Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.08.2015., 20:03   #1
Možemo li predvidjeti evoluciju čovjeka?

Za one koji vjeruju da je teorija o evoluciji točna zanima me vaše mišljenje o ovom pitanju.
Gledati u prošlost je teško jer trebamo pronaći kosti i sl.
Na prvu gledati u budućnost zvuči teže,ali možda nije.
Na koji način bi predvidjeli na koji način će čovjek dalje evoluirati?
Npr. Za 100 godina,500 godina,1000 godina...
I kako će čovjek izgledati tada ako se uopće promijeni.
Uzmite u obzir sve brži i brži napredak tehnologije.
sta-dalje is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2015., 21:57   #2
Quote:
sta-dalje kaže: Pogledaj post
Za one koji vjeruju da je teorija o evoluciji točna zanima me vaše mišljenje o ovom pitanju.
Gledati u prošlost je teško jer trebamo pronaći kosti i sl.
Na prvu gledati u budućnost zvuči teže,ali možda nije.
Na koji način bi predvidjeli na koji način će čovjek dalje evoluirati?
Npr. Za 100 godina,500 godina,1000 godina...
I kako će čovjek izgledati tada ako se uopće promijeni.
Uzmite u obzir sve brži i brži napredak tehnologije.
Ja mogu predvidjeti kako će ovaj thread završiti.

I ti isto kako ćeš završiti na ovom pdf
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2015., 01:01   #3
Uglavnom prevladavaju katastrofična predviđanja ...

Imaš čak i 'Institut za budućnost čovječanstva' pri Oxfordu:

http://www.fhi.ox.ac.uk/about/mission/
memulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2015., 10:19   #4
Ne znamo objasniti u potpunosti ni dosadašnju evoluciju, kako bismo predvidjeli buduću?

No, izbrisan je jedan od osnovnih uvjeta za evoluciju kod ljudske vrste, a to je izolacija. I drugi uvjet je uglavnom izbrisan, a to je eugenika. Danas je preživljavanje omogućeno svima, a ne samo najjačima.

Jedino što je sigurno i što se odavno uočava jest to da se IQ smanjuje i da će tako vjerojatno i nastaviti
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2015., 10:30   #5
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ja mogu predvidjeti kako će ovaj thread završiti.

I ti isto kako ćeš završiti na ovom pdf
Ti baš zaželio biti moderator, k'o što frustrirani gušter u ročnoj vojsci sanja postati razvodnikom? Ili si premlad da razumiješ ovu usporedbu?

LOL
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 03.08.2015., 16:02   #6
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Ti baš zaželio biti moderator, k'o što frustrirani gušter u ročnoj vojsci sanja postati razvodnikom? Ili si premlad da razumiješ ovu usporedbu?

LOL
Ma ne, nitko pameten ne zavidi moderatorima, to je samo gnjavaža, pored sudjelovanja na forumu još imati dužnost paziti..

Ali i budala vidi da jedni te isti koji imaju trajni ban stalno mijenjaju nickove i neumorno dolaze sa svojim jednim te istim nebulozama i time uništavaju svaku nadu u kvalitetnu komunikaciju.

E sad, ako si ti spreman praviti se glup, podržavati to i odgovarati na ta pitanja, iza kojih znamo što stoji, onda si i ti dio problema.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2015., 17:00   #7
Hm,ja evo mogu predložiti jednu stvar.
Npr naše oči.
Sve više i više buljimo u ekran,a ubrzo će biti ekrana posvuda oko nas.
Ja pretpostavljam da će se naše oči poboljšati.
Kao primjer promjene očiju mogu spomenuti kineze,japance itd.
Oni imaju takva oči jer se konstantno nalaze u području koje podržava te promjene očiju.
Ako zaživi turizam u svemiru i to će na neki način utjecati na one koji budu išli gore puno puta.

Ajde razmislite malo.
Evolucije/promjene ima iako nema više kompetitivnosti u kojoj lošija strana izumire.
sta-dalje is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2015., 19:51   #8
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ma ne, nitko pameten ne zavidi moderatorima, to je samo gnjavaža, pored sudjelovanja na forumu još imati dužnost paziti..

Ali i budala vidi da jedni te isti koji imaju trajni ban stalno mijenjaju nickove i neumorno dolaze sa svojim jednim te istim nebulozama i time uništavaju svaku nadu u kvalitetnu komunikaciju.

E sad, ako si ti spreman praviti se glup, podržavati to i odgovarati na ta pitanja, iza kojih znamo što stoji, onda si i ti dio problema.
Ne pratim nickove na PZ, moj pdf je autoplin, a tamo pokušavam svakom odgovoriti na pitanje, makar tema bila prožvakana 100 puta.

Ad hominem izbjegavam koliko mogu i ne smetaju me kreacionisti, rado razgovaram s njima. Uvodni post je ok, osim prve rečenice koja implicira da je postavljač pitanja kreacionist, al' šta ima veze?

Evolucija čovjeka je zanimljiva tema, barem meni, iako sam strukom daleko od toga.
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2015., 06:19   #9
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Ne pratim nickove na PZ, moj pdf je autoplin, a tamo pokušavam svakom odgovoriti na pitanje, makar tema bila prožvakana 100 puta.

Ad hominem izbjegavam koliko mogu i ne smetaju me kreacionisti, rado razgovaram s njima. Uvodni post je ok, osim prve rečenice koja implicira da je postavljač pitanja kreacionist, al' šta ima veze?

Evolucija čovjeka je zanimljiva tema, barem meni, iako sam strukom daleko od toga.
Nisam kreacionist,ako pod to mislimo na jednu te istu stvar.
Kreacionist - onaj koji smatra da je biblija doslovno točna i istinita.
Većina bi me svrstala pod ateiste
sta-dalje is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2015., 10:27   #10
Quote:
sta-dalje kaže: Pogledaj post
Hm,ja evo mogu predložiti jednu stvar.
Npr naše oči.
Sve više i više buljimo u ekran,a ubrzo će biti ekrana posvuda oko nas.
Ja pretpostavljam da će se naše oči poboljšati.
To ne ide tako. Da bi došlo do evolucijske promjene, jedinke sa nekom varijacijom moraju imati u prosjeku više potomaka, sve dok njihovi potomci ne zamijene ostale. To je dugi proces, traje desecima pa i stotinama tisuća godina. Intenzivnim gledanjem u monitor za svog života nećeš popraviti svoje gene za vid koje bi mogao slati dalje razmnožavanjem.

Quote:
sta-dalje kaže: Pogledaj post
Kao primjer promjene očiju mogu spomenuti kineze,japance itd.
Oni imaju takva oči jer se konstantno nalaze u području koje podržava te promjene očiju.
U nekim davnim vremenima bolji vid je pružao određenu prednost, pa su nosioci takvih gena u prosjeku bolje preživljavali i imali više potomaka. Sada ljudi sa slabijim vidom nose naočale i nema više tog selektivnog pritiska.

Quote:
sta-dalje kaže: Pogledaj post
Ako zaživi turizam u svemiru i to će na neki način utjecati na one koji budu išli gore puno puta.
Odlazak ljudi u svemir bi stvarno mogao promijeniti. Ali i to bi bio dugi proces.

Quote:
sta-dalje kaže: Pogledaj post
Ajde razmislite malo.
Evolucije/promjene ima iako nema više kompetitivnosti u kojoj lošija strana izumire.
Razmislimo malo. Ako bi stvari išle prirodnim putem, u bližoj budućnosti (50.000 - 500.000g) možemo očekivati tek daljnje varijacije u crtama lica, boji kože i dlaka, varijacije u dlakavosti, proporcijama i veličini tijela. Treba istaknuti da dugi periodi u milijunima godina bez većih promjena nisu rijetki ni neobični u životinjskom svijetu. Čovjek kao i mnoge druge vrste je dohvatio zadovoljavajuće karakteristike (mozak prvenstveno) s kojima može živjeti po svuda i svakakvim uvjetima i nema više nekog pritiska okoline. Na primjer velike mačke i mnogi savanski biljojedi su u osnovi vrlo slični već milijunima godina.

Ipak, teško je za očekivati da će stvari ići prirodnim putem. Ako ljudi počnu sistematski modificirati vlastite gene, nemoguće je predvidjeti kako će to završiti.
bolid74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2015., 13:35   #11
Quote:
bolid74 kaže: Pogledaj post

Razmislimo malo. Ako bi stvari išle prirodnim putem, u bližoj budućnosti (50.000 - 500.000g) možemo očekivati tek daljnje varijacije u crtama lica, boji kože i dlaka, varijacije u dlakavosti, proporcijama i veličini tijela. Treba istaknuti da dugi periodi u milijunima godina bez većih promjena nisu rijetki ni neobični u životinjskom svijetu. Čovjek kao i mnoge druge vrste je dohvatio zadovoljavajuće karakteristike (mozak prvenstveno) s kojima može živjeti po svuda i svakakvim uvjetima i nema više nekog pritiska okoline. Na primjer velike mačke i mnogi savanski biljojedi su u osnovi vrlo slični već milijunima godina.

Ipak, teško je za očekivati da će stvari ići prirodnim putem. Ako ljudi počnu sistematski modificirati vlastite gene, nemoguće je predvidjeti kako će to završiti.
Što je s mozgom samim, odnosno s evolucijom mozga?

Istina, nema više pritisaka okoline kada je u pitanju sama prirodna okolina, ali čovjek svakodnevno mijenja okolinu i to upravo onu okolinu koja ima najveći utjecaj na mozak.

Recimo, još prije nekih 200-300 godina rijetki su znali čitati i pisati dok to danas ( ako izuzmemo države trećeg svijeta) zna svatko. Pače, danas nestaju tiskana izdanja knjiga i novina i tu su ekrani, kompjuteri, internet .... potpuno drugačija okolina koju je stvorio ljudski mozak i utječe na - ljudski mozak.

Mozak sam je još uvijek neistražena crna kutija i lako je moguće da već postoje sposobnosti koje ne koristimo.

Kao čitanje. Čitati su mogli i naši pretci prije 50.000 godina ( ako ne i više, nemam vremena tražiti podatke ) pa ipak nisu čitali desetcima tisuća godina.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2015., 17:09   #12
Nalazimo se u tehnoloskoj evoluciji.
Koje simptome prepoznajemo kod ljudi?
E
Sa tim simptomima odredjujemo slijedecih 50 godina...u kalkulaciji se odredjujemo jos i vise...
Aegean is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:33.