Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2010., 13:52   #81
Naravno da im treba dati otcijepljenje. Imaju jednaka prava kao ovi na Kosovu, čemu onda čekanje?
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2010., 14:19   #82
Quote:
_Bea_ kaže: Pogledaj post
Pa i Svicarci bi onda trebali svakoga primati, pa eto isto tako ne primaju, a nemaju ni oni neki nacionalni identitet, samo su grupice razlicitih naroda pod crvenom zastavom sa bijelim krizem.
U Svicarskoj danas zivi 1,5 miljuna stranaca koji cine 20% stanovnistva.

Ja bih inace ipak rekao da su Svicarci uspjeli stvoriti nekakav zajednicki identitet i integrirati se u jednu naciju, jer da nisu onda bi postojale separatisticke pretenzije a cega u Svicarskoj nema.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2010., 14:23   #83
Quote:
vratanijac kaže: Pogledaj post
Trenutačno je najjača država svijeta jedna umjetna država nastala upravo na temelju tog principa stvaranja nove , umjetne nacije i baš to je njezina snaga , naravno mislim na USA .
Da ali za razliku od Spanjolaca, Ameri su uspjeli stvoriti umjetnu naciju.
A u vezi snage....snaga amerike lezi prije svega u cinjenici da ih ima 300 miljuna, nemoj to nikada zaboraviti. Da je to zemlja sa 30-tak miljuna...bili bi potpuno irelevantni...poput recimo Kanade.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.

Zadnje uređivanje u prolazu : 14.07.2010. at 14:30.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2010., 14:36   #84
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Da ali za razliku od Spanjolaca, Ameri su uspjeli stvoriti umjetnu naciju.
A u vezi snage....snaga amerike lezi prije svega u cinjenici da ih ima 300 miljuna, nemoj to nikada zaboraviti. Da je to zemlja sa 30-tak miljuna...bili bi potpuno irelevantni...poput recimo Kanade.
Da, Ameri su uspjeli stvorit naciju jer su ionako svi dosli tamo... A kako su je stvorili pokazuje cinjenica da su jedine starosjedioce, Indijance skoro pa istrijebili a ono sto je ostalo nagurali su u neke siromasne rezervate...
Aztec is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 00:21   #85
Ove težnje za osamostaljenje Katalonije su čisti separatizam koji ruši Španjolsku.
Malo je vjerojatno da će se to dogoditi, što je i u redu.To Madrid treba sjeći u korijenu.

Kastilijanac+Andaluzijac+Katalonac+...=Španjolac
Dalmatinac+Slavonac+Zagorac+...=Hrvat



Po vama pro-Kataloncima, jesi li Istrani Hrvati?Jesu li to Dalmatinci?

Srećom, ovakve glupe ideje o neovisnoj Kataloniji nemaju realne šanse ostvarenja.
Harvey_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 00:23   #86
Quote:
Harvey_1 kaže: Pogledaj post
Ove težnje za osamostaljenje Katalonije su čisti separatizam koji ruši Španjolsku.
Malo je vjerojatno da će se to dogoditi, što je i u redu.To Madrid treba sjeći u korijenu.

Kastilijanac+Andaluzijac+Katalonac+...=Španjolac
Dalmatinac+Slavonac+Zagorac+...=Hrvat



Po vama pro-Kataloncima, jesi li Istrani Hrvati?Jesu li to Dalmatinci?

Srećom, ovakve glupe ideje o neovisnoj Kataloniji nemaju realne šanse ostvarenja.
Krivo gledas na problem...taj tvoj Madrid recimo isto tako kaze i Baskijac = Spanjolac...iako je potpuno jasno da oni nemaju veze jedno sa drugim.

Nego ti radije zamijeni ono "Spanjolac" sa "Jugosloven" pa ce ti neke stvari biti jasnije.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 00:30   #87
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Krivo gledas na problem...taj tvoj Madrid recimo isto tako kaze i Baskijac = Spanjolac...iako je potpuno jasno da oni nemaju veze jedno sa drugim.

Nego ti radije zamijeni ono "Spanjolac" sa "Jugosloven" pa ce ti neke stvari biti jasnije.
Španjolska je sastavljena od regionalnih etnika koje sam naveo.Baski su silom prilika dijelom završili u Španjolskoj a nisu Španjolci.To je druga priča.
Katalonce nitko ne izrabljuje, nikakvi Kastilijanci im nisu nadređeni niti su im natprosječno zastupljeni u upravi, imaju široku autonomiju i neutemeljeno je Španjolsku uspoređivati sa Jugoslavijom.
Katalonci žive fino, i razumno je da se ponose svojom kulturom, kao i jedan Andaluzijac ili Kastilijanac.
Jednako nelegitimne zahtjeve mogu postaviti Galicijanci i ostali.To bi dovelo do raspada Španjolske, koji naravno nije ostvariv.

Ne stoji ti usporedba Španjolske države s Jugoslavijom.
Harvey_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 00:32   #88
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Krivo gledas na problem...taj tvoj Madrid recimo isto tako kaze i Baskijac = Spanjolac...iako je potpuno jasno da oni nemaju veze jedno sa drugim.

Nego ti radije zamijeni ono "Spanjolac" sa "Jugosloven" pa ce ti neke stvari biti jasnije.
I daj pogledaj nešto više o Španjolskoj povijesti, neće ti padat na pamet usporedba Kastilijanca i Katalonca sa Hrvatom i Srbinom, nego će biti jasno da su Kastilijanac i Katalonac kao Slavonac i Dalmatinac.

Ista priča vrijedi i za dalmatinske autonomaše, to treba sjeći u korijenu.
*Srećom, to su marginalni redikuli.
Harvey_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 00:32   #89
Quote:
Harvey_1 kaže: Pogledaj post
Španjolska je sastavljena od regionalnih etnika koje sam naveo.Baski su silom prilika dijelom završili u Španjolskoj a nisu Španjolci.To je druga priča.
Katalonce nitko ne izrabljuje, nikakvi Kastilijanci im nisu nadređeni niti su im natprosječno zastupljeni u upravi, imaju široku autonomiju i neutemeljeno je Španjolsku uspoređivati sa Jugoslavijom.
Katalonci žive fino, i razumno je da se ponose svojom kulturom, kao i jedan Andaluzijac ili Kastilijanac.
Jednako nelegitimne zahtjeve mogu postaviti Galicijanci i ostali.To bi dovelo do raspada Španjolske, koji naravno nije ostvariv.

Ne stoji ti usporedba Španjolske države s Jugoslavijom.
E tako smo i mi u Jugoslaviji. Dapace, s obzirom na Jugoslavena u Visegradu, Nisu ili Valjevu...zivjeli smo kao bogovi!
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 00:35   #90
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
E tako smo i mi u Jugoslaviji. Dapace, s obzirom na Jugoslavena u Visegradu, Nisu ili Valjevu...zivjeli smo kao bogovi!


500 godina su krvarili protiv Maura, i 1492.ušli u Granadu?Tko?Kastilijanka i Aragonac.500 sljedećih godina su živjeli mirno i ugodno.

To što sada svaka šuša i budala može agitirati za neovisnost regije s velikom autonomijom, to je druga priča.

Uostalom, vidjet ćemo kada će Katalonija postati država.Živi bili pa vidjeli.
Harvey_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 00:36   #91
Quote:
Harvey_1 kaže: Pogledaj post
I daj pogledaj nešto više o Španjolskoj povijesti, neće ti padat na pamet usporedba Kastilijanca i Katalonca sa Hrvatom i Srbinom, nego će biti jasno da su Kastilijanac i Katalonac kao Slavonac i Dalmatinac.

Ista priča vrijedi i za dalmatinske autonomaše, to treba sjeći u korijenu.
*Srećom, to su marginalni redikuli.
Gledaj jednu stvar Harvey...ja sam iz Dalmacije...i dolje imas doduse rijetkih autonomasa i ja se ponosim svojim Dalmatinstvom....ali nikada ama bas nikada mi nece pasti na pamet pomisliti nesto protiv Hrvatske.

U Spanjolskoj nije takva situacija....Katalonci nisu kao recimo u nas Istrijani koji su Hrvati ali zele vecu ekonomsku autonomiju. Ne...oni ne zele imati nista sa Spanjolskom...oni sebe jednostavno ne smatraju Spanjolcima.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 00:38   #92
I tom tvojom analogijom, Hrvatske nikad ne bi bilo, čemu bi Istra i Dalmacija išle Hrvatskoj kad imaju svoj jezik?

A ne, zli Hrvati!(usput, krivo koristiš termin Španjolac!) su ih asimilirali.
Kad bi se složili oko definicije Španjolca, ne bi bilo problema.

Zadnje uređivanje Harvey_1 : 16.07.2010. at 00:44.
Harvey_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 00:39   #93
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Gledaj jednu stvar Harvey...ja sam iz Dalmacije...i dolje imas doduse rijetkih autonomasa i ja se ponosim svojim Dalmatinstvom....ali nikada ama bas nikada mi nece pasti na pamet pomisliti nesto protiv Hrvatske.

U Spanjolskoj nije takva situacija....Katalonci nisu kao recimo u nas Istrijani koji su Hrvati ali zele vecu ekonomsku autonomiju. Ne...oni ne zele imati nista sa Spanjolskom...oni sebe jednostavno ne smatraju Spanjolcima.
I ja sam iz Dalmacije, i slažemo se.Ne bi mi nikad na pamet pala 'Dalmacija'.

Da, ali oni su manjina u Kataloniji, što će se i pokazati.
Tako su u 19.st i autonomaši možda mogli 'prelomiti'...pa šta bi dobili?'Državu' Dalmaciju, produženu ruku Italije.
Harvey_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 02:25   #94
Quote:
Harvey_1 kaže: Pogledaj post
I daj pogledaj nešto više o Španjolskoj povijesti, neće ti padat na pamet usporedba Kastilijanca i Katalonca sa Hrvatom i Srbinom, nego će biti jasno da su Kastilijanac i Katalonac kao Slavonac i Dalmatinac.
Znači, Slavonac i Dalmatinac su se ujedinili pa je nastala Hrvatska?
Poput Aragona i Katalonije sa Kastiljom i ostalima? Kada je nastajala imperijalna Španjolska?
Eto, da su Kastiljci bili malo jači i držali Portugal... oni bi tebi predstavljali valjda Istrijane.
Pištolj doktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 02:54   #95
Quote:
Harvey_1 kaže: Pogledaj post
I tom tvojom analogijom, Hrvatske nikad ne bi bilo, čemu bi Istra i Dalmacija išle Hrvatskoj kad imaju svoj jezik?

A ne, zli Hrvati!(usput, krivo koristiš termin Španjolac!) su ih asimilirali.
Kad bi se složili oko definicije Španjolca, ne bi bilo problema.
Gle, Istra, Dalmacija, Slavonija i oni ostaci ostataka Hrvatske su se htjeli ujediniti zato sto smo jedan narod...za razliku od Kastiljaca i Katalonaca.

Pa sto ti mislis da su oni isti narod da bi postojale neke separatisticke aspiracije nakon 500 godina zivota u zajednickoj drzavi. Pa toga nema nigdje u svijetu!

Gore sam ti spomenuo Baske, a mogao sam i Galijce ....to ti je najbolji pokazatelj sto to znaci biti "Spanjolac".
Jedan glupi Spanjolski politicar je u jednoj raspravi sa kolegom Baskom potegao pitanje..."ti kazes da nisi Spanjolac..a u kojoj si se drzavi rodio". Ovaj mu je odgovorio "Bask je Bask gdje se god na svijetu rodi". Spanjolac to ne shvaca...jer pojam Spanjolac ne oznacava narodnost nego drzavljanstvo...bas kao i Jugoslaven.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 04:39   #96
Quote:
Pištolj doktor kaže: Pogledaj post
Znači, Slavonac i Dalmatinac su se ujedinili pa je nastala Hrvatska?
Poput Aragona i Katalonije sa Kastiljom i ostalima? Kada je nastajala imperijalna Španjolska?
Eto, da su Kastiljci bili malo jači i držali Portugal... oni bi tebi predstavljali valjda Istrijane.
Ne, nisu se ujedinili, ali kad su već potezane glupe analogije s Hrvatima, morao sam usporedit s najbližim.

A prije 200,300 ili 500 godina su razlike između Kastiljca i Katalonca sigurno bile barem približno jednake onima između nekog Slavonca i Korčulanina, zar ne?

Uostalom, nema potrebe raspravljat, kada većina stanovništva Katalonije ne želi neovisnost.
Harvey_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 10:58   #97
Quote:
Harvey_1 kaže: Pogledaj post
Uostalom, nema potrebe raspravljat, kada većina stanovništva Katalonije ne želi neovisnost.
E sada bas imas one Jugo spike po kojima je partija uvijek znala sto zeli narod iako ih nikada nije pitala.

Za pocetak Katalonci zele vecu autonomiju...vjerovatno nesto na razini republike u SFRJ...to su trazili na ovom zadnjem referendumu. A sto se tice nezavisnosti...ja mislim da bi bio red da ih se pita..a ne prodavati maglu!
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 14:30   #98
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
E sada bas imas one Jugo spike po kojima je partija uvijek znala sto zeli narod iako ih nikada nije pitala.

Za pocetak Katalonci zele vecu autonomiju...vjerovatno nesto na razini republike u SFRJ...to su trazili na ovom zadnjem referendumu. A sto se tice nezavisnosti...ja mislim da bi bio red da ih se pita..a ne prodavati maglu!
Već imaju popriličnu autonomiju...nisam ja tu protiv ničijeg samoodređenja, dapače, jasno je da Katalonci imaju svoju kulturu ali neovisnost je nerealna i teško ostvariva ideja koja usput nema uporišta u realnosti.
Harvey_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 14:36   #99
Quote:
Harvey_1 kaže: Pogledaj post
Već imaju popriličnu autonomiju...nisam ja tu protiv ničijeg samoodređenja, dapače, jasno je da Katalonci imaju svoju kulturu ali neovisnost je nerealna i teško ostvariva ideja koja usput nema uporišta u realnosti.
Pa dobro, recimo da se slazem da je neovisnost Katalonije nesto sto je jako tesko ostvarivo...jednostavno ovi drugi im to nece dozvoliti...a ako pokusaju ici putem Hrvatske i Slovenije i proglasiti nezavisnost bez obzira....odgovor ce im biti isti kao i nama. Vec vidim tenkove Spanjolske narodne armije kako ravnaju Barcelonu!


btw. u razgovoru izmedju mene i tebe nije toliko bitno dali je neovisnost Katalonije realna...., vec dali Katalonci imaju pravo na nju ili nemaju....tj. ja bih to preformulirao....dali katalonci imaju pravo napraviti referendum o otcjepljenju i ukoliko takav referendum prodje jednostavno izaci iz Spanjolske?
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.

Zadnje uređivanje u prolazu : 16.07.2010. at 14:41.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 14:39   #100
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Pa dobro, recimo da se slazem da je neovisnost Katalonije nesto sto je jako tesko ostvarivo...jednostavno ovi drugi im to nece dozvoliti...a ako pokusaju ici putem Hrvatske i Slovenije i proglasiti nezavisnost bez obzira....odgovor ce im biti isti kao i nama. Vec vidim tenkove Spanjolske narodne armije kako ravnaju Barcelonu!
Hoćeš reći da bi Španjolci napali Katalonce?

Sve dok je za tebe Katalonac ne-Španjolac, teško možemo raspravljati.
Harvey_1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:15.