Natrag   Forum.hr > Društvo > Lijepa naša

Lijepa naša Gradovi i sela Hrvatske - Zagreb, Split, Rijeka, Osijek, Babina Greda...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2004., 14:30   #21
Thumbs up

Quote:
Aphex kaže:
ja tako mrzim selo da je to strasno nesta. tamo sam isao u osnovnu i tamo su mi sad baba i starci. ne znam... ne volim te ljude, mentalitet..
dvije birtije, u jednoj dezurni alkosi za sankom il za pokerom, u drugoj seoski frajeri i klincadija.
ima i neki disko, tako ga bar zovu, do prije dvije-tri godine je bilo subotom nekog komercijalnog tehna i hausa, al se sefu nije isplatilo pa sad celo vreme mlate po turbo folku.
cajka stane na binu, krpa preko sisa, krpa preko bokova, svjetluca se i zavija. na podiju se drma kolo, picke vriste, koznjaci za sankom odmjeravaju kolo, oni pijaniji razdrljili kosulje, pokazuju zlato s koridora, grle se, kao sevdah jarane. a ono *****, otiso si, sarmu probo nisi...

vani međuseoski fajtovi, lome se case, flase, nosevi i rebra. agresiva, brate, ne volim to.

malo je ljudi. nema mladih vani. odem nekad do te druge birtije, jedno vrijeme sam radio tamo, dobar sam sa sefom. ima neki biljar pa malo tucem u rundu cuge il u zetone. al i tamo je tuzno. subota, deset sati, deset ljudi... bude nekad i bolje, neki blagdani, krstenja, rodjendani, pa se i zapije. jedino me đuboks jebe u mozak. svaki seljak s dvije kune moze ubacit svoju pjesmu.

ima ispravnih ljudi, nije da nema. nisu svi seljaci seljacine, al da ih je mnogo... je...

cist zrak, priroda.. to su kao dobre strane.. kad se nakon par dana naviknes, ni smrad iz stala i svinjaca nije greda.
Ma baš tako! I ja živim na selu i jedva čekam da se maknem!
__________________
Lijepom riječju i pištoljem možete postići mnogo više nego samo lijepom riječju.
#wild rose# is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2004., 16:01   #22
ma slažem se totalno s prethodnim postovima koji blate po selu. selo je STVARNO šit. a pogotovo mentalitet ljudi. čovječe, koji su to moroni! inače, 4 godine živim na selu odakle mi je žena, odmah sam se uklopio (bar sam tako mislio), a onda trač do trača. najgore ti je ak si malo drukčiji od seoskog mentaliteta. npr. ko ja kad sam uzeo nakon tjedan dana od kad sam došao, košarkašku loptu i trenerku, te pošao na neko igralište. prva stvar koja mi se dogodila je da su me ljudi gledali na ulici ko da nisam normalan (jer klinci od svojih 10-15 godina su uredno na nogometu - hej, basket no way!), a moji vršnjaci uredno u birtijama nalokavajući se do beskraja. ne daj bože da, recimo, želiš da nešto učiniš za selo ili zajednicu. ja sam probao i predlagao razne stvari, a jedino što sam skužio je da te ljudi počnu gledati da si neki profiter i dođoš.
anyway, prodajem zemljište koje sam u međuvremenu kupio , i skupljam lovu te tražim neku lokaciju u gradu POD HITNO!
ono sve ostalo, pod infrastruktura stoji maximalno. da ne govorim da u selu nema kanalizacije, u kući nemam ni plina, a kuća je pravljena po sistemu "ubi Bože".
selo je šit i to je fakat.
inače, ono: svježi zrak i priroda - ma daj, give me a break! pa odite svaki vikend negdje na planine ili na neki izlet s familijom - SVEJEDNO se ne stigne preko tjedna! inače, planinarska društva, a i ostala su u GRADU isključivo!
veća je mogućnost da ćete naći nekoga sličnog za društvo jer ima više ljudi u gradu. npr. sviram gitaru, volio bih se baviti glumom, itd., djeca su keen za glazbenu školu, kino i kazalište je blizu.
pa recimo i CIJENE. kolika je pljačka u marži, recimo Konzuma ili lokalnih šerifa, od recimo Getroa ili Kauflanda? znam samo da u selu kupujem kruh i eventualno mlijeko.
što prije u grad!
 
Odgovori s citatom
Old 18.07.2004., 15:54   #23
houpi je živjela i u gradu i na selu (jel, biograd, bio-grad, možda, više nije, ja to smatram selom, što god oni rekli).

ovako, meni je grad puno puno draži, imaš di za izać, imaš hrpu različitih ljudi, imaš izbor da radiš što želiš, a u selu nemam di za izać, al stvarno nigdi, nemogu ja cilo lito u istom kafiću visiti , ekipa je sranje, jer su svi isti (osim ovih koji nisu domaći, njih ima svakakvih, al ne cijele godine), nemam normalno kino, nema kazališta, nema ni knjižnicu pravu, nema ništa.. a tek zimi, zimi možeš samo cijeli dan gledat tv. i ništa drugo.
prednost sela? to što me ne zove neko svakih 5 minuta da idem van.
mana grada? nema je.
hopeless is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2004., 16:49   #24
Selo - tišina

Grad - Mjesta za izać van
SilentDriver is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2004., 17:02   #25
eh. šmrc. ljeto na selu. žebi Ga (rekli bi frančuži).

našao sam lepih stvari za zabafit se. sad je vrieme svatbi. svatbe jebaju majku. doletiš oko ponoći. piješ. zajebavaš se. bariš na njemačkom neke koke s islanda. ma za pet. jebo birtiju.

i grupni poslovi su điru. eo baš neki dan je susjed komšija pokrivao krov. skupilo se masa raje. dođeš ujutro u po osam sati, odma te dočeka kavica i rakijica. pa se malo raaaadi.. cijelo vrijeme neka podjebavanja, smijeh.. sunce piči, mi na krovu. pa si popijemo ladno nektar (banjaluka, pedes naku gajba) pivo. dole se kuva čobanac pa sve miris leti gore.
i navečer fino zasjednemo. pa po čobancu. pa po pečenki. pa po piiiiivu... ma divota jedna.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2004., 03:12   #26
...definitivno grad (iako je ovaj moj veće selo)...veća mogućnost izlaska, zabave (iako ne vrijedi podcjenjivat vatrogasne zabave i zabave za vrijeme prošćenja iliti kirvaja iliti vašara), druženja svega...Svježi zrak? Jebo Vas svježi zrak...sednizte si u auto i otpelajte se iz bilo kojeg grada u bilo kojem pravcu i vozite se 20 kilometara i neku šumu budete našli, pak si onda tam napunite pluća friškim zrakom. Imal sam vinograd u jednom selu...ono jedna birtija, jen dućan i vatrogasni dom. Autobus ujutro gore, a navečer dole. Kad se radi u vinogradu i kad su berbe - super...ali kad padne snijeg, pa kad se nemreš nikud maknut.... -depra totalna...Zadnju put kad sam bil tamo, spopala me, vjerovali ili ne klaustrofobija - toliko mira, tišine, sunca, cvrčki i ostalih prirodnih radosti imalo je na mene učinak ko da sam zatvoren u tamnoj prostoriji 1x1....
__________________
"All these worlds are yours except Europa. Attempt no landing there."
mirrorball is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2004., 06:59   #27
Quote:
mirrorball kaže:
...Zadnji put kad sam bil tamo, spopala me, vjerovali ili ne klaustrofobija - toliko mira, tišine, sunca, cvrčki i ostalih prirodnih radosti imalo je na mene učinak ko da sam zatvoren u tamnoj prostoriji 1x1....


ovo mi je osvježilo dan

imam svoj stil u životu i boli me đon kak se to drugima dopada
kad smo kupovali grunt vlasnik je pital muža di sam ja i onda je videl da se koturam niz breg
suseljani nam furt nekaj donesu, jaja, kuruzni kruh i mlijeko.
eh mlijeko! ja ga nikako nemrem pit. pregusto mi je i bok.


za sada tamo provodim samo vikende al kad odem u penziju selim tam. moguće i zato kaj u penziji nisu najvažniji tulumi.
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2004., 08:23   #28
Zato treba živjet u podsljemenskoj zoni-u gradu radiš, do centra imaš nekih 10-15 min, a kad si doma-šumica, mir...milina!
lela77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2004., 17:51   #29
Čitam što pojedinci pišu i pada mi na pamet jedan aforizam. Dakle aforizam glasi: Brak je kula, oni koji su unutra htjeli bi van a oni koji su vani htjeli bi unutra. Uz malo dorade i na odnos grad – selo bi se moglo primijeniti. Čini mi se da smo mi odrasli u velikim sredinama koje nužno nose gužvu, stres, smog i ostale sitnice koje ljudi iz manjih sredina nazivaju životom, više željni dijametralno suprotnih. Meni osobno život u gradu nije neka prednost. Svi govore kazalište, koncerti, izložbe, zabava itd. Čini mi se mali postotak ljudi to stvarno konzumira u toj mjeri da bi mu nepostojanje toga manjkalo. Uvijek ću te prednosti mijenjati za po meni kvalitetu, a to je tišina, opuštenost, čist zrak itd. netko je ovdje spomenuo primitivnu sredinu u manjim mjestima. Zar mislite da u gradovima nije isto. Pa i nije. Gore je. Koncentracija primitivizma na malom prostoru je veća. Dakle penzija definitivno donosi odlazak u manje mjesto (more) i napuštanje velegradske sredine i svih „prednosti“ koje dolaze u paketu s životom u gradu.
leo4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2004., 22:53   #30
Question razlika; selo-grad

dragi moji procitala sam sve sto vi mislite o selu i gradu. Ja sam rodjena u Zagrebu, zivjela sam tamo do 16te godine i onda me mama uzela sa sobom za Njemacku. Tamo gdje je ona u Njemackoj zivjela- selo sa 2500 stanovnika-ja sam dozivjela traumu; od jutra do mraka ljudi su radili u tvornicama ulice su bile napustene,nigdje zive duse osim kojih babica. Kulturna ponuda; jedno kino, jedan kafic,jedan Disco !!Sportska ponuda; nogometni club za decke i muskarce, ili gimnastika za domacice!! U nedjelju se ne inde u matineju nego u birtiju i to sa djecom;!? da mama moze u miru kuhati !!! Ja sam 3 mjeseca samo plakala, moja ceznja za kulturom i sportom kojeg sam bila navicena iz Zagreba utopila sam gledajuci televiziju i pisajuci pisma svojima i mojoj prvoj ljubavi koju sam tek par tjedna prije odlaska upoznala.
Sada zivim u jednom manjem gradicu u njemackoj, na periferiji, pa skoro "seljacki", s vrtom i susjedima koji me poznaju, susjedska pomoc je osnovica i lijepo je, mirno, samo ptice me bude, i nocu je mirno ko u grobu...
kojiput prespim od mira...
nemogu si vise predpostaviti da zivim kako sam odrasla; 5. kat. bez lifta, ljeti se ugusis od spare....iza ugla "mosor" kino...slafticarna, na kvatricu sva blaga urodne zemlje.....
e mogu,
da mogu carati.....
cuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2004., 23:22   #31
cuca, ovo kak si na početku opisala selo kod nas je to mali gradić.
selo u kojem je moja vikendica ima jednu birtiju u kojoj je i dućan sa špecerajem a kaj nema može se naručit. da se razmemo, ja tam šaljem muža jer sve smrdi po kiselišu i lete rojevi vinskih mušica.

sad dok samo vikendom (i to ne svakim) odem tam uživam u miru, predivnoj, nedirnutoj prirodi, mom vrtu, cvijeću, ali kad se skroz tam preselim bumo vidli. kad bu mi dost tog mira odem u stan u Zagreb. jedan moj prijatel je imal jako dobar posel tu u zagrebu al mu je žena doktorica dobila nakon dužeg čekanja posel baš na selu, sve skupa 80 km od Zagreba. kad smo se sreli pričal mi je da češće ide u kazalište nego dok je bil tu. nakon nekog vremena od sela je naredil mini grad. posetil je sve političare, zahtjeval da nekaj pokrenu, pretil im da bu ih dal u novine i mic po mic stvari su se pokrenule. jedino ga je mučilo kaj da dela sa picekima i purama kojima su njegovu ženu obasipali pacijenti.
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2004., 03:34   #32
ma nema derneka u gradu ko što je danas u mene bijo dernek
ludilo jedno
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2004., 20:52   #33
Ja riješio problem kompromisno - grad od 15.000 stanovnika 25 km od Zagreba (Ivanić-Grad). Mirno, tiho, ima svu moguću infrastrukturu (od dućana do jaslica), a nema gužve.

Istina, 45 min. do posla - ali toliko bi mi trebalo i iz Dubrave.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2004., 17:39   #34
Zivim na selu i zivot u gradu mi je ludnica.
Vec godinama vozarim svakodnevno(gimnazija,fax) i koliko trenutno love potrosim za karte bez problema bih mogla iznajmiti sobicu u gradu-ne pada mi na pamet.
I roditelji su mi se tako skolovali i imali su bezbroj prilika da dobiju stan ali nikada nisu tu opciju uzimali u obzir.
Ovako mi pase,sve mi je na dohvat ruke,mir,tisina,privatnost(imamo dosta veliki posjed i skoro da mogu gola hodati okolo kuce niko nece primjetiti) ,seoska idila(nigdje godisnja doba ne dolaze do izrazaja kao na selu),svi me znaju i sve znam,da ne spominjem koje carstvo imanje predstavlja za nasa 2 macka... a s druge strane kada se uzelim kina,pozorista,koncerata,razgledanja izloga dovoljno je da upalim auto ili sjednem u bus.
Zivot na selu
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 19:13   #35
Quote:
NoWa kaže: Pogledaj post
na selu su ljudi blizi jedna drugima i osjeca se nekakva povezanost. to povlaci odmah i mane sa sobom: ljudi tamo znaju sve o svakom i privatnost je gotovo ravna nuli.

na selu ces pojest fino rajčicu iz vrta, u gradu ćeš je kupit na pazaru i vjerojatno će imat xy pesticida.

na selu ces dozivljavati manji stres jer se neces doviditi toliko u stresne situacije koje su tipicne za grad; navedimo banalan primjer stres pri prometnom kaosu ili trcanje s jednog kraja grada na drugi.

na selu je zrak svjez, u gradu ponekad ne uspijes vidjet zvijezde iako nema oblaka.
na selu nema srednjih skola, ili ih imao svako peto selo, a fakulteta definitivno nema.dakle, za skolovanje se treba naputovati. i imati novaca da dijete posaljes sa sela u grad. isto kao sto ti treba da dijete iz manjeg grada posaljes u veci ukoliko u tom vecem ima bas onaj fax kojeg dijete zeli studirat...


dalo bi se jos puno toga nabrojati...
Koja glupost,normalno da u selima ima fakulteta,npr.Maruševec-selo 500 stan.u Vž županiji ima i srednju školu i fakultet.
__________________
mi smo dečki Zagorja doma vrela je naša krv

Zadnje uređivanje čovik : 21.10.2011. at 19:19.
čovik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 19:28   #36
Selo. cist zrak, tisina, mogucnosti za zivotinje

Grad- smrdljivi zrak, svakakvi manijaci po cesti, buka, puno auta. S sdruge strane mogucnosti za izlazak i drustvo, cega nema na selu.
__________________
Rađe nabroj koncerte i što se po diskačima svira
mentalny is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 20:40   #37
Quote:
čovik kaže: Pogledaj post
Koja glupost,normalno da u selima ima fakulteta,npr.Maruševec-selo 500 stan.u Vž županiji ima i srednju školu i fakultet.
ti ovo ozbiljno
segura is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2011., 17:50   #38
Jedno i drugo ima svoje prednosti i mane. Na selu je to svakako tisina,mir, najljepsi dozivljaji godisnjih doba, znas svakoga...sto s druge strane je i velika mana znati svaku osobu.
Grad je ziv...nikad nije pusto, imas pregrst svega...os kino,os kazaliste,os festivale.

Ne znam...meni bi idealna kombinacija bila jednog dana zivjeti u gradu, vikendica na selu, veliki vrt...milina.
__________________
Miki Maus je štakor!
kleopatra_23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 23:52   #39
Ma na selu isto kupuju iz trgovačkih centara, voze aute, imaju kod kuće televizore. čak i kompijutere i mobitele....
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2011., 03:34   #40
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Ma na selu isto kupuju iz trgovačkih centara, voze aute, imaju kod kuće televizore. čak i kompijutere i mobitele....
Ma e? Pa dokle je to došlo..?
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:39.