Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2021., 12:53   #1
Usisna pumpa za vodu SCALA2

USPUT, jel tko ima ovako rješenje kod svoje kuće:

https://product-selection.grundfos.c...mid=1237231131

da nas malo prosvjetli, kako to učinkovito radi ?
mr.ivek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2021., 16:05   #2
Quote:
mr.ivek kaže: Pogledaj post
USPUT, jel tko ima ovako rješenje kod svoje kuće:

https://product-selection.grundfos.c...mid=1237231131

da nas malo prosvjetli, kako to učinkovito radi ?
i jel bi s time riješio oscilaciju protoka preko ptv bojlera u kotlovnici na koji su spojene pipe s toplom vodom u cijeloj kući, konkretno u kupioni ili tuš mlaznici kad koristiš toplu vodu a slučajno si ide netko u wc oprati ruke poslije korištenja školjke ( još se puni vodokotloć) a u kuhinji istovremeno radi perilica suđa ili u vešeraju perilica veša, za opisano trenutno je osigurana oscilacija tlaka od 2 do 4 bara u hidroforskoj posudi 180l, ali ipak postoji ta osjetna oscilacija pritiska tople vode na tuš mlaznici ili pipama tople vode u opisanim uvjetima, sa hladnom vodom oscilacije su osjetno zanemarive- nit se ne primijete, ovo je ipak jeftinije nego 5stupnjeva1f grundfos pumpa + hidroforska posuda 180 l + tlačna sklopka, ali ovo navedeno radi već 17 godina (uz zamjenu jedne tlačne talijanske sklopke za cca.90 kuna), radi se o peteročlanoj obitelji koja troši fajn vode

il je ovo onak za viksu što je ipak bolje od bilo kojeg hidropaka (ali duplo i još malo više skuplje)
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2021., 21:54   #3
Usisna pumpa za vodu SCALA2

Vidim da forumaši pokazuju interes za novost na tržištu usisnih pumpi za kućne instalacije.
Jedna takva novost je proizvod od tvrtke Grundfos Scala2, koja se reklamira kao " samousisni kompaktni uređaj za povišenje tlaka vode u kućnoj vodoopskrbi. Koristi se za manje ili veće obiteljske kuće ili stanove. SCALA2 ima ugrađenu kontrolu brzine koja omogućava održavanje savršenog tlaka vode na svim slavinama."
Kad se ta pumpa pogleda u samu unutrašnjost, vidimo da je to trostupanjska (trostepena) pumpa s integriranim malim tlačnim bubnjem , pogodna za vlažne i suhe uvjete. Podiže vodu s max dubine od 8 met, a tlači 6 bara do max visine 15 met, uz održavanje konstantnog tlaka.

Konstantnog tlaka?

Iskreno ne vjerujem baš svemu navedenom u opisu uređaja, jer sve je to modificirana bilo koja pumpa koja se koristi za hidrofor ili hidropak. Iskustvo od 40 godina u radu s hidroforskim pumpama ,nekako je previše kritično prema takvoj skupoj " igračke " u odnosu na kompaktne pumpe od kojih mnoge rade još i danas.

kaj se tiče dodatka takvog uređaja na postojeći hidroforski instalacijski sustav, izgleda mi dosta skupa investicija za probu. Za problem koji navodi forumaš mbukal pumpu treba spojiti na spremnik a, izlaz iz pumpe na instalaciju tople vode. kad krene potrošnja, hidrofor puni sistem normalno, a Scala2 bi trebala istovremeno tjerati istu vodu iz spremnika u instalaciju, i radila bi , vjerojatno dok traje potrošnja. Nakon prestanka potrošnje vode, on bi se trebala gasi, jer ima u sebi osjetnik koji isključuje pumpu ,kad nema potrošnje.
Iskreno ja to tako vidim. Ispravno ili ne, rado bih čuo nečije iskustvo, ako ima takav uređaj montiran.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2021., 09:04   #4
Radili smo nekoliko regulacija tlaka s V/f pogonom pumpi. To fino radi na stalnim protocima. Stvar se malo pogubi kad protoka nema i pri naglim promjenama protoka.
Ne znam kak su to ovi riješili.
Znam da stvar ouno stabilnije radi s hidroforskom posudom kao hidro-akumulatorom.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2021., 19:49   #5
pa kaj mu Grundfos SCALA2 ne pruža konstantni pritisak kod zaljevanja/navodnjavanja-jer ak bu koristio šprice rotirajuće onda mu ne bu nikad variral domet i jačina pritiska mlaza vode - preko hidroforske posude jačina pritiska i domet mlaza vode varira , ak ima cijevi za navodnjavanje onda si treba složiti ma koji god način dobave vode da koristi tlačni ventil za regulaciju pritiska, zatim konstantni pritisak u kući dok se navodnjava vrt a radi bojler ptv i dvije pipe - preko hidroforske posude to je nemoguće, pa kaj mu Grundfos SCALA2 ne iziskuje puno manje skladišnog prostora kojeg je u zimi puno lakše držati na temperaturi bez smrzavanja, ak neće Grundfos SCALA2 onda neku Pedrolo pumpu koja zadovoljava količinski vodom i koju spaja prek termičke zaštite na hidroforsku posudu 180 litara ( na manju ne bi išao jer se bude pumpa dosta brzo palilaigasila) i na kojoj mu treba tlačna sklopka koja radi u rasponu od 2 bara pali i 4,5 bara gasi pumpu, i za to sve nekakva izolirana špajza u kojoj ima struje i mogućnost uz cijev produžiti struju do bunara, Grundfos SCALA2 svakak iziskuje i manje posla oko same instalacije, je da se Grundfos SCALA2 proizvodi u srbiji pa je jako bitno konačno iskustvo samih korisnika, inače sve drugo je na njenoj strani
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2021., 22:52   #6
Skala 2 je mila majka za postaviti majstorima, to im je najlakše, a njemu baš i ne znam.

Rizik je velik, jesi ti imao tu pumpu da znaš kako će se ponašati ?

Iz ovoga što pišeš sumnjam da si imao i hidrafor.

Hidrafor može napajati neograničen broj izljeva, meni napaja 2 kuće, što konkretno znači : 2 kupaone, 2 kuhinje sa 2 perilice suđa, 2 vešeraja, vanjska pipa sa 30 metara crijeva za zalijevanje vrta i travnjaka, jedna pipa na pecani za potrebe pecane, korištenje miniwasha - sve može raditi u isto vrijeme i nikad nisam imao problema da nešto ne radi ako koristim više ili sve te potrošaće (rijetko ali se zna desiti).

Da li ima tko tu na forumu da je ima Grundfos SCALA2 pumpu da podjeli iskustva i da realan sud i preporuku ?

S tobom se slažem samo u jednom treba veću inox posuda od 180l, a ne 140l. Ja imam 180 litara i ovakvu pumpu u prostoru: https://www.ikoma.hr/hr/vodovodni-ma...s-cm-5-5-2531/ - sve to napaja ...
Nju, takvu pumpu sam stavio jel paralelno vuće vodu iz dva bunara, da imam jedan bunar išao bi na ovu kombinaciju što sam forumašu mm88 predložio.
mr.ivek is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2021., 02:05   #7
Da, u pravu si, nikad nisam koristio hidropak u svojoj kuči, 18 godina koristim grundfosovu 5stupanjsku1f pumpu, bez injektora koja radi preko 180 litarske inox hidrofotske posude, iz bunara dubine 8 metara koji je udaljen od pumpe i h.posude cca 13 metara, sa padom od kuče prema bunaru, zaljevao sam travnjak oko kuče sa 3 pokretne prskalice istovremeno, ptv imam riješen preko kombi bojlera, tata mi ima bunar udaljen od hidroforske 180 litara posude 105 metara koju napaja pedrolo dubinska pumpa, stranka kod koje sam izvodio radove posla kojim se profesionalno bavim je zbog niskog i nekonstantnog tlaka gradskog vodovoda koristila hidropak 25 litarski za koliko toliko stabilizirajuči pritisak za drugu etažu, kad im je majstor ugradio grundfos scala2 tek tada su dobili konstantni pritisak bez oscilacije za kuču sa dva stana 100kvm plus poljoprivredni dio, prvi puta sam tada vidio scalu2 i na njenoj ambalaži da piše made in serbia, da , znam o čemu pričam, znam kako oscilira pritisak preko hidroforske posude punjene ili hidroforskom ili dubinskom pumpom, npr.kad radi perilica suđa i pušta se wc vodokotlič a netko tko se tušira osjetit če oscilaciju tople vode, ili zaljevanje trave sa 2~3 rotirajuče prskalice i paralelno kuča troši vodu ne možeš niti pod razno imati konstantno istu jačinu pritiska tj. jačinu/dužinu mlaza prskalice, kao ni pipe u kuči pogotovo tople vode prek bojlera, nisam nigdje rekao da ne može raditi, cijelo vrijeme pričam o finesi konstantnog pritiska prilikom koristenja vode, o potrebnom prostoru i instalaciji i održavanju dubinske ili hidroforske pumpe i hidroforske posude sa tlačnom sklopkom je neusporedivo sa scala2 pumpom
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2021., 16:35   #8
Ne bu mi teško, pročitao sam par stranih tema-foruma vezanih za iskustva sa Grundfos SCALA2 pumpomu.

Preporučavam ti da isto učiniš pa onda dalje nekome nešto preporučavaj.

Evo ti jedne stranice (imaš ih hrpu). Uglavnom od samo 3 izljeva ona ne radi kako si ti opisao:

https://terrylove.com/forums/index.p...-faucet.79904/
mr.ivek is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2021., 17:27   #9
Dakle, trebam samo čitati a ne vjerovati svojem osobnom iskustvu, istinaibog samo jedno, ne negdje pročitano nego osobno viđeno nisam vjerovao kako ima čovjek takvu oscilaciju/slab pritisak gradskog vodovoda (zagrebački), zadnji je korisnik (kuca na brijegu) prije same prepumpne stanice za daljnju mrežu koja je ionak niža kao i cijela mreža za cca. 5 metara nego njegova kuča, da, za istinu postoji u gradu Zagrebu i tako loše projektirana gradska vodovodna mreža a čovjek riješio problem sa scala2 pumpom, bez refundacije gradskog vodovoda,isto nisam vjerovao dok nisam pročitao/uvjerio se da je proizvodnja made in serbia
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2021., 20:25   #10
koliko sam razumio iz većine postova problem nastaje baš kod "vučenja" vode iz bunara, što je veća dobava to je slabiji pritisak, a nakon otvaranja 2-3 izljeva počinje "štucanje"... Ti pišeš o vodovodu i sramoti ZG da čovjek nema pritiska iz vodovoda ... Nema veze sa namjenom te pumpe za forumaša mm88.

Forumašu mm88 treba pravilan savjet - imat će bunar 08-10m dubine, njegova pretpostvka može biti i 12-15 m, što ćeš mu onda preporučiti ...

Neću dalje, nek sam odluči što hoće.
mr.ivek is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2021., 08:21   #11
Prvo!
Nije bitno koliko je dubok bunar!
Jedini faktor je razina vode od površine zemlje i doticanje vode u bunar kad pumpa radi!
Poslije toga idemo dalje razmišljati ...... o boji pumpe i ....
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2021., 23:19   #12
bunar za vikend iskopan, cijevi postavljene
voda na cca 5metara, išli smo do cca 9,5 metara i majstor koji je kopao kaže to je to.

inače sam iskop trajao cca 3-4 sata, kamion kao bušotina za naftu, preludo, par ljudi i to je to.

e sad, već za koji dan mi dolazi majstor, mislim bunar lijepo ozidati, staviti ukrasni krov i koluturu s kantom za vodu, da sve ima malo i etno štih. vodoinstalater mi također dolazi postaviti cijevi i sve pripremiti za pumpu.

ovako, idem na SCALA2. vidio u živo kod prijatelja koji ju koristi i radi fanstastično. e sad kolika je njena trajnost, to neznam, ali mi se sviđa nekoliko stvari: tlak je postojan, nema cimanja, tiha je, mala je, i navodno malo troši struje (ako je nekom bitno)
mm88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2021., 10:21   #13
ok gdje ćeš ju postaviti, daj nam malo fotki. Bilo bi idealno ukopati je pored bunara... moje mišljenje.

Ako sam dobro shvatio sve postove, ona dobro radi ako ima dobavu vode, ali ako mora vući vodu iz bunara i dalje "slati", iz ovih stranih postova što sam pročitao, nastaju problemi trzanja, prekidanja, štucanja i sl. Ne odmah nego nakon dužeg puštanja vode.

Ja sam pobornik dobrih tehničkih rješenja, ako je to tako sutra je ugrađujem kod sebe. Izbacujem 180l hidroforsku bocu i postojeću pumpu, dobivam na prostoru. Imam oko 10 m 5/4 cola cijev iz bunara do postojeće pumpe, hoće to raditi?

Iskreno volio bih kod nekoga to vidjeti, pa ako ima tko da mi prezentira dolazim uz gajbu piva
mr.ivek is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2021., 01:01   #14
Bili koristili scalu2 u domaćinstvu gdje imate spremnik vode i prirodni pad pa da samo malo dodatno nabije tlak umjesto hidrofora?
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2021., 08:23   #15
Quote:
mr.ivek kaže: Pogledaj post
..............
Ako sam dobro shvatio sve postove, ona dobro radi ako ima dobavu vode, ali ako mora vući vodu iz bunara.................
Centrifugalne pumpe ne vuku vodu!
Takve pumpe stvaraju podtlak i onda atmosferski pritisak gura vodu gore.
I to ide do oko 7 metara!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2021., 08:49   #16
Lee

neki puta me začudiš

Pročitaj cijeli taj post ili cijelu temu pa će ti biti jasno.

Tema je Usisna pumpa za vodu SCALA2 - prvo pročitaj njene "reklamne" karakteristike...

Zatim odeš na strane forume što tamo ljudi pišu o njoj, jer ovdje toga nema ljudi koji bi iskreno podijelili iskustva s njom - sve rekla kazala.

Onda slijedi nastavak priče i moj "djelomično izrezan" od tvoje strane post.
mr.ivek is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2021., 13:06   #17
Ovo sam pokupio od te pumpe!
Tak da ovdje "jebe lud zbunjenog" jer mi ništa nije jasno, a ono "Centrifugalne pumpe ne vuku vodu! još uvijek vrijedi!

Ima 579 W snage i radni tlak do 10 bara. Može dignuti vodu iz 8 metara dubine u manje od 5 minuta.
...................
Nominalna visina crpljenja: 27 m
Maksimalna visina crpljenja: 45 m
............
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2021., 11:14   #18
Evo da se javim sa detaljima kako smo sve izveli, polako se privodi kraju.

Dakle, išli smo na kopani bunar, dubina je cca 9-10 metara, s tim da je voda na nekih 5. Bunar smo izdigli gore, stavili obruč zidane cigle, stavili krov, i koluturu s kantom, da ipak bude lijep i funkcionalan.

spustili smo crijevo s korpom na 9 metara, došli do dna i digli ga za cca pola metra-metar. Crijevo je povučeno podzemno do jedne pomoćne prostorije (udaljene cca 10 metara od bunara) i tamo sam postavio pumpu SCALA2. Nakon pumpe ide set filtera i dalje distribucija vode.

Pumpa radi dobro, pritisak je OK, nije sad da padneš u nesvijest, ali nije niti loš (cca 2,5-3 bar). Ono što sam pročitao je da pumpa može dizati do nekih 3 ili 3,5 bara vodu koju vuče iz bunara. Ako ide iz nadzemnih spremnika ili diže tlak gradskog priključka, onda ide do 5,5 bar.

Vodu sam dao na analizu (dva uzorka - prije i poslije filtera, da vidim ima li kakve razlike).

Mane koje sam za sada uočio sa pumpom je njena osjetljivost. Dakle, ako nepovratni ventil malo pušta ili ako recimo na vodokotliću voda nije kako treba zatvorena, odmah će javljati grešku, pa na to valja obratiti pozornost.

Zna li netko, koliko treba biti tlak zraka u SCALA2 pumpi? Nigdje ne piše u papirima :/
mm88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2021., 11:22   #19
sumnjam da će ti tu na forumu netko na to odgovoriti...

koliko imaš izljeva, pipa, vodokotlića, kuhinja - što se dogodi kad otvoriš 3-4 trošila, jesi možda pratio ?

Da li tada tlak padne u sistemu?

Kakve si filtere stavio ?

Daj koju fotku.

Znači imamo sličnu pozicuju i dobinu vode i pumpe ... Možda se i ja tim počastim ...
mr.ivek is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2021., 13:07   #20
SCALA2 ima ugrađenu kontrolu brzine , kojom drži konstantni tlak oko 3,5 bara. Usisna visina mora biti max 8 met. Ako je veća dubina smanjuje se tlak, jer snagu gubi na dobavu vode s veće dubine.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:48.