Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2013., 18:26   #161
1 na sve, i cijeli dan ti je dovoljno, za sljedećih 10 dana, ja sam to imao na kupinama, red je bio 120 m, bilo ih je 8, i sve se ispraznilo slobodnim padom u roku 4 sata. Bačva od 1000 l, sam ja sam imao vodu blizu, pa sam imao prilike pumpati 48 sati.

Onaj agregat iz stranih lanaca zaboravi, i njega imam, troši previše benzina, makar služi svrsi.
I molim te , prvo napravi analizu zemlje.
Ja to nisam napravio i spušio sam, nakon 3 godine.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 20:54   #162
diabolica, i ti si improvizirao sa navodnjavanjem...
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 00:43   #163
Pa ne baš, imao sam besplatnu vodu non stop, 2 bara, nije bila stvar u vodi već u zemlji
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 08:56   #164
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
koliko često si u polju????
Svaki dan, jednom tjedno, jednom mjesečno.....
I o tome puno ovisi
Pa nekakvo zalijevanje uz održavanje sam planirao 3-4 puta na tjedan. Toliko mi u ovom trenutku dopušta trenutni posao.
sugarray is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 09:01   #165
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Ako se želiš ozbiljno baviti poljoprivredom, kao osnovnom djelatnosti, tada ne postoje efikasna i jeftina rješenja.

Cilj navodnjavanja je osiguravanje dovoljno vlage u tlu a to nećeš postići ako će sustav raditi 3 do 4 sata dnevno.
Dobro, kako sve izgleda morat će se postavljati spremnici s vodom koje bih onda napunio nekom motornom pumpom i onda pustim da teče koliko treba
Stvar je u tome da bi se bavio poljoprivredom bavio kao dopunskom djelatnosti
sugarray is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 09:19   #166
Ok recimo da idemo sa kombinacijom tih spremnika i motorne pumpe kako izgleda to je jedno od relativno efikasnih a jeftinih sustava bez potrebe za stalnim boravkom kada se navodnjava.
Ako imam 12 redova, u svakom redu po 100 voćkica koje traže zalijevanje sa 5-10l po voćkici u najsušnijim razdobljima godine i to 2x tjedno.
Kako dalje od spremnika prema voćkicama? Koje cijevi koristiti a da se previše ne rasipa voda?

Zadnje uređivanje sugarray : 13.12.2013. at 09:24.
sugarray is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 10:31   #167
Spremnici sa vodom nisu rješenje. Izvor vode mora biti konstantan.

5 do 10 l vode po biljci u najsušnijem razdoblju godine nije dovoljno.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2013., 09:51   #168
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Spremnici sa vodom nisu rješenje. Izvor vode mora biti konstantan.

5 do 10 l vode po biljci u najsušnijem razdoblju godine nije dovoljno.
Za stalni izvor vode napominjem da će biti cijev u zemlji kojima će se puniti spremnici ili nešto drugo. Ajmo se sad vratiti na rješenja

Mene zanima da li je moguće da se motorna pumpa direktno kopča na sustav kap po kap? Jel postoje neki ventili koji mogu propustati određeni tlak ( npr 0,5 bara u sustav kap po kap ) a ostatak da se preusmjerava ili pušta van sustava na polje? Ili još bolje recimo da se s tim viškom vode pune spremnici koji bi onda bili dodatno navodnjavanje kada se motorna pumpa pospremi i ode doma. Npr na neku razvodnu granu staviti da jedan krak ide na navodnjavanje a drugi na punjenje

Malo već kemijam

Zadnje uređivanje sugarray : 14.12.2013. at 10:55.
sugarray is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2013., 11:19   #169
Quote:
sugarray kaže: Pogledaj post
Za stalni izvor vode napominjem da će biti cijev u zemlji kojima će se puniti spremnici ili nešto drugo. Ajmo se sad vratiti na rješenja

Mene zanima da li je moguće da se motorna pumpa direktno kopča na sustav kap po kap? Jel postoje neki ventili koji mogu propustati određeni tlak ( npr 0,5 bara u sustav kap po kap ) a ostatak da se preusmjerava ili pušta van sustava na polje? Ili još bolje recimo da se s tim viškom vode pune spremnici koji bi onda bili dodatno navodnjavanje kada se motorna pumpa pospremi i ode doma. Npr na neku razvodnu granu staviti da jedan krak ide na navodnjavanje a drugi na punjenje

Malo već kemijam
Pusti ti biljku on ti tu vodi neku svoju politiku....
Ako si na polju 2-3 puta tjedno kupi spremnik od 1000 litara ili dva takva digneš ih na metar visine i na njih spojiš perforirano crijevo....
Kad dođeš na polje napuniš ih nekom pumpom i mirna bosna....
Kako bu se nasad razvijao onda vidiš dal to zadovoljava ili ne i naknadno uložiš u potrebno...
Ovo ti je investicija cirka 2000 kn
Ja imam par sadnica aronije i rode i bez zaljevanja.....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2013., 11:26   #170
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Pusti ti biljku on ti tu vodi neku svoju politiku....
Ako si na polju 2-3 puta tjedno kupi spremnik od 1000 litara ili dva takva digneš ih na metar visine i na njih spojiš perforirano crijevo....
Kad dođeš na polje napuniš ih nekom pumpom i mirna bosna....
Kako bu se nasad razvijao onda vidiš dal to zadovoljava ili ne i naknadno uložiš u potrebno...
Ovo ti je investicija cirka 2000 kn
Ja imam par sadnica aronije i rode i bez zaljevanja.....
Nisam siguran da pričamo o istoj stvari - o navodnjavanju. Nikakvu svoju politiku ne vodim jer nemam baš nikakvog razloga za tako nešto.

U sustavu navodnjavanja ne postoje tankovi. Vi cijelo vrijeme govorite o improvizaciji, o alternativnim rješenjima koja se u praksi ne koriste.

Besmisleno je nabijati si troškove instaliranjem tankova kad se voda direktno spaja na sistem.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2013., 11:38   #171
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Nisam siguran da pričamo o istoj stvari - o navodnjavanju. Nikakvu svoju politiku ne vodim jer nemam baš nikakvog razloga za tako nešto.

U sustavu navodnjavanja ne postoje tankovi. Vi cijelo vrijeme govorite o improvizaciji, o alternativnim rješenjima koja se u praksi ne koriste.

Besmisleno je nabijati si troškove instaliranjem tankova kad se voda direktno spaja na sistem.
Da bi vodu spojio direktno na sistem treba mu pumpa koju treba nešto pokretati. Struja, nema je. agregat, skuplja pita od tepsije....
Naravno da ovdje razgovaramo o improvizaciji koja če u prvih par godina napraviti dovoljno za pokretanje nasada....
Kasnije se uvjek taj sistem da nadograditi ukoliko je potrebno sa sredstvima dobivenim od uroda....
Sad ulaziti u investiciju od 20-30 tisuča kuna je suluda ako se s 10% tih sredstava dobije sličan učinak....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2013., 12:48   #172
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Da bi vodu spojio direktno na sistem treba mu pumpa koju treba nešto pokretati. Struja, nema je. agregat, skuplja pita od tepsije....
Naravno da ovdje razgovaramo o improvizaciji koja če u prvih par godina napraviti dovoljno za pokretanje nasada....
Kasnije se uvjek taj sistem da nadograditi ukoliko je potrebno sa sredstvima dobivenim od uroda....
Sad ulaziti u investiciju od 20-30 tisuča kuna je suluda ako se s 10% tih sredstava dobije sličan učinak....
Znam što sve treba za navodnjavanje...svojevremeno sam postavljao sisteme.

Stvar je u tome da improvizacijom neće napraviti dovoljno jer sam ranije rekao kako povremeno puštanje vode u najsušnijem periodu godine i u maloim količinama nije dovoljno za biljke.

Uopće nije suludo uložiti više novca u ozbiljan sistem koji će osigurati visoke prinose nego ulagati po malo kako bi se izvukao neki minimum. Sasvim sigurno sa 10% sredstava učinak ni približno neće biti isti.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2013., 15:16   #173
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Znam što sve treba za navodnjavanje...svojevremeno sam postavljao sisteme.

Stvar je u tome da improvizacijom neće napraviti dovoljno jer sam ranije rekao kako povremeno puštanje vode u najsušnijem periodu godine i u maloim količinama nije dovoljno za biljke.

Uopće nije suludo uložiti više novca u ozbiljan sistem koji će osigurati visoke prinose nego ulagati po malo kako bi se izvukao neki minimum. Sasvim sigurno sa 10% sredstava učinak ni približno neće biti isti.
Da radi takvog razmišljanja sad i poljoprivrednici stalno kukaju kako ih je neko nagovorio da ulažu u skadre na bojani...
Čovjek vjerovatno nema posađenu ni jednu sadnicu, nema ni tržište za plod i ti ga savjetuješ da troši ogromne cifre na stvari koje možda u konačnici povečavaju prinos 10-15%.
A moj prijedlog možda poveča prinos 5%....
jel radi ostalih 5% vrijedi ulaziti u kredite, zaduženje ili čak odustati od svega ....
Dajte vi agronomi ili šta ste več smanjite doživljaj...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 08:51   #174
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Da radi takvog razmišljanja sad i poljoprivrednici stalno kukaju kako ih je neko nagovorio da ulažu u skadre na bojani...
Čovjek vjerovatno nema posađenu ni jednu sadnicu, nema ni tržište za plod i ti ga savjetuješ da troši ogromne cifre na stvari koje možda u konačnici povečavaju prinos 10-15%.
A moj prijedlog možda poveča prinos 5%....
jel radi ostalih 5% vrijedi ulaziti u kredite, zaduženje ili čak odustati od svega ....
Dajte vi agronomi ili šta ste več smanjite doživljaj...
Tako nekako je moja situacija
Tražim nešto jednostavno za početak...
sugarray is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 12:04   #175
sugarray, pitanje navodnjavanja prilično je kompleksno pa odgovor nemože biti jednostavan.
Ako baš želiš najjednostavnije rješenje, probaj sa navodnjavanjem u brazde. Aroniju sadiš u redove a između redova je nekakav razmak. Između redova, po sredini, napravi brazdu i jednostavno je napuniš vodom kada obiđeš nasad. Za takav način potrebna ti je samo pumpa i crijevo.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 13:55   #176
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
sugarray, pitanje navodnjavanja prilično je kompleksno pa odgovor nemože biti jednostavan.
Ako baš želiš najjednostavnije rješenje, probaj sa navodnjavanjem u brazde. Aroniju sadiš u redove a između redova je nekakav razmak. Između redova, po sredini, napravi brazdu i jednostavno je napuniš vodom kada obiđeš nasad. Za takav način potrebna ti je samo pumpa i crijevo.
Shvatio sam da je pitanje kompleksno i sve je kompleksnije kako dublje prčkam po tome
Razmak u redu je 3m tako da ta mogućnost otpada.
Mene sad zanima kako se točno zovu crijeva koja nisu perforirana već se na njima buši rupa tamo gdje mi odgovara i stavlja kapaljka?
sugarray is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 15:05   #177
Quote:
sugarray kaže: Pogledaj post
Shvatio sam da je pitanje kompleksno i sve je kompleksnije kako dublje prčkam po tome
Razmak u redu je 3m tako da ta mogućnost otpada.
Mene sad zanima kako se točno zovu crijeva koja nisu perforirana već se na njima buši rupa tamo gdje mi odgovara i stavlja kapaljka?
Zovu se alkaten/okiten cijevi, ima ih posvuda za kupiti, samo se treba dobro raspitati za cijene, "profi firme" koje se bave navodnjavanjem imaju nebulozne cijene, tako da se raspitaj na više mjesta. Mene jedino zanima, imaš li dovoljan dotok vode tamo gdje misliš zabiti cijev, jesi li razmišljao o nekom mini bunaru, jer tako bi imao stabilniji dotok vode koju onda pumpaš van.
Tihi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 15:11   #178
Oko mene na drugim parcelama imaju zabijene cijevi ovi drugi poljoprivrednici i preko ljeta zalijevaju polja i to onim sustavima sa prskalicama i traktorskim pumpama, tako da mislim da voda nije problem, ali u svakom slučaju mislim da bih to trebao provjeriti na neki način.
E sad mene zanima, kupim cijevi i idem lupat cijev u zemlju, jel se to udara gdje želim ili imaju neka pravila? Vidio sam da neki spominju rašljara koji dođe sa drvcem i odredi gdje je najbolje udariti cijev
Jel netko to probao? Ili metoda pokušaja i promašaja?
sugarray is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 15:28   #179
Na parceli zapravo nemaš rješeno pitanje vode a razmišljaš o navodnjavanju. Prvo neka ti netko dovoljno stručan nađe vodu pa ćemo nakon toga raspravljati o sistemima.

Ako je razmak između redova 3 m, imaš sasvim dovoljno mjesta po sredini napraviti brazdu/jarak za navodnjavanje. Čemu komplicirati kad može biti jednostavno.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 17:52   #180
Bude to funkcioniralo na 160m dužine reda?
sugarray is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:23.