Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2008., 19:01   #2081
Talking Jiftah

Imam jedno (ali vrijedno!) pitanje.
Vidim da su neki vrlo brzi na jeziku kada treba proglasiti kultove Baala i sličnih Bogova krvoločnim...Pa,u duhu toga...
Kakvo je vaše mišljenje o Jiftahu i malenom "incidentu" sa njegovom kćerkom?
Voljela bih da mi razjasnite neke stvari.Ovo je,naravno,uzeto iz Biblije,pa ako prijevod ne valja,slobodno recite.

Quote:

I Jiftah se zavjetova Jahvi: Ako mi predaš u ruke Amonce, tko prvi iziđe na vrata moje kuće u susret meni kada se budem vraćao kao pobjednik iz boja s Amoncima bit će Jahvin i njega ću prinijeti kao paljenicu."
Jiftah krenu protiv Amonaca da ih napadne i Jahve ih izruči u njegove ruke.
I porazi ih Jiftah od Aroera do blizu Minita Kada se Jiftah vratio kući u Mispu, gle, iziđe mu u susret kći plešući uza zvuke bubnjeva. Bijaše mu ona jedinica, osim nje nije imao ni sina ni kćeri.
Ugledavši je, razdrije svoje haljine i zakuka: "Jao, kćeri moja, u veliku me tugu bacaš! Zar mi baš ti moraš donijeti nesreću! Zavjetovah se Jahvi i ne mogu zavjeta poreći."
Ona mu odgovori: "Oče moj, ako si učinio zavjet Jahvi, učini sa mnom kako si se zavjetovao, jer ti je Jahve dao da se osvetiš Amoncima, svojim neprijateljima."
Onda zamoli svog oca: "Ispuni mi ovu molbu: pusti me da budem slobodna dva mjeseca; lutat ću po gorama sa svojim drugama i oplakivati svoje djevičanstvo."
"Idi", reče joj on i pusti je na dva mjeseca.
Ona ode sa svojim drugama i oplakivaše na gorama svoje djevičanstvo. Kada su prošla dva mjeseca, ona se vrati ocu i on izvrši na njoj zavjet što ga bijaše učinio. I nikada nije upoznala čovjeka. "

Knjiga Sudaca
Zašto se Jahve nije protivio kada mu je ovaj kao žrtvu paljenicu obećao prvog kojeg ugleda kada se bude vraćao iz boja?

Znam da postoji tumačenje prema kojem Jiftah ipak nije prinio svoju kćer kao žrtvu paljenicu,već je žrtva bila njeno djevičanstvo.
Ovo tumačenje mi zvuči nelogično,pošto je Jiftah ipak obećao žrtvovati Jahvi "prvog kojeg ugleda",(nije definirao) a ne striktno kćerino djevičanstvo,ako razumijete što hoću reći.



Toliko zasad.
SugarHoneyIcedTea is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 15:28   #2082
Quote:
NVP kaže: Pogledaj post
Naravno, posjedovanje drzavljanstva neke zemlje, ni u kom slucaju nije uslovljeno religijskom pripadnoscu...
Neka me ispravi netko ako sam u krivu, ali čini mi se da sam negdje pročitao kako je za izraelsko državljanstvo potrebno biti ili židov (s malo "ž", dakle pripadnik vjere) ili ateist.
Dado_Dixie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2008., 07:21   #2083
Quote:
Dado_Dixie kaže: Pogledaj post
Neka me ispravi netko ako sam u krivu, ali čini mi se da sam negdje pročitao kako je za izraelsko državljanstvo potrebno biti ili židov (s malo "ž", dakle pripadnik vjere) ili ateist.

Koliko je meni poznato, znam da drzava Izrael daje drzavljanstva ssvim Zidovima(etnickim Zidovima), i izvan svojih granica. Imam prijatelja iz Beograda cije je majka Zidovka, i on je uspio da dodje do drzavljanstva.

E sad, meni je logicno da daju drzavljanstva i drugima(koji su ispunili odredjene kriterije), ali tko zna...
NVP is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2008., 15:28   #2084
Kad bi trebao da se pojavi jevrejski "Mesija" i na osnovu cega se temelji vrijeme njegovog pojavljivanja? Hvala!
Mabuss is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2008., 11:41   #2085
Da li netko odgovara na ovoj temi ili je ona bezveze postavljena
El Pepe is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2008., 15:25   #2086
Quote:
SugarHoneyIcedTea kaže: Pogledaj post
Zašto se Jahve nije protivio kada mu je ovaj kao žrtvu paljenicu obećao prvog kojeg ugleda kada se bude vraćao iz boja?
Po mom shvaćanju pouka tog teksta je da treba dobro promisliti prije obećavanja bilo čega bilo komu. Naime, Jifta bi bez pol muke žrtvovao dijete svog sluge i ne bi mu palo ni na kraj pameti da se upita ima li on pravo na to ili koliko sluga pati za djetetom. Pa, za pouku, Jahve je odlučio uzeti nešto čiji će gubitak Jifta osjetiti u svojoj duši. Slijedeći put će Jifta kao i svatko drugi tko uči iz tuđeg primjera bolje razmisliti kakve trgovine se isplati s Bogom ili vragom sklapati.

To je pouka koju vrijedi imati na umu i u današnjim danima.
__________________
Kad svi misle isto, netko uopće ne misli!

Gods don't die. It is the faith that dies, the faith of the ungrateful crowd of mortals.
Sofiapolis is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2008., 18:06   #2087
Ovako, par pitanja, bez ikakve namjere za provociranjem:

1) Zašto ortodoksni židovi ne priznaju državu Izrael i ne priznaju Davidovu zvijezdu kao simbol?
2) Pošto židovi ne priznaju Isusa kao mesiju, postoji li negdje u spisima proročanstvo ili nešto slično što govori o mesiji?
3) Zašto Izrael ratuje protiv Islama ako su praktički dobili tu zemlju gdje jesu, jer razlika nije velika, kao i većina muslimanskih zemalja spojili su državu sa vjerom, nemaju civilni brak, prakticiraju nacističku (tj. Starčevićevu, ali poznatiju kao nacistička) teoriju jednog naroda u jednoj državi?
4) Kakvo je mišljenje vas židova o vašem povlaštenom statusu u svijetu? Mislim na konstantne isprike zbog nacističkih zločina, ili npr. sudjelovanje Izraelskih sportskih klubova na europskim natjecanjima mada tamo ne pripadaju, toleriranje zločina prema palestincima (ne kažem da palestinci ne rade zločine, ali zbog tužnog razdoblja europske povijesti za vladavine Hitlera vama se "gleda kroz prste" jer ste najviše stradali) i slične stvari?
__________________
Lajte kere varošanke, odlično vas znam, lajte samo znajte da vas ne slušam!
Greener is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2008., 22:57   #2088
Quote:
NVP kaže: Pogledaj post
Naravno, posjedovanje drzavljanstva neke zemlje, ni u kom slucaju nije uslovljeno religijskom pripadnoscu...
E ,pa u Izarelu je ,samo židov (po majci ) može dobit državljanstvo ili moraš ako ti odobre i ako ispunjavaš uvjete napravit giur ,a to može potrajati dugo par godina a nekad i duže.
Ruth48 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 22:19   #2089
Quote:
El Pepe kaže: Pogledaj post
Da li netko odgovara na ovoj temi ili je ona bezveze postavljena
Odgovarao je.

No, onda se pokazalo da ovdje svi postavljaju pitanja Zidovima, pa zatim i odgovaraju na ta pitanja - a Zidovi, koji su pozvani odgovarati, se ignoriraju, a njihovi odgovori proglasavaju ili laganjem ili muljanjem - pa se odustalo.

Bi li ti dugo izdrzao da ti dodje lik i kaze "Hej, sto vi Zidovi imate protiv..." a onda kad mu ti kazes, ON SAM kaze "Nije istina, to je zato sto je prorok..."?

Ne moras odgovoriti, pitanje je bilo retoricko.
Baron Samedi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 22:40   #2090
Quote:
Baron Samedi kaže: Pogledaj post
Odgovarao je.

No, onda se pokazalo da ovdje svi postavljaju pitanja Zidovima, pa zatim i odgovaraju na ta pitanja - a Zidovi, koji su pozvani odgovarati, se ignoriraju, a njihovi odgovori proglasavaju ili laganjem ili muljanjem - pa se odustalo.

Bi li ti dugo izdrzao da ti dodje lik i kaze "Hej, sto vi Zidovi imate protiv..." a onda kad mu ti kazes, ON SAM kaze "Nije istina, to je zato sto je prorok..."?

Ne moras odgovoriti, pitanje je bilo retoricko.
Ali ko želi nešto saznati, zna koje će pojašnjenje uzeti za relevantno.
Takvih slučajeva, gdje ljudi pitaju i daju odgovor istovremeno, ima na sve tri top teme
Iskreno, meni fali obrazlaganje judaizma od za to kompetentnih ljudi, ne da će to nešto promijeniti...ali...eto.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2008., 07:59   #2091
Quote:
Baron Samedi kaže: Pogledaj post
Odgovarao je.

No, onda se pokazalo da ovdje svi postavljaju pitanja Zidovima, pa zatim i odgovaraju na ta pitanja - a Zidovi, koji su pozvani odgovarati, se ignoriraju, a njihovi odgovori proglasavaju ili laganjem ili muljanjem - pa se odustalo.

Bi li ti dugo izdrzao da ti dodje lik i kaze "Hej, sto vi Zidovi imate protiv..." a onda kad mu ti kazes, ON SAM kaze "Nije istina, to je zato sto je prorok..."?

Ne moras odgovoriti, pitanje je bilo retoricko.
Hvala na pojašnjenju. Šteta da je tako ispalo.
El Pepe is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2008., 08:57   #2092
ISTINITI (HISTORIJSKI) DOGAĐAJ SA BAJEZIDOM BISTAMIJEM K.S.


Ruja (istiniti san) hazreti Bajezid Bistamija

Jednoga dana hazreti Bajezid Bistami usni san u kojemu vidje sebe u sinagogi obučenog kao jevreja. Sprva bijaše zbunjen, no, kako vizija učesta odluči jednoga dana obuči se kao jevrej i otići u obližnju sinagogu.

U sinagogi jevreji već bijahu okupljeni i čekaše na rabina da dođe i započne predavanje. Nakon izvjesnoga vremena rabin dođe i htjede započeti predavanje. No, glas mu zadrhta, jezik se zamrznu i ne mogaše izustiti niti jednu riječ. Pribra se i reče: “Među nama je danas jedan sljedbenik Muhammeda. Ne mogu govoriti jer je došao iskušati nas.”

Jevreji ga upitaše: “Kako znaš da je među nama musliman?” Rabin, na iznenađenje prisutnih, odgovori kur’anskim ajetom: “Na licima njihovim vidi se trag od činjenja sedžde (padanja ničice).” (48:26.)

Kada to čuše, nasta galama i jevreji zatražiše od rabina da im pokaže gdje sjedi taj musliman te da im dozvoli da ga ubiju. Na to rabin reče: “Ne, ne možemo ga ubiti ‘tek tako’. O muhammedanče, tako ti tvoga Poslanika, dođi do mene da porazgovaramo. Postavit ću ti neka pitanja. Ako na sva odgovoriš tačno i time nam otkloniš sumnju u Muhammedovo poslanstvo, svi ćemo prihvatiti islam. U suprotnome, ostat ćemo jevreji a tebe ćemo ubiti.” Kada je to čuo, Bajezid Bistami ustade i priđe rabinu očekujući njegova pitanja.




2. Rabinova pitanja
Rabin upita: “Šta je to jedan što nema dva?”

Bistami odgovori: “Allah uzvišeni je jedan, nema dvojice: ‘Reci: -On, Allah, Jedan je!-‘ ” (112:1.)

Rabin upita: “Šta je to dva što nema tri?”

Bistami odgovori: “To su noć i dan - dva znaka Allahova: ‘A noć i dan Mi smo dvama znacima učinili, pa znak noći uklanjamo, a znak dana vidljivim činimo, kako biste vi od Gospodara vašega blagodati tražili i kako biste broj godina i računanje vremena znali. I sve smo pomno objasnili.’” (17:12.)

Rabin upita: “Šta je to tri što nema četiri?”

Bistami odgovori: “To su tri tmine u utrobi žene u kojima se čovjek stvara: ‘A vas u utrobama vaših majki stvara, stvorenje nakon stvorenja, u tri tmine!’ ” (39:6.)

Rabin upita: “Šta je to četiri što nema pet?”

Bistami odgovori: “To su četiri mjeseca kod Allaha sveta: ‘Broj mjeseci u Allaha je dvanaest, prema Knjizi Allahovoj, sve od Dana kad je nebesa i Zemlju On stvorio, a četiri mjeseca su sveta.’ ” (9:36.)

Rabin upita: “Šta je to pet što nema šest?”

Bistami odgovori: “To je pet islamskih šarta – očitovanje vjerovanja u Allaha i Muhammeda, alejhisselam, namaz, post, zekat i obavljanje hadža: ‘O vjernici! Vi vjerujte u Allaha, i u Poslanika Njegova.’ (4:136.) ‘Namaz obavljajte, i zekat dajite...’ (2:43.) ‘O vjernici! Propisuje vam se post...’ (2:183.) ‘I Allaha radi nek’ ljudi Hram hodočaste...’ (3:97.)”

Rabin upita: “Šta je to šest što nema sedam?”

Bistami odgovori: “To je šest dana u kojima su Zemlja, nebo i sve između njih stvoreni: ‘A Mi smo stvorili nebesa i Zemlju i ono što između njih je za šest Dana, i Nas nije malaksalost zadesila!’ ” (50:38.)

Rabin upita: “Šta je to sedam što nema osam?”

Bistami odgovori: “To je sedam nebesa koje Allah stvori: ‘Koji sedam nebesa stvori na katove, a u onom što Svemilosnog stvorenje je ti ne vidiš nikakvo komešanje! Pa, pogled vrati opet: da li vidiš ikakav nered?’ ” (67:3.)

Rabin upita: “Šta je to osam što nema devet?”

Bistami odgovori: “To je osam meleka nosača Allahova Prijestolja (‘Arša): ‘A meleki na krajevima njegovim bit će, Prijestolje Gospodara tvoga toga dana iznad njih osmerica nosit će...’ ” (69:17.)

Rabin upita: “Šta je to devet što nema deset?”

Bistami odgovori: “To je devet znakova datih Musau, alejhisselam, kao pouka Faraonu: ‘A Musau smo Mi devet znakova jasnih dali...’ ” (17:101.)

Rabin upita: “Šta je to deset što nema jedanaest?”

Bistami odgovori: “To je deset noći kojima se Allah zaklinje: ‘Tako Mi zore, i deset noći...’ ” (89:2.)

Rabin upita: “Šta je to jedanaest što nema dvanaest?”

Bistami odgovori: “To je jedanaestero Jusufove, alejhisselam, braće: ‘Kad reče Jusuf ocu svome – O moj oče! Doista sam sanjao jedanaest zvijezda... vidio sam ih kako ničice padaju meni!’ (12:4.) ‘a oni zbog njega ničice padoše, i Jusuf reče – O moj oče! Ovo je značenje sna moga otprije, Gospodar moj obistinio mi ga je...’ (12:100.)”

Rabin upita: “Šta je to dvanaest što nema trinaest?”

Bistami reče: “To je dvanaest vrela koja izviraše iz stijene za dvanaest plemena, bratstava, naroda Musaa, alejhisselam: ‘I kada Musa zatraži vode narodu svome, naredismo Mi: -Udari štapom svojim po stijeni!– Iz stijene dvanaest vrela provrije, svako bratstvo znalo je pojilište svoje! –Jedite i pijte iz opskrbe Allahove i po Zemlji nered čineći ne griješite!-’ ” (2:60.)

Rabin upita: “Šta je to trinaest što nema četrnaest?”

Bistami odgovori: “To je trinaest nebeskih tijela koje Jusuf, alejhisselam, vidje u snu kako mu sedždu čine: ‘Kad reče Jusuf ocu svome: - O moj oče! Doista sam sanjao jedanaest zvijezda, i Sunce, i Mjesec; vidio sam ih kako ničice padaju meni!-‘ ” (12:4.)

Rabin upita: “Šta je to četrnaest što nema petnaest?”

Bistami odgovori: “ To su sedam nebesa i sedam zemalja koje je Allah uzvišeni stvorio: ‘Allah je Onaj Koji je sedam nebesa stvorio, a i zemalja baš toliko!’ ” (65:12.)

Rabin upita: “Šta je to petnaest što nema šesnaest?”

Bistami odgovori: “To su sedam noći i osam dana u kojima je vjetar ledeni, moćni, uništavao narod Ad: ‘A Ad kad je posrijedi, on uništen bi vjetrom ledenim, moćnim! Potčini ga nad njima sedam noći i osam dana uzastopnih, pa si u njima ljude povaljane vidio ti, poput šupljih debala datulinih!’ ” (69:6-7.)

Rabin upita: “Koji su to ljudi koji lagaše a ući će u Džennet, a koji su to ljudi koji istinu govoriše a ući će u Džehennem?”

Bistami odgovori: “Oni koji slagaše a ipak će ući u Džennet jesu braća Jusufa, alejhisselam: ‘I uvečer oni dođoše ocu svome plačući, i govoreći: -O oče naš! Doista, bili smo otišli da se u trčanju nadmećemo a Jusufa kod stvari naših ostavismo, pa ga pojede vuk! Premda istinu zborimo mi, ti nama nećeš vjerovati!- I donesoše Jusufovu košulju, lažnom krvlju natopljenu.’ (12:16-18.)

‘–Od Gospodara ću svoga- reče on –vama tražiti oprosta, On doista grijehe prašta i samilostan je!-‘ (12:98.)

Oni koji govoriše istinu a ipak će ući u Džehennem jesu jevreji i kršćani, koji tvrdiše jedni za druge da ovi drugi nisu na Pravome putu: ‘Jevreji vele: -Kršćani su ni na čemu!- A kršćani vele: -Jevreji su ni na čemu!’ A oni čitaju Knjigu. Tako govore nalik njima samo oni koji ne znaju, a Allah će im presuditi na Sudnjem Danu o onome u čemu se podvajaju!’ (2:113.)”

Rabin upita: “Šta je značenje ajeta 1-4., sure Oni koji pušu (ez-Zarijat): ‘Tako Mi onih koji pušu, i onih koji teret nose, i onih koji lahko jezde, i onih koji vrše naredbe im dodijeljene...’?”

Bistami odgovori: “Oni koji pušu, misli se na zrak. Oni koji teret nose, misli se na oblak koji nosi kišu. Oni koji lahko jezde jesu brodovi, a meleki koji vrše naredbe im dodijeljenje jesu meleki zaduženi za podržavanje života.”

Rabin upita: “Šta je to što nema duše niti dašaka a ipak diše?”

Bistami odgovori: “To je zora: ‘(i zaklinjem Se) zorom kada diše...’ (81:18.)”

Rabin upita: “Kakva je to grobnica koja se kreće a kreće se i onaj u njoj?”

Bistami odgovori: “To je kit koji proguta Junusa, alejhisselam: ‘i riba ga proguta, a bio je prokletstvo zaslužio.’ (37:142.)

Rabin upita: “Kakva je to voda koja nije došla niti iz zemlje niti sa neba?”

Bistami odgovori: “To je voda koju hazreti Sulejman, alejhisselam, posla Belkisi, kraljici od Sabe. Bio je to znoj konja.”
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 03.04.2008., 08:57   #2093
Rabin upita: “Koje četvero nemaju niti oca niti majke?”

Bistami odgovori: “To su: hazreti Adem, alejhisselam: ‘Kada tvoj Gospodar reče melekima: -Ja ću doista od gline stvoriti čovjeka...-’ (38:71.); hazreti Hava: ‘A On je Taj Koji vas od jednog čovjeka stvara, i od njega je ženu mu stvorio da uz nju smiraj nađe.’ (7:189.) Zatim ovan koji bijaše Ibrahimu, alejhisselam, zamjena za žrtvovanje sina: ‘I kurbanom velikim ga iskupismo...’ (37:107.), te deva koja bi poslana kao znamenje Semudu, narodu hazreti Saliha, alejhisselam: ‘A Semudu smo Mi kao čudo očito kamilu dali, ali oni u nju nisu povjerovali. A čuda Mi dajemo samo da zastrašimo.’ (17:59.)”

Rabin upita: “Čija krv prva poteče Zemljom?”

Bistami odgovori: “To je krv Habila kojega brat njegov Kabil ubi: ‘I duša njegova navrati ga da ubije brata svoga, i ubi ga...’ (5:30.)”

Rabin upita: “Šta je to što je Allah stvorio a zatim to kupio?”

Bistami odgovori: “To je duša osobe vjernika: ‘Allah je zbilja od vjernika kupio duše njihove i imetke njihove, a za to njima – džennet pripada!’ (9:111.)

Rabin upita: “Kakav je to glas kojega Allah stvori a potom o njemu loše govori?”

Bistami odgovori: “To je glas magarca: ‘U svom hodu smjeran budi i glas svoj ti obori! Zbilja, najmrskiji je glas revanje magarca!-‘ (31:19.)

Rabin upita: “Kakvo je to stvorenje kojega Allah stvori i od te veličanstvenosti stvori strah?”

Bistami odgovori: “To je ženska spletka: ‘I kad on vidje da je košulja njegova straga rastrgana, reče: -Ovo je čin ženske spletke vaše, vaše spletke ženske zbilja su velike!-‘ (12:28.)”

Rabin upita: “Šta je to što Allah stvori a potom za to upita?”

Bistami odgovori: “To je štap hazreti Musaa, alejhisselam: ‘On je sve stvorio, On zna sve!’ (6:101.) ‘-A šta ti je to u ruci desnoj, o Musa?- -Ovo je štap moj- odgovori on...’ (20:18.)”

Rabin upita: “Koji je najbolji od svih mjeseci, i koja je najbolja od svih noći?”

Bistami odgovori: “Najbolji mjesec je mjesec ramazana: ‘U mjesecu ramazanu počelo je objavljivanje Kur’ana, Upute za ljude, i jasnih dokaza Prave Staze, i lučenja Istine od laži.’ (2:185.) Najbolja noć je Noć sudbine (Lejletul-kadr): ‘Noć Kadr bolja je od hiljadu mjeseci!’ (97:3.)”

Rabin upita: “Postoji jedno drvo koje ima dvanaest grana, svaka grana ima trideset listova, a svaki list ima pet plodova, dva na Suncu i tri u sjenci. Kakvo je značenje ovoga drveta?”

Bistami odgovori: “Drvo predstavlja jednu godinu, grane predstavljaju dvanaest mjeseci, lišće predstavlja dane u mjesecu, a plodovi predstavljaju pet namaza (dva dnevna i tri noćna).”

Rabin upita: “Kakva je to stvar koja tavafi (kruži) oko Kabe u Mekki a nema dušu?”

Bistami odgovori: “To je Nuhova, alejhisselam, lađa, koja je nakon Potopa doplovila u Arabiju i tavafila Kabu.”

Rabin upita: “Koliko je izaslanika Allah poslao kao poslanike?”

Bistami odgovori: “Allah dragi najbolje zna, ali je rečeno da je poslao 126 000 izaslanika, od kojih njih 313 bijahu poslanici (donesoše sobom Knjigu).”

Rabin upita: “Koje su to četiri stvari identičnoga korijena ali njihovi okus i boja su različiti?”

Bistami odgovori: “To su oči, uši, usta i nos. Suze očiju su kiselkaste, smola ušiju gorka, sline iz nosa bljutave a pljuvačka iz usta slatka.”

Rabin upita: “Šta znači revanje magarca?”

Bistami odgovori: “Znači zazivanje prokletstva na nepravedne poreznike.”

Rabin upita: “Šta znači lavež psa?”

Bistami odgovori: “Propast za one koji sumnjaju u postojanje Džehennema.”

Rabin upita: “Šta simbolizira govedo?”

Bistami odgovori: “Zikr (spominjanje) Allaha i znak da je sva slava Njemu.”

Rabin upita: “Šta simbolizira kamila?”

Bistami odgovori: “Allah nam je dovoljan, on nam je dovoljan kao zaštitinik.”

Rabin upita: “Šta simbolizira paun?”

Bistami odgovori: “Allah neizmjerno voli, Onaj koji sjedi na Prijestolju (‘Aršu).”

Rabin upita: “Šta simbolizira prelijepi poj slavuja?”

Bistami odgovori: “Tako se oni ‘čisti’ sjećaju Allaha jutrom i večeri.”

Rabin upita: “Kome je Allah poslao Objavu a nije ni čovjek, ni džin, ni melek?”

Bistami odgovori: “To je pčela: ‘A Gospodar tvoj pčeli objavljuje...’ (16:68.)

Nakon ovoga rabin više ne mogaše ništa pitati pa ušutje. Hazreti Bajezid Bistami reče: “Sada ti meni odgovori na jedno pitanje. Šta je ključ Dženneta?”

Rabin odgovori: “Ako dadnem odgovor na ovo pitanje ovaj će me skup linčovati.”

Skup zavika: “Nećemo ti ništa! Hajde, reci nam odgovor!”

Rabin reče: “Slušajte! Ključ Dženneta su slijedeće riječi: Svjedočim da ne postoje božanstva već samo Allah, te da je Muhammed, alejhisselam, Njegov poslanik.”

Kada ovo čuše, svi odreda prihvatiše islam a hazreti Bajezid Bistami vrati se kući zadovoljan, Allahu zahvaljujući.
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 03.04.2008., 13:12   #2094
"Nakon skoro dvije godine provedene na forumu, shvatio sam da je opće znanje o Židovstvu minimalno a što se iskazuje hrpom pitanja, predrasuda ako ne i malicioznih interpretacija "činjenica", razbacanih po čitavom IMF-u. Kako bih spriječio daljnje neznanje i kobne greške koje iz njega proizlaze, odlučio sam se postaviti ovu temu. Ukoliko nekoga nešto zanima, neka slobodno pita, a ja i nadam se cijeli Borg potruditi ćemo se naći najtočniji odgovor na Vaša pitanja. Eto malo gemilut hasadim i s moje strane. I još nešto ovaj topik nije dawa, niti ima namjeru biti a nadam se da će se otvoriti slični topici za druge religije ili koncepte. Let the games begin-------""
Zeev Zion
ovo je tekst s kojim je zapoceta tema o Zidovstvu

bila su postvljana mnoga pitanja (neka cak i dovoljno intelegentna, dovoljno intrigantna, dovoljno prihvatljiva da je na njih bilo moguce dati odgovor koji jedn Zidov ili nezidov poznavaoc Zidovstva moze dati) ...

u novije vrijeme prolaznici koji svrate na temu postavljaju tako neintelegentna i tako jadno provokativna pitanja da im mogu odgovoriti samo citatom jednog zidovskog velikana, a on je rekao:

Lakse je razbiti atom nego li predrasudu.
Albert Einstein

ova tema nije imala namjenu da razbija predrasude, jer njeni "komentatori" ni s jedne ni s druge a ni bilo koje strane nisu imali snage, mudrosti a ni pameti da ucine ista da se i sjena svakojakih predrasuda prema Zidovima i Zidovstvu razbije:

Predrasude su ostale kao sto su i ranije bile cvrsto ukorjenjene prema svemu sto ima predznak Zidovstvo.

zasto je to tako? iz jednog sasvim jednostavnog razloga: slijep ne vidi, gluh ne cuje, a kvocjent intelegencije "zaniteresiranih" za Zidove i Zidovstvo cesto je bio ravan nivou presusenog korita rijeke. Ne smatrajte se uvredjenim, vi sto se lako vredjate, uvrediti zelim i mogu samo osobu koju smatram po svemu ravnu sebi, a vecina vas su samo sumanute osobe kojima je cilj sitno provociranje. Na ovom forumu sam s takvim osobama, onima koji su iz religije Islama nekad dolazilki sa mnom u dijalog, a po svom defaltut su mi slicni lako nasla zajednicki jezik; svi vi ostali ni sami sa sobom ne nalazite nista zajednicko, vi ste suho lisce beznacaja koje nanese vjetar interneta i ne zasluzujete niciju paznju. Mada me ponekad zalosti kad vidim da se rado referirate na Islam, cinite mu svojom pojavom vece zlo nego li je ucnio sada jako popularan filmic FITNA.

Shalom Shady i jos ponekima koji zasluzuju taj pozdrav mira, svi ostali idite i budite bolji ljudi nego li ste dosad bili!
__________________

Piel tú mi estimado UmpaUmpa: te adoro.
hija del zion is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2008., 14:08   #2095
Quote:
hija del zion; kaže:
"Nakon skoro dvije godine provedene na forumu, shvatio sam da je opće znanje o Židovstvu minimalno a što se iskazuje hrpom pitanja, predrasuda ako ne i malicioznih interpretacija "činjenica", razbacanih po čitavom IMF-u. Kako bih spriječio daljnje neznanje i kobne greške koje iz njega proizlaze, odlučio sam se postaviti ovu temu. Ukoliko nekoga nešto zanima, neka slobodno pita, a ja i nadam se cijeli Borg potruditi ćemo se naći najtočniji odgovor na Vaša pitanja. Eto malo gemilut hasadim i s moje strane. I još nešto ovaj topik nije dawa, niti ima namjeru biti a nadam se da će se otvoriti slični topici za druge religije ili koncepte. Let the games begin-------""
Zeev Zion
ovo je tekst s kojim je zapoceta tema o Zidovstvu

bila su postvljana mnoga pitanja (neka cak i dovoljno intelegentna, dovoljno intrigantna, dovoljno prihvatljiva da je na njih bilo moguce dati odgovor koji jedn Zidov ili nezidov poznavaoc Zidovstva moze dati) ...

u novije vrijeme prolaznici koji svrate na temu postavljaju tako neintelegentna i tako jadno provokativna pitanja da im mogu odgovoriti samo citatom jednog zidovskog velikana, a on je rekao:

Lakse je razbiti atom nego li predrasudu.
Albert Einstein

ova tema nije imala namjenu da razbija predrasude, jer njeni "komentatori" ni s jedne ni s druge a ni bilo koje strane nisu imali snage, mudrosti a ni pameti da ucine ista da se i sjena svakojakih predrasuda prema Zidovima i Zidovstvu razbije:

Predrasude su ostale kao sto su i ranije bile cvrsto ukorjenjene prema svemu sto ima predznak Zidovstvo.

zasto je to tako? iz jednog sasvim jednostavnog razloga: slijep ne vidi, gluh ne cuje, a kvocjent intelegencije "zaniteresiranih" za Zidove i Zidovstvo cesto je bio ravan nivou presusenog korita rijeke. Ne smatrajte se uvredjenim, vi sto se lako vredjate, uvrediti zelim i mogu samo osobu koju smatram po svemu ravnu sebi, a vecina vas su samo sumanute osobe kojima je cilj sitno provociranje. Na ovom forumu sam s takvim osobama, onima koji su iz religije Islama nekad dolazilki sa mnom u dijalog, a po svom defaltut su mi slicni lako nasla zajednicki jezik; svi vi ostali ni sami sa sobom ne nalazite nista zajednicko, vi ste suho lisce beznacaja koje nanese vjetar interneta i ne zasluzujete niciju paznju. Mada me ponekad zalosti kad vidim da se rado referirate na Islam, cinite mu svojom pojavom vece zlo nego li je ucnio sada jako popularan filmic FITNA.

Shalom Shady i jos ponekima koji zasluzuju taj pozdrav mira, svi ostali idite i budite bolji ljudi nego li ste dosad bili!
Eno na, sad mi krivi što se vi niste snašli, da i ne spominjem homogenost vaših odgovora.

S druge strane, ne treba nikoga kriviti za opću nezainteresiranost ljudi za židovstvo.
A ono malo što se zanima, njima se uskraćuje odgovor jer pitanja nisu dovoljno inteligentna.
Mogli ste se recimo dogovoriti pa da na manje inteligentna pitanja odgovara UmpaUmpa, ti da budeš zadužena za intrigantna pitanja a Zev Ziona kao vrhovnog poglavara koji samo hoda i lupa pečate na odgovore.

EDIT. Barona za glasnogovornika.

Btw, pozdravi UmpaUmpu

P.S Nedostajete nam.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2008., 14:24   #2096
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Eno na, sad mi krivi što se vi niste snašli, da i ne spominjem homogenost vaših odgovora.

S druge strane, ne treba nikoga kriviti za opću nezainteresiranost ljudi za židovstvo.
A ono malo što se zanima, njima se uskraćuje odgovor jer pitanja nisu dovoljno inteligentna.
Pitam se da li je zaista riječ o predrasudi.

Btw, pozdravi UmpaUmpu
Da nisam nevjernik, rekao bih : ima Boga.
Gle tko se čudi?
A zabrana i privatiziranje Tekije od strane isprovociranih?
No dobro...
miha-ang is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2008., 14:27   #2097
Quote:
miha-ang; kaže:
Da nisam nevjernik, rekao bih : ima Boga.
Gle tko se čudi?
A zabrana i privatiziranje Tekije od strane isprovociranih?
No dobro...
Ispravno poređenje je tema Islam 114

Tamo mi odgovaramo i na najbanalnija pitanja ne sudeći pritom sofisticirani sastav bića koje pita.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2008., 14:31   #2098
E da , još i ovo.

Smisao sve tri top teme jeste da se forumašima iziđe u susret i odgovara na njihova pitanja, a ne da se od tih tema prave osobne i/ili kolektivne prezentacije.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2008., 14:53   #2099
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Ispravno poređenje je tema Islam 114

Tamo mi odgovaramo i na najbanalnija pitanja ne sudeći pritom sofisticirani sastav bića koje pita.
Eto, ja o biću, ne o temi, a odgovore sam vidio.
miha-ang is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2008., 15:06   #2100
Quote:
miha-ang; kaže:
Eto, ja o biću, ne o temi, a odgovore sam vidio.
Ma nije ovo tema o nama već o Židovima.

Nego čudno je kako su se izvanredno snašli u svijetu politike, biznisa, dijamanata...a na običnom forumu se ne mogu snaći. Mislim, ko tu koga...
Nemaju interesa.

I nemoj mi molim te više replicirati jer oni nisu u redu. Obavezali su se da će održavat ovu temu i nakraju ćorak.

Nema izgovora.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:53.