Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2014., 22:10   #2261
Baka je koliko sam shvatio isto već umrla?

Šta je bilo sa njenom ostavinskom raspravom?

Na koji način je baka svoj dio prepisala na majku? darovnim ugovorom ? ili?
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2014., 03:38   #2262
Quote:
File kaže: Pogledaj post
Baka je koliko sam shvatio isto već umrla?

Šta je bilo sa njenom ostavinskom raspravom?

Na koji način je baka svoj dio prepisala na majku? darovnim ugovorom ? ili?
Da, baka je umrla. Da, mislim da je bio darovni ugovor u pitanju, kcer odnosno moja mama se vec i uknjizila na tu polovicu kuce, to je bilo prije otprilike 4 god.
Na ostavinskoj ova druga kcer nije se slozila s tim sto je dobila i sad oce sve to razvlaciti po sudu. Ugl.njoj po oporuci pripada 1/6 kuce, jer je baka i dio odnosno 1/3 koji je ostao njoj od djeda isto dala drugoj kćeri, a ova druga vec koristi 1/4 kuce sto mojok mami ne smeta i pristala je da tako bude, ali ona zeli jos i jos...iako vec sad ima vise nego sta bi trebala.
platinum blonde is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2014., 11:44   #2263
Quote:
platinum blonde kaže: Pogledaj post
Da, baka je umrla. Da, mislim da je bio darovni ugovor u pitanju, kcer odnosno moja mama se vec i uknjizila na tu polovicu kuce, to je bilo prije otprilike 4 god.
Na ostavinskoj ova druga kcer nije se slozila s tim sto je dobila i sad oce sve to razvlaciti po sudu. Ugl.njoj po oporuci pripada 1/6 kuce, jer je baka i dio odnosno 1/3 koji je ostao njoj od djeda isto dala drugoj kćeri, a ova druga vec koristi 1/4 kuce sto mojok mami ne smeta i pristala je da tako bude, ali ona zeli jos i jos...iako vec sad ima vise nego sta bi trebala.
Šteta što ste sklopili darovni ugovor….

Darovi se vračaju u ostavinsku masu, i pritom je nebitno što se tvoja majka po tom darovnom ugovoru već uknjižila na tu 1/2…naravno da ta druga kćer sad to ganja sudom, jer joj po tom osnovu još dodatno pripada bar 1/4 od te 1/2...
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 11:27   #2264
Quote:
mozak23 kaže: Pogledaj post
Ali ja sad s tim novcima kupim stan i dođe mi porezna i pita odakle novci?
Hoće li to prihvatiti kao objašnjenje ili moram nekako dokazati da sam ih dobio?
kod nas poreska uprava nije toliko efikasna

uglavnom, ja ne bi prijavio
__________________
Probudi me strah ne bih da te izgubim samo ne znam kakve veze imaju godine sa tim
Trotoar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 11:30   #2265
Quote:
Rinčica kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru. Imam još jedno pitanje, tko je vlasnik auta ako ima više od jednog nasljednika, tj. ako se sve troje djece ne odrekne u korist majke?
pa isto, na 4 jednaka dijela....... ali mislim da MUP u saobraćajnu dozvolu upisuje samo jednog........

može u ostavinskoj raspravi da se auto izdvoji iz zaostavštine i pripadne samo jednom od nasljednika,....... ako su djeca maloljetna potrebna je i saglasnost organa starateljstva, ali je u takvim slučajevima (auto, oružje) po pravilu daju
__________________
Probudi me strah ne bih da te izgubim samo ne znam kakve veze imaju godine sa tim
Trotoar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 18:14   #2266
prilikom života u zajedničkom kućanstvu u kojem su postojale 4 plaće(svekar svekrva i muž i žena)izgrađena su 2 kata kuće...žena se u međuvremenu rastavila od muža,od toga događaja je prošlo 21 godina...cijela kuća je bila na svekru...ima li bivša žena pravo potraživati išta nakon 21 godinu i ako ima koliko?
maki83_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 20:09   #2267
Pozdrav, recimo da se bračni par koji je imao dvoje djece službeno rastavio i da je majka uzela dvoje djece i od novog životnog druga uzela prezime i djeca isto što je povela sa sobom jer je se bivši muž odrekao.

Muž je ostao sam, nije se nanovo oženio. I umre. Kome ide njegova imovina? Ušteđevina, pokretnine, nekretnine...
reinhardsteckin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2014., 09:07   #2268
djeci
__________________
pa opet dobro
free spirit is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2014., 09:19   #2269
Quote:
maki83_ kaže: Pogledaj post
...ima li bivša žena pravo potraživati išta nakon 21 godinu i ako ima koliko?
ako je dogradnjom nastala nova stambena jedinica moguće je u sudskom postupku utvrđivati da novoizgrađeni dio prestavlja bračnu stečevinu.
ako dogradnjom nije nastala nova stambena jedinica, onda se zakasnilo za potraživanje povrata ulaganja u tuđu nekretninu, jer je zastara 5 godina od izvršenog ulaganja.
__________________
pa opet dobro
free spirit is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2014., 18:19   #2270
Quote:
free spirit kaže: Pogledaj post
ako je dogradnjom nastala nova stambena jedinica moguće je u sudskom postupku utvrđivati da novoizgrađeni dio prestavlja bračnu stečevinu.
ako dogradnjom nije nastala nova stambena jedinica, onda se zakasnilo za potraživanje povrata ulaganja u tuđu nekretninu, jer je zastara 5 godina od izvršenog ulaganja.
U ovom slučaju radi se o (bivšim) supružnicima, a zastara među supružnicima ne traje za trajanja braka. Zastara počne teći razvodom braka.
Martes is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2014., 15:16   #2271
Pozdrav! Imam... pitanje - premda mrvu razgranato - i odgovor bi mi zaista olaksao postojanje. Jedini sam vlasnik nekoliko nekretnina, zemljista, i sl. Iza mene ne ostaje nitko tko bi to mogao naslijediti NO u kanadi imam polu-brata i polu-sestru po ocu, pa me zanima, u slucaju moje... smrti, kome tocno sva ta imovina koja glasi na mene ide, tj. postoji li mogucnost da ce to naslijediti moji polu-brat i polu-sestra?

U oba slucaja, pretpostavljam da bih ipak morao sastaviti oporuku u kojoj bi specificirao kome zelim da sva ta moja imovina ostane, zar ne? Ali ono sto mi je bitno jest, ako oporucno ostavim sve kome vec zelim, mogu li ovi iz Kanade (ili itko) to ipak pravno pokusavati ganjati?

Hvala puno!
Ivan k is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 14:45   #2272
ako umres bez oporuke, polubrat i polusestra dobivaju svu tvoju imovinu samo u slucaju da iza tebe ne ostane bracni/izvanbracni drug, istospolni partner , djeca (unuci, praunuci..., posvojce i njegovi potomci), roditelji i posvojitelji (ili drugi preci).

ako umres bez oporuke, a iza tebe ostane tvoja majka (ili njezini potomci), tvoj polubrat i polusestra dobivaju samo polovicu tvoje imovine (dakle, svatko po 1/4), a druga polovica ide tvojoj majci (ili njezinim potomcima).


ali ako sastavis oporuku i ostavis sve nekome desetom, tvoja polusestra i njezin brat nece moci pobijati tu oporuku jer jednostavno ne spadaju u red nuznih nasljednika (cl. 69. st. 1. Zakona o nasljedjivanju).

dakle, ako ih zelis ostaviti bez icega, jednostavno sastavi oporuku u kojoj njih nema.
Bryan K is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2014., 13:07   #2273
Jel mi može netko reći što napraviti ako su jedini nasljednici maloljetna djeca(imaju majke ali s njima nije bio umrli u braku), ali u ostavini postoje i dugovi. To je sad stoji već skoro godinu dana kod centra za socijalnu skrb..ostavinsko rješenje zbog toga nije još doneseno
__________________
život je san.
Liza11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 12:04   #2274
Otac mi je prije smrti živio nevjenčano oko 3 godine sa jednom ženom. Nakon njegove smrti ja sam se svog dijela nasljedstva odrekla u korist brata. Ostavinska rasprava još nije zaključena jer nedostaju još neki papiri od jednog zemljišta. Nedavno sam saznala da se ta žena nije razvela od bivšeg muža. Da li ona ima pravo na nasljedstvo? Brat ju je prijavio na svoju adresu ( na toj adresi je živio i otac) kad je otac već bio obolio i bio u bolnici, ovo napominjem jer ne znam da li bi moglo imati veze. Na ostavinskoj raspravi smo i ja i brat potvrdili da su oni živjeli u izvanbračnoj zajednici ne znajući da ona nije razvedena.
aneri1008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 15:21   #2275
Quote:
Liza11 kaže: Pogledaj post
Jel mi može netko reći što napraviti ako su jedini nasljednici maloljetna djeca(imaju majke ali s njima nije bio umrli u braku), ali u ostavini postoje i dugovi.
postoji li oporuka?
Quote:
aneri1008 kaže: Pogledaj post
Nedavno sam saznala da se ta žena nije razvela od bivšeg muža. Da li ona ima pravo na nasljedstvo?
nema, jer tehnicki nije ni bila u izvanbracnoj zajednici (cl. 11. st. 1. Obiteljskog zakona - neudana zena).
Bryan K is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2014., 20:24   #2276
Pozdrav svima. Imam mlađu sestru koja je punoljetna, ali nesposobna za rad, ne može donositi odluke samostalno. Lani nam je umrla mama i htjeli smo da naše trećine nasljedstva ustupimo tati, ja svoju i jesam, a njena se nije mogla zbog njenog stanja i morala je pripasti njoj jer tako valjda propisuje Centar za socijalnu skrb (za što smo tek na ostavinskoj saznali). Danas smo pak bili na ostavinskoj za djeda i planirali smo ustupiti baki naš dio (tata je zastupao sestru, ali nije imao kod sebe nikakav dokaz o skrbništvu od Socijalnog), ali opet zbog istog razloga za njen će se morati čekati suglasnost sa Socijalnog. No stvar je da mi na Socijalnom nikad nismo ni bili, tata valjda treba otići po neki papir o skrbništvu? Ili je skrbnik samim time što joj je tata?
A čuli smo i priče da će nas Socijalno cijeli život kočiti u bilo čemu što bi željeli napraviti sa našom kućom kojoj je sestra suvlasnik. Je li to istina? Sad imam pitanje za bilo koga tko je upoznat s ovim: jednog dana kad nam i tata umre, pretpostavljam da ću ja morati postati sestrina skrbnica, hoćemo li moći prodati tu kuću zbog sestrinog udjela o kojem ona ne može odlučivati? Jer ja vjerojatno neću živjeti u istom gradu, a sestra neće moći sama održavati kuću, pa bi bilo pametnije prodati i kupiti joj stančić ili da živi sa mnom. Ja sam tek završila faks, al eto da znam za budućnost.. Ispričavam se ako je možda krivi podforum
__________________
...Za bolji svijet
Empire of dirt is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 22:16   #2277
Quote:
Bryan K kaže: Pogledaj post
ako umres bez oporuke, polubrat i polusestra dobivaju svu tvoju imovinu samo u slucaju da iza tebe ne ostane bracni/izvanbracni drug, istospolni partner , djeca (unuci, praunuci..., posvojce i njegovi potomci), roditelji i posvojitelji (ili drugi preci).

ako umres bez oporuke, a iza tebe ostane tvoja majka (ili njezini potomci), tvoj polubrat i polusestra dobivaju samo polovicu tvoje imovine (dakle, svatko po 1/4), a druga polovica ide tvojoj majci (ili njezinim potomcima).


ali ako sastavis oporuku i ostavis sve nekome desetom, tvoja polusestra i njezin brat nece moci pobijati tu oporuku jer jednostavno ne spadaju u red nuznih nasljednika (cl. 69. st. 1. Zakona o nasljedjivanju).

dakle, ako ih zelis ostaviti bez icega, jednostavno sastavi oporuku u kojoj njih nema.
Sve jasno. Malo kasnim, ali puno hvala na odgovoru. Interesantno je to da moji roditelji dobivaju moju stecenu imovinu, to mi nije palo na pamet... Tako je ok.
Ivan k is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2014., 11:38   #2278
Question Nasljeđivanje

Molim objašnjenje za sljedeći slučaj.
U posjedovnom listu vlasnici nekretnina su kako slijedi:
5/12 moja sestra(ustupljen od naše majke)
5/12 ja (ustupljen od naše majke)
10/24 majčina sestra(moja i sestrina teta)
1/6 kćer pokojnog majčinog brata(sestrina i moja sestrična)

Teta je nedavno umrla. Nije bila udata niti je imala djece. Majčini i tetini roditelji su davno umrli.

Sestra i ja smo dvije godine prije tetine smrti sa tetom kod javnog bilježnika sklopili ugovor o doživotnom uzdržavanju po kojem nakon tetine smrti njena imovina ostaje sestri i meni.

Kako se u ostavinskoj raspravi raspodjeljuje tetin dio(na majku, na nas, ima li prava i sestrična) ?
Da li općinski sud sam pokreće ostavinsku raspravu ili to moramo učiniti sestra i ja ?
Da li je uopće potrebno provoditi ostavinsku raspravu, ako se tetin dio po ugovoru raspodjeljuje na mene i sestru ?
Da li se na nasljeđenu imovinu plaća porez i ako da koliko ?

Unaprijed hvala na odgovorima.
Providnost is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2014., 18:48   #2279
Quote:
Providnost kaže: Pogledaj post
Molim objašnjenje za sljedeći slučaj.
U posjedovnom listu vlasnici nekretnina su kako slijedi:
5/12 moja sestra(ustupljen od naše majke)
5/12 ja (ustupljen od naše majke)
10/24 majčina sestra(moja i sestrina teta)
1/6 kćer pokojnog majčinog brata(sestrina i moja sestrična)
Daj još jednom vidi te podatke.
Tu imaš 'viška' 5/12 kuće.

Imate li ti i sestra 5/12 ili 5/24 ?


Quote:
Teta je nedavno umrla. Nije bila udata niti je imala djece. Majčini i tetini roditelji su davno umrli.

Sestra i ja smo dvije godine prije tetine smrti sa tetom kod javnog bilježnika sklopili ugovor o doživotnom uzdržavanju po kojem nakon tetine smrti njena imovina ostaje sestri i meni.

Kako se u ostavinskoj raspravi raspodjeljuje tetin dio(na majku, na nas, ima li prava i sestrična) ?
Da li općinski sud sam pokreće ostavinsku raspravu ili to moramo učiniti sestra i ja ?
Da li je uopće potrebno provoditi ostavinsku raspravu, ako se tetin dio po ugovoru raspodjeljuje na mene i sestru ?
Ako tetka nema druge imovine osim one koja je navedena u ugovoru, ne treba provoditi ostavinsku raspravu.

Da nema ugovora, ti i sestra bi naslijedile po 1/4 tetkine imovine, a sestrična 1/2.

Quote:
Da li se na nasljeđenu imovinu plaća porez i ako da koliko ?
Da.
5% od vrijednosti nekretnine prema procjeni porezne uprave.
Martes is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 09:00   #2280
Nasljeđivanje

Martes,
hvala na odgovorima.
U pravu si, pobjeglo mi je 5/12. Sestra i ja imamo 5/24.
Znači bez ugovora se tetkin dio dijeli na pola između potomaka njenih sestara i braće.
Da li možda znaš da li općinski sud sam pokreće ostavinsku raspravu ili prema našem zahtjevu ? U zakonu o nasljeđivanju piše da kada dobiju smrtovnicu sami pokreću. Ne znam kakva je praksa.
Providnost is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:13.