Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2016., 01:13   #41
novac nema boju,vjeru ni naciju, niti zna za posteno i neposteno
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 01:54   #42
Prijelaz iz jedne u drugu klasu je moguć. Slažem se sa ovom podjelom.
Da dam svoje definicije tih klasa

1. Niža klasa-beskućnici,bezzemljaci,podstanari koji imaju samo za pokrivanje osnova

2. Niža srednja klasa-oni koji imaju nešto svoje ali nemaju dovoljno love za trošiti npr. redovite izlaske,moderna odjeća,obuća,sve u kompletu

3.Srednja klasa,oni koji imaju min. 20-25 kvadrata po osobi, za redovite izlaske,markiranu odjeću i obuću,auto po mogućnosti novi makar prolazi i stari srednje klase

4. Viša srednja klasa-mali kapitalisti

5. Viša klasa-srednji kapitalisti

Ja sam pod 2. iako ću za par godina biti pod 3. no zbog primanja ću se morati jako truditi da tu ostanem i neću si dozvoliti da padnem pod 2. pa mi se čini da ću morati ići raditi van gdje bi plaćom niže klase bio srednja u Hrvatskoj a ideal bi postigao kad bi postao viša srednja. Ovo čekanje još par god i neizvjesna budućnost za borbom na to treće mjesto mi predstavlja igru živaca. Vidim i sam da je taj treći sloj po mojim kriterijama jako tanak a ući u četvrti zvuči kao fantazija. Mnogi se zavaravaju da spadaju u treći sloj,ja ipak gledam realnost. Mislim da su Hrvati generalno u ovom drugom sloju. Vani su djeca privatnika stalno,mali djelić djece srednje klase gotovo neprimjetan ovi ostali se rotiraju ili nadobudni dolaze sa jako malo novaca pa imaju za dva pića a ne za počastiti i tako,to se jako vidi u manjim gradovima. Znam primjer gdje je tip iz niže srednje postao viša srednja,može se kad se hoće.

Zadnje uređivanje Detektor : 11.11.2016. at 02:35.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 03:02   #43
Podjela na klase koja uzima u obzir samo prihode (ili čak samo potrošnju) je dosta površna. I odražava tipično srednjeklasno sljepilo za sve osim plaće. Dok se u stvarnom svijetu puno više računa vlasništvo, društveni status, moć i mindset.

Case in point: dužnosnici na višim položajima. Oni formalno imaju mizerne plaće, ali zato imaju ogroman utjecaj. Koji podrazumijeva najviši društveni status, a i materijalnu korist -- ako ne odmah kroz korupciju, onda nakon prestanka dužnosti kroz sinekure u međunarodnim organizacijama ili privatnom sektoru.

Ja bih rekao da društvene klase vrlo dobro odgovaraju korporacijskoj hijerarhiji po Gervaisovom principu:



Po toj podjeli, viša klasa bi odgovarala Sociopatima (imajte na umu da se ne misli da se tu radi doslovno o sociopatima, to je samo zgodan naziv).
Sociopati bi onda bili vlasnici sredstava za proizvodnju -- kapitalisti, te političke elite.
Njima u pravilu ide sav višak produktivnosti koji ostvare druge dvije klase.
Njima je jasno kako sistem funkcionira i uspješno koriste to znanje.

Clueless bi bila srednja klasa.
To je klasa bedastih i pasivnih ovaca koja je internalizirala protestantsku radnu etiku do te mjere da se ponose time da su dobri i savjesni radnici. Odani su sistemu i vjeruju mu, iako je sistem namješten na njihovu štetu.
Iskreno vjeruju u iluzije koje im se servira -- da uspjeh ovisi samo o trudu i profesionalnom talentu, da je časno obavljati svoj posao najbolje i najsavjesnije moguće. Da za "normalan život" moraju kupiti stan i auto što prije (na kredit, kako drukčije) i tako postati nadnički robovi.
Tu su uglavnom uključena profesionalna zanimanja kao što su nastavnici, učitelji, liječnici, inženjeri, arhitekti, znanstvenici, etc.
To je klasa koja je progutala mamac, udicu i plovak.
Na sreću Sociopata, to je ujedno i najproduktivnija klasa u povijesti civilizacije.

Losers bi bila radnička klasa.
Njima je jasno da su izvukli kraći kraj i da su luzeri. Tu su u prednosti nad srednjom klasom, koja je slijepa.
No, imaju manje novca i rade koliko im je potrebno za osnovne potrebe i sitnu zabavu poput birtije i lutrije. Ne zanose se radnom etikom, uspjehom, dizajnerskim namještajem, gastronomijom i ostalim aspiracijama srednje klase.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 10:38   #44
hehe zadnjih par postova je otprilike suština.
ovaj zadnji je gola istina - može se netko buniti koliko želi.
ja bi čak smanjio površinu ovih na vrhu
__________________
"If you don't risk anything, you risk even more." - Erica Jong
hazzarder is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 11:33   #45
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Nekretninama možeš ostvarivati prihode.

Lijepo si napisao, sve prihode treba gledati, ne plaće.

Isto tako, što je sa naslijeđem? Onako, imate plaće 10k kn i naslijedite 2M kn...
Ali uvijek uzrokuje rashode.
Kserks is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 11:39   #46
Bogatstvo se uvijek definira kao "ono što imam"-"ono što dugujem"
U višu klasu spadaju kapitalisti i lijepi sloj poduzetnika.
Srednja su svi oni kojima je bogatstvo bar 0 kuna
Svi ostali su niža klasa
__________________
Life's a Bitch and Then You Die
zvonkotelefonko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 12:19   #47
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Losers bi bila radnička klasa.
Njima je jasno da su izvukli kraći kraj i da su luzeri. Tu su u prednosti nad srednjom klasom, koja je slijepa.
No, imaju manje novca i rade koliko im je potrebno za osnovne potrebe i sitnu zabavu poput birtije i lutrije. Ne zanose se radnom etikom, uspjehom, dizajnerskim namještajem, gastronomijom i ostalim aspiracijama srednje klase.
Ne bi rekao da su to gubitnici jer je radnička klasa samo ulaz za napredak,svi koji su postali bogati su krenuli od radničke klase,neki su bogatstvo stekli a neki naslijedili tako što su im preci bili bolji radnici u odnosu na ostale. Pod srednjom klasom su spomenuti dobri radnici pa upravo to i je poanta. Dobri radnici srednje klase su isto radnici koji mogu imati veće prihode od lošijih radnika. Ovdje su spomenuti lošiji radnici kao da ne postoji mogućnost za napredak i opisan je čisti gubitnički mentalitet koji je jedan od razloga neuspjeha. I sam sam se uvjerio uživo u to. Još bolji radnici srednjeg sloja postaju kapitalisti i nema sociopatije jer je svaka kuna zarađena. Ti likovi koji spadaju pod gubitnike dobar dio plaće potroše na birtiju,glume filozofe i teoretičare upravljanja društvom (uz alkohol naravno) a ne znaju si niti u vlastitom dvorištu nešto srediti. Ne može netko tko dobro živi biti sociopat u ovom smislu,to bi prije bili likovi koji ga žele pokositi jer ovaj ima više od njih,krivci nikad nisu oni nego netko drugi.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 17:40   #48
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Prijelaz iz jedne u drugu klasu je moguć. Slažem se sa ovom podjelom.
Da dam svoje definicije tih klasa

1. Niža klasa-beskućnici,bezzemljaci,podstanari koji imaju samo za pokrivanje osnova

2. Niža srednja klasa-oni koji imaju nešto svoje ali nemaju dovoljno love za trošiti npr. redovite izlaske,moderna odjeća,obuća,sve u kompletu

3.Srednja klasa,oni koji imaju min. 20-25 kvadrata po osobi, za redovite izlaske,markiranu odjeću i obuću,auto po mogućnosti novi makar prolazi i stari srednje klase

4. Viša srednja klasa-mali kapitalisti

5. Viša klasa-srednji kapitalisti

Ja sam pod 2. iako ću za par godina biti pod 3. no zbog primanja ću se morati jako truditi da tu ostanem i neću si dozvoliti da padnem pod 2. pa mi se čini da ću morati ići raditi van gdje bi plaćom niže klase bio srednja u Hrvatskoj a ideal bi postigao kad bi postao viša srednja. Ovo čekanje još par god i neizvjesna budućnost za borbom na to treće mjesto mi predstavlja igru živaca. Vidim i sam da je taj treći sloj po mojim kriterijama jako tanak a ući u četvrti zvuči kao fantazija. Mnogi se zavaravaju da spadaju u treći sloj,ja ipak gledam realnost. Mislim da su Hrvati generalno u ovom drugom sloju. Vani su djeca privatnika stalno,mali djelić djece srednje klase gotovo neprimjetan ovi ostali se rotiraju ili nadobudni dolaze sa jako malo novaca pa imaju za dva pića a ne za počastiti i tako,to se jako vidi u manjim gradovima. Znam primjer gdje je tip iz niže srednje postao viša srednja,može se kad se hoće.
Znači, nema šanse da si viša klasa, bez obzira na prihode, ako nemaš auto od 100k eura i stan ili vilu.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 17:45   #49
Quote:
Kserks kaže: Pogledaj post
Ali uvijek uzrokuje rashode.
Stvarno? Pa šta to u životu ne uzrokuje rashode osim onog što nemaš?

Prihod - rashod, ako je u plusu, ne vidim problem.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 18:10   #50
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Znači, nema šanse da si viša klasa, bez obzira na prihode, ako nemaš auto od 100k eura i stan ili vilu.
Tocno.

Visoj klasi je auto od 100 kE normalan, kao tebi Punto.

A u stanu zive samo ako ima bar 200 m2, i to najskupljih kvadrata u svom stanistu.

To sto se svasta gura pod visoku klasu je drugi par postola.
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 18:12   #51
Koja glupost.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 20:47   #52
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Ne bi rekao da su to gubitnici jer je radnička klasa samo ulaz za napredak,svi koji su postali bogati su krenuli od radničke klase,neki su bogatstvo stekli a neki naslijedili tako što su im preci bili bolji radnici u odnosu na ostale. Pod srednjom klasom su spomenuti dobri radnici pa upravo to i je poanta. Dobri radnici srednje klase su isto radnici koji mogu imati veće prihode od lošijih radnika. Ovdje su spomenuti lošiji radnici kao da ne postoji mogućnost za napredak i opisan je čisti gubitnički mentalitet koji je jedan od razloga neuspjeha. I sam sam se uvjerio uživo u to. Još bolji radnici srednjeg sloja postaju kapitalisti i nema sociopatije jer je svaka kuna zarađena. Ti likovi koji spadaju pod gubitnike dobar dio plaće potroše na birtiju,glume filozofe i teoretičare upravljanja društvom (uz alkohol naravno) a ne znaju si niti u vlastitom dvorištu nešto srediti. Ne može netko tko dobro živi biti sociopat u ovom smislu,to bi prije bili likovi koji ga žele pokositi jer ovaj ima više od njih,krivci nikad nisu oni nego netko drugi.
Pa naravno da postoji mobilnost među klasama. Pogotovo danas -- znatno više nego u povijesti, i to zahvaljujući kapitalizmu.
Samo se u višu klasu ne može prijeći marljivim i predanim radom, te protestantskom radnom etikom, kako većina vjeruje. A ni kupovanjem statusnih simbola viših klasa.
Nego shvaćanjem kako sistem funkcionira.

Što se ostaloga tiče, brijem da nisi dobro shvatio moj post.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 00:19   #53
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Znači, nema šanse da si viša klasa, bez obzira na prihode, ako nemaš auto od 100k eura i stan ili vilu.
Prihodi se pokazuju na materijalnom. Ne grupiraju se auti bezveze po klasama. Vila,kućerina,jahta se podrazumijevaju. Susreo sam se sa svim klasama u životu i ova podjela je napravljena temeljem toga.

Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Pogotovo danas -- znatno više nego u povijesti, i to zahvaljujući kapitalizmu.
Ali ne bilo kakvom već neoliberlanom kapitalizmu. To znači da se poštuje privatno vlasništvo i pravo pojedinaca na izbor kao i to da se poštuje pojedinca općenito.

Quote:
Samo se u višu klasu ne može prijeći marljivim i predanim radom, te protestantskom radnom etikom, kako većina vjeruje.
Može se. Kapitalist je nastao tako što je on ili neki njegov predak radio više,kvalitetnije od ostalih. Trgovina mora biti slobodna ili što slobodnija. Podjela po klasama nije zacementirana već je jako relativna,propali poduzetnici su pokazatelji toga,neki su ostali bez ičega i bacili se u nižu klasu. To je utrka koja traje gdje startna pozicija nije jamac uspjeha. Na žalost,o kapitalizmu moramo učiti preko neta jer je školstvo državno u većini pa ne mogu zorno prikazati kapitaisitčku doktrinu (neoliberalnu jel) koja je prijatelj ljudi,svakog radnog čovjeka.

Zadnje uređivanje Detektor : 12.11.2016. at 00:48.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 09:55   #54
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Koja glupost.
zašto?
aj ti definiraj....(vjerovatno ćeš sebe stavit u najgornju "srednju" klasu jer si auto uzo na kredit.)
k-kekec is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 10:43   #55
Sigurno je da se može prelaziti iz niže klase u višu klasu, rijetko kad preko noći i to su iznimni slučajevi. Iz viših klasa u niže puno je jednostavniji prolaz. U pravilu generacije mukotrpnim radom, školovanjem i spletom sretnih okolnosti mogu doseći najviše klase sve ostale se brzo razbaštini. Naravno uvijek se može dogoditi da vam se dijete ističe nekakvim nadnaravnim talentom i osigura generacije prije i poslije sebe, to su rijetke okolnosti kao da dobijete na lutriji ili naslijedite od nepoznatog rođaka iz Australije kojeg niste ni upoznali. Govorimo o realnim okolnostima u kojima se nalazi većina ljudi. Što jedna obitelj može osigurati za 7 k kn/mj? Struja, voda, telefon, grijanje, pričuva i ostale režije min 1200 kn, Hrana min 2600 kn, Prijevoz (gorivo, registra, servisi, popravci - sve za jedno auto) min 1200 kn, Djeca (škola, vrtič, odjeća, obća, aktivnosti, izleti i sl...) min 1000 kn; Izvanredne okolnosti (svadbe, proslave, popravci po kući, nabava nečega i sl.) 1000 kn.To je 7000 kn minimalne potrebe za kakvo takvo funkcioniranje gdje se mora svaka lipa stavit na papir 4 puta prije nego se potroši, pazit kad se uključuje veš mašina i koliko soba se grije. Tu nije uključen nikakva kupovina stana, auta ili opremanje stambenog prostora pretpostavka je da se to posjeduje od nekud (ne znam od kud). Može se na ovo eventualno dodati najam stambenog prostora za 4 članu obitelj od cca 1500 kn, odlazak na odmor, zdravstveni problemi i sl onda tek nastaju sr..a

Zadnje uređivanje STAN B7 : 12.11.2016. at 10:58.
STAN B7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 11:10   #56
Niža srednja klasa kod nas ima iste potrebe i troškove kao niža klasa samo što se osile nešto višim primanjima pa dignu kredite za stan, auto ili opremanje stana i tako se izlože okolnostima u kojima se srozaju u nižu klasu. Srednja sve kao i niža srednja samo priušte sebi nešto bolji stan, auto eventualno odlaske na skijanje i more pomoć kartica ili kredita...i tako većina nas radi. Znatno bolje rješenje koje prakticira manji broj ljudi jest da se mjesečno troši manje nego se zaradi, ulagati u sebe i djecu kroz školovanje i izbjegavati bilo kakve kredite pod bilo kakvim pogodnostima i olakšicama kojim nas bombardiraju. Tako se može preći iz niže klase u višu kroz nekoliko godina ili desetljeće naravno ne preko noći.
STAN B7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 11:14   #57
Quote:
Offshore kaže: Pogledaj post
Tocno.

Visoj klasi je auto od 100 kE normalan, kao tebi Punto.

A u stanu zive samo ako ima bar 200 m2, i to najskupljih kvadrata u svom stanistu.

To sto se svasta gura pod visoku klasu je drugi par postola.
Da si to mogu priuštiti to je istina ali da nisu viša klasa zato jer to nisu htjeli kupiti to je glupost.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 15:05   #58
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Da si to mogu priuštiti to je istina ali da nisu viša klasa zato jer to nisu htjeli kupiti to je glupost.
Glupost bi bila smatrati visokom klasom nekoga tko zivi u podstanarskom stanu od 49,5 m2 i vozi Golfa 4, jer zivot u podstanarstvu i jeftin automobil nikako nisu obiljezja visoke klase.

"Nisu htjeli kupiti" u stvari znaci da im izbor financijski uvjetovan i onda naravno ni nisu visoka klasa. Siromasna visoka klasa ne postoji, a konkretni opisani slucaj bi bio srednja, ili cak niza srednja klasa

Onaj koji zivi skromno bez obiljezja visoke klase u stvari i nije visoka klasa (primjer urbanih legendi o prosjacima koji su iza svoje smrti ostavljali milijune, a zivjeli su jadno).

Visoka klasa kupi premium koji hoce bez da trepne, i onda jos jednog takvog druge boje kad im se sprdne. I to im je posve normalno.
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 15:36   #59
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Može se. Kapitalist je nastao tako što je on ili neki njegov predak radio više,kvalitetnije od ostalih.
Ne baš, to je samo dio uzroka.
Glavni sastojak je shvaćanje da neće uspjeti od povrata na rad, nego od povrata na kapital. Naime, povrat na rad raste linearno, a povrat na kapital eksponencijalno.
To je onaj dio o shvaćanju kako sistem funkcionira.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 15:39   #60
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Prihodi se pokazuju na materijalnom. Ne grupiraju se auti bezveze po klasama. Vila,kućerina,jahta se podrazumijevaju. Susreo sam se sa svim klasama u životu i ova podjela je napravljena temeljem toga.
kapitaisitčku doktrinu (neoliberalnu jel) koja je prijatelj ljudi,svakog radnog čovjeka.
To jednostavno nije točno.

Imaš popriličan broj multimilijunaša koji nemaju jahtu, recimo. Što će mu kad je koristi 2-3 tjedna godišnje? Lijepo renta i boli ga, nema briga oko toga.

Isto tako, ako me pamćenje služi, dva jako istaknuta pojedinca u Hrvatskoj, nemaju apsolutno ništa od imovine koje ti spominješ.

Jer, koliko god besmisleno bilo spominjati neke klase, jer postoji dosta faktora po kojima je netko bogatiji, iako ima apsolutno nešto manje novaca od nekog drugog, još je besmislenije reći da je netko sa 5 običnih stanova (ukupne vrijednosti do milijun eura, recimo), 2 auta od 100k eura, gliserom od 500k eura i vikendicom, u višoj klasi od onoga koji nema ništa od toga, ali zato ima dvoznamenkasti iznos eura i par desetaka kila zlata ili neku drugu imovinu, koju ti ne možeš vidjeti na taj način.

Primjer toga ti je sama činjenica što po nekim upisima, ja ne spadam u nijednu klasu, ili bi onaj par koji ima stan na kredit od 30 godina i 3-4k eura mjesečno prihoda, bio viša klasa od nekog para koji ima svoju firmu, primanja 10k eura mjesečno, neke dionice, ali eto, nemaju svoj stan.

Gluposti, sve do jedne.

Quote:
k-kekec kaže: Pogledaj post
zašto?
aj ti definiraj....(vjerovatno ćeš sebe stavit u najgornju "srednju" klasu jer si auto uzo na kredit.)
Zato što je besmisleno uvjetovati klase po samo jednom viđenju bogatstva.

Nekom je bogatstvo penthouse u centru grada, dok je drugom bogatstvo vila na vrhu brda izvan grada, sa par hektara zemljišta i vrhunskim pogledom na isti grad. Jedna će osoba lovu trošiti na kruzerima, druga na zimovalištima, treća na oboje, a četvrta će rentati neki bungalov/kolibu daleko od civilizacije i uživati u miru i tišini.

S druge strane, netko uopće neće kupovati stvari, nego ulagati godinama, dok ne dođe do neke točke, gdje će odlučiti ipak nešto i potrošiti. Vama s ove teme je uglavnom klasa istaknuta time tko koliko troši na ono što svi vide. U gornjem postu sam masu toga objasnio. Jer, očito, ako imaš par milijuna eura u dionicama, vlasništvima firmi, a nemaš stan, ko ga jebe, ti si nula.

Po mnogima s teme, čovjek koji ima 10+ nekretnina uz more, je među 2 najviše klase, a lik živi životom pustinjaka, vozi Stojadina starog 25+ godina, izgleda kao Robinson u najgorim danima i smrdi na 20 metara. Svake godine povećava kvadraturu ili izgradi neku novu, kupuje zemljišta... a niti žene, niti djece.

Svakakvih ljudi ima, svatko voli nešto skroz drukčije, pa mi se klase ne čine baš moguće za definirati.

Što se mene osobno tiče, auto nisam "uzo", niti sam kreditno zadužen, kod mene će još barem srednjeročno keš biti kralj. Ne vidim smisla u kreditnom zaduživanju, pogotovo ne u tom stilu na koji ti ciljaš, auto na 7 godina, stan na 30... meni je to debilizam svoje vrste.

Ja trošim znatno manje od svojih prihoda, a po klasama me očito nitko nigdje dosad nije svrstao.

Quote:
Offshore kaže: Pogledaj post
Glupost bi bila smatrati visokom klasom nekoga tko zivi u podstanarskom stanu od 49,5 m2 i vozi Golfa 4, jer zivot u podstanarstvu i jeftin automobil nikako nisu obiljezja visoke klase.

"Nisu htjeli kupiti" u stvari znaci da im izbor financijski uvjetovan i onda naravno ni nisu visoka klasa. Siromasna visoka klasa ne postoji, a konkretni opisani slucaj bi bio srednja, ili cak niza srednja klasa

Onaj koji zivi skromno bez obiljezja visoke klase u stvari i nije visoka klasa (primjer urbanih legendi o prosjacima koji su iza svoje smrti ostavljali milijune, a zivjeli su jadno).

Visoka klasa kupi premium koji hoce bez da trepne, i onda jos jednog takvog druge boje kad im se sprdne. I to im je posve normalno.
Pročitaj malo kako žive nasljednici Ferdinanda Porschea, pa mi reci, u koju bi ih klasu strpao?
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:49.