Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2009., 15:48   #81
Quote:
Solomon Kane kaže: Pogledaj post
Dostojanstvo žene je oličeno i potvrđeno u ličnosti Presvete Bogorodice Djeve Marije,koju mi Hrišćani (i Pravoslavni i RK-ici)nazivamo "Carica Nebeska".Njena moralna čistota,njena duhovno-telesna devstvenost i njena ka istini usmerena slobodna volja i pristanak,su uzrok da se preko nje ovaplotio Sin Božiji.Cilj svake žene je Presveta Bogorodica.
Prije bih rekao da su to riječi maštovitih teologa, koje nemaju doticaja s Biblijom. Da bi se napravile neke apologetske akrobacije.

Što majci Mariji kaže njezin Sin? Ima li tu hvalospjeva o Kraljici Nebeskoj?

1. primjer:
Dok je on to govorio, povika neka žena iz mnoštva: "Blažena* utroba koja te nosila i prsi koje si sisao!" (28) On odgovori: "Još blaženiji oni koji slušaju riječ Božju i čuvaju je!"
Blaženiji su od Kraljice neba? lol

2. primjer:
Kad ga ugledaše, zapanjiše se, a majka mu njegova reče: "Sinko, zašto si nam to učinio? Gle, otac tvoj i ja žalosni smo te tražili." (49) A on im reče: "Zašto ste me tražili? Niste li znali da mi je biti u onome što je Oca mojega?" (50) Oni ne razumješe riječi koju im reče.
Danima su tražili svoga sinčića, a on 200 kilometara od svoga sela, i tako im bahato odgovara, a oni ne razumiju ništa...

3. primjer:
Čuvši to, dođoše njegovi da ga obuzdaju jer se govorilo: "Izvan sebe je!"
Njegovi su mislili da je lud.

4. primjer:
Došli Isusova majka (Nebeska kraljica), otac i bratići, i apostoli dojavili Isusu da ga čekaju vani, a on im odbrusi, duhovno nezainteresiran za "zemaljska vezivanja":
A on im odgovori: "Majka moja, bratići moji - ovi su koji riječ Božju slušaju i vrše."
Luka 8,19

On im odgovori: "Tko je majka moja i bratići moji?" I okruži pogledom po onima što su sjedjeli oko njega u krugu i kaže: "Evo majke moje, evo bratića mojih!
Po Marku 3,31
(napisao sam bratići, jer kršćani ne mogu smisliti da je Isus imao braću i sestre )

4. primjer:
Poznate su i riječi koje je Isus tobože uputio svojoj majci Mariji na svadbi. On joj bahato odbrusi:
"Ženo, šta ja imam s tobom!"

Imamo još samo rečenicu koju Isus izgovara majci kad umire na križu i to je sav dijalog Isusa i "bezgrješne djevičanske Nebeske kraljice".

Malo je govorila, puno se pokoravala, šutke trpila bahatost i nevolje.
Ima li ikoja žena u Bibliji da se današnje (emancipirane) vjernice mogu ponositi njome i reći - "To je žena!"
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 16:23   #82
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Prije bih rekao da su to riječi maštovitih teologa, koje nemaju doticaja s Biblijom. Da bi se napravile neke apologetske akrobacije.

Što majci Mariji kaže njezin Sin? Ima li tu hvalospjeva o Kraljici Nebeskoj?

1. primjer:
Dok je on to govorio, povika neka žena iz mnoštva: "Blažena* utroba koja te nosila i prsi koje si sisao!" (28) On odgovori: "Još blaženiji oni koji slušaju riječ Božju i čuvaju je!"
Blaženiji su od Kraljice neba? lol

2. primjer:
Kad ga ugledaše, zapanjiše se, a majka mu njegova reče: "Sinko, zašto si nam to učinio? Gle, otac tvoj i ja žalosni smo te tražili." (49) A on im reče: "Zašto ste me tražili? Niste li znali da mi je biti u onome što je Oca mojega?" (50) Oni ne razumješe riječi koju im reče.
Danima su tražili svoga sinčića, a on 200 kilometara od svoga sela, i tako im bahato odgovara, a oni ne razumiju ništa...

3. primjer:
Čuvši to, dođoše njegovi da ga obuzdaju jer se govorilo: "Izvan sebe je!"
Njegovi su mislili da je lud.

4. primjer:
Došli Isusova majka (Nebeska kraljica), otac i bratići, i apostoli dojavili Isusu da ga čekaju vani, a on im odbrusi, duhovno nezainteresiran za "zemaljska vezivanja":
A on im odgovori: "Majka moja, bratići moji - ovi su koji riječ Božju slušaju i vrše."
Luka 8,19

On im odgovori: "Tko je majka moja i bratići moji?" I okruži pogledom po onima što su sjedjeli oko njega u krugu i kaže: "Evo majke moje, evo bratića mojih!
Po Marku 3,31
(napisao sam bratići, jer kršćani ne mogu smisliti da je Isus imao braću i sestre )

4. primjer:
Poznate su i riječi koje je Isus tobože uputio svojoj majci Mariji na svadbi. On joj bahato odbrusi:
"Ženo, šta ja imam s tobom!"

Imamo još samo rečenicu koju Isus izgovara majci kad umire na križu i to je sav dijalog Isusa i "bezgrješne djevičanske Nebeske kraljice".

Malo je govorila, puno se pokoravala, šutke trpila bahatost i nevolje.
Ima li ikoja žena u Bibliji da se današnje (emancipirane) vjernice mogu ponositi njome i reći - "To je žena!"


Da, Nepoznati, ima. Osobno sam (emancipirana) vjernica, ponosim se
Blaženom Djevicom Marijom.... Majkom Isusovom i Majkom mojom, Majkom
tvojom.... ako je želiš za Majku, Majkom svih ljudi na Zemlji.... Kraljicom
Neba i Zemlje........ DA, TO JE ŽENA, ...... žena koja je trpila kao Majka
....te joj je razumljiva svaka patnja bilo koje majke na zemlji, .... TO JE
ŽENA KOJA JE OSTALA USPRAVNO STOJEĆI NA SVOJIM NOGAMA UNATOČ
PATNJAMA..... te joj je razumljiva svaka patnja bilo koje žene na zemlji,
ali ne samo žene .... nego i muškog roda. PONOSIM SE BLAŽENOM DJEVICOM
MARIJOM.

Na kraju, Nepoznati ......VOLIM SVOJU MAJKU MARIJU, jer TO JE ŽENA koja
me je utješila i prigrlila.... nakon gubitka moje zemaljske majke, a u kojoj
se ogledala sva ljubav Blažene Djevice Marije, a koja je svojim molitvama
i trpljenjem prikazivala Bogu i Mariji patnje, koje sam joj prouzročila tvrdo-
glavim odbijanjem Boga. Ponovno sam u očima Blažene Djevice Marije....
pronašla .... oči moje zemaljske majke.... koja je otišla u Nebo.

Isto tako.... vjerujem da nisam jedina koja tako misli i osijeća.
__________________
Trebaš se resetirati na početne postavke .....
nick ništa
good angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 17:48   #83
[QUOTE=good angel;20623266]
Quote:
Da, Nepoznati, ima. Osobno sam (emancipirana) vjernica

Da li je moguće biti emancipirana vjernica?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 18:31   #84
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post

Da li je moguće biti emancipirana vjernica?

IMO oksimoron. Sjeti se Vokićke, "emancipirane" žene i vjernice koja je izjavila da ustaje kada muškarac uđe u prostoriju.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 18:52   #85
Quote:
Prije bih rekao da su to riječi maštovitih teologa, koje nemaju doticaja s Biblijom. Da bi se napravile neke apologetske akrobacije
Da,verovatno je to tako kada ti kažeš,jer šta mi "maštoviti teolozi" znamo,zar ne? Trebalo bi odgovore na hrišćanska pitanja iz svih teološko-crkvenih oblasti da ostavimo drugima koji to nisu i koji zaista više,tačnije,dublje i preciznije poznaju sve ono što je vezano za hrišćansku veru od svakoh vernika ili teologa.
__________________
Non praevalebunt, non praevalebunt portaе inferni!
Solomon Kane is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 22:33   #86
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Što majci Mariji kaže njezin Sin? Ima li tu hvalospjeva o Kraljici Nebeskoj?

1. primjer:
Dok je on to govorio, povika neka žena iz mnoštva: "Blažena* utroba koja te nosila i prsi koje si sisao!" (28) On odgovori: "Još blaženiji oni koji slušaju riječ Božju i čuvaju je!"
Blaženiji su od Kraljice neba? lol
A tko kaže da Marija nije riječ Božju slušala i čuvala je?

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
4. primjer:
Poznate su i riječi koje je Isus tobože uputio svojoj majci Mariji na svadbi. On joj bahato odbrusi:
"Ženo, šta ja imam s tobom!"

Imamo još samo rečenicu koju Isus izgovara majci kad umire na križu i to je sav dijalog Isusa i "bezgrješne djevičanske Nebeske kraljice".
Ali upravo ta rečenica na križu je povezana sa ovom koju si naveo. A to je: "Ženo, evo ti sina!" (Iv 19,26)

U oba slučaja Isus svoju majku naziva "Ženo". Sada je došao Njegov čas (a ne u Kani Galilejskoj pri ovoj prvoj rečenici), i sada On svoju majku povjerava Ivanu, a Ivana (i kroz njega, sve učenike, cijelu Crkvu) svojoj majci.

Možda su ove riječi pomalo bahate, ali samo ako na to gledaš iz naše perspektive i načina govora. U Isusovo vrijeme (u onom podneblju i u onom mentalitetu), to nije bila bahatost, već uobičajeni način govora kojim se je željelo nešto istaknuti, naglasiti.

Da su se te riječi činile bahate piscima evanđelja, valjda ih ne bi uključili u svoje zapise. Naposljetku, ne bi izgledalo baš lijepo kada bi Onaj tko je bez grijeha prekršio 4. Božju zapovijed.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 09:21   #87
ne znam kako je ova priča otišla iz položaja žene u bibliji u smjeru razglabanja o djevičanstvu Marijinom.
nije bitno kakva je ona, još i danas sama katolička crkva tvrdi da spasenje dolazi po njenom Sinu, ne po njoj. Možda se to promjeni za koju godinu, a onda ćemo citirati Jeremiju/Izaiju i njihov odnos prema Nebeskoj Kraljici koja se štovala i u ono vrijeme.
__________________
Look in the mirror and see only Glory
Fussoldat is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 09:26   #88
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Quote:
Nepoznati kaže:
Što majci Mariji kaže njezin Sin? Ima li tu hvalospjeva o Kraljici Nebeskoj?

1. primjer:

Dok je on to govorio, povika neka žena iz mnoštva: "Blažena utroba koja te nosila i prsi koje si sisao!" (28) On odgovori: "Još blaženiji oni koji slušaju riječ Božju i čuvaju je!"
Blaženiji su od Kraljice neba? lol
A tko kaže da Marija nije riječ Božju slušala i čuvala je?
Zamisli da je netko Mariji rekao: "Blažen onaj koga si rodila!" A ona mu odvrati: "Još blaženiji je onaj koji sluša Božju riječ i čuva je!"

Quote:
Da su se te riječi činile bahate piscima evanđelja, valjda ih ne bi uključili u svoje zapise.
Pa i nisu im se učinila bahate. Žene onda nisu imale nekakav ljudski status... Isus je to morao potvrditi.

Quote:
Naposljetku, ne bi izgledalo baš lijepo kada bi Onaj tko je bez grijeha prekršio 4. Božju zapovijed.
Kada je ostao u Jeruzalemu nekoliko dana, a očajni roditelji su ga tražili po cijelom Izraelu, zar nije prekršio tu Božju zapovijed?
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 11:30   #89
eto ga na, židovi su krivi zato jer nisu bili najliberalniji na svijetu u odnosu prema ženama...

oni su izrasli u narod na golim, rijetkom travom obraslim bregovima i planinama, sa malo ili nikakvom poljoprivredom, stočarstvom koje se oslanjalo na stoku sitnog zuba, okruženi neprijateljima iz bogatih dolina i pljačkašima koji su tumarali okolo...

nijedno društvo koje je stasalo na sličan način nije bilo slobodoumno i liberalno... ne trebate daleko ići a da ne nađete slične primjere, čak i kod nas...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 14:13   #90
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
eto ga na, židovi su krivi zato jer nisu bili najliberalniji na svijetu u odnosu prema ženama...
Nemoj mi sad židove okrivljavat. lol

Biblija nije židovska knjiga, nego kršćanska.
A upravo oni žele prodati tezu (Toza&Comp) da je Biblija etički vrijedna i danas, a ne samo proizvod svoga vremena i tadašnjih običaja.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 14:18   #91
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Nemoj mi sad židove okrivljavat. lol

Biblija nije židovska knjiga, nego kršćanska.
A upravo oni žele prodati tezu (Toza&Comp) da je Biblija etički vrijedna i danas, a ne samo proizvod svoga vremena i tadašnjih običaja.
tako je, kršćani su pisali postanak, zakon, ljetopise, kraljeve, psalme, proroke i druge starozavjetne knjige...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 16:05   #92
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
tako je, kršćani su pisali postanak, zakon, ljetopise, kraljeve, psalme, proroke i druge starozavjetne knjige...
Znači Biblija je samo Novi zavjet? Pa zašto se onda i Stari baja na misama?

Židovi uz pismenu Toru imaju i usmenu uz masu tumačenja, koja s kršćanstvom nemaju veze. Kršćani su preveli i obradili neke židovske spise, i neke druge, pa ih probrali i i isprotumačili na svoj način.

Kada se kritiziraju kršćanski spisi, omiljena fraza za izvlačenje je: "pa to su židovi pisali a ne mi." Pretpostavljam da su s otimačinom tuđih vjerskih spisa preuzeli i odgovornost za iste. Inače je cijela stvar smiješna i žalosna istodobno.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 16:08   #93
Quote:
good angel kaže: Pogledaj post
Da, Nepoznati, ima. Osobno sam (emancipirana) vjernica, ponosim se
Blaženom Djevicom Marijom.... Majkom Isusovom i Majkom mojom, Majkom
tvojom.... ako je želiš za Majku, Majkom svih ljudi na Zemlji.... Kraljicom
Neba i Zemlje........ DA, TO JE ŽENA, ...... žena koja je trpila kao Majka
....te joj je razumljiva svaka patnja bilo koje majke na zemlji, .... TO JE
ŽENA KOJA JE OSTALA USPRAVNO STOJEĆI NA SVOJIM NOGAMA UNATOČ
PATNJAMA..... te joj je razumljiva svaka patnja bilo koje žene na zemlji,
ali ne samo žene .... nego i muškog roda. PONOSIM SE BLAŽENOM DJEVICOM
MARIJOM.

Na kraju, Nepoznati ......VOLIM SVOJU MAJKU MARIJU, jer TO JE ŽENA koja
me je utješila i prigrlila.... nakon gubitka moje zemaljske majke, a u kojoj
se ogledala sva ljubav Blažene Djevice Marije, a koja je svojim molitvama
i trpljenjem prikazivala Bogu i Mariji patnje, koje sam joj prouzročila tvrdo-
glavim odbijanjem Boga. Ponovno sam u očima Blažene Djevice Marije....
pronašla .... oči moje zemaljske majke.... koja je otišla u Nebo.

Isto tako.... vjerujem da nisam jedina koja tako misli i osijeća.
Poštujem i cijenim sve ovo što si napisala. Jedan religijski lik poslužio je kao temelj da svoj život, a i tuđe, učiniš boljima. Netko uzima nešto drugo, npr. Majku zemlju ili Krishnu, ili štuje Krishninu majku Devaki ili polazi od ateističke etike. Bitna su djela i promjena na bolje.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 16:35   #94
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Poštujem i cijenim sve ovo što si napisala. Jedan religijski lik poslužio je kao temelj da svoj život, a i tuđe, učiniš boljima. Netko uzima nešto drugo, npr. Majku zemlju ili Krishnu, ili štuje Krishninu majku Devaki ili polazi od ateističke etike. Bitna su djela i promjena na bolje.
Hvala Nepoznati, zaista ti hvala na tvom odgovoru, jer u srcu osijećam
da je .... iz srca. Poštujem i cijenim tvoju iskrenost, koju si ovim upisom
iskazao. Isto tako hvala, za riječ "emancipirana", koju sam posudila iz
tvog upisa, a koja me je i potakla da tako odgovorim. Touched.
__________________
Trebaš se resetirati na početne postavke .....
nick ništa
good angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 16:48   #95
Quote:
good angel kaže: Pogledaj post
Hvala Nepoznati, zaista ti hvala na tvom odgovoru, jer u srcu osijećam
da je .... iz srca. Poštujem i cijenim tvoju iskrenost, koju si ovim upisom
iskazao. Isto tako hvala, za riječ "emancipirana", koju sam posudila iz
tvog upisa, a koja me je i potakla da tako odgovorim. Touched.
Hvala i budi mi dobro.

A to za spominjanje termina "(emancipirana) vjernica", još nisam načisto dal' da čupam kose il' posipam glavu pepelom.

Zato pratim topik koji se vodi na tu temu, pa pravorijek prepuštam forumašicama.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 17:09   #96
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Hvala i budi mi dobro.

A to za spominjanje termina "(emancipirana) vjernica", još nisam načisto dal' da čupam kose il' posipam glavu pepelom.

Zato pratim topik koji se vodi na tu temu, pa pravorijek prepuštam forumašicama.

Molim i ti budi dobro uvijek.

Što više čitam riječi "emancipirana vjernica", sve mi se više sviđaju,
mišljenja sam, da zaista ne trebaš čupati kose... to boli, a ak' se
pospeš pepelom, ono doslovno, ... moraš na tuširanje U biti, si mi
prosvijetlio pamet da skužim.... kak' sam u biti emancipirana, a da toga
uopće nisam bila niti svjesna.... tak' da sam ti zahvalna.

Je, isto sam ga pratila, pravorijek mi je izbrisan... onda više neću pratiti
osobno sam povrijeđena
__________________
Trebaš se resetirati na početne postavke .....
nick ništa
good angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 20:03   #97
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Zamisli da je netko Mariji rekao: "Blažen onaj koga si rodila!" A ona mu odvrati: "Još blaženiji je onaj koji sluša Božju riječ i čuva je!"
Ne mogu si baš zamisliti da bi to Marija rekla.

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Kada je ostao u Jeruzalemu nekoliko dana, a očajni roditelji su ga tražili po cijelom Izraelu, zar nije prekršio tu Božju zapovijed?
A kako je tada konkretno prekršio tu zapovijed?

Zar im nije rekao: "Zašto ste me tražili? Niste li znali da mi je biti u onome što je Oca mojega?"

Nije li Isus zapravo cijelo vrijeme bio u svojoj kući, ili preciznije u domu svoga Oca (tj. u Hramu)?
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 20:32   #98
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Ne mogu si baš zamisliti da bi to Marija rekla.
Ali Isus za Kraljicu Nebesa jest.

Quote:
A kako je tada konkretno prekršio tu zapovijed?

Zar im nije rekao: "Zašto ste me tražili? Niste li znali da mi je biti u onome što je Oca mojega?"
Nije li Isus zapravo cijelo vrijeme bio u svojoj kući, ili preciznije u domu svoga Oca (tj. u Hramu)?
Mogao je biti u tom Domu u Nazaretskoj sinagogi (ako je postojala), a ne 200 km udaljenom Jeruzalemu. Zar nije nepoštivanje roditelja, ako ih nisi obavijestio da te neće biti i da oni moraju danima ići po cijeloj zemlji da bi te našli? Ako Mu Josip nije bio otac, ipak je zabrinuo svoju majku. Srećom, biblija navodi da otada ipak nije činio više takve nepodopštine...
Kad mu bijaše dvanaest godina, uziđoše po običaju blagdanskom. 43 Kad su minuli ti dani, vraćahu se oni, a dječak Isus osta u Jeruzalemu, a da nisu znali njegovi roditelji. 44 Uvjereni da je među suputnicima, odoše dan hoda, a onda ga stanu tražiti među rodbinom i znancima. 45 I kad ga ne nađu, vrate se u Jeruzalem tražeći ga. 46 Nakon tri dana nađoše ga u Hramu gdje sjedi posred učitelja, sluša ih i pita. 47 Svi koji ga slušahu bijahu zaneseni razumnošću i odgovorima njegovim. 48 Kad ga ugledaše, zapanjiše se, a majka mu njegova reče: "Sinko, zašto si nam to učinio? Gle, otac tvoj i ja žalosni smo te tražili." 49 A on im reče: "Zašto ste me tražili? Niste li znali da mi je biti u onome što je Oca mojega?" 50 Oni ne razumješe riječi koju im reče. Isus u Nazaretu 51 I siđe s njima, dođe u Nazaret i bijaše im poslušan.
Ovo zadnje nam sugerira da je ipak u tom slučaju bio neposlušan - tj. prekršio je 4. zapovijed koja kaže da "poštuješ oca i majku da ti bude dobro na zemlji".

(Njemu baš i nije bilo dobro na zemlji... )

Kako objašnjavaš da nisu razumjeli njegove riječi da je u Domu Oca? Zar su zaboravili najčudesnije - djevičansko - začeće, naviještenje anđela Gabrijela Mariji, i Josipu? Poklonstvo kraljeva i popratno čudo sa zvijezdom u Betlehemu? Ritanje svetog Ivana u utrobi? Zar je Josip shvatio da je nasamaren? Ili su evanđelja sklepana zbrda-zdola, tko zna na koji način?
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 21:22   #99
žene i muškarci su ravnopravni, ova tema je bezveze, molim lock
Isus je svjetlo is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 19.05.2009., 21:37   #100
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ali Isus za Kraljicu Nebesa jest.
Ali Isus nije Marija.

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Mogao je biti u tom Domu u Nazaretskoj sinagogi (ako je postojala), a ne 200 km udaljenom Jeruzalemu. Zar nije nepoštivanje roditelja, ako ih nisi obavijestio da te neće biti i da oni moraju danima ići po cijeloj zemlji da bi te našli? Ako Mu Josip nije bio otac, ipak je zabrinuo svoju majku. Srećom, biblija navodi da otada ipak nije činio više takve nepodopštine...
Samo je jedan Hram (i Svetinja nad svetinjama). Niti jedna sinagoga ne može zamijeniti Hram u Jeruzalemu.

A zašto bi ih Isus trebao obavijestiti da će biti u domu svoga Oca? To su mogli Josip i Marija znati (zato ih pita Isus: "Zar niste znali da mi je biti u onome što je Oca mojega?"). Uopće ga nisu trebali žalosni tražiti.
Da je Isus samo čovjek (poput svih drugih), tada bi situacija bila drugačija.

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Kad mu bijaše dvanaest godina, uziđoše po običaju blagdanskom. 43 Kad su minuli ti dani, vraćahu se oni, a dječak Isus osta u Jeruzalemu, a da nisu znali njegovi roditelji. 44 Uvjereni da je među suputnicima, odoše dan hoda, a onda ga stanu tražiti među rodbinom i znancima. 45 I kad ga ne nađu, vrate se u Jeruzalem tražeći ga. 46 Nakon tri dana nađoše ga u Hramu gdje sjedi posred učitelja, sluša ih i pita. 47 Svi koji ga slušahu bijahu zaneseni razumnošću i odgovorima njegovim. 48 Kad ga ugledaše, zapanjiše se, a majka mu njegova reče: "Sinko, zašto si nam to učinio? Gle, otac tvoj i ja žalosni smo te tražili." 49 A on im reče: "Zašto ste me tražili? Niste li znali da mi je biti u onome što je Oca mojega?" 50 Oni ne razumješe riječi koju im reče. Isus u Nazaretu 51 I siđe s njima, dođe u Nazaret i bijaše im poslušan.
Ovo zadnje nam sugerira da je ipak u tom slučaju bio neposlušan - tj. prekršio je 4. zapovijed koja kaže da "poštuješ oca i majku da ti bude dobro na zemlji".

(Njemu baš i nije bilo dobro na zemlji... )
Piše da im je u Nazaretu bio poslušan, ali ne piše da im je prije bio neposlušan. Isus nije učinio ništa protivno Božjem zakonu (ta bio je u domu Oca svoga), nije se usprotivio Josipu i Mariji (i svoljevoljno, protiv njihove odluke, otišao u Hram), već je kao Sin otišao u dom Oca svoga. Marija i Josip mogli su znati (ili bar pretpostaviti) gdje ga mogu pronaći.

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Kako objašnjavaš da nisu razumjeli njegove riječi da je u Domu Oca? Zar su zaboravili najčudesnije - djevičansko - začeće, naviještenje anđela Gabrijela Mariji, i Josipu? Poklonstvo kraljeva i popratno čudo sa zvijezdom u Betlehemu? Ritanje svetog Ivana u utrobi? Zar je Josip shvatio da je nasamaren? Ili su evanđelja sklepana zbrda-zdola, tko zna na koji način?
Do svoje 12 godine Isus je bio sličan ostaloj djeci. Ali tada se dogodio ovaj događaj. Marija i Josip nisu bili pripremljeni na ovo. Ovo je za njih bilo neočekivano. Isus im možda prvi put govori o svom Ocu (o svom jedinstvenom odnosu prema nebeskom Ocu i mesijanskoj ulozi). Joisp i Marija su zabrinuti za Isusa, dok ga traže oni u njemu još gledaju onog dječaka kakav je bio dosada (sličnog drugoj djeci). Kada ga nađu, Marija traži objašnjenje, ne razumije što se s njim događa. No Isusu je važnije što od njega očekuje Otac nebeski nego zemaljska majka ili Josip.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:40.