veganska prehrana (ili hrana životinjskog porijekla svedena na minimum) može pomoći. pokušat ću u tom smjeru pa javim
leonidas27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 15:37   #198
Ja sam u samo 5 dana smanjio trigleciride sa 5.9 na 2.3..svako jutro nataste sam uzimao tablete articoke mx500,cuvao sam se od masne hrane i secera,2-3 dana plivao u bazenu i to je to..i jos jedna bitna stvar dan prije vadjenja krvi ne jesti iza 18h..

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
dalmmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 19:22   #199
Da malo podignem temu. Citam svugdje o ovoj temi no ostaje nejasno koji sirevi ili bilo kakav namaz dolazi u obzir.


Sent from my iPhone using Tapatalk
kigor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 12:07   #200
Holesterol

Bok ljudi!
Očajna sam!
Dakle, dokotrica mi je zadnji puta rekla, da imam previsok holesterol, 6, 8
I da moram uzimati tablete. Ali ja imam i šećernu i štitnjača mi ne radi dobro, i pritisak, uzimam već sad puno lijekova, pa sam tražila alternativu, makar mi je ona već napisala tablete za jedan mjesec, a onda kontrola, i rekla da ih budem morala stalno uzimati. Imam 57 godina.
Dakle ja nađem na spletu lijek.... tri cijela češnjaka, pet bio limuna. Očistiš češnjak, limun sa korom, zmiksaš i dodaš vode tek toliko da pokrije i daš malo na vatru, ali ne smije zavreti. procijediš i daš u flašu. Sve sam ja to tako napravila i pila svako jutro natašte i navečer 0,3.
Tri tjedna se radi kura, da ne pominjem, da stalno kuham na maslinovom ulju, jedem oraščiće, najčešće orahe, ne poham nego na roštilju, odnosno bez ulja. prije sam jela i čvarke i jaja i pohano, i na svinjskoj masti ponekad. Sve prestala, da ja uvjerim doktoricu, da ne trebam tablete, ja ću to sama.
Danas prošlo tri tjedna i odem ja danas ujutro u apoteku, gdje mjere holesterol.
Žena mi namjerila 7,5
Ne mogu vjerovati.
Jel laže ta njena aparatić, ili šta ???
Dobro, nisam bila natašte pojela ujutro bananu i komadić kruha, zbilja najmanji.
Pomozite
Sutra idem natašte u laboratorij, da vidim što će tamo reći
margarer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:43.