Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2006., 16:42   #41
Quote:
Shtefitza kaže:
Imas pravo da se kalorije mogu potrositi fizickom aktivnoscu.

ali pitaj svoju baku koliko mlijeka ima jedna kuca u cijoj stali stoje dvije krave. Mlijeko se prvo mora dati teletu, onda djeci, onda ono sto ostane ide za vrhnje, putar, kiselo mlijeko, sir...

Koliko mlijeka odrasli uspiju dobiti na dan? Koliko sira stave na svoj komad kruha kad idu okopavat vinograd?

(Ako nema bake, da odgovorim ja: ) Malo.

Dakle, u to davno doba kad su ljudi bili aktivni, nisu se pretrpavali kalorijama iz mlijecnih proizvoda. Dapace, na originalnoj talijanskoj pizzi neces vidjetli onoliko sira koliko je vidimo danas u moderno doba. Zasto? Ne zato sto je antikni talijan bio svjestan unosa kolesterola, nego zato sto je sira bilo malo (ili je bio skup).


U Americi je mlijecna industrija razvikala korist mlijeka i kalcija u mlijeku (kroz popularne reklame "got milk" gdje razne slavne osobe pokazuju s brkovima toboze od mlijeka (a zapravo koriste bijelu boju).

Mlijeko je odlican izvor kalcija. Ali ima i drugih odlicnih izvora kalcija, s ppuno manje zivotinjskih masnoca (koje, danas znaju i vrapci na krovu, treba izbjegavati). I kao sto clanak odlicno kaze: bolji izvor masnoca su maslinovo ulje, plava riba i orasi.

A bolji izvor proteina su grahorice (u koje spada i soja), riba i piletina.

Eto ti sad na, bolji izvor proteina su grahorice - oprosti još je bolji izvor proteina meso. Dapače, meso još ima i esencijalne koje grahorice u velikoj večini nemaju, uostalom zakej da jedem grahorice za proteine kad mogu meso? Masnoća mlijeka uopće ne smeta svakom tko se normalno hrani i bavi kakvom-takvom fizičkom aktivnošću. Mlijeko ima i kalcij i masnoće i proteine i minerale i vitamine i zakej sad za sto ran kristuševih da umjesto mlijeka jedem grahorice ili sve ostalo kaj nabrajaš da moram umjesto mlijeka ak mogu piti mlijeko?
Kakva je to logika ja stvarno ne kužim. Kaj tebi zapravo smeta mlijeko? Smeta ti maltretiranje životinja ili kaj?
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2006., 17:13   #42
Meni isto zlo bude od mlijeka... od jogurta i sira ne, ali od mlijeka... uf.
U pudingu (kuhanom, ne onom nekuhanom užasu) ga isto podnosim, možda i zato što ga en pojedem previše...

Enivej, ne smeta mi to u životu previše...
Ako želim jesti nekakve pahuljice, jedem ih ili s jogurtom (uglavnom voćnim jer mi okus običnog nije baš drag) ili sa sokom od naranče.

Zamjene za mlijeko me ne zanimaju jer mi je mlijeko kao takvo odvratno...

Zanima me, intolerantni... jesu li i vas u raznim vrtićima i školama maltretirali da morate piti mlijeko?
Mene su uvijek tjerali da to pijem, a meni već od mirisa išlo na povraćanje...
Mlijeko, kakao i sve tako dalje...

Eh, da: otkrio sam da mi s vremenom intolerancija raste.
U srednjoj sam još mogao bez većih posljedica popiti onu malu šalicu vruće čokolade iz automata; danas se više ne usudim...
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2006., 18:21   #43
Quote:
Zanima me, intolerantni... jesu li i vas u raznim vrtićima i školama maltretirali da morate piti mlijeko?
Mene su uvijek tjerali da to pijem, a meni već od mirisa išlo na povraćanje...
Mlijeko, kakao i sve tako dalje...
Meni je mlijeko pocelo smetat tek u 13.godini , do tad sam ga normalno pila tako da me nisu morali tjerat .
Ja ustvari volim pit mlijeko i jest mliječne proizvode, ali na zalost nista od toga...
lyr@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2006., 19:07   #44
Quote:
kumek kaže:
Eto ti sad na, bolji izvor proteina su grahorice - oprosti još je bolji izvor proteina meso. Dapače, meso još ima i esencijalne koje grahorice u velikoj večini nemaju

A ne. Soja ima sve esencijalne aminokiseline. A grah u kombinaciji sa integralnom psenicom takodjer ima sve esencijalne aminokiseline. Tako da nasi stari nisu pogrijesili kad su u grah umakali crni kruh.


Grahorice JESU bolji izvor proteina od mesa, jer ne sadrze masnoce zivotinjskog porijekla.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2006., 19:09   #45
Quote:
kumek kaže:
Kakva je to logika ja stvarno ne kužim. Kaj tebi zapravo smeta mlijeko? Smeta ti maltretiranje životinja ili kaj?

Obozavam mlijeko.
Uopce mi ne smeta. Dapace, obozavam i sireve i jogurte. I sve to (redovito, ali ne svakodnevno) jedem.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2006., 19:14   #46
Quote:
cp.tar kaže:

Eh, da: otkrio sam da mi s vremenom intolerancija raste.
U srednjoj sam još mogao bez većih posljedica popiti onu malu šalicu vruće čokolade iz automata; danas se više ne usudim...
Da. Nekim ljudima tolerancija se pojavi od rodjenja, nekima nakon prve godine zivota, nekima kasnije. NEkima je urodjen nedostatak enzima laktaza, a neki manjak laktaze dobiju kasnije, nakon odredjenih gastroenteritisa koji ostete sluznicu crijeva.

Isto tako, kad jednom covjek odluci prestat koristiti mlijeko, ono malo enzima sto se stvaralo u crijevu pod utjecajem prisutnosti laktoze (secera kojeg treba razgraditi), prestane se stvarati.

Tako da vremenom covjek koji je imao manjak laktaze (enzima za razgradnju), ako ne pije mlijeko, pocne stvarati sve manje i manje enzima. Ako nakon par mjeseci popije kolicinu mlijeko akoju je nekada mogao tolerirati, sad nastupe veci problemi s napuhanoscu, proljevom, bolovima...
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2006., 21:06   #47
Quote:
Shtefitza kaže:
A ne. Soja ima sve esencijalne aminokiseline. A grah u kombinaciji sa integralnom psenicom takodjer ima sve esencijalne aminokiseline. Tako da nasi stari nisu pogrijesili kad su u grah umakali crni kruh.


Grahorice JESU bolji izvor proteina od mesa, jer ne sadrze masnoce zivotinjskog porijekla.
A kaj fali masnoćama životinjskog porijekla? Koji vam je ljudi? Meso ima sve esencijalne kiseline i ne treba ti soja. Tko je uostalom soju jeo sva ova stoljeća u ovim krajevima? Nešto nam možda fali? To su gluposti. Soja meni osobno ništ ne valja a ona da prostiš sranja od nje kao tofu još i manje i zakej da to uopće jedem? Bavi se tjelovježbom jedi umjereno i raznoliko i nema nikakvih problema nit s tlakom nit s prevelikim kilama nit s kolesterolom. To nema nikakve veze s mlijekom, mesom ili sojom. Nema nezdrave hrane, samo nezdravog hranjenja. Ta popularnost soje u prehrani je obična moda došla iz amerike. Uostalom sorta koja je najviše genetski modificirana uz kukuruz je upravo soja a puna evropa njenih plantaža kao što znamo jel?
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2006., 21:31   #48
Quote:
kumek kaže:
. Tko je uostalom soju jeo sva ova stoljeća u ovim krajevima?
Pitaj svoju prabaku koliko mesa na tjedan je jela...
Vecinu proteina dobivala je iz graha, lece, slanutka, integrlanih zitarica i nesto mlijeka.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2006., 01:04   #49
Quote:
Shtefitza kaže:
Mlijeko je odlican izvor kalcija. Ali ima i drugih odlicnih izvora kalcija, s ppuno manje zivotinjskih masnoca (koje, danas znaju i vrapci na krovu, treba izbjegavati). I kao sto clanak odlicno kaze: bolji izvor masnoca su maslinovo ulje, plava riba i orasi.
Prema svim istraživanjima zadnjih 10-tak godina, mlijeko nije izvor kalcija, jer organizam ne može iskoristiti kalcij iz mlijeka, to je obična glupa propaganda industrije mlijeka!
Mlijeko još nikad nije pomoglo starijim ženama da izbjegnu osteoporozu, već je naprotiv samo pogoršalo stanje.

I usput, majke nisu djecu hranile kravljim mlijekom milione godina, nego manje od 100 godina u prošlosti.

Upravo kako si rekla, kravlje mlijeko je bilo prvenstveno namijenjeno teladi i krava nije imala mlijeka cijelu godinu.
I krave nisu davale 30 litara mlijeka dnevno kao danas, već samo nekoliko litara.
I nisu sve obitelji imale krave!!!! Čak ni na selima! A ljudi u gradovima nisu nikad pili mlijeko, jer jednostavno ga nije bilo!!!
Martinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2006., 15:38   #50
Quote:
Martinn kaže:
jer organizam ne može iskoristiti kalcij iz mlijeka,

Mlijeko još nikad nije pomoglo starijim ženama da izbjegnu osteoporozu, već je naprotiv samo pogoršalo stanje.

I usput, majke nisu djecu hranile kravljim mlijekom milione godina, nego manje od 100 godina u prošlosti.


Postoje li ikakvi argumenti za barem jednu od ove tri tvrdnje.
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2006., 18:17   #51
Quote:
Pallas kaže:


Postoje li ikakvi argumenti za barem jednu od ove tri tvrdnje.
Naravno, ali su tajna jer bi to bila propaganda industrije soje, a to ne postoji. Postoji samo propaganda industrije mlijeka zato se valjda i soja genetski NE modificira.. Pazi ovo "SVA ISTRAŽIVANJA" - dovoljno za ozbiljnost shvačanja drugih dviju tvrdnji.

Shtefitze, mlijeko su pila djeca kao punovrijedniju namirnicu od drugih, ili je možda grahorica punovrijednija.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2006., 19:50   #52
Quote:
Pallas kaže:


Postoje li ikakvi argumenti za barem jednu od ove tri tvrdnje.
http://www.mercola.com/article/milk/no_milk.htm

Their milk is then pasteurized so that all valuable enzymes are destroyed (lactase for the assimilation of lactose; galactase for the assimilation of galactose; phosphatase for the assimilation of calcium).
...
You probably are wondering what will happen to your bones and teeth if you stop milk. The majority of the world's population takes in less than half the calcium we are told we need and yet they have strong bones and healthy teeth.

Cows' milk is rich in phosphorous which can combine with calcium -- and can prevent you from absorbing the calcium in milk. The milk protein also accelerates calcium excretion from the blood through the kidneys.
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2006., 01:40   #53
Quote:
Pallas kaže:


Postoje li ikakvi argumenti za barem jednu od ove tri tvrdnje.
Možeš pronaći hrpu informacija na netu, znaš koristiti google?

Ako potražiš malo statistike, najviše mlijeka konzumiraju Europljani i Ameri, dok najmanje ljudi u Africi, Kini i npr. Japanu.
Možeš pogoditi gdje je najveći postotak oboljelih od osteroproze? Upravo USA i Europa. Kina npr. ima zanemariv postotak oboljenja.

U Europi Rumunji mislim vode u konzumaciji mlijeka, i gle opet, osteroporoza je opet jedna od češćih bolesti.

Odi negdje na selo i popričaj sa starijim ljudima, prije 70-80 godina na selu se nije pilo mlijeko svaki dan, nego samo rijetko kad krave nisu imale telad i kad su imale nešto malo mlijeka ... i opet se to malo mlijeka dijelilo na velike obitelji.

Mlijeko koje danas kupujemo u dućanima je obično smeće puno antibiotika, hormona, i naravno sa 0.9% masnoće. Iz kojeg bi razloga bilo korisno piti to mlijeko? Ili gušt????

Ako netko već voli mlijeko, neg ode živjet na selo i neka uzgaja krave ...
Martinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2006., 03:13   #54
Quote:
Martinn kaže:
Mlijeko koje danas kupujemo u dućanima je obično smeće puno antibiotika, hormona, i naravno sa 0.9% masnoće. Iz kojeg bi razloga bilo korisno piti to mlijeko? Ili gušt????
A, dobro, sad... Jest da je mlijeko koje kupujemo (ili ne kupujemo ) u ducanima smece, no glede gusta - koji je gust piti CocaColu? Ili jesti sladoled?
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2006., 10:18   #55
Quote:
Martinn kaže:
Ako potražiš malo statistike, najviše mlijeka konzumiraju Europljani i Ameri, dok najmanje ljudi u Africi, Kini i npr. Japanu.
Možeš pogoditi gdje je najveći postotak oboljelih od osteroproze? Upravo USA i Europa. Kina npr. ima zanemariv postotak oboljenja.

Odi negdje na selo i popričaj sa starijim ljudima, prije 70-80 godina na selu se nije pilo mlijeko svaki dan,
A medju uzrocnike osteoporoze (btw, koje osteoporoze?) ubrajamo mlijeko? Ili se uocene povezanosti mogu drukcije objasniti?

Raspitao sam se. Moji svi su othranjeni na 'puri i mliku'.
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2006., 17:49   #56
[QUOTE=Kikica] Najstariji sin mi je astmatičar. A otkad sam ga odbila d sise nije htio mlijeko nijednog proizvođača. Stalno je bio bolestan. Dvaput tjedno smo s njim noću, doslovno, trčali na Hitnu. Onda mi je došla prijaeljica iz BG, čiji tetak je alergolog. I on mi je po njoj poručio da su sve plućne alergije povezane s konzumacijom kravljeg mlijeka. Ja u to baš nisam povjerovala i nastavila sam po starom. Onda mi je mali dobio uputnicu za operaciju krajnika. Sva tri, reče liječnik na ORL bez provjere alegija. Tri dana prije operacije je započela astma i sve naše komplikacije. Promijenili smo liječnika, snimili sinuse kamerom i na preporuku tog liječnika otišli u alergologa. Ali liječnik ni tamo nije kontrolirao alergiju na mlijeko. Dobili smo kilo kemije i nastavili po starom. I onda smo jednog dana otišli u homeopata. On mu je vega testiranjem pronašao alergiju na mlijeko. Mlijeko ukinuli, mada jedva, jer šta će mali jest, a dijete ozdravilo.
Već 3 godine nismo bili na injekcijama, inhalacijama, infuziji.
Od onda pratim i širim to svoje iskustvo dalje. Djeluje!
Moja priča je šala mala, u odnosu na druge koje sam čula. Jednoj curi su djetetu ustanovili sideropeničnu anemiju, pa leukemiju. Punktirali ga, mučili, dijete još ide u psihologa od torture. Bio je izmučen se Hgb 70 na zadnjem pregledu, a sad 9 mjeseci nakon željezo mu je 126. Živ i zdrav krenuo u vrtić.
A ona mu je dotad na inzistiranje liječnika davala punomasno mlijeko - da se mali oporavi.:top
flekica35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2006., 21:35   #57
mojeg su testirali na alergije jer sam ja to zahtijevala i nije ništa pokazalo, makar kažu da se u tako ranoj dobi alergije i ne pokažu na testu. Ja sam sistemom eliminacije došla do toga da je od mlijeka. Nekako se poklopilo da je moj muž volio malome davati čokolino za večeru a ja sam bila protiv toga, nekako sam imala osjećaj da mu neće odgovarati. I onda se počelo to pojavljivati pa smo eliminirali svašta pomalo. Onda smo na jednom pregledu kod doktorice malo pričali i moj muž je spomenuo čokolino a ona mu je rekla da je to smeće (kako se jadan rastužio ) i taj dan mu je napravio palentu s kiselim mlijekom. Čim je malome stavio to u usta njemu se digao želudac i iste sekunde mi je bilo jasno da ia isti problem ko ja.
Tada sam prekinula i sa ostalim mliječnim stvarima i njemu nikada ništa, ni ne zakašljao nije ove 2 godine
Inače, ne pijem mlijeko od najranijeg djetinjstva. Nikad mi nije pukla kost. Moj brat je odrastao na mlijeku, obožava ga i pio ga je na litre i svako malo je lomio kost u djetinjstvu, čak je bio i operiran, tako da mi ova teorija da je mlijeko dobro za kosti nema neko uporište po onome što znam iz osobnih iskustava. E, da. I brat mi ima alergijsku astmu koja je otkivena prekasno (njemu se alergija nije ispoljavala do srednje škole).
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2006., 22:29   #58
Quote:
Kikica kaže:
Inače, ne pijem mlijeko od najranijeg djetinjstva. Nikad mi nije pukla kost. Moj brat je odrastao na mlijeku, obožava ga i pio ga je na litre i svako malo je lomio kost u djetinjstvu, čak je bio i operiran, tako da mi ova teorija da je mlijeko dobro za kosti nema neko uporište po onome što znam iz osobnih iskustava.
Pa nije mu valjda kost pukla sama od sebe!? To sta je on bija nestasnije dite pa je polomija kost ne znaci da mliko nije zdravo.
Aj da ste se nasli u istoj situaciji "lomljenja kostiju" pa isli vidit kome ce prije puknit jos bi i bilo logike, al ovako bas i ne vidin smisao...
Taisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2006., 23:00   #59
Quote:
Kikica kaže:
mojeg su testirali na alergije jer sam ja to zahtijevala i nije ništa pokazalo, makar kažu da se u tako ranoj dobi alergije i ne pokažu na testu. Ja sam sistemom eliminacije došla do toga da je od mlijeka. Nekako se poklopilo da je moj muž volio malome davati čokolino za večeru a ja sam bila protiv toga, nekako sam imala osjećaj da mu neće odgovarati. I onda se počelo to pojavljivati pa smo eliminirali svašta pomalo. Onda smo na jednom pregledu kod doktorice malo pričali i moj muž je spomenuo čokolino a ona mu je rekla da je to smeće (kako se jadan rastužio ) i taj dan mu je napravio palentu s kiselim mlijekom. Čim je malome stavio to u usta njemu se digao želudac i iste sekunde mi je bilo jasno da ia isti problem ko ja.
Tada sam prekinula i sa ostalim mliječnim stvarima i njemu nikada ništa, ni ne zakašljao nije ove 2 godine
Nepodnosenje laktoze i alergija na mlijeko su dvije razlicite stvari.
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2006., 08:00   #60
Quote:
MaxB kaže:
Nepodnosenje laktoze i alergija na mlijeko su dvije razlicite stvari.
Pa to ja znam i cijelo vrijeme govorim da ne podnosim mlijeko i da je alergološki test pokazao da on nema alergije i da kad mu se digao želudac da sam shvatila da mu je isto što i meni. Ne kužim uopće čemu tak komentar, nisam ja ni rekal da su alergija i intolerancija ista stvar. Da jesu vjerojatno se ne bi različito zvale Alergiju sam spomenula za svog brata kojem se u srednjoj školi tek počela prikazivati alergija na sve i svašta (ne i na mlijeko)
Quote:
Pa nije mu valjda kost pukla sama od sebe!? To sta je on bija nestasnije dite pa je polomija kost ne znaci da mliko nije zdravo.
Ja nisam nigdje napisala da mlijeko nije zdravo. Zamijenila si me s nekima koji su vodili tu raspravu - ja nisam bila među njima. Mlijeko ne pijem jer to ne mogu. Što se tiče mog brata, lako je lomio kosti i to u ne nekim posebnim situacijama. Npr. leži u klupici na parku i padne dole i slomi ruku. Nisu to bile nikakve extra situacije.
Ponavljam, nigdje nisam rekla da mlijeko nije zdravo ali sasvim dobro i zdravo živim i bez njega. Osim toga, stvarno mi je bezveze da se o tome raspravlja na topicu di ljudi ne piju mlijeko jer im to organizam ne podnosi, a ne iz nekih "viših ciljeva". Nama koji imamo intoleranciju laktoze je tako svejedno tupiti dal je mlijeko zdavo ili nije jer ga ionako ne koristimo.
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:21.