Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.07.2015., 14:07   #1
Planetarno vremenski paradox

Kako je moguće da se trajanje dana izmjenjuje s godišnjim dobima ako je brzina zemljine rotacije konstantna? To je apsurd, u čemu je tu stvar?
Plavi 575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2015., 14:56   #2
Stvar je u konstantnom nagibu Zemljine osi.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2015., 15:08   #3
Question

Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Stvar je u konstantnom nagibu Zemljine osi.
Svasta, čitao sam da nagib osi upravo nije konstantan, a i da je ne razumijem da bi to moglo utjecati na izmjenu brzine rotacije, govorimo o značajnim vrijednostima.
Plavi 575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2015., 16:28   #4
Ovo nikad nećeš shvatiti dok sam ne uzmeš globus u ruke i osvijetliš ga stolnom lampom samo s jedne strane. Nikakve riječi tu ne pomažu dok ne vidiš u živo.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2015., 17:12   #5
a što misliš zašto je zimi kraći dan a sunce ima manji put ili visinu na nebu ?
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2015., 17:32   #6
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
a što misliš zašto je zimi kraći dan a sunce ima manji put ili visinu na nebu ?
Možda zbog međudjelovanja magnetnih ili još ne otkrivenih sila, na brzinu rotacije i lom sunčeve svjetlosti.
Plavi 575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2015., 17:33   #7
odgovor

sva Zemljina gibanja
memulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2015., 17:37   #8
Quote:
memulica kaže: Pogledaj post
Uf! Skoro 1 gb texta, zar se tako jednostavno pitanje ne može odgovoriti u nekoj grubljoj i kraćoj formi?
Plavi 575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2015., 17:38   #9
Quote:
Plavi 575 kaže: Pogledaj post
Uf! Skoro 1 gb texta, zar se tako jednostavno pitanje ne može odgovoriti u nekoj grubljoj i kraćoj formi?
Nema ni 1Mb, tj. ima precizno 986 Kb ... sorry, ali ne može kraće
memulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2015., 17:42   #10
Quote:
Plavi 575 kaže: Pogledaj post
Kako je moguće da se trajanje dana izmjenjuje s godišnjim dobima ako je brzina zemljine rotacije konstantna? To je apsurd, u čemu je tu stvar?
Ja sam prije mislio da se Zemlja stvarno naginje, onako svakih pola godine promijeni nagib u odnosu na Sunce, ali da je to tako onda ne bi bilo godišnjih doba kakva jesu. Mislim da ova animacija objašnjava sve: http://astro.unl.edu/naap/motion1/an...s_ecliptic.swf

Sve što je bilo potrebno je ukucati ovo u google: revolution of earth simulation
Tog čovječuljka možeš pomicati na animaciji pa ga postavi na širinu na kojoj je Hrvatska da bi bilo jasnije.
liquid112 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2015., 17:45   #11
Quote:
Plavi 575 kaže: Pogledaj post
Svasta, čitao sam da nagib osi upravo nije konstantan, a i da je ne razumijem da bi to moglo utjecati na izmjenu brzine rotacije, govorimo o značajnim vrijednostima.
Brzina rotacije je uvijek ista. I dan i noć uvijek traju jednako dugo - ali samo ako si točno na ekvatoru. Nagib osi, istina, nije konstantan u odnosu na sunce, ali je konstantan u odnosu na ravninu u kojoj Zemlja kruži oko Sunca. Zato, što je os nagnutija prema suncu (prema ravnini orbite je uvijek ista) to dan traje duže i to sve duže što se više udaljavaš od ekvatora prema polu koji je nagnutiji prema suncu. Sad će ti vjerojatno biti još manje jasno. Najbolje da poslušaš Skeptikov savjet pa se uvjeriš na vlastite oči. Da završim filozofski, u mom stilu: ponekad je cjelina jasnija od dijelova.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2015., 17:49   #12
Quote:
liquid112 kaže: Pogledaj post
Ja sam prije mislio da se Zemlja stvarno naginje, onako svakih pola godine promijeni nagib u odnosu na Sunce, ali da je to tako onda ne bi bilo godišnjih doba kakva jesu. Mislim da ova animacija objašnjava sve: http://astro.unl.edu/naap/motion1/an...s_ecliptic.swf

Sve što je bilo potrebno je ukucati ovo u google: revolution of earth simulation
Ma pusti to, naginje se ali ne objasnjava Vremensku Razliku između ljeta i npr zime, tj razliku u trajanju dana.
Plavi 575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2015., 17:55   #13
Quote:
Plavi 575 kaže: Pogledaj post
Ma pusti to, naginje se ali ne objasnjava Vremensku Razliku između ljeta i npr zime, tj razliku u trajanju dana.
Kako ne? Pa stavi tamo na Siječanj i ako imaš malo pameti vidjet ćeš zašto noć traje duže nego u Lipnju. Možeš i mijenjati iz kojeg kuta gledaš Zemlju, pa stavi kao da gledaš 'odozgo' i vidjet ćeš crveni krug po kojem se 'giba' Hrvatska.
liquid112 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2015., 18:05   #14
Quote:
Plavi 575 kaže: Pogledaj post
Uf! Skoro 1 gb texta, zar se tako jednostavno pitanje ne može odgovoriti u nekoj grubljoj i kraćoj formi?
Ipak je riječ o planetarno vremenskom paradoksu

Evo ti onda sve ono kompresirano na dobre dvije stotine Kb podataka - ako misliš da imaš dovoljno predznanja za razumjeti jednu od najnovijih hipoteza:

adelon is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2015., 18:05   #15




Sad bi trebalo biti kristalno jasno, osim ako imate +3132323 dioptriju.

Zadnje uređivanje liquid112 : 30.07.2015. at 18:17.
liquid112 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2015., 18:43   #16
Ovo objašnjava dosta, ali to onda znači da je sad na sjevernom polu dan 24 h, oni 24h vide Sunce, dok se nagib ne promjeni, moram to provjerit. A postavlja se pitanje i o drastičnoj temperaturnoj razlici, nekako mi se čini da ima tu još nešto...
Plavi 575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2015., 18:50   #17
kut upada (proizlazi insolacija) i to je to...planetarni sustav i sunce su savršeno uštimani, iz tog razloga i živimo.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2015., 18:55   #18
Quote:
Plavi 575 kaže: Pogledaj post
Možda zbog međudjelovanja magnetnih ili još ne otkrivenih sila, na brzinu rotacije i lom sunčeve svjetlosti.
Ne mijenja se brzina rotacije, već se mijenja omjer dan/noć, ali dan + noć na bilo koji dan u godini daje jednaku vrijednost.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2015., 18:59   #19
Quote:
Plavi 575 kaže: Pogledaj post
Možda zbog međudjelovanja magnetnih ili još ne otkrivenih sila, na brzinu rotacije i lom sunčeve svjetlosti.
mislim da je putanja zemlje više eliptična nego idealno kružna... znači uz nagib i to određuje nešto (ali uštimano je ko sat, klima)..jesen i proljeće su slični, što misliš zašto ?
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2015., 19:30   #20
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
mislim da je putanja zemlje više eliptična nego idealno kružna... znači uz nagib i to određuje nešto (ali uštimano je ko sat, klima)..jesen i proljeće su slični, što misliš zašto ?
A gle, možemo se samo pitat, evo meni nije jasno kako se Zemlja baš toliko "klacka", mjenja nagib?
Plavi 575 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:22.