Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2010., 16:10   #1
Kako nešto zakiseliti, a bez alkohola?

Limun, znam.. Svi drugi octovi imaju alkohol u sebi, jelda? I jabučni? I Balsamico? Doslovno ne smije biti NITI kapi alkohola u njemu..

JUuuuupomoć
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 16:22   #2
A zašto ne limun? Mislim, on je okej.

U principu, prijelazom iz alkohola u octenu kiselinu i nastaje ocat. Kako jabučni, tako i ostali (rekao bih).
(a što- niti najmanje količine octene kiseline nisu poželjne? onda limun?)
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 16:39   #3
Quote:
shree_kali kaže: Pogledaj post
Svi drugi octovi imaju alkohol u sebi, jelda? I jabučni? I Balsamico? Doslovno ne smije biti NITI kapi alkohola u njemu..

JUuuuupomoć
sve ti ima alkohol. i ačeto.

u zelenu salatu, pogotovo matovilac možeš staviti komadiće crvenog grejpa. prefino je.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 16:42   #4
limeta
rasol od kisela kupusa
smućkaj limuntus
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 18:55   #5
A zašto ne smije biti alkohola?
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 19:30   #6
a zašto je bitno kopati zašto nema alkohola?

uf, sad baš mislim se osim limuna i grejpa ne znam što bi stavila za začinit...
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2010., 00:26   #7
Quote:
krkimir kaže: Pogledaj post
A zašto ne smije biti alkohola?
moguće da ima više razloga, meni jedan pada na pamet....recimo, apstinenti od alkohola ga ne smiju konzumirati.
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2010., 01:12   #8
Ma dobro, ako staviš malo octa tu nema skoro ništa alkohola.
Ne znam u čemu je fora.
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2010., 05:39   #9
zar se stvarno smatra da je ocat neka vrsta alkohola?

u arapskim zemljama u kojima je prodaja alkohola zabranjena, u svakom supermarketu ima svih vrsta octa - acceto, jabukov, vinski, industrijski
honey_b is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2010., 08:36   #10
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
moguće da ima više razloga, meni jedan pada na pamet....recimo, apstinenti od alkohola ga ne smiju konzumirati.
Ograničenje se odnosi samo na one koji su na tetidis (antabus, esperal) terapiji a i oni smiju jabučni ocat.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2010., 10:54   #11
ak je žena rekla da ne može bit ni mrva alkohola, onda se držimo toga. ta nije luda da ne zna da je ocat kiseo i da kapljica octa sadrži u apsolutnim veličinama vrlo malo alkohola. kapljica vina sadrži još manje. ali to nije rješenje jer ne valja.
śri, nećeš baš naći ostalih kiselih bezalkoholnih stvari osim spomenutog limuna (ili umjetne limunske kiseline i otopini ili kristalima). jedino što mi pada na pamet je iscijeđen sok od nekih vrsta jabuka (npr. petrovače koju sad nećeš nigdje pronaći ), višanja, kupina, crvenih ribizla. ili ako naletiš na nar ljutun pa istisneš sok iz bobica (to je možda čak i najbolje jer bi trebalo imati najneutralniji okus). samo ćeš bilo što od toga sad teško naći u zimi (iako sam vidio neki dan nar u dućanu)
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2010., 16:25   #12
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
ak je žena rekla da ne može bit ni mrva alkohola, onda se držimo toga. ta nije luda da ne zna da je ocat kiseo i da kapljica octa sadrži u apsolutnim veličinama vrlo malo alkohola. kapljica vina sadrži još manje. ali to nije rješenje jer ne valja.
śri, nećeš baš naći ostalih kiselih bezalkoholnih stvari osim spomenutog limuna (ili umjetne limunske kiseline i otopini ili kristalima). jedino što mi pada na pamet je iscijeđen sok od nekih vrsta jabuka (npr. petrovače koju sad nećeš nigdje pronaći ), višanja, kupina, crvenih ribizla. ili ako naletiš na nar ljutun pa istisneš sok iz bobica (to je možda čak i najbolje jer bi trebalo imati najneutralniji okus). samo ćeš bilo što od toga sad teško naći u zimi (iako sam vidio neki dan nar u dućanu)


thnx svima..

Doduše, tek sam sad skužila da pijem kapsule jabučnog octa i niš mi nije.. Možda jabučni fakat nema alkohol? Ili samo kapsule nemaju..

Niš, limun mi ostaje.. A kad mi to nije fino na salati
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2010., 18:21   #13
Quote:
shree_kali kaže: Pogledaj post


thnx svima..

Doduše, tek sam sad skužila da pijem kapsule jabučnog octa i niš mi nije.. Možda jabučni fakat nema alkohol? Ili samo kapsule nemaju..

Niš, limun mi ostaje.. A kad mi to nije fino na salati
na limun se navikneš za par dana, a i zdraviji je!

ovo za jabučni ocat pitaju u ljekarni ili nazovi nekog farmakologa i pitaj sadrži li alkohol.....ja ti se ne usudim reći ne, jer nisam sigurna. znam da limunska kiselina i jabučna nisu kiseline, već lužine.
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2010., 19:25   #14
Valjda je to bez octa neka nova moda. Nadam se da će brzo proći.
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 04:04   #15
Kupi limunsku kiselinu u ducanu i stavi koliko ti pase.

E pazi, ako voce fermentira, isto sadrzi alkohol. Sigurno ste svi gledali onaj dokumentarac u kojem su se slonovi napili jeduci voce s grana. A i Bandic je navodno vozio pod utjecajem zbog dvije zdjelice fermentirane vocne salate Salu na stranu, svi znamo kakav je fermentirani kivi.

Radim sama jogurte i sve bude dobro dok mi se ne uvuku gljivice iz zraka, pa dobijem kefir, ono, gazirani jogurt koji malo vuce na alkohol. E sad, ne znam sadrzi li jogurt sam po sebi (ili kiseli kupus, ili na taj nacin ukiseljeni krastavci) alkohol. Zapravo, idem provjerit.

* * *

Evo, prema USDA bazi ni kiseli kupus, ni jogurt, ni jabucni ocat, ni alkoholni ocat nemaju nimalo alkohola. Kefira nema u bazi.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 23:56   #16
Quote:
shree_kali kaže: Pogledaj post


thnx svima..

Doduše, tek sam sad skužila da pijem kapsule jabučnog octa i niš mi nije.. Možda jabučni fakat nema alkohol? Ili samo kapsule nemaju..

Niš, limun mi ostaje.. A kad mi to nije fino na salati
ako se radi o zelenoj salati, ja nju malo pošećerim i onda pokiselim limunom. a možeš i napraviti nekakve dresinge za salatu na bazi limuna. npr. limun, med, maslinovo ulje, malo senfa. ili na bazi jogurta.

kefir sadrži alkohol.
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed

Zadnje uređivanje hellie : 11.03.2010. at 00:01.
hellie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 10:37   #17
Octevi nemaju alkohola!
Nisam tehnolog prehrane, ali koliko se sjećam iz kemije:
osnova nastajanja octene kiseline je octenokisela fermentacija u kojoj alkohol uz pomoć bakterija i kisika prelazi u octenu kiselinu.
Nestanak alkohola označava kraj procesa.

U balsamico ponekad određeni proizvođači dodaju mošt ili vino zbog okusa, na to pripazi, piše ti na etiketi.
crveno-crno is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 12:54   #18
Quote:
crveno-crno kaže: Pogledaj post
Octevi nemaju alkohola!
Nisam tehnolog prehrane, ali koliko se sjećam iz kemije:
osnova nastajanja octene kiseline je octenokisela fermentacija u kojoj alkohol uz pomoć bakterija i kisika prelazi u octenu kiselinu.
Nestanak alkohola označava kraj procesa.

U balsamico ponekad određeni proizvođači dodaju mošt ili vino zbog okusa, na to pripazi, piše ti na etiketi.
svaki ocat sadrži alkohol, jabučni npr.0.2% alkohola!
ex Medeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 18:21   #19
Hvala vam svima... fakat ste se potrudili

...al niš ne kužim..

Jedino oko čega se svi slažemo je - limun. Sad ću bit još groznija takva sva limunasta..
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 18:53   #20
Quote:
crveno-crno kaže: Pogledaj post
ali koliko se sjećam iz kemije:
osnova nastajanja octene kiseline je octenokisela fermentacija u kojoj alkohol uz pomoć bakterija i kisika prelazi u octenu kiselinu.
Nestanak alkohola označava kraj procesa.
Tak se i meni cini. Sad, jedino mozda ako se sve molekule ne fermentiraju...

Ali... ne sjecam se da sam se ikad nacvrckala od octa, a bome ga pijem (jedem) u velikim kolicinama...

A od vina se nacvrckam za cas...
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:49.