Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2017., 22:00   #3841
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
devil, jel si to sad i meni odgovorila na zadnji post Poslovanje s državama članicama EU?
Hmmm sad sam išla pogledat...tebi tamo piše nabava unutar EU ako sam dobro shvatila, po mom mišljenju onda ide PDV-S.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 09:37   #3842
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Hmmm sad sam išla pogledat...tebi tamo piše nabava unutar EU ako sam dobro shvatila, po mom mišljenju onda ide PDV-S.
hvala, d. tako ću i napraviti
misty marie is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 10:48   #3843
Ekipa imam jedno pitanje.
Znači klijent mi je kupovao neke stvari za uređenje poslovnog prostora i na osnovu kupljenog materijala dobio je neke držače gratis. Nisam se do sada susretala sa gratis artiklima osim onih koji mi idu na prodaju. Kako se (ako se) evidentiraju ti artikli?
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 13:21   #3844
zatvaranje konta 6000 proizvodnje

Trebam pomoć oko knjiženja gubitka u proizvodnji.
Naime, nakon prijenosa kl.4 na 6000, dugovna strana mi je veća za 20.000 kn.
Kada je bila manja prenosila sam je na razliku u cijeni i putem koeficijenta realizacije gotove robe stornirala kl.7.
Sada je situacija obrnuta tj. na kontu razlike u ciieni mi je negativna stavka tj. troškovi proizvodnje su veći od cijena proizvedenih proizvoda.
Kako to knjižiti?
isabele is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 18:30   #3845
Lijepi pozdrav svima..
molim savjet.
Kupljeno je zemljiste za gradnju poslovnog objekta. Trenutno je ishođenje građevinske dozvole jos u tijeku te bih molila savjet kako razdvajate troskove oko ishođenja dozvole,tko ima iskustva.
Savjetnici kazu da porez na promet nekretnina i troskovi geodeta idu na zemljiste a svi ostali troskovi(tipa projektanta,biljega i pristojbi,dozvole nadleznih tijela) idu na građevinski projekt u pripremi. Jel ima netko iskustva s time? Lp
knjigovodja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 21:42   #3846
Lijepi pozdrav svima! Pokušala sam pronaći odgovor ali neide pa molim pomoć znalaca. Naime na kontima kupaca i dobavljača ima onih sitnih iznosa više - manje plaćeno tipa dvje tri lipe pa do 10 kuna. Kako se toga riješiti.?
a9a is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 10:34   #3847
Quote:
a9a kaže: Pogledaj post
Lijepi pozdrav svima! Pokušala sam pronaći odgovor ali neide pa molim pomoć znalaca. Naime na kontima kupaca i dobavljača ima onih sitnih iznosa više - manje plaćeno tipa dvje tri lipe pa do 10 kuna. Kako se toga riješiti.?
Otpis sitnih iznosa temeljnicom na teret prihoda/rashoda.
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 12:29   #3848
pozdrav,

trebam pomoć kod knjiženja sudskih pristojbi.
Plaćeno je sa računa, na temelju rješenja o pristojbama.
Koji je protukonto?

Spor je izgubljen, mi smo na strani tužitelja.

fala
petrako is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 12:38   #3849
Quote:
petrako kaže: Pogledaj post
pozdrav,

trebam pomoć kod knjiženja sudskih pristojbi.
Plaćeno je sa računa, na temelju rješenja o pristojbama.
Koji je protukonto?

Spor je izgubljen, mi smo na strani tužitelja.

fala
Rješenje: 4.../2....
Izvod: 2.../1000

ili direktno sa izvoda 4..../1....
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 13:05   #3850
Quote:
ZEDXL kaže: Pogledaj post
Rješenje: 4.../2....
Izvod: 2.../1000

ili direktno sa izvoda 4..../1....


Hvala ti, znam to, nego nema troška baš za pristojbe, već za kazne i prisilne naplate što nije porezno priznato, i ima nadoknade štete - tr po nagodbama i sudskim presudama-tužbama što je porezno priznato. Pa sad neznam koji je biliži i s obzirom da je izgubljen spor jel to ima veze pa da ne bude porezno priznato.

tnx
petrako is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 22:17   #3851
Bok ekipa,

Gledam sad na stranici od FINA-e, i piše da je rok za predaju GFI za 2016. godinu (za poduzeća) 30. travnja 2017. godine. Nije li rok za predaju ovih izvješća prošlih godina bio do 31. ožujka? Postoji li neki poseban razlog zašto su pomakli taj rok? Treba li predati ikakve papire do 31. ožujka 2017. godine?

Hvala!

M
mgulin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 22:32   #3852
Quote:
mgulin kaže: Pogledaj post
Postoji li neki poseban razlog zašto su pomakli taj rok?
Da, zakonske izmjene.
I ne, ništa ne treba više do 31.03. predavati.

http://www.porezna-uprava.hr/HR_obra...javaDobit.aspx

http://www.fina.hr/Default.aspx?sec=915
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 14:08   #3853
PItanjce - nikako da nađem članak u kojem mislim da sam to čitala, pa ako je netko svjež

J.d.o.o mi je imao do sad gubitka npr 50.000,00 kn
Ove godini ima dobiti 10.000,00 kn.
Ja prema ZTD svih 10.000,00 kn koristim za pokriće gubitka bez stavljanja 25% u kapitalne rezerve? Sam u pravu?
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 16:45   #3854
Quote:
ladak kaže: Pogledaj post
PItanjce - nikako da nađem članak u kojem mislim da sam to čitala, pa ako je netko svjež

J.d.o.o mi je imao do sad gubitka npr 50.000,00 kn
Ove godini ima dobiti 10.000,00 kn.
Ja prema ZTD svih 10.000,00 kn koristim za pokriće gubitka bez stavljanja 25% u kapitalne rezerve? Sam u pravu?
Si! U pravu si
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 00:39   #3855
Pozdrav,
Molim pomoć oko knjigovodstva neprofitnih udruga, dvojno..
Imam situaciju u kojoj je udruga od svojih članova (fizičkih osoba) kupila vino, posto nemam racuna niti otkupni blok kako da to knjizim ili se to uopce ne smije knjizit? Ako se ne smije sto da radim posto je putem banke plaćeno?
purple storm is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2017., 20:08   #3856
Pozdrav svima,

Treba mi pomoć oko knjiženja stjecanja dobara iz EU u Synesisu, nisam 100% siguran da to dobro radim. Tvrtka nije u sustavu PDV-a.

1. Kroz modul URA - stjecanje dobara iz EU zavedem ulazni račun. Pri tome u tablicu obračuna PDV-a i pretporeza u % kolonu upišem 0,00, jer u mom slučaju nema odbijanja pretporeza. Program mi stvori dvije stavke: 2210 za obvezu plaćanja osnovice i 24020 za obvezu plaćanja PDV-a na potražnoj strani, a ja sam dodam 3500 da pokrijem te dvije obveze na dugovnoj strani.

2. Kroz modul Tečajne razlike obračunam tečajne razlike. Čim unesem odgovarajući datum, konto i šifru partnera, program mi sam povuče otvorene stavke za partnera, te izračuna pozitivne ili negativne tečajne razlike, koje knjiži na konta 7720 (pozitivne) ili 4750 (negativne).

3. Kroz modul Izvod unesem terećenje kartice za iznos osnovice, pri čemu na dugovnu stranu stavljam konto 2210 uz zadanu šifru partnera.

4. Kroz modul Zatvaranje stavaka zatvaram ulazni račun koji sam otvorio u stavci 1. Pri tome u ovom modulu definiram konto i šifru partnera, a program sam poveže nezatvorene stavke (URA) i terećenje kartice (Izvod).

Međutim, tu nastupa problem. Recimo da imam ovakvu situaciju:

1. Ulazni račun je na 100,00 USD sa srednjim tečajem 7,00 na dan računa. Program izračuna:
2210 - 700,00 kn
24020 - 175,00 kn

2. Recimo da sam račun platio kada je srednji tečaj bio 6,90. Program izračuna:
7720 - 10,00 kn (pozitivne tečajne razlike)

3. Kartica mi je terećena na iznos 730,00 kn, odnosno 690,00 kn (osnovica) plus 40,00 kn nekakvi nameti koje naplati PayPal, banka i sl.

4. Kada pokušam zatvoriti stavke, program mi povuče:
Osnovica: -690,00 kn
Tečajne razlike: 10,00 kn
Izvod: 740,00 kn

Naravno, ovaj račun sada ne štima zbog nameta koje sam platio. Kako se ova situacija rješava?
mgulin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 17:11   #3857
Quote:
mgulin kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

Treba mi pomoć oko knjiženja stjecanja dobara iz EU u Synesisu, nisam 100% siguran da to dobro radim. Tvrtka nije u sustavu PDV-a.

1. Kroz modul URA - stjecanje dobara iz EU zavedem ulazni račun. Pri tome u tablicu obračuna PDV-a i pretporeza u % kolonu upišem 0,00, jer u mom slučaju nema odbijanja pretporeza. Program mi stvori dvije stavke: 2210 za obvezu plaćanja osnovice i 24020 za obvezu plaćanja PDV-a na potražnoj strani, a ja sam dodam 3500 da pokrijem te dvije obveze na dugovnoj strani.

2. Kroz modul Tečajne razlike obračunam tečajne razlike. Čim unesem odgovarajući datum, konto i šifru partnera, program mi sam povuče otvorene stavke za partnera, te izračuna pozitivne ili negativne tečajne razlike, koje knjiži na konta 7720 (pozitivne) ili 4750 (negativne).

3. Kroz modul Izvod unesem terećenje kartice za iznos osnovice, pri čemu na dugovnu stranu stavljam konto 2210 uz zadanu šifru partnera.

4. Kroz modul Zatvaranje stavaka zatvaram ulazni račun koji sam otvorio u stavci 1. Pri tome u ovom modulu definiram konto i šifru partnera, a program sam poveže nezatvorene stavke (URA) i terećenje kartice (Izvod).

Međutim, tu nastupa problem. Recimo da imam ovakvu situaciju:

1. Ulazni račun je na 100,00 USD sa srednjim tečajem 7,00 na dan računa. Program izračuna:
2210 - 700,00 kn
24020 - 175,00 kn

2. Recimo da sam račun platio kada je srednji tečaj bio 6,90. Program izračuna:
7720 - 10,00 kn (pozitivne tečajne razlike)

3. Kartica mi je terećena na iznos 730,00 kn, odnosno 690,00 kn (osnovica) plus 40,00 kn nekakvi nameti koje naplati PayPal, banka i sl.

4. Kada pokušam zatvoriti stavke, program mi povuče:
Osnovica: -690,00 kn
Tečajne razlike: 10,00 kn
Izvod: 740,00 kn

Naravno, ovaj račun sada ne štima zbog nameta koje sam platio. Kako se ova situacija rješava?
U međuvremenu sam saznao, pa da odgovorim sam sebi:

U ovom slučaju tečajna razlika se knjiži ručno preko temeljnice. Cijela razlika se proknjiži na konto (pozitivne ili negativne) tečajne razlike.
mgulin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 18:40   #3858
Bok ekipa,

Trebam pomoć oko knjiženja prometa koji se odvijao preko PayPal računa.

Naime, kupio sam neku opremu koju sam platio 1.000,00 kn, ali dobavljač mi je greškom zaračunao 200,00 kn više. Dobavljač mi je vratio 200,00 kn, ali na PayPal račun, i to u USD. Nisam povlačio ta sredstva na žiro-račun jer bi PayPal zaračunao proviziju od 10%, a računam da ću u budućnosti opet trebati plaćati nešto preko PayPal-a, pa mi nema smisla to povlačiti na žiro-račun i pretvarati u kune.

Moje pitanje je kako ovo proknjižiti?

Prvo terećenje žiro-računa sam proknjižio kao 1009/1000, odnosno na prijelazni račun sam prebacio 1.000,00 kn. Kako bi trebao proknjižiti ostatak?

Trebam li otvoriti konto deviznog računa, npr. 10300 za PayPal-USD, ili neki prijelazni devizni konto, npr. 10390 ?
mgulin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 18:53   #3859
Quote:
mgulin kaže: Pogledaj post
U međuvremenu sam saznao, pa da odgovorim sam sebi:

U ovom slučaju tečajna razlika se knjiži ručno preko temeljnice. Cijela razlika se proknjiži na konto (pozitivne ili negativne) tečajne razlike.
Iskreno, nisam baš sve napisano razumjela osim što vidim da se miješaju dokumenti.
Načelno, sve što se tiče deviza treba ići preko deviznih dokumenata (izvod D, Temeljnica D, Tečajne razlike).
Vidim da spominješ Temeljnicu, pa Izvod .... pa ne razumijem da li je stvarno "obična" temeljnica ... ?
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 19:42   #3860
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Iskreno, nisam baš sve napisano razumjela osim što vidim da se miješaju dokumenti.
Načelno, sve što se tiče deviza treba ići preko deviznih dokumenata (izvod D, Temeljnica D, Tečajne razlike).
Vidim da spominješ Temeljnicu, pa Izvod .... pa ne razumijem da li je stvarno "obična" temeljnica ... ?
Ne poslujem s devizama, odnosno imam devizni račun, ali poslujem samo s kunama. Kupim nešto u zemlji iz EU, cijena je iskazana u eurima, ali kartica se tereti direktno u kunama.

Evo kako to inače radim za stjecanje dobara iz EU:

1. Zavedem račun kroz URA - stjecanje dobara iz EU. Tu stvorim obvezu plaćanja osnovice u kunama (2210) i PDV-a u iznosu od 25% (24020).
2. Na kraju mjeseca proknjižim izvod kroz Temeljnica>Izvod, i tu napravim terećenje žiro-računa, odnosno 2210/1000.
3. S obzirom da iznos 2210 iz točke 1 ne odgovara iznosu 2210 iz točke 2, napravim temeljnicu gdje razliku pokrijem kroz konto tečajnih razlika. Sada je konto 2210 na 0,00.
4. Sada mogu zatvoriti stavku 2210, jer je saldo na 0,00.

Ono što mi sada nije jasno je kako proknjižiti sredstva koja su ostala na PayPal računu. Znači platio sam dobavljaču u kunama (recimo 1.000,00 kn) račun koji je iskazan u eurima, ali dobavljač mi je vratio preplaćeni iznos (recimo 200,00 kn) na PayPal račun u dolarima, tako da sada imam oko 30 USD na PayPal računu.
mgulin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:02.