Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.06.2011., 00:19   #41
Iako nije na ovom Forumu moram pohvaliti najbolju prijateljicu i njenu bebu, danas dva mjeseca bile na pregledu beba ima 5300 kg, isključivo dojena...iako sam ju dobro pripremila ns sve u vezi dojenja ispostavilo se da ona nije imala od prvoga dana nikakv problem, ne bole je bradavice, nije osjetila skokove, beba nikad ne plače, doji svaka 2 h, noću 3 h i to samo 5 min. nema kvrga u grudima, zastoja mlijeka, mastitisa, bljuckanja i svega ostaloga. i još beba dobila na kilaži i više nego treba. I da ne kažem da je mama mršava ko' štapić i nema ni cica...još jedan dokaz da male cice ne znače da mama ne može dojiti!
svijet27 is offline  
Old 15.06.2011., 00:23   #42
Quote:
Moyre kaže: Pogledaj post
Hvala na podršci! Baš ste me utiješile! Cijeli dan sam za ništa.. Jučer je bebamcijeli dan plakalami grčila se, a danas samo spava. Stalno mi zaspi na ciki, više ni sama ne znammkako bi je razbudila. Samo se nadam da dosta papa. Kako da znam da je ispraznila cijelu ciku prije nego što počnemo sa drugom? Ona se pri kraju počne ljutiti i natezati bradavicu, ko da je lijena povući zadnje mlijeko, a ja kad stisnem vidim da ima još mlijeka i to onog masnijeg. Onda pokušavamo par puta, primi i pisti pa ju preselim na drugu ciku..
Sika će ti postati jako mekana kad je beba isprazni iako to ne može nikada do kraja učiniti ali joj pred kraj mlijeko sporo teče i malo se ljuti zbog toga, ako više neće prvu siku, prebaci je na drugu i onda idući podoj započni na toj na kojoj je završila prethodni podoj! A možeš ju probati dignuti da podrigne pa je opet vratiš na istu siku!
svijet27 is offline  
Old 15.06.2011., 11:40   #43
Dojilice najdraže..

Jedino ovdje mogu pisati i pričati o dojenju da se nitko ne uvrijedi. Puna mi je kapa svega i toga kako previše joj dajem sisati. Sisati će dok ja i ona to želimo. Neka me svi puste na miru!!!

Mi i dalje sisamo 7-12-17-21 a dohrana pola 10, 14:30, 19.. I malo cicne po noći..

Sada posisa obično obe sise i sretna je, ali moramo biti same u miru da bi sisala.. ja lijepo kažem, ajmo svi van sada i ne ulazite dok vas ne zovem. Kada smo kod nekoga odemo u drugu sobu i sve za sada supe funkcionira
__________________
Nema potpisa LOL
andy7 is offline  
Old 15.06.2011., 11:45   #44
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
nanna uff....na jedno uho unutra, na drugo van...i ja sam svoju pedicu htjela mjenjat zbog sličnih bedastoća a malac je dobivao i previše al se pokazala kao odličan dijagnostičar...pa sam zaključila da mi je bitnije da zna što i kako kod bolesti, a za ostalo ću po svom ...
Ma živcira me što jednom govori jednoo,drugi put drugo.
Zadnji put kad smo bili rekla je kako je on super,kako lijepo napreduje,bla,bla,a sad mi kaže da joj izgleda premršavo,
nek se dogovori više sama sa sobom,znam da ima hrpu pacijenata ali baš me briga.
Baš tako,trebalo bi na jedno uho unutra,na drugo van,ali kad mene takve stvari pogode i iživciraju pa mi treba vremena da dođem k sebi.

Quote:
svijet27 kaže: Pogledaj post
I mene bi ovo samo tako naživciralo, ja sam se isto brinula šta će mi reći na 6 mj. pregledu, da li je mali mršav isl. Ja i dalje radim po svome. Moj ima 8 mj. i samo 2 obroka dohrane ostalo je dojenje i dobio je 900 g u mjesec i pol. I moj sisa ponekad nakon kašice pa šta ima veze? ne razumijem zašto ne bi smio, pa isto kao da si mu svoje mlijeko stavila u kašicu samo što sisa poslije kašice. Moj slabo pije vodu pa mu češće i to poslije obroka ponudim i siku. ma pusti nju šta priča i radi po svom, ti znaš najbolje!
Ma ne znam koja joj je to fora,pa ne mogu djetetu koje je tek počelo jesti kašice takoreći malo više nego ništa ne ponuditi da doji nakon toga,jer po njoj bi on već trebao zamijeniti obrok,baš.
Ni moj ne pije baš nešto vodu,a kad tako neće nakon obroka isto mu ponudim sisu,nekad hoće,nekad neće.

Zaključila sam da sa pedijatrima i patronažnama ne treba uopće raspravljati o dojenju,svaka mama najbolje pozna svoje dijete i što mu i kako treba,a komentari sa strane mogu samo dodatno izbaciti iz takta..bar mene
nanna25 is offline  
Old 15.06.2011., 11:52   #45
mi krecemo u pohranu mlijeka za svaki slucaj ako zatreba pa me zanima da li znate gdje ima za kupiti vrecica ili posudica za zamrzavanje? ili onih cepica za tommy tippee flasice?
capoeira-zagreb is offline  
Old 15.06.2011., 11:52   #46
Quote:
andy7 kaže: Pogledaj post
Dojilice najdraže..

Jedino ovdje mogu pisati i pričati o dojenju da se nitko ne uvrijedi. Puna mi je kapa svega i toga kako previše joj dajem sisati. Sisati će dok ja i ona to želimo. Neka me svi puste na miru!!!

Mi i dalje sisamo 7-12-17-21 a dohrana pola 10, 14:30, 19.. I malo cicne po noći..

Sada posisa obično obe sise i sretna je, ali moramo biti same u miru da bi sisala.. ja lijepo kažem, ajmo svi van sada i ne ulazite dok vas ne zovem. Kada smo kod nekoga odemo u drugu sobu i sve za sada supe funkcionira
Ma baš tako,nemoj slušati druge nego samo svoju bebicu!
Evo vidiš šta je meni moja draga pedijatrica rekla o dojenju na zahtjev,njoj je to
Super je to što ti želi toliko sisati jer vidim da neke mame imaju problema sa odbijanjem sise nakon uvođenja dohrane.
Samo vi uživajte
nanna25 is offline  
Old 15.06.2011., 11:58   #47
Quote:
tiki-vz kaže: Pogledaj post
i da javim vesele vijesti:
6mj 5820g, 65cm
DANAS, 7MJ: 6780g, 68cm
tiki sad vidim da su tvoja manekenka i moj maneken tu negdje po mjerama sa 6 mj
nanna25 is offline  
Old 15.06.2011., 12:20   #48
Quote:
nanna25 kaže: Pogledaj post
Ma baš tako,nemoj slušati druge nego samo svoju bebicu!
Evo vidiš šta je meni moja draga pedijatrica rekla o dojenju na zahtjev,njoj je to
Super je to što ti želi toliko sisati jer vidim da neke mame imaju problema sa odbijanjem sise nakon uvođenja dohrane.
Samo vi uživajte
Ma ljudi koda su s marsa pali... mislim...svaki mjesec pedijatri mjenjaju mišljenje... ma ja ću po svom!

I sretna sam jako što hoće cicu, a sa 9 mj je imala 9,5 kg, 77 duga
__________________
Nema potpisa LOL
andy7 is offline  
Old 15.06.2011., 13:05   #49
Cure molim vas za savjet.

Beba ima 7 dana. Probudila se u 10.30 i dobila cicu, na kojoj ona cijelo vrijeme dok doji spava. Čim ju maknem sa cike vrišti. Nikako ju ne mogu probuditi dok dok doji.Maknem ju, razbudim, al čim se dočepa cike, spava. I tako smo bile do 12 .30, izdojila sam ostatak nekih 10 ml na izdajalicu, par kapi ručno.kad je opet počela vrištati dala sam joj izdojeno plus dohranu i rasplakala sam se od muke jer je pojela 60 ml am. Ja stvarno želim dojiti al čini mi se da sve radim krivo. I šta sad da radim, jer će ona sad spavati bar 3 h. Dal da izdajam il da ju čekam da se probudi?
__________________
;)
adri is offline  
Old 15.06.2011., 13:23   #50
Quote:
nanna25 kaže: Pogledaj post
Kako mi je danas pedijatrica digla tlak
moram to podijeliti s vama.
Kao prvo rekla mi je da mi dijete izgleda mršavo
i tu mi je odmah zakuhalo.
Mogla je bar prvo pogledati u karton i pročitati da je beba rođena kao nedonošće pa je vjerovatno manja nego druge bebe sa 6.5mj,a ne odmah ispaliti bombu
Ok,on je i ovako i onako sitnija beba,znači imamo 5960 gr i 65.5 cm,
rođen sa 2550 gr,47 cm,što znači da baš i nije nešto malo grama dobio u ovih 6 mj a i dosta je narastao,ja zadovoljna ali očito mi sa svih strana moraju nabijati komplekse o djetetovoj veličini

Pitala me da li smo zamijenili obroke dojenja sa kašicama.
Rekla sam joj da imamo 1 obrok kašice ali ida mu ja i dalje ponudim sisu nakon obroka ako želi,nekad hoće,nekad neće i na to kaže ona meni da ne smijem to raditi,mislim si wtf
Znači po njoj ne smijem mu nakon obroka nuditi mlijeko ako želi i nikako mi ne preporučuje dojenje na zahtjev jer će dijete onda htjeti samo mlijeko
Pitala sam je zar nije stvar u tome da je do godine dana mlijeko dijetetu osnovna hrana a sve drugo je DOhrana,kaže da nije,dijete mora već sa 6 mj.jesti bar 1 obrok voće i 1 povrća,znači da sam ja njemu sad sa 6 mj.već trebala zamijeniti 2 obroka sa kašicama.
Uglavnom ispilala me,nisam htjela više ništa komentirati,a pogotovo njen komentar na to kad sam joj rekla da dojim na zahtjev..
Svatko odlučuje za svoje dijete što je najbolje i možda neki i imaju 2 obroka kašice sa 6 mj.ok,ali ne možeš mi reći da to baš MORAM tako,ufff!
Quote:
nanna25 kaže: Pogledaj post
tiki sad vidim da su tvoja manekenka i moj maneken tu negdje po mjerama sa 6 mj
nanna, eto vidiš s tim da moja nije nedonošće, nego jednostavno mršavica. i kaj joj ja tu mogu, nek dijete jede kak mu paše, neću je tovit ko gusku samo da bi bila tamo po nekoj tablici.

Quote:
svijet27 kaže: Pogledaj post
hej Lena, da ti odgovorim prvo s vol. 2. pitala si me tko izbacuje podoje i vidim da si shvatila da se direktno tebi obraćam a ja sam pitala ovako općenito da znam kako ja dalje da nastavim iako je u postu iznad tiki-vz napisala da je uspjela izbaciti noćni podoj i da se trudi izbaciti jutarnji pa me zanimalo općenito zašto majke to rade da vidim trebam li i ja to tako uraditi ali vidim svatko ima svoje razloge. Nemoj se molim te ljutiti nisam uopće mislila na tebe niti na ikoga samo sam pitala jer se u zadnjih nekoliko postova o tome pisalo.
svijet, mislim da si krivo shvatila sve. ja ni ne pokušavam izbaciti jutarnji podoj (a imamo ih 2), već sam željela reći da majke najteže izbace jutarnji i večernji podoj, ta dva se dugo zadrže, dok već ovi dnevni prestanu. mi smo izbacili večernji podoj koji je bio oko 22h (i trajao po sat-sat i pol, ja četveronoške iznad male, ona vrišti jer naravno da nema više toliko mlijeka-što smo proživljavale skoro 3 mjeseca). sad nam je zadnji podoj oko 19h, ona se lijepo najede, idemo se kupat, igramo se malo, papat rižolino i spavat. a taj zadnji podoj ne nazivam večernji, jer nama je to daleko od večeri, to je jednostavno običan dnevni podoj.

neznam kak ste sad s dohranom, ali vidjet ćeš i sama, s vremenom će ti se obroci u potpunosti zamijeniti dohranom. mi smo prije imali večernji rižolino napravljen na vodi i nakon toga cicu od nekih 15 minuta, što je bilo puno bolje od nacicavanja po sat vremena.
__________________
Ayla
Arya
Runa
Tihi-vz is offline  
Old 15.06.2011., 13:23   #51
Quote:
capoeira-zagreb kaže: Pogledaj post
mi krecemo u pohranu mlijeka za svaki slucaj ako zatreba pa me zanima da li znate gdje ima za kupiti vrecica ili posudica za zamrzavanje? ili onih cepica za tommy tippee flasice?
Ne treba ti to...Kupis lipo u apoteci sterilne posudice za mokracu i unutra spremis mlijeko.. Bar ja tako radim,a to su mi rekli na neonatologiji!!

Quote:
andy7 kaže: Pogledaj post
Dojilice najdraže..

Jedino ovdje mogu pisati i pričati o dojenju da se nitko ne uvrijedi. Puna mi je kapa svega i toga kako previše joj dajem sisati. Sisati će dok ja i ona to želimo. Neka me svi puste na miru!!!

Mi i dalje sisamo 7-12-17-21 a dohrana pola 10, 14:30, 19.. I malo cicne po noći..

Sada posisa obično obe sise i sretna je, ali moramo biti same u miru da bi sisala.. ja lijepo kažem, ajmo svi van sada i ne ulazite dok vas ne zovem. Kada smo kod nekoga odemo u drugu sobu i sve za sada supe funkcionira
Joj, ja sam sad bila doma i tako su mi izludili glavu da je to strasno...Prvo sam dobila "kompliment" da je on debel, da mora na dijetu i kako mi pedica to dozvoljava
Pa da on treba imat samo 5 obroka dnevno,a ne jest svaki cas (oni ne shvacaju da je dijete zedno).....
Pa da kako on jos nista ne jede,kad bebe mlađe od njega jedu sve,a danas ima 6mj plus 2 dana...
Pa mi papamo,a cila procesija ljudi kroz sobu....
I onda m ije naravno opet jednom skocio zivac i svi su me culi.....
Stvarno mi je pun kufer svih tih komentara.....

Popodne idemo na vaganje i kontrolu i cijepljenje i jedva cekam
__________________
moje najvece blago je stiglo 13.12. ♥
Mare1983 is offline  
Old 15.06.2011., 13:43   #52
Quote:
capoeira-zagreb kaže: Pogledaj post
mi krecemo u pohranu mlijeka za svaki slucaj ako zatreba pa me zanima da li znate gdje ima za kupiti vrecica ili posudica za zamrzavanje? ili onih cepica za tommy tippee flasice?
ja recimo mlijeko stavljam u modlice za led, i onda kad napunim modlicu, prebacim u vrećicu za zamrzavanje. svaka rupa u modli za led ima oko 10-15ml, pa na taj način znam koliko kockica mlijeka trebam za jedan obrok, pa ih toliko i stavim u vrećicu-jedna vrećica-jedan obrok.
__________________
Ayla
Arya
Runa
Tihi-vz is offline  
Old 15.06.2011., 13:48   #53
Quote:
adri kaže: Pogledaj post
Cure molim vas za savjet.

Beba ima 7 dana. Probudila se u 10.30 i dobila cicu, na kojoj ona cijelo vrijeme dok doji spava. Čim ju maknem sa cike vrišti. Nikako ju ne mogu probuditi dok dok doji.Maknem ju, razbudim, al čim se dočepa cike, spava. I tako smo bile do 12 .30, izdojila sam ostatak nekih 10 ml na izdajalicu, par kapi ručno.kad je opet počela vrištati dala sam joj izdojeno plus dohranu i rasplakala sam se od muke jer je pojela 60 ml am. Ja stvarno želim dojiti al čini mi se da sve radim krivo. I šta sad da radim, jer će ona sad spavati bar 3 h. Dal da izdajam il da ju čekam da se probudi?
nemoj davati AD. vama se tek uspostavlja ponuda i potražnja. nemoj očekivati niti stvarati nikakav red u hranjenju-kad god želi, daj joj cicu. za svaki podoj davaj drugu cicu (osim ako je razmak manji od 2 sata-prvih 3 tjedna-onda joj daj onu s koje je zadnje jela, nek malo pojede, kad se počne buniti, onda je prebaci na frišku cicu). nemoj se nervirati jer ćeš si zakočiti refleks otpuštanja mlijeka, a i što si ti nervoznija, to je i beba nervoznija. razumi da je i njoj vruće, i da joj je još sve novo. jednostavno budi strpljiva i pomozi bebi da se snađe u novom svijetu tako da budeš smirena i uz nju-ne samo radi hranjenja, već i radi maženja. bebe u prvim danima najviše trebaju toplinu i sigurnost majčinog tijela. pa makar to značilo i da imaju cicu u ustima i spavaju s njom. i da, u bebu uvijek možeš utrpati 30ml više. tako da ne pretjeruj s mlijekom na bočicu, pogotovo zato da ne dobije konfuziju bradavice i bočice-ako već moraš, davaj joj na žličicu. sad pričekaj da se probudi, a onda joj daj cicu, bez izdajanja.

pročitaj prvu stranicu ove teme, a bilo kakva dodatna pitanja javi se ovdje ili nazovi rodin sos telefon. i nemoj se bojati, znam da vam je sve sad novo, ali brzo ćete vi to sve savladati!
__________________
Ayla
Arya
Runa
Tihi-vz is offline  
Old 15.06.2011., 13:49   #54
Quote:
adri kaže: Pogledaj post
Cure molim vas za savjet.

Beba ima 7 dana. Probudila se u 10.30 i dobila cicu, na kojoj ona cijelo vrijeme dok doji spava. Čim ju maknem sa cike vrišti. Nikako ju ne mogu probuditi dok dok doji.Maknem ju, razbudim, al čim se dočepa cike, spava. I tako smo bile do 12 .30, izdojila sam ostatak nekih 10 ml na izdajalicu, par kapi ručno.kad je opet počela vrištati dala sam joj izdojeno plus dohranu i rasplakala sam se od muke jer je pojela 60 ml am. Ja stvarno želim dojiti al čini mi se da sve radim krivo. I šta sad da radim, jer će ona sad spavati bar 3 h. Dal da izdajam il da ju čekam da se probudi?
Jesi li probala standardne fore sa štipkanjem za obraze, čupkanjem za uši, prelaženjem dlanom preko lica?

Kad je opet počla vrištati, trebala si ju opet vratiti na siku, ako je bila gladna, pojela bi prije nego zaspe (ko što je pojela flašicu prije nego je zaspala).

Pusti sad izdajanje za taj jedan spavanac na miru, ali joj ne daj više AD, nek siše. U početku je normalno da bebe zaspu čim primirišu siku, a probude se čim ih makneš s nje Imaj strpljenja, sve će to sjesti na svoje.

Ima li beba žuticu?
__________________
Don't mistake lack of talent for genious.
Neroslava is offline  
Old 15.06.2011., 14:21   #55
Znala sam da nisam trebala dati ad. Nema žuticu, normalna beba.Ma mane streh da ne doji nego da siska za bezveze, al opet osjetim da se cice isprazne.
__________________
;)
adri is offline  
Old 15.06.2011., 14:45   #56
Quote:
tiki-vz kaže: Pogledaj post
ja recimo mlijeko stavljam u modlice za led, i onda kad napunim modlicu, prebacim u vrećicu za zamrzavanje. svaka rupa u modli za led ima oko 10-15ml, pa na taj način znam koliko kockica mlijeka trebam za jedan obrok, pa ih toliko i stavim u vrećicu-jedna vrećica-jedan obrok.
a kolko dugo smije mlijeko biti tako zamrznuto?
meni se preko noći jako napune cice, pa se moram malo izdojiti i onda bi ja to spremila pa da imam onako za svaki slučaj ako mi bude trebalo malu pripaziti pa da imam mlijeka za nju
i ako ga držim u jednoj flašici, dali onda mogu samo i dalje u nju stavljati mlijeko koje friško izdojim???
znači punim flašicu tako dugo dog ju ne napunim, jer se izdojim maks 20 ml
__________________
velika seka i mali braco
tina_m is offline  
Old 15.06.2011., 14:49   #57
Quote:
Mare1983 kaže: Pogledaj post
Ne treba ti to...Kupis lipo u apoteci sterilne posudice za mokracu i unutra spremis mlijeko.. Bar ja tako radim,a to su mi rekli na neonatologiji!!



Joj, ja sam sad bila doma i tako su mi izludili glavu da je to strasno...Prvo sam dobila "kompliment" da je on debel, da mora na dijetu i kako mi pedica to dozvoljava
Pa da on treba imat samo 5 obroka dnevno,a ne jest svaki cas (oni ne shvacaju da je dijete zedno).....
Pa da kako on jos nista ne jede,kad bebe mlađe od njega jedu sve,a danas ima 6mj plus 2 dana...
Pa mi papamo,a cila procesija ljudi kroz sobu....
I onda m ije naravno opet jednom skocio zivac i svi su me culi.....
Stvarno mi je pun kufer svih tih komentara.....

Popodne idemo na vaganje i kontrolu i cijepljenje i jedva cekam
Grrrrrrrrrrrrr....

Beba je
ili premršava ili predebela
preniska ili previsoka
premalo jede ili previše
hiperaktivna ili neaktivna....

više ne postoje normalne bebe, za svaku se nađe neka baba koja ima neki prigovor, savjet.. bilo bi bolje...

E sada sam se ispuhala.. i mi još imamo 7 obroka, 3 dohrane + 4 sisanja po danu..

po noći 2 sisanja obično i znaći nemamo 5 obroka i hebe mi se!! (ovo zadnje mi se stvarno radi)
__________________
Nema potpisa LOL
andy7 is offline  
Old 15.06.2011., 15:01   #58
Quote:
adri kaže: Pogledaj post
Znala sam da nisam trebala dati ad. Nema žuticu, normalna beba.Ma mane streh da ne doji nego da siska za bezveze, al opet osjetim da se cice isprazne.
Ako siše i pritom joj se miče dio kože između uha i sljepoočnice, onda guta, a ne dudla na prazno. Možda možeš i čuti zvukove gutanja.
__________________
Don't mistake lack of talent for genious.
Neroslava is offline  
Old 15.06.2011., 15:14   #59
Quote:
tina_m kaže: Pogledaj post
a kolko dugo smije mlijeko biti tako zamrznuto?
meni se preko noći jako napune cice, pa se moram malo izdojiti i onda bi ja to spremila pa da imam onako za svaki slučaj ako mi bude trebalo malu pripaziti pa da imam mlijeka za nju
i ako ga držim u jednoj flašici, dali onda mogu samo i dalje u nju stavljati mlijeko koje friško izdojim???
znači punim flašicu tako dugo dog ju ne napunim, jer se izdojim maks 20 ml
RODE kazu minimalno 6 mjeseci... Recimo, mi smo sad na pocetku dohrane i kako imam puno izdojenog, kasice mu radim na tom mlijeku, a sada na onom najstarijem naravno, a ono je iz drugog mjeseca i nista mu nije...

Ne, ne mozes u istu... Ako je mlijeko bilo u frizideru,ne mozes ga mijesati sa onim sobne temperature. jedino, mozes se drugi put izdojiti u drugu flasicu, staviti u frizider i kad budu iste temperature ih pomijesati...nadam se da si shvatila...

Uglavnom, na rodu link ne mogu stavit jer ne radi ali evo ti ovako:

Majčino mlijeko je živa supstanca koja je toliko dragocjena da je zovu i "bijela krv". Dokazano je da majčino mlijeko sadrži neke antibakterijske tvari koje sprječavaju rast bakterija u njemu i koje mu pomažu da duže ostane svježe.

Da bi se sačuvale nutricionističke i antiinfektivne kvalitete izdojenog mlijeka, izuzetno je važno pravilno ga pohraniti.
Sljedeće preporuke o čuvanju izdojenog majčinog mlijeka važe za majke koje imaju zdravu, donešenu djecu, koje spremaju mlijeko za kućnu upotrebu (za razliku od hranjenja u bolnici), koje peru ruke prije izdajanja i koje koriste spremnike, tj. posudice za mlijeko oprane deterdžentom u vrućoj vodi i nakon toga temeljito isprane. Svaki spremnik s mlijekom treba označiti datumom kad je mlijeko pohranjeno.

Majčino mlijeko može se pohraniti na sljedećim temperaturama:

Kolostrum:
• na 27-32 °C - 12 sati

Zrelo mlijeko:
Na sobnoj temperaturi
• do 15 °C ....... 24 sata
• 19-22 °C ....... 10 sati
• 25 °C ........... 4-6 sati
• 30-38 °C ......... 4 sati

U hladnjaku:
• na temperaturi 0-4 °C ....... do 8 dana

U zamrzivaču:
• u pretincu zamrzivača unutar hladnjaka (temperatura nije stalna zbog čestog otvaranja vrata hladnjaka)...... do 2 tjedna
• u pretincu zamrzivača koji je dio hladnjaka od dva dijela (zamrzivač ima posebna vrata)....... 3-4 mjeseca
• u zamrzivaču s konstantnim dubokim smrzavanjem na -19°C ....... 6 mjeseci ili duže

Mlijeko pohranjujte u manjim spremnicima jer ćete tako smanjiti količinu bačenog mlijeka koje dijete nije pojelo.


Mlijeko koje je bilo pohranjeno u hladnjaku ima više antiinfektivnih svojstava od onog zamrznutog.
Za pohranjivanje je najbolje koristiti spremnike od tvrde plastike ili stakla, sa čvrstim poklopcem, ili u vrećice posebno namijenjene čuvanju majčinog mlijeka. Plastični spremnici bolji su od staklenih jer leukociti iz mlijeka prijanjaju na staklene stijenke i gube svoju djelotvornost.

Jednokratne plastične boce se ne preporučuju.
Prije upotrebe spremnike za mlijeko možete sterilizirati (npr. prokuhavanjem) ili oprati deterdžentom u vrućoj vodi i nakon toga dobro isprati pod mlazom vode.

Mlijeko iz hladnjaka možete zagrijati pod mlazom tople vode, tako da povremeno tresete bočicu sve dok se ne postigne željena temperatura ili u vodenoj kupelji.
Mlijeko nikada ne zagrijavajte do vrenja. Prokuhavanjem se gube ili smanjuju zaštitne tvari i neki enzimi, čime se smanjuje i njegova vrijednost.

Izdojeno majčino mlijeko nije homogenizirano pa je normalno da se podijeli u dva dijela - masni dio i vodenasti dio, tj. mlijeko i vrhnje. Prije nego što provjerite temperaturu, protresite spremnik, čime ćete rasporediti masnoću u mlijeko.

Kod zagrijavanja nemojte koristiti mikrovalnu pećnicu, jer visoka temperatura razara neke vrijedne sastojke, a moguće su i opekline djeteta nejednoliko ugrijanim mlijekom.
Zamrznuto mlijeko trebalo bi staviti u hladnjak na period od 24 sata kako bi se postupno odmrzlo. Nakon odmrzavanja, zagrijati ga treba kao i mlijeko koje je bilo pohranjeno u hladnjaku. Takvo odleđeno mlijeko ne smije se ponovo zaleđivati.

Specifična je situacija da neke žene primjećuju okus mlijeka koje kao da je pokvareno. To se događa kad je mlijeko puno lipaze (enzima koji razgrađuje mast u mlijeku), te ovisno o njegovoj količini, čudan žareći okus može se primjetiti i ako je kratko bilo pohranjeno u hladnjaku, a ponekad tek ako je bilo zamrznuto.
Kako se to može spriječiti? Prvo treba zamrznuti nekoliko vrećica ili posudica, te ih nakon tjedan dana odmrznuti i provjeriti jesu li u redu. Ako okus nije dobar, majka ubuduće treba postupati na način da izdojeno mlijeko odmah nakon izdajanja zagrije gotovo do vrenja (da se pojave mjehurići na rubovima) i zatim ga naglo ohladi zamrzavanjem. Zagrijavanjem se sprječava aktiviranje lipaze.
Većina djece odbija jesti mlijeko čudnog okusa, iako se ne zna točno je li štetno za bebu.
Moguće je i da odmrznuto mlijeko poprimi sapunasti miris. Ova promjena mirisa nastaje uslijed zamrzavanja i nije opasna za dijete.
__________________
moje najvece blago je stiglo 13.12. ♥
Mare1983 is offline  
Old 15.06.2011., 15:26   #60
Quote:
andy7 kaže: Pogledaj post
Dojilice najdraže..

Jedino ovdje mogu pisati i pričati o dojenju da se nitko ne uvrijedi. Puna mi je kapa svega i toga kako previše joj dajem sisati. Sisati će dok ja i ona to želimo. Neka me svi puste na miru!!!

Mi i dalje sisamo 7-12-17-21 a dohrana pola 10, 14:30, 19.. I malo cicne po noći..

Sada posisa obično obe sise i sretna je, ali moramo biti same u miru da bi sisala.. ja lijepo kažem, ajmo svi van sada i ne ulazite dok vas ne zovem. Kada smo kod nekoga odemo u drugu sobu i sve za sada supe funkcionira
__________________
Don't mistake lack of talent for genious.
Neroslava is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:50.