Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.06.2012., 18:27   #61
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Ako ces se strogo vodit statistikama onda ces vidjet da je ogroman broj ljudi zaposlen upravo u manjim i srednjim firmama a ne u velikima, no indirektno je to sve povezano jer i male firme rade cesto za velike.
Nije mi bas jasno sto mislis pod "omogucit malim investitorima da sudjeluju u velikim projektima"?
Ako se dobro sjećam ti si jednom pitao kako bi direktno kupio državne obveznice ili nešto slično, mislio sam upravo na to da kao mali investitor ne možeš direktno kupovati ne samo državne obveznice nego ni sudjelovati u raznoraznim IPO koji su rezervirani samo za institucionalne igrače ili se prodaju ogromni paketi koji su malima financijski nedostupni.

Npr. nedavno se prodavao 20% udio u Mirni, ja da sam ribar itekako bi imao interesa da sam suvlasnik tvrtke kojoj plasiram ribu ali mislim da nijedan ribar nije toliko financijski jak da kupi 20% tvrtke (a prodaje se samo u komadu).
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 18:50   #62
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Ako se dobro sjećam ti si jednom pitao kako bi direktno kupio državne obveznice ili nešto slično, mislio sam upravo na to da kao mali investitor ne možeš direktno kupovati ne samo državne obveznice nego ni sudjelovati u raznoraznim IPO koji su rezervirani samo za institucionalne igrače ili se prodaju ogromni paketi koji su malima financijski nedostupni.
Ja kupovanje obveznica bas i ne dozivljavam kao klasicni projekt. To sam vise spominjao kao mehanizam zaduzivanja na domacem trzistu kojim se samo zaobilaze banke, dakle kao kupovina bez posrednika koji poskupljuje proizvod koji kupujes.

Quote:
Npr. nedavno se prodavao 20% udio u Mirni, ja da sam ribar itekako bi imao interesa da sam suvlasnik tvrtke kojoj plasiram ribu ali mislim da nijedan ribar nije toliko financijski jak da kupi 20% tvrtke (a prodaje se samo u komadu).
Zar u ribarskom cehu nisu mogli okupit zainteresirane ribare?
Paradoks je naime u tome da je Mirna jos 1953 nastala kao kombinat, dakle kao neka vrsta "udruge" ribara koji su zeljeli plasirat svoju ribu. U medjuvremenu, jos jedna firma sjebana u privatizaciji.
Indirektno povezano i sa topicom jer nas veliki problem je lose okrupnjavanje potencijala. Bez obzira radilo se o poljoprivredi ili ribarstvu, ili o poduzetnickim pothvatima. Forsiranje i stimuliranje (kroz nize porezne stope) teze da svatko moze bit poduzetnik i da ne mora radit za drugoga samo doprinosi tome da cemo imat 100.000 firmi koje valjda pola svoje energije trose na knjigovodstvo i gledaju kako da sto vise privatnih racuna priznaju kao odbitak. Kolicina poduzetnika u RH je na jako visokoj razini, kvaliteta poduzetnistva nazalost na jako niskoj.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 19:03   #63
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Ja kupovanje obveznica bas i ne dozivljavam kao klasicni projekt. To sam vise spominjao kao mehanizam zaduzivanja na domacem trzistu kojim se samo zaobilaze banke, dakle kao kupovina bez posrednika koji poskupljuje proizvod koji kupujes.
Te obveznice sam naveo samo kao primjer, ti, ja, svatko...bi želio oploditi svoj kapital što bolje, trenutna kta na štednju jest koliko-toliko još ok ali što nakon toga... A čini mi se da naš novac nikog ne zanima...
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Zar u ribarskom cehu nisu mogli okupit zainteresirane ribare?
Paradoks je naime u tome da je Mirna jos 1953 nastala kao kombinat, dakle kao neka vrsta "udruge" ribara koji su zeljeli plasirat svoju ribu. U medjuvremenu, jos jedna firma sjebana u privatizaciji.
Ne znam baš detalje ali mislim da ne pošto je to već drugi krug prodaje...
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Indirektno povezano i sa topicom jer nas veliki problem je lose okrupnjavanje potencijala. Bez obzira radilo se o poljoprivredi ili ribarstvu, ili o poduzetnickim pothvatima. Forsiranje i stimuliranje (kroz nize porezne stope) teze da svatko moze bit poduzetnik i da ne mora radit za drugoga samo doprinosi tome da cemo imat 100.000 firmi koje valjda pola svoje energije trose na knjigovodstvo i gledaju kako da sto vise privatnih racuna priznaju kao odbitak. Kolicina poduzetnika u RH je na jako visokoj razini, kvaliteta poduzetnistva nazalost na jako niskoj.
pa u biti to ja i govorim samo ne znam tko bi i kako trebao okrupniti te potencijale...
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 19:38   #64
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Te obveznice sam naveo samo kao primjer, ti, ja, svatko...bi želio oploditi svoj kapital što bolje, trenutna kta na štednju jest koliko-toliko još ok ali što nakon toga... A čini mi se da naš novac nikog ne zanima...
U ovoj drzavi ne mozes ni prdnut a da banka nema neku prd-lepezu koju moras kupit kao bi smio prdnut. Ne vjerujem da ce se nesto bitno promjenit po tom pitanju, oni cuvaju maslo za sebe.

Quote:
pa u biti to ja i govorim samo ne znam tko bi i kako trebao okrupniti te potencijale...
Drzava moze raznim mehanizmima stimulativno i destimulativno utjecat na mnogo stvari. Rad je toliko destimuliran (porezima, doprinosima...) da nitko ziv ne zeli radit nego zeli bit poduzetnik ili zivjet od kamata. U gospodarstvu bez tolikih barijera izmedju rada i kapitala prirodni zakoni ucine svoje i rad se sam grupira oko kapitala i dobrih ideja i kao rezultat imas stovrenu vrijednost, uspjesne projekte koje vode sposobni ljudi a oni manje sposobni mogu bit marljivi i od tog rada pristojno zivjeti. Umjesto da se nasa vlada bavi uklanjanjem tih barijera oni forsiraju "wannabe" poduzetnistvo i zanemaruju jako puno trzisnih zakona.
Ja smatram da bi prvi korak trebao biti stimulacija rada kroz ravnomjerniji raspored opterecenja. Dakle cak niti ne govorim o rasterecenju rada (nije realno ocekivat veca rasterecenja uz ovakav mirovinski sustav kao teret) nego o ravnomjernijem opterecenju. Dok se god dohodak od rada opterecuje sa 45-50% a dohodak od kamata, spekulacija, preprodaje... sa 0%, tesko da je moguce masovnije okrupnit potencijale (ne one financijske). Imam primjera iz prve ruke koliko oces jer sam cesto trazio strucne ljude za razne projekte. Ako ih zelim zaposlit na placu od 10.000 kuna neto, moram drzavi platit preko 20.000 kuna, a kao poduzetnik za 20.000 kuna koje platim lik dobije valjda 14.000 kuna. Naravno da svi ti ljudi imaju svoje firmice (samo za isplatu place/dobiti) i svi su samostalni jer ime je tako porezno jeftinije. Uspostava klasicne (vertikalne) hijerarhije koja okrupnjuje potencijale je prakticki nemoguce, svi su ti ravnopravni i svi zele zadrzat samostalnost i biti glavni i svi na tebe gledaju kao na konkurenciju i svi zele biti svoji sefovi. Prepreka zvana "ego" je naravno prisutna i u horizontalnoj konsolidaciji, iz osobnog iskustva poslovanja po Europi i u Hrvatskoj jednostavno imam dojam da postoje te neke mentalne prepreke. Taj mentalitet je velikim djelom posljedica desitmuliranja rada (nesamostalnog) kroz porezni sustav. Dakle nikakvo cudo da je i kolicina vrijednosti koje stvara nase drustvo (time i standard) na jako niskoj razini.
Prije bih rekao da bi drzava trebala destimulirat "wannbe" i "fake" poduzetnistvo i uvesti reda na tom polju. Pravi poduzetnici koji stvaraju vrijednosti ce najcesce biti stimulirani upravo pravilnijim rasporedom opterecnja (potencijal je kod nas na najcesci na individualnoj razini, dakle u obliku sitnog kapitala i rada). Kapital vec zavrsi na nekakvim depozitima ili investicijama, ali steta da toliko potencijala odlazi kroz neiskoristavanje rada.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 21:02   #65
Quote:
miho70 kaže: Pogledaj post
Što mislite o ovom prijedlogu izmjene ZTD-a?
Meni se ne sviđa iz razloga što će puno ljudi ući neozbiljno u priču, ne znajući da nakon osnivanja kad otvori žiro račun u banci je već u minusu jer su mjesečne naknade samo banci 10-20kn, a gdje je knjigovodstvo i ostalo.
Napraviti će nered na tržištu jer ja npr ne želim raditi sa takvom tvrtkom kod koje osnivač nije mogao niti posuditi 20 tisuća kuna na mjesec dana da krene.
Moji neistomišljenici su oduševljeni jer će se moći pokušati postati poduzetnik bez para, moj je odgovor na to da to viđam svaki dan, ljude koji su osnovali obrt ne misleći da odgovaraju svom svojom imovinom.
JOš nešto, puno je lakše i sad doo otvoriti nego ugasiti, a ako ode u stečaj ne možeš više registrirati drugi...
Dobro je da se proces otvaranja firmi pojeftinjuje i pojednostavljuje. I do sad je većina firmi propadala, a propadala bi i da je minimalan iznos milijun.
__________________
Investitor na najboljem financijskom tržištu na svijetu - Forexu :)
Alfa-Forex is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 21:02   #66
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
U ovoj drzavi ne mozes ni prdnut a da banka nema neku prd-lepezu koju moras kupit kao bi smio prdnut. Ne vjerujem da ce se nesto bitno promjenit po tom pitanju, oni cuvaju maslo za sebe.



Drzava moze raznim mehanizmima stimulativno i destimulativno utjecat na mnogo stvari. Rad je toliko destimuliran (porezima, doprinosima...) da nitko ziv ne zeli radit nego zeli bit poduzetnik ili zivjet od kamata. bla.....
sam rad poduzetnika se ispacuje placama. na koje svi ti prozvani poduzetnici placuju doprinose i ostale namete kao i bilo koji radnik u R.H.

znaci samim isplatom place sam poduzenik samog sebe destemulira za daljnim?
jos da destimiliraju proizvodju poduzeetnika daljnjim opterecivanji???

o cemu ti govoris ti se bavis "virtualnim" poduzetnistvom.

samo za primjer. suradjuem sa SAD. nakon sta isplata prodje 100 provizija banaka. drzava me lupi i sa dodatnim porezom na isto.
niti mi je drzava nasla taj posao niti sve te institucije imaju pravo na razne poreze/provizuje/ umanjiti moj dohodak.

ti se bavis neko utopistickom teorijom virtualnog poduzetnistva bez pravog uvida u stvarno stanje.
ako me mislis demantirati. iznesi vise konkretne cinjenice.
sorry zaista mi djelujes kao netko tko se virtuano i u svojoj glavi bavi privatnim poslom.
demantiraj ako hoces.
poz.
filter is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 21:17   #67
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Drzava moze raznim mehanizmima stimulativno i destimulativno utjecat na mnogo stvari. Rad je toliko destimuliran (porezima, doprinosima...) da nitko ziv ne zeli radit nego zeli bit poduzetnik ili zivjet od kamata. U gospodarstvu bez tolikih barijera izmedju rada i kapitala prirodni zakoni ucine svoje i rad se sam grupira oko kapitala i dobrih ideja i kao rezultat imas stovrenu vrijednost, uspjesne projekte koje vode sposobni ljudi a oni manje sposobni mogu bit marljivi i od tog rada pristojno zivjeti. Umjesto da se nasa vlada bavi uklanjanjem tih barijera oni forsiraju "wannabe" poduzetnistvo i zanemaruju jako puno trzisnih zakona.
Ja smatram da bi prvi korak trebao biti stimulacija rada kroz ravnomjerniji raspored opterecenja. Dakle cak niti ne govorim o rasterecenju rada (nije realno ocekivat veca rasterecenja uz ovakav mirovinski sustav kao teret) nego o ravnomjernijem opterecenju. Dok se god dohodak od rada opterecuje sa 45-50% a dohodak od kamata, spekulacija, preprodaje... sa 0%, tesko da je moguce masovnije okrupnit potencijale (ne one financijske). Imam primjera iz prve ruke koliko oces jer sam cesto trazio strucne ljude za razne projekte. Ako ih zelim zaposlit na placu od 10.000 kuna neto, moram drzavi platit preko 20.000 kuna, a kao poduzetnik za 20.000 kuna koje platim lik dobije valjda 14.000 kuna. Naravno da svi ti ljudi imaju svoje firmice (samo za isplatu place/dobiti) i svi su samostalni jer ime je tako porezno jeftinije. Uspostava klasicne (vertikalne) hijerarhije koja okrupnjuje potencijale je prakticki nemoguce, svi su ti ravnopravni i svi zele zadrzat samostalnost i biti glavni i svi na tebe gledaju kao na konkurenciju i svi zele biti svoji sefovi. Prepreka zvana "ego" je naravno prisutna i u horizontalnoj konsolidaciji, iz osobnog iskustva poslovanja po Europi i u Hrvatskoj jednostavno imam dojam da postoje te neke mentalne prepreke. Taj mentalitet je velikim djelom posljedica desitmuliranja rada (nesamostalnog) kroz porezni sustav. Dakle nikakvo cudo da je i kolicina vrijednosti koje stvara nase drustvo (time i standard) na jako niskoj razini.
Prije bih rekao da bi drzava trebala destimulirat "wannbe" i "fake" poduzetnistvo i uvesti reda na tom polju. Pravi poduzetnici koji stvaraju vrijednosti ce najcesce biti stimulirani upravo pravilnijim rasporedom opterecnja (potencijal je kod nas na najcesci na individualnoj razini, dakle u obliku sitnog kapitala i rada). Kapital vec zavrsi na nekakvim depozitima ili investicijama, ali steta da toliko potencijala odlazi kroz neiskoristavanje rada.
Ovo sve stoji samo nisam mislio na to. Vjerovatno se slažeš da danas teško opstaješ ako nisi veliki. Ja imam tisuću eura, ti 2, netko 5 (skroz izmišljene brojke radi ilustracije) i umjesto da otvorimo vlastite firme i obrte i životarimo na koji način da se "udružimo" i budemo veliki da ne kažem korporacija?
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 21:19   #68
Quote:
filter kaže: Pogledaj post
sam rad poduzetnika se ispacuje placama. na koje svi ti prozvani poduzetnici placuju doprinose i ostale namete kao i bilo koji radnik u R.H.
Ne, u slucaju poduzetnika se lova isplacuje kroz dobit ili kroz dohodak, ovisno sto je manje optereceno davanjima. Govorim ti iz vlastitog primjera, placa (s doprinosima) je poduzetnicki minimalac, visestruko veci iznos ide kroz dobit. To uopce nije refleksija toga koliko radim nego refleksija koliko je povoljno isplacivat dobit u odnosu na isplacivanje dohotka. Pa tko je lud isplacivat si realnu "trzisnu" placu ako moze isplatit dobit?

Quote:
znaci samim isplatom place sam poduzenik samog sebe destemulira za daljnim?
jos da destimiliraju proizvodju poduzeetnika daljnjim opterecivanji???


Quote:
o cemu ti govoris ti se bavis "virtualnim" poduzetnistvom.
Ne znam otkud ti informacija cime se ja bavim, a i ne znam sto ti je to "virtualno" poduzetnistvo? Zaposljavanje ljudi i izvoz?

Quote:
samo za primjer. suradjuem sa SAD. nakon sta isplata prodje 100 provizija banaka. drzava me lupi i sa dodatnim porezom na isto.
niti mi je drzava nasla taj posao niti sve te institucije imaju pravo na razne poreze/provizuje/ umanjiti moj dohodak.
Nema smisla govorit o pravednosti u konrektsu poreza, ali pravo je zakonodavac sam sebi dao.

Quote:
ti se bavis neko utopistickom teorijom virtualnog poduzetnistva bez pravog uvida u stvarno stanje.
ako me mislis demantirati. iznesi vise konkretne cinjenice.
sorry zaista mi djelujes kao netko tko se virtuano i u svojoj glavi bavi privatnim poslom.
demantiraj ako hoces.
poz.
Tvoj ton mi zvzci kao neki pokusaj trollanja, nije mi namjera tebe u ista uvjeravat nego pisem svoja iskustva, ako se ne slazes sa onime sto pises slobodno argumentiraj konkretnim brojkama ili racunicom isplativosti. Ne znam kakav primjer ocekujes... pa pitaj bilokojeg poduzetnika koliko je stimuliran da nekog zaposli u Hrvatskoj.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 21:31   #69
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Ovo sve stoji samo nisam mislio na to. Vjerovatno se slažeš da danas teško opstaješ ako nisi veliki. Ja imam tisuću eura, ti 2, netko 5 (skroz izmišljene brojke radi ilustracije) i umjesto da otvorimo vlastite firme i obrte i životarimo na koji način da se "udružimo" i budemo veliki da ne kažem korporacija?
Da, slazem se. Zato i kazem da u nasoj situaciji ne vidim smisla stimulirat ositnjavanje, pogotovo na tom individualnom nivou kroz firme od 10 kuna.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 21:35   #70
poduzetnicki minimalac je okviren strucnom spremom i ostalim uvjetima.
tako da za mene poduzetnicki minimalac nije cca 2800kn nego duplo i jos vise.
minimalac za istoga radnika u firmi ima isto mnogo drugih segmenata koji ne ulazi u tih famoznih cca 2800kn.
naravno tko je lud isplacivati si placu od koje moze zivjeti?
tu se slazemo.

znaci nakon sta ti je drzava nametnula min. placu po strucnoj spremi i ostalim parametrima ostaje ti samo da na sva ta davanja das jos 40% svoje ciste dobiti toj istoj.

u prakaksi nakon sta skupis za place. poslovni prostor. odrzavanje i moderziranje opreme. ostaje ta straaaaaaaaasna dobit koju treba straaaaasno porezno klepnuti.

meni tvoj ton zvuci kao pokusaj trollanja
pa smo tu ravnopravni.

pitaj bilokojeg poduzetnika koliko je stimuliran da sam sebe zaposli u hrvatskoj.
filter is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 21:50   #71
Quote:
filter kaže: Pogledaj post
poduzetnicki minimalac je okviren strucnom spremom i ostalim uvjetima.
tako da za mene poduzetnicki minimalac nije cca 2800kn nego duplo i jos vise.
Da, zato i ne pisem o "minimalcu" nego o "poduzetnickom minimalcu", direktorskom. Jel on iznosi 4.000 ili 5.000 i nije nesto jako bitno, ono o cemu ja govorim je da ce netko cija firma ostvaruje milijune dobiti sasvim legalno bit zaposlen na placu od 10.000 kuna bruto jer nitko ne moze dokazat koliki je prihod od rada a koliko od ne-rada. Ja govorim o situaciji u kojoj ja kao direktor/vlasnik za zdravstveno i u I stup uplacujem manje nego moji zaposlenici iako imam visestruko vise prihode, a nije bas da to ni porez na dobit adekvatno kompenzira, tek sa porezom na dividendu je malo korigiran taj raskorak.

Quote:
znaci nakon sta ti je drzava nametnula min. placu po strucnoj spremi i ostalim parametrima ostaje ti samo da na sva ta davanja das jos 40% svoje ciste dobiti toj istoj.
Hm, sad kad spominjes strucnu spremu, ja drzavi nikad nisam niti javio svoju strucnu spremu, jesi li siguran da je oni uopce znaju (oni u PU)? Ja na oko 5.000 kuna (plus naknada za prijevoz), nisam im javio da imam VSS.

Quote:
u prakaksi nakon sta skupis za place. poslovni prostor. odrzavanje i moderziranje opreme. ostaje ta straaaaaaaaasna dobit koju treba straaaaasno porezno klepnuti.
Vec sam puno pisao o preprekama i problemima koji muce nas poduzenike. Prostor za place, odrzavanje, moderniziranje... te troskove imam i u njemackoj firmi. Ono sto me u hrvatskoj sputava je siva ekonomija, nelikvidnost i destimuliran rad. U Hrvatskoj je nominalni neto nizi pa bi covjek na prvi pogled rekao da je rad u Hrvtaskoj jeftiniji nego vani, ali kad zbrojis sve prepreke onda covjeku postane jasno zasto je atmosefera toliko destimulirajuca. Svi ti poduzetnicki porezi su kod nas jos relativno niski i zaista ne vidim razloga nesto zanovijetat po tom pitanju. Ali rad - to je i opterecenije nego vani. Drzava bi trebala uklonit prepreke (koje moze) kako bi poduzetnici uopce poslovali pozitivno.

Quote:
meni tvoj ton zvuci kao pokusaj trollanja
Sorry, ali stvarno ne vidim da sam tebi uopce uputio neku poruku na osobnom nivou. Ako neku moju izjavu smatras "provokativnom", slobdno je navedi pa cemo argumentirano prodiskutirat.

Quote:
pitaj bilokojeg poduzetnika koliko je stimuliran da sam sebe zaposli u hrvatskoj.
Ne kuzim ti pitanje. Pa svaki poduzetnik (legalni) mora po nekoj osnovi negdje placat doprinose, dakle mora bit zaposlen. Makar na tom poduzetnickom minimalcu.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 22:32   #72
file@ ne da mi se kvotat

1. nema u H.R trenutacno 5 firmi koja cija firma ostvaruje milijune dobiti. a da nasa konverzacija ostane u okviru ne spominjanu todric. jadan todoric konteksta.
ako moze prezentiraj koji to poduzetnik radi na tako velim transakcijama u proizvodnji?

2. ne znam sta ti nije jasno da ako sama sebi ne isplatim placu zbog toga je dr. u gubitku.
nazalost/srecu svoja porezna davanja cu obustaviti svojoj drzavi to ce biti putem da je popust na ne izdavanje racuna 60%. uz mogucnost prjemjestena poslovanja u susjedne drzave.
jako su me stimulirali.
4. sta se tice poduzetnika po legalnoj osnovi ovdje mi je receno da mozes biti vlasnik firme da u njoj nisi prijavljen i ne placas nikakve doprinose.

bez trollanja.
ti si vlasnik/poslodavac ili radnik koji misli da su njegov harac puno manji od onoga sta placa za svoje zaposlenike?

postoje sindikati. razne istitucije. pokusaj se izboriti za njihove polazaje i odrzati stabilnost svog poslovanja.
sretno
filter is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 22:48   #73
Quote:
filter kaže: Pogledaj post
1. nema u H.R trenutacno 5 firmi koja cija firma ostvaruje milijune dobiti. a da nasa konverzacija ostane u okviru ne spominjanu todric. jadan todoric konteksta.
Iznenadio bi se koliko firmi u RH ima milijzunske dobiti, ali to nije niti bitno. Govorim o tome da je kod nas vrlo specifican taj stimulirani modus isplate kroz dobit u odnosu na isplatu kroz dohodak. Daleko sam i ja od milijunskih dobiti ali ja i sa svojom skromnom dobiti opet imam visestrukovo visu placu od svojih djelatnika a placam puno osjetno manji postotak opterecenja.

Quote:
ako moze prezentiraj koji to poduzetnik radi na tako velim transakcijama u proizvodnji?
Pa pisem kako je proizvodnja (i stvaranje vrijednosti) destimulirano. Ne kuzim sta ocekujes da prezentiram?

Quote:
2. ne znam sta ti nije jasno da ako sama sebi ne isplatim placu zbog toga je dr. u gubitku.
Mislis dr. = "drzava"? Pa zato i govorim da je bitno da se stimulira zaposljavanje od koje drzava/drustvo ima koristi a ne da se ljudima salje poruka kako je kao jako bitno sto im drzava omogucuje da za 10 kuna osnuju tvrtku. Ako netko ima dobru ideju ili zeli proizvodit, stvarno sumnjam da ce mu 20.000 kuna temeljnog kapitala biti prepreka. Ja osobno ne znam ama ba sniti jednog kolegu poduzentika kojem je to bila prepreka. A mogu ti nabrojakt 20 drugih prepreka sa kojima se stalno susrecemo.

Quote:
4. sta se tice poduzetnika po legalnoj osnovi ovdje mi je receno da mozes biti vlasnik firme da u njoj nisi prijavljen i ne placas nikakve doprinose.
Naravno, vlasnistvo nema veze sa doprinosima. Znam ja puno ljudi koji su suvlasnici T-Coma i ne placaju nikakve doprinose, u penziji su i slicno. Ja sam govorio/mislio na dirketore, a direktori moraju po nekoj osnovi placat doprinose (nisam siguran za penzionere). Mene su (kao dirketora) iz PU zvali da im posaljem potvrdu da placam doprinose u Njemackoj jer naravno ne toleriraju da se nigdje ne placaju doprinosi.

Quote:
bez trollanja.
ti si vlasnik/poslodavac ili radnik koji misli da su njegov harac puno manji od onoga sta placa za svoje zaposlenike?
Ja sam poslodavac, ali ne mogu sa da ili ne odgovorit na tvoje pitanje jer smatram da sam destimuliran da zapisljavam ljude. Kao pravna osoba u strogo poreznom smislu sam manje opterecen u Hrvatskoj nego u Njemackoj. Kao investitor/vlasnik kapitala sam takodjer manje porezno opterecen. Ali kao poduzetnik koji zeli stvarati dobit i vrijednosti - u tom smislu sam u Hrvatskoj jako opterecen. Odnosno opterecen je rad opcenito - patimo i ja kao poslodavac i radnik koji od tog rada zivi.

Quote:
postoje sindikati. razne istitucije. pokusaj se izboriti za njihove polazaje i odrzati stabilnost svog poslovanja.
Nema to puno veze sa sindikatima. Govorim o tome da u Hrvatskoj sasica sretnika koji uopce i imaju radno mjesto u smislu raspodjele opterecenja uopce nisu sretnici, a i ta sacica mora financirat citav mirovinski i zdravstveni sustav. Jel ti mislis da je takav sustav samoodrziv?
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 23:16   #74
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Govorim o tome da u Hrvatskoj sasica sretnika koji uopce i imaju radno mjesto u smislu raspodjele opterecenja uopce nisu sretnici, a i ta sacica mora financirat citav mirovinski i zdravstveni sustav. Jel ti mislis da je takav sustav samoodrziv?
naravno da ne.
isto tako smatram da ta sasica vec drzi taj sustav na tim klimavim nogama 7 godina.
raznim nametima misle zatuci i to.
zamisli apsurda porezna uprava je ispostavila kaznu od 3500kn za papir koji nije dostavljenoj toj istoj 21 09 2009 nego je ispostavljen par dana kasnije.
sav porez . dorinosi, place. sumske naknade kao i clanstva raznim komorama su uredno podmirena do danasnjeg dana.
smatras da je to povoljnja klima u hr?

da ostanemo O.T. i da daju ljudima da osnuju privatni poduzetinicki posao i za 1kn. neka dobro razmisle. ne isplati se ni to investirati u nase poduzetmistvo.
probajte svi.
rad je podplacen. ispalcujte sami sebi placu. placajte prostor. odrzavanje. nabavku i odrazavanje opreme. platite jos i nesto poreza na dobit ako ga imate.....i ne zaboravite uvijek vas moze osamariti smar iz davne 200000.....
filter is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 23:22   #75
file,

vjerujem da i sam shvaćaš da je tvoja gornja prepiska samo rezultat ne educiranosti tvojeg sugovornika (sorry filter). tako da u duhu rasprave naglasim da je u obrazovanju ključ jer mnogi poduzetnici ne bi nikada propali da znaju kako se stvara nova vrijednost i upravlja poduzećem. Znaš i sam da u razvijenim zemljama su porezna opterećenja mnogostruko veća nego kod nas, jedino je Zakon o radu liberalniji, ali su ukupna davanja veća. Oni imaju više znanja i dodatnu vrijednost na rad i proizvod, odnosno usluge.

To se vidi u bilo kojem segmentu gospodarstva, tako da dok ne shvatimo da na znanje i obrazovanje omogućuje napredak i veću dobit, nećemo moći napredovati.

Sa druge strane je naš mentalitet koji nas koči u samom početku, e to je hebena stvar. Nitko pametniji od nas ....
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 23:35   #76
Quote:
dante-1 kaže: Pogledaj post
file,

vjerujem da i sam shvaćaš da je tvoja gornja prepiska samo rezultat ne educiranosti tvojeg sugovornika (sorry filter).
sorry dante mozda moje neduciranost gornje navedenog sugovornika je dokaz da ja jos uvijek Poslujem. u svojem poslu sam dovolljno educirana zadnji 15 god. i prosla sam razne faze "educiranja"
filter is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 00:00   #77
Quote:
filter kaže: Pogledaj post
poduzetnicki minimalac je okviren strucnom spremom i ostalim uvjetima.
tako da za mene poduzetnicki minimalac nije cca 2800kn nego duplo i jos vise.
Visina plaća za stručnu spremu ne obavezuje poslodavce, već je ista samo preporuka, te vezuje one koji imaju potpisan ugovor. Tako da ti sebi slobodno isplaćuj minimalac i nitko ti, bar za sad, ne može ništa.
Da ponovimo još jednom, direktor poduzeća mora negdje biti u radnom odnosu, ne nužno u vlastitom poduzeću.
Umirovljenik može biti direktor i ukoliko ne prihoduje od poduzeća ne narušava mu se umirovljenički status.
I da završim jer sam offtopic, nadam se da se modovi neće ljutiti, ali smatram da je bitno ovo naglasiti već kad se o tome priča na toliko tema. Direktor se može odreći svoje neto plaće, ali će ga, u slučaju inspekcije, pitati od čega živi ako ne prima plaću
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 09:14   #78
Quote:
dante-1 kaže: Pogledaj post
file,

vjerujem da i sam shvaćaš da je tvoja gornja prepiska samo rezultat ne educiranosti tvojeg sugovornika (sorry filter).
Nemojmo ovakvim tonom.

Quote:
tako da u duhu rasprave naglasim da je u obrazovanju ključ jer mnogi poduzetnici ne bi nikada propali da znaju kako se stvara nova vrijednost i upravlja poduzećem.
Znaš i sam da u razvijenim zemljama su porezna opterećenja mnogostruko veća nego kod nas,
U atmosferi nepostojanja samoodrzivosti kakva trenutno vlada u Hrvatskoj, svi (i fizicke osobe i firme) su stavljene u situaciju da se bore za mrvice, odnosno da i sami budu svojervsni paraziti i da izjedaju sami sebe (indirektno kroz drzavu). Klasican primjer je onaj sa kupovanjem socijalnog mira (kolektivni ugovori i slicno), ali i kroz poreznu politiku ces vidjet da se desava identicna stvar, kao i sa ovime da ces moc osnovat firmu za 10 kuna. Drzava ti ko fol "pokloni" par tisuca Kuna ali dugorocno samo pogorsa situaciju. Rezultat je taj da nas covjek s pravom govori da je prezivljavanje tesko, da su opterecenja visoka, rad skup/potcijenjena... ali razlika izmedju nas i neke "uredjene" drzave je iskljuciva ta sto mi ne stvaramo vrijednosti, a jedino stvorene vrijednosti odredjuju standard zivota. I diskusija o porezima je bespredmetna jer visina poreza sama po sebi nije mjerilo ni za sta. Kazes da su vani porezna opterecenja veca nego kod nas, jesu! Evo konkretne usporedbe sa Austrijom. Rodis se, sa 20 godina nasljedis kucu i platis porez od 4,5% (kod nas 0%), za 10 godina tu kucu prodas za visu cijenu nego sto si je kupio, platis 25% na tu zaradu (kod nas 0%). Zatim se pozelis bavit poduzetnistvom te zaradom od prodaje kuce osnujes firmu i uplatis 35.000 Eura (ili barem pola) kako bi osnovao d.o.o (kod nas je dovoljno 3.000 Eura). Kupis auto na firmu, platis porez na koji nemas pravo povrata (kod nas si donedavno imao pretporez na to). Posao dobro ide pa na kraju ostvaris dobit, drzava dobit oporezuje sa 25% (kod nas 20%). Tu dobit si isplatis i drzava i tu dividendu naplati sa 25% (kod nas donedavno 0%). Dio te zarade orocis na banci, za dio kupis dionice. Na orocenje dobijes kamatu od bijednih 2.15% (kod nas dobijes 5%) ali i na tu bijednu kamatu drzava lupi porez od 25% (kod nas 0%). Ove dionce koje si kupio za par godina prodas ali i na tu zaradu drzava uzme 25% poreza (kod nas 0%. I uz sve te goleme poreze drzavi moze ici sasvim dobro ukoliko stvara dovoljno vrijednosti koje citav taj sustav hrane jer ako narod ima, bit ce i za poreze. Ono po cemu se Hrvatska (ugrubo) razlikuje od Austrije je nesocijalna komponenta u Hrvatskoj. Tu prednjaci porez na potrosnju koji je kod nas 25% (u Austriji 20%) i neoporeziva osnovica koja u Austriji iznosi oko 12.000 eura godisnje. Distribucija opterecenja u Hrvatskoj jednostavno nije stimulirajuca ni za prezivljavanje ni za stvaranje vrijednosti.

Quote:
...
jedino je Zakon o radu liberalniji, ali su ukupna davanja veća. Oni imaju više znanja i dodatnu vrijednost na rad i proizvod, odnosno usluge.
Tesko je usporedjivat ukupna davanja, jer ima tu razlicitih kategorija. No kljucno je sto se vani stimuliraju stavranja vrijednosti (radom, znanjem...), kod nas se poreznim stopama od 0% stimulira zarada iz ne-rada (stednja, dionice, donedavno dividende, pokloni, nasljedjivanje... sve 0%).
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 09:33   #79
Quote:
filter kaže: Pogledaj post
sorry dante mozda moje neduciranost gornje navedenog sugovornika je dokaz da ja jos uvijek Poslujem. u svojem poslu sam dovolljno educirana zadnji 15 god. i prosla sam razne faze "educiranja"


ma nisam htio biti grub, a da sam uvidio da spominjem damu, ..... evo ...

navela si neke greškice, kao npr. kada si govorila o plaćama, tako da kao netko tko samostalno posluje 15 godina bi morao točno znati kako i koliko se moraju obračunavati poduzetničke plaće


File,

točno kako si naveo, ... isto smo rekli samo malo drugačije ...
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 10:54   #80
Quote:
dante-1 kaže: Pogledaj post
Kako bi ti, kao recimo, vlasnik firme, odredio da li je netko poslovno sposoban da bude direktor tvojeg poduzeća? Koje su potrebne kvalifikacije ?
Mora imati 18 godina i biti pismen. Ostalo je moja briga koga ću odrediti. Moj kapital, moja firma, moj direktor. Ako ne radi dobro i krši propise - tu je država da kazni i njega i firmu ako npr. ne plati porez kako treba.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:13.