Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2007., 13:34   #61
1) 1/2 D1 se dijeli na 3 dijela, a1. a2 i a3 dobivaju jednake dijelove.nakon smrti a3 njegov dio se dijeli a1 i a2.nakon smrti a2 njegov dio dobiva b2.nakon smrti a1 b1 dobije njejgov dio.
2) nakon smrti a1 njegov dio opet dobije b1.nakon smrti a2 (i a1) i taj dio dobija b2.ovo drugo pitanje mi nije bas najjasnije
3) b2 ima pravo na 1/3 nekretnine nakon smrti a2
4)nakon smrti a1 b1 ima polovicu njegove polovice nekretnine.nakon smrti b1 c1 dobija sve.ili a1 prije smrti darovnim ugovorom daruje tu svoju polovicu c1.mislim da se oporuka da lako osporiti.
5)ovo sa b1. b2 i c1 mi je trenutno malo komplicirano
6)c1 moze dobit sve ako mu a1 sve daruje
7)mislim da nakon smrti a2 i b2 taj sin dobija njihove nekretnine
8)ne bi bas rekla

ps.nisam pravnica, nego pricam iz iskustva(iako je lako moguce da sam sve pobrkala )
gnjavež is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 14:14   #62
Šta se ovo nije moglo jednostavnije objasnit

Gnjavež, svaka čast, no nisam proučila jer bi definitivno sve pobrkala
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 14:37   #63
1.nekretnina-nakon smrti d1-a1,a2,i a3 svako po 1/3
.nakon smrti a3 – nasljedjuje d1
nakon smrti a3 i d1 – a1 i a2 dijele; svakom ½
2.nekretnina-ako umre a1-a2 ostaje njegova polovica,
polovicu od pokojnog a1 dijele b1 i c1 napola(svakom po
1/4 nekretnine
-ako umre a2,njegovu polovicu nasljedjuje b2
3.nekretnina-b2 nasljedjuje 1/3 nakon event.smrti a2
4.nekretnina-da, nakon smrt a1, b1 nasljedjuje ¼.
Ne može se spriječiti unaprijed, već tek za vrijeme ostavinske rasprave (a načini zavise o tome dali je b1 s tim «sprječavanjem» suglasna. Inače, budućom imovinom se ne može raspolagati.-npr. Da b1 daruje c1 svoje buduće nasljedstvo (1/4 nekretnine). Jedino što se može unaprijed je da a1 napiše oporuku u kojoj svoju 1/2 ostavlja c1. mada, ako b1 zatraži na ostavini svoj nužni dio nasljedstva-ima pravo na njega- to bi iznosilo 1/8.
ili, pak da a1 na neki drugi način, za života prenese vlasništvo tog dijela na c1- darovanjem ili ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju.
Precious X is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 14:52   #64
haha, i da, zadnja pitanja..
supružnici, dakle nasljedjuju. sin iz prvog braka od b2 nasljedjuje b2 nakon njegove smrti. c1 ne dobiva sve, osim ako redoslijed, hm, umiranja ne bude drugačiji. I to ti je sve pod pretpostavkom da nitko ne piše oporuke, ne radi nikakva darovanja i sl. za života, dakle teško. inače, ovo da c1 liši imovine b1 mi je malo sick, ali ajde dobro- eventualno, ako bi se (zbog npr. rastrošnosti) b1 ograničila poslovna sposobnost, a skrbništvo bilo dodijeljeno c1. evo, to bi bilo onako lapidarno
Precious X is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 18:59   #65
svaka vam čast na matematici i računjanju.

ja uzmem zakon i pročitam
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 20:38   #66
imam jos pitanja

ako b2 umre prvi, a drugi a2, tko onda ima prvenstvo nasljedjivanja? da li sin iz prvog braka od b2, buduci da oni nemaju djece, ili braca i sestre od a2?

da li braca i sestre od b2 mogu ikako dobiti bilo koji dio nekretnine nakon smrti a2 (i poslije b2) ako im je dijete c1 zivo?
nika475 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 20:44   #67
eh da. ja sam c1. supruznik od d1 je prakticki sve stvorio sam. ono sto ne bih nikako htjela da se dogodi je da:

1. b1 rasproda sve nasljedstvo u koje nije ulozio ni kune a vec i sada nas je uvukao u velike dugove koje a1 otplacuje i tolerira (i zeljela bih da dobije minimum moguci) - KAKO TO IZVESTI? - ovo je izrazito bitno pitanje!!!!

2. ne zelim da sin (niti bivsa zena) iz prvog braka od b2, niti b2 dobiju ikakvog novcica jer su usli u brak kada je sve stvoreno i taj isti b2 je samo na teret a2 . taj a2 radi jako puno i uzasno mi ga je zao ali ne mogu nikako to promijeniti. djece nemaju.


eto samo te dvije zelje zelim da mi se ispune nekako. nista mi drugo nije bitno. sto se mene tice, ja ni ne moram dobiti sve. ali mi se jednostavno gadi pomisao da netko tko je ljencina i tko se ugurao u obitelj moze sve rasprodati!

imam jos jedno pitanje: ako ja dobijem nesto od nasljedstva nekretnine, bez mojeg potpisa se onda ta nekretnina ne moze prodati, jelda? jako me je strah da ne nasljedim velike dugove od b1 nakon smrti a1.

eto

molim vas pomozite
nika475 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 20:55   #68
mozda da naglasim da bilo kakve potpise mogu dobiti kada to bude trebalo od a1, a2, d1.

a3 to ne razumije, potpis od a3 bih mogla dobiti prije eventualne smrti (ovo su katastrofa recenice, ali sam postala svjesna da sve sto su d1 i supruznik, nazovimo ga d2 zaraditi tijekom zivota, da se sve to moze rasprckat i to od strane ljudi koji su nas samo uveli u dugove, a nisu nista doprinijeli tome)
nika475 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 21:52   #69
mislim da ti je najbolje uzeti zakon o nasljedivanju i sama dobiti odgovore koje tražiš
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 23:27   #70
Zakon o nasljeđivanju nije pisan u šiframa

pa će se teško snaći
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 10:50   #71
moze onda neki link na zakon?
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 10:53   #72
evo imam par jednostavnih pitanja onda:

1. ako par nema djece. zena je kupila stan prije braka. da li nakon njene smrti muz ima prednost nad tim (ocito ima), ili prednost imaju zenini brat i sestra? da li se to moze osporiti?

da li nakon smrti muza iz prethodne price, njegov sin i zena iz prvog braka imaju ikakve dobiti ili prednost imaju zenini braca i sestre?
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 10:57   #73
3. cime sve mogu teoretski oduzet pravo nasljedjivanja nuznim nasljednicima? koliko je oporuka mocna? a ove darovnice? sta jos postoji?

4. da li zakon omogucuje da sprijecim rasipnika u obitelji da sve rasproda?

5. da li ako ja posjedujem 1/2 kuce recimo od nasljedstva, mogu sprijeciti onog drugog da pod nekakve kredite i dugove da onu drugu polovicu? kako to sprijeciti?

6. da li ja iz prethodnog slucaja mogu ne dati onom drugom da zivi u toj kuci pod uvjetom da ni ja ne zivim?
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 11:19   #74
Quote:
Studentica kaže: Pogledaj post
moze onda neki link na zakon?
http://gpp.pravo.hr/propisi/zn/indexzn.htm

i dajte ljudi... mislim te kombinacije tko koga..... samo razmislite
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 15:32   #75
Nasljedstvo...po tko zna koji put.

Brat mi je poginuo u prometnoj prije 10 godina. Iza njega su ostale žena i kći. Nakon godinu - dvije, žena se ponovo udala, ali to nije bitno. U međuvremenu sam se i ja oženio i dobio dva sina. Sad bi moj otac složio oporuku, ali nitko od nas nezna kako. Svi imamo neke svoje prijedloge ali nikako da se uskladimo. Svi smo u dobrim odnosima koje bi željeli održati po mogućnosti bez sudova, odvjetnika i slično.

Molio bih relevantne stručnjake ako mi mogu odgovoriti na hipotetsko pitanje:

U slučaju da čovjek umre ne ostavivši oporuku, kojim principom bi se podijelila imovina od, recimo, 1.000.000 kuna između sina i njegova 2 sina te kćeri od njegovog pokojnog brata.

Unaprijed zahvaljujem.

Pozdrav.
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 15:33   #76
tesko je citati stare teme, jel?

vaciiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 20:53   #77
Lijepo i polako: ako otac umre bez oporuke, a žena mu je već prije umrla, ravnopravno bi ga po pola naslijedili sinovi, kako je jedan sin umro na njegovo mjesto uvrštavaju se njegovi nasljednici, a to su ravnopravno njegova udovica (nema veze što se u međuvremenu udala) i kći. Djeca živoga sina nasljednika ne nasljeđuju ništa.
__________________
Da mihi facta, dabo tibi ius!
Harvje is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 22:10   #78
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
tesko je citati stare teme, jel?

vaciiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

već me dovoljno ljudi mrzi

a u zakonu o nasljeđivanju je sve tako bistro opisano
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 23:34   #79
Šta to nije malo blesavo...zašto bi ta žena od pokojnika nanovo udana sa tim novim mužem baratala sa nasljestvom koje nisu stekli.

ako je to stvarno tako onda je zakon u kur....
to da samo djeca pokojnika nasljede to da ali ovako nije fer.
barem ja tako mislim
spanjoleta is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 23:40   #80
ako otac ima dva sina,kćeri ili sl, nebitno. jedno od njih umre, njega nasljedjuju njegova djeca.
u ovom bi slućaju to bilo; pola jednom sinu, drugu polovicu dijele djeca drugog sina
__________________
pozdrav svima dobre volje
mrgudi me ne zanimaju
keš is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:55.