Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2012., 21:18   #2021
Quote:
bebica88 kaže: Pogledaj post
pozz cure, bile smo na prvom pregledu, moja mala princeza je narasla cijelih 7 cm u misec dana ali je zato dobila samo 400 grama, pa mi je pedijatar savjetovao da najprije izdojim da vidim koliko imam mlijeka, da se njemu cini da ga nemam dovoljno, ali ja kad joj dajem jest mei su sise pune i tvrde, pa neznam kako nema mlijeka, i svetovao mi je da joj dajem dohranu ako nebude dovoljno mlijeka, ali ja sam tu dohranu bas htjela izbjec, ja bi najradije ostala samo na cici! Jer ona se najede i zaspe i ne place puno, samo kad je gladna, odspava i probudi se kad je gladna pojede i ili zaspe ili je malo budna ali mirna, i ima redovito stolicu i mokri ... iako je malo dobila ona je zdrava, sve je ostalo ok.... ali bas je malo dobila na tezini, pa neznam jel to mozda malo razlog sto je toliko narasla, pa kako se izduzila nije dobila na tezini?
Prvo, količina izdojenog ne znači ama baš ništa. Ja nakon 2 godine dojenja nisam mogla izdojiti više od 30 ml iz obje u sat vremena.

Provjeri položaj, hvat, ako je nešto od tog krivo beba ne dobiva dovoljno.
Daj jednu cicu unutar 3-4 sata da beba izvuče i ono zadnje masnije mlijeko. Probaj je stavljati na cicu i kad ne traži.
Probaj sa kompresijama

Osjećaš li otpuštanje mlijeka (let down)?
Jesu pelene uredno popišane?
Daješ li čaj/vodu/dudicu?
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Old 19.01.2012., 00:34   #2022
ako je beba dobila cijelih 7 centimetara, nemožeš ni očekivati da je puno dobila na težini, bebe rastu malo u dužinu, malu u težinu, ne svaki mjesec jednako. ako je beba zadovoljna i ima barem 6-8 POPIŠANIH pelena preko dana, ne zamaraj se time što pokazuje vaga. zato jer vam dobar napredak bebe u ovom slučaju pokazuje METAR
__________________
Ayla
Arya
Runa
Tihi-vz is offline  
Old 19.01.2012., 00:58   #2023
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Svaka cast!
A do kad mislis dojiti stariju curku? I kako su vam rasporedjeni podoji tokom dana?

I zaboravila sam se pohvaliti: navrsili smo godinu dana dojenja...
Quote:
tina985 kaže: Pogledaj post
A kako bude kad se rodi?
opet ja zaboravila na ovu temu

stariju curku mislim dojiti do kad bude htjela. nemam baš nekih predrasuda o djeci koja sa 2-3-4... godine još uvijek doje.
podoja sad imamo oko 4-5, od čega su tri između 5 i 10 ujutro-prvi i drugi-malo se probudi, nacica se i dalje spava, a treći nam je prvi doručak (onda se ustajemo i slijedi konkretniji doručak). onda imamo podoj-dva popodne ako se ja sjetim ponudit joj jer se ona od tolkog igranja ne sjeti pitat (al zanimljivo kak se sjeti pitat za kekse i još ih pokaže prstom)-moguće zato jer nezna reći slovo I pa onda izbjegava sve riječi koje to slovo imaju, kao recimo CICA; a zadnji podoj imamo navečer prije spavanja. i to su sve onak pravi podoji-ko da nije cijeli dan ništa jela (ali moje dijete je hahar, u jednom danu pojede količinski koliko ja ne pojedem u tri dana-ne šalim se, stalno bi ona jela, a ima, vjerovali ili ne, čak 9.5kg)

kad se druga beba rodi, on/ona će papat na zahtjev, a Ayla će papat pa... kad poželi ponekad s bebom, ponekad sama (da mama bude i malo "samo njezina")
__________________
Ayla
Arya
Runa
Tihi-vz is offline  
Old 19.01.2012., 09:20   #2024
A ja sam svaki put davala drugu cicu, od njegovog rođenja pa do danas i super je napredovao. Neki put se desilo, to kad je bio najmanji, do drugog mjeseca, da unutar 2-3 sata 2 puta promjenim strane, i u biti se dođe na isto kao kad 2 puta za redom nudis istu cicu. Dodatni plus je to sto kažu da cesci, a kraći podoji povoljno djeluju na produkciju mlijeka. To nisam tada znala nego sam kasnije došla do te informacije, ali hoću reci da ako beba često doji može se i tako, tako je moj, i bilo je se u redu. Kasnije je produžio razmak i sad svaka 2 sata ide druga cica.
tina985 is offline  
Old 19.01.2012., 09:49   #2025
Quote:
bebica88 kaže: Pogledaj post
presvlacim je 5 ili 6 puta u 24 sata i pelena je svaki put mokra i ima stolicu, nekad manje nekad vise ali redovito obavlja sve u pelenu ... a mjereno je od tezine izlaska iz rodilista a kad bi gledala od najmanje tezine koju je imala dobila je 470 grama! a za izdajanje mi kazu da to ne radim jer da nemogu izdojit koliko beba moze povuci! a kad papi cujem kad guta i mice joj se kozica između uha i sljepoocnicem bas to pratim, i kad joj nekad ispadne cica ili kad pusti ja vidim da joj ima mlijeka u ustima, znaci vuce, nekad joj treba duze da pojede, ali pratim ju i vidim da jede! ja cu i dalje davat samo cicu i vagat ju makar jednom tjedno pa cu vidit sta dalje.... a recite mi jesu tocnije digitalne vage ili one male kucne koje nisu digitalne? jer patronazni brat ju je vagao na digitalnoj a u pedijatra je vagana na onoj drugoj i vise je od 100 grama razlike ispalo ??
Cure su ti rekle za vagu, kod usporedbe 2 vaganja bitno je da se važe na istoj vagi radi točnosti usporedbe.

S obzirom na iznadprosječni prirast u dužini i nešto manji dobitak na težini od prosječnog, i sve ostalo što pišeš (dakle aktivno sisanje, broj mokrih pelena), čini se da je sve u redu. Sljedeći mjesec sigurno neće toliko puno narasti pa ćeš vidjeti koliki će biti prirast težine.

Nisi mi jedino odgovorila ima li beba žuticu pa pretpostavljam da nema.

Pripremi se na 6-tjedni skok u razvoju za vrijeme kojeg će ti se beba par dana nacicavati više no inače, to je normalno i očekivano, da ne pomisliš da nešto ne štima. Tako male bebe rastu skokovito i nakon skoka ćeš primjetiti dobitak na težini. Javljaj nam kako ste!
__________________
Don't mistake lack of talent for genious.
Neroslava is offline  
Old 19.01.2012., 10:05   #2026
Quote:
tina985 kaže: Pogledaj post
A ja sam svaki put davala drugu cicu, od njegovog rođenja pa do danas i super je napredovao. Neki put se desilo, to kad je bio najmanji, do drugog mjeseca, da unutar 2-3 sata 2 puta promjenim strane, i u biti se dođe na isto kao kad 2 puta za redom nudis istu cicu. Dodatni plus je to sto kažu da cesci, a kraći podoji povoljno djeluju na produkciju mlijeka. To nisam tada znala nego sam kasnije došla do te informacije, ali hoću reci da ako beba često doji može se i tako, tako je moj, i bilo je se u redu. Kasnije je produžio razmak i sad svaka 2 sata ide druga cica.
I ja sam ovo boldano i dan danas je tako! Uvijek onu puniju sam nudila, i to je rezultiralo iznadprosječnim napredovanjem.. prvi mjesec oko 1 500 g

Dakle nama je ta metoda donijela sve naj!

E sad uvijek me zanimala ta priča oko kvalitete mlijeka,hmm....postoji li uopće "nekvalitetno" mijeko? Mislim,kako objasniti slabije napredovanje,ako beba dakle pravilno sisa,na zahtjev,sve uredno,al i dalje slabo dobija na težini?

Zadnje uređivanje -Adrijana : 19.01.2012. at 10:06. Reason: ispravak
-Adrijana is offline  
Old 19.01.2012., 10:16   #2027
ne postoji nekvalitetno mlijeko! mlijeko majke je upravo onakvo kakvo njena beba treba.
slabije napredovanje može imati mnoge uzroke, od nepravilnog hvatanja dojke, toga da beba ne pojede svo masnije mlijeko, do toga da potroši to što je pojela svojom aktivnošću, ili toga da jednostavno ima takav metabolizam (što je recimo naš slučaj-uvijek slabi dobitak na težini-osim prvi mjesec, i kad smo uveli s vremenom 2 obroka dohrane, onda je tek dobitak bio najmanji-samo 100g. no kako imam prodojeću ped, rekla je da samo dojimo i evo nas sad-mrvica koja puno cica i puno jede ovak, ali je ipak mrvica)
__________________
Ayla
Arya
Runa
Tihi-vz is offline  
Old 19.01.2012., 10:19   #2028
Ne postoji nekvalitetno mlijeko, ali beba se može više izdužiti pa manje dobiti, može manje cicati onog manje kaloričnog, masnijeg mlijeka pa manje dobiti, može cicati na zahtjev, ali se zbog žutice ili nekih drugih razloga rjeđe buditi i rjeđe tražiti pa manje dobiti, mame mogu davati čaja pa zavarati bebinu glad pa beba manje siki i manje dobije, može imati nisko željezo pa se posisano mlijeko ne probavlja i ne iskorištava kako treba pa beba manje dobije, itd.......
__________________
Don't mistake lack of talent for genious.
Neroslava is offline  
Old 19.01.2012., 10:50   #2029
Pozdrav, cure. Imam jedan problem. Točnije nedoumicu.

Uspješno dojim na zahtjev već 5,5 mjeseci. Dijete je do sada isključivo dojeno bez ikakvih problema. Danas, na savjet pedijatrice, počinjemo s uvođenjem i druge hrane.

Za otprilike tri tjedna morat ću otputovati na jedan dan bez djeteta. Znači, otići ću rano ujutro (uspjet ću ga podojiti prije odlaska) i vratit ću se navečer. Dijete će čuvati baka.

E sad. Ja očekujem da će on kroz iduća tri tjedna prihvatiti dohranu i možda čak i uspjeti zamijeniti jedan obrok kombinacijom žitarica i povrća. Je li to moguće? Ali, čak i da se to dogodi, ipak će mu trebati poprilična količina mlijeka tijekom razdoblja kada mene neće biti. Do sada sam ga znala ostavljati samog s bakom par sati i uvijek bi izdojila potrebnu količinu. Moje izdojeno mlijeko je jeo na bočicu uvijek bez problema. Tako da mu bočica nije strana i nema ništa protiv nje.

Ono što mene brine je što znam da ne mogu izdojiti količinu mlijeka potrebnu za cijeli dan (sigurno me neće biti 10 - 12 sati), osim ako ne postoji neka metoda za koju ja ne znam. Čitala sam da izdojeno mlijeko može stajati 24h u frižideru, a da se može i zamrznuti ali da tada ima čudan okus pa ga djeca znaju odbijati. Iskreno, nemam ništa protiv toga da jedan dan bude i na ad-u (imam doma neotvorenu kutiju Novalaca 0-6 mj. od kada se rodio "za svaki slučaj"). Bi li mu, ako se odlučim ostavit ga taj dan na ad-u, trebala ponuditi par dana ranije po jedan obrok ad-a da vidim hoće li ga prihvatiti? Ne bih se htjela naći u situaciji da otputujem pa da se ispostavi da on ne želi piti ad.

Ukratko - postoji li neki način da ostavim djetetu dovoljnu količinu izdojenog mlijeka za 12 sati (s tim da, obzirom da isključivo dojim, ja ni ne znam što je njemu dovoljna količina za to razdoblje jer ne znam koliko popije) ili da taj dan bude na ad - u (uz prethodnu probu paše li mu ad)?
__________________
Easily distracted by shiny objects.
coffeebreak is offline  
Old 19.01.2012., 11:55   #2030
tiki-vz i Neroslava ni ja ne vjerujem u ne kvalitetu mijeka,ali govorim o slučajevima kad beba -dobro i pravilno sisa,kao kod bebice88 npr.
i kad beba nema žuticu i često doji,a opet zaostaje u napretku,viđala sam to svojim očima.Dakle sve je rađeno kako treba,ali rezultati su bili ipak malo lošiji,dakle beba je slabije napredovala.

Zadnje uređivanje -Adrijana : 19.01.2012. at 11:59. Reason: ispravak
-Adrijana is offline  
Old 19.01.2012., 12:53   #2031
Quote:
tiki-vz kaže: Pogledaj post
opet ja zaboravila na ovu temu

stariju curku mislim dojiti do kad bude htjela. nemam baš nekih predrasuda o djeci koja sa 2-3-4... godine još uvijek doje.
podoja sad imamo oko 4-5, od čega su tri između 5 i 10 ujutro-prvi i drugi-malo se probudi, nacica se i dalje spava, a treći nam je prvi doručak (onda se ustajemo i slijedi konkretniji doručak). onda imamo podoj-dva popodne ako se ja sjetim ponudit joj jer se ona od tolkog igranja ne sjeti pitat (al zanimljivo kak se sjeti pitat za kekse i još ih pokaže prstom)-moguće zato jer nezna reći slovo I pa onda izbjegava sve riječi koje to slovo imaju, kao recimo CICA; a zadnji podoj imamo navečer prije spavanja. i to su sve onak pravi podoji-ko da nije cijeli dan ništa jela (ali moje dijete je hahar, u jednom danu pojede količinski koliko ja ne pojedem u tri dana-ne šalim se, stalno bi ona jela, a ima, vjerovali ili ne, čak 9.5kg)

kad se druga beba rodi, on/ona će papat na zahtjev, a Ayla će papat pa... kad poželi ponekad s bebom, ponekad sama (da mama bude i malo "samo njezina")
Super... Znaci, i tandem je u planu.
Ajde bas javi kako to funkcionira. Kad ti je termin?
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Old 19.01.2012., 13:24   #2032
Quote:
-Adrijana kaže: Pogledaj post
tiki-vz i Neroslava ni ja ne vjerujem u ne kvalitetu mijeka,ali govorim o slučajevima kad beba -dobro i pravilno sisa,kao kod bebice88 npr.
i kad beba nema žuticu i često doji,a opet zaostaje u napretku,viđala sam to svojim očima.Dakle sve je rađeno kako treba,ali rezultati su bili ipak malo lošiji,dakle beba je slabije napredovala.
I ja se slažem s Neroslavom. No, kad su dojke prepunjene i svaki put kod podoja se mijenja dojka može se dogoditi da beba ne dobije dovoljno na težini. U početku laktacije kad navre mlijeko može ga biti i 3x više nego što bebi treba. Pojedine bebe ne izađu na kraj s tom količinom. Sama znam koliko sam sa starijom između podoja izdajala ( preko 125 mL), a ona bi popila cca 50 mL. Ta priča je u načelu za novorođenčad, no može se dogoditi i dojenčadi od 2 ili 3 mjeseca.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Old 19.01.2012., 13:36   #2033
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
I ja se slažem s Neroslavom. No, kad su dojke prepunjene i svaki put kod podoja se mijenja dojka može se dogoditi da beba ne dobije dovoljno na težini. U početku laktacije kad navre mlijeko može ga biti i 3x više nego što bebi treba. Pojedine bebe ne izađu na kraj s tom količinom. Sama znam koliko sam sa starijom između podoja izdajala ( preko 125 mL), a ona bi popila cca 50 mL. Ta priča je u načelu za novorođenčad, no može se dogoditi i dojenčadi od 2 ili 3 mjeseca.
Ja u kupe, vi u špade. Al dobro.
-Adrijana is offline  
Old 19.01.2012., 13:43   #2034
Coffebreak - mislim da na rodinoj stranici piše da može i duže izdržati, čak par dana, daj provjeri sa njima telefonski ;-) ili sa pedicom. Isto tako ne mora nužno značiti da će i tvoje odmrznuto mlijeko imati čudan okus, izdoji malo, zamrzni pa probaj. Ako ima, na rodinoj je stranici postupak kako izbjeći to, mislim da se mlijeko na brzinu prokuha do točke vrenja i onda zamrzne pa se time eliminira sastojak koji uzrokuje taj fuj okus. Moje je odvratno kad ga odmrznem, sve sam do sada bacila kad bih odmrznula. A ako dan prije pocnes izdajat, recimo popodne, i kroz noć i jutro prije puta, jel bi mogla tako skupit dovoljno za taj dan?
Ne mora znacit da će prihvatit obrok dohrane, budeš vidjela. Moj nije ni za mjesec dana, i dalje pojede samo par zlicica, ali mozda i nije za usporedbu jer sam ja njemu prvi put ponudila sa 4 mjeseca. Mislim da ako dan prije krenes izdajat i ako baka tako suksecivno daje drugi dan kako si ti prethodni izdajala, da neće biti problema ;-)
tina985 is offline  
Old 19.01.2012., 13:47   #2035
Quote:
-Adrijana kaže: Pogledaj post
tiki-vz i Neroslava ni ja ne vjerujem u ne kvalitetu mijeka,ali govorim o slučajevima kad beba -dobro i pravilno sisa,kao kod bebice88 npr.
i kad beba nema žuticu i često doji,a opet zaostaje u napretku,viđala sam to svojim očima.Dakle sve je rađeno kako treba,ali rezultati su bili ipak malo lošiji,dakle beba je slabije napredovala.
događa se, ali ne mora biti razlog slabo mlijeko niti položaj niti hvat.

Što se dogodilo jednoj poznanici, slabiji napredak na cici, uvođenje ADa, i daljnji slab napredak, pa sa 3 mj uvođenje i rižinih u AD (tad više nije uopće dojila) a napredak i dalje slab, uvijek je bila na najdonjoj granici ili malo ispod.
Sve pretrage su bile normalne, jednostavno je dijete imalo takav metabolizam i dan danas je sitnija i mršava ali normalno i zdravo dijete i normalno jede.

I ja sam dojila svaki podoj druga cica, da smo imali problem sa težinom forsirala bi jednu duže vrijeme.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Old 19.01.2012., 13:56   #2036
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
događa se, ali ne mora biti razlog slabo mlijeko niti položaj niti hvat.

Što se dogodilo jednoj poznanici, slabiji napredak na cici, uvođenje ADa, i daljnji slab napredak, pa sa 3 mj uvođenje i rižinih u AD (tad više nije uopće dojila) a napredak i dalje slab, uvijek je bila na najdonjoj granici ili malo ispod.
Sve pretrage su bile normalne, jednostavno je dijete imalo takav metabolizam i dan danas je sitnija i mršava ali normalno i zdravo dijete i normalno jede.

I ja sam dojila svaki podoj druga cica, da smo imali problem sa težinom forsirala bi jednu duže vrijeme.
Vjerujem u ovo boldano.Ne kažem da postoji "slabo" mlijeko,zanimalo me koji su mogući uzroci,onda kad je sve po pe esu,a beba eto ne dobije dovoljno grama
na mjesec.
-Adrijana is offline  
Old 19.01.2012., 14:05   #2037
Quote:
Neroslava kaže: Pogledaj post
Sve pet, svrha mog posta je čisto bila dizanje samopouzdanja
Evo samo da javim, nakon tri dana sve se vratilo u normalu: prvo je opet počela gutati dok sisa, onda mi se vratio osjećaj nadolaženja mlijeka, "puštanje" i sve se vratilo na staro. Eto, što god da je bilo prošlo je
NoraFora is offline  
Old 19.01.2012., 14:12   #2038
Quote:
-Adrijana kaže: Pogledaj post
tiki-vz i Neroslava ni ja ne vjerujem u ne kvalitetu mijeka,ali govorim o slučajevima kad beba -dobro i pravilno sisa,kao kod bebice88 npr.
i kad beba nema žuticu i često doji,a opet zaostaje u napretku,viđala sam to svojim očima.Dakle sve je rađeno kako treba,ali rezultati su bili ipak malo lošiji,dakle beba je slabije napredovala.
Iskreno, ja ti ne vjerujem u te price da je svacije mlijeko kvalitetno i da ne moze biti preslabo, bas ko ni u one da samo 0,1% zena ne moze dojiti a sve ostale mogu. sve smo mi razlicite, imamo razne prehrambene navike, razlicito razvijeno zljezdasto tkivo dojki i nema sanse da mlijeko svake zene ima 70kcal/100ml, jednak udio masti, ugljikohidrata,proteina, vode i sl. vecina zena koje uspjesno doje ima vjerojatno priblizne vrijednosti sastava mlijeka kakav bi i trebao biti, ali postoje sigurno i one koje nemaju, na stranu slucajevi di je uveden ad pa je dijete i dalje slabije napredovalo jer sitnije je grade,ali ima jako puno onih kojima su djeca nakon uvodenja ad-a pocela napredovati, po onome koliko cujem ali i procitam sto na ovom forumu, sto na drugima, ne znam zasto se oni nikad ne jave i ispricaju i svoja iskustva.

i ne slazem se da ako dijete naraste 7cm mora manje dobiti na tezini, moja je 1.mj narasla 5 cm i dobila 1400g od dojenja iskljucivog, manje od pola kg od otpusne tezine je svakako premalo koliko god ona narasla. mala od moje frendice je rasla u visinu a stagnirala i nakon tog gubila na tezini od iskljucivog dojenja, tak da, sve je to relativno.
maya_zg is offline  
Old 19.01.2012., 14:15   #2039
Norafora! Jesam ti rekla!
Bas sam se pitala šta je s tobom, super da je sve ok opet, znala sam
tina985 is offline  
Old 19.01.2012., 14:19   #2040
Quote:
tina985 kaže: Pogledaj post
Norafora! Jesam ti rekla!
Bas sam se pitala šta je s tobom, super da je sve ok opet, znala sam
Da znaš koje olakšanje!
NoraFora is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:22.