Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2008., 01:47   #1
predikcija

.. možemo o predikciji uopšte ..
.. ja ću početi s prediktivnim snovima ..
.. a posle možemo zagrabiti i više ..


.. prediktivni snovi su oni za koje se u narodu kaže .. proročanski ..

.. pominju se u bibliji .. recimo ..

.. jedan sanja krave .. različitog stupnja uhranjenosti ..
.. pa mu ministar privrede kasnije tumači san .. i pravi dugoročnu ekonomsku strategiju ..


.. prediktivni snovi koji ne ulaze u svete knjige su drugačiji ..
.. retko kad se zna unapred .. uglavnom znaš da je bio prediktivan san tek kad se ostvari ..

.. dakle .. sanjaš nešto .. i to se zbude ..

.. nekad bude simbolično ..
..a nekada doslovce .. kao preslikan događaj koji će se tek zbiti ..

.. pitanje je sledeće ..
.. šta je prediktivan san ..
(.. ili .. šta je predikcija ..)

.. koja je njegova (njena) .. veza s intuicijom ..

.. je li prediktivan san znanje .. ono što je alim pričao ..
.. dakle ..
.. da ponovim od alima ..

.. prvo .. znamo više od onog što mislimo da znamo .. i to se .. u nekim uvjetima može pokazati .. znači .. prošle informacije i sadašnja mogućnost njihovog spajanja ..
.. drugo .. znamo ono pod jedan plus ovo .. znamo da su neke sile pokrenute i da nema načina da ih se zaustavi .. znači .. ne samo prošlo plus matematika .. nego .. prošlo plus matematika plus budućnost koju se ne može više izbjeći ..
.. treće .. kao .. jedan .. plus dva .. plus .. mogućnost da se na budućnost djeluje .. znači matematika koja računa ono što je .. plus ono što mora biti .. plus .. ono što će biti tek zato što ćemo mi to stvoriti ..

i četvrto bi isto postojalo .. to .. da bi mi htjeli da bude tako .. moglo bi značiti da smo negdje odlučili i djelovati tako .. ali pravo je pitanje mislimo li mi samim tim trenutkom .. kada kažemo .. ili .. kada bljesne .. pokrenuti stvarnost ..


.. šta je od toga prediktivan san ..

.. da li je uklopivo samo u tačku jedan ..?
.. ili se proteže do četvrte ..?

..drugim rečima ..
.. da li prediktivan snevač sanja .. ili .. pokreće .. ono što će biti ..?

.. prediktivni snovi su uvek snažnog intenziteta ..
.. je li to zato što se snažno vezujemo za ono što je .. Stvarnost ..
.. ili se zbog tog snažnog osećaja skoncentrišemo na nešto toliko da ga .. izazivamo .. ? ..
ja_sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 03:04   #2
Ti si strucnjak za snove, materijom vladas, stoga bi ti nama svima mogla da objasnis te pojmove, Sanja.

Ja sam licno misljenja da mi negde u dubini nasega uma imamo neke informacije zapisane o nasoj Buducnosti...

(jedini problemcic kako ih iskopati i iznedriti na svetlo dana -> mozda preko prediktivnih snova?!)

_nobody_

Zadnje uređivanje _nobody_ : 01.04.2008. at 04:38.
_nobody_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 04:40   #3
Sanja, molim te, pogledaj ovo pa ako imaš što zanimljivo da mi kažeš.
 
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 07:24   #4
@nobody:

.. ovde razgovaramo o području za koje sam stručna samo utoliko koliko se kroz njega krećem .. iskustveno ..
.. ovde sam postavila pitanje za koje nemam odgovor .. samo pretpostavke ..



.. ti naginješ odgovoru pod tačkom jedan ..
.. dobro ..
(.. to bi se uklapalo onda u tičicinu priču s intuicije .. tičica .. to ti ja tako zovem ovu blue bird .. jer mi drago .. onomad sam ja bila tičica .. )


@stana:

.. ja nisam sanovnik ..
.. valjda nobody nije to zaboravio ..
.. suviše smo daleko da bih ti mogla pomoći da to sebi razrešiš .. (.. nek ti on objasni šta to znači da ne mogu jer smo suviše daleko .. kad se seti kako sam njemu razrešavala ..)
.. ali verujem da nije strašno kao što se čini ..
ja_sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 10:23   #5
Budućnost nije predvidljiva a iz razloga što ju samo predviđanje mijenja. Dok god participiramo u sustavu kojega nastojimo predvidjeti, ne možemo ga predvidjeti.
No tu nije kraj. Ima još.
Postoje atraktori, ishodi kojima sustav teži. Nisu 100% vjerojatni ishodi, dakle nema apsolutne determiniranosti, ali njihovo predviđanje omogućava čudnovate efekte. Ponekad zaista možemo otkriti što će se dogoditi jer su događaji u bazenu atrakcije, i naše predviđanje ih neće poremetiti. Nalaze li se pak na separatrisi, i sam nagovještaj predviđanja mijenja ishod.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 11:21   #6
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
Budućnost nije predvidljiva a iz razloga što ju samo predviđanje mijenja.
Nešto si ipak pomiješao...zamisli da liječnik pacijentu predvidi loš ishod, pa samo to liječnikovo predviđanje ishod promijeni - liječnici bi mogli liječiti predviđanjima loših ishoda bolesti.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 11:35   #7
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Nešto si ipak pomiješao...zamisli da liječnik pacijentu predvidi loš ishod, pa samo to liječnikovo predviđanje ishod promijeni - liječnici bi mogli liječiti predviđanjima loših ishoda bolesti.
Ne, nisam ništa pomiješao, samo ti nisi pažljivo čitao. Možemo predviđati stabilne ishode, dakle teško promjenjive ishode koji su duboko u bazenu atrakcije. Ali ne možemo ako su labilni, na separatrisi. Drugim riječima, a sukladno tvom primjeru, ponekad i liječnikovo predviđanje može djelovati na bolesnika i promijeniti ishod. Tada to zovemo autosugestijom.

Dakle, samo malo pažljivije čitati, a ako se ne razumije pitati. Voljan sam pojašnjavati.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 11:50   #8
Svejedno, mislim da griješiš, jer samo predviđanje ima malu "specifičnu težinu" da bi "pomaknulo" ishod.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 11:57   #9
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Svejedno, mislim da griješiš, jer samo predviđanje ima malu "specifičnu težinu" da bi "pomaknulo" ishod.
Ne griješim. Ako ti predvidiš da će ti tegla pasti na glavu, onda ju izbjegneš. bez puno filozofije.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 12:35   #10
Ako točno predvidiš da će tegla pasti, možeš promijeniti mogući ishod da ti padne na glavu, ali samo predviđanje da će tegla pasti nije dovoljno da bi spriječilo teglu u padu, kužiš sad?
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 12:40   #11
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Ako točno predvidiš da će tegla pasti, možeš promijeniti mogući ishod da ti padne na glavu, ali samo predviđanje da će tegla pasti nije dovoljno da bi spriječilo teglu u padu, kužiš sad?
Ne kužim. Odeš gore, pozvoniš na vrata, kažeš čovjeku da ti se čini da je njegova tegla opasno nagnuta, on to ispravi i...voila...
Zašto misliš da se ne može? Kada znaš budućnost, i ako uzmeš da je apsolutno determinirana možeš što god hoćeš. Možeš otići u trgovinu, gdje se ta tegla treba kupiti i kupiš ju prije njega. Ne stoji ti ni jedan argument, ali budući da ne uočavaš fundamentalne stvari povezane sa predikcijom, davat ćeš primjere do prekosutra, a ja ću ti svaki otklanjati. Malo zamorno za druge. Bolje da prestaneš i počneš razmišljati na drugačiji način.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 12:41   #12
Exclamation

Quote:
ja_sanja kaže: Pogledaj post
@nobody:
@stana:

.. ja nisam sanovnik ..
.. valjda nobody nije to zaboravio ..
.. suviše smo daleko da bih ti mogla pomoći da to sebi razrešiš .. (.. nek ti on objasni šta to znači da ne mogu jer smo suviše daleko .. kad se seti kako sam njemu razrešavala ..)
.. ali verujem da nije strašno kao što se čini ..
Sanja, ja se izvinjavam na slobodi koju sam dao sebi da bez tvog pitanja stani predlozim da te zamoli da barem nekom recju protumacis njegov san i da mu time pomognes.

Ti imas svoje principe kojih se drzis, i ja to postujem.

Jos jednom, izvini. Nadam se da se ne ljutis na mene.

(ja stani dadoh neko svoje misljenje koje bi vise bio njemu nekakav putokaz da istrazi sebe)

_nobody_
_nobody_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 12:54   #13
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
Ne kužim. Odeš gore, pozvoniš na vrata, kažeš čovjeku da ti se čini da je njegova tegla opasno nagnuta, on to ispravi i...voila...
Ja zvonim, ali ništa. Ili čovjek nije doma ili spava.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 12:58   #14
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
Postoje atraktori, ishodi kojima sustav teži. Nisu 100% vjerojatni ishodi, dakle nema apsolutne determiniranosti, ali njihovo predviđanje omogućava čudnovate efekte. Ponekad zaista možemo otkriti što će se dogoditi jer su događaji u bazenu atrakcije, i naše predviđanje ih neće poremetiti. Nalaze li se pak na separatrisi, i sam nagovještaj predviđanja mijenja ishod.
Ovo mi lici na fudbalsku kladionicu. Recimo igra Real Madrid protiv Seville. Kvota 1.3 za 1. Pa onda igra Milan protiv Djenove. Kvota 1.2 za 1. Pa onda Igraju Zvezda i Partizan derbi. Kvota 1.7 za 1. Pa igraju Stutgart i Bohum. Kvota 1.5 za 1.

Ukupna kvota: 1.3 x 1.2 x 1.7 x 1.5. Verovatnoca dogadjaja gotovo 4. A to je najverovatniji ishod u Buducnosti. Svi ostali izhodi (nereseno, pobeda u gostima) je dosta vece od 4.

Da li cemo zaista otkriti sta ce se desiti? I da li su nasa predvidjanja dovoljno ispravna?

(u pitanju su heuristike, koje nisu dovoljno predvidljive, jer mi sami procenjujemo nase verovatnoce koje uopste NE moraju biti u skladu sa trenutnim stanjem)

_nobody_
_nobody_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 13:02   #15
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Ja zvonim, ali ništa. Ili čovjek nije doma ili spava.
Jednom nam je profesor Ilakovac govorio o izumiteljima perpetuum mobilea, i vrlo jednostavno je objasnio u čemu je problematika. Ne sa perpetuumom, jer to nije bitno nego sa njihovim načinom razmišljanja.
Oni uvijek analiziraju sile, pa slažu kompleksne sustave pokušavajući nekako prevariti sile, i ušićariti kakvu da im pokreće strojček. Nevjerojatno kompleksni sustavi postaju jako teški za analizu ako se gleda preko sila.
No čim se pogleda energija, ili njezin generalizirani oblik-hamiltonijan...stvar se razveže na nevjerojatno jednostavan način.
Tako i ti. Kompliciraš, smišljaš nevjerojatne priče, ali ne znaš napisati hamiltonijan.
I sad ti ja mogu reći da netko može popeti se po žlijebu i ukrasti mu teglu, može mu je pogoditi pračkom, mogu objašnjavati da bez obzira što tegla pada, nije se ispunilo proročanstvo jer nije pala na glavu, ...uzalud. Ti ćeš kao i ti izumitelji "gledati preko sila" i smišljati uvijek nove i nove priče. Ali ipak pokušaj preko lagranžijana i/ili hamiltonijana.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 13:18   #16
Ma, ne smišljam nego - ilustriram...što i kako sa "srecifičnom težinom" predviđanja u odnosu na "pomicanje". Lako je kad vidiš da je tegla nakrivljena, onda je lako ispraviti...no, kad predvidiš dolazak rata, kome ćeš zvoniti na vrata?
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 13:23   #17
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Ma, ne smišljam nego - ilustriram...što i kako sa "srecifičnom težinom" predviđanja u odnosu na "pomicanje". Lako je kad vidiš da je tegla nakrivljena, onda je lako ispraviti...no, kad predvidiš dolazak rata, kome ćeš zvoniti na vrata?
Pa zato i govorim o bazenima atrakcije. Očito ti nisu jasni.
Neke stvari je lako promijeniti neke teže.
One teže zahtijevaju dalje predviđanje, gdje trajektorije još nisu duboko u bazenu. Po mogućnosti na separatrisi.
Kako zaustaviti rat? Ubiješ budućeg izazivača rata dok je mala beba. Hitler na primjer.
Kao što rekoh, analiziraš sile, a ne gledaš lagranžijan i/ili hamiltonijan. Kompliciraš brate, a jasno ti je odavno da si u krivu.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 14:24   #18
Ako bi 'predvidjeli' znaci li to da je buducnost vec negdje egzistirajuca i mi smo malo zavirili u nju?

S druge strane nas um, nasa podsvijset (kao i kod intuicije) je pruzena siroko - na citav nas zivot, sve sto nam se ikada dogodilo, sto smo razmisljali, sto smo opazali, sto smo sanjali - i pocinje povezivanje, stvaranje reda is data kaosa - ono kojeg nema u budnom stanju, jer nas ocito mozak stiti od konfuzije koja nastaje sa ogromnim brojem podataka, stoga selektira.

Sad - da li buducnost vec postoji ili ne : kauzalitet bi mozda bilo moguce podsvjesno osvijetliti, onim gore recenim i uociti veze, kako ce se stvari odigrati. Moguce bi to bila jedna od onih alimovih tocki: matematika, koja je izracunala i po logici kauzaliteta u deterministickom svemiru - poslozila mozaik fino uzrok/posljedica...uzrok/posljedica...i tako redom...

Manipulacija svemira i voljno 'stvaranje' buducnosti, 'matematika + djelovanje'.... hmm....

Uzmimo npr. fenomen deja vua - osjecaj totalne familijarnosti neke situacije, koja se tek dogada, po prvi puta? Neurlozi kazu da se radi o konvulzijama, iako ovo nije nkakava zdravstveno zabrinjavajuca situacija - no medutim ima ljudi kojima se to dogada ucestalo tokom dana i kad dobiju medikejsn protiv konvulzija, deja vu prestaje... A opet - kakav je to fantasticni osjecaj ( ja sam to imala nekoliko puta u zivotu)...glips u matrix!?
Ili jamais vu - osjecaj da je sve nepoznato i tatalno neprepoznatljivo...kao da si odjednom dosao u neki ejlen svijet? To ne znam iz osobnog iskustva - ali desava se ljudima...i tretira se isto kao konvulzija ( raznorazni panik ataki mozda su nesto drugo od anksioznosti!?)


Dok ovo sto Sana pita (procitala sam na psihologiji) meni izgleda kao ono sto san jest - sira slika, razrjesavanje problema podsvijesno, maskirano u simbole, koji se desifriraju, bas kao sanjarica, dakle simbol ima odredeno kulturolosko (a i osobno) znacenje za odredenu grupaciju, zemlju i tu onda mozemo pokusati procitati sto nam se hoce reci time.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 16:53   #19
Ne možeš predvidjeti ono što ne postoi. Ako budućnost jest predvidiva, onda to nie budućnost već prošlost, a mi ne živimo u sadašnjosti nego se "vozikamo" kroz prošlost, tj. kroz vlastita sjećanja. Tada je atraktor zapravo već poznat ishod prošlosti, a naša slobodna volja mjenja lokalne ishode, no kroz ispoljavanje nesvjesnog globalni "rezultat" uvijek izadje na kraju jednak...

Recimo razvijemo tehnologiju i egoistični kakvi jesmo obavezno dođe do nuklearnog samouništenja... i BIG BAAAAAANGGG!!!
Tako zapravo nastaju supernove. Možda smo samo organska tehnologija svemira potrebna za proizvodnju supernovi. To bi savršeno objasnilo naše neugodno ponašanje na inače sasvim ugodnoj planeti
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 17:15   #20
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Ako bi 'predvidjeli' znaci li to da je buducnost vec negdje egzistirajuca i mi smo malo zavirili u nju?
Zbog kauzalnosti, ona ne može biti fiksna. Naše virenje u nju, mijenja početne uvijete iz koje je nastala, i to ju mijenja. Jedini način, na koji bismo mogli viriti u budućnost a da se ona ne promijeni, jest da budemo izvan sustava. No čak i tada, sama predaja informacije mogla bi utjecati na daljnji tok odvijanja procesa u sustavu. Kvantnomehaničari bi rekli da se događa kolaps valne funkcije, ili možda točnije, da djeluje neka smetnja, perturbacija.

Quote:
Sad - da li buducnost vec postoji ili ne : kauzalitet bi mozda bilo moguce podsvjesno osvijetliti, onim gore recenim i uociti veze, kako ce se stvari odigrati. Moguce bi to bila jedna od onih alimovih tocki: matematika, koja je izracunala i po logici kauzaliteta u deterministickom svemiru - poslozila mozaik fino uzrok/posljedica...uzrok/posljedica...i tako redom...
Ti možeš vidjeti budućnost. U to nema sumnje. Ali samo onu budućnost koja bi se dogodila da viđenja nije bilo. Samo viđenje narušava budućnost i mijenja je.

Quote:
Manipulacija svemira i voljno 'stvaranje' buducnosti, 'matematika + djelovanje'.... hmm....
Tako i djeluje slobodna volja. To joj je baza. Ona je kognitivna mikrofonija koja se proteže kroz prostor i vrijeme. No to je preteška problematika za razrađivati je ovdje. Ovo je ipak kamilica.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:22.